Seles heeft geen excuses nodig Timmermans stelt WK-feest uit Fischer weer op voor™ Mansell zorgt voor beroering Sport Jaspers wint in Istanbul ten) sneller 9 idurain ,g - Alex Zülle heeft in ns e van Catalonië bij de ver 21,5 kilometer de achter zich gehouden. ser was vijf seconden a Miguel Indurain en halve minuut op Beu- 's(B gemard. De twee etap- (®0J gisteren, korte ritje Eind ircelona en Playa de voor de sprinters, ten de toppositie van de iars professional in de het klassement onver- bert won in de Cata- oofdstad, Fondriest in rit laats. In de Ronde van omst toonde Leon van eiiefc lieuw een alleskunner ^e*ne amafeur won 2 etappe in de sprint. sn drecord van ,^ai$e Longo De Franse wielren- 33,i nnie Longo heeft op de n Hyères een officieus °3 Si cord gereden op de ki- (Wa met vliegende start. Ze na 1 minuut en 8,785 <e, e| en was daarmee bijna 5. Wi len sneller dan olym- vampioene Erika Salu- inEstland die in Barcelo- 'ch3 (Nia van Longo kan echter den erkend als wereld- ajmdat er bij de wedstrij- profs en amateurs, veelvoudig Franse léj, ine als 'surprise' geen internationa- (êfommissarissen aanwe- Monica Seles had het in de finale van de US Open minder zwaar dan werd verwacht. De pas 18-jarige tennisster beukte in anderhalf uur Arantxa Sanchez Vicario met 6-3,6-3 van het deco-turf op Flushing Meadows. Het Spaanse bijdehandje veronderstelde een kans te hebben, maar verkeek zich pijnlijk op de kracht van Seles. »9« n. wintin ïgdale 'bot dale - Nick Faldo fi!t Open Europees golf- inschap in Sunningdale mam gebracht. De Brit 2 Hui het evenement gisteren ronde van 65 slagen, er par. Hij stelde daar- spectaculaire hole-in- ).li zijn Zweedse rivaal Ro- -Lekl« r'sson zaterdag in de jjciële hulp l e drafsport Jfn ig In een buitenge- 8 Hz denvergadering van de "JJgj rsvereniging De Draf- jHon met grote meerderheid obligatielening onsei minste één miljoen gul- te schrijven. Voorzitter Nijs had het voorstel 3rd om op die manier tge te kunnen leveren wegwerken van het Jf° 12 verwachte tekort van ting Nederlandse Draf- port (NDR). irn0 de mee dat de NDR zelf atste kwartaal een mil- bezuinigen. Den Nijs !r zijn gehoor voor dat iute al van het bedrag dat op iet komen zes miljoen ikek IS. »S rlandse oogst t, tailles j ina Met een oogst van Nijr ailles (13 goud, 15 zilver irons) keert de Neder- ploeg morgenmiddag Paralympics in Barcelo- Schiphol terug. Hoogte tijdens het laatste le waren de gouden je van de voetballers (3-2 ining op Portugal) en de ,5 'an Chantal Vandieren- en Monique van den (damesdubbel rolstoel- jw) i.iZij versloegen de Ame- e dames Nancy Olsen en Boieidemann: 6-2 en 6-3. Hipp ;19e d/Waltisperg Idkampioen - Rolf Biland is gisteren vijfde keer wereldkam- •n (Ra- In de zijspanklasse ge- tösl1- z«n bakkenist rr Waltsperg eindigde de bij de Grote Prijs van r. and in Assen als tweede ,het Nederlands/Britse Egbert Streuer/Peter De verovering van de ti- ka g ten koste van Steve !IÜi?ifren Gavin Simmons. De die bij het begin van jj latste wedstrijd van het een voorsprong hadden punten, kregen zeven Dnderi i voor het einde te maken len haperende versnel- aag ba ak, waardoor zij Biland- Menw berg moesten laten voor- H tand Ashe ïabiel °rk - Volgens de artsen itgêfl lëStand van Arthur Ashe, New York in het zieken- iioest worden opgenomen vX s een lichte hartaanval, I. De 49-jarige voormalige Vedette werd in 1979 al artproblemen gedwon- ijn loopbaan te beëindi- jier jaar later onderging su een operatie, waarbij hij Jt aids-virus besmet bloed De artsen in het zieken- New York Ze is nog geen ne gentien en heeft al zeven Grand Slams op haar naam staan. Zo speels en veranderlijk als Moni- ka Seles buiten de baan is,.zo se rieus en konsekwent is ze er op. Zaterdag, op de dag van de pro longatie van US Open-titel, was ze 18 jaar, 9 maanden en 10 da gen. In anderhalf uur beukte ze dubbelhandig Arantxa Sanchez Vicario met 6-3, 6-3 van het deco-turf op Flushing Mea dows. Het Spaanse bijdehandje veronderstelde een kans te heb ben, maar verkeek zich pijnlijk op de appetijt van Seles. Miss M. Seles uit Saratosa stond op de US Open 1992 geen set af, verloor in zeven wedstrij den 27 games en stond 7 uur en 11 minuten op de baan. Ze ver diende 1160 dollar per minuut, 500.000 in totaal. Ter vergelij king: Michael Chang was 20 uur en 28 minuten in actie in zijn mislukte poging de finale te halen en ging met 125.000 dol lar terug naar Californië. Op de tennisbaan deed Monika Seles op de US Open 1992 twee weken zaken. Er was geen tijd voor glamour en glitter, er moest gewerkt worden. De laat ste drie finales had ze verloren, een unicum in haap professio nele loopbaah die op 13 februari 1989 begon. Acht dagen voor de US Open leed ze in Toronto een MOTORSPORT nederlaag in de finale van de Canadian Open tegen Arantxa Sanchez. Daarvóór had ze op Wimbledon van Graf en in Los Angeles van Navratilova verlo ren. Sanchez (20) versloeg haar in Canada met op de millimeter nauwkeurige dropshots en lobs. Op Flushing Meadows hanteer de ze dezelfde strategie, maar ze was te ongeduldig, wilde te snel scoren en Seles was voor bereid. Ze had geen last meer van haar slepende enkelblessu re, die haar dwong een versnel ling lager te spelen in Los Ange les en Toronto. Wel klaagde ze in New York over de aircondi tioning, waardoor ze een ver koudheid had opgelopen plus een zere keel en een schorre stem. Eenzijdig In de eindstrijd had ze geen tijd daarbij stil te staan. In het een zijdige duel nam ze in de eerste set een voorsprong van 5-0 en in de tweede van 5-1. Op het zesde matchpunt ramde ze de win nende backhand langs de kleine Catalaanse inwoner van Andor ra. Tijdens het duel kreunde ze als vanouds. Seles, in 1991 en '92 won ze met uitzondering van Wimbledon alle Grand Slams. In dit seizoen stond ze in elf finales van de twaalf toernooien. Ze won 58 wedstrijden en verloor er 5. Ze verdiende dit jaar al ruim 2,5 miljoen dollar en in haar korte loopbaan al tegen de 6,5 mil joen. Op de US Open had ze van niemand last. Graf (2), Navrati lova (3) en Sabatini (4) werden in een opvallend vroeg stadium Queens uitgetikt. „Dat geeft aan dat het vrouwentennis aan diepte wint", was de diploma tieke conclusie van Seles. Uitdagend Zo serieus de jonge Seles het tennis neemt, zo provocerend is ze in haar leven buiten de baan. Z.e poseerde uitdagend in Vo gue, Elle, Seventeen en stond op de cover van Sports Illustra ted. Ze was brunette met paar- destaart, werd blondine, rood- kopje en brunette met knotje. Ze maakte na haar winst van vorig jaar een rondje langs de Newyorkse modezaken en liet zich gratis voor 250.000 dollar nieuwe kleding aanmeten. Ze liet zich voor 300.000 dollar een dag onder handen nemen door een cosmetica-firma en hair dresser, nam een optie op een kasteel in Hollywood voor na haar 25ste als ze in de showbizz gaat. Seles sloot sponsorcontracten af ter waarde van 10 miljoen dollar. En verontschuldigt zich sinds anderhalve maand voor alle gekkigheid met: 'sorry, no excuses'. De merknaam van een nieuw soort jeans, waarvoor ze een jaar reclame maakt tegen het bedrag van een miljoen dol lar. Ze is pas achttien, een bak vis nog, een teenager. Ze heeft dus eigenlijk geen excuses no dig om de wildebras uit te han gen. FOTO EPA Stefan Edberg springt blij over het net. De Zweed had het in verhouding in de finale minder zwaar dan in de voorgaande drie partijen. SCHAKEN Erbach Eimbert Timmer mans en Eric Verhagen hebben tijdens de voorlaatste Grand Prix-cross van de zijspannen hun wereldtitel nog net niet kunnen prolongeren. Zowel in de eerste als tweede manche werden Timmermans- /Verhagen in Erbach (Duirts- land) derde, waarmee ze tel kens voor hun belangrijkste te genstanders Ramon/Strubbe eindigden. De laatste manche begon veel belovend voor de uit Schijndel afkomstige crossers. Ze ver trokken als tweede terwijl Ra mon bij de start klem werd ge reden en pas als laatste de wed- AUTOSPORT strijd indook. Timmermans: „Ik kreeg van mijn helpers door dat de wereldtitel binnen be reik lag en meteen begon ik te tellen. Dat had ik beter niet kunnen doen. Snel zakte ik, ge plaagd door zenuwen van de tweede naar de vierde plaats. En dat terwijl ik eigenlijk hele maal niet nerveus behoefde te zijn". „Ramon heeft zowel in de twee de als de derde manche een ge weldige inhaalrace gereden. Hij was hier sneller dan wij. Deze baan ligt ons niet zo maar we mogen absoluut niet klagen. We hebben gegokt op een band waarmee we goed zouden kun nen starten. Dat lukte ook drie keer prima maar nadeel was dat we snelheid verloren in een aantal bochten. De negen pun ten, die we in de laatste GP nog moeten scoren komen er echt wel". Zeker Timmermans en Verhagen zijn zeker van hun zaak. Met een voorsprong van 51 punten kun nen ze dat ook zijn. Bij drie keer winst voor Ramon tijdens de laatste GP heeft Timmermans al voldoende aan één zevende plaats om voor de tweede, en laatste, keer de wereldtitel te behalen. Aan het einde van het seizoen stopt het Brabantse duo defini tief. De Duitse Grand Prix kwam ondanks een wat minder sterk optreden nog bijna in handen van Timmermans/Verhagen. In de laatste ronde werden ze ech ter voorbij gereden door de Duitser Garhammer waarmee één punt te weinig werd ge haald om als dagwinnaar uit de bus te komen. De zege ging naar de Zwitsers- /Duitse kombinatie Fuhrer- /Stettler. Timmermans werd al gemeen tweede en de Engelsen Mallows/Peters (die twee man ches wonnen) werden derde. Monza Het afscheid van Nigel Mansell stel de de gebeurtenissen op het cir cuit van Monza in de schaduw. De wedstrijd, gewonnen door Mansells rivaal Senna, was bij zaak. Mansell beheerst het seizoen. Eerst door een record-aantal van acht Grote Prijzen in een jaar te winnen, vervolgens door zijn ophefmakende woorden van gisteren. Hij was in de steek gelaten door zijn renstal, Williams. Onder grote druk ge zet zelfs. De basis tot samen werking is verdwenen. Mansell vermoedde zelfs een 'complot', omdat Prost al zou zijn terugge haald en Senna zijn plaats gaat overigens meteen lichte hartaanval niets de ongeneeslijke ziekte te maken. Tijdens de wedstrijd van giste ren startte de 39-jarige Brit met Senna op de eerste rij. Was het symbolisch dat eerst Mansell en vervolgens ploeggenoot Patrese koplopers waren, beiden uitvie len en Senna won? De Brazili aan doet afstand van de wereld titel, maar pikt wellicht wel Mansells plaats in de succesvol le stal in. Alle rust „Met de wereldtitel is mijn le vensdroom vervuld. Ik kan deze beslissing in alle rust nemen", zei Mansell, waarna alle on enigheid naar boven kwam. In de week voor de GP van Honga rije kwam hij bijna tot overeen stemming met de bazen van Williams, hoewel hij ontkende bijna veertig miljoen gulden sa laris te vragen. In Boedapest, op 16 juli, stelde hij de titel zeker. Drie dagen la ter kreeg Mansell te horen dat Senna bij Williams wilde ko men racen. „Ik, de nieuwe we reldkampioen, moest een gi gantische loonsverlaging accep teren ten opzichte van het be drag dat we overeen kwamen in Hongarije", aldus Mansell. „Ik zou aanzienlijk minder verdie nen dan dit seizoen". Onder druk Sindsdien verdenkt Mansell zijn bazen ervan, dat ze de cou reurs tegen elkaar uitspelen. „Ze hebben me onder druk ge zet. Ze zeiden tegen me dat Mansell geen geld vroeg, daar om moest ik afzien van een deel van mijn gage. Ik had tot dezelf de avond de tijd om te antwoor den, anders zou Senna het con tract tekenen". Later wilde Williams hem toch behouden, maar Mansell ging niet in op het bod. Hij vond de verdiensten te laag. „Ik geef me altijd honderd procent. De For mule I eist zoveel slachtoffers, dat ik daarmee in overstem ming betaald wil worden. Pa trese en ik hebben dit seizoen goed werk geleverd. Als ik zeg dat we slecht behandeld zijn, druk ik me nog heel voorzichtig uit". Bovendien was de verhouding verknald. „Het komt neer op fatsoen, of het gebrek eraan. Geld, oorzaak van de proble men in Hongarije, speelde geen rol meer. Zij die me kennen, we ten dat ik belang hecht aan de menselijke kant van de zaak, aan wederzijds vertrouwen en integriteit. Begrippen die de ba sis vormen van alle relaties. Maar aan alle aspecten heeft het de laatste weken ontbro ken". Stalbaas Williams reageerde schriftelijk op de uitlatingen van zijn blikvanger. „Wij be treuren zijn besluit. Nigel heeft voor ons 26 Grand Prix' gewon nen en onze samenwerking is altijd erg vruchtbaar geweest. We bedanken hem voor de be wezen diensten en wensen hem een gelukkige toekomst". Was getekend, Frank Williams. Sveti Stefan Bobby Fischer heeft in de tweekamp met zijn oude rivaal Boris Spasski op het Montenegrijnse eilandje Sveti Stefan weer een voorsprong ge nomen. De Amerikaanse grootmeester won in het weekeinde beide partijen, de zevende en achtste. Spasski kwam er zaterdag met zwart niet aan te pas, gisteren met de witte stukken ook niet. Blunder De oorzaak was een enorme blunder op de 31ste zet. Negen zetten later kon de Fransman de koning geirriteerd omleg gen. Fischer leidt nu met 3-2. Win naar van de WK-revanche van 1970 is de schaker die als eerste tien punten vergaart. Remises tellen niet mee. Zettenverloop zevende partij: Wit: Fischer: 1. e2-e4, e7-e5, 2. Pgl-f3, Pb8-c6,3. Lfl-b5, a7-a6, 4. Lb5-a4, Pg8-f6,5. 0-0, Lf8-e7, 6. Tfl-el, b7-b5, 7. L:a4-b3, d7- d6, 8. c2-c3, 0-0, 9. d2-d3, Pc6- a5, 10. Lb3-c2, c7-c5, 11. Pbl- d2, TfB-e8, 12. h2-h3, Le7-fB, 13. Pd2-fl, Lc8-b7, 14. Pfl-g3, g7-g6, 15. Lcl-g5, h7-h6, 16. Lg5-d2, d6-d5, 17. e4xd5, c5-c4, 18. b2-b4, c4xd3, 19. Lc2xd3, Dd8xd5, 20. Ld3-e4, Pf6xe4, 21. Pg3xe4, Lf8-g7, 22. b4xa5, f7- f5, 23. Pe4-g3, e5-e4, 24. Pf3- h4, Lg7-f6, 25. Ph4xg6, e4-e3, 26. Pg6-f4, Dd5xd2,27. Telxe3, Dd2xdl 28. Talxdl, Te8xe3, 29. f2xe3, Ta8-d8, 30. Tdlxd8+, Lf6xd8, 31. Pg3xf5, Ld8xa5, 32. Pf4-d5, Kg8-f8, 33. e3-e4, Lb7xd5, 34. e4xd5, h6- h5, 35. Kg2-f2, La5xc3, 36. Kf2- e3, Kf8-f7, 37. Ke3-d3, Lc3-b2, 38. g2-g4, h5xg4, 39. h3xg4, Kf7-f6, 40. d5-d6, Kf6-e6, 41. g4-g5, a6-a5,423. g5-g6, Lb2-f6, 43. g6-g7, Ke6-f7, 44. d6-d7, Fi scher wint. Zettenverloop achtste partij: Wit Spasski: 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 g7-g6, 3. Pbl-c3 Lf8-g7, 4. e2-e4 d7-d6, 5. f2-f3 0-0, 6. Lcl- e3 Pb8-c6, 7. Pgl-e2 a7-a6, 8. Ddl-d2 Ta8-b8, 9. h2-h4 h7-h5, 10. Le3-h6 e7-e5, 11. Lh6xg7 Kg8xg7, 12. d4-d5 Pc6-e7, 13. Pe2-g3 c7-c6, 14. d5xc6 Pe7xc6, 15. 0-0-0 Lc8-e6, 16. Kcl-bl Pf6-e8, 17. Pc3-d5 b7-b5, 18. Pd5-e3 TfB-h8,19. Tdl-cl Dd8- b6, 20. Lfl-d3 Pc6-d4, 21. Pe3- d5 Db6-a7, 22. Pg3-fl Pe8-f6, 23. Pfl-e3 Le6xd5, 24. c4xd5 Tb8-c8, 25. Tcl-fl Da7-e7, 26. g2-g4 Pf6-d7, 27. g4-g5 Kg7-fó, 28. Tfl-f2 Kf8-e8, 29. Ld3-fl Pd7-c5, 30. Lfl-h3 Tc8-c7, 31. Thl-cl Pc5-b3, 32. a2xb3 Pd4xb3, 33. Tcl-c6 Pb3xd2+, 34. Tf2xd2 Ke8-f8, 35. Tc6xa6 Tc7-a7, 36. Ta6-c6 Kf8-g7, 37. Lh3-fl Ta7-al 38. Kblxal De7-a7+, 39. Kal-bl Da7xe3, 40. Kbl-c2 b5-b4. Wit geeft het op. Leidse Courant maandag 14 september 1992 TENNIS Edberg kan beter tegen stress dan Pete Sampras vervolg van voorpagina Was de US Open 1991 de Con nors Open, de US Open 1992 werd de Edberg Escape. Al had hij tegen Sampras geen wonder nodig. De 21-jarige speler uit Bradenton, Florida had vriend Jim Courier op Super Saturday overspeeld, 6-1 3-6 6-2 6-2. In die wedstrijd liep hij maag krampen op. Na het duel stelde hij zich onder medische behan deling. Het geïmproviseerde medisch bulletin sprak van uit drogingsverschijnselen. „Ik zag dat Pete de laatste ga mes met pijn speelde", zei Cou rier. „Ik wist niet wat er aan de hand was, maar ik probeerde mijn eigen spel te blijven spe len. Ik had geen schijn van kans, ik was totaal uit vorm. Coach Jose Higueras veroor deelde de strijdwijze van zijn pupil als lichtzinnig. „Jim ging voor elke bal. Bezat het geduld niet het punt op te bouwen, maar wilde direct scoren. In de tweede set bracht hij dat geduld wel op en Pete was direct in ge vaar. Onbegrijpelijk dat Jim met zijn ervaring het spel niet temporiseerde' Stress De finale was een wedstrijd tus sen twee gentlemen. Twee „low profile"-spelers met dezelfde stijlen en persoonlijkheden. Sampras was vanaf de baseline iets solider, Edberg volleerde beter dan in zijn zes voorgaan de partijen. Het breekpunt lag in de tiebreak van de derde set. Edberg was andermaal de man met het hardste instelling (7-5). „Hij kon goed overweg met de stress", zei Sampras. „Ik had er meer last van". De Amerikaan dacht iets te vroeg gepiekt te hebben. „In de aanloop naar de US Open won ik drie toernooi en. Daarin speelde ik mijn beste tennis. Beter dan op de US Open". Bescheiden Door zijn nederlaag tegen Ed berg bleef Sampras nummer drie op de wereldranglijst. Ed berg verwisselde van plaats met Courier, die vanaf 13 april de computer ranking aanvoerde. Edberg voerde 69 weken de ranglijst aan. Maandag begint hij aan zijn 70ste. Zonder sterallures. Als Stefan Edberg uit Vastervik. Intro vert, bescheiden en vriendelijk. Maar o zo sterk. BILJARTEN Istanbul Dick Jaspers heeft gisteren het Grand Prix-toer- nooi driebanden van de profor ganisatie BWA in Istanbul ge wonnen. De Brabander ver sloeg in de finale de Amerikaan van Koreaanse afkomst Sang Lee met 3-2. De beroepsbiljar ter verdiende bijna negendui zend gulden en 36 punten voor de wereldranglijst, waarop hij Raymond Ceulemans passeer de. Jaspers is nu tweede op die lijst, met 300 punten. Wereldkam pioen Torbjörn Blomdahl, die in de halve eindstrijd van Sang Lee verloor, leidt met 341. Ceu lemans vergaarde 290 punten. Jaspers speelde in de finale een prachtig gemiddelde van 2,310. De vijfde en beslissende set won hij met 15-11. In de voorgaande partijen versloeg hij oudgedien de Kobayashi uit Japan (3-0), de Mexicaan Bone (3-1) en de Italiaan Zanetti (3-1). Ook zijn algemeen gemiddelde van 1,927 was verreweg het beste'van alle deelnemers. Het beste moyenne in één partij verwezenlijkte Zanetti, in zijn kwartfinale tegen Ceulemans. Zanetti, een van de geplaatste profs, gebruikte slechts zestien beurten voor 45 caramboles. Gemiddeld 2,812. Uitslag: 15-2, 15-13,15-0. Voor Jaspers was de zege een bewijs van vorm voor de belang rijke reeks wedstrijden die komt. Over twee weken zijn in Utrecht de nationale kampi oenschappen, een week daarop begint de strijd om de wereldbe ker voor profs. Het eerste toer nooi in de cyclus van zeven is in Oosterhout. HANDBAL Van Olphen uit nationale selectie gezet door Peter Lotman Arnhem Hagenaar Patrick van Olphen, uitkomend voor het Limburgse Sittardia, is door bondscoach Guus Cantel- berg uit het Nederlands hand balteam gezet. Zijn ploeggeno ten Lambert Schuurs, Dick Mastenbroek en Peter Thissen ondergingen hetzelfde lot. Cantelberg kwam tot zijn op zienbarende daad, omdat de vier internationals niet op de centrale training waren ver schenen. Zij waren door hun vereniging verplicht de club training bij te wonen. Vooral voor Schuurs, recordinterna tional met 249 interlands, en Van Olphen (bijna 200 inter lands) vormde de brief met daarin de uitsluiting voor Oran je een geweldige klap. De beide basisspelers hebben Cantelberg tot nu toe onder alle omstandigheden volledig ge steund. Zelfs na het echec van het WK in Oostenrijk bleven met name Schuurs en Van Ol phen achter de aanpak van de toen omstreden bondscoach staan. Van Olphen daarover: „Het is onbegrijpelijk dat Can telberg ons op deze manier af dankt. Ik snap ook niet dat hij dat zo gevoelloos kan. Er is in al die jaren toch een band ont staan. Zeg maar gerust een vriendschap. Ik heb het idee dat hij over onze hoofden de clubs wil dwingen hun spelers af te staan. Maar ik vind het kwalijk dat hij ons gebruikt om zijn zin te krijgen, terwijl wij hem juist altijd verdedigd hebben". De keiharde bondscoach, die al eerder onwillige internationals aan de kant zette, lijkt voorals nog bij zijn beslissing te blijven. „Als ik een centrale training uitschrijf, moeten de geselec teerde spelers er zijn. Ik heb met die spelers te maken en niet met de clubs. Ze kunnen niet zomaar wegblijven. We zijn met topsport bezig en daarin is geen plaats voor sentimenten. De enige manier om iets te be reiken, is strakke discipline. Daar ben ik heel rechtlijnig in. Zo zit ik nu eenmaal in elkaar en dat hadden ze kunnen we ten". Nigel Mansell: 'De basis tot samenwerking is verdwenen'.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17