Zelfzuchtigheid kost Feyenoord punt Wim Jansen op de vuist Stefan Edberg is weer de nummer een van de wereld oetbai B3 Schaken Snooker /oor Dalletjes LEIDSE COURANT MAANDAG 14 SEPTEMBER 1992 sell stopt Formule-1 [a - Wereldkampioen Ni- tsell houdt aan het einde [it seizoen de formule-1 izien. De 39-jarige Brit rde gisteren, enige uren het begin van de Grote van Italië, aan dat hij zich trekt. Mansell voelt zich jijn werkgever, de renstal uns, slecht behandeld. Hij ninder te gaan verdienen. Zie verder C5 man Nederlands ipioen speedway oord - Hagenaar Rob an is op de sintelbaan van uiddrentse Veenoord Ne- nds kampioen speedway rden. Hij zette daarmee imilietraditie voort, want presteerden vader Henk ilfbroer Henk (4x) hetzelf- Hagenaar rekende in de af met René Elzinga en urger Ron Koppe, die een valpartij kansloos voor de titel. Voorburger .oppe, de ontgoochelde ler twee, overweegt nu te y K< PI ie door Marcel van der Kraan Deventer De zelfzuchtigheid waarmee een aantal Feyenoor- ders gistermiddag in Deventer opereerde, zou hen wel eens duur kunnen komen te staan. Het puntverlies (1-1) tegen Go Ahead Eagles en de onttroning als koploper in de eredivisie werd met name de falende voor- am wint kcx-Prijs Jelle Nijdam won de a i Prijs Eddy Merckx, een duele tijdrit in de omge- van Brussel over 62 kilo- Aan de streep had Nij- die een gemiddelde reed ijna 48 kilometer per uur, "•'deine minuut voorsprong fggenoot Frans sen. Maassen werd voor veede keer in successie f," le. Specialist Jelle Nijdam, )0 met één seconde versla door Maassen, behaalde J inst in het tweede gedeel- I j het traject. Maassen, in- an het gevecht tussen de jrs Priem en Raas om een act voor 1993, vertrok het maar het verschil bleef en halverwege had m het gat reeds gedicht. it toch op bij Milan - Ruud Gullit behoorde il tegen zijn verwachting er tot de tribunezitters bij lilan. De aanvoerder van federlands elftal, die afge- week nog bij hoog bij laag eld dat zijn absentie in het van Milan van tijdelijke jzou zijn, had op de bank meer gezelschap van de >man Papin. Marco van in maakte zijn basisplaats it duel met Pescara meer •Jsxfraar. De Nederlander doel- driemaal in het met 5-4 ïen duel. jk-Jan Held hnaar Reggio ag Volleyballer ;-Jan Held gaat toch naar io Emilia, dat uitkomt in reede klasse van de Itali- cómpetitie. De overgang e vorige week af vanwege iciële problemen bij de De in Amersfoort wonen- entrumspeler moet zich aag reeds bij zijn nieuwe melden, zaterdag speelt hij tegen Napoli, de nieuwe liging van collega-interna- ils Marko Klok en Olof van leulen. Geert Meijer is er niet de man naar om publiekelijk zijn gal te spuwen. Spelers met naam en toenaam bekritiseren is bij hem al helemaal uit den boze. Maar de trainer van de Rotterdam mers kon het moeilijk verkrop pen dat zijn aanvallers zich zo egostisch durfden op te stellen, met als gevolg dat het de ploeg uiteindelijk schade berokken de, en zei harde maatregelen op korte termijn niet uit te sluiten. Slechte beurt Een slechte beurt maken, zo vindt de Feyenoord-leiding, kan elke speler overkomen. Fouten maken mag tot op zekere hoog te. Elkaar het licht niet in de ogen gunnen niet. Dat vinden Van Hanegem en Meijer een ui terst kwalijke zaak. Het gebeurde meer dan eens in de uitverkochte Adelaarshorst. „Sommige spelers gunden el kaar op beslissende momenten geen doelpunt, waren op eigen succes uit", foeterde Meijer. Nog voor de terugreis naar Rot terdam liet Feyenoords tech nisch duo weten dergelijk ge drag van duur betaalde profs niet te accepteren. In de kleed kamer wreef Meijer het zijn spelers onder de neus. Vedette De namen van Taument, Ki- prich en Obiku werden niet ge noemd maar om die mannen ging het wél. Èen vedette als Gaston Taument zal men in de Kuip, zeker kort voor een thuis wedstrijd in de Europa Cup, niet zo gauw durven passeren. De kans dat Jozsef Kiprieh of Mike Obiku woensdagavond te gen Hapoel Petach Tikva (be kerwinnaar van Israël) op de bank belandt, is aanmerkelijk groter. Te meer daar Regi Blin ker weer is hersteld en tegen de Israëliërs een basisplaats zal opeisen. Kiprieh en Obiku niet toevallig concurrenten van elkaar maakten het halver wege het tweede bedrijf zo bont dat zij elkaar zo ongeveer om ver kegelden in hun ijver om Eagles-doelman Frank Ensink te passeren. Koddig Even triest als koddig om te zien. Meijer: „Ik heb ze echt verteld dat het voor ons niet uitmaakt wie er scoort. Als er wat slimmer was gehandeld, hadden ze samen de situatie simpel kunnen oplossen." Tot de rommelaars aan het Rot terdamse front moest ook Henk Fraser worden gerekend. Hij was er min of meer verantwoor delijk voor dat Feyenoord hal verwege niet op ruime voor sprong stond maar tegen een 1- 0 achterstand aankeek. In de eerste helft liet hij evenals Kiprieh en Obiku overigens twee dotten van kansen onbe nut. Tot overmaat van ramp kopte hij daarna, bij de eerste de beste gelegenheid dat Go Ahead voor het doel van Ed de Goey verscheen, de bal ver keerd weg. Het cadeautje werd door de thuisclub met dank aanvaard. Mark Schenning schoot de bal onhoudbaar voor de sterke Ed de Goey in. Fraser bekleedt dit seizoen een andere rol. Wim van Hanegem ziet in hem een aanvallende middenvelder. Het blijkt een grote omschakeling. Fraser: „Bijna al mijn acties spelen zich nu af in het strafschopgebied. Dat is behoorlijk wennen. Mijn handelingssnelheid moet nog behoorlijk omhoog' Slap Een goede verklaring voor zijn missers had hij desondanks niet. „Ik mag zulke kansen niet missen. Ik weet niet wat ik had. Ik begon veel te slap en dat heb ik niet meer recht kunnen zet ten. In de tweede helft werd ik weer op m'n oude plek in de ver dediging gezet. Ik was blij dat het me daar niet te moeilijk werd gemaakt, want ik geloof dat ik vandaag zelfs de kracht foto Cees Kuiper Go Ahead Eagles-doelman Ensink tornt hoog in de lucht voordat de Feyenoord-spitsen Obiku en Kiprieh gevaarlijk kunnen worden. niet had gehad om een van die snelle jongens in te halen". Door de verrassende voor sprong van de thuisclub werd Feyenoord (zonder de gebles seerden De Wolf, Heus en Blin ker) gedwongen in de slotfase een hevig offensief uit te voe ren. Go Ahead wreef zich in de handen, want het kon daardoor naar hartelust counteren. Al besefte trainer Jan Versleijen dat zijn ploeg bijna een uur niets te vertellen had gehad. „We kropen voor rust door het oog van de naald. We hadden gemakkelijk op forse achter stand kunnen staan, maar Fra ser en Kiprieh bleven missen. Dat was ons geluk." Aan de rappe Errol Refos en de sterk uitkomende Ed de Goey was het te danken dat de schade niet groter werd. De Goey was zeer attent bij uitbraken van Overmars en Bosveldt. Het meeverdedigen moet hij echter niet overdrijven. Zijn mislukte pass op het middenveld werd hem halverwege het tweede be drijf bij na fataal. De counterkansjes voor de thuisclub deden niets af aan de suprematie van Feyenoord, dat driekwart van de wedstrijd in balbezit was en in de eerte helft niet een overtreding nodig had. Het geploeter in de voorste linie duurde echter ook na rust voort. Van Hanegem later: „We hadden hier nooit een punt mo gen laten liggen. Maar goed, het is gebeurd. Het belangrijkste vind ik dat een aantal spelers zich het gelijkspel behoorlijk aanrekende en al in de kleedka mer durfde toe te geven dat ze geen premie verdienden". Dat er nog een beetje gerechtig heid bestaat in de sport, bleek in de slotfase van het zeer aan trekkelijke duel. De gelijkma ker van Jozsef Kiprieh, uit een hoekschop van invaller Dean Gorre, betekende immers ook de afstraffing voor het opportu- gkamp en fit terdam Ajax kan woens- vond in de Europese wed- 1 tegen Salzburg zeer waar- nlijk weer beschikken over lis Bergkamp en Wim Het belangrijke duo is na- ieg hersteld van blessures, kwam de laatste weken in actie. Dit weekeinde de hij weer voorzichtig, er last te krijgen van de ■ure aan de achillespees, [kamp viel woensdag in de 'landwedstrijd tegen Italië isseerd uit. De kwetsuur zijn enkel blijkt echter mee Hen. Aerle weken geschakeld Ihoven Berry van Aerle, lopen woensdag tegen Ita- KY" s enige international, is een aantal weken uitge beld. De rechtsachter liep de tiende minuut van de iswedstrijd tegen BW Den ch een spierscheuring op in echter kuit. De verwonding stond spontaan, er was geen instander in de buurt. De fizing zal drie tot vier weken n duren. De honkballers van Install Data ADO die vrijdagavond al met 8-2 van Levi's Neptunus wonnen, slaagden er gisteren opnieuw in de Rotterdammers te verslaan: 7-6. Zaterdag ging het op de Escamp net mis, 3-4. Catcher Arthur Wingelaar (rechts) zorgt tijdens die wedstrijd voor een 'nul' van Balentina (Jinks) op de thuisplaat. Zie verder C9. Deventer De leiding van Fey enoord is gistermiddag tijdens het duel Go Ahead Eagles-Feye- noord persoonlijk op de vuist gegaan met ontketende voet balsupporters, die een dreigen de nederlaag van Feyenoord niet konden verteren en onge stoord via de eretribune op het vak van Eagles-supporters af gingen. Technisch directeur Wim Jan sen, voorzitter Jorien van den Herik en manager Fred Blanke-, meijer grepen hardhandig in en verdreven dolgedraaide fans met z'n drieën van de tribune. Daarbij kreeg de laatste een be hoorlijke klap van een suppor ter (Blankemeijer„Maar ik gaf wel een tikkie terug"). De echtgenotes van de be stuursleden, die in het tumult onder de voet gelopen dreigden te worden, bleven ongedeerd. Voor aanvang van de wedstrijd hadden aanhangers van Feye noord ook bondscoach Dick Ad vocaat, die het duel wilde bijwo nen, bedreigd. Advocaat kreeg de meest ver schrikkelijke ziektes naar het hoofd geslingerd omdat hij af gelopen week niet Feyenoord- doelman Ed de Goey maar Ajax' Stanley Menzo had aangewe zen als opvolger van Hans van Wim Jansen, grijpt in als Feyenoord-supporters de ere-tribune ontzetten. Breukelen in het Nederlands elftal. Volgens Jorien van den Herik is het moeilijk vast te stellen of de raddraaiers in De venter behoren tot vaste sup porters van Feyenoord. „Ze verdienen het predikaat Feyenoord-supporter in elk ge val niet. Voor de mensen om mij heen was dit heel erg dreigend. Waarom er totaal geen beveili ging was, begrijpen wij nu nog niet. Evenmin hoe het kon ge beuren dat mensen zonder kaarten het stadion zijn bin nengekomen". New York Stefan Edberg is weer de nummer een van de we reld. Een voor hem slopend toernooi om het open Ameri kaanse 'tenniskampioenschap besloot de Zweed met een glans rijke zege op Pete Sampras in de finale. Verlegen, saai en wars van gla mour. Dat was jarenlang het profiel van Stefan Edberg. Een kleurloze Zweed uit de even kleurloze havenstad Vastervik. Hij won vijf grand slams in zes jaar. Maar zijn imago bleef on veranderd. Zoals hij zelf niet veranderde. Hij bleef Stefan Edberg, zoon van een politie-speurneus en een lerares. Op de US Open 1992 liet Ed berg meer van zichzelf zien dan hem lief was. Hij moest wel, wil de hij zijn US Open titel prolon geren. Achter zijn zachte, be scheiden Zweedse glimlach schuilde een kerel van 26 jaar met een ijzeren wil. Met een on tembare vechtlust, met het ka rakter van een jongen van sta vast. Wonderen Die eigenschappen stonden ga rant voor zijn tweede titel op Flushing Meadows. Edberg was in staat tot wonderen. Hij ver richtte er op weg naar de finale drie op rij in 13 uur en 44 minu ten en was koud vierentwintig uur later in de eindstrijd op nieuw in staat tot een maximale krachtsinspanning. In twee uur en 51 minuten versloeg hij Pete Sampras, kleinzoon van een Griekse immigrant, in vier sets: 3-66-4 7-6 6-2. Edberg speelde zijn beste ten nis in de finale. Daarvoor suk kelde hij, kende vele ups en nog meer downs maar was altijd bij machte in crises de wedstrijden naar zijn vaste hand te zetten. Vanaf de vierde ronde verkeer de hij in groot gevaar, maar hij Tegen Krajicek, Lendl en Chang raakte hij in de vijfde set met 1-3 achter. In alle gevallen toonde hij zijn zeldzaam harde mentale instelling. En won: Krajicek (6-4), Lendl (7-6), Chang (6-4). „Ik was sterk op de momenten dat ik sterk moest zijn", zei hij met zijn zachte lach op het ge zicht. „Ik stond er. Ik speelde misschien niét goed, maar men taal was ik op mijn top. Sterker dan ooit". De beste Sampras ervoer het in de eind strijd. De winnaar van 1990 greep de eerste set met 6-3, maar werd daarna een prooi voor de ontketende Edberg (6-4 7-6 6-2). „De beste speler", gaf Sampras eerlijk toe, „heeft ge wonnen. Stefan was over alle li nies beter. Ik won de eerste set omdat Stefan nog wat stijf was van die vijfsetter tegen Chang". Edberg - Chang was immers de halve finale van de extremen. De partij duurde 5 uur en 26 mi nuten, de langste ooit sedert de invoering van de tiebreak in 1970. Het duel telde 60 games (6-7 7-5 7-6 5-7 6-4), de meeste sinds de 63 van Lloyd - McNa- mee in 1970. Edberg sloeg 18 dubbele fouten. „Geen record", grijnsde de Zweed. „Tegen Sjreber sloeg ik er in een Davis Cup wedstrijd ooit negentien". Hij kreeg 34 breekpunten. „Een absoluut record". Hij verzilverde er elf. Het scoreverloop was grillig vanaf het begin. Chang deed al les wat hij moest doen, behalve winnen. Hij had daartoe op 0-3 en 15-40 in de vijfde set ruim schoots de gelegenheid. „In die fase speelde ik mijn sterkste ga mes", bekende Edberg. Chang kwam nog op 2-4 maar raakte daarna de weg kwijt. Edberg rende naar de eindstreep, 6-4. Ongelooflijk „Tegen Chang moest ik de bal twee keer zien stuiteren voor datje zeker was van het punt", complimenteerde hij de kleine Chinese Amerikaan. „Wat dat ventje allemaal haalde, was on gelooflijk. Ik ontsnapte". Zie verder pagina B5 nistische en defensief i: de voetbal van Go Ahead Eagles. Opstellingen: GA Eagles: Ensink; Hulshoff, Arts, Marbus en Maes; Bosvelt, Pothoven en Schenning; Heer- ing (Willaarts), Boere en Over mars. Feyenoord: De Goey; Scholten (Gorré), Metgod, Van Gobbel en Refós; Fraser, Bosz en Witschge; Kiprieh, Obiku en Taument. Maradona brengt bezoek aan Sevilla Madrid Sterspeler Diego Ma radona is in Spanje gearriveerd en hoopt op korte termijn speel gerechtigd te zijn voor Sevilla. De Argentijn is zo zeker van zijn transfer, dat hij zijn kinde ren reeds heeft laten inschrij ven in een school van één van Sevilla's buitenwijken. Een contract heeft hij nog niet getekend. Nog steeds heeft Se villa geen definitief akkoord be reikt met Napoli, waar Marado na nog steeds onder contract staat. De verwachting is dat mogelijk morgen zaken afge rond worden. De aankomst van Maradona, met vader, vrouw, kinderen, manager en arts, trok in Sevilla veel aandacht. De Argentijn, die er een schorsing van vijftien maanden wegens gebruik van cocaïne heeft opzitten, wilde geen commentaar geven. „Ik kom om de club te bekij ken", zei hij. „Daarna hoor ik van mijn manager wat er ver der gaat gebeuren. Ik wil niet op de zaken vooruit te lopen." Driejaar De verwachting is dat Sevilla rond de vijfentwintig miljoen gulden voor Maradona zal beta len. De Argentijn zal in zijn eer ste jaar rond de tweeëneenhalf miljoen gulden verdienen, het seizoen erop mogelijk het dub bele. Maradona, die binnenkort 32 wordt, verwacht nog een jaar of drie te zullen spelen. Voorzitter Cuervas van de nummer twaalf van Spanje van vorig seizoen zei geen wonde ren van de voetballer te ver wachten. „Met Maradona zul len we niet ineens kampioen worden. Wel ben ik er zeker van dat deze speler veel aan ons elf tal zal toevoegen. Zowel spor tief als financieel zullen wij zeer veel baat van deze transfer heb ben. Met zijn transfer moet het boek over zijn cocaïne-gebruik dicht. Hij heeft het verleden af gesloten."

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13