straks alleen nog spreekuur' T Vleesetende planten eten geen mensen Fantastische Miele Keukens met ongekende kortingen! Gemeente verhoogt belasting B3 ario is f beroerdste liet B2 Stevenshof strijdt tegen criminaliteit 1 EE iele keukens zijn felbegeerd, door de fraaie designs en de oersolide konstrukfie. Bovendien loopt Miele in de optwikkeling van keukendesigns en keukentechniek duidelijk voorop. En dat kan voor u een voordelige zaak zijn want: In onze showroom maken Nieuwe Miele Keukens plaats voor de Nieuwste Miele Keukens En dat is voor een beperkt aantal snelle be slissers klinkend voordeel in de vorm van zeer hoge kortingen op een aantal fonkelnieuwe Miele keukens èn op de daarin aangebrachte Miele inbouw- apparaten. Vanzelfsprekend met behoud van fabrieks- garantie, de mogelijkheid tot f uitbreiding of aanpassing. En natuurlijk vakkundig door ons geïnstalleerd. ■Idl.ldM Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11, tel. 071 - 149859 MLERLEIDS lenden start het nieuwe op maandag met een vei- •uil- en contactavond in ivenhuis, Hoflaan 169 {en. Vanaf 19.00 is de m, kavels kunnen vanaf \ur worden bekeken. Bezuinigingen burgerraadslieden: Leiden EN OMGEVING LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1992 Idoor JUDY NIHOF LEIDEN - Over vlees etende planten doen de meest wilde verhalen de ron de. Hele biefstukken, kippe- poten en zelfs mensenvlees zouden ze met gemak ver slinden. „Onzin", helpt Staïis van der Veen, mede werkster van de Leidse Hor tus Botanicus elk misver stand de wereld uit. „Ze eten eigenlijk alleen maar insek- ten". Vandaag en morgen is in de Hortus een tentoonstelling te WEEKEINDE bijdragen van Willem van na, Marieta Kroft en Moni- Roso. en heeft sinds november g jaar zijn eigen Eiffelto- Nee, niet zo'n geval dat al boven uitsteekt en het luet bepaalt van een stad, van een complete regio, r wel een ding dat net als Jarijse toren werd neerge net de médedeling dat het maar tijdelijk was en uit- elijk permanent bleek: de en kap over de binnen- ts van de Lakenhal, ijn meer parallellen tussen chepping van de ingenieu- nonsieur Eiffel en die van lijna even ingenieuze mu- ndirecteur Jetteke Bolten. Ie gevaartes leverden al tot dicussie nog voordat ze den neergezet, en ook tij- het leven van de toren c.q. iverkapping raakten voor standers er maar niet elkaar over uitgepraat. Te- stellingen tussen conserva- en en modernen werden er- aangescherpt, zo kreeg D66 voor de indering toch nog gelijk: leek tijdelijk, en het bleek nitief. Het 'Eiffeltoren-ef- noemde democraat Egon lders dat. Een vooruitzien- Sik. haa)hi ïïel(2) ichermers van ons lokale turele erfgoed vlogen een fjaar lang in de gordijnen de prachtige, monumenta- iistorische Lakenhal te be- ermen tegen de modernisti- neigingen van een nieuwe seumdirecteur. Helaas voor heeft het niets uitgehaald, iwel het er aanvankelijk goed voor hen uitzag. De cties in de Leidse gemeente- ld wisten niet hoe ze het dden toen de kersverse di- itrice met het onzalige idee ïkwam. Terwijl haar voor- erg voor de hand lag: de luwe vleugel zou naar het vau'b liet aanzien nog gerui- tijd op zich wachten. En iten stonden al duizenden nsen te trappelen van onge ld om te worden toegelaten de dubbeltentoonstelling b de Leidenaars Rembrandt y Lievens. Onder die toene- mde druk besloot Bolten tot J ar gewaagde en daarom zeer istreden voorstel. even dan. Maar dan al- voor de rembrandt-ten- onstelling, waarschuwde ie reen nog. Een zwaaiend vin- rtje ging al in de richting van LEIDEN Het Instituut Burgerraadslieden is ge schrokken van de bezuini ging die het college van bur gemeester en wethouders heeft voorgesteld voor het in stituut. Het zou 25.000 gul den moeten inleveren. Dat kan niet anders dan ten kos te gaan van het publiek, waarschuwt J. Mons van de burgerraadslieden echter. „Die korting van 25.000 gulden jaarlijks zal duidelijk ten koste gaan van het personeel, en dus van het publiek", zegt J. Mons, één van de drie burgerraadslie den. „We werken nu met drie min of meer fulltime raadslie den, plus een secretaresse en een tweede secretaresse. Dat is een noodzakelijke formatie daar kan echt niets vanaf. Van af 1985 hebben wij nu die for matieplaats. In de jaren daar voor moesten twee raadslieden al het werk doen. Zij draaiden ontzettend veel overuren. En dat kan gewoon niet mer gebeu ren". Ze voorspelt een bepaald 'klan tonvriendelijke' maatregel: „Als de bezuiniging niet wordt ingetrokken, kunnen we alleen nog op afspraak werken. We zullen de twee spreekuren per week, waarbij iedereen kan bin nenlopen, moeten afschaffen. Dan zullen er onmiddellijk wachtlijsten ontstaan. Maar dat is de enige manier voor ons om de werkvoorraad in de hand te houden". LEIDEN - Vanaf neemt de Stevenshof de strijd bijl op tegen de kleine criminali teit in de wijk. In navolging van de Zeeheldenbuurt bestrijdt de Stevenshof voortaan de verloe dering in de wijk, de honde- poep, de graffiti en de sociale onveiligheid. Wethouder A. van Bochove, die het preventieproject Piko Kri mi in zijn portefeuille heeft, opende gistermiddag een infor matiemarkt. De werkgroep buurtpreventie heeft daarvoor een enquête in de wijk gehou den. Daaruit bleek dat vooral de bewoners in de Stevenshof Oost het idee hebben dat hun wijk verloedert. Meer dan de helft van de bewoners, 55 procent, ergert zich aan rommel op de straat en aan de vele bekladde muren en gebouwen. Tien pro cent van de bewoners voelt zich soms bedreigd, tegenover vijf procent in de rest van de wijk. Het zou voornamelijk om jonge ren gaan die overlast veroorza ken. De rommel op straat wil de werkgroep bestrijden door de bewoners meer te betrekken bij het schoonhouden van de wijk. De graffiti op muren en gebou wen moet geregeld worden ver wijderd. Daarvoor moet het graffiti-team van de Zijl Bedrij ven wekelijks een ronde houden langs de belangrijkste gebou wen. Objecten die regelmatig worden schoongemaakt, zou den eerder door graffiti-spui ters worden ontzien. De hondepoep moet worden aangepakt door de baasjes van de honden beter te informeren over de hussen, de hondenuit- laatstroken. Sommige hussen worden niet gebruikt omdat ze te laag liggen en daardoor snel drassig worden. Dergelijke uit- laatstroken moeten worden verbeterd of maar helemaal worden geschrapt. vrouws-actie (een-mens-actie, zou ze zelf zeggen) van burge meester De Goeij zijn gewor teld. Het was tenslotte de bur germoeder persoonlijk die het raadhuisplein schoonveegde van lanterfantende jongelui, als ware het een Rotterdams perron. En ze heeft alweer iets nieuws in haar to ver ketel. Hotel (2) Eind van de week, als de ker mis geen roet in het eten gooit, krijgen de kampeerders een proces verbaal aan de slaapzak geniet. Wanneer de lastige gas ten dan niet vanzelf vertrek ken, wordt er ingegrepen. Wegslepen van de caravans lijkt het logisch vervolg. Maar wat met het pand van Nic. van Dam, op wiens terrein de cam ping is aangelegd? Ook dat pand zou de gemeente dol graag wegslepen, als dat moge lijk was. Met of zonder de be woner, die de gemeente het le ven zuur maakt. Terwijl Van Dam alleen maar sociaal werk wil doen door zie lige Britse jongeren een onder dak te geven hoewel die zich rotlachen om de hele zaak, on derwijl wat bollen zwart pel lend en het geld verbrassend in de vele café's. De gemeente zit echter niet stil en broedt op een nieuw bestemmingsplan, waarin Van Dams huis alvast is vervangen door een brede weg. Vervolgens kan het moei teloos worden onteigend. Educatief medewerkster Stans van der Veen van de Hortus en Hans Luurs van de werkgroep 'Carnivora' bij enkele 'vleeseters'. foto: wim van noort zien van vleesetende planten. Voor mensen die belust zijn op sensatie, moet de show een des illusie zijn. Geen torenhoge groene monsters met grijpgra ge klauwen, maar planten op huiskamerformaat. Ook in de vrije natuur zijn ze meestal niet veel groter, vertelt Hans Luurs van de werkgroep 'Carnivora', organisator van de tentoonstel ling. Op de expositie is te zien is hoe deze planten aan hun voed sel komen en waar ze precies voorkomen. Zelfs in Nederland zijn ze nog te vinden. Zo groeit het vetblad bijvoorbeeld nog op de schrale Weilanden in Dren the, al worden ze er steeds zeld zamer. „Ze moeten met hun 'voeten' vochtig staan en dat wordt steeds moeilijker door de verlaging van het grondwater peil", aldus Luurs. Vlees etende, of eigenlijk liever insek- tenetende, planten groeien op voedingsarme grond en hebben in de loop van de evolutie een manier gevonden om te overle ven door voedingsstoffen uit het lichaam van insekten te onttrekken. De ene soort heeft daartoe een soort beker ontwik keld met een agressieve vloei stof, de ander heeft bladeren met bewegende klieren die zich om het insekt kunnen vouwen. Horror Het publiek dat graag griezelt, komt op de tentoonstelling toch enigszins aan zijn trekken met de vertoning van de film 'Death Trap'. Het lijkt de titel van een horrorfilm en dat is het eigen lijk ook een beetje. De film toont de planten in actie, uiter aard sterk uitvergroot en ver sneld opgenomen. „In werke lijkheid duurt het soms wel twee of drie uur voor een insekt is gevangen," weet Luurs. Medewerkster Van der Veen vermoedt wel hoe het komt dat vleesetende planten zo tot de verbeelding spreken en waar om er zoveel misvattingen over bestaan. In films en stripboe ken is de mensenvlees verslin dende plantensoort immers een geliefd gegeven. „Wat sommige Tarzan-films bijvoorbeeld niet voor misverstanden hebben veroorzaakt! Beelden van Tar- zan die zich in het oerwoud ter nauwernood weet te ontworste len aan hongerige planten, heb ben op veel mensen diepe in druk gemaakt. Maar dit is alle maal uit de duim gezogen". De vleesetende plantenshow is vandaag en morgen te zien van 10.00 uur tot 17.00 uur. De Hor tus Botanicus is te vinden aan het Rapenburg, naast het Aca demiegebouw. 'groep Art-i-shock treedt \nd op in Cultureel Cen- )e X, gevestigd in de ge- Rex-bioscoop aan de mmerstraat 52. Het ge- ip brengt vanaf20.30 uur rstelling 'De kale zange- 'oegang 5. De film 'Le de Jeanne d'Arc' is zon- zien in De X, aanvang uur, toegang 7. Aan- \e zaterdag s er weer een litie in De X. Het pro- na omvat Afrikaanse per- muziek, action painting atersport door het gezel- 'Moeders Mooiste. Het zeischap Ashok Pathak authentieke Indiase mu- n gehore. Aanvang 14.00 egangf 5. :ert anist van de Waalse Kerk Breestraat 64 geeft mor- >7i concert op een clavi- Op het programma staan uit 'Das Orgelbüchlein' ohann Sebastiaan Bach, meert begint om 19.00 collect wordt de toe- |rs gevraagd iets bijh te i in de kosten. Hotel (3) Kind Het was de eer aan gedeputeerde Ted Jansen en burgemeester Piet Verhoef om donderdag de Ter Aarse Vijfgatenbrug officieel te ope nen. Maar wie de genodigden goed observeerde, zag dat zij de brug minder interessant vonden dan hetgeen zich er omheen afspeelde. Alsof ze weer kind werden, zo stonden ze beide bij de tamboer maïtre van muziekvereniging Arti et Religioni. Met smachtende blikken keek het tweetal naar zijn stok Dat hebben ze vroeger nou al altijd willen doen, voor de band uit lopen. Fier rechtop, het tempo en de maat dicterend. En terwijl Piet een slim plannetje bedacht om de stok te kunnen ontfutselen, stak Ted zijn handen al uit om het ding in ontvangst te nemen. De man van het leek erop berekend te zijn. Twee stevige vuisten om de stok maakten het de twee bestuurders niet gemakkelijk. Eén troost voor beide heren: Arti kan vast nog enthousiaste leden gebruiken. foto: wim van noort cultuurwethouder Koek. O wee al ze het lef had om het kreng langer te laten staan. Maar naarmate de tentoonstel ling vorderde, zagen de tegen standers de bui al hangen. De reacties van bezoekers waren positief. Wie ben je dan als poli ticus om je oren niet te laten hangen naar de mening van het volk? Het hek was defini tief van de dam toen zelfs de Vereniging van Belangstellèn- den in de Lakenhal u weet wel: de deftige vereniging die ervoor ijvert om de Lakenhal te behouden zoals die altijd is ge weest en ook altijd zou moeten blijven behoud van de ver foeide glazen kap bepleitte. Het is écht net de Eiffel toren. Iedereen protesteerde toen het ding alleen nog op papier stond, vond hem foeilelijk tij dens de bouw en vervolgens mocht hij nooit meer weg. Nu is het een monument. Over honderd jaar wordt vast gede batteerd over de restauratie van de monumentale twintig ste eeuwse glazen kap. Hotel (1) Het toch al uitgebreide scala aan recreatiemogelijkheden in Voorhout blijkt ongemerkt te zijn uitgebreid met een extra attractie. Een heuse camping, gelegen in het toekomstige hart van het dorp, op een steenworp afstand van het ge meentehuis. Naast hotel Boer- haave en het hondenpension heeft Voorhout kennelijk op nieuw een eersteklas toeriste- naccomodatie binnen haar ge meentegrenzen gekregen. En toch moet de camping weg. Vreest de gemeente Voorhout dat er zich Noordwijkse tafere len gaan afspelen op het raad huisplein? Of wordt de voorna me entree naar het esthetisch zeer verantwoorde raadhuis volkomen wordt bedorven door het rommelige kampeergebeu- ren? Want daarin moet toch de een- Op het gemeentehuis vindt ie dereen eigenlijk dat Van Dam een beetje gek is. Twee jaar ge leden vroeg hij namelijk of hij zijn woning niet kon ruilen voor het oude gemeentehuis. Daarin kon hij dan nog veel meer 'sociaal werk' verrichten. Tevergeefs: de leden van de ge meenteraad wezen collectief op hun voorhoofd. Het is verleide lijk om je af te vragen hoe Voor hout er nu had uitgezien, als de raad indertijd anders had be slist. Het raadhuis had een prachtige vierbaans entree met fontein en perkjes met zin nia's, dat is zeker. Maar hoe had de rest van Voorhout, met grand hotel Van Dam in het centrum, erbij gelegen? Als de roestige caravanberg die er nu ligt een indicatie is, dan is het dorp goed weggekomen. Het opvangen van ontheemden en noodruftigen is uiteraard een goede zaak, waar het Vluchte lingenwerk zich al op een goe de manier mee bezig houdt. Maar of de Britten die nu in de caravans zitten als ontheemd en noodruftig gezien kunnen worden is uiterst dubieus.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9