YD heeft nog veel weerzin gen het CDA De 'C' van CDA staat niet ter discussie 7 Opinie BRIEVEN VAN LEZERS THOUT k 'e t nu nog rechtser wor- ndj )eze hartekreet slaakte )ls menigmaal ten tijde eerste kabinet-Lub- s voorzitter van de :en regeringsfractie moest VVD'er, die op het Bin- 31'6 ürore had gemaakt met 1111 onderwerpen als een Rechtspositie voor weg- jongeren, steeds verder hts overhellen. 01 ;e ere 'jonge hond' in de e<) gelederen zal dezer da te' ens aan die Nijpeliaan- !Sh jchting teruggedacht Ik doel op Robin Lin- ïit Dronten, die hoewel is al bijna tien jaar in de Kamer zit. Op 16 1982 maakte de wetenschappelijk •ker van de WD-frac- mtree in de toen nog ro:iankjes en werd daar- ;te' jongste Nederlandse itariër aller tijden. ve is verschafte hem een roodwill, die nog groter m hij lang niet zo 'yup- eek te zijn als hij eruit lin ontpopte zich snel vakkundig kamerlid grote kennis van za- ion hij ook zonder al te -1??] eite de eerste woord- jrïj' van de WD worden belangrijke gebied van aken en werkgelegen- jelopen dinsdag bleek lopulariteit in de eigen ineens scherp ge- meeste andere leden namen het in dank af dat hij een van CDA-collega Ali •Pel had afgeschoten, fkkend", had Linscho- ilan genoemd om men- :n bijstandsuitkering leren via de compu- iden van de Rijks- ior het Wegverkeer izit van dure auto's en inier vast te stellen of inkomsten hebben. |des jet dan maar zo door medewerkers van de ienst sommige van hun in een Mercedes of tn arriveren, waarna ze in bijstandsuitkering ivragen?", wilde een geïrriteerde fractie- in Linschoten weten, er inderdaad de schijn de WD-woordvoerder was met de PvdA'er oots, die onmiddellijk had geprotesteerd te- 'grove inbreuk' op de privacy van bur- fochelijke argumentatie n in de WD-fractie. De fliberalen waren het roe- is met Doelman-Pel dat ^liies op haar plan zwaar c jtken waren en dat daar- dij discussie over het be- rma van uitkeringsfraude opij flink dreigde te worden l Robin was het er ;er ook mee eens dat van sociale voorzie- istreden moet worden, •om die vreemde reac- ïem? moest Linschoten snel leren. De pers had hem begrepen, voerde hij term 'lachwekkend' 5|chts betrekking gehad •e Heit dat het CDA het idee eerl grote klok had gehan- veijoor deze voorgenomen il zo duidelijk open- afff maken had Doelman fraudeur in tijdjl gesteld het kenteken t mli dure auto op de naam otejmand anders te laten i. „Daarmee is het ef- v0'p de maatregel bij voor- minimaal", aldus Linscho- zich was hij natuurlijk, 'ekerde hij, een warm ^clfoder van elke maatregel kan worden werkelijk recht heeft g :iale uitkering. :htr goed voorbeeld daarvan is ook de reactie op de wao-ingreep waartoe het kabinet vorig jaar zomer besloot, onder hevige druk van CDA-fractieleider Brinkman. De liberalen zullen het echt wel een goede zaak ge vonden hebben dat er eindelijk ernst gemaakt werd met het te rugdringen van het aantal ar beidsongeschikten. Maar hun reactie was zo omslachtig gefor muleerd dat er bij het grote pu bliek eigenlijk maar één ding bleef hangen: de WD was het eens met de PvdA dat de 'be staande gevallen' in de wao ont zien moesten worden. Als gevolg daarvan kon het CDA, in het bijzonder fractielei der Elco Brinkman, gaan strij ken met de eer. En dat terwijl juist de WD-achterban, veelal afkomstig uit de hard werkende middenstand, zich al vele jaren groen en geel had geërgerd aan die honderdduizenden 'aanstel lers' in de wao die op kosten van de gemeenschap hun dagen vul len met vissen, biljarten, in de moestuin werken, het huis ver bouwen en andere aangename De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de wao-strategie van de WD waarschijnlijk niet alleen voortkwam uit de behoefte CDA-ideeën te bestrijden. Frac tieleider Frits Bolkestein en de zijnen (onder wie Robin Lin schoten) hebben vermoedelijk gedacht dat het ook heel slim was een1 zodanige opstelling te kiezen dat zij de PvdA aan een meerderheid zouden kunnen helpen wanneer deze partij zou besluiten in de Tweede Kamer tegen de 'bevriezing' van de be staande gevallen in de wao te stemmen. Op die manier zou het kabinet-Lubbers/Kok dan misschien net dat duwtje krij gen wat het nodig had om kra kend ineen te zijgen. Nadeel Maar mijns inziens weegt dat strategische voordeel niet op te gen het propagandistische na deel van een 'slappe' houding tegenover een in de eigen ach terban als schandalig ervaren toestand. Daarmee raken we te vens aan de kern van het pro bleem, dat ervoor zorgt dat de vraag waarom Robin r-jiddellijk in de media joepen dat elke mogelijk- y ior een betere controle u%orden aangegrepen? Ik die houding werd in door weerzin tegen het immige WD'ers zijn in jaar van de eerste twee ■ten-Lubbers zo gefrus- ian|geraakt door de als arro- ervaren 'overheersing' christen-democratische jenoot, dat zij niet altijd staat zijn tot een goede e afweging. afkomstig is van het het per definitie slecht, deze liberalen. Een WD steeds weer electorale dieptepunten meemaakt. De partij wil rechts en liberaal (anti-CDA) tegelijk zijn; zij wei gert in te zien dat dit een con tradictio in terminis is, een in nerlijke tegenstrijdigheid. Zoals Hans Wiegel in de jaren zeventig heeft aangetoond, is er maar één plaats voor de WD in het politieke spectrum van Ne derland: ter rechterzijde. Dat komt vooral door de uitdijing van de collectieve sector in de jaren zestig en zeventig die ui teraard veel geld kost. Sinds dien is de gemiddelde WD-aan- hanger in slechts twee politieke doeleinden echt geïnteresseerd: verlaging van belasting en ver laging van sociale premies. Bolkestein, die zichzelf -waar schijnlijk meer als liberaal dan als rechts beschouwt, heeft daarvan zelf het bewijs gele verd. De WD kwam pas weer een beetje uit het electorale dal vanaf het moment dat haar lei der zich ging afzetten tegen de etnische minderheden, met name de islamitische Turken en Marokkanen. Dat was niet zozeer, denk ik, omdat veel Nederlanders in eens extreem rechtse sympa thieën hadden ontwikkeld, maar omdat zij er weinig meer voor voelden nog langer men sen te moeten ondersteunen ('doodknuffelen') die volgens hen heel goed voor zichzelf kun nen zorgen. Dat gevoel geldt inmiddels niet alleen meer de allochtone maar ook de autochtone minderhe den, met name de minima. Het bestrijden van fraude met soci ale uitkeringen is tegenwoordig 'in'; het koppelen van de uitke ringen aan de lonen is 'uit'. Als de WD daar niet voldoende op inspeelt, maakt zij ook bij de verkiezingen van 1994 geen schijn van kans tegen het CDA. (De auteur is chef van onze par lementaire redactie). Waarom heeft het CDA een ver nieuwd Program van Uitgangs punten (PvU) geschreven, zal de lezer zich na recente krante- berichten misschien afvragen. Wat is er vernieuwd en wat is er gebleven, is ook een vraag die kan opkomen. Als lid van de commissie Steenkamp, die het nieuwe ontwerp-PvU heeft ge schreven, geef ik een antwoord op beide vragen. Het huidige Program van Uit gangspunten van het CDA kwam tot stand in een periode dat KVP, ARP en CHU aan het fuseren waren. Intussen be staat het CDA al weer meer dan tien jaar. In deze periode is de wereld sterk veranderd. We le ven in een tijd die gekenmerkt wordt door nieuwe kansen, maar ook door nieuwe bedrei gingen. Zo kwam er een einde aan de Koude Oorlog, maar ko men er elders in de wereld nieu we brandhaarden. Heel recent zijn we daar bijvoorbeeld in het oude Joegoslavië mee gecon fronteerd. In Nederland veran derde de samenstelling van de bevolking sterk, zowel naar op bouw (meer ouderen), als naar herkomst (migranten, vluchte lingen). Mensen weten en kun nen ook meer dan vroeger, door technologische ontwikkelin gen, die elkaar nog steeds snel opvolgen. De belangrijke pro blemen van deze tijd, zijn ande re dan we zestien jaar geleden konden voorspellen. Er is kort om een periode van nieuwe kansen, maar ook van nieuwe vlagen aangebroken. Vragen waar de politiek voor staat. Het CDA meent een eigen antwoord te hebben en te moeten formu leren op de uitdagingen van deze tijd. Dit antwoord is neer gelegd in het nieuwe ontwerp- PvU. Er zijn toekomstgerichte oplossingen voor de problemen van deze tijd aangegeven. We kijken daarbij voorbij de gebrui kelijke horizon van vier jaar, voorbij de grenzen van Europa en zelfs van deze eeuw. Evangelie De commissie heeft als volgt ge werkt. We hebben eerst de rea liteit van vandaag de dag beke ken. Hoe ziet de wereld eruit? Wat zijn de vragen voor de eerst komende tien tot vijftien jaar? Vervolgens hebben we de grondslag en uitgangspunten van het CDA bevestigd in een taal die past bij vandaag. Daar na hebben we de óp ons afko mende problemen en mogelijk heden geconfronteerd met onze kernbegrippen (solidariteit, ge rechtigheid, eigen verantwoor delijkheid, rentmeesterschap). Dit om tot oplossingen te ko men. U zou kunnen zeggen dat het in het ontwerp-PvU voort durend gaat om een dialoog tus sen onze principes en de werke lijkheid. Waar zijn die principes, de uit gangspunten of de politieke overtuiging dan op gebaseerd? Het CDA is een partij op grond slag van de Heilige Schrift. De bijbel is dus de basis voor de uit gangspunten. Het CDA is en blijft dus een partij die de inten tie heeft steeds te zoeken naar de betekenis van het Evangelie voor het politiek handelen. Het gaat dus om de vraag wat de be tekenis van de'C'is voor het po litiek handelen. Een poging om die vraag opnieuw op hoofdlij nen te beantwoorden, is gedaan in het nieuwe ontwerp-PvU (het gaat dus niet om een ver kiezingsprogram Wat is er dan veranderd? De vraag wordt wel gesteld of de grondslag van het CDA niet verruimd kan worden, zodat ook aanhangers van andere re ligies, bv. hindoes of moslims, zich in de partij beter thuis kunnen voelen. De commissie was en is van mening dat de grondslag niet verruimd moet worden. De huidige formule dat ieder die het PvU onderschrijft welkom is en aan de uitgangs punten gehouden kan worden, leek ons ook voor de toekomst een goede regeling. Het gaat dus niet om de geloofsvraag, maar om de vraag of men het politieke antwoord dat het CDA geeft op de oproep van de bijbel wil delen. In de praktijk blijkt dit antwoord door veel joden, moslims en hindoes te kunnen worden gedeeld. Verschillende mensen voelen zich thuis in een partij als het CDA en zij zijn al lemaal welkom! Selectie van kandidaten voor gemeentera den, provinciale staten en Eer ste en Tweede Kamer vindt dan ook plaats op basis van de poli tieke overtuiging. De vraag of mensen herkenbaar christen democraat zijn, is dan aan de orde. Uiteindelijk wordt die vraag natuurlijk door u als kie zer beoordeeld. Ten opzichte van het oude pro gram zijn i kernbegrippen hetzelfde geble ven. De vragen van deze tijd waarop die worden toegepast zijn echter wel wezenlijk anders dan in het vorige program. Dit betekent dat de antwoorden, zeker in lange-termijnperspec- tief gezien, ook anders zijn dan in het verleden. Zo heeft de commissie er bijvoorbeeld be wust voor gekozen niet volgens de traditionele indeling in be leidsvelden van buitenlandse zaken, binnenlandse zaken, so ciale zaken etc. te werken. Er wordt uitgegaan van een the- magewijze aanpak om verkoke ring tegen te gaan. Vijf thema's: democratie als verworvenheid en opdracht; veiligheid en recht; werk en welzijn; milieu en rentmeesterschap; naar een cultuur van verantwoordelijk heid, worden beschreven. Keuzes Ik hoop dat het nieuw ontwerp- PvU binnen het CDA in alle ge ledingen uitgebreid besproken zal wórden. Een indringende discussie over het hele program is geboden. Met name ook over de nieuwe oplossingsrichtin gen. Een discussie moet aller eerst natuurlijk om het demo cratisch proces recht te doen. Maar ook om het bewustwor dingsproces te activeren m.b.t. een nieuwe missie en verant woordelijkheid van de politiek. Het gaat immers om een appèl vanuit de politiek aan de over heid om de goede keuzes te ma ken voor de toekomst. Het gaat om principiële keuzes, die ten diepste teruggaan tot de mense lijke persoon, haar waardig heid, haar roeping en haar om gang met de schepping. Deze uitdagingen vragen meer dan pragmatisme antwoorden. Uit gangspunten van gerechtig heid, gespreide verantwoorde lijkheid, solidariteit en rent meesterschap zijn daarbij de bakens naar de toekomst. Sa men zijn we als mensen mach tig om grote uitdagingen aan te gaan, dichtbij huis en wereld wijd. Hopelijk neemt iedereen daarbij zijn eigen verantwoor delijkheid op, ook in de discus sie die we nu met elkaar over het nieuwe ontwerp-PvU gaan voeren. Een discussie die op de Partijraad van 15 mei 1993 af gerond zal worden. Op die dag zullen de wijzigingsvoorstellen die de leden inbrengen worden besproken. Tot die tijd zal er naar ik hoop ook in de gemeen telijke afdelingen en kamer kringen (en niet slechts in de krant) levendig over het gehele Program van Uitgangspunten worden gediscussieerd. Ieder kan daarbij zijn of haar per soonlijk standpunt inbrengen. Dit geldt voor elk lid ongeacht zijn of haar positie binnen de partij. Tot op het moment van vaststellen van het vernieuwde PvU, blijft het 'oude' natuurlijk van kracht. Kortom, alle ruimte dus om met elkaar van gedach ten te wisselen, zij het dat een punt niet ter discussie staat: onze christelijke identiteit! (Ank Bijleveld-Schouten is lid van de Tweede Kamerfractie van het CDA. Vanuit die functie droeg zij bij aan het Program van Uitgangspunten van de commissie-Steenkamp). Europa krijgt longontsteking Idoor JAN VAN OMMEN Duitsland is verkouden en Eu ropa stevent op een longontste king af. Het kon ook niet an ders, omdat de zelfingenomen Duitse regering èn oppositie te lang hebben gehoopt uit de los se pols een tweede Wirtschafts- wunder van de grond te kunnen tillen. Overigens hebben bijna alle Duitse politici rond de ver kiezingen in 1990 precies dat beloofd, wat de Duitse bevol king graag wilde horen: gouden bergen. Uit electorale overwe gingen werd de Oostduitsers de 'kool' en de Westduiters de 'geit' beloofd. Maar nu loopt het mis en 'kloppen' neo-nazi's aan de deur van het bouwvallige Duitse huis: 'Wer da?' Dat het referendum in Frank rijk volgende week met een driewerf 'oui' zal worden beant woord lijdt geen twijfel. Maar ook al omarmen alle Fransen volgende week 'Maastricht' ^ls ware het de laatste kans voor vrede en voorspoed in Europa, dan nog is de EG niet gered. Er loert een veel groter gevaar voor Europa en dat ligt niet in Parijs, Kopenhagen, Brussel, Den Haag of Londen, maar in Bonn. Het eventueel fiasco van de Duitse hereniging zal een ramp zijn voor de toekomst van Europa. Bondskanselier Kohl, en hij niet alleen, heeft van twee walletjes willen eten. Af gelopen week heeft de bonds kanselier moeten erkennen dat er door hem, zijn partij en de re geringscoalitie met de liberale FDP inschattingsfouten zijn gemaakt wat betreft de finan ciering en het tempo van de Duitse hereniging. Maar zoals het een raspoliticus betaamt, schuift hij de schuld zonder blikken of blozen door naar de toch al verdoemde DDR-over- gangsregering, die onder lei ding van minister-president Modrow over de hereniging van 1990 heeft onderhandeld. De pot verwijt de ketel. Ook Kohl heeft enkele waarheden ver zwegen en erger nog ver zuimd iets te ondernemen toen de haarscheuren in het Duits- Duitse huis steeds meer het aanzien van onoverbrugbare kloven kregen. Dat de DDR een enorm leeg vat is, is doorgedrongen tot de poli tici. Zij hoopten tegen beter we ten in dat het Oostduitse vat vanzelf vol zou lopen, zonder dat het welvaartsniveau in het Westen wezenlijk zou zakken. Een duidelijker bewijs voor het failliet van Kohls bondskanse lierschap en de Duitse politiek als geheel is er niet te geven nu de discussie zich heeft toege spitst op het asielbeleid. De idee dat, als de asielstroom nu maar opdroogt en de toelage van de asielzoekers drastisch inge perkt wordt, de wassende on vrede onder de Duitse bevol king weg zal ebben, is een ge vaarlijke illusie. Extreem rechts gebruikt de asielzoekers alleen als middel. Door deze de- sastreuse vorm van politieke metaalmoeheid bij Kohl c.s., waar overigens ook veel andere internationale politici aan lij den, staat de toekomst van Eu ropa op het spel. In plaats van te zeveren over samenwerking moet de EG juist haast maken met verregaande samenwer king en alle delen van Europa als Europees beschouwen. (De auteur is redacteur voor onze krant) De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen (maximaal 250 woorden) eventueel in te korten dan wel te weigeren. Ano nieme inzendingen verdwijnen in de prullenbak. Brieven dienen te wor den ondertekend en voorzien van naam, adres en telefoonnummer. Ze die nen geadresseerd te worden aan de hoofdredactie van deze krant, postbus 9,2501 CA Den Haag. Delft Instruments In de krant van 1 september 1992 troffen wij in de berichtge ving over onze halljaarcijfers steeds een foutieve zinsnede aan: nadat zij tijdens de Golfoorlog het handelsembargo tegen Irak had omzeild Daarom vragen wij uw aan dacht voor het volgende: Delft Instruments heeft twee prototypen van door haar Belgi sche dochteronderneming ont wikkelde en gefabriceerde warmtebeeldcamera's geëxpor teerd in respectievelijk decem ber 1989 en april 1990. Dat was dus ruim voor de Golfoorlog en voor de instelling van het han delsembargo tegen Irak. Ook werden op 2 augustus 1990, eveneens ver voor de instelling van het handelsembargo, alle leveranties aan Irak door ons bedrijf stopgezet. In december 1990 is nog een prototype van een warmtebeeldcamera voor demonstratiedoeleinden in Jor danië naar Jordanië verstuurd. Al deze zaken vonden plaats met de vereiste Belgische ex portvergunningen. In de betref fende apparatuur zaten echter enige onderdelen van Ameri kaanse herkomst, waarvoor was verzuimd een herexport vergunning aan de Amerikaan se overheid te vragen. Dat was reden voor de Amerikaanse overheid om de, inmiddels op geheven, sanctiès tegen Delft Instruments in te stellen. Het zal u dus duidelijk zijn dat noch van illegale export, noch van omzeilen van het handelsem- Delft Instruments, Nicolett Meijer, DELFT. Splotsz Naar aanleiding van een zeer negatieve bijdrage van Frank Buurman en/of Rudolf Kleijn moeten wij toch weer reageren. De financiën. FB/RK hebben het over tonnen subsidie. Een grove leugen. Splotsz is een le ningvan 259.000 gulden aange gaan en heeft ongeveer 40.000 gulden eigen geld in de nieuw bouw gestoken. De gemeente heeft 30.000 gulden gesubsi dieerd (twee gulden per inwo ner). Overige subsidies (Julia na-, Anjer- en Madurodam- fonds) totaal 54.000 gulden. Dit brengt de totale investering op 383.000 gulden. Of zouden FB/ RK de jaarlijkse subsidie van 1000 gulden bedoelen? De kleuren. Nog zo'n leugen. Een groot zwart gat, plafond en muren zwart gekalkt, schrijven FB/RK. Okee, het plafond is zwart. Van de muren is slechts 15 procent zwart. De rest is wit (10 procent), lichtgrijs (55 pro cent) en de lambrizering grijs met groen en roze (20 procent). Dit frisse groen en roze komen door het hele gebouw terug. De kleuren zijn dus niet bewaard voor viaducten en schoolmu ren, een grove beschuldiging •van de tot in de grond bevoor oordeelde schrijver(s). Het aantal Splotsz'ers, al dan niet met linkerhanden. Kijk, als wij daar zelf op onze fotocollec tie mee spotten en je ziet de iro nie daar niet van in, tsja. Feit is dat er 54 mensen in een Splotsz-T-shirt rondlopen, als dank voor hun medewerking. Overigens waren er op de recep tie 100 belangstellendèn, vrij dag 180, zaterdag 220 en zon dag ook 220. Maai'de angst van FB/RK stopt niet bij Splotsz. Ook An neke S. (Groen Links) en Henk T. (ex-PPR) worden genoemd. M.i. zat Anneke geen ongemoti veerde bezwaarschriften te be handelen, maar ongemotiveerd bezwaarschriften te behande len, wat ik ook zou doen gezien de inhoud daarvan. En de sneer naar Henk begrijp ik niet eens, dat zal wel een oude vete zijn. Toch nog wat positiefs voor FB/ RK: Dank voor het compliment van de opwindende slip, jullie heb- Het hoofdkantoor van Delft Instruments in Delft. ben toch nog enige smaak, kom we terecht heel trots op (mo- eens langs (vette knipoog). gen) zijn. Ondanks beperkte Dank voor de opmerking 'meest middelen, maar met veel inzet, luxueuze jongerencentrum van Dank aan diegenen die de 'door Nederland'. Alleen kan ik dit in een cateringbedrijf vervaardig de rest van het stuk niet plaat- de' hapjes hebben klaarge- sen. En och, luxe is het niet, maakt. Ja, ook dat was zelf- maar wel heel mooi, iets waar werkzaamheid. FOTO: HANS DE BAKKER Tot slot willen we iedereen uit nodigen om met de kermis eens te komen kijken hoe het nou echt geworden is, zodat je zelf kunt beoordelen wie er gelijk heeft. Bestuur Splotsz, Fret Koek (voorz.).

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7