jrië en bondgenoten tegen deeltelijke terugtrekking De maffia is niet onkwetsbaar leputatie van hulporganisaties is langrijker dan bestrijding armoede" Buitenland snapping in Frankrijk Willy Brandt zwaar ziek rs§w'v":> Thaise premier voortaan democratisch gekozen De Klerk wil overleg met ANC snel hervatten Leidse Courant i zaterdag 12 september 1992 i v Bij een ontsnapping van zeven mannen uit een gevangenis [nse plaats Troyes zijn gisteren bij een vuurgevecht een bewaker Ivangene gedood. De uitbrekers gijzelden later een kaartjesver- een tolweg. Ook schoten ze op een automobilist wiens auto ze elen. De gevangenen, die bewapend waren, ontkwamen gister- n twee auto's. Van hen ontbreekt ieder spoor. De politie ver- om t ze in zuidelijke richting zijn ontkomen. i'llag op Oostenrijks centrum Onbekenden hebben vijf molotov-cocktails naar een pension lIzoekers in Oostenrijk gegooid en een lege kinderwagen die bij de 3 ond in brand gestoken. Dit heeft de Oostenrijkse politie gisteren «naakt. Niemand raakte gewond. De aanslag is de eerste in Oos- nds de nieuwe golf van geweld tegen vluchtelingen in Duitsland, d* nrijk zijn eerder dit jaar ook aanslagen gepleegd op onderkomens Taiwan stelt koop Franse Mirages uit PARIJS Taiwan stelt het besluit om 60 Franse Mirages te kopen twee weken uit, zo is in defensiekringen in Taiwan verno men. Met de koop van de gevechtsvlieg tuigen is naar schatting 4,2 miljard gul den gemoeid. Het Taiwanese ministerie van defensie heeft om uitstel verzocht om een aantal technische aspecten van de koop te regelen, aldus de bronnen. Func tionarissen in Taipeh gaven ook toe dat het uitstel ook samenhangt met de druk die de Verenigde Staten op Taiwan uitoe fenen om van de Franse Mirages af te zien. De Franse regering heeft de verkoop van de Mirages in principe goedgekeurd, ondanks hevige protesten van China, dat Taiwan als een provincie beschouwt. BONN Ex-kanselier Willy Brandt van de Duitse bondsrepubliek krijgt morfine om de pijn te bestrijden. Hij lijdt aan kanker. Dit hebben zegslieden van de sociaal-democrati sche partij (SPD) gezegd. Naar hun zeggen balanceert de 78-jarige Nobelprijswinnaar niet op de rand van de dood, zoals enkele kranten geschreven hadden. In het afgelo pen jaar is er tweemaal een kankergezwel verwijderd bij de man die zijn politieke car rière begon als burgemeester van West-Ber- lijn. De zorg om zijn toestand stak de kop op toen hij zich deze week terugtrok uit de voorbereiding van een conferentie van de Socialistische Internationale die volgende week in Berlijn gehouden wordt. Mitterrand ondergaat prostaatoperatie PARIJS Dé Franse president Francois Mitter rand heeft gisteren een prostaatoperatie onder gaan. Artsen hebben gezegd dat zijn toestand na de. operatie bevredigend was. Volgens enkele van zijn medewerkers mag de president waarschijnlijk bin nen een week het ziekenhuis verlaten..De 75-jarige Mitterrand werd donderdagavond in het geheim opgenomen op de afdeling urologie van het Cochin- ziekenhuis in Parijs. De operatie, die nodig was om dat de president problemen had met zijn urinewe gen, verliep vlekkeloos, aldus de artsen. Medewer kers zeiden dat Mitterrand nog steeds in staat was zijn taken te vervullen en dat hij geen van zijn be voegdheden tijdelijk zou overdragen aan premier Pierre Beregovoy. Wel zal Beregovoy woensdag het wekelijkse kabinetsberaad voorzitten, wanneer de president dan nog in het ziekenhuis ligt. Roemeense bisschop Toekes beëindigt hongerstaking BUKAREST Bisschop Lazlo Toekes van de Hon gaars hervormde kerk heeft gisteren zijn hongersta king tegen de regering van de Roemeense president Ion Iliescu na tien dagen beëindigd. Toekes zei in een verklaring voor de radio dat een voortzetting van de hongerstaking „nationalistische en communistische krachten" in de kaart zou kunnen spelen bij de op 27 september te houden presidents- en parlementsver kiezingen. Toekes blijft wel een onderzoek eisen naar de dood van meer dan 1000 mensen tijdens de democratische omwenteling eind 1989. Hij beschul digt de regering-Uiescu ervan voormalige commu nistische functionarissen te beschermen die zich schuldig hebben gemaakt aan „volkerenmoord" tij dens deze revolutie. Hij zegt ook dat de regering de twee miljoen etnische Hongaren in het land blijft on derdrukken. dei - Syrië gaat niet ak- lennet het Israëlische om zich gedeeltelijk jolan-hoogvlakte te- skken. van buitenlandse za- uk al-Sharaa van Syrië dat de hele Golan, die aël werd veroverd tij- aagse oorlog van in 1981 werd geanne- oet worden teruggege- ische radio meldde gis teren dat de leiders van het land werken aan een voorstel aan Syrië om te onderhandelen over de toekomst van de Golan. Het voorstel wordt maandag in Washington bij de hervatting van het vredesoverleg over het Midden-Oosten aan Syrië over handigd. Volgens de radio wil Israël echter niet over territori ale compromissen praten, tot dat Syrië uitlegt wat voor soort vrede het beoogt. De Egyptische minister van buitenlandse zaken Amr Mous- sa zei gisteren dat zijn land de Iraelische bereidheid een deel van de Golan aan Syrië terug te geven toejuicht. De Israëlische onderminister van buitenland se zaken Yossi Beilin kwam gis teren in de Egyptische hoofd stad Cairo aan voor een drié- daags bezoek voor overleg over het vredesproces in het Mid den-Oosten. Al-Sharaa verwoordde de Syri sche afwijzing van het voorstel van de regering van Yitschak Rabin na overleg met Egypte en de Golf-staten. Deze landen hebben laten weten de Syrische opstelling in het vredesoverleg te steunen. „De teruggave van delen van de Golan is onaanvaardbaar en is in strijd met de geest van de vredesconferentie. Daarnaast is (een gedeeltelijke teruggave) strijdig met de inhoud van reso luties 242 en 338 van de VN- Veiligheidsraad", aldus Al-Sha raa. In de resoluties wordt Is raël opgeroepen zich terug te trékken uit de gebieden die het in oorlogstijd op zijn buurlan den heeft veroverd. verwerpt )ische iek over fixatie -eiland Iran heeft de verworpen van acht ie landen waaronder ïoot Syrië over het Iran in toenemende izit neemt van het indAbu Musa. lordvoerder van het ministerie van buiten aken verklaarde giste- n uitzending van Radio dat Abu Musa het ige eigendom van Iran een aantasting van die ïiteit niet wordt ge- jdens een bijeenkomst ig in Doha (Qatar) de ministers van bui- e zaken van Syrië, n de zes Golfstaten de van Iran af. Het was de :er dat Syrië zich in dit opstelde aan de kant Verenigde Arabische n (VAE) en hun bond- in de Samenwerkings- rde Golf: Bahrayn, Ku- man, Qatar en Saudi- ise woordvoerder acht- rklaring in Doha vol strijd met de „goede chap" in de regio. Ver drukte hij dat landen door vreemde mogend- igespoord" zich niet mengen in interne [enheden van andere daarmee suggererend standpunt van Doha i de Arabische landen in. sa was sinds 1971 in ge- jk beheer van zowel van de verenigde Arabi- niraten. Sinds april is Abu Musa begonnen uitwijzing van buiten werknemers in dienst VAE. De staatsburgers Verenigde Arabische in mogen van Iran blij den op het dunbevolkte de zuidelijke Golf. Grens Honduras en El Salvador vastgesteld DEN HAAG Het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag heeft gisteren" in een uitspraak over een slepend grensconflict tussen Hondu ras en El Salvador het groot ste deel, circa tweederde van zes omstreden gebieden, toe gewezen aan Honduras. Het eiland Tigre is toegewezen aan Honduras, terwijl de eilan den Muenguera en Muengueri- ta tot El Salvador zullen beho ren. Honduras heeft ook zicht gekregen op een zone in de Stil le Oceaan. De zaak was in 1986 door Hon duras en El Salvador voorge legd aan het Hof, dat gisteren sprak van de „uitvoerigste zaak" uit zijn geschiedenis. Bus ramt trein Bij een ongeluk op een onbewaakte spoorwegovergang bij Pfaffen- heim in Duitsland vielen gisteren een dode en zes ^gewonden. Hoe het kon gebeuren dat de bus zich in de flank van de trein boorde wordt onderzocht. Francesco Cannizzaro in een politiebureau in Rome nadat hij is gear resteerd. foto: epa ROME Leden van de Itali aanse militaire politie heb ben gistermorgen de voor aanstaande mafioso Carmine Alfieri en zijn beide lijfwach ten gearresteerd, Alfieri, die al jaren lang voortvluchtig was, werd na intensief speur werk aangetroffen in een ge heime kelder onder een al leenstaande villa in het bij Napels gelegen dorp Sciscia- Alfieri wordt beschouwd als een van de belangrijkste leiders bin nen de camorra, de Napolitaan- se maffia. Hij is een typische vertegenwoordiger van de mo derne 'ondernemersmaffia', die haar illegale verdiensten belegt in onroerend goed en projec tontwikkeling. De 48-jarige Al fieri heeft daardoor in amper tien jaar tijd een imperium op gebouwd met een jaaromzet vah circa 2,3 miljard gulden. De Napolitaanse supergangster had zich toegelegd op bouwop drachten, afpersing, illegale lot to en handel in wapens en drugs. Op weg naar de top heeft hij een meedogenloze strijd ge leverd met concurrerende ben des, die in de afgelopen jaren tientallen doden heeft geëist. Alfieri wordt onder meer ver antwoordelijk gehouden voor een overval op een bar van een rivaliserende clan waarbij in 1984 acht doden vielen. Sedertdien was hij voortvluch tig en doordat de politie er al die tijd niet in is geslaagd om hem te pakken, werd om de zwijgza me Alfieri een mythe van on aantastbaarheid geweven. Het verhaal ging zelfs, dat de Napo litaanse supergangster zijn za- kenrijk bestuurde vanuit een verguld Caraïbische balling schap. Maar nu de carabinieri hem in een gehucht bij Napels uit een duistere kelder hebben opgevist, is die mythe grondig doorgeprikt. Met de arrestatie van Alfieri verdwijnt een anti held van het toneel die in zijn machtsgebied in het Napoli taanse achterland op ruime steun onder de bevolking kon rekenen. Het is voor maffia en camorra de tweede klap binnen korte tijd, nadat afgelopen zondag ook Giuseppe Madonia, een kopstuk van Cosa Nostra, is op gepakt. President Scalfaro heeft gisteren de carabinieri of ficieel geluk gewenst met de ar restatie van Alfieri. Terecht, want het is voor Italië een hoop volle ontwikkeling. Een maand geleden, na de moorden op de rechters Falcone en Borsellino, leek Italië nog reddeloos over geleverd aan de maffia, maar nu blijkt de politie ook terug te kunnen slaan. Natuurlijk heeft het geen zin om na twee arres taties victorie te kraaien. Ten slotte zijn achttien bendelei ders van het kaliber Madonia en Alfieri nog steeds voort vluchtig en zullen ook de open vallende plaatsen binnen de kortste keren weer zijn opge vuld. Maar aan de andere kant begint de betere coördinatie van maffia-onderzoeken, waar juist Falcone en Borsellino ja renlang voor hebben geknokt, samen met het gebruik van ul tramoderne opsporingsappara- tuur nu toch vrucht af te wer pen. De maffia is niet langer on kwetsbaar. Jeltsin niet naar Japan om vernedering te voorkomen MOSKOU President Boris Jeltsin van Rusland heeft gisteren verklaard dat hij van zijn bezoek aan Japan heeft afgezien wegens de harde positie die Tokyo in neemt in het geschil rond de Koerileneilanden en omdat hij -niet het risico van een „vernedering" wilde lopen. „Wij kunnen de Japanse behan deling van het probleem van de eilanden niet aanvaarden en uit Tokyo terugkeren met lege handen zou niet nuttig gewest zijn", zei Jeltsin in de stad Tsje- boksari, waar hij overleg voerde met de plaatselijke autoritei ten. Hij herinnerde daarbij aan het bezoek dat de toenmalige Sov jetleider Michail Gorbatsjov in 1990 aan Tokyo bracht, waarbij deze er niet in slaagde leningen te krijgen en daarvoor na terug keer in de Sovjetunie fel bekri tiseerd werd. Japan eist de vier zuidelijke Koerileneilanden op die sinds 1945 in handen zijn van de Sov jetunie. Tokyo heeft laten we ten financiële hulp aan Rusland te verbinden aan een regeling van deze territoriale kwestie. In Japan belegde regerings woordvoerder Koichi Kato twee persconferenties binnen 24 uur om journalisten te vertellen dat niet de Japanse onbuigzaam heid inzake de Koerilen maar binnenlandse problemen Jelt sin ervan weerhielden naar Ja pan te komen voor een staats bezoek. BANGKOK Koning Bhu- mibol van Thailand heeft gis teren, twee dagen voor de verkiezingen, zijn handteke ning gezet onder een wet die bepaalt dat de toekomstige premier eerlijk gekozen moet zijn. Hiermee wordt tegemoet geko men aan de wens van de opposi tie die protesteerde tegen de be noeming door het leger van ge neraal Suchinda Kraprayoon die niet aan de verkiezingen van maart had meegedaan. De benoeming van Suchinda leidde tot massademonstraties die in mei op bloedige wijze werden De verkiezingen van morgén worden beschouwd als een test voor verdere democratisering van het land dat tientallen ja ren door militairen werd be stuurd. Ruim 2.400 kandidaten van twaalf partijen dingen naar een zetel in het 360 zetels tellende parlement. In de opiniepeilin gen doet de democratische Chamlon Srimuang met zijn Palang Dharmapartij het goed in de hoofdstad Bangkok, ter wijl de Chart Pattana van ex- premier Chatichai Choonhavan vooral in het noorden op veel gtemmen mag rekenen. Waarnemers twijfelen er on danks de nieuwe wet aan of er met de verkiezingen daadwer kelijk een einde komt aan de militaire overheersing. JOHANNESBURG - Presi dent Frederik de Klerk van Zuid-Afrika wil zo snel moge lijk met het ANC om de tafel gaan zitten om een einde te maken aan het geweld. Dit deelde hij gisteren na een kabinetsvergadering mee. De Klerk voegde eraan toe dat mi nister Roelf Meyer van consti tutionele ontwikkeling een tijd en plaats voor de ontmoeting zal afspreken met ANC secreta ris-generaal Cyril Ramaphosa. Ramaphosa en Meyer hebben elkaar de afgelopen maand ze ker drie keer gesproken - voor het bloedbad in Ciskei maandag Zuid-Afrika in een nieuwe crisis stortte - om de besprekingen over een nieuwe grondwet weer op gang^te krijgen. Het ANC stapte in juni uit het overleg over de nieuwe grondwet na de slachting in het woonoord Boi- patong die aan meer dan 40 zwarten het leven kostte. De Klerk riep Mandela woens dag op overleg met hem te voe ren om de spanning te vermin deren na de gebeurtenissen in Ciskei, waar de Ciskeise politie 28 ANC-aanhangers dood schoot. Het zou de eerste keer zijn dat De Klerk en Mandela elkaar ontmoeten sinds de on derhandelingen over de demo cratie in het slop raakten. )0l- SCHAMPERS 5EL „De concur- bestaat tussen de 1( illende hulporganisa- Somalia, Etiopië en heeft mij zeer ontgoo- Pet lijkt meer te gaan reputatie van de orga- s zelf, dan om het be- n van de armoede. Het strijd die erop is ge- zoveel mogelijk geld i te krijgen van de EG N". ^amse journaliste Els de ^rman (30) heeft weinig [woorden over voor de ;elingshulp die het Wes- pompt en waar tegenstelling tot wat idacht, dit continent na 'en niet beter is gewor- dreigen 40 tot 60 mil- isen te verhongeren, er komen steeds meer analfabeten bij. Grootste schuldige is volgens De Temmerman de internatio nale elite, waarmee ze vooral het rijke Westen bedoelt, met zijn multinationals en agro-in- dustrie en met internationale organisaties zoals de Wereld bank en het Internationaal Muntfonds. „Het gaat hen om macht, geld en prestige, tegen de belangen in van de meerder heid van de bevolking. De rege ringen in het welvarende Noor den, meer bezorgd om het ver werven van goedkope grond stoffen en het vrijwaren van strategische belangen, hebben Afrika afhankelijk gemaakt van ingevoerd voedsel en hulp". Gisteren werd in Brussel een boek van De Temmerman ge presenteerd, dat hoofdzakelijk is gewijd aan de rampzalige si tuatie in wat ooit de Hoorn van Afrika werd genoemd, de drie hoek Sudan, Etiopië en Soma- liia. Het boek kreeg de titel 'De Hoorn van Waanzin' mee en be schrijft de oorzaken en gevol gen van de burgeroorlogen. De Temmerman, medewerker ster van onder meer De Volks krant en VPRO-radio, werkte zelf een jaar als hulpverleenster in Sudan. Bij de presentatie van haar boek hekelde zij ook de rol van de media. „De nieuwsselec- tie is een raar fenomeen. De si tuatie in Somalia was twintig maanden geleden nog veel er ger, maar berichten van ver- slaggers en correspondenten daarover sneuvelden. De ramp werd gewoon verzwegen". Uit eigen ervaring weet De Temmerman dat de hulpverle ning door gebrek aan kennis, slechte coördinatie, Westerse kortzichtigheid en een bijna pa ternalistische houding, een Don Quichotte-gevecht is. „Het is goed bedoeld, maar pakt slecht uit". Ze verwijt het rijke Noorden, ondanks de brute wijze waarop door dictators en hun clans de mensenrechten werden ge schonden, doorgegaan te zijn de Hoorn van Afrika vol te stoppen met wapens en ontwikkelings hulp. „Het wordt nu tijd om die ontwikelingshulp voor Afrika helemaal te herzien", vindt De Temmerman, die ih haar boek uitlegt hoe ontwikkelingshulp en kostbare buitenlandse devie zen niet alleen werden gebruikt voor militaire aankopen en af betaling van schulden, maar ook verdween in de zakken van plaatselijke heersers. Qok be schrijft ze hoe topkwaliteit graan vanuit Sudan, waar in 1988 250.000 mensen door hon ger stierven, naar het Westen werd uitgevoerd en vervolgens weer terugkwam in de vorm van voedselhulp. Wespennest Met het einde van de Koude Oorlog, en de val van collega dictators, ontwaakt volgens de auteur het monster dat de grootmachten in de Hoorn van Afrika hebben geschapen. „Het monster van een razende, uit gehongerde massa die zich meester heeft gemaakt van de reusachtige wapenbergen en munitietapijten, en nog slechts doodt om te overleven". Vol gens De Temmerman zijn er in Somalia alleen al 50.000 jon gens die, compleet ontredderd, nog slechts schietend en moor dend rondrijden in hun 'Mad Max-cars'. De Vlaamse journaliste, die met enige regelmaat de Hoorn van Afrika bezoekt, is somber over het succes van VN-acties in So malia. „Ik houd mijn hart vast voor de inzet van blauwhelmen. Somalia is nog een veel groter wespennest dan Joegoslavië. Het is een levensgevaarlijke on derneming om het voedsel van uit de vier havens naar het bin nenland te vervoeren. In dit land is geen enkel gezag en trachten burgers nog slechts met wapens te overleven". Politie van New York vreest onlusten De politie van New York vreesde gisteren dat er rassenrellen zouden uitbreken, nadat een agent was vrij gesproken van het doodschieten van een Dominicaanse immigrant. Het bleef echter rustig. Toen de Do minicaan in juli werd neergeschoten, was het drie dagen rumoerig in de straten van New York. foto: epa

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5