is geregeld Inspectie waarschuwt voor gevaarlijke bacterie IK WIL BEST M'N ZEILVAKANTIE VERDIENEN. DAAROM BRENG IK DE KRANT ROND. Chantage via sekslijn Bogers kozijnen, het betere raamwerk Verdwenen meisje niet in Duits televisieprogramma I Binnenland proefschrift: Gemeentetarieven in '93 verwerkt in prijsindexcijfer Postcode/plaats; Telefoon Opsturen in een open enveloppe zonder postzegel aan Bogers, antwoordnummer 2152. 6500 WC Nijmegen ^^^*^Bogers draai-/kiepramen met vi|f doordachte HHr kiepstanden en inbraakveilige hang en sluitwerk In g Ö^^^onderhoudsvrije kunststof vooreen lange levensduur! ^^^^PEn met extra stevige 3-kamperprofielen die samen met dubbelglas voor een optimale isolatie zorgen. Wat ^^^gj^P^^ok bij onze kwaliteit hoort, is perfecte service en een Mgr ^vakkundige montage door uitsluitend eigen medewerkers. Als betrouwbare kwaliteit binnen uw denkraam past. stuur dan nu voor informatie de bon in Of bel even. Showrooms in: Beuningen, Zilverwerf 19, 08897-77277 Den Haag. Noordeinde 142-144, 070-3600816 Nijmegen. Ziekerstraat 87, 080-241144 Rf~^f "*f— Alle showrooms zijn ook DV'VjL_r\.«3 ^p zaterdag geopend! js uw WOning beter af |a, over de kwaliteit, isolatie, inbraakveiligheid en afwerking van Bogers kozijnen wil ik meer weten. Naam- UTRECHT De genees kundige hoofdinspectie (GHI) heeft artsen en zieken huizen gewaarschuwd voor het „opleven" van een ge vaarlijke bacterie die in de vorige en het begin van deze eeuw veel slachtoffers heeft gemaakt. Het gaat om de streptococcus pyogenes (groep A) die vanaf 1984 weer is gesignaleerd in on der meer de Verenigde Staten, Engeland, Noorwegen en Zwe den. Sinds kort komen er bij de inspectie en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne signalen binnen dat de streptokok ook in Neder land infecties veroorzaakt, soms met dodelijke afloop. Zo'n honderd jaar geleden ver oorzaakte de streptococcus pyo genes ernstige aandoeningen als roodvonk, acuut reuma en kraamvrouwenkoorts. Nu leidt besmetting ermee vooral tot ernstige infecties van spieren en peesvliezen, kwaadaardige roodvonk, bloedvergiftiging en het toxic shock-like syn droom". Ondanks een „agressieve" be handeling met antibiotica is de prognose voor mensen die deze infecties oplopen volgens de in spectie slecht. Van de patiënten met het toxic shock-like syn droom overlijdt ongeveer 30 procent. De oorzaak van de opleving van de streptococcus pyogenes is nog niet bekend, zo schrijft de inspectie in haar brief aan alle huisartsen, kinderartsen, in ternisten, medisch microbiolo gen en de afdelingen zieken- huishygiëne. ARNHEM De Arnhemse politie heeft een 37-jarige vrouw uit Haarlem en haar 26-jarige huisgenoot aange houden. De vrouw bleek met haai* vriend mensen die rea geerden op sekslijnadverten ties in een landelijk dagblad te chanteren. Twee inwoners van Arnhem de den, onafhankelijk van elkaar, aangifte bij de Arnhemse politie van afpersing en chantage. De mannen belden in juli en augus tus naar een telefoonnummer in Haarlem voor een seksge- sprek. De exploitante van de sekslijn belde later terug en dreigde de inhoud van de ge sprekken openbaar te maken. De mannen gaven hun eigen te lefoonnummer om te worden teruggebeld door de vrouw van hun keuze. Het ene slachtoffer had inmid dels dertigduizend gulden aan de vrouw betaald, de ander 13.000 gulden. Pas toen de mannen op zwart zaad zaten, deden zij aangifte bij de politie. De Haarlemse is in bewaring gesteld. Haar huisgenoot is als ongewenste vreemdeling de grens over gezet. Of het paar meer mannen gechanteerd heeft met nog niet bekend. DEN HAAG Justitie heeft gegronde redenen geen ver zoek te doen aan het Duitse opsporingsprogramma „Ak- tenzeichen XY...Ungelöst om aandacht te besteden aan het verdwenen Groningse meisje Nymphe Poolman. Dit oordeelde de president van de rechtbank in Den Haag, mr. A. van Delden, gisteren. De ouders hadden in kort ge ding geëist dat justitie mede werking aan het opsporingspro gramma moest bieden. Het meisje is sinds 28 november 1991 spoorloos verdwenen. De ouders vestigen hun hoop op het Duitse tv-programma, dat gewoonlijk alleen op verzoek van justitie een opsporingsbe richt uitzendt. De officier van justitie weigerde medewerking omdat justitie niet kon voldoen aan de criteria die het programma stelt. Er moeten aanknopingspunten zijn dat het om een misdrijf gaat en er dienen vragen te zijn die mogelijk kunnen leiden tot opsporing van de daders. Recht-i bankpresident mr. A. van Del den oordeelde dat justitie inder-1 daad niet aan die criteria kan voldoen. H- -ijisdelicten met kinderen Forse bezuiniging Milieu-eisen kosten tankstations Korte-van Hemel •jaren veel minder snel 0p adviesorganen en garages 1,5 miljard naar Raad van St^tc j HAAG Het kabinet heeft besloten de straf- telijke verjaringstermijn van seksuele delicten Jel minderjarigen zeer aanzienlijk te verlengen. Nu lVsiren deze misdrijven binnen twee tot vijftien rri (afhankelijk van de ernst van de zaak), welke isl lijn ingaat op het moment dat het delict wordt ba eegd. Minister Hirsch Ballin van justitie wil de iring pas laten ingaan wanneer het slachtoffer nj,iar wordt. De bedoeling daarvan is dat de jonge- zel veel meer tijd krijgen om te overwegen of zij naar olitie zullen stappen. Vooral slachtoffers van in komen er soms pas na vele jaren toe aangifte te I. Hirsch Ballin hoopt dat zijn voorstel ook zal i agen aan de bescherming van kinderen tegen W ueei misbruik en aan de bestrijding van dit soort sc irijven. DEN HAAG - Het kabinet heeft besloten fors te be zuinigen op de zogeheten externe adviesorganen van de departementen. Het gaat hier om colleges als de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, de Sociaal-Culturele Raad, de Emancipatieraad, de Raad voor de Volkshuisvesting, de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne, de Rijksplanologische Dienst en de Ziekenfondsraad. Van dit soort raden met gro te eigen secretariaten zijn er achttien, die gezamen lijk voor 46 miljoen op de rijksbegroting staan. In to taal zijn er 139 externe adviesorganen die jaarlijks 60 miljoen gulden kosten. Volgend jaar moet daar voor 9,1 miljoen en in 1994 voor 14,4 miljoen op wor den bezuinigd. Volgens het kabinet kan dit worden bereikt door onder meer bundeling vari organen en door beperking van de omvang van de secretariaten en het aantal raadsleden. DEN HAAG Alle tankstations en garagebedrijven in ons land moeten binnen acht jaar voldoen aan veel strengere milieu-eisen. Deze eisen betreffen onder meer het tegen gaan van de uitworp van uitlaatgassen (door het invoeren van dampretoursystemen), het aanbrengen van een over- vulbeveiliging, het reduceren van de uitstoot van benzeen, het aanbrengen van vloeistofdichte bestrating, het schoon maken van lege tanks en het onderzoeken en indien nodig saneren van vervuilde bodems. De kosten van dit program ma worden geschat op 1,5 miljard gulden. De branche zal dit geld zelf moeten opbrengen. De gezamenlijke oliemaat schappijen hebben een fonds voor bodemsanerimg opge richt om te voorkomen dat een aantal honderden tanksta tions failliet gaat. De verwachting is dat alle verontreinigde bodems onder tankstations voor het jaar 2000 zullen zijn DEN HAAG - Eerste-Kamer- lid en oud-staatssecretaris van justitie mr. V. Korte-van Hemel is gisteren door het kabinet be noemd tot buitengewoon lid van de Raad van State. Dat be tekent dat ze haar lidmaat schap van de Senaat moet opge ven. Beide functies zijn niet verenigbaar. Het kabinet heeft ook oud-burgemeester van Rijs wijk mr. J. Grosheide en oud president van de Haagse recht bank mr. M. Wijnholt benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst. Achter de schermen maak je de mooiste dingen mee: Tussen de coulissen, buiten de officiële presentaties om, zonder schijnwerpers, de sterren nog ongeschminkt. Wijlen Count Basie en zijn gravin, bijvoorbeeld, in het Haagse Congresgebouw, kijkend naar een filmpje van een tien jaarjong 'graafjeaan de piano. Hitchcock, in slaap gevallen aan tafel in restaurant Chasens. Robert Wolders nu getrouwd met Audrey Hepburn) die me bij hem thuis een andere kant van Hollywood liet zien. Operazanger Giuseppe Taddei die in Bregenz met een glas wijn best even samen met me aan de noten wilde. Dezer dagen pikte ik iets dergelijks onverwachts mee. Journalistiek snuffelend aan het Holland Casino Song Festival in Scheveningen beland ik in de artiestenbar van het Europahotel. Een vooreen komen de songfestivaldeelnemers binnenvallen. Uitgerepeteerd. En opeens is daar de gangmaker: de Belgische troubadour Freddie Bierset. Hij heeft de haardos van Leo Ferré, het brilletje van een intellectueel en de begrijpende gemoedelijkheid van een Ware Zuiderbuur. Freddiepaktz'n gitaar, zingt een collage van liedjes van Becaud tot en met Moustaki en brengt vervolgens een Nederlands liedje waarvan hij daarna een Mokumse versie geeft met van die galmend-nasale uithalen. Het barretje ligt plat. De buitenlanders begrijpen er niets van, maar Freddie's psychologie werkt. Hij heeft de stembanden van de anderen laten meetrillen. Privé drijft hij een klein caféetje in het Belgische Genk waar de bar uit twee oude piano 's bestaat, dus ervaring hééfthij. Amerikaan Carl Anderson begint een song, a capella. Het is doodstil. De Francaise Annick zingt eveneens zonder begeleiding de Joan Baez-song 'Black is the colour of my true love's hair'. Jurylid Harry de Groot kru ipt achter de piano en speelt een medley van internationale hits en Nederlandse liedjes. Van 'Daar bij die molentot en met 'Sterren stralen overalDe Australische spring-in- 't veld Cheryl Webb haakt in bij 'Tulpen uit Amsterdam'en dan is het gedaan met de rust. Na verrassend kort, internationaal overleg ontstaat ter plekke een komische, gospelachtige 'Holland Casino Festival- blues'. Het barretje swingt. Cheryl Webb blijkt een Australisch clowntje en geeft een parodie weg op een dienst in een van die Amerikaans kerken waarde weg naar het heil geplaveid is met dollars. Carl Anderson ondersteunt letterlijk en figuurlijk een zingend meisje van de hostess-school 'Ecole Tunon' die de festivalzangers deze week begeleidden Een avondje zonder competitie, zonder schmink, zonder schijnwerpers, zonder groot orkest. Maar wat is iedereen heerlijk saamhorig met muziek bezig. Vanavond is de finale van het echte festival. Maar eigenlijk heb ik mijn festivalletje stiekem al achter de rug. Daar in die kleine artiestenbar van het Europa hotel. Soms is journalistiek best een aardig vak. (ECHT „De zorg voor gebit is in Nederland be- jeregeld dan de zorg voor ïersenfunctie van de pa- onder anaesthesie". H. Mentink heeft in zijn ifschrift, waarop hij 16 e^tember in Utrecht promo ot, kritiek op de gang van »n rond anaesthesie. tink betoogt dat de regelge- i die het zogenoemde twee I-systeem toestaat „incon- e' jent en hypocriet" is. promovendus gaat in zijn *rs sfschrift in op de controle A de vitale levensfuncties van een patiënt zowel voor, tijdens als na een operatie. Mentink vindt dat het tekort aan anaes- thesiologen- in Nederland kunstmatig in stand wordt ge houden, zodra anaesthesisten twee operatietafels tegelijk be dienen, het twee tafel-systeem. Door gebrek aan controle komt het bovendien „niet zelden" voor dat er aan méér dan twee tafels wordt gewerkt. Formeel mag dat niet van de hoofdin spectie volksgezondheid. De promovendus pleit verder voor een verpleegkundige speci alisatie anaesthesie. De over heid zag daar in 1984 van af. drallingsverlof r agrarische t uwen nodig He (ECHT De Centrale van telandsvrouwenorganisa- en het Nederlands Agra- Jongeren Kontakt vinden ,nt de land- en tuinbouworga-, ties zich sterk moeten ma- voor een regeling voor be- tu ngsverlof voor agrarische ?e<iwen- ■^'organisaties hebben dit gis- n verklaard tijdens de pre- atie van het rapport „Ge- I bevalt beter". Het rapport tzi it de resultaten van een on- I :oek naar de gezondheid agrarische vrouwen tijdens wangerschap en na de be ng. De meeste agrarische iiwen die in verwachting blijken zich schuldig te voe- wanneer zij niet meewer- jr!Vier weken na de bevalling 82 procent van de onder- ite vrouwen al weer (gedeel te) aan het werk op het be- Bijna allen klaagden nog vermoeidheid. het onderzoek is verder ge ien dat veel agarische vrou- tijdens hun zwangerschap amelijk belastend werk Monumentendag Platbodems verzamelden zich gisteren op de Spaarne in Haarlem. Dit gebeurde in het kader van de Mo numentendag die vandaag in het hele land wordt gehouden. In totaal zijn zo'n vierduizend gebouwen opengesteld voor het publiek. Vorig jaar trok de Monumentendag 650.000 bezoekers. foto: anp Achter de schermen Mentink stelt dat het geen zin heeft om anaesthesie-verpleeg- kundigen te belasten met de be waking van de patiënt, het functioneren van de bewa kingsapparatuur en het inter preteren van alle informatie, zonder daar consequenties in zake bevoegdheid aan te ver binden. Tenslotte hekelt hij het me disch tuchtrecht. „Zelfs bij tuchtrechtelijke beslissingen valt het soms op, dat - zeker op het gebied van anaesthesie - er bij een Medisch Tuchtcollege onvoldoende kennis van zaken voorhanden is". Schoenpoetsers Leerlingen van de Aloysius-mavo uit Hilversum poetsen de schoenen van medescholieren. Het gaat om een oefening. Op de komende Kerkendag zullen ze als volleerde Derde-Wereld- straatkinderen de schoenen van de deelnemers poetsen. De opbrengst van de actie gaat naar de echte straatkinderen. foto: anp GISTEREN OP TV, VANDAAG GRATIS VERKRIJGBAAR. De Lekker weg ideeën krant staat boordevol tips en suggesties voor een weekend of vakantie lekker weg in eigen land. Haal nu deze gratis krant bij ANWB, VW-i kantoor Cy of Shell-station. JjeJJerifeg (juogavtMuf ANWB VOORBURG - De belang rijkste barometer voor de verandering van consumen tenprijzen in Nederland, het prijsindexcijfer, wordt vol gend jaar ingrijpend gewij zigd. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vindt namelijk dat ook gemeentelijke heffin gen, betalingen aan de overheid en contributies wezenlijk on derdeel zijn van de bepaling van de koopkracht van de gemiddel de Nederlander. Werkgeversorganisatie VNO vreest dat vakbonden in loon onderhandelingen straks meer prijscompensatie zullen vra gen. Ze zouden nadrukkelijker dan ooit de rekening kunnen presenteren van fors gestegen reinigingsrechten of andere kosten waar het bedrijfsleven niet voor verantwoordelijk is. Het VNO heeft het CBS dan ook gevraagd om met deze in vloeden rekening te houden. Het FNV verwijt de werkgevers 'koudwatervrees'. Economi sche medewerker Ferd Croone: „Weinig mensen snappen te genwoordig nog wat van het ge- manipuleer met koopkrachtcij- fers. Ik ben blij dat belangrijke posten nu wél worden meege nomen en dat er, een compleet beeld ontstaat. We zien aan de onderhandelingstafel wel, wat de gevolgen zijn". De nieuwe methodiek is nog niet eerder bekendgemaakt, omdat de Centrale Commissie voor Statistiek zich er nog over moet buigen. Het CBS ver wacht na anderhalfjaar voorbe reiding echter geen grote pro blemen. Werkelijkheid Hoofddirecteur P. de Mik van de CBS-hoofdafdeling Prijzen: „We weten dat er met de wijzi ging grote belangen zijn ge moeid, maar ook wij kunnen onze ogen niet sluiten voor de maatschappelijke werkelijk heid. Een hogere milieuheffing voelt de gemiddelde Nederlan der inmiddels in de portemon nee. Het moet ook voor de con sument duidelijk blijven of zijn welvaart is toe- of afgenomen en daarom schuift het prijsin dexcijfer meer naar de koop kracht toe". De kostenontwikkeling van me dische voorzieningen wordt uit het prijsindexcijfer gehaald. De consument kijkt vooral naar de hoogte van de ziektekostenpre mie en is minder geïnteresseerd in de prijsontwikkeling van bij voorbeeld een verpleegdag of het tarief van de huisarts, zoals het CBS nu berekent. De Mik: „Het is beter de hele problema tiek voor de medische kosten af zonderlijk zichtbaar te maken. Met dat cijfer kan de overheid trouwens beter een afzonder lijk standpunt innemen over de hele problematiek van de medi sche kosten. Je zou kunnen stellen, dat de overheid straks een beetje met de billen bloot moet".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3