Het 'Kennedy-gevoelis terug Krant ezorgen orgen Reizen Hoe mooi is noord- Portugal Bill Clinton ontpopt zich als een geducht kandidaat in de race om het Witte Huis. Zijn voorsprong op Bush in de opiniepeilingen is indrukwekkend. Maar de verkiezingen zijn pas in november. LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1992 DOOR DICKTOET r waart weer een 'Ken nedy-gevoel' door de Verenigde Staten. 'Ver andering', het sleutel woord van de campagne van de Democratische presidentskandidaat Bill Clinton, valt in vruchtbare aarde. Net als de Kennedy-cam- in het begin van de jaren zestig n Clinton en zijn 'running mate' re zich aan als een nieuwe genera- it frisse ideeën om de Amerikaan - nenleving weer tot een eenheid te en, waarin ware democratie, vrij- jiieuw élan en een eerlijk gedeelde lart kunnen floreren, linton, tijdens de voorverkiezin- eelvuldig afgeschilderd als één van ren dwergen die voor de Democra- partij in het strijdperk traden, zich ondanks geweldige tegensla- ntpopt als een geducht kandidaat. ;on is een superieure politicus', een lid van de hoofdredactie van Today, de krant die zich het enige ïale dagblad van Amerika noemt beleid van strikte onpartijdig- roert. Een recent bezoek van Clin- in de krant heeft diepe indruk ge- De 46-jarige gouverneur van de staat Arkansas wordt qua fat- in feitenkennis gerangschikt in de irie Jimmy Carter, maar in tegen- ïgtot de veelal tobbend overko- e Carter straalt Clinton enthou- e en gretigheid uit. neeslepende dagen in de verkie- karavaan van Clinton en Gore he road to change America') tus- leveland (Ohio) en Buffalo (New maken duidelijk dat Clinton of anzienlijk betere acteur moet zijn tonald Reagan of het écht een echt moet vinden van 's morgens tot 's avonds laat duizenden han- mogen schudden en op flinke isten te mogen klimmen om zijn chap van hoop en verandering nthousiasme uit te dragen, ige keer dat Qlinton tekenen van vertoonde, was in een zwarte in de armste buqrt van Cleveland, een lange rij van sprekers, waar- r enkelen door hun eigen enthou- le aangewakkerd nauwelijks te en waren, moest Clinton zo'n an- alfuur zittend op het podium door- jen. De gruwelijke hitte in de over- kerk deed zichtbaar een zware gouverneur. Zijn hoofd roder en natter en zijn pogingen ouding te vinden, waarin hij lan- an een minuut stabiel kon blijven, ikten steeds vaker, rangen van de op het kleine bal- amengepakte journalisten werd anning voelbaar. Hier dreigde op- iv een man in of op weg naar het Huis voor de snorrende camera's ïstige verlegenheid gebracht te en. Toen Clinton eindelijk de kans het spreekgestoelte te beklim- - sprak hij de inmiddels ruim geci- le woorden: 'I've never been so clo- heaven and still been so hot'. Kerk Clinton vorstelijk overeind. Opzwepend ezelfde kerk roept de zwarte burge- iter van Cleveland, Michael White, •pzwepend spreker in de stijl Jesse son, dat hij sinds de dagen van de nedy's en Martin Luther King niet zo'n gevoel van politieke opwin- heeft gehad. White maakt ook mei van de zegeningen van de 'sixties', ren van aanstekelijk idealisme, die er volgens veel Amerikanen zijn ard in vergaand radicalisme. Dat -ook te maken met de oorlog in nam, die de Amerikaanse samenle- als geen ander onderwerp in de erne geschiedenis heeft verdeeld, indien ging het Vietnam-drama bij- aadloos over in een voor de Ameri- in eveneens traumatische ervaring, Vatergate-schandaal. ton durft weer over de verworven- in van de 'sixties' te praten. 'Het niet allemaal even mooi, maar we ben in die tijd een heleboel goede jen gedaan', zegt Clinton in een lij- li interview met vier sterverslagge Clinton straalt, in tegenstelling tot de veelal tobbend overkomende Carter, enthousiasme en gretigheid uit. vers van het gerenommeerde Ameri kaanse muziekblad Rolling Stone. Ook drie van de vier Rolling Stone-verslag- gevers vallen voor Clinton. Hoofdredac teur Jann S. Werner schrijft in een com mentaar zo lovend over Clinton en Gore dat menig tekstschrijver voor het duo er rode konen van zou krijgen. Maar ook de verstokte Republikein van het Rol ling Stone-kwartet, P.J. O' Rourke, komt uiteindelijk tot de conclusie dat het Clinton dan maar moet worden. Hij doet dat onder het door Mae West ooit aanminnig uitgedragen motto dat als je moet kiezen tussen twee kwaden je be ter het kwade kunt kiezen datje nog niet kent. Vietnam De strijd'tussen Bush en Clinton heeft alle kenmerken van een botsing tussen generaties. Bill Clinton, geboren in 1946, kan de eerste na-oorlogse presi dent worden, die de tweede wereldoor log niet heeft meegemaakt. Hij is gete kend door het Vietnam-drama, waar aan hij zich bewust heeft onttrokken. Zijn geslaagde poging aan de dienst plicht voor Vietnam te ontkomen, lijkt intussen niet meer echt tegen hem te werken. Zijn optreden voor de 'Ameri can Legionde vereniging van oorlogs veteranen, heeft indruk gemaakt. En kele uren nadat president Bush 'zijn makkers' onder veelvuldig gejuich had toegesproken, vertelde Clinton de vete ranen: 'Jullie weten dat ik nooit in mili taire dienst ben geweest. Jullie weten dat ik tegen de oorlog in Vietnam was. Maar ik wil dat jullie dit weten: ik ben nooit tegen de heroïsche mannen ge weest die in die oorlog hebben gediend. Ik had en heb eerbied voor hun dienst verlening. Als iemand hier meent tegen mij te moeten stemmen vanwege wat 23 is gébeurd, is dat zijn goed recht als Amerikaans burger en dat res pecteer ik. Maar ik hoop dat jullie je stem zullen uitbrengen met het oog ge richt op de toekomst en niet op de pro blemen uit het verleden'In de strijd om de hoogste stand op de applausmeter won Bush met grote voorsprong, maar vrijwel alle kranten constateerden met enige verbazing dat Clinton geenszins vijandig door de veteranen was beje gend. De Republikeinen hebben intussen moeten constateren dat het met veel aplomb opgebouwde monument van de 'waarden van het gezinsleven' voor hun ogen is afgebrokkeld. Met de ultra rechtse vleugel van Pat Buchanan en de hitsige 'electronische' dominees Pat Robert son en Jerry Falwell voorop hebben de Repu blikeinen de 'family va lues' niet alleen mis bruikt voor ondermaat se aanvallen op de ge zinnen Clinton en Gore, maar en passant blijken ze vele Amerikanen zwaar op de tenen te hebben getrapt. 'We krijgen veel reacties, ook van Republikeinen, waarin geschokt afstand wordt geno men van de opgeroepen hysterie', aldus een Clinton-mede werker. Mevrouw Hillary Clinton, tijdens de campagne een enkele maal symbolisch met een vechtpet op de blonde lokken, wordt overal waar de karavaan opduikt met extra toejuichingen begroet. Al snel na de conventie in Houston ge ven ook vooraanstaande Republikeinen toe dat de uitwerking van het thema 'fa mily values' een fiasco is geworden. Weliswaar bevestigt de conventie dat Barbara Bush op dit moment het popu lairste lid van de Republikeinse partij is, maar juist van haar is bekend dat ze op het terrein van de 'gevoelsonderwer- pen' behoorlijk ver ter linkerzijde van de partij staat. Het voorspelde herstel van Bush in de peilingen tijdens en direct na de con ventie is sterk bij de verwachtingen achtergebleven. De toespraak, waar mee Bush zijn kandidatuur aanvaard de, stelde teleur. Vier jaar geleden kon hij voortborduren op het luchtkasteel dat Reagan met zijn gehaaide adviseurs had opgebouwd. Hij deed dat op ver trouwenwekkende wijze door zijn zwakte om te buigen in een pluspunt. 'Ik ben een bescheiden man. Maai- daarom kan ik ook bescheiden stemmen horen', zei Bush vier jaar geleden. Dit jaar was het een bepaald niet van be scheidenheid getuigendë rede over de gepleegde heldendaden in het bui tenlands beleid en vol vage beloften op econo misch gebied. Tegenover de door Clin ton beloofde 'verande ring' plaatst Bush 'ver trouwen'. In dat vertrouwen is overi gens een behoorlijke deuk gekomen doordat Bush zijn ('read my lips') belof te de belastingen niet te verhogen, heeft gebroken. Nu al kan worden vastge steld dat hij grote moeite zal krijgen zijn nieuwe beloftes over flinke belas tingverlaging gestand te doen. Steeds meer deskundigen nemen de heersende 'belastinghysterie' stevig op de korrel. 'Een land met zoveel armoede, zo'n ge brekkig onderwijs, zo'n verwaarloosde infrastructuur en het grootste begro tingstekort ter wereld kan zich niet blij ven veroorloven verreweg het laagste belastingniveau van de westerse wereld te hebben', is een stelling, die intussen ook stilletjes in Republikeinse kring wordt gehoord. Rampzalig Stuart Eizenstat, een vooraanstaand Democraat, die sinds Hubert Humphry in alle Democratische verkiezingscam pagnes een rol heeft gespeeld, meent dat de economische ontwikkeling in de jaren tachtig voor veel Amerikanen in derdaad rampzalig is geweest. 'Er wordt nu harder gewerkt voor minder geld dan tien jaar geleden, 70 procent van de inkomensgroei is terechtgeko men bij 1 procent van de bevolking. De twintig procent van de bevolking met de laagste inkomens heeft 9 procent aan inkomeh verloren, de 20 procent aan de top heeft er 8 procent bij gekre gen', aldus Eizenstat! Vorige week nog werd bekend dat er thans meer Ameri kanen onder de armoedegrens leven dan in 1964, toen Johnson zijn 'oorlog tegen de armoede' proclameerde. De Republikeinen tonen volgens Eizen stat na twaalf jaar Witte Huis ver moeidheidsverschijnselen. 'De ideeën, de talenten raken op', meent de om zijn onpartijdige mening alom gerespecteer de Democraat. Die armoede manifesteerde zich op de conventie in Houston overduidelijk. Conventies leveren altijd veel ge schreeuw op, maar ditmaal was er wel erg weinig wol te bekennen. Een diepte punt vormde de zogeheten 'keynote- speech', na de aanvaardingsrede van de kandidaat de belangrijkste toespraak. De 'keynote'-spreker, senator Phil Gramm uit Texas, hield in een heftig EINDREDACTIE RENÉ VAN ZANTEN VORMGEVING PETER J. C. MARTENS aangezet zuidelijk accent een verhaal vol geschiedvervalsing, vol gejammer over het gebrek aan Democratische me dewerking in het Congres en met aan het slot de wat genante introductie van een 'Gramm-standaard' voor alle uitga ven. Die standaard is volgens Gramm de 'Dicky Flatt-test'. Flatt blijkt een hardwerkende drukker in het plaatsje Mexia in Texas en bij elke overheidsuit gave vraagt Gramm zich af of het wel de moeite waard is daarvoor geld bij Dicky Flatt weg te halen. 'Bill Clinton kent Dicky Flatt niet en daar gaan deze ver kiezingen om', aldus Gramm's conclu sie. Kritiek Eizenstat heeft ook kritiek op de econo mische plannen van Clinton. Het creër en van nieuwe banen, verbetering van het onderwijs, introductie van een voor iedereen toegankelijke gezondheids zorg, allemaal mooie en noodzakelijke plannen, vindt Eizenstat. 'Maar ook Clinton pakt het overheidstekort niet voldoende aan', is zijn mening. Hij is bo vendien teleurgesteld dat Clinton en Gore het niet hebben aangedurfd voor te stellen de benzine-accijns te verho gen. Vijftig procent van de ruwe olie moet worden ingevoerd, geen ander land verspilt zoveel energie, de benzine prijs ligt vrijwel overal beneden de twee kwartjes per liter. Eizenstat: 'Elke cent belasting op benzine levert een milj ard dollar op, maar niemand heeft het lef het voor te stellen'. Net als vele anderen voorspelt Eizen stat een tot het einde spannende race Het zuiden zal daarin een belangrijke rol spelen. Eizenstat herinnert zich nog 1964, toen Lyndon Johnson op het punt stond de 'civil rights act' te tekenen. Ondanks het historische moment was Johnson somber. 'Hiermee geef ik het zuiden aan de Republikeinen', moet Johnson hebben gezegd. Hij kreeg ge lijk, sedertdien stemde het traditioneel democratische zuiden in de strijd om het Witte Huis in overwegende mate Republikeins. Alleen Jimmy Carter slaagde er nog in het Republikeinse bas tion te doorbreken. De ongebruikelijke stap om een andere zuiderling, senator Albert Gore, als 'running mate' te kie zen, is daarmee deels verklaard. Gore, actief strijder voor een beter milieu en bekend als 'de mooie jongen van de Amerikaanse politiek'blijkt ook in de verkiezingskaravaan zijn mannetje te staan. Debatten Laborday, afgelopen maandag, mar keert de start van de derde en laatste fase van de verkiezingsstrijd. Clinton lijkt zijn problemen tijdens de voorver kiezingen achter zich te hebben. De tweede fase, de beide conventies, heb ben een flinke overwinning op punten voor de Democraten opgeleverd. Met spanning wordt uitgekeken naar de drie geplande tv-debatten tussen Bush en Clinton, waarmee de Republikeinen zich overigens nog niet akkoord hebben verklaard. Ook de beide 'running ma tes', Quayle en Gore, treden een keer met elkaar in het strijdperk. Aan de training van Clinton voor de ontmoeting met de in het debat nooit sterke Bush wordt hard gewerkt. „Clin ton heeft net als Carter nog te veel de neiging te diep op de details in te gaan. Hij hoeft Bush niet te vermorzelen met zijn feitenkennis. Bill moet leren op tijd zijn verhaal af te ronden", wil een me dewerker van Clinton wel kwijt. Lichte nervositeit leeft er in het Democrati sche kamp over de vraag wat de Repu blikeinen nog achter de hand hebben. 'Ze zullen zich echt niet zomaar bij de dreigende nederlaag neerleggen', ver moedt men. Vier jaar geleden werd Mi chael Dukakis bestookt met geraffi neerde tv-spotjes over de door hem met weekendverlof gestuurde moordenaar Willie Horton. Tijdens zijn verlof ver dween Horton en vermoordde een vrouw na haar eerst te hebben aange rand. „De media hebben toen collectief een bedenkelijke rol gespeeld door niet keihard tegen deze lage methode te age ren", meent Tom Brokaw, de populaire 'anchorman' van de tv-maatschappij NBC, „dat zal niet makkelijk nog eens gebeuren".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 25