foidóe <3o r Verhalen bijstand niet uitvoerbaar Monumenten A2 A3 A5 E B1 C5 Deel vlieveld Ypenburg wordt bedrijfsterrein FNV en CNV somber over centraal akkoord Uitbreiding informatie plicht banken in verschiet Dales en bonden praten over zelfstandig ABP C1 D1 D2 D4 D5 D8 Japanse scholieren vandaag vrij PvdA ziet af van heffing op energie Al 10.000 doden in Bosnië Helft Duitsers staat achter „Duitsland voor Duitsers" 14 Dagen Gratis J Bei 071-313 677 £eidóe@oivui/nt ZATERDAG SEPTEMBER 1992 32 PAGINA'S in vier katernen ^Kerkleden willen a jne oecumene wel Proefschrift: anaesthesie is slecht geregeld De maffia is niet onkwetsbaar Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25441Losse nummers f 1,50. Vandaag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 18 gra den. Zuidwesten wind, zwak tot matig, rond kracht 3. De vooruit zichten voor morgen tot en met woensdag: tamelijk wisselvallig met een enkele bui. Na maandag mogelijk droog en rustig nazo- merweer. Jeesetende planten en geen mensen irandioze Edberg _stu it Lendl alsnog DEN HAAG Een deel van het voormalige militair vliegveld Ypenburg wordt bedrijfsterrein. De pro vincie Zuid-Holland heeft hiervoor 1,5 miljoen gul den subsidie gekregen uit het Europese Perifra-pro- gramma. Het resterende bedrag, ook 1,5 miljoen gul den, moeten provincie, rijk, gemeenten en particu lieren opbrengen, zo heeft een woordvoerder van de provincie gisteren bekendgemaakt. De provincie wil de afname van de bedrijvigheid en werkgelegenheid in de defensiesector compenseren. De 1,5 miljoen gulden van de EG komt uit een programma dat is op gezet om nieuwe bestemmingen te geven aan voor malige militaire complexen die door het einde van de koude oorlog in onbruik zijn geraakt. Om het terrein geschikt te maken moeten een munitiebunker en een opslagplaats worden verwijderd. DEN HAAG De kans op een centraal akkoord waarbij afspraken worden gemaakt over loonmatiging in ruil voor meer werk, is bui tengewoon klein. De werkgeversorganisaties weigeren de uitgesto ken hand van de vakcentrales te pakken. Met dit verwijt hebben de vakbondleiders Johan Stekelenburg (FNV) en Anton Westerlaken (CNV) gisteren de publiciteit gezocht. Reden voor het pessimisme van de vakbondsleiders was het jnislukken, afgelopen woensdag, van informeel vooroverleg met de werkgeversorganisaties NCW, VNO en KNOV. „Men wilde over een week of drie nog eens infor meel praten. Maar wat hebben we daaraan? De werkgevers stellen zich kortzichtig en arrogant op", aldus een geïrriteerde Stekelen burg. Tijdens een spreekbeurt voor de CNV-afdeling Huizen liet Westerlaken zich in soortgelijke bewoordingen uit. „Werkgevers willen tot nu toe niet over 1993 praten. Tot op heden is er dus geen zicht op centraal overleg en dat is jammer". DEN HAAG Minister Kok en staatssecretaris Van Amels- voort van financiën willen de plicht van de banken om de be lastingdienst te informeren over hun klanten fors uitbrei den. Een steekproef, die nog dit jaar gehouden wordt, moet uitwijzen of en zo ja hoe dat kan. De banken zijn al sinds 1987 verplicht de belastingdienst te informeren over de rente op spaartegoeden van particulieren. Dat heeft de fiscus circa 600 miljoen gulden per jaar opgeleverd. De bewindslieden willen dat uitbreiden tot tegoeden van bedrijven, stichtingen en verenigingen, aldus het ministerie van financiën. De steekproef moet uitwijzen of de gegevens van de banken overeenkomen met wat bedrijven bij de belastingaangifte op geven aan rentevergoedingen. De banken en de betrokken bedrijven krijgen de garantie dat die gegevens alleen het on derzoek dienen en dat hieraan geen strafrechtelijke of fis caalrechtelijke gevolgen verbonden zijn. DEN HAAG Minister Dales gaat met de ambte narenbonden onderhandelen over een verdeling van de ABP-pensioenpremie, waarna het fonds kan worden verzelfstandigd, zo heeft het kabinet gisteren besloten. Uit een deze zomer gepubli ceerd onderzoek kwam naar voren dat de grote wens van de bonden tot verzelfstandiging haal baar is, maar dat er een zeer groot probleem op ta fel ligt. Door een jarenlang te lage premie-afdracht door de overheid, zijn de toekomstige verplichtin gen rekenkundig in de gevarenzone terechtgeko men. De bonden willen de overheid wel helpen bij de oplossing hiervan, maar vinden dat de schuld nu eenmaal in Den Haag ligt. De overheid heeft ja renlang gelden aan het ABP onttrokken om de ei gen financiële problemen te verlichten. VNG en sociale diensten: Jieke van 'Hoe is de stand' voor eventjes terug DEN HAAG De maatregel die sociale diensten verplicht om sinds 1 augustus bijstand te verhalen op ex-partners van mensen die een bij standsuitkering ontvangen, is onuitvoerbaar. De Vereni ging van Nederlandse Ge meenten (VNG) en de direc teuren van sociale diensten, verenigd in Divosa, vinden dat ze zijn overvallen door de vroege invoeringsdatum. De beide instanties sturen vol gende week een brief naar staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken om aan te dringen op een jaar respijt. De wijziging van de Algemene Bijstandswet, waar de maatregel uit voort vloeit, is al in het voorjaar aan genomen door het parlement, maar pas sinds kort is duidelijk dat de maatregel onmiddellijk van kracht is. De gemeenten en sociale diensten gingen er tot voor kort van uit dat ze nog een jaar de tijd hadden om uit te zoeken wie aangeschreven moest worden. !t Kennedy-gevoel is terug e jongens van de krant Einde van het kartelparadijs (erkendag wil het (zicht van de wereld veranderen irtugal, ver weg van de Algarve STELIJK LEVEN/OPINIE ienland enland nomie programma's j krant ontvangen Bel tussen Oen 19.00 uur, zaterdags tussen 0 en 15.00 uur, telefoonnr.071- J48 en uw krant wordt nog dezelfde p nabezorgd. «dveredelingsbedrijf kt uit naar I itenland Pelle - Het zaadverede- jsbedrijf VanderHave in het iiwse Kapelle gaat bepaalde [proeven met genetisch ge- pipuleerde maïs voortaan in l buitenland doen. Het be ll is genomen na de vernie len die actievoerders de af- ien jaren hebben aange- op proefvelden. De Ko- ijke VanderHave Groep meer dan vijftig vestigin- jin Europa, Noord en Zuid- ïrika en Afrika. Het hoofd tor staat in Kapelle. ADVERTENTIE AUTOVERHUUR PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p.dag. OOFDSTRAAT104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 De wetswijziging verplicht ge meenten nu om te veel betaalde bijstand terug te vorderen bij cliënten van de sociale dienst of te verhalen op hun echtgenoot of ex-echtgenoot als die onder houdsplichtig is. Tot 1 augüstus konden ze zelf Jsepalen of ze dat zouden doen. Voor het uitvoeren van de maatregel zouden onder meer gegevens over de financiële si tuatie van de ex-partner van de bijstandsgerechtigde achter haald moeten worden. „Dat moet zorgvuldig gebeuren, want de kwestie ligt vaak ge voelig. Mensen hebben soms al jaren geen contact meer met hun ex-echtgenoot en dan valt het ze nogal rauw op hun dak als ze een brief krijgen met de vraag of ze maar willen beta len", aldus een woordvoerster van de VNG. Die tijd voor een zorgvuldige uitvoering krijgen de sociale diensten niet, want vlak voor de invoeringsdatum bleek dat de bijstandsuitkering onmiddel lijk verhaald mófet worden. „Het gevolg is dat gemeenten en sociale diensten nu hals over kop brieven de deur uitdoen, vaak zonder dat ze weten of het verhalen van bijstand wel te recht is". Volgens de VNG-woordvoerster worden gemeenten wel ge dwongen om de maatregel uit te voeren, anders draaien ze zelf op voor de kosten van bijstands uitkeringen die ten onrechte niet verhaald worden. Er zijn wel mogelijkheden om van de maatregel af te wijken, maar die zijn beperkt. Alleen om zeer dringende redenen kan een ge meente er in individuele geval len vanaf zien een bijstandsuit kering geheel of gedeeltelijk te verhalen, bij voorbeeld als het voor de betrokkenen tot onaan vaardbare gevolgen leidt. Het ministerie van sociale za ken wilde gisteren nog niet rea geren op de problemen. Over de kwestie zijn vragen gesteld in de Tweede Kamer, waar staats secretaris Ter Veld binnenkort op reageert. „Ze zal daarbij re kening houden met de ontstane situatie", aldus een woordvoer der. TOKYO Miljoenen Ja panse scholieren blijven vandaag thuis. Het gaat niet om een massale spij- belactie, maar om een nieuwe regeringsmaatre gel om kinderen in de prestatiegerichte Japan se maatschappij wat lucht te geven. Het ministerie van onder wijs, dat de ouders er van wil overtuigen dat het een juiste beslissing is om de 18 miljoen scholieren een za terdag per maand vrij te ge ven, heeft allerlei uitstapjes naar natuurgebieden en musea georganiseerd om er zeker van te zijn dat de kin deren hun vrije tijd nuttig besteden. Japanse kinde ren zijn gewend op zater dagochtend naar school te gaan en een steekproef in Tokyo wees uit dat velen van hen niet wisten wat ze aan moesten met de „nieuw verworven vrijheid". In Japan woedt al driejaar een felle discussie over de invoering van een vijfdaag se leerweek voor scholie ren, maar de meeste ouders vinden dat alles bij het oude moet blijven. De ouders voelen een enorme druk om hun kinderen op de middel bare school en de universi teit voor te bereiden, omdat hoger onderwijs als een sleutel tot de latere carriere en een plaats in de maat schappij wordt gezien. De Japanse zakenwereld wrijft zich ondertussen in de han den bij de gedachte aan een toestroom van jeugdige vrijetijdsbesteders. ADVERTENTIE VAN ROY c.s. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden Tel. (071) 122362 DEN HAAG De PvdA ziet voorlopig af van een nationale heffing op energie. De sociaal-democraten kiezen vooralsnog voor een Eu ropese aanpak. Binnen een half jaar moet blijken of dit succes heeft. Lukt dat niet, dan komt wat de PvdA betreft alsnog een na tionale heffing aan de orde om het stijgende energiegebruik aan te pakken. De PvdA-fractie is tot de conclusie gekomen dat invoering van een nationale heffing per 1 januari 1993 beleidsmatig niet haalbaar is. Aan invoering op kortemijn kleven bovendien teveel nadelen. Onder meer het effect zou te gering zijn en de fraudegevoeligheid van een nationale „ecotax" te groot. Regeringspartner CDA heeft al eerder blijk gegeven van twijfel aan het nut van een nationale heffing. De conclusies zijn getrokken na intern beraad in de fractie, in aan wezigheid van onder anderen PvdA-minister Alders (milieube heer). De PvdA streeft een regeling na binnen de Europese Ge meenschap. Als dat niet haalbaar blijkt, dan moet worden bekeken of er zaken worden gedaan met een beperkt aantal landen (o.a. Duitsland, België en Denemarken). Te laat Een stervend Somalisch kind huilt bij een voedingscentrum van het Rode Kruis in Baidoha. Vertegen woordigers van het Rode Kruis hebben gezegd dat de wereld veel te laat heeft gereageerd op de crisis in Somalia. Veel inwoners van Somalia,zoals waarschijnlijk dit kind, zijn niet meer te redden. Pag A5: „Repuatie van hulporganisaties belangrijker dan bestrijding armoede". SARAJEVO Het aantal do den in Bosnië-Hercegovina sinds Bet begin van de oorlog in de vroegere deelrepubliek in april 1 meer dan 10.000. In heel Bosnië-Hercegovina zijn 10.503 mensen gedood en 44.955 personen ernstig ge wond geraakt. Dit heeft het me disch crisiscentrum in Sarajevo gemeld. Alleen in de Bosnische hoofdstad waren al ruim 2000 doden en meer dan 12.000 ern stig gewonden te betreuren. De regering van klein-Joegosla- vië heeft gisteren ingestemd met maatregelen die een eind moeten maken aan de etnische oorlog. Daaronder valt het be perken van de toestroom van wapens naar Bosnië-Hercegovi na. Over de maatregelen heb ben de bemiddelaars van de VN en de EG, Cyrus Vance en Lord Owen, een schriftelijke af spraak gemaakt met premier Milan Panic. President Milose vic van Servië weet van de in houd, maar hem is niet om een handtekening gevraagd, aldus Owen. Owen zei gisteren dat hij een verandering meent te constate ren in de houding van de Ser viërs. „Sinds de vredesconfe rentie van vorige maand in Londen is de Servische leiding zich bewust van de politieke druk dat ze veroverde gebieden moet ontruimen en een eind moet maken aan de praktijk van etnische zuivering". Dat de Serviërs bereid zijn de controle over de water- en stroomver- zorging in Sarajevo over te dra gen aan de Verenigde Naties, begroette Owen. „Als dat lukt, is dat een belangrijk succes". Al ruim een week ligt de water voorziening stil in de Bosnische hoofdstad. De 350.000 inwo ners en 150.000 vluchtelingen zijn gedwongen verontreinigd water te drinken, wat tot veel maag-darmklachten leidt. Vol gens het Bosnische ministerie van gezondheid zijn bijna 2.500 mensen ziek, maar ambtenaren houden het op een veelvoud er van. BERLIJN Een kwart van de Duitsers kan zich vinden in de leuze „alle buitenlanders er uit". Ongeveer 51 procent van de Duitse bevolking in het oosten en westen van Duitsland is het eens met de kreet „Duitsland voor de Duitsers". 37 procent is van mening dat Duitsers zich „in eigen land te gen de buitenlanders moeten weren De verschillen in opvatting tus sen Oost- en Westduitsers zijn minimaal. Dit blijkt uit een in opdracht van de televisiezender ARD uitgevoerde opiniepeiling, waarvan de resultaten gisteren werden bekendgemaakt. Maar terwijl aanvallen tegen buitenlanders onverminderd voortduren, doet ook een steeds breder wordende protestbewe ging van zich horen. Na drie nachten van geweld bij het asielzoekerscentrum in de stad Quedlinburg, hebben voor het eerst buurtbewoners tegen de acties van rechtse extremisten gedemonstreerd. Vanuit de op positionele SPD en de katholie ke kerk werd gewaarschuwd dat de rechtsradicale krachten zich steeds beter gaan organise- Ongeveer 200 jongeren en poli tici van alle partijen hebben zich vannacht voor het asielzoe kerscentrum in Quedlinburg geposteerd. Door leuzen als „Buitenlanders blijven, nazi's verdrijven" en „Protest, weg met het nazigebroed uit oost en west" maakten zij duidelijk verdere aanvallen op het ge bouw te willen'verhinderen. Zij werden door de directe omwo nenden uitgescholden en met flessen en vuurwerk bekogeld. De Leidse Courant verschijnt op zaterdag zó vroeg, dat voor wie dit exemplaar op tijd heeft gekocht er nog tijd genoeg overblijft om er op uit te trekken. Met de auto, maar het liefst op de flets. Want misschien vergeten? het is vandaag Open Monumentendag. Voor de zesde keer zijn in het hele land duizenden historische gebouwen voor iedereen ter bezichtiging opengesteld. Gratis en voor niks. Eerder deze week stond in de krant welke gebouwen in Leiden en omgeving opengesteld zijn. Dus gauw even opzoeken. Wie de krant niet meer heeft, moet naar de buren. Wie hem helemaal niet in huis heeft, merkt pas goed wat hij mist. Maar er is iets aan te doen... I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: Iö maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Een inwoner van Quedlinburg protesteert tegen de aanwezigheid van asielzoekers in zijn woonplaats. Uit een opiniepeiling blijkt dat hij niet de enige is die er zo over denkt. FOTO: EPA Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) I Of deze bon opsturen in eèn I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, |^2501 VC Den Haag IIUII'IIJHI.IIHHI'imil

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1