Eerste zwarte vrouw in ruimte Mieke van 'Hoe is de stand' voor eventjes terug erman dvan Veen viert ubileum C3 MAEJEMISON Sh JAN D. SWART Opwinding VP de LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1992 MarciaDuhn e Aa ae Jemison is de eerste zwarte vrouw die de ruimte in gaat. De astronaute, die vroeger as, gelooft dat zij een kleine iet voor gelijkheid, wanneer zij oord van het ruimteveer Ende de kosmos in wordt geschoten, nerikaanse, die vandaag ver heeft de eer met een zekere im aanvaard. in me ervan bewust dat ik niet po rste gekleurde, Afro-Ameri- e vrouw ben met de ervaring, lent en de wens om astronaute W 'den. Ik weet dat ik toevallig eerste, en tot nu toe enige ben NASA heeft geselecteerd", e 35-jarige Jemison. i-missie, een |/i ijke onderneming van de NASA J tJapanse ruimtevaartbureau, uiten Jemison nog zes andere fjinen geselecteerd. Onder hen 'Het is niet alleen belangrijk voor kleine, zwarte meisjes om te weten dat ze astronaute kunnen worden. Het is ook van belang voor oudere, blanke heren die soms beslissingen nemen over de loopbanen van die kleine, zwarte meisjes'. voor het eerst een echtpaar en de eerste Japanners aan boord van een Amerikaans ruimtevaartuig. Slechts drie zwarte Amerikanen - al len mannen - zijn tot nu toe in de ruimte geweest. De eerste, Guion Bluford, nam in 1983 deel aan de achtste shuttlevlucht. Van de 92 astronauten die de NASA momenteel in dienst heeft zijn er vijf zwart: vier mannen en Jemison, die in 1987 werd aangenomen. „Ik wil niet dat het blijft bij luitenant Uhura in 'Star Trek', waar ik altijd naar keek en wat ik een fantastische serie vond. Ik wil dat mensen weten dat die dingen ook in het echt kunnen gebeuren", zegt Jemison, die voor haar toetreding tot de NASA een ontmoeting had met de actrice die de rol van Uhura speelde in de populai re televisieserie. Tijdens de zeven dagen durende ruimtereis krijgt Jemison de zorg voor vier vrouwtjeskikkers. Hun eit jes zullen worden bevrucht om te be kijken hoe kikkervisjes zich ontwik kelen in een toestand van gewicht loosheid. Perspectief Jemison beziet haar deelname van uit een persoonlijk perspectief: 'God, ik mag de ruimte in en dat is iets wat foto EPA Astronaute Mae Jemison in haar T-38 trainingsvliegtuig, waarmee ze van de week arriveerde op het Kennedy Space Center. ik altijd heb gewild'. Maar ze vindt het ook in breder verband belangrijk dat ze meegaat. „De maatschappij heeft mensen die eruit zien als ik dikwijls verteld dat zij geen kans van slagen hebben". „Het is niet alleen belangrijk voor kleine, zwarte meisjes om te weten dat het mogelijk is om astronaute te worden, want 'kijk maar naar Mae Jemison'. Het is ook van belang voor oudere, blanke heren die soms be slissingen nemen over de loopbanen van die kleine, zwarte meisjes". Dertig jaar geleden, in een oude buurt van Chicago, was Jemison zelf een van hen. Zij herinnert zich hoe zij vol ontzag keek hoe de Gemini- en Apollo-astronauten de ruimte in werden geschoten. Allemaal blank en allemaal mannen. „Het kon me niet schelen dat er geen vrouwen bij waren omdat ik dacht dat het gewoon een mal mannen- zaakje was, maar diep in mijn hart wist ik dat ik het ooit zelf zou gaan doen". Viertalen Jemison kreeg een beurs voor de Stanford-universiteit, waar zij che mische technologie en Afrikaanse en Afro-Amerikaanse onderwerpen studeerde. Daarna deed ze een stu die medicijnen aan de Cornell uni versiteit, die ze in 1981 voltooide. Toen de NASA haar in 1987 selec teerde voor een astronautengroep voerde zij een artsenpraktijk in Los Angeles. Jemison, die vier talen spreekt en jazzballet en moderne dans beoe fent, werd al snel de meest gevraag de astronaut voor spreekbeurten. Het verbaast haar niets. „In een tijd als deze, waarin veel wordt gespro ken over hoe rassen met elkaar om gaan, is het denk ik een positieve ge beurtenis dat een zwarte vrouw de ruimte ingaat". Catherine Deneuve Alex Haley Sterren steunen Frangois Mitterrand iets is de Franse president Frangois Mitterrand en minister van cultuur Jack Lang te dol als het erom gaat steun te verwerven voor het verdrag van Maastricht. In een poging zoveel mogelijk 'ja- stemmers' te lokken bij het referendum op 20 september, heeft het duo zich verzekerd van de steun van driehonderd beroemheden, onder wie Catherine Deneuve, Gérard Depardieu, Clint Eastwood, Elton John, Placido Domingo en Marguerite Duras. Manuscripten Haley gevonden An de Verenigde Staten zijn twee vroege manuscripten van Alex Haley's autobiografie over Malcolm X boven water gekomen. De als belangrijk omschreven literaire vondst werd gedaan op de boerderij in Norris, waar Haley tot zijn dood woonde. Een van de manuscripten heeft de Black Moslim-leider zelf geredigeerd. In de dozen met de manuscripten werden ook vier hoofdstukken aangetroffen die Haley niet in het boek opnam. Daarnaast bevatten de dozen brieven die Malcolm X en de vroegere leider van de Amerikaanse nazi-partij George Rockwell aan Haley schreven. Er zaten ook manuscripten in van Haley's veelvuldig onderscheidenzwarte familiekroniek'Roots'. 'Malcolm X' was Haley's eerste boek. Sharon Stone weer in erotische thriller 'haron Stone heeft eindelijk beslist wat de volgende stap in haar carrière wordt. Geen rol in een vervolg op 'Basic instinct' en evenmin een hoofdrol in de komedie 'Lady takes an ace'. Ze heeft getekend voor weer een erotische thriller, de verfilming van een boek van Ira Levin, genaamd 'Sliver'Het scenario voor 'Sliver' is geschreven door Joe Eszterhas, die ook het scenario voor 'Basic instinct' schreef. Regie is in handen van Phillip Noyce. Stone speelt ditmaal het slachtoffer, een carrière-vrouw die een nieuw appartement betrekt en een gepassioneerde liefde beleeft envia afluisterpraktijken betrokken raakt bij een moord. Stone krijgt 2,5 foto EPA Indianen in de politiek. De Peruviaanse president Alberto Fujimori ontving van de week in het regeringspaleis in de hoofdstad Lima vertegenwoordigers van de Amazone indianen. Zij vroegen de president of ze mee mogen doen aan de aanstaande parlementsverkiezingen zonder daarvoor eerst honderdduizend ondersteunende handtekeningen te hoeven verzamelen. De delegatie die bij Fujimori op bezoek was, vertegenwoordigt miljoen indianen. miljoen dollard plus een aandeel in de opbrengst. Stevige drinker wordt zeldzaam De e 'stevige' drinker aan de bar van een bruine kroeg wordt een zeldzaamheid. Toekomstige horecabezoekers komen op steeds latere tijden in lichte, open thema etablissementen, drinken in bescheiden mate alcoholvrije cocktails en eten 'smakelijke vinger en vorksnacks' met extra aandacht voor 'slow food'. Daarbij staan behoud van smaak en het gebruik van verse natuurlijke ingrediënten voorop. Dat blijkt een toekomstvisie die de ondernemersorganisatie Koninklijke Horeca Nederland uiteenzet in het jaarverslag over 1991. De nieuwe identiteit van de horeca-bezoeker vergt aanpassingen van de branche in onder meer het aanbod en openingstijden. Daarnaast moeten restaurants en andere maaltijdverstrekkers zich bewust worden van de kritische opstelling van de klanten. De 'nieuwe' klant wil kwaliteit en geeft liever één keer 120 gulden per couvert uit dan verscheidene malen 50 gulden. -SPf L*. Korving 'Hoe is de stand Mieke?'Mieke Hollen- bach-Melcher antwoordt niet, maar lacht. Ze had niet anders verwacht dan dat het gesprek zo zou beginnen. Het is meteen een sprong terug in de tijd. In de jonge naoorlogse jaren klonk de vraag wekelijks op in het AVRO-radioprogram- ma 'Hersengymnastiek', een competitie tussen meesterbreinen. Elke keer als de zoemer ging, las Hollenbach - indertijd omroepster bij de AVRO - de behaalde punten op. „Een karweitje van niets", zegt ze nu. Maar ze scoorde er wel mee; binnen de kortste tijd was 'Hoe is de stand Mieke?' een gevleugelde uitdruk king. Ze woont nu al weer jaren in Canada. Deze week was zij even terug in Neder- land. Het medium radio is nog steeds haar werkterrein. Voor de omroep CJVB in Vancouver presenteert zij elke maandag een programma over wetenswaardighe den uit haar geboorteland. Bovendien schrijft ze toeristische artikelen. Druk bezet mag je haar leven trouwens noe men; gemiddeld vijf keer per week is Mie ke Hollenbach op het vliegveld aanwezig om Nederlanders te begroeten die hun familie in Canada komen bezoeken. Zij staat er namens de verenigingen 'We reldcontact', 'Wij komen' en 'Weerzien overzee'. Mieke Hollenbach ontvangt niet alleen de gasten, maar helpt ook wanneer er problemen zijn. Is 'Hersengymnastiek' voor haar ver ver leden tijd, het bestaat nog steeds en is zelfs het oudste radioprogramma van Nederland. De wekelijkse wedstrijd, uit gezonden op radio 2, is nu tussen scholie ren. Maar vanwege de nieuwe zender-in deling moet 'Hersengymnastiek' per 1 oktober verdwijnen. „Tijdelijk", zegt. Gerrit den Braber van de AVRO. „Vol- foto Hans de Bakker Mieke Hollenbach-Melcher: 'De band is niet te verbreken. gend jaar vieren we ons zeventigjarig ju bileum; het programma komt dan terug in de oude vorm. Het wordt weer een competitie tussen meesterbreinen". 'Onze jongens' Mieke Hollenbach werd in 1946 omroep ster bij de AVRO. Ze was in die tijd dik bevriend met collega Netty Rosenfeld, met wie zij enige jaren later naar het vroegere Nederlands-Indië vertrok om 'onze jongens over zee' te entertainen. In hun gezelschap reisden een pianist en zanger mee. Bijna drie maanden verble ven ze op Sumatra. „Netty zong en ik presenteerde, onder meer 'Hersengym nastiek'. De militairen vonden het prach tig. Na afloop kwamen de vragen over Holland. Hele avonden zaten we met el kaar te praten". Aan het bezoek bewaart ze meer mooie herinneringen. Mieke Melcher trouwde op Sumatra met haar jeugdliefde Geert Hollenbach, die in de oost als petroleu- mingenieur werkte. Militairen haalden uit voor het paar; zij hadden rantsoenen gespaard om een bruiloftsmaal te kun nen opdienen. „Uit verschillende delen van Sumatra werden zelfs bloemen ge stuurd; het was echt een heel aparte trouwerij''. Met haar man, die in 1985 is overleden, trok zij beginjaren vijftig naar het Cana dese Edmonton. Al snel presenteerde zij een Nederlandstalig programma op een Frans station. „Ik moest zelf de zendtijd kopen, zelf voor sponsors zorgen en zelf de commercials schrijven". Op het pro gramma, waarin zij muziek uit Europa liet horen, kwamen vooral autohandela ren af om te adverteren. Lacht: „Het ging altijd om tweede- en derdehands au to's; emigranten hadden geen geld om een nieuwe te kopen". Krant De Hollenbachs verhuisden enige tijd la ter naar Calcary in Alberta. Mieke be landde ook daar weer bij de radio dankzij een Canadees die zij ontmoette op een feestje. „Hij vroeg me wat ik deed. Ik ver telde hem over het programma dat ik verzorgd had. Achteraf bleek hij journa list te zijn bij een plaatselijke dagblad. Hij heeft prompt een artikel over me ge schreven". 'Nu meteen er op af, spoorde haar man aan. 'Met zo'n verhaal in de krant moet je je kans grijpen'. Ze werd aangenomen bij een commercieel station, daarna werkte ze vijfjaar bij de Canadian Broad casting Cooperation. In die periode reisde ze ook veel. In op dracht van de Italiaanse vliegmaatschap pij Al Italia ging zij naar landen, waaro ver ze later lezingen hield op service clubs, zoals de Lions. Zo trok ze met haar man onder meer door het Mid den-Oosten en Zuid-Afrika. 'Wij ko men' stuurde haar op pad naai* Au stralië en Brazilië; zij schreef daar over in het blad van de vereniging. De opsomming van wat zij allemaal in Canada verzet heeft, is lang niet compleet. Nog steeds is zij een en al actie. Zo werkt zij voor de radio-actu aliteitenrubrieken 'Echo' (KRO) en 'Hier en Nu' (NCRV). Maar heel veel nieuws heeft Mieke Hollenbach niet te melden. „Canada is een rustig land; er zijn geen natuurrampen en politieke moorden". Verrukt Ze is verrukt van Canada. „Het is een schitterend land, er gaat zo'n rust van uit. De mensen zijn heel vriendelijk, gemakkelijk ook; alles kan". Maar niets ten nadele van Ne derland. „Ik ben hier geboren, hier op school geweest en ik spreek de taal. De band is er, die kun je abso luut niet verbreken' Haar drie kinderen ziet ze helaas niet vaak, vertelt Mieke Hollenbach. Ze wonen wel in Canada, maar de af standen zijn te groot om elkaar gere geld te bezoeken. Vijf kleinkinderen heeft ze inmiddels en Mieke straalt als zij over hen vertelt. Een doorsnee grootmoeder is zij in elk geval niet. „Vorigjaar vloog ik in een heel klein toestelletje boven het Amazonegebied. Ik zat naast de pi loot en moest plotseling aan mijn kleinkinderen denken. Wat een gek ke oma hebben jullie toch, schoot er door mijn hoofd. Zit ze boven het Amazonegebied in plaats van een truitje voor jullie te breien". De twee schoondochters van de Engelse koningin hebben naar het schijnt door zelfwerkzaamheid allebei een leuke minnaar op de kop weten te tikken. Dat is goed nieuws na al die narigheid. Ik zou het vervelend hebben gevonden wanneer die meisjes als een vlucht ganzen met relatiestoornissen een tijdperk van gedwongen schuwheid waren ingevlogen. Ik vind het altijd leuk te lezen wanneer vrouwen vreemd gaan. Normaal lekken die buitelingen alleen bij mannen uit. En nog leuker is wanneer he^ prinsessen zijn. Dat komt namelijk niet vaak voor. Daarom is het des te aardiger dat het er nu twee tegelijk zijn. Bovendien in één familie. Dat geeft een extra dimensie aan de gebeurtenis. Ze wisselen de mannen als souveniers. Eén voor één worden ze als prijsvee langs de jury geschoven totdat de winnaar is uitgeroepen. Wat dat betreft zijn we er ons land bekaaid van afgekomen. Op die van ons is nooit wat aan te merken geweest. Ik kan me tenminste niet één misstap herinneren. In dat opzicht waren het saaie zusjes. Ze kwamen het tuinpad niet af. Ik heb er de geschiedenisboeken nog eens op nageslagen, maar zelfs van Juliana, Wilhelmina en Emma heb ik niets kunnen ontdekken wat in die richting wéfes. Eigenlijk is de enige van wie bekend is dat hij van tijd tot tijd op speciale adresjes speciale dingetjes deed prins Hendrik, wéér een man. Maar wel mijn favoriet. Niet zozeer vanwege zijn bedrijvigheid op dat punt als wel om zijn ontwapenende eenvoud. Hij liep gewoon in Delft een café binnen en bestelde een pils. Meestal daarna een tweede. Zulk soorten prinsen kunnen bij mij geen kwaad doen. De jongste Engelse prins heeft dat ook 'n beetje. Hij heeft er zo te zien ook niet echt de smoor in dat zijn vrouw er met een ander van door is. Op alle foto's die mij zijn aangereikt staat hij zich een ongeluk te lachen, dit in tegenstelling tot zijn wat stijve broer die met de dag chagrijniger wordt. De hele Britse dynastie is ontregeld, maar die Andrew heeft de grootste lol om die estafette van genot, die in een kennelijk niet meer te remmen mate een koninklijke bewijs is dat zwak vlees voorkomt in de beste families. Het vroegere puzzeluur van Jos Brink is niks vergeleken bij de verwarring, die de ongetwijfeld bedriegelijke foto's in Engeland veroorzaakt hebben: twee prinsessen onafhankelijk van elkaar in volle glorie als toeristen in zwemkostuum en paardrijkleren, met allebei een andere man, van wie die van Sarah bovendien opvallend veel op de voetballer John Metgod lijkt. Iedereen weet het ook nu precies wie het met wie vem eieren heeft gemaakt en hoe en waar. Je kunt het overal lezen. Zelfs in hofkringen is men op die bladen geabonneerd, want niemand houdt langer meer zijn kiezen op elkaar. Ze verlinken elkaar daar systematisch en machinaal. Over en zonder Lady Di is zelfs een noodlotroman geschreven en die verkoopt als een tierelier, 't Is leuk, ontspannend, maar tegelijk wel een triomf voor het huis van Oranje. Soms is enige saaiheid dan toch een bravo waard.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17