ingeren voorzichtiger let alcohol en verkeer pelling en grammatica vergen veel te veel tijd utch connection' in aans filmschandaal Binnenland LEIDSE LEGENDES Dirk van Eek wees de Leidse arbeiders de weg in het leven lï BI K Leidse Courant 11 zaterdag 12 september 1992 i Minister D'An- n wvc meent dat jon- teeds verantwoorde- i met alcohol in Lei- 3 een symposium van 'emene Nederlandse testrijders Organisatie Volgens haar houdt [ntwoordelijkheid onder dat een toenemend Ingeren van tevoren af- over vervoer naar huis lolgebruik. ntal jongeren dat goede en maakt is zo blijkt elijkend onderzoek ■—stegen van 58 procent procent", aldus de mi- Vlaar over het drankge- jor jongeren in het alge ras de minister minder „Dat ziet er inderdaad zo rooskleurig uit. We noeten blijven doorgaan matigingscampagnes ohol. Jongeren, zowel in lerwijs als daarbuiten, blijven een belangrijke doel groep", zo besloot de minister. De Algemene Nederlandse Drankbestrijders Organisatie (ANDO) is teleurgesteld over het uitblijven van de nieuwe Al- coholwet, zo zei algemeen voor zitter Y. Dijkstra bij de opening van het symposium 'Het ge sprek van de dag'. Volgens Dijk stra drinken jongeren veelvul dig en excessief alcoholhouden de dranken. Hij vindt dat de nieuwe Alcoholwet uiterlijk in december van dit jaar bij het parlement moet zijn ingediend. Hij acht deze wet noodzakelijk om de algehele consumptie van alcoholhoudende dranken om laag te brengen. Een lichte daling daarvan dient zich volgens hem weliswaar aan. „Maar een kwart minder alcoholconsumptie in het jaar 2000, zoals door de regering is beoogd, zal, als we zo doorgaan, absoluut niet wordeh gehaald", aldus Dijkstra. C. Goos, projectcoördinator bij de Wereld Gezondheids Organi satie (WGO) in de Deense hoofdstad Kopenhagen, zei on der meer dat jongeren in Euro pa wat betreft hun alcoholge bruik steeds meer op elkaar lij ken. Goos is belast met een pro gramma met betrekking tot het gebruik van alcohol, tabak en drugs door jongeren. „Het drinkgedrag van 15-jarige scholieren in Europa loopt niet veel uiteen", zegt hij. „Ze be ginnen bijna allemaal op dezelf de leeftijd met het drinken van alcohol en worden ook op onge veer dezelfde leeftijd voor de eerste keer dronken', aldus Goos. Het onderzoek van de WGO beperkt zich niet alleen tot het drankgebruik door jon geren. Ook eetgedrag en hygië ne worden volgens Goos daarbij betrokken. Uit dit onderzoek blijkt onder meer dat het ge drag van kinderen (onder meer door de televisie) al heel jong wordt bepaald. Dat betekent dat we er al heel vroeg bij moeten zijn om gedrag van jon geren dat nadelig is voor hun gezondheid te veranderen'', al dus Goos. Minister D'Ancona van wvc. i foto: dijkstra lerwijs in de Nederlandse taal is veel beter dan velen Maar het is te traditioneel. Er gaat veel te veel tijd n de juiste spelling en grammatica. Leerlingen zouden ier tijd en energie moeten besteden aan schrijven en Dat zijn een paar van de conclusies die een iep van de Nederlandse Taalunie heeft getrokken. Na r bestudering van het ^Jederlands taalonderwijs in eren en Nederland presenteerde de voorzitter prof. inke deze week de resultaten. „Er moet iets en" zegt de Utrechtse hoogleraar didactiek beslist. kundigen, liet de afgelopen vier VERKERK jaar onder leerlingen van de laatste klas van het basisonder wijs in beide taalgebieden en onder leerlingen van de derde klas vwo in Nederland streek- proeven houden. Met het spel len valt het mee. Op de middel bare school maakt een derde klasser per honderd zinnen maar vier spelfouten. Zodra zij echter met de tekst moeten communiceren gaat het bedui dend slechter. Slechts 18 pro cent bleek in staat een toerei kend sollicitatiebriefje voor een vakantiebaan te schrijven. Het lezen van een schadepolis ver taalde meer dan de helft onjuist op een schadeformulier. Dé taakgroep Nederlands bepleitte daarom in het eindrapport, dat deze week is gepresenteerd, meer lessen in spreek-, schrijf- en leesoefeningen. „Het gaat om communicatief taalonder wijs", zegt voorzittter Ten Brinke. !HT „Het onder- Ie Nederlandse taal in and en Vlaanderen een grondige verbe- zoals elke bedrijfstak n tijd tot tijd behoefte' ;ft. Op zich is het een soenlijke bedrijfstak, •moet iets gebeuren", of. J.S. ten Brinke, ter van de taakgroep lens de Nederlandse ie het onderricht in de idse taal vier jaar derzocht. srland besteedt een on- 46 procent van de les- lerlands aan grammati- ïlling, in Vlaanderen 51 terwijl voor spreken ievelijk slechts 6 en 7 wordt uitgetrokken, lehoorlijk spellen heb je ilijk minder tijd nodig", Utrechtse hoogleraar, iterom datje leert spre- f schrijvend een bood-, ver te brengen, of lezend e over te gaan. De taak- met achttien taaldës- Voorzitter van de taakgroep Nederlands, prof. dr. J.S. ten Brinke: „Je hele intellectuele vermogen draait op de kennis van de moedertaal". foto: pers unie Opstel Voor Ten Brinke en zijn colle ga's heeft het opstel 'oude stijl' zijn langste tijd gehad. Zowel het verhalende opstel als het opstel naar aanleiding van een titel vindt hij onrealistisch. „In de praktijk hoef je toch nooit een verhaal in het wilde weg te schrijven. We hoeven de leer ling niet op te leiden tot roman schrijver". Veel liever zou Ten Brinke zien, dat de leerling op basis van aangedragen gege vens een goed gedocumenteerd verhaal schrijft. Met een schrijfstrategie, waarbij hij re kening houdt met doelgroep, kennisniveau en interessesfeer. Tijdens schoolonderzoek in de hoogste klas van de middelbare school zou een spreekopdracht onderdeel van de eindbeoorde ling moeten zijn. Over een sub jectieve beoordeling maakt hij zich geen zorgen. „Het spreken moet door twee mensen worden beoordeeld. Bij schoonspringen op de Olympische Spelen kan een jury toch ook een oordeel vellen. Het is praktisch uitvoer baar". In hun rapport pleiten de leden van de taakgroep voor 'een veel intensievere samenwerking tussen Nederland en Vlaande ren'. Het rapport concludeert, dat de verschillen in kennisni veau tussen beide gebieden 'verwaarloosbaar' is, hoewel Vlaanderen nog steeds geen universitaire lerarenopleiding kent, zoals Nederland. „De leerboeken zijn misschien be langrijker sturingsmiddelen", suggereert Ten Brinke. Veran deringen in het onderwijs zul len vooral daar vandaan moeten beginnen. Een praktisch bezwaar bemoei lijkt de plannen van de Taalu nie: extra werkdruk. Nu al con stateert de taakgroep van de Nederlandse Taalunie dat lera ren Nederlands een relatief hoge taakbelasting hebben (ruim boven de tien procent on betaald overwerk) terwijl het aantal uren Nederlands wordt geminimaliseerd. Voor het ba sisonderwijs is in Nederland en Vlaanderen respectievelijk 28 en 21 procent van de totale on derwijstijd voor Nederlands in geruimd, in het middelbaar on derwijs respectievelijk 12 en 8 procent. Zwaktebod in het rapport is het onderzoek naar literatuuron derwijs op school. Ten Brinke: „Wij zijn de eerste fotografen. We hebben gepoogd ook de situ atie van literatuur-onderwijs in beeld te brengen. Dat is niet ge lukt. Het is nog een onontgon nen i Belang Het rapport heeft als ondertitel 'Van onbegrensd belang, de staat van onderwijs Nederlands in Nederland en Vlaanderen'. Ten Brinke gelooft dat het taal onderwijs ih de moedertaal van essentieel belang is. Het voor stel van minister Ritzen om col leges in het Engels te geven, werpt hij verre van zich. „Je hele intellectuele vermogen draait op de kennis van de moe dertaal". Waarbij hij tussen door toegeeft: „Allochtonen blijven in het Nederlands de nu ances missen en halen die ach terstand helaas nooit meer in". Ten Brinke en zijn taakgroep willen dat leerlingen met taal leren communiceren. Door het schrijven van tekstsamenvat tingen en gedocumenteerde ar tikelen en door een spreekop dracht in het schoolonderzoek. Op de vraag of zijn aanbevelin gen snel kracht van wet krijgen, aarzelt Ten Brinke. Met zijn dertig jaar ervaring in de vakdi dactiek zegt hij toch: „Wij zijn maar beginners. We hebben een leuk rapport gemaakt, maai- 't is mijn vak om te twijfelen. Voor actie is een uitslaande brand nodig. Dit rapport kan al leen op lange termijn uitwer kinghebben". 5 Nederlands is'Basic Instinct'? 1AAG Zwendel met overheidsubsidies iderlandse certificaten imerikaanse films die miljoenen opbrengen. eten nogal wat wenk en gefronsd zijn toen 'icht verscheen. JANSMA tele landen in Europa n subsidies voor distri- 's die Europese films ïigen. Bedoeld om de ese filmcultuur te steu- genover de Amerikaan- JLin Nederlanse film als erdamned' was een succes in Spanje en de lands producenten kre- - volkomen legaal - een beloning van de Spaan- irheid: vijftig cent per :ht bioscoopkaartje. Nederlandse Federatie e Cinematografie (voor de Bioscoopbond) geeft caten af aan distribu- waarin staat dat zij de eigenaren zijn van de in van een bepaalde |Die certificaten kunnen zijn voor meerdere za- :^?Maar nü blijken ook ":aanse hitfilms als 'Ba- itinct' en 'Terminator zulke Nederlandse cer- m in Spanje 'steun' te fn ontvangen. baasd n, algemeen secreta ris en woordvoerder van de Federatie voor de Cinemato grafie: „Ik ben nogal verbaasd dat meneer Metten (Europar lementariër voor de PvdA) daar nu mee komt. In juni is al ontdekt dat er iets mis was, na een telefoontje van het Spaan se ministerie van cultuur. Sindsdien geven we die certi ficaten niet meer uit. Ik vind wel dat ze in Spanje heel erg laat aan de bel hebben getrok ken. Misschien heb ik boter op m'n hoofd, maar ik heb altijd gedacht dat die certificaten nodig waren om onder meer export- en douanefaciliteiten te verkrijgen". „Ik had geen vermoeden dat er oneigenlijk gebruik van ge maakt kón worden. We zijn inmiddels bezig nieuwe richt lijnen op te zetten voor zulke certificaten. Zowel in Madrid als hier. Maar het is een tame lijk gecompliceerde zaak. Wat doe je met een internationale co-productie als 'Eline Vere'? En een film als 'Basic in stinct'? Afgezien dat die film het werk is van een Neder landse regisseur en een Ne derlandse cameraman, is hij gemaakt door een produktie- maatschappij die op de Neder landse Antillen domicilie heeft. Je hebt een rij advoca ten nodig om een fijnmaziger systeem te bedenken". Niet misselijk Duidelijk is dat de certificaten' van de Nederlandse Bioscoop bond, op zichzelf terecht afge geven, misbruikt zijn. En het gaat om niet misselijke bedra gen: 'Basic instinct' is net in Spanje (met Nederlands certi ficaat) in première gegaan met record-recettes en zou dus op kapitalen aan Spaanse steun aanspraak kunnen ma ken. Het is in de eerste plaats op- begrijpelijk dat men in Spanje bljkbaar de verschillen tussen een Nederlandse en een Ame rikaanse film niet eerder ge zien heeft. Misschien ligt dat aan het feit dat alle films in het Spaans vertaald worden. Toen enkele Amerikaanse films met Nederlands certifi caat grote successen werden ('Terminator 2') en er enorme bedragen aan steun moesten worden uitbetaald, is men in Madrid blijkbaar wakker ge worden. Een zaak die meespeelt is het probleem van het eigendoms recht van films. Filmfinancie ring is steeds ondoorzichtiger geworden, omdat filmprodu centen overal ter wereld het gunstigste belastingklimaat zoeken voor hun investering. Zo heeft of had een gróót aan tal Amerikaanse filmmaat schappijen een kantoor in Ner derland of via Nederland op de Nederlandse Antillen. Ja renlang kon je op de aftiteling van films van onder anderen Dino de Laurentiis en de Can non Group (in de tijd van Go lan en Globus) namen of adressen lezen van Neder- Leidenaren staan erom bekend dat ze goed ver halen kunnen vertellen. Vaak wordt er flink over dreven of het één en ander bijverzonnen. Zo ont staan mythes, sagen en legendes, die eeuwen la ter nog worden verteld. Deze zomer willen we een aantal van deze Leidse legendes aan u doorver tellen. En of de verhalen waar gebeurd zijn of volledig verzonnen, laten we graag in het mid den. Dirk van Eek (1867-1948) was een socialist in hart en nieren. Hij predikte niet al leen emancipatie voor de ar beiders, hij lééfde ook als so cialist. In een van oudsher li berale stad als Leiden was hij dan ook een opvallende per soonlijkheid. En langzamer hand is Van Eek een legende geworden. Hij is 'de peetva der van het Leidse socialis- Van Eek werd geboren op 18 april 1867. Zijn vader was bur gemeester van het Zeeuwse Axel en tevens lid van de Pro vinciale Staten van Zeeland. In Leiden studeerde hij rechten, en in 1890 promoveerde hij op het proefschrift 'Dwangmidde len van de Staat tegenover de gemeente'. Hierin kwamen -ze ker voor die tijd- behoorlijk pro gressieve stellingen voor, bij voorbeeld over het pacifisme en het afschaffen van de Eerste Kamer. Vooral de laatste jaren van zijn studietijd zijn bepalend ge weest voor het politieke en ideo logische denken van van Eek. Hij raakte gefascineerd door het socialisme en imiteerde het vaak barre leven van de prole tariërs: in de winter droeg hij bijvoorbeeld geen dikke winter jas en verwarmde hij zijn kamer niet. Ook in andere opzichten was hij een matig levend méns. Hij was vegetariër, niet-roker en geheelonthouder. Hij was in dit kader bestuurslid van de Nederlandse Vereniging voor de Afschaffing van Alcoholhou dende dranken, waar hij zijn vrouw leerde kennen. Desillusie Van Eek was gevormd in Lei den, maar in het diepe gegooid in Friesland. Van Eck's politie ke loopbaan begon bij de Friese Volkspartij, waar hij socialisten als Domela Nieuwenhuis en Troelstra leerde kennen. Hij werd echter al gauw hevig te leurgesteld toen de partij ver scheurd. Oorzaak was de tegen stelling tussen revolutie (Troel stra) en hervorming. Van Eek geloofde in het laatste. Het soci alisme moest via parlementaire weg uitgroeien tot een volwaar dige zuil. Hij wees de vorming van een anti-communistisch blok echter af, 'omdat anti-com munisten in de regel ook anti socialisten zijn'. Hij keerde in 1892 gedesillusio neerd terug naar Leiden. Hier richtte hij het Hollandsch Volksblad op, om de arbeiders de weg naar de-emancipatie te wijzen. Ook probeerde hij een socialistische studentenvereni ging op te richten, hetgeen ook niet lukte. Wat wèl slaagde was zijn initiatief voor de eerste 1 mei-viering van Leiden. Deze werd in 1893 gehouden en was een grote persoonlijke overwin ning voor Van Eek. Anarchisten Tot zijn eigen verbazing werd Van Eek op een gegeven mo ment tot burgemeester be noemd van Mijnsheerenland en Westmaas in de Hoekse Waard. Hij was de eerste socialistische burgemeester van Nederland. landse bankkantoren en fi nanciers. Legaal spel Een volkomen legaal spel, waarin volgens een zegsman uit de filmwereld de Rotter dammer Mr. Schutte van Ata lanta Film een meester is: een financieel deskundige die gro te Hollywood-producenten adviseert in hun financie- ringsopzet en over waar over heden hen het meest behulp zaam zijn. Het is waarschijnlijk dat die 'Nederlandse' financiering de 'Dutch connection' is tussen de Spaanse overheidssteun en die Amerikaanse films. Een fi- In 1901 werd hij burgervader van Boskoop. Toen begon zijn socialistische inslag hem echter parten te spelen. De aanleiding voor zijn uiteindelijke val was, zoals zo vaak, heel onbedui dend. De anarchisten in Bos koop hadden hem toestemming gevraagd voor een openlucht bijeenkomst. Hij keurde dit goed en kreeg prompt een groot deel van de Boskoopse bevol king tegen zich. Het kwam die dag tot een handgemeen met te genstanders van de bijeen komst en het moet voor Van Eek als pacifist niet makkelijk geweest zijn om de politie in te zetten. Het kwam zelfs zo ver, dat hij door zijn eigen veld wachters veilig naar huis ge bracht moest worden. Opnieuw gedesillusioneerd legde hij na twee jaar zijn ambt neer. Les Dan begint het Leidse hoofd stuk in zijn leven, tevens het be langrijkste hoofdstuk. In de Sleutelstad besloot hij zich to taal te wijden aan de socialisti sche zaak. Hij had geld genoeg om zich dit te kunnen veroorlo ven. In 1906 werd van Eek voor zitter van de Leidse afdeling van de Sociaal Democratische Arbeiders Partij (SDAP). Hij bekleedde deze functie maar liefst 29 jaar en gaf elke zondag ochtend aankomende politici bijles in de gemeentepolitiek. Bij hem thuis, inclusief een kop je koffie. Toen de landelijke SDAP in De venter voor het revisionisme koos (de geleidelijke overgang van het kapitalisme naar het socialisme), onstond er een scheuring in de Leidse afdeling. De afdeling was voor de revolu tie, behalve Van Eek en enkele anderen. Deze stapten daarom uit de partij en richtten de Soci aal Democratische partij (SDP) op. Wegens gebrek aan belang stelling werd deze weer snel op geheven. Van Eek keerde weer terug op het oude nest. Het zegt veel over zijn positie dat hij meteen weer de voorzittersha mer mocht hanteren. In novem ber 1918 deed van Eek echter niet mee aan de 'revolutie' van Troelstra. Hij wilde het lijntje niet breken en zag meer in on dersteuning. Zo stak hij geld in het Volksgebouw, een ontmoe tingsplaats aan de Heren gracht. Oorlog Vanaf toen ging het bergop waarts met de sociaal-democra ten, in Leiden. De SDAP kwam met negen zetels in de gemeen teraad. Van Eek werd oppositie leider en kreeg in deze functie veel ruzie met burgemeester De Gijselaar, die we al eerder in deze serie behandeld hebben. Van Eek weigerde daarom zit ting te nemen in het afscheids- comité, dat voor De Gijselaar was opgericht bij zijn vertrek. Bij het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog werd de SDAP door de Duitsers verboden ver klaard en werd het Volksge bouw geconfisceerd. Na de oor log werd van Eek lid van de Par tij van de Arbeid, maar kort daarna overleed hij, op 18 mei 1948. Zijn naam leeft nog voort in de Leidse Dirk van Eek Stichting, die zich bezig'houdt met onder zoek naar de sociaal-economi sche geschiedenis van Leiden. Een fragment uit de Amerikaanse film Basic Instinct met Sharon Stone en Michael Douglas. De film speelt een hoofdrol in het fraudeschandaal met Nederlandse certificaten. foto: ap nancieel directeur van het huidige Cannon - ook ge noemd in het Spaanse schan daal - kon gisteren geen com mentaar geven en verwees naar de bioscoopfederatie. Al gemeen secretaris Tijssen daarvan: „Als straks Europa één is zonder grenzen, heb je dat probleem natuurlijk niet meer. Dan is er een overal ge lijke EEG-regeling". een uitgave van de Dirck van Eek Stichting. illu stratie: dirck van eckstichting

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13