Kabinet zet plan ziekte verzuim door Indianenverhaal A3 Joodse kolonisten zijn woedend op Rabin Minister wil veel meer oudere militairen kwijt A5 B1 C2 ANC is bereid tot gesprek met De Klerk Boutros-Ghali wil VN-macht in Bosnië vervijfvoudigen Onderzoek FIOD naar fraude in de thuiszorg r 14 Dagen Gratis Howards end £eidóe0ou%a/nt VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1992 Geen plaats voor xtreme boeken' op christelijke boekenbeurs I voorstanders kernenergie groeit [met de veiligheid Êcldóe €oma/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25440. Losse nummers 1,50. In de nacht een enkele bui. Morgen op de meeste plaatsen droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur rond 8 graden, middagtemperatuur rond 18 graden. Zwakke tot matige zuidwestelij ke wind, rond kracht 3, aan de kust eerst nog af en toe krach tig, 6. Dollar bijna drie cent hoger AMSTERDAM De laatste dag van de week op de Europese valutamark ten is voor de dollar goed begonnen. De Amerikaanse munteenheid stond vanmorgen in Amsterdam op 1,6150 en dat was ongeveer drie cent meer dan de slotkoers van giste ren. Eerder op de ochtend zat de dol lar even boven de 1,62. Gisteravond was de koers in New York al gestegen tot 1,6070. Dat kwam door de uitla ting van Robert Parry, een van de Amerikaanse centrale-bankpresiden- ten, dat hij voor de presidentsverkie zingen van november geen rentever laging verwacht. JERUZALEM - De uit spraken van de Israëlische premier Yitzhak Rabin over de Golanvlakte heb ben gisteren tot woedende reacties geleid onder de 12.000 kolonisten die zich verspreid over 32 neder zettingen op de hoogvlak te hebben gevestigd. Zij voelen zich bedrogen door Rabin, die hun zou hebben beloofd dat de ne derzettingen niet zouden worden geschaad. Rabin verwerpt de beschuldiging. „Ik heb de Golan-kolonis- ten verteld dat. het veilig heidsbelang van de Golan- hoogvlakte in de allereerste plaats een geografisch en topografisch belang voor het leger betreft. De neder zettingen komen op de tweede plaats". De kolonisten hebben de monstraties tegen de rege ring aangekondigd. Zo zijn zij onder meer van plan morgen te betogen op de luchthaven Ben Gurion, wanneer de leden van de Is raëlische onderhandelings delegatie naar Washington vertrekken om daar het vervolgoverleg te hervat ten. De Israëlische premier heeft gisteren voor het eerst expliciet de bereid heid uitgesproken om een deel van de Golan-hoog- vlakte aan Syrië terug te geven in ruil voor een slui tend vredesverdrag met dat land. Ook de Israëlische haviken hebben hun bedenkingen. Zij waarschuwden dat Ra bin een proces in gang zet dat er uiteindelijk toe zal leiden dat de gehele Golan- hoogvlakte aan Syrië wordt teruggegeven. „We moeten de Syriërs niet lekker maken", luidde het advies van Likud-parle- mentarier Eliahu Ben-Elis- Pagina A5: Vrede in het Midden-Oosten: de droom van het onmogelijke DEN HAAG Veel oudere mili tairen zullen de komende jaren eerder de krijgsmacht moeten verlaten. Minister Ter Beek schrijft dit in een notitie aan de militaire vakorganisaties. Het aantal leden van de krijgs macht moet volgens de Defensie nota in tien jaar met een derde afnemen. Daarvoor zijn drie maatregelen genomen: minder nieuwe militairen, herplaatsing en vervroegde pensionering van oudere personeelsleden. Ter Beek schrijft dat de reorganisatie tot nu toe voorspoediger loopt dan gedacht, vooral omdat men drie jaar voor het officiële leef tijdsontslag met buitengewoon verlof kan gaan. Maar aan die mogeüjkheid komt een eind. Ter Beek vreest dat daardoor in de toekomst op grote schaal ge dwongen ontslagen nodig zijn. De minister wil militairen van de land- en luchtmacht de gelegen heid geven op 50-jarige leeftijd met pensioen té gaan. Voor mari niers zou die grens zelfs op 45 jaar komen. Bush belooft elastingverlaging 'Ouders bepalen lokgedrag van hun kinderen' Jyqvist voelt zich geen marionet ïgisseur stopt itgenote voor cett in het parket sntel :IUK LEVEN/OPINIE tnken ssenheimer ^oorzaakt lelijk ongeval FDDORP Een 38-jarige uit Sassenheim is van- ingereden op een file op bij Badhoevedorp. De waar hij tegenaan reed, daardoor in brand, waar twee inzittenden om het kwamen. Het betreft het unsterdams echtpaar. Bei- achtoffers waren 64 jaar Omstanders en politie en door het vuur niets voor hen ondernemen. De inheimer bleek na het af- m van een bloedproef, on- ïvloed van alcohol. De man igehouden en zijn rijbewijs leslag genomen. lolitie van Haarlemmer- ^31 is op zoek naar een man i92 h >n vrouw die achter de wa- gede 'an de man uit Sassenheim (peri en gereden. Jburi - lit be eduizend sokken jt bij inbraak IN AAN DEN RIJN ief die in de nacht van sdag op donderdag een itwagen openbrak aan de ireidi ls> zit er voorlopig warmp- Hij maakte namelijk sokken buit, oftewel 1500 De sokken hadden een ge- olijke waarde van 15.000 DEN HAAG - Het kabinet houdt vast aan de plannen voor het korten op de wao en de ziektewet. Vice-premier Kok zei dit vanochtend nadat de Raad van State in een ad vies over de maatregelen for se kritiek had geleverd op de plannen voor de bestrijding van het ziekteverzuim. Kok zei het advies te beschou wen als een steun in de rug voor het kabinetsbeleid. „Het is geen frontale aanval op onze plannen, maar juist bruikbaar om kleine aanpassingen aan te brengen", aldus Kok. De Raad van State heeft vooral scherpe kritiek op de manier waarop het kabinet de voor waarden wil wijzigen voor een uitkering volgens de Ziektewet. Het gaat daarbij hoofdzakelijk om de technische uitwerking. De Raad is op zich niet tegen een forse ingreep in de Ziekte wet en de wao. Het oordeel over de wao-plannen is bovendien hoofdzakelijk positief. Het kabinet wil niet langer zie kengeld uitkeren tijdens de eer ste zes weken waarin een werk nemer zich ziek meldt. Werkge vers moeten in die periode voortaan 70% van het loon doorbetalen. Voor kleine bedrij ven geldt een periode van drie weken. JOHANNESBURG - Het ANC heeft gisteren ver klaard bereid te zijn gesprek ken te voeren met de Zuida- frikaanse president F.W. de Klerk. De bekendmaking kan een doorbraak betekenen in de ver koelde relaties tussen het Afri kaans Nationaal Congres en de blanke regering. Het ANC trok zich in juni terug uit de onder handelingen over een nieuwe grondwet uit protest tegen het aanhoudende geweld in de zwarte woonoorden. De twee zijden beschuldigen elkaar er van het bloedbad maandag in het zwarte thuisland Ciskei veroorzaakt te hebben, waar ze ker 28 mensen om het leven kwamen toen' troepen het vuur op ANC-demonstranten open den. Woensdag stelde De Klerk een topontmoeting voor met ANC- leider Nelson Mandela over het geweld. Gisteren, na afloop van een vergadering van ANC-lei- ders, meldde ANC-secretaris- generaal Cyril Ramaphosa dat zijn beweging bereid is „deel te nemen aan een topontmoeting tussen delegaties die onder lei ding staan van Mandela en De Klerk". Ramaphosa verbond hier ech ter wel een aantal voorwaarden aan. Voorwaarden die het ANC in het verleden ook al verbond aan de hervatting van de onder handelingen. Zo herhaalde Ra maphosa de eis voor een alge heel verbod op het dragen van wapens in het openbaar, eiste hij actie tegen de arbeiderspen sions, die gebruikt zouden wor den voor aanvallen tegen ANC- aanhangers, en vrijlating van de politieke gevangenen. Het ANC eiste ook het vertrek van de leider van het thuisland Cis kei, brigadegeneraal Oupa Gqo- Vreugde Een Bosnische vrouw huilt van vreugde, nadat zij met haar gezin in het opvangkamp in Zeewolde is aangekomen. De ontheemden reisden mee met een van de dertien bussen, die gisteren in Nederland arriveerden. FOTO: ANP Pagina A3: Bosnische soldaten keren terug naar Zagreb SARAJEVO Secretaris-gene raal Boutros Boutros-Ghali van de Verenigde Naties heeft giste ren de aanbeveling gedaan het aantal VN-militairen in Bosnië- Hercegovina te vervijfvoudi gen. De uitbreiding is bedoeld om spoedeisende hulpoperaties te beschermen en de veiligheid van de 1500 reeds in Bosnië aanwezige VN-militairen te verhogen. De extra VN-troepen zullen worden ingezet ter bescher ming van nieuwe hulpkonvooi en over land. De militairen zul len ook helpen bij het herstel van wegen en bruggen die in de burgeroorlog zijn beschadigd. Ze zullen gewonden evacueren, landmijnen verwijderen en communicatielijnen voor het VN-personeel onderhouden. Verwacht wordt dat de VN-Vei ligheidsraad eind deze week of begin volgende week een reso lutie zal opstellen waarin de aanbeveling van Boutros-Ghali wordt overgenomen. Binnen de VN is voorgesteld de voedselvluchten op Sarajevo weer te hervatten en het lucht doelgeschut rondom het vlieg veld te verwijderen. In verschil lende delen van Sarajevo, met name rond het vliegveld, werd gisteren hevig gevochten. De Bosnische Serviërs hebben tot morgen de tijd gekregen om tanks, raketlanceerinrichtin- gen en andére zware wapens over te dragen. Volgens het Bosnische oppercommando echter proberen de Serviërs hun zware artillerie vanuit de kazernes in de wijken Ilidza en Lukavica over te brengen naar hun hoofdkwartier in Pale, zo'n twintig kilometer ten oosten van Sarajevo, om ze te verber gen voor de VN. Pagina A5: Bosnische presi dent naar vredesoverleg in Ge- Duitse deelstaat minister betrapt op winkeldiefstal ERFURT De minister van sociale zaken in Thüringen (in de voormalige DDR), Hans- Henning Axthelm, is gisteren ontslagen nadat hij in een su permarkt betrapt was op ste len. Bij inspectie van zijn jas zakken ontdekte de detective van de winkel een pornomaga zine en hondeshampoo ter waarde van tien gulden. De pre mier van Thüringen, Bernard Vogel,verzocht Axthelm zijn portefeuille in te leveren. Spaarrekening voor Japanse huisdieren TOKYO Japanners die hun huisdier een onbezorgd leven willen geven, kunnen bij een bank in Japan een speciale spaarrekening openen. De re kening staat op naam van de ei genaar en van het dier. De San- wa Bank, één van de grootste banken van Japan, komt met deze dienst tegemoet aan de wens van vele eigenaren die graag geld opzij wilden zetten voor hun hond of kat. Eén op de drie Japanners is in het bezit van een huisdier. Officieel staan bijna vier miljoen honden geregistreerd. Het Japanse baasje heeft graag iets over voor zijn viervoeter, maar moet dat wel kunnen bekostigen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. UTRECHT - De Fiscale In lichten- en Opsporingsdienst (FIOD) van het ministerie van financiën verricht mo menteel een onderzoek naar fraude in de thuiszorg. Uit een steekproef van de in lichtingendienst van de FIOD is gebleken dat veel gediplomeer de kraamverzorgsters, zieken- verzorgsters en verpleegkundi gen in de thuiszorg in ruime mate bijverdienen zonder hun extra inkomsten aan de belas ting op te geven, zo bevestigde gisteren een woordvoerster van het ministerie van financiën. De gegevens die de betrokke nen aan de fiscus opgaven, ble ken in 60 procent van de geval len niet met de werkelijkheid overeen te komen, aldus Finan ciën. Het gaat volgens de woordvoer ster om verplegenden en ver zorgenden die bijverdienen naast een uitkering of een vaste baan. Zij worden veelal via be middeling door particuliere bu reaus in contact gebracht met cliënten die thuis verzorgd moeten worden. Cliënt en hulp verlener maken vaak onderling afspraken over de betaling. Controle door de belasting dienst is bijgevolg uitermate moeilijk. Het is volgens de FIOD moeilijk te schatten hoeveel inkomsten de schatkist door deze handel wijze misloopt. Per persoon gaat het echter al gauw om en kele duizenden guldens per jaar. In totaal kan dus zeker over een miljoenenfraude wor den gesproken, aldus de FIOD. Het onderzoek zal waarschijn lijk volgende maand worden af gerond. Hele volksstammen hebben zich druk gemaakt over die arme indianen in Canada, die zo gebukt gingen onder het lawaai van laagvliegende F-16's, dat zij hun jacht niet meer konden uitoefenen. Vol mededogen vloog vorige week een delegatie Nederlandse Tweede-Kamerleden op Canada af om met eigen ogen en vooral oren te constateren hoe erg het allemaal wel was. Wat ze er ook aantroffen, geen enkel indianenkamp. De schaarse Innu's die ze zagen gaven toe gewoon in dorpen te wonen. Leuk uitstapje voor de kamerleden, van wie sommigen zelfs in een F-16 vlogen. Hun indianenverhaal vandaag in de Leidse Courant. Vlieg erop af. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: a maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Nieuw kruis t Een grote hoogwerker, twee man op duizelingwekkende hoogte en wat grondpersoneel zorgden gistermorgen op de Heereweg ter hoogte van de Engel voor wat afwisseling in de monotonie van de ochtendspits. De Engelbewaarderskerk ziet er na die halsbrekende toeren inmiddels weer 'piek'fijn uit. Het kruis dat sinds jaar en dag op de 45 meter hoge toren prijkte is vervangen. Ook de bol die diende om de torenspits te verfraaien is vernieuwd. De werkzaamheden na men de hele morgen in beslag. FOTO: HENK VAN DEN ENDE (ADVERTENTIE) 'EEN WEERGALOZE PRESTATIE... EEN MEESTERWERK - Xewsuwk Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) I Bei 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, - 2501 VC Den Haag 711848 003000 EMBER IN DE BIOSCOOP!

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1