ndriessen wil meer geld ven voor industriebeleid Scherpenhuijsen Rom was niet tegen privéhandel bankiers 7 Twijfels aan houdbaarheid van hoge rente in Zweden 's Rijks Munt brengt spel „Muntslag" uit Uitgevers huiverig voor CD-I i ,M en Northwest Airlines len nog verder integreren Economie ll ING wint strijd BBL- overname Handelsovereenkomst Nederland en Polen [JL - KLM en Northwest Airlines hebben bij het Ameri- ministerie van transport een aanvraag ingediend voor ont- van de anti-trustbepalingen. De twee maatschappijen wil- n juridische constructie vormen voor de operationele inte- van delen van Northwest en KLM", zo blijkt uit gisteren ge- lededelingen. Een dergelijke constructie is binnen handbe- ikomen door het vorige week ondertekende luchtvaartver- issen Nederland en de Verenigde Staten. KLM heeft een he in twintig procent in Northwest en mag op grond van de caanse anti-trustwetten geen meerderheid in de Ameri- luchtvaartmaatschappij nemen. De twee maatschappijen wel een gezamenlijke dienstregeling invoeren en een geza- t prijs- en advertentiebeleid gaan voeren, atschappijen willen uiteindelijk vrijwel dezelfde identiteit nen door onder meer in dezelfde kleuren te gaan vliegen, i ontheffing van de anti-trustbepalingen hopen de twee hun illingen te kunnen verwezenlijken. AMSTERDAM De topman van Internatio nale Nederlanden Groep (ING), W.E. Scher penhuijsen Rom, was in zijn vroegere functie als bestuursvoorzitter van NMB Postbank ervan op de hoogte dat twee van zijn mede bestuurders privé in aandelen handelden. Hij heeft dit in het voorjaar van 1990 in een ver trouwelijke brief meegedeeldaan de voorzit ter van de beurs, drs. B.F. Baron van Itter- sum. NMB Postbank, juist omgedoopt in ING Bank, heeft dit gisteren bevestigd. In de brief stelde Scherpenhuijsen Rom de beurs- voorzitter ervan in kennis dat een aantal leden van de raad van bestuur een zogenaamde vrije- handrekening aanhielden bij een effectenbemid- delingskantoor. Dat was het effectenkantoor Oudhof waarin NMB Postbank een belang heeft van 40 procent. De betrokken bestuursleden ble ken later drs. A.A. Soetekouw en drs. I.E.G. van der Boor te zijn. Het aanhouden van een dergelijk soort rekening is op zich niet ongebruikelijk. Daarbij wordt de beheerder gemachtigd naar eigen inzicht, maar voor rekening en risico van de rekeninghouder, en zonder diens voorafgaande toestemming transacties te verrichten. Omdat het reglement van de Amsterdamse effectenbeurs aan zou ge ven dat leiding en medewerkers van een bank slechts „in eigen huis" effectenrekeningen kun nen aanhouden, vroeg de beurs NMB om een re actie. Scherpenhuijsen Rom heeft toen teruggeschre ven dat het de bestuurders van NMB Postbank toegestaan was een volmacht te geven voor aan delenhandel via een commissionair, omdat men dit een betere oplossing achtte dan transacties via eigen huis te regelen. De beurs heeft toen met deze uitleg genoegen genomen. Onderzoek Toen in het voorjaar van 1990 bleek dat NMB-be- stuurder drs. A.A. Soetekouw mogelijk met mis bruik van voorwetenschap privé had gehandeld in aandelen Newtron heeft Scherpenhuijsen Rom na overleg met commissarissen en De Ne- derlandsche Bank de externe accountants op dracht gegeven privétransacties van bankfunc- tionarissen te onderzoeken. De omstandigheid dat een vrije-handrekening in bepaalde gevallen geen waarborg biedt tegen op spraak en dat twijfel kan ontstaan over de vraag of transacties wel of niet door de rekeninghouder kunnen worden beïnvloed, was mede aanleiding voor de raad van bestuur om in het najaar van 1991 van een zogenaamde compliance-regeling in te voeren. Die is erop gericht door toetsing vooraf te voorkomen dat bestuursleden, functio narissen en medewerkers privé effectentransac ties verrichten met misbruik van voorkennis dan wel transacties die de schijn van misbruik van voorwetenschap zouden kunnen wekken. Intus sen loopt nog steeds een justitieel onderzoek naar misbruik van voorwetenschap door deze twee voormalige NMB-bestuurders. De bank wijst erop, dat het billijken van een vrije- handrekening geen betrekking had op individue le transacties of de daarbij verhandelde fondsen. De bank of medebestuurders hadden daarover dus geen enkel inzicht. Ebrand bijleveld iCHTUM - Minister •ssen van economische te I wil meer geld beschik- jtellen voor het natio- dustriebeleid. De be- jnan meent dat de hui- egelingen onvoldoende bor bedrijven die door bierende economie tij- ui problemen komen. kister zei dit gisteravond n besloten bijeenkomst nese ondernemers in IJs- km bij Sneek. Hij komt je tegemoet aan de wens rerkgeverszijde die een -lende regeling willen, it wordt aan een grotere [verlening via de Natio- waar naast het rijk commerciële ban ken in meefinancieren. De mi nister noemde gisteravond nog geen bedragen. Daarover moet nog besloten worden in het ka binet, zo zei de minister desge vraagd. Hij liet wel doorsche meren dat het om forse bedra- Beladen discussie De minister zei dat het moet gaan om een gezamenlijk initia tief van banken en overheid. „Ik weet dat dit een beladen discussie is in Nederland. Ik heb lang geaarzeld meer geld te vragen, vanwege de rijen die voor het ministerie ontstaan en de kritiek vanuit Brussel. Des alniettemin zou extra geld de economie kunnen versterken", aldus de minister. Hij meent dat meer Nederlandse over heidssteun mede noodzakelijk is geworden doordat ook in Frankrijk en Duitsland overhe den steeds meer geld uittrek ken voor tijdelijke versterking van bedrijfsleven. De opstelling van Andriessen mag gezien worden als een om mezwaai in het denken op Eco nomische Zaken waar na het RSV-debacle uiterst behoed zaam werd gereageerd op ver zoeken voor directe bedrijfs steun. Kredieten Op dit moment heeft de Natio nale Investeringsbank al twee miljard aan kredieten uit staan. De minister zei gisteravond in Friesland. De bewindsman liet weten de gelden te willen gebruiken voor die bedrijven en bedrijfsclus- ters die tijdelijk in de proble men zitten en als aanjager in een hele bedrijfstak functionne- ren. Andriessen (economische za ken) maakte zich gisteren in de Tweede Kamer ernstig bezorgd over de economische conjunc tuur. Hij ontdekte dat er de laatste maanden nauwelijks een beroep werd gedaan op de garantieregeling voor partici patiemaatschappijen die risico dragend kapitaal steken in star tende ondernemingen. „Er is heel weinig durf bij het bedrijfs leven. Dat geeft mij een verve lend, naar gevoel", aldus An driessen. De garantieregeling wordt voortgezet tot 1995, met een evaluatie volgend jaar. Mocht blijken dat na 1995 nog behoefte is aan de regeling, dan zullen zeker middelen worden gevonden om ze te continueren. W=f n. tëleni P IJK Het bouw- en joncern HBG heeft de 'inst met zes pro- 25||ergroot. Het nettore- steeg van 32 mil t/34 miljoen, zo heeft erneming gisteren be- Jemaakt. Per aandeel de winst van 10,66 .,12. staties hebben enigszins onder een aanzienlijke p de bouw en installatie kortgeleden geplaatste latform voor een consor- angevoerd door de NAM, lident-directeur ir. N. de een toelich- de cijfers. HBG werkte samen met Volker Ste- or 35 procent eigendom °28 l£r). „We hebben daar- n flinke voorziening ge- Het project is destijds omen voor 110 mil- jlver de omvang van de voor HBG moet nog gesproken met de 43 ;eheel 1992 handhaaft le eerder uitgesproken htige verwachting dat et 1991 vergelijkbaar re- kan worden bereikt" droeg vorig jaar 70,7 Mede gezien de pessi- e geluiden over de ar kt in Nederland n de branche gesproken amatische ontwikkelin- oudt HBG rekening met rind. tan niet zo blijven, er en terugval komen", al- Ronde Bresser, die sinds functie is. Hoewel HBG $gen zeggen nog niet zo- (e^ aarvan merkt, blijft de 5 se maar aan de voorzich- ant. De werkvoorraad >er 30 juni uit op 4,6 tegen 4,2 miljard d: maanden daarvoor, jerlzet van HBG nam met enbiejt toe tot 2,48 miljard, oei komt voor rekening uitbreiding van c' viteiten in de tweede an 1991 en de overne- an het Duitse familiebe- 2-jjj aulf in Göttingen in de helft van dit jaar. Raulf ch vooral richten op het en oosten van Duits- 59Ö rooral Berlijn ziet HBG interessante markt. De ten van het in juli over- en Schotse bedrijf GA (jnen pas in de boeken 3$ tweede j aarhelft, ks de zeer slechte g 0 iken in de branche in Brittannië droegen de 6.00 IBG-dochters Kyle Ste- Nutall nog bij aan het at. Wel nam de omzet bij af. Maar de kosten laten aar makkelijker beteuge- or een eenvoudiger ont- [eling. Bij Kyle Stewart iet aantal personeelsle- Bt een kwart verminderd. STOCKHOLM - De onge kend hoge rente die op het ogenblik in Zweden geldt is niet te handhaven, zeker nu de economie van het land de ergste recessie van de laatste vijftig jaar doormaakt. Meer faillissementen, meer ontsla gen en hogere banktarieven zullen onvermijdelijk volgen. In deze zin hebben deskundi gen gereageerd op de verho ging van de Zweedse rente van de afgelopen dagen. Dinsdag verhoogde de centrale bank van Zweden, de Riksbank, het daggeldtarief van zestien tot 24 procent. Gisteren kwam daar een gigantische verhoging tot 75 procent overheen. Het daggeldtarief wordt in Zweden gezien als de basis voor andere rentetarieven. De president van de centrale bank, Dennis Bengtson, verklaarde dat de rentemaatregel geen twijfel moet laten bestaan over de vastbeslotenheid om de koers van de Zweedse kroon op peil te houden. Die koers kwam dinsdag onder druk te staan toen Finland be sloot zin munteenheid, de mark, los te koppelen van de ecu, de rekeneenheid van de Europese Gemeenschap. Deze maatregel leidde tot grote be roering op de financiële mark ten en zorgde ervoor dat het vertrouwen in de economie van heel Scandinavië, dat toch al miet zo groot was, veel kleiner werd. Om de Zweedse kroon niet te la ten wegglijden besloot de cen trale bank in Stockholm tot haar ongekende rente-operatie. De maatregel had tevens tot doel de kapitaalvlucht uit het land in omgekeerde richting te laten verlopen. Gistermorgen berichtte de centrale bank al dat dat laatste lijkt te lukken. Dat was voor de Zweedse minis ter van Europese zaken, Ulf Dinkenspiel, aanleiding om te verklaren dat „we op het goede spoor zitten". Een devaluatie zit er dan ook niet in, aldus de minister. Een devaluatie bete kent doorgaans gezichtsverlies voor een regering, want daar mee geeft die toe dat haar eco nomische beleid is mislukt. In welke mate het enorm hoge Vlnr dr. W. Duisenberg, drs. C. van Dranen, mr. H. Koning en drs. ing C. Maas spelen een potje 'Muntslag'. FOTO: A UTRECHT Goed nieuws voor verzamelaars van mun ten en liefhebbers van spel len. 's Rijks Munt heeft giste ren in Utrecht het bordspel Muntslag geïntroduceerd in het kader van 1992 als jaar voor de numismatiek. Bij het spel gaat het om het op bouwen van muntcollecties, waarbij twee tot vier spelers el kaar moeten overtreffen in slimheid. Zij krijgen ieder ook de beschikking over twee duka ten, die als joker dienen, 's Rijks Munt heeft die dukaten spe ciaal geslagen voor het spel. Voor het bijbehorende papier geld heeft De Nederlandsche Bank bij wijze van uitzondering toestemming gegeven om het aan een zijde te bedrukken vol gens ontwerpen van bestaande Nederlandse bankbiljetten, zij het in andere kleuren en klei ner. Zeker is dat het spel ge paard gaat met veel gelach en spelvreugde, zo was op te ma ken bij de introductie toen pre sident dr. W. Duisenberg van de Nederlandsche Bank, voorzit ter van de Algemene Rekenka mer mr. H.E. Koning, voorma lig thesaurier-generaal drs. C. Maas en muntmeester drs. Chr. van Draanen er zich met veel geestdrift op wierpen. Het slim ste was drs. Maas. Hij kwam dan ook als winnaar uit de bus. Dr. Duisenberg kreeg uit han den van de muntmeester als eerste het spel uitgereikt. de andere tarieven is nog niet duidelijk, evenmin als hoe lang het hoge tarief van kracht blijft. Centrale-bankpresident Ben gtson heeft het advies gegeven om de huidige verwarring voor bij te laten gaan en pas dan weer zaken met de banken te Diesel duurder ROTTERDAM Diesel wordt morgen 1,4 cent per liter duur der. Aan de meeste pompsta tions gaat een advies-literprijs gelden van 111,4 cent. De prijs verhoging is volgens oliehande laren het gevolg van stijgende noteringen van gasolies op de internationale produkten- markt. AMSTERDAM - De Neder landse uitgevers staan nog niet te springen om in het CD-I project te stappen. Slechts een paar uitgevers hebben serieuze plannen met de interactieve cd, die beeld, geluid en data met el kaar combineert. Dit bleek bij de presentatie van de eerste CD-I die acht Neder landse uitgevers gezamenlijk presenteerden. De voertaal op het plaatje was overigens En gels. Philips heeft altijd op het belang van veel titels gehamerd om de consument enthousiast te krijgen voor CD-I. Acht uitgevers hadden zich het afgelopen jaar aan de CD-I ge waagd. Met vijf ton subsidie van het ministerie van economische zaken hebben de uitgevers al bestaande boeken bewerkt om ze geschikt te maken voor CD-I. Zo heeft Kluwer een boek over onderhoud en reparatie van de auto op CD-I gezet en Teleac de cursus over logistiek. Van de acht uitgevers waren er maar enkelen die door willen gaan met de produktie van CD-I. Een van hen is Wolters-Kluwer. De uitgever denkt daarbij wel aan samenwerking met andere Eu ropese partners, want de kos ten voor het maken van een CD- I, geschat op 600.000 gulden, kunnen nooit alleen in Neder land worden terugverdiend. Dat probleem speelt voor meer uitgeverijen, zodat het aanbod voorlopig nog gering zal zijn. B. Naeyaert, marketing mana ger van CD-I bij Philips, ont kende dat er niet genoeg Neder landse CD-I titels komen. „De uitgevers zijn slechts een deel van de vele aanbieders. We wil len binnenkort op de markt ko men met tv-spelletjes op CD-I. Ook het aantal spelletjes voor kinderen wordt drastisch uitge breid". Volgens Naeyaert zul len er rond Kerstmis tenminste 20 verschillende Nederlandsta lige CD-I titels in de winkels lig gen. door bert schampers Demonstratie bij Dodewaard Voor de hoofdingang van de kerncentrale Dodewaard is gistermiddag door actievoerders gedemonstreerd tegen het openhouden van de centrale. De demonstranten plaatsten een 'kantoortje' midden op de weg. Het kabinet besloot onlangs de centrale te dogen ondanks de in trekking van de vergunning door de Raad van State. FOTO: ANP SCHIPHOL - Het Neder landse kabinet wil de handel tussen Nederland en Polen bevorderen. Daartoe heeft staatssecretaris Van Rooy van economische zaken in Warschau een zogeheten In- vesteringsbeschermingsove- reenkomst (IBO) gesloten met haar Poolse ambtgenoot van financiën. Bij terugkeer op Schiphol van een driedaags werkbezoek aan Polen sprak mevrouw Van Rooy van een „plezierige en nuttige" reis. Ze heeft de in druk dat de nieuwe regering in Polen zal kunnen zorgen voor politieke stabiliteit in het land. „Dat is voor de investeerders hier van cruciaal belang' De nu afgesloten IBO biedt Ne derlandse investeerders be scherming tegen politieke risi co's zoals machtsomwentelin gen. Bovendien bevat het een regeling voor het terughalen van eventuele winst die in Po len wordt gemaakt. Polen is het laatste Oosteuropese land waarmee zo'n overeenkomst is De Poolse regering is volgens de staatssecretaris zeer tevreden over de steun die zij van Neder landse zijde ontvangt. Zo is er in samenwerking met de IFC, een zusterinstelling van de Wereld bank, een bureau opgezet voor informatie aan kleine en mid delgrote bedrijven in Polen. Het bureau loopt zo goed dat een soortgelijk bureau nu ook in de Baltische Staten zal worden ge- Het groeiende belang van Polen als exportland blijkt uit de klei ne driehonderd Pools-Neder- landse joint ventures die er de afgelopen jaren zijn opgericht. De Nederlandse uitvoer naar Polen verdubbelde vorig jaar in waarde tot 1,71 miljard gulden. De Poolse export ontwikkelde zich minder florissant, mede als gevolg van de economische en politieke problemen in het land. Vorig jaar hleef de omvang van de Poolse export steken op het niveau van het jaar daarvoor, rond de een miljard gulden. Om daarin verbetering te brengen heeft mevrouw Van Rooy de Poolse regering aangeboden, handelsmissies die naar Neder land komen te begeleiden. BRUSSEL De tweede groot ste bank van België, de Bank Brussel Lambert (BBL), komt volgens nog niet bevestigde be richten in handen van de Inter nationale Neder landengroep (ING). Daarmee lijkt een einde gekomen aan maandenlange overnamestrijd. ING zou het aandelenpakket van de holding Groep Brussel Lambert van de Waalse zaken man Albert Frère overnemen. De Nederlandse bank-verzeke raar is bereid 3.600 frank - 194 gulden - per aandeel te betalen. ING, ontstaan door de samen voeging van verzekeraar Natio nale Nederlanden en NMB- Postbank, heeft het afgelopen jaar al iets meer dan 10 procent van de BBL-aandelen in han den gekregen. De Groep Brus sel Lambert en de verzeke ringsmaatschappij Royal Beige hebben zich lange tijd verzet te gen een grote Nederlandse in vloed in de BBL. Dat verzet zou nu zijn gebroken. Met de over name van het aandelenpakket van de Groep Brussel Lambert - een kleine 30 procent - krijgt ING een controlerende minder heidsparticipatie in BBL en kan zodoende zijn bank- en verzeke ringsactiviteiten in België uit breiden. Maak kans op een hoofdprijs van 7 miljoen gulden netto in de Europese Loterij. Loten zijn 17,50 verkrijgbaar bij vele verkooppunten van de Nederlandse Staatsloterij. Bel voor meer informatie 06-9595 (50 cent p/m). HET ZIT ERIN, MET EEN HOOFDPRIJS VAN 7 MILJOEN NETTO IN DE EUROPESE LOTERIJ. Schoorsteen weer vaker geveegd DEN HAAG De Nederlanders laten voor 115 miljoen gulden per jaar hun schoorsteen vegen, waarvan een derde naar beunhazen gaat. Schoorsteenvegen is een vrij beroep, aldus staat in een onder zoek van het EIM, dat vandaag is gepubliceerd. Woningbouwvere- niginigen, verenigingen van eigenaren en andere particuliere ver huurders laten voor nog eens 55 miljoen de rookkanalen schoon maken. Slechts 15 procent komt voor rekening van „reguliere", veelal éémansbedryven bedrijven, vaak aangesloten bij de pa troonsbond ASPB. Schoorsteenvegen raakte op een laag pitje na de introductie van aardgas. Door de vele open haarden, houtka chels en verhoogd milieubewustzijn, is daar een kentering in opge treden. Het installatiebedrijf, dat vegen vaak „erbij" doet, is de grootste marktpartij met een aandeel van 40 procent. Het onder zoek vindt dat het „meevalt" dat 70 procent van de huishoudens de schoorsteen laat vegen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7