>ok moslims schuwen wreedheden niet 5 Buitenland Lokroep van Italië Jbinwil anvlakte t helemaal ifeven Kohl geeft fouten toe in herenigingsproces 1 President De Klerk roept ANC op tot overleg yo zet Jeltsin tonder druk m - De Japanse premier, Kiichi [wa, heeft vandaag verklaard dat Leen druk op de Russische presi- Joris Jeltsin zal uitoefenen om een nieuwe datum voor zijn be- Ist te stellen. Hij gaf aan dat de Inge afgelasting van Jeltsins reis !|randering zal brengen in de Ja- 'fussische betrekkingen. „Rus- |eft te maken met bepaalde om- [heden, dus laten we geduldig af- ,e|n", zei Miyazawa. Het uitstel It bezoek zondag komt temidden [patstelling tussen Rusland en Ja- fer een gevoelig territoriaal ge ler de Kurilen-eilanden. Drijvend fort van Erich Honecker te koop KOPENHAGEN - Het 'plezierjacht' van de voormalige Oostduitse leider Erich Honecker, een drijvend fort dat een aanval met chemische of bacteriolo gische wapens kan weerstaan, is te koop voor 2,5 miljoen dollar. De 61 meter lan ge Aniara ligt afgemeerd in Kopenhagen en zou zo uit een James Bond-film kun nen komen. Het witte schip is uitgerust met afluisterapparatuur in alle ruimten, behalve het kwartier waar Honecker verbleef. De Zweedse scheepsmakelaar Kongstad kocht het jacht van de Treu- handanstalt, de Duitse regeringsinstel ling die belast is met de privatisering van de economie in de voormalige DDR. Aboriginals vormen Paisley loopt weg politieke partij bij vredesoverleg SYDNEY De aboriginals, de autoch tone bevolking van Australië, willen zich politiek meer gaan manifesteren en hebben daarom het initiatief geno men voor een eigen politieke partij. Het is de bedoeling dat de partij, die AIPP (Australian Indigenous Peoples Party) zal gaan heten, bij de volgende nationale verkiezingen in mei voor het eerst op de kieslijsten prijkt. Hoewel de AIPP vooral de belangen van de aboriginals op het oog heeft, staat het lidmaatschap open voor alle rassen. Van de totale Australische bevolking van 17,5 miljoen mensen zijn ongeveer een kwart miljoen aboriginals. BELFAST Twee vooraan staande protestantse Unionisten zijn gisteren weggelopen bij de vredesbesprekingen over Noord- Ierland. Dominee Ian Paisley en zijn plaatsvervanger Peter Robin son verlieten het overleg tijdens een ruzie over de aanspraken van de Ierse republiek op Noord-Ier- land. Partijgenoten van de uitge sproken dominee die koste wat het kost de band tussen Noord-Ierland en Londen wil be houden bleven echter als waarnemer de besprekingen bij- Miljoenen Amerikanen lijden aan ondervoeding BOSTON Bijna 30 miljoen Amerika nen, op de totale bevolking van ruim 250 miljoen, eten door hun financiële omstan digheden onvoldoende of onvoldoende rijk voedsel. Het zijn er bijna tien miljoen meer dan in de jaren tachtig. Dit staat in een onderzoek van de universiteit van Boston dat gisteren werd gepubliceerd. De honger komt het meest voor in de gro te binnensteden maar heeft zich de afge lopen jaren uitgebreid naar het platte land. Volgens de directeur van het onder zoeksteam kan de ondervoeding leiden tot een leer-achterstand bij de allerjong sten, meer ziekten bij ouderen en vermin derde produktiviteit bij werknemers. ant VAN WIJLAND poIjRADO Nu de vrede- in in Bosnië-Hercego- vaifsteeds vaker recht- r worden aangevallen, langer vol te houden alleen de Serviërs zijn te buiten gaan aan de verschrikkelijke leden. ibje Kroaten en moslims ere n zichzelf in het be- vi >nbankje, zo moet de in- onale gemeenschap met n constateren. Was het eindelijk teruggebracht gevecht tussen Goed en blijkt de hoed van de s niet zo wit te zijn als kaï rlijk blijven de Serviërs rsten verantwoordelijk it oplaaien van de strijd, it name de moslims zo hebben verme aar nu de oorlog hen een- gel opgedrongen, lijken ook limstrijders geen middel ma wen om de strijd gaande den. Mogen de Serviërs brute agressie momen- rleia VN-bemiddeling het -de gebied willen consoli- de moslimleiders pogen d gaande te houden in de msl iteindelijk militaire in- vai ie van het westen uit te on, Dat zij daarbij de ellen- wi de bevolking als chanta- wel el gebruiken en hun ei- rgers in gijzeling hou- n ii [t niet voor de politici in nir fo. ïébben de VN en de EG eerd de wandaden der Kroaten met de der liefde te bedekken, ir is na de aanval op het VN-konvooi, waarbij javond twee Fransen het een einde aan Onder druk van moke beschuldigingen van nse militairen heeft de ndant van de vredes ki Sarajevo de moslims woordelijk gesteld voor !rSeval. „Alleen moslims wa- ;rokken bij dit incident", s De meeste kranen in Sarajevo geven geen water meer en dus gebeurt de was op straat in teiltjes en emmers gevuld met water uit oude bron nen en vieze beekjes. FOTO: EPA aldus de commandant. De Franse regering sprak van een oorlogsdaad en eiste betere ga ranties voor de veiligheid. Maar zo onomwonden als de Fransen nu als eersten de be schuldigende vinger uitsteken naar niet-Servische zijde, zo aarzelend waren de VN tot nu toe om de moslims en Kroaten de zwarte piet toe te spelen. Zo werd de dood van de twee Oek raïense blauwhelmen enige tijd geleden zo snel mogelijk als een incident afgedaan. De comman dant van de radarinstallatie op het vliegveld van Sarajevo waar de soldaten inzaten toen deze onder vuur kwam te liggen, wees toen al naar de moslims: zij hadden de VN-stelling als dekking gebruikt tijdens een aanval op de Serviërs. Deze schoten terug en raakten daar bij onvermijdelijk de installatie. Zelfs vorige week was een inter nationale beschuldiging van de moslims over het neerschieten van het Italiaanse vrachttoestel op weg naar Sarajevo nog on denkbaar. Bij alle onduidelijk heid rond het neerstorten van het toestel stond één ding al snel vast: het toestel kan nooit door een Servische raket zijn getroffen. Het vliegtuig vloog midden boven moslimgebied en werd neergehaald door een ra ket die in het beste geval negen kilometer draagwijdte heeft. Toch durven de VN nog steeds niet openlijk te concluderen dat het ook maar aannemelijk is dat het om een moslimraket gaat. „Het komt het westen slecht uit om het conflict weer ingewik kelder te maken dan het was. Net nu de internationale ge meenschap Servië na lang on derhandelen als zondebok heeft aangewezen, willen de VN de eenheid niet verstoren door ook over wandaden van andere par tijen te beginnen", meent een waarnemer in Belgrado. Leg maar eens uit dat je beschoten wordt door de partij die je ei genlijk komt helpen. Schandalig Kan je gezien hun onmogelijke positie misschien nog begrip op brengen voor de politiek van de moslims, de rol van de Kroaten is ronduit schandalig te noe men. Gebruik makend van de chaos, doen Kroatische strij ders in het zuiden precies het zelfde wat de SerViërs in het noorden van Bosnië doen: met nauwelijks verholen steun van Zagreb worden de moslims uit het door de Kroaten begeerde Hercegovina gejaagd. Er is ech ter een duidelijk verschil. De et nische zuivering door de Ser viërs wordt wereldwijd afge keurd, de schoonmaak van de Kroaten staat minder in het voetlicht: geruisloos lijven zij het door Kroaten bewoonde, maar officieel nog steeds Bosni sche, gebied rond Mostar in. Zelfs het uitroepen van hun ei gen staat ter plekke kwam de Kroaten niet op een internatio nale veroordeling te staan. Vij anden van de Serviërs zijn al snel vrienden van het westen, zo lijkt het. Voor de moslims betekent dit dat hun staat in het volle dag licht wordt opgedeeld tussen Kroaten en Serviërs. Reden voor hen om nog verder te radi caliseren en de gevechten op te voeren. Als niet alle partijen door de VN tot de orde worden geroepen, is er dan ook nog geen uitzicht op vermindering van de strijd. door BERT VAN VELZEN John Ruskin, de grote Engelse kunstdictator van de vorige eeuw, hield meer van Italië dan van zijn (koele) vrouw Euphemia, zo wordt algemeen aangenomen. Hij heeft lofliederen geschreven over de architectuur van Lucca, een der parels in de kroon van Toscane, en hij schreef vijf dikke boeken over toen moderne sch ilders. Hij was gek op Italië, maar kon de Italianen niet verdragen. Hij vond ze smerig, luidruchtig en onbetrouwbaar. D.H. Lawrence kon geweldig over de Italianen kankeren. Hij had het met name gemunt op de stads-Italianen. Maar hij was er natuurlijk niet weg te slaan. Artistieke en rijke Engelsen zaten maar al te graag in Florentijnse villa's of verschansten zich in landhuizen aan pittoreske meren of hangend aan een heuveltop. Een man als Lord Byron koos een palazzo aan het Canal Grande van Venetië, compleet met gondels en gondeliers in livrei. Later, toen de Engelsen het geld niet meer hadden, werden die stadspaleisjes overgenomen door rijke Amerikanen als Cole Porter en Barbara Hutton. Met name de Britten hebben een echte haat- liefdeverhouding met Italië en zijn weinig flegmatieke bewoners. Brits is de uitspraak dat de Italiaan een lafhartige bariton is die 78,3 kilogram koolhydraten per maand eet en die in een veel te klein autootje achter een echtscheiding aanjakkert. Nancy Mitford vatte de grondeloze onschuld van Engelse toeristen schitterend samen in de zin: 'Ze zei dat alle toeristische attracties in Rome haar Londense bioscopen waren genoemd'. Misschien heeft de Amerikaanse sch rijver Gore Vidal, die jarenlang in Rome als grand seigneur heeft gewoond, het Italiaanse dilemma het best samengevat: 'Tegen 1948 kregen de Italianan weer greep op het bestaan en demonstreerden ze wederom hun verbazingwekkende talentom rampspoed koelbloedig in het oog te zien, gekoppeld aan een totaal onvermogen om te gaan met succes'. Maar ondanks alle bezwaren die er tegen Italianen kunnen worden aangevoerd bleven de verheven critici het land binnensluipen. Zeer vaak werd er een meteorologisch excuus aangevoerd. Goethe roemt de azuren luchten en Heinrich Heine bromt: 'Onze Duitse zomers zijn slechts groen geverfde winters. De zon draagt bij ons in Duitsland een flanellen jas... In de geelflanellen zonneschijn wil het fruit maar niet rijpen'. Gogol, die in Rusland veel kou leed, schreef opgetogen: 'Wie in Italië geweest is kan de rest van de wereld vergeten. Wie in de hemel is geweest verlangt toch ook niet meer naar de aarde en hij voegt daar somber aan toe: 'Rusland, Sint Petersburg, de sneeuw, de onaangename mensen - dit alles is nu slechts een boze droom Er is natuurlijk meer dan meteorologie wat al deze zielen naar Italië lokte. Zelf loop ik er een innig gevoel van welbehagen op waar zelfs een ober, die de plastic roos en een soepstengel aan de rekening van een door moordenaarshand vervaardigde maaltijd toevoegt, geen deuk in kan slaan. Die zure opmerking van John Ruskin over die vieze en luidruchtige Italianen kan misschien verklaard worden door de koele ongenaakbaarheid van Euphemia of uit het feit dat hij als kind een buitengewoon strenge, moralistische opvoeding had gekregen. Hij werd doorzijn vrome moeder gedwongen alle boeken van de bijbel uit het hoofd te leren en hij heeft daar zijn leven lang copieus uit geciteerd. Met die bagage loop je in Italië niet op je gemak. Later in zijn leven leed Ruskin trouwens aan lange perioden van waanzin. Het lijkt thans het beste om Italië niet al te ernstig te eijv !ALEM Premier Yitz- bin heeft gisteren in het iche parlement "eid te zijn delen van de lakte aan Syrië terug te in ruil voor vrede. Een iet ge teruggave van het in Bi oor Israël veroverde 'eet iht hij echter uitgesloten, isei tumultueus debat zei Ra- staiien herhaling te willen et Egyptisch-Israëlische verdrag, waarin de Sinai- n tot op „de laatste kor- urajnd" werd teruggegeven gypte. Het debat had tijdens een reces in het overleg over het Midden- Idoor FRANS WIJNANDS har i, 6 eetlepels yoghurt en I eetlepel honing. Pers een sinaasappel en meng alles 2 eetlepels rozijnen. Rasp kleine winterwortel, schep de saus erdoor en bestrooi deze frisse wortel-yoghurt salade met 2 eetlepels ge hakte hazelnoten. Nog 24 andere avontuurlijke yoghurt-recepten vindt u in het boekje 'Men neme... yoghurt'. Zend een briefkaart met uw naam en adres naar Het Nederlands Zuivelbureau. Postbus 30. 2280 AA Plak f I yoghur a postzeg A yoghurt BONN Op de tweede dag van de wederom emotionele begro tingsdebatten in de Duitse Bondsdag heeft bondskanselier Helmut Kohl toegegeven dat er door hem, zijn partij en de rege ringscoalitie met de liberale FDP, inschattingsfouten zijn gemaakt wat betreft de finan ciering en het tempo van de Duitse hereniging. Maar zo betoogde Kohl, „nie mand heeft van tevoren de wer kelijke economische misère in de DDR kunnen inschatten". Op een interventie van de vroe gere DDR-ministerpresident Modrow, thans Bondsdaglid voor de linkse PDS, beet Kohl van zich af: „U hebt indertijd beter geweten, maar ons de waarheid niet gezegd". De Bondskanselier doelde daar mee op het toen al aanstaande bankroet van de voormalige DDR. Dat zou er ook zonder de hereniging zijn gekomen, maar dat gegeven is tijdens de hereni- gingsgesprekken onder tafel ge veegd. De regering in Bonn ging toen bij de berekeningen over de wederopbouw van Oost- Duitsland uit van een veel gro ter DDR-vermogen dan er in werkelijkheid was. Kohl stelde een overwegend po sitieve balans op van zijn bijna tien jaar kanselierschap. Voor de naaste toekomst ziet hij één sleutelopdracht om de welvaart in het oosten op peil te brengen en de economische ontwikke ling in West-Duitsland te ga randeren: sparen! Prominente SPD-politici zoals Klose (fractieleider) en Eng- holm (partijvoorzitter) telden vanuit hun comfortabele oppo sitie-positie de door de regering gemaakte fouten op en kwamen uiteraard tot een negatief, scep tisch beeld. Engholm was zeer somber over de ontwikkelingen in de oude DDR, waar tot het jaar 2000 het nauwelijks voor te stellen bedrag van 1000 miljard D-mark aan investeringen no dig is. Opnieuw pleitte de SPD voor extra aanvullende belas tingen voor de beter verdienen de Duitsers, om de wederop bouw in de oostelijke deelstaten te kunnen financieren. Het bedrijfsleven in de nieuwe deel staten zal snel in staat moeten worden gesteld om op de we reldmarkt te kunnen concurre ren, vindt de SPD. De socialisten staan uiterst te rughoudend tegenover de 'ron de tafel' die Bondskanselier Kohl binnenkort wil houden om met politieke en sociaal-maat schappelijke partners de condi ties te bespreken die nodig zijn om de wederopbouw van de DDR te versnellen en te finan cieren. Engholm eiste vooraf concrete voorstellen, duidelijke doelstel lingen en een democratische controle op de financiële conse quenties van alle te nemen maatregelen. SPD-fractieleider Klose zei dat zijn partij niet als helper in de nood wil optreden, nadat de kanselier drie maal een aanbod van de socialisten om mee te denken over, en mee te werken aan een financie ringsplan-oost, bruusk heeft af gewezen. Nu de zaak fout dreigt te lopen, wordt de SPD ander maal uitgenodigd, „maar nu moet de kanselier ook mans ge noeg zijn het zelf op te knap pen", meende Klose. Ook het asielzoekersprobleem is in de Bondsdag uitvoerig ter sprake gekomen. Alle fracties zijn het eens over een gezamen lijke, liefst internationale aan pak. Alle fracties vinden ook, dat een wijziging van de Duitse grondwet alléén de toestroom van vluchtelingen en asielzoe kers niet zal afremmen, maar van een conorete gezamenlijke aanpak lijkt nog geen sprake. Buren van een militair in het thuisland Ciskei kijken toe hoe diens huisje afbrandt. Het vuur in het krot is mogelijk aangestoken om de dood te wreken maandag van ANC-demonstranten in Ciskei. FOTO: AP JOHANNESBURG - Presi dent F.W. de Kiek heeft giste ren ANC-leider Nelson Mande- la dringend opgeroepen tot be sprekingen om een einde te ma- ken aan het toenemende ge weld. De Klerk waarschuwde dat po litieke hervormingen niet kun nen worden doorgevoerd zolang het geweld aanhoudt. De presi dent lanceerde daarnaast een felle aanval op het Afrikaans Nationaal Congres. Hij zei dat communisten in de leiding van het ANC proberen het hervor mingsproces met gewelddadige protesten te torpederen. De po litieke crisis in Zuid-Afrika ver ergerde maandag doordat veiligheidstroepen van Ciskei het vuur openden op een de monstratie en 24 ANC-aanhan- gers doodden. De demonstran ten eisten het aftreden van de leider van Ciskei, brigade-gene raal Oupa Gqozo. In Ciskei kwam het gisteren opnieuw tot geweld toen jongeren woningen van veiligheidsfunctionarissen aanvielen en in brand staken. Troepen van het thuisland de den huiszoekingen en tuigden jongeren af die ervan werden verdacht dat zij aan de ANC- mars hadden deelgenomen. Gqozo waarschuwde in de hoofdstad Bisho voor nieuw ge weld en zei dat het ANC met op zet geweld van zijn troepen had uitgelokt. Ongeveer 2000 ANC- aanhangers hielden gisteren een vreedzame mars in het thuisland QwaQwa. De beto gers eisten het aftreden van mi- nister-president T.K. Mopeli. De Klerk zei dat zijn regering niet de constitutionele bevoegd heid had om de militaire leider van Ciskei, Oupa Gqozo, te ont slaan. Madr om het recht op vreedzame protesten te garan deren zal Pretoria wel met de thuislanden gaan onderhande len, aldus de president. De kans op problemen in het ANC met de communistische partijvleugel is niet helemaal denkbeeldig sinds De Klerk dit jaar een bezoek bracht aan Moskou na 35 jaren van diplo matieke vijandelijkheden tus sen Zuid-Afrika en de Sovjetu nie. De Sovjetregering onder Gorbatsjov en de Russische re gering onder president Boris Jeltsin hebben hun traditionele banden met communistische partijen in verscheidene Derde- Wereldlanden totaal op hun kop gezet: compromissen of to tale samenwerking met welke zittende regering ook schijnt nu het parool te zijn, zoals bijvoor beeld in Chili en Algerije ge beurde. Begroting groeit Dehaene boven hoofd BRUSSEL De Belgische pre mier Jean-Luc Dehaene heeft van zijn eigen chistendemocra- tische CVP tot begin oktober de tijd gekregen om extra te bezui nigen op de ontwerp-begroting voor 1993. De partij wil verder dat Dehaene binnen enkele we ken laat weten hoe hij denkt de afronding van de staatshervor ming te realiseren. De CVP- fracties in de Belgische Senaat en de Kamer willen dat Dehae ne in 1993 1,3 miljard gulden extra bezuinigt zonder de toch al geplaagde Belgische burgers extra te belasten. Hoe de rege ring in de Brusselse Wetstraat de burgers en werknemers denkt te ontzien, is echter nog de vraag. Duitse justitie zoekt rechtse terreurcommando's BONN De Duitse justitie speurt naar minstens twee rechtse commandogroepen. Deze goed getrainde eenhedea zouden terroristische acties en aanslagen op politici en andere leidinggevende figuren uit de Duitse samenleving voorberei den. De procureur-generaal in Karlsruhe ontkent dat het on derzoek op gang is gekomen naar aanleiding van de recente onlusten in de Oostduitse ha venstad Rostock, zoals het bou levardblad Bild gisteren meld de. De Duitse politie verrichtte gisteravond bij een aanval op een centrum voor asielzoekers in Quedlinburg in de deelstaat Sachsen-Anhalt 21 arrestaties. Na een noodgedwongen verblijf buiten de stad zijn ongeveer 100 Vietnamezen teruggekeerd naar hun oude adres in Ros tock. De Vietnamese mannen, vrouwen en kinderen woonden al jaren naast het asielzoekers centrum dat drie weken gele den het mikpunt werd van rel len en vreemdelingenhaat.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5