De gunst om als vrouw werk en kinderen te combineren Jonge drugskoeriers dachten alleen aan die leuke vakantie Kans op versoepeling van belasting pensioenreserves li d0ENE Binnenland „De onderwereld kruipt omhoog" UIT DE WEEKBLADEN Moeras der waanzin DEN HAAG Het is hoognodig dat het bedrijfsleven strengere ethische normen gaat hanteren. Al in de eco nomische opleiding moet meer worden gehamerd op een minimaal normgevoel. Het gemak waarmee de ma fia via het legale bedrijfsleven geld kan witwassen is te groot. Dat stelt prof. dr. Alex Schmid, die vandaag zijn bijzon der hoogleraarschap aan de sociale faculteit aan de Erasmus Univesiteit aanvaardde, in het universiteits blad Quod Novum van deze week. De georganiseerde misdaad heeft volgens Schmid in de jaren tachtig in een angstwekkend hoog tempo door kunnen dringen in de „bovenwereld", het bedrijfsleven en de overheidsin stellingen. Het zorgwekkendste daarbij vindt hij de in filtratie van zwart geld in het legale circuit. Bioscoopbond werkte ongewild mee aan miljoenenzwendel AMSTERDAM De Nederlandse Bioscoopbond heeft zonder het te weten meegewerkt aan een zwendel met Spaanse overheidssubsidies. Door aan verschillende Ne derlandse distributiemaatschappijen certificaten af te ge ven, waarmee Amerikaanse speelfilms in Spanje konden doorgaan voor films van Nederlandse origine, zijn moge lijk miljoenen guldens aan subsidies opgestreken. De Bio scoopbond, tegenwoordig de Nederlandse Federatie voor Cinematografie (NFC), heeft de certificaten volgens een woordvoerder te goeder trouw verstrekt. De distributeurs hadden ze naar eigen zeggen nodig om „hun" films op de Spaanse markt uit te kunnen brengen. Sinds 1989 zijn in totaal 30 verklaringen verstrekt. Met de certificaten kon den de distributeurs een subsidie van de Spaanse overheid opstrijken, die is bedoeld voor de stimulering van de Euro pese culturele produkties. In totaal is daarmee een bedrag gemoeid van 54 miljoen gulden. Ervaring dienstplicht nadelig voor carrière DEN HAAG Personeelsfunctionarissen zijn over het algemeen niet gecharmeerd van dienstplichtigen. Ze zijn te lui en hebben in dienst niets geleerd dat ze kun nen gebruiken in de burgermaatschappij. Dat blijkt uit een enquête onder personeelsfunctionarissen en mana gers van bedrijven die is uitgevoerd door de Koninklijke Militaire Academie (KMA). De uitkomst van het onder zoek is gepubliceerd in het blad Personeelsmanage ment. Bij personeelsfunctionarissen overheerst het beeld dat de dienstplicht bestaat uit „aardappelen schillen en rondhangen". Ruim driekwart van de be drijven zei de ervaringen tijdens de dienstplicht onbe langrijk tot zeer onbelangrijk te vinden. Een ander be zwaar is dat de dienstplichtige niet gewend is aan een behoorlijke werkdruk. „Gewend aan het trage tempo van het leger kunnen ze zich geen volle werkdag inzet ten", aldus een van de respondenten. Migrainepatiënten naar rechter UTRECHT - De Neder- landse Vereniging van Mi grainepatiënten stapt weer naar de rechter. Aanleiding is een advies van een com missie van de Ziekenfonds raad waaruit volgt dat de patiënten zelf zeventig gul den per Imigran-injectie moeten bijbetalen. De vere niging is nog verwikkeld in een juridische bodemproce dure tegen de staat omdat ook de tabletvorm van dit anti-migrainemiddel niet langer volledig wordt ver- LEIDEN Buitenshuis werken als moeder was in de jaren vijftig onbespreekbaar. De vrouwen die het wel de den, wrongen zich in allerlei bochten om maar achter de theepot te zitten zodra de kinderen thuis kwamen. Werken als moeder is in de jaren negentig reuze be spreekbaar. Zolang de vrou wen die het doen, maar ach ter de telefoon zitten om be reikbaar te zijn voor de kin deren. Veel is er niet veranderd voor de vrouwen die de combinatie werk en moederschap tussen 1950 en nu in de praktijk heb ben gebracht. Maijolein Morée (37), als universitair docent verbonden aan de vakgroep Vrouwenstudies van de Leidse universiteit, promoveert don derdag 17 september op dit on derwerp. Ze interviewde tach tig vrouwen die in de afgelopen veertig jaar moederschap met een baan combineerden. Haar proefschrift heeft ze de titel 'Mijn kinderen hebben er niets van gemerkt' meegegeven. Een veelzeggende titel, want zolang de zorg voor het gezin op de eer ste plaats kwam werden wer kende vrouwen in de jaren vijf tig gedoogd. Wel werden ze door hun omgeving als ontaarde moeders beschouwd. De wedu wen die moesten werken om in hun onderhoud en in dat van de kinderen te voorzien werden zielig gevonden. De arbeid buitenshuis werd dan ook op allerlei manieren verde digd. „Fulltime werken was echt noodzakelijk omdat mijn man soms maandenlang geen werk had. Mijn moeder pro beerde het altijd zo'n beetje te verstoppen dat ik buitenshuis werkte. Ze zei tegen de familie, dat vindt ze zo leuk. Dat werd meer geaccepteerd dan dat het uit noodzaak was", zo vertelde een inmiddels 65-jarige secreta resse aan Morée. Andere 'smoe zen' waren het beroep dat de maatschappij op hen deed. ,Ze vroegen me voor zes weken, het werden twintig jaar'. Of het be lang van het gezin. ,De kinde ren hebben een nieuwe jas no dig, ze kunnen er toch niet als armes Onderhandelen De werkende moeders van nu hoeven zich minder te verdedi gen. Inmiddels heeft 36 procent van de vrouwen met kinderen onder de vier jaar een baan (te genover 1 procent in de jaren vijftig). Al is de combinatie werk en moederschap er niet gemakkelijker op geworden. „Vrouwen die werken vergelij ken zichzelf niet, zoals vroeger, met de vrouwen die thuis zaten, maar met de werkende man nen. Daardoor zijn ze anders gaan denken over wat moet en wat mag. Met als gevolg dat de vrouwen gaan onderhandelen om niet overbelast te raken. Niet alleen met de partner over de taakverdeling in het huis houden, maar ook met de werk gever over de taakverdeling in het bedrijf, die beter te combi neren moet zijn met het ouder schap", aldus Morée. Tijdens die broodnodige onder handelingen krijgen ze te ma ken met de dubbele moraal die heerst in de samenleving. Moe ders mogen werken, mits ze vol ledig inzetbaar zijn voor het be drijf en fulltime thuismoeder zijn. „Constant nee zeggen in elke rol, nee tegen teveel avond werk, nee tegen verzoeken mee te helpen op school. Je hebt nog zo vaak het gevoel dat het een gunst is om als vrouw werk en kinderen te combineren. Al thans als je niet oppast, voel je dat zo", verwoordt een moeder wat een volledige baan tegen woordig betekent. Morée kwam vaker dit soort klachten tegen. „Vrouwen heb ben het gevoel dat ze voortdu rend in een bedelsituatie verke ren. Lukt het niet met de kin deropvang dan moet er weer ie mand gecharterd worden die wel voor de kinderen zorgt", geeft ze een voorbeeld. Het ge volg hiervan is dat vrouwen tij dens onderhandelingen ervoor terug schrikken om keihard met de vuist op tafel te slaan. Ze leveren liever vrije tijd in dan dat ze de genegenheid van de partner verliezen om maar eens wat te noemen. „Je moet wel ontzettend overtuigd zijn van je eigen gelijk om fulltime te blij ven werken". Een buitenshuis werkende moeder hoeft zich steeds minder te verant woorden. Maar de combinatie werk en moederschap is er niet gemakkelijker op geworden. FOTO: SP Vrouwen die tegenwoordig voor de keuze staan moederschap wel of niet met een baan te com bineren sluiten vaak een com promis. Ze gaan een paar jaar ertussen uit om een goede band met het kind op te bouwen en storten zich daarna op de car rière. „Dat lijkt een hele redelij ke oplossing, maar dat is het niet. Niet alleen is herintreden soms moeilijk, maar de vrouw heeft een zorgvoorsprong ont wikkeld. De man heeft zich al die tijd niet met kinderverzor ging en het huishouden bezig gehouden en is ook niet zo snel bereid om dat te gaan doen. Het patroon dat is ontstaan is niet gemakkelijk om te draaien Morée zet vraagtekens bij de 1990-maatregel van de over heid die slimme meiden ver plicht economisch zelfstandig te zijn en te blijven. Want voor vrouwen die werk willen com hi- neren met kinderen, zijn nog steeds niet genoeg voorzienin gen geschapen, zoals bijvoor beeld kinderopvang en aange paste arbeidstijden. „Boven dien worden jongens niet voor bereid op het verzorgend vader schap. Uit onderzoek blijkt dat de vaders van de toekomst full time willen blijven werken. Ze vinden het goed dat moeder een parttime baan heeft, maar ook niet meer dan dat". Idoor KARIN SWIERS Tegen racisme Ongeveer tweehonderdvijftig jongeren hebben gisteravond in Amsterdam gedemonstreerd tegen het toenemend geweld tegen buitenlanders in Duitsland. In een demonstratieve optocht vanaf de Dam naar het Vondelpark werden veel spandoeken meegevoerd. De demonstratie was het initiatief van de joodse jeugdbeweging Haboniem. Bij het monument voor de vermoorde Antilliaanse jongen Kerwin Duinmeijer werd een petitie aangeboden aan de Duitse consul-generaal in Amsterdam, Engeman. FOTO: ANP DEN HAAG - De Tweede Ka mer lijkt bereid om het wets voorstel om belasting te gaan heffen op overtollige reserves van pensioenfondsen te versoe pelen. Dat het wetsvoorstel in zijn geheel wordt teruggeno men, zoals de organisaties van de pensioenfondsen gisteren tij dens een hoorzitting van de ka mercommissie Financiën in fei te vroegen, zit er echter niet in. Niet alleen de pensioenfondsen, ook de Sociaal-Economische Raad, de Verzekeringskamer (die erop moet toezien dat de re servés toereikend zijn voor de verplichtingen van een fonds) en de Raad van State hadden het wetsvoorstel al gekraakt. Vakbeweging en werkgevers stellen zich op het standpunt dat pensioen uitgesteld loon is en dat het kabinet via een om weg probeert in te grijpen in de loononderhandelingen. De pen sioenfondsen en de Verzeke ringskamer vrezen dat door het heffen van belasting minder ge spaard wordt in de fondsen en dat in de toekomst bij de uitke ringen onvoldoende rekening kan worden gehouden met de gestegen prijzen en lonen. Het wetsvoorstel ontmoedigt vol gens de pensioenfondsen het beleggen in aandelen en in de toekomst in infrastructuur (zo als tolwegen of spoorlijnen). Bo vendien dreigen de premies van jaar tot jaar sterk te gaan fluc tueren. ALNO. Wereldklasse in klassiek en modem. LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. AMSTERDAM - Gewone huis-, tuin- en keukenjonge ren veranderden wel heel ge makkelijk in drugskoeriers. Zo gemakkelijk dat de Am sterdamse politie vindt dat de Nederlandse overheid hiernaar een onderzoek moet doen. Aansluitend moeten maatregelen worden geno men om herhalingen in de toekomst te voorkomen. In tussen zuchten vier en veer tig jongeren in diverse bui tenlandse en Nederlandse gevangenissen. Ze hebben spijt als haren op het hoofd. „We zijn altijd uitgegaan van het klassieke beeld van de drugskoerier. Tot dat beeld be hoorden mensen met een crimi nele achtergrond, verslaafden die makkelijker risico's nemen of mensen die denken er stin kend rijk van te worden", ver telt R. van Velsen, chef van het bureau georganiseerde crimi naliteit en drugs van de Am sterdamse politie. Bij het laat ste Surinaamse drugsnetwerk dat is opgerold, werden echter gewone Nederlandse jongeren gebruikt als drugskoerier. „Geen probleemjeugd dus, maar jongeren uit gewone ge zinnen. Het zou ieder kind kun nen overkomen, bij wijze van spreken zelfs het mijne". Het gemak waarmee de drugs koeriers werden geronseld, ver baast Van Velsen nog steeds. Welvarende blonde Hollandse jongens en meisjes tussen de 17 en 23 jaar werden aangespro ken door de ronselaars in Am sterdamse discotheken, koffie shops en bars. „Ze kregen con tact met een jong crimineeltje dat hen de kop gek maakte. Frankie en Marcel zijn gewoon twee geinige jongens, echte stappers. En waar draait het bij die gasten om? Juist ja, geld, mooie kleren, meisjes en als het effe kan een auto. In feite had den ze dat allemaal voor het grijpen. Ze verdienden genoeg om royaal uit te gaan. Maar ja, dan komen ze andere jongens tegen. Gastjes van hun leeftijd met nog duurdere kleren, met een snelle BMW onder de kont. Die leggen ze wel even uit hoe zij dat ook allemaal kunnen krijgen", luidt het relaas van een vader over de manier waar op zijn achttienjarige zoon en zijn even oude vriendje hapten. Kakkerlakken Ze wisten 'dondersgoed' waar ze mee bezig waren, vertelt Van Velsen. Maar echt nagedacht over de consequenties hebben de koeriers niet. „Ze kregen vijfduizend gulden per vervoer de kilo. Verder dachten ze al leen aan het leuke vakantiereis je en het mooie hotel. Nu zitten sommigen in Frans Guyana met drie en twintig mensen in één cel, de ratten en kakkerlak ken lopen over de vloer, ze ma ken allemaal gebruik van een en dezelfde toiletpot. Er zijn er bij die hun ouders nog niet ge zien hebben, omdat het te ver weg is. Ze weten niet wat hun overkomen is en wat hun nog te wachten staat. Ze willen zelfs kruipend terug naar Neder land". Vijf jongeren zitten vast in Frans Guyana, twaalf in Cura sao, zes in Parijs en een en twintig in Nederland. Ze ver voerden drie tot meer dan tien kilo cocaïne in pakketjes op hun lichaam of in een koffer „gewik keld in een cadeaupapiertje". Via Suriname, Frans Guyana pakten ze het vliegtuig naar Amsterdam. Een andere cocaï nelijn liep direct via de Neder landse Antillen naar Amster dam. Ook werd er vanaf Cura sao naar Brussel gevlogen en vervolgens per bus naar Am sterdam gereisd. In totaal vier en veertig koeriers zitten in de cel, van het netwerk zijn twin tig leden aangehouden. Van Velsen schat dat na bijna een jaar onderzoek een kwart van wat er werkelijk is gebeurd boven tafel is gekomen. Een klein rekensommetje leert dat meer dan 160 koeriers voor deze organisatie gewerkt zou den kunnen hebben. En dit is niet de enige organisatie die met drugskoeriers bezig is, waarschuwt hij. Dat jonge men sen op een heel simpele wijze geronseld kunnen worden voor criminele praktijken is zorg wekkend. Daarom moet de overheid wat doen, te beginnen met een onderzoek naar de be weegredenen van deze jonge ren, gevolgd door maatregelen. „De voorlichting vanuit de overheid over de gevaren die de stappende jeugd loopt, is wel heel magertjes", is daarnaast de vader van Frankie opgeval len. Geen bezoek Eenvoudige koeriers worden in Nederland veroordeeld tot straffen van drie en een half tot vijf jaar, maar wie regelmatig partijen cocaïne invoert, kan re kenen op twaalf tot zestien jaar. De Fransen doen ook niet kin derachtig met gevangenisstraf fen van zes tot tien jaar. Van Velsen heeft geen medelijden met de koeriers. Wie zijn billen brandt, moet op de blaren zit ten. De ouders, dat zijn de slachtoffers, vindt hij. Al is er wel een verschil, waar de da ders op de blaren moeten zit ten. Buitenlandse gevangenis sen zijn vergeleken met de Ne derlandse erbarmelijk slecht. De ouders stellen alles in het werk om de koeriers hun straf in Nederland uit te laten zitten. Staatssecretaris A. Kosto van justitie heeft al toegezegd om uitlevering te zullen vragen, zo dra de jongeren veroordeeld zijn. Inmiddels zitten Frankie en Marcel al een jaar in voorarrest in Parijs. De douane trof 46 kilo cocaïne aan in hun bagage. Wordt dit duo veroordeeld, dan komt daar nog een 'douaneboe te' bovenop. Die staat meestal gelijk aan de straatwaarde van de drugs, dus gaat het hier om miljoenen Franse franks. Kun nen ze de boete niet betalen, dan wordt die omgezet in extra gevangenisstraf. De vader van Frankie heeft zijn baan opge zegd en is een eigen bedrijfje be gonnen. Zo kan hij beter zijn tijd indelen, zodat hij elke vrij dag zijn zoon een half uurtje kan bezoeken in Parijs. Aan reis- en advocaatkosten heeft hij dit jaar al 20.000 gulden uit gegeven. De laatste keer had zijn zoon de cel niet goed schoongemaakt en mocht hij als straf geen bezoek ontvangen. Vader had net vijfhonderd kilo meter gereden, maar kon zon der pardon weer naar huis. „Als dit nog lang duurt, ga ik er echt aan kapot. Ik ben de hele dag in gedachten bij Frankie". Koningin Beatrix hoort al leen maar in een gouden kooi (Elsevier). Het schaak spel moet weer tot zijn ware gedaante worden terugge bracht (De Groene). Reli gieuze leiders moeten geza menlijk een eind maken aan de conflicten in Europa (Hervormd Nederland). D66 is niet stormvast (Vrij Nederland). Een Balkan oorlog dreigt (HP/De Tijd). De meningen van de bladen deze week. HF^DE TIJD De doorbraak in de jaren zes tig van Nieuw Links in het bestuur van de PvdA leidde tot de erkenning van de DDR. HP/De Tijd dook in de PvdA- en SED-archieven. Geen schokkende conclusies, al leen blijken nogal wat PvdA- 'ers de DDR hoger ingeschat te hebben dan het land ver diende. Een portret van Romario, de recalcitrante doch briljante spits van PSV. Een jongeman met gebruiksaanwijzing, het is alleen zo vervelend dat nie mand die op zak heeft. In juni 1982 viel Israël Liba non binnen met als doel de PLO te verdrijven. Drie maanden later richtten Liba nese Falangisten in Bay rut een bloedbad in twee Pale stijnse vluchtelingenkampen aan, met medeweten en zon der ingrijpen van het Israëli sche leger. Een orgie van ge weld die veertig uur duurde, met zeker drieduizend doden. Getuigen kijken terug. Eén ding is zeker: de Palestijnse droom heeft alles overleefd. De toestand in het voormali ge Joegoslavië wordt deze week door HP/De Tijd op een originele manier belicht: drie uiteenlopende toekomstsce nario's. De eerste is de beste: wankele vrede. Scenario twee is minder: voortduren van de oorlog. Het derde scenario is een nachtmerrie: de oorlog slaat over naar de hele Bal kan, Albanië, Griekenland, Turkije, Bulgarije. Het is gis werk, maar geen van drie is ondenkbaar. Rabbijn Awraham Soeten- dorp doet een oproep aan alle religieuze leiders de conflic ten in Europa gezamenlijk een halt toe te roepen. Het re ligieuze leiderschap stelt zich nu veel te afwachtend op, vindt hij. Vertegenwoordi gers van geestelijke stromin gen moeten zich in de voor hoede begeven, en dan komt alles wel weer goed. HN was aanwezig bij 'de eng ste bedevaart ter wereld': de Ijzerbedevaart in België. Ul tra-rechts Europa was mas saal aanwezig. Vlaanderen bij Nederland en Wallonië bij Frankrijk. „Net zoals de Tsje chen en Slowaken dat doen". De tegenstellingen op Cuba zijn groot. Elementaire le vensmiddelen ontbreken voor de lokale bevolking, ter wijl de toeristen in weelde ba den. Maar de meningen over Fidel Castro zijn verdeeld. In Havanna zien ze hem overwe gend niet meer zitten, terwijl dat in het binnenland juist andersom is. „Luister: ik ben voor Fidel en zal altijd voor hem blijven. Maar er moeten vrije verkiezingen komen. Het kan toch niet zo zijn dat iemand 33 jaar aan de macht blijft?" Gat in de markt: commerciële opvang van ex-psychiatrische patiënten. HN ging in 'Huize Veltman' kijken. De eigena resse heeft geen diploma's, maar doet wel aan medische en sociale begeleiding. De klanten zijn tevreden, som migen willen zelfs nooit meer weg. „Als je gewoon bij de werkelijkheid blijft, is hulp verlenen zo simpel", meent de uitbaatster. 'Schakers horen freudiaans verknipte zielen te zijn, men taal moeten ze in het moeras der waanzin verkeren, dat be vestigt alleen hun grootheid'. We zien het maar weer aan Bobby Fisher. De Groene vindt het maar vreemd dat het publiek in de onmisken bare tekens van een benef1^ brein juist de bevestiging rr£ van het schaakgenie, en vfu® het tijd worden dat P schaakspel tot zijn warep daante wordt teruggebrajj1, Zoiets als dammen, meer. De Noordoost polder mj een paradijs worden, werd het nooit. Nadat dei der in de Tweede Wereldl log werd drooggelegd, wen de boeren, landarbeider! middenstanders nauwkel geselecteerd voordat zij mochten neerstrijken, pen als Tollebeek, Bant Kraggenburg vormen treurige illustratie van mislukking van de polR/ Een beschouwing. De eerste nummers van vrouwenbladen Viva en 0 rolden bijna gelijktijdig de persen. Een terugblik twintig jaar min of meer ft nisme. Viva, de vrijmoed vrolijke en soms een maatschappelijk bewi1' vriendin; Opzij, de sombje kritische en confronteren vriendin. De Groene vifei overigens dat Opzij wel van het frivole van Viva gebruiken, en wat meer wicht, zoals bij Opzij, kaï Viva geen kwaad. Elsevier loopt vooruit Prinsjesdag. 'Prinsjes io, moet anders', is de menaa De monarchie is niet gel bij een professional in werkpaleis, wel bij een ma w teit in een gouden kooi. (de moet koningin Beatrix meer de troonrede voorlei a want 'een echte konin hoort slechts in sprookjes nen te spreken' Verder wordt de inkomsliit kant van het koffertje vai ,ie minister van financiën on de loep genomen, iets wide voor in Nederland nauwel el belangstelling is. De loon ,r| inkomstenbelasting zijn ii lt loop der jaren steeds min o. belangrijk geworden. Met ie' dere woorden: wie denkt K wij in Nederland een prog 1S sief belastingstelsel heb komt bedrogen uit. Minister Van den Broek buitenlandse zaken kan bi ,a vandaag dan morgen verd nen van het internation pluche, als we Elsevier mo^ geloven. 'De buikspreker Washington' heeft bij vrij iedereen afgedaan. Coi quentie is ook dat Van Broek het wel kan verge secretaris-generaal van NAVO te worden, iets w hij jarenlang voor geijv Hummie van der Tom reek, de vrouwelijke te|_ hanger van Henk van [C Meyden, mag zich in Else] verdedigen. „Veel mei denken dat we er alleen opl zijn om mensen af te mali£( Dat is niet waar. Je rodi over mensen die je mag". kbi Vrij Nederland opent meti ge mooi interview van Bi oc met Wim Beeren, direct :hl van het Stedelijk museitu Natuurlijk over de restai sei tie van Goldreyer, maar iet over andere dingen die ve man in zijn positie n jn maakt. Over de restauratie „Ik heb de zaak niet foüt !g handeld en ben ook niet ti plan dat te zeggen". o\ De Belgische vrouwenhar i, bloeit in Rotterdam. I journalist dook een jaar 1 in de wereld van de pooii Wie denkt alles al eens g zen te hebben komt bedroj uit. De wereld van Dil e' Mike, Kale Ferry en Dirk 51 Bokser. Deze Belgen boil m den vanuit Rotterdam i e( seks-imperium op, een d| portzaak van meer dan d duizend vrouwen in zes j 1 tijd. Verbijsterend. s' VN rakelt de discussie ro In om D66 maar weer eens In het verleden is de partij een stormachtige groei eens als een plumpudding y< elkaar gezakt, en dat wil b ze niet meer. Duidelijkhei het sleutelwoord, maar hoi Ook de rellen in Duitsli zijn bekend. De wanhoop de leraren in Rostock. 1 jonge leeftijd begrepen DDR-burgers er weinig v als ze iets ouder waren beg p pen ze dat hier sprake o van geschiedvervalsing, school konden ze wel al vertellen over de anti-fas tische DDR-burger, ra waarom was opa dan aan Oostfront gesneuveld?' Klassiek, in witte hoogglanslak en stijlvol ge profileerde kassettedeuren. Keukens voor mensen die hoge eisen stellen aan gebruiks gemak en materiaal. Maar ook in moderne keukens geeft ALNO de toQn aan. Nieuwe vormen, nieuwe materialen, nieuwe kleuren. Wereldklasse die u toekomt

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4