rinkman wil als premier kosten bw, studie en wonen drukken „Sociale Zaken heeft geen idee van problemen kleine bedrijven" Flexibele kamerleden en de dure auto Binnenland leine fracties willen et met Janmaat op tv WVC: 11 miljoen voor discussie volksgezondheid Vrijwilligers proberen Rottumeroog te redden Betuwelijn vergroot kans op scheidingen ^tis drugs ziet overlast ndugdringen Wöltgens wil minima ontzien bij heffingen 11 Leiding PvdA ook voor CDA-plan autobezit AI O Leidse Courant a donderdag 10 september 1992 i u HAAG De kleine fracties in de de Kamer zien af van een gezamen- r-optreden op Prinsjesdag met reac- 'ip de miljoenennota, vanwege de van het CD-Kamerlid Janmaat. 11 Links, SGP, GPV en RPF voelen er voor samen met Janmaat in beeld licht te laten schijnen over de door 1 ibinet ontvouwde voornemens en el- reacties daarop. De NOS had het j ipgevat om -anders dan in voorgaan- n). en- dinsdag de fractievoorzitters van jine fracties niet apart voor de came- halen, maar gezamenlijk in beeld te i" waarbij de mogelijkheid zou 'raif— ontstaan ook te reageren op de door de col lega's te berde gebrachte commentaren. Groen Links noemt dat weliswaar geen gezamenlijk debat, maar een „shot" van enkele minuten waarbij naast Beckers (Groen Links), Van der Vlies (SGP), Schutte (GPV) en Leerling (RPF) ook Jan maat in beeld verschijnt, gaat volgens een woordvoerder „te ver". Ook de kleine christelijke fracties voelen bitter weinig voor een gezamenlijk optreden met Jan maat. De woordvoerder van de SGP liet gisteren weten dat de kleine drie zich toch al ergeren aan de aanduiding „klein rechts". DEN HAAG Een dure discussie over goedkopere zorg. Daarop wil het ministerie van WVC de komende jaren zijn kaarten zetten. Ruim elf miljoen gulden heeft het departe ment uitgetrokken voor een publiekscampagne die alle ac toren in de volksgezondheid, van patiënt tot chirurg, kos tenbewuster moet maken. Voor dit jaar heeft het ministe rie 3,7 miljoen voor de bewustwordingscampagne uitge trokken, in 1993 en 1994 worden evengrote bedragen ge fourneerd. De artsenorganisatie KNMG heeft als eerste ruim een ton subsidie opgestreken waarmee twaalf regio nale conferenties worden georganiseerd. Het is de bedoe ling dat ook lijfgroepen, bejaardenbonden, patiëntenvere nigingen en werknemers in de gezondheidszorg projecten bij het departement indienen. GRONINGEN De Vrienden van Rottumeroog en Rottumerplaat gaan proberen het bestaan van het eiland Rottumeroog te verlen gen. Bij wijze van experiment gaan vrijwilligers nieuwe stuifscher- men plaatsen en extra helmgras op het eiland planten. De maatre gelen moeten uiteindelijk resulteren in nieuwe duinvorming. Vol gens Rijkswaterstaat duren de werkzaamheden, vroeg in het voor jaar, zes weken. Verder maken vrijwilligers het eiland twee keer per jaar schoon. Oud-staatssecretaris J. Scherpenhuizen, voorzitter van De Vrienden, durft niet te zeggen hoelang de ondergang van Rottu meroog kan worden uitgesteld, maar is toch tevreden. De kosten van het onderhoudsplan bedragen maximaal 100.000 gulden. De Vrienden van Rottumeroog, die dit moeten betalen hebben van een spaarbank drie ton sponsorgeld gekregen. Het plan is gebaseerd op voorstellen van H. Toxopeus, de zoon van de laatste strandvoogd, die Rottumeroog vorig jaar twee weken lang bezette uit protest te gen het voornemen het eiland aan de golven prijs te geven. TIEL Als de grens van 60 decibel bij de aanleg van de Betuwelijn wordt gehandhaafd, wordt er met de gezondheid van de bewoners gesold. Klachten als hoofdpijn, hartkloppingen en slapeloosheid zullen toenemen. „Zelfs echtscheidingen nemen toe", al dus de Tielse huisarts A. Meijssen gisteravond tij dens een hoorzitting over de aanleg van de Betuwe lijn. Meijssen pleitte namens artsen uit de regio voor een grens van 50 decibel. De medici hebben grote be zorgdheid over de gezondheid van de bewoners in dien de norm van geluidshinder niet wordt aange past. Op lange termijn zijn de kosten voor medische zorg als gevolg van de Betuwelijn misschien wel ho ger kosten dan de hele aanleg van de Betuwelijn, liet Meijssen weten. De zitting van gisteren was de zes de. Er volgen nog elf bijeenkomsten. IN 'T HOUT - HAAG Onder het nde kabinet moeten :ijds de belastingen en ie^I ciale premies en ander- t het Financiële tekort k 1 le overheid nog a er8 verder omlaag. Dit ZÜ jft CDA-fractievoorzit- ^e!rinkman in een artikel et CDA-Jaarboek, dat ren voor de eerste maal heen. s een publiek geheim dat Brinkman in 1994 de hui- ^premier Ruud Lubbers wil sn en dus zelf leiding wil aan het volgende kabi- )e CDA-voorman heeft ook gerekend wat er nodig is door hem bepleite maat- len te verwezenlijken: be let gingen voor nog eens ze- ,n jen miljard gulden. e lijkheden daartoe ziet Brinkman onder meer in de sfeer van de oudedagsvoorzie ning, de studiefinanciering en de subsidies voor volkshuisves ting. De CDA'er blijft in het vage over de vorm waarin de be zuinigingen gegoten zouden kunnen worden. Wel geeft hij aan de individualisering van de uitkeringsrechten te willen te rugdraaien en meer te willen kijken naar de draagkracht van het gezin en de andere samenle vingsverbanden. Wat het financieringstekort be treft, streeft Brinkman naar een verlaging tot 2 procent van het nationaal inkomen in 1998. Het huidige kabinet-Lubbers- /Kok wil het tekort in 1994 doen uitkomen op 3,25 procent. Bij een tekort van 2 procent ont staat de situatie dat de overheid geen leningen meer hoeft af te sluiten voor consumptieve uit gaven (salarissen van ambtena ren bijvoorbeeld), maar alleen nog voor investeringsuitgaven (aanleggen van spoorwegen bij voorbeeld). Deze doelstelling kan alleen gehaald worden door allereerst verder te bezuinigen op de rijksuitgaven, in de orde van grootte van 6 tot 7 miljard gulden, aldus Brinkman. Verlaging Voor verlaging van de collectie ve lastendruk - het totaal van belastingen en premies wil de CDA-fractieleider ook in de collectieve uitgaven (vooral voor sociale zekerheid en volks gezondheid) nog eens drastisch snoeien. Brinkman pleit voor een verla ging in de volgende kabinetspe riode met een half procent per jaar, hetgeen zou betekenen dat er voor tien miljard gulden be zuinigd moet worden op de col lectieve uitgaven. Brinkman pleit er voor om in de politiek een fundamenteel de bat te gaan voeren over de vraag welke taken de collectie ve sector nu precies tot de zijne moet rekenen en welke taken een zaak zijn voor de burgers zelf. Dat laatste moet natuur lijk bezien worden in relatie tot de kosten die het met zich mee brengt. Brinkman zou een der gelijke discussie bij voorkeur willen ontkoppelen van de jaar- lijke begrotingsbesprekingen, omdat die te veel beheerst zou den worden door het veiligstel len van de eigen belangen van de diverse departementen. Voorkeur De CDA-fractievoorzitter doet op voorhand geen enkele uit spraak over mogelijke voorkeur bij de kabinetsformatie na de verkiezingen van 1994. „Het heeft geen zin nu te gaan specu leren over straks in 1994 te vor men politieke coalities zolang wederzijdse programpunten en verkiezingsuitslag onbekend zijn". Idoor DICK HOFLAND jke lOljolg van de voorpagina) 1 ni HAAG Het is een be- gegeven dat de meeste het geld voor hun dage- doses drugs 'verdienen' ;daad (diefstal, berovin- prostitutie. Dat laatste tot verspreiding van aids. im voert de gemeente Rot- n al langer een enigszins ider drugsbeleid. Junks in geconcentreerd op een het Centraal Station, zij gratis methadon krij- IS (zomer laaide de discussie lit beleid op, nadat een mariniers de verslaafden met geweld van lentraal Station hadden verdrijven. Dit werd op ippertje voorkomen door- en officier van de mari- de politie tipte, itterdamse politie is nu tot inclusie gekomen dat ast van het drugsgebruik nog verder kan worden gedrongen door verslaaf- onder strikte voorwaaar- gratis drugs te geven. Dat noeten gebeuren op goed oleerbare gedoogplaatsen de gebruikers geconcen- d kunnen worden. Op die er zou dus kunnen worden [omen dat de junks zich ager aan misdaad en prosi- lacttjhoeven over te geven, ^bestrijden van drugs door og grotere inzet van de po- zoals gebeurt in Amster- is zinloos; dat leidt hoog- t verplaatsing van het pro- n, zo staat in het Jaarplan de Rotterdamse politie, de drugs gratis op een plaatsen te verstrekken tevens worden voorkomen le overlast van het gebruik e handel zich, zoals in de Itad, verspreidt naar ande- jken. Rotterdamse wethouder lerson (PvdA) wordt ge- van ïrian ilan. Hij heeft alwerschei- keren, ook in het open- wgepleit voor het gratis ver een van drugs. Tot dusver bij alleen de steun van indi- iraele politiemensen maar nu dus ook de korpsleiding er hem. Burgemeester Pe- ,rtaa stegen het plan, vooral om- lit ingaat tegen het landelij- rugsbeleid van het ministe- justitie. Vandaag wordt voorstel voor vrije verstrek- besproken in de Maasste- ke raadscommissie voor po- Zaken. rtien bussen met iniërs aangekomen HAAG Dertien bussen Bosnische mannen die ge- erd hebben nog langer st te doen in het leger, en vrouwen en kinderen, zijn norgen in Nederland aan- 3men. Het gaat om een iet(ép van 650 ontheemden. De leemden worden voorlopig ergebracht in de centra in erwijk, Eindhoven, Rijsber- Lutttelgeest en Zeewolde. DEN HAAG - PvdA-fractie- voorzitter Wöltgens wil een aantal vaste heffingen inko mensafhankelijk maken. Het gaat dan om vaste heffin gen van waterschappen, ge meenten en provincies, die vol gens Wöltgens te zwaar druk ken op de minima. De PvdA-fractievoorzitter zegt dit in een interview met Het Pa rool. „Ik ben heel kritisch over het feit dat veel gemeenten vas te bedragen heffen. Relatief hebben die heffingen de groot ste invloed op de laagste inko mens. Bij een aantal heffingen die het gebruik niet beïnvloeden, zoals rioolbelasting, zou je de draag krachtgedachte moeten inbren gen. Ook kun je overwegen deze hef fingen bij de loon- en inkom stenbelasting onder te brengen en dan de rioolbelasting geheel af te schaffen", aldus Wöltgens. Hij toont zich tevens voorstan der van het vergroten van het gemeentelijk aandeel in de Bij standsuitkering. Nu betalen gemeenten tien pro cent en het rijk negentig pro cent van de uitkering. De PvdA'er wil gemeenten twintig procent laten bijdragen, zodat ze kostenbewuster wor den en meer gaan toezien op de correcte toewijzing van de uit kering. Opknapbeurt Op wacht bij de sluis. Met historisch vertoon is gisteren de restauratie van het uit 1706 daterende sluizencomplex in het Groningse Aduard- zijl gestart. Tijdens de 80-jarige oorlog werd bij deze sluizen een schans gebouwd ter verdediging van de stad Groningen. Öe restau ratie is onderdeel van scholingswerkzaamheden van de Waterbouw kundige Opleiding Provincie Groningen. Op de achtergrond de sluis wachterswoning. foto: anp DEN HAAG Het ziet er naar uit dat ook de PvdA als nog zal instemmen met het CDA-voorstel om mensen met een bijstandsuitkering te controleren op het bezit van dure auto's. De leiding van de partij heeft naar ver luidt geen principiële proble men met dit voorstel. Een dag eerder bekeerde ook de WD zich tot het plan. In de Tweede Kamer tekent zich nu een ruime meerderheid af voor het CDA-voorstel. De christen democraten lanceerden het plan in het weekeinde. Door di verse gegevensbestanden met elkaar te koppelen, kan duide lijk worden wie er in een dure auto rijdt. Aangezien dat niet kan met alleen een bijstands uitkering, vindt het CDA het gerechtvaardigd in dergelijke gevallen te onderzoeken of er sprake van fraude is. De woordvoerders van de overi ge politieke partijen leverden daarop keiharde kritiek, die va rieerde van „ridicuul" tot „ronduit belachelijk". In een paar dagen tijd echter zijn de WD en de PvdA van mening veranderd. Woordvoerder Lin- schoten van de WD werd dins dag 'teruggefloten' door zijn fractie. De leiding van de PvdA valt nu woordvoerder Schoots grotendeels af, al meent de top dat het voorstel wel enigszins gewijzigd zal moeten worden. De PvdA is voor een bredere toepassing van het uitwisselen van gegevensbestanden, zodat niet alleen minima worden ge controleerd op mogelijke frau de. DEN HAAG - Het Konink lijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV), dat ruim 350.000 middelgrote en kleine bedrijven vertegen woordigt, kijkt met grote vrees naar voorgenomen maatregelen van het kabinet om het gebruik van de ziek tewet en de wao te verminde- KNOV-voorzitter Jan Kam- minga zei gisteren op een pers conferentie dat de invoering van een boetesysteem voor werkgevers die een personeels lid in de wao laten belanden „voor het midden- en kleinbe drijf een ongekend drama wordt". Volgens dit plan moet een werkgever voor elke nieuwe wao'er een boete aan het rijk betalen ter grootte van het jaar salaris van het arbeidsonge schikt verklaarde personeels lid. „Een volstrek onverant woorde maatregel, die heel veel kleine ondernemers zwaar zal kunnen duperen. Je kunt er toch als werkgever vaak niets aan doen als iemand arbeidson geschikt wordt?", aldus Kam- minga. Ook hekelde hij de ad ministratieve rompslomp die de maatregelen (zoals het betalen van de eerste zes weken van de ziektewet-uitkering door de werkgever) met zich meebren gen. „Het ministerie van socia le zaken heeft er geen flauw idee van wat zich in het mid den- en kleinbedrijf afspeelt". Uit het jaarlijkse Nipo-onder- zoek naar de economische en fi nanciële positie van het mid den- en kleinbedrijf blijkt dat het deze bedrijfstak over het al gemeen voor de wind gaat. Bij na 90 procent van de onderne mingen verwacht dit jaar winst te maken. Alleen toeleverings bedrijven en kleine bouwbedrij ven doen het minder goed dan Dit jaar zal de werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf naar verwachting met circa 80.000 arbeidsplaatsen groeien. Begin dit jaar werd nog uitge gaan van 55.000 extra arbeids plaatsen. Het aantal moeilijk vervulbare vacatures (vooral middenkaderfuncties en lager personeel) bedraagt momenteel ruim 50.000, hetgeen een forse daling betekent in vergelijking met 1990, toen het aantal nog 125.000 bedroeg. De duur van de moeilijk vervulbare vacatu res is echter sterk toegenomen. In 1990 en 1991 duurde het nog gemiddeld 5,5 maand eer een ondernemer een geschikte kan didaat had gevonden, maar te genwoordig staat zo'n vacature gemiddeld 7,5 maand open. DEN HAAG In de politiek kan ongeveer alles. Wie voor is, kan tegen stemmen. Wie links is, kan rechtse maatregelen nemen. Wie niet christelijk is, kan christelijk worden. Er zijn volksvertegenwoordigers die, om maar iets te noemen, met hart en ziel tegen kernenergie zijn, maar als woordvoerder van een fractie een vurig pleidooi vóór kerncentrales houden. Flexibele geesten te over op het Binnenhof, waar wendingen van 180 graden de gewoonste zaak van de wereld zijn. Wie dat weet, zou niet of nauwelijks meer verbaasd kunnen zijn over het wel zeer grillige verloop van de discussie over het CDA- voorstel om mensen met een bijstandsuitkering te controleren op fraude door te kijken of ze in een dure auto rijden. De felste tegen standers veranderden in niet meer dan een paar dagen in voor standers. WD-woordvoerder Linschoten noemde het voorstel in eerste in stantie „ridicuul", maar kreeg dinsdag tijdens de vergadering van de fractie te horen, dat zijn partij daar toch wel degelijk anders over denkt. Met als gevolg dat Linschoten even later liet weten, dat de WD desnoods nog verder wil gaan dan het CDA, door bijvoor beeld ook minima te controleren op eventuele fraude als ze een dure vakantie hebben geboekt. PvdA-woordvoerder Schoots reageerde zoals de psycholoog Pavlov het ooit beschreef: voor iedereen voorspelbaar. „Waar zijn jullie nou in vredesnaam mee bezig?", schreef hij in een open brief aan de coalitiepartner. Maar Schoots was blijkbaar even vergeten dat de PvdA is veranderd sinds ze in de regering zit. De leiding van de partij vindt het namelijk helemaal geen slecht idee om scherper te controleren op fraude, ook niet als het om mensen met een uitke ring gaat. Toneelstukje Het hele toneelstukje, want dat is het in feite, heeft wel weer dui delijk gemaakt, dat het nog altijd riskant is om te beginnen over al dan niet vermeende luxe van minima. Er ligt, vooral bij de PvdA, veel oud zeer. Maar in de jaren negentig kan er veel, in elk geval aanzienlijk meer dan in de jaren van Den Uyl. De schattingen over fraude in Nederland, van hoog tot laag, hebben onderhand name lijk zulke enorme bedragen opgeleverd, dat de politiek van links tot rechts ervan overtuigd is geraakt dat maatregelen niet langer kunnen uitblijven. Dat impliceert echter dat ook het taboe is doorbroken dat er niet mag worden gepraat over fraude door mensen met een uitkering. Het is niet voor niets, dat er juist nu een parlementaire enquête komt naar de uitvoering van de sociale zekerheid. En het is ook niet voor niets dat er juist nu steeds meer geluiden van sociale diensten komen, dat er op grote schaal misbruik van uitkeringen is gemaakt. Dat laatste werd pas goed duidelijk, toen de gegevens van de socia le diensten werden gekoppeld aan het informatiebestand van de fiscus. De ambtenaren zagen daardoor zwart op wit dat er mensen waren die een uitkering hadden gehad, terwijl ze in dezelfde perio de ook belasting en premies hadden betaald, dus een baan hadden. Dat wil niet zeggen dat er door de betrokkenen daadwerkelijk is gefraudeerd, maar het vermoeden bestaat wel. En dus is een on derzoek op z'n plaats. En dan gaat het hier alleen nog maar om de zogeheten witte fraude, niet om mensen die de kluit willens en we tens belazeren. Voor het CDA is dit één van de redenen geweest meer gegevensbe standen aan elkaar te koppelen, zoals die van de Dienst Wegver keer in Veendam, waar alle kentekens van auto's geregistreerd staan, en van het Bureau Kredietregistratie in Tiel. Met één druk op de knop kan een ambtenaar van de sociale dienst dan zien of ie mand met een bijstandsuitkering een grote lening heeft afgesloten of een dure auto op zijn naam heeft staan. Als dat het geval is, klopt er iets niet. Want met een uitkering kun je geen grote lening slui ten en niet in een dure auto rijden. Dus is er een vermoeden van fraude en is een onderzoek op z'n plaats. Wroeging Het CDA wist heel goed wat het deed. Net als bij andere maatrege len, zoals met de wao, wist de partij dat ze met het voorstel de ge middelde Nederlander zou aanspreken en dat er wat tijd voor no dig is eer de mening gemeengoed wordt in andere politieke partij en. Bovendien wist het CDA zich vrijwel zeker gesteund door de WD, al is het met de huidige coalitie nooit helemaal zeker of de li beralen zich laten leiden door hun wroeging tegenover het CDA of door de wensen van hun eigen achterban. Dat verklaart waarom Linschoten eerst 'boe' riep (lees: weg met alles wat het CDA voor stelt) en later 'heel goed' (lees: want dat willen onze kiezers). En het CDA wist ook, dat de PvdA wel wat zou tegenstribbelen, maar in wezen akkoord zou gaan met het voorstel. Want ook de so ciaal-democraten luisteren steeds meer naar de ""vox populi', de stem van het volk. En die zegt, versimpeld: ik werk me kapot voor een mager loontje en ik zie bij mijn buurman die niet werkt een mooie auto voor de deur staan. Wat het CDA wèl zal hebben verbaasd, is dat twee partijen zich zo supersnel hebben bekeerd. Het lag meer voor de hand, dat de om slag pas over lange tijd zou volgen, misschien zelfs pas over een jaartje, als het voorstel ter sprake kpmt bij de behandeling van de Herziening van de Algemene Bijstandswet. Vermoedelijk had dan niemand er meer naar gekraaid. Wellicht heeft het CDA dit keer zelfs zijn eigen invloed onderschat. Maar dat politici zo makkelijk van mening veranderen kan nie mand verbazen. Al blijft het hoe dan ook pijnlijk, vooral ook door het gemak en het vuur waarmee ze hun nieuwe standpunt verdedi gen. Alsof er niets aan de hand is. Politici hebben nog het meest weg van de man die zonder met de ogen te knipperen zegt: ik rook al dertig jaar elke dag twee pakjes sigaretten, maar ik ben nog steeds niet verslaafd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3