Minister fel tegen gratis hard drugs Nieuwe helden A2 A3 A5 B5 Winnie Mandela geeft alle posten in ANC op Canadese mountie is verbijsterd over gevangenenruil op z'n Bosnisch Plan voor aanpak verzuim stuit op kritiek 11 Hbo'er vindt snel een baan fl4 Dagen Gratis CetdócSouAont ■■nnr.niwrrr donderdag SEPTEMBER 1992 F Conciliair Proces leidde niet tot polarisatie Brinkman wil als emier kosten aow, studie en wonen drukken F geeft fouten toe enigingsproces EIDEN OMGEVING lazen overkapping Lakenhal blijft ranje ontsnapt aan vernedering -STELIJK LEVEN/OPINIE NENLANJD FENLAND jrs 3nomie DEN/REGIO YSTVERIENING ■PROGRAMMA'S Ccidóc Bowumt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25439. Losse nummers 1,50. Eerst zonnig, later meer bewol king en in de middag of avond mogelijk enkele regen- of on weersbuien. Minimumtempera tuur rond 10 graden, middag- temperatuur ongeveer 23 gra den. Tot matig toenemende wind, kracht 4, uit zuid tot zuid oost, tegen de avond aan de kust draaiend naar zuidwest en toenemend tot krachtig, 6. EG wil Russische steden weer voeden BRUSSEL De EG is klaar om komende winter opnieuw voedselhulp te bieden aan een aantal Russische steden. Nico Wegter, woordvoerder van de Europese Commissie, verklaarde dat bij de eerste hulpactie in acht maanden tijd 150.000 ton voedsel, ter waar de van 200 miljoen ecu (460 miljoen gulden), is verstrekt aan de bevolking van Moskou, St. Petersburg, Tsjeljabinsk, Saratov, en Nizjny Novgorod. Hij zei dat het programma zó goed is verlopen, dat de staf van tien EG- medewerkers is gehandhaafd om de operatie komende winter zo nodig te herhalen. Vol gens Wegter heeft de voedselhulp eraan bij gedragen dat massale maatschappelijke on rust in Rusland is voorkomen. 'Troepen Verenigde Naties verhogen spanning in Somalia' NAIROBI/MUQDISHO De organisatie Artsen zonder Grenzen (AzG) heeft gisteren verzet aangetekend tegen het besluit van de Verenigde Naties om 4219 VN-militairen naar Somalia te sturen. Ze waarschuwde dat hun aanwezigheid tot meer spanningen en geweld zal kunnen leiden. De voorzitters van de Franse en Neder landse afdelingen van AzG, Rony Bauman en Jacques de Milliano, zeiden in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi dat het verlenen van humanitaire hulp aan de hongerende Somaliërs waarschijnlijk be ter zal verlopen zonder buitenlandse militairen. De aanwezigheid van de soldaten kan heel goed resulteren in grotere onveiligheid, zei De Milliano, die net een bezoek aan de plaatsen Berbera, Mer- ca, Baidoa en Hoddur achter de rug had. „Er zal zeker op hen wor den geschoten. De spanning zal waarschijnlijk pas afnemen als voedsel zijn strategische waarde heeft verloren. De oplossing ligt in meer voedsel en het stroomlijnen van de manieren van distribu tie". Geen bevallingen tussen dolfijnen EILAT Het Israëlische ministerie van volksgezondheid heeft zes zwangere Britse vrouwen verboden te bevallen tus sen dolfijnen in de Rode Zee. De vrouwen waren naar Eilat ge komen om daar in een opvangcentrum voor dolfijnen hun kindje te krijgen onder toezicht van een verloskundige. De ver loskundige, Gowri Motha, zei dat ze wilde vaststellen of dolfij nen via ultrasone geluidsgolven contact kunnen maken met een ongeboren vrucht. Gewonnen miljoen in een half uur op CAIRNS - Een Australiër die een miljoen had gewonnen in de loterij is het geld in een half uur tijd weer kwijtgeraakt en voelt zich er prima bij. Toen Wally Taylor, die in een camper woont, niet genoeg geld had om zijn telefoonrekening te beta len, kocht hij van zijn laatste dollars maar een lot. Hij won een miljoen. Omdat de 61-jarige Taylor vreesde dat het fortuin voorgoed een eind zou maken aan zijn vrije leventje, gaf hij al les meteen weg aan familieleden en vrienden. JOHANNESBURG Winnie Mandela, de gescheiden vrouw van ANC-leider Nelson Mandela, heeft al haar pos ten in het Afrikaans Nationaal Congres opgegeven wegens een „slechte en kwaadaardige" campagne tegen haar. In een verklaring vandaag zei Winnie Mandela dat zij haar functies in het Uitvoerend Comité van het ANC en in de 'Vrouwenbond heeft neergelegd. Winnie Mandela, die eerder dit jaar formeel gescheiden is van Nelson Mandela na beschuldigingen dat zij betrokken was bij moord en mis handelingen en misbruik van ANC-fondsen, zei dat zij han delde „in het belang van mijn lieve man en mijn geliefde fa milie". Ismat Steiner, een Tanzaniaanse medewerker van de VN, vertrekt morgen met een eerste groep waarnemers naar Zuid-Afrika om daar het geweld in te tomen. Pagina A5: De Klerk roept ANC op tot overleg door RIK IN 'T HOUT en PAUL KOOPMAN DEN HAAG/ROTTERDAM Minister Hirsch Ballin van justitie is fel tegen een plan van de Rotterdamse po litie om bij wijze van experi ment gratis harddrugs te gaan verstrekken aan ver slaafden. De bewindsman zal daarvoor dan ook geen toe stemming geven, verklaarde een woordvoerder van het departement. De proef met het nieuwe beleid zou volgend jaar genomen moeten worden, zo blijkt uit het Jaarplan '93 van de Rotterdam se gemeentepolitie. Volgens de leiding van het korps heeft de overlast als gevolg van het ge bruik van hard drugs en de (straat)handel daarin de grens van het toelaatbare bereikt. Hirsch Ballin krijgt bij zijn felle veroordeling van het Rotter damse plan alle steun van de CDA-fractie in de Tweede Ka mer. „Ook wij zijn mordicus te gen", zegt kamerlid Vincent van den Burg. „Internationale verdragen verbieden het. De aanzuigende werking zou enorm zijn en de effecten voor de volksgezondheid onvoorspel-^ baar". In de PvdA-fractie wordt genuanceerder over het plan gedacht. „Ik zou er niet verdrie tig over zijn als het ooit zover zou komen dat we gratis drugs kunnen verstrekken aan ern stig verslaafden", laat kamerlid Piet Stoffelen weten. „Maar daarvoor moeten we wel eerst de internationale gemeenschap meekrijgen en de uitvoerbaar heid onderzoeken. Nederland kan er nooit op eigen houtje aan beginnen. Het Nederlandse ka binet zou het eigen liberale be leid internationaal veel sterken moeten pushen". Omdat het openbaar ministerie de verstrekking van harddrugs verbiedt is het Rotterdamse plan niet haalbaar, stelt Stoffe len. „Bovendien zit je met het probleem wie geef je de drugs wel, en wie niet? Hoe voorkom je dat Rotterdam overstroomd wordt door drugstoeristen?". In de fractie van Groen Links wordt het Rotterdamse voorstel vrij positief beoordeeld. „Het is nog niet zo'n gek idee", stelt de juridisch medewerkster van Groen Links, Maria Meijers. Zij wil binnenkort een nota over het onderwerp in de fractie in discussie brengen. Pagina A3: Gratis drugs moet overlast terugdringen Filipijns kokkie Duizenden Filipino's die zijn gevlucht voor de modderstromen die de berg Pinatubo afkomen, hebben onderdak gevonden op de Amerikaanse luchtbasis Clark. Koken moeten ze daar vaak zelf; ook de kinderen helpen bij het brandend houden van het houtskool. foto: epa SARAJEVO Dit is een ver haal van mannen en wapens, het kwaad van drankmis bruik en van meer dan 900 mensen die verdwenen bij een gevangenenruil in Bos nië die nooit plaatsvond. Het is ook het verhaal van de stoere mountie-sergeant Jim Hull van de Canadese konink lijke politie te paard uit Winni peg, die de gevangenenruil or ganiseerde en tot de ontdek king kwam dat op de Balkan de zaken zelden lopen zoals men hoopt. VN-politie en troepen begaven zich deze week naar Kobiljaca, een stadje aan de frontlinie tus sen de Servische en Kroatische troepen, 25 km noordwestelijk van Sarajevo, waar ze toezicht zouden houden op de ruil van Servische en Bosnische krijgs gevangenen. De overdracht zou volgens afspraak om 1 uur in de middag plaatsvinden. VN-per- soneel begeleidde twee bussen met Bosnische gevangenen uit de Servische gevangenis Kula, even buiten Sarajevo. Maar de dingen begonnen di rect al mis te gaan. Het konvooi arriveerde een uur te laat in Ko biljaca, omdat het bij een Ser visch checkpoint werd tegenge houden en werd gedwongen VN-personeel houdt toezicht op de bussen met Bosnische krijgsge vangenen die geruild zouden worden voor Serviërs die nooit zijn aan gekomen. foto: ap Moslims beschuldigd van aanval op VN SARAJEVO Moslims in Bosnië-Hercegovina zijn gisteren door verscheidene partijen, onder wie de com mandant van de VN-troe- pen in Sarajevo, verant woordelijk gesteld voor de aanval van dinsdag op een VN-konvooi, waarbij twee Franse militairen omkwa men en vijf Fransen gewond raakten. De VN-Veilig heidsraad heeft de aanval op het hulpkonvooi scherp ver oordeeld. De commandant van de VN-vredesmacht UNPROFOR heeft er giste ren bij de Bosnische presi dent op aangedrongen dat diens regering degenen die vorige week een Italiaans vrachtvliegtuig hebben neergeschoten, opspoort en straft. meer gevangenen mee te ne men. De VN-eenheid kreeg van bemiddelaars van beide zijden te horen dat de gevangenenruil was uitgebreid, en dat 462 Bos- niërs zouden worden geruild voor 454 Serviërs, die nog ner gens waren te bekennen. VN-ofïïcieren wachtten ruim drie uur op de Bosniërs die met de Servische gevangenen zou den arriveren. In die tijd kwa men er steeds meer Servische militairen in het gebied en was het overvloedig gebruik van al coholische drank duidelijk, ver telde Huil, commandant van de civiele politie van de VN-troe- pen in Sarajevo. Een VN-pantserwagen werd uitgestuurd om de Servische gevangenen op te sporen, die twaalf kilometer verder werden gevonden in zes bussen. In de vallende duisternis begon de VN-eenheid te proberen het konvooi door een Kroatische controlepost te loodsen. Slechts één bus volgde, maar „die kreeg pech... en moest worden achter- ;i Huil. De VN-eenheid reed door naar Kobiljaca, waar „de spanning duidelijk was opgelopen". „Dit beseffende en het feit dat de drank die de hele dag was ge bruikt zijn ongewenste gevol gen bij de Servische soldaten en burgers begon te hebben", be sloot het VN-contingent de ge vangenenruil maar op te geven, zei Huil. De krijgsgevangenen bleven in handen van de tegenstanders en „wij hebben geen idee waar ze zijn", aldus Huil. Pagina A5: Ook moslims schu wen wreedheden niet DEN HAAG Het plan van het kabinet om de eerste zes weken ziekteverzuim voor re kening van de werkgever te la ten komen is op scherpe kritiek gestuit bij de Raad van State, het hoogste adviescollege van het rijk. Het voorstel, zo schrijft de raad, is technisch en juri disch slecht uitgewerkt en zou moeten worden herzien voor het in de Tweede Kamer behan deld kan worden. Hoewel het nog vertrouwelijke advies over ziektewet en wao van de Raad van State in zijn algemeenheid veel positiever is dan was ver wacht, brengt de voornoemde kritiek het kabinet wel in pro blemen. Ambtenaren van Soci ale Zaken zoeken uit of de wets teksten tijdig kunnen worden aangepast, zonder dat verdere behandeling in het parlement vertraging oploopt. In kringen rond het kabinet wordt sterk betwijfeld of dat een haalbare kaart is. Volgens het kabinetsplan ver valt de ziektewetuitkering ge durende de eerste zes weken verzuim. Wel heeft de zieke werknemer krachtens het bur gelij k wetboek recht op doorbe taling van ten minste 70 pro cent van zijn loon. De Raad van State vindt het on gewenst dat de ziektewet in twee verschillende wetten wordt geregeld en er bij conflic ten twee verschillende rechters geraadpleegd moeten worden. Ook plaatst de Raad kantteke ningen bij het plan de controle over de eerste zes weken bij de bedrijfsverenigingen weg te ha len. Tenslotte betwijfelt het col lege of de geraamde bezuiniging wordt gehaald. De voorgeno men bevriezing van de wao-uit- kering voor bestaande gevallen jonger dan 50 jaar is voor de Raad van State te billijken, al koppelt het college deze 'zware ingreep' wel aan de dramati sche groei van het beroep op de wao. Dat laatste is niet onbe langrijk, aangezien zowel het volume als de financiële last van de wao zich het laatste jaar gunstig ontwikkelen. DEN HAAG Jongeren met een hbo-diploma vinden bijna altijd betaald werk op hun eigen niveau. Meestal lukt hen dat al binnen drie maanden na afstu deren. Een van de vijf vervult daarbij een functie die daarvoor in het bedrijf nog niet bestond. Dat blijkt uit een onderzoek on der 16 duizend hbo'ers die in 1990 afstudeerden. Per sector zijn er wel grote ver schillen. Van afgestudeerden uit de kunstsector bijvoorbeeld heeft na een jaar maar zeventig procent betaald werk. Boven dien werken zij, net als leraren en hbo'ers in het sociaal-ago gisch werk, vaak tegen hun wil in deeltijd. Ook wordt niet elke hbo'er even goed betaald: eco nomen verdienen zo'n 3200 gulden bruto, leraren 2700 en in de kunst is het maandsalaris gemiddeld niet hoger dan 2100 gulden. Opvallend resultaat van het on derzoek is, dat een van de vijf een functie heeft die daarvóór in het bedrijf niet bestond. Vol gens de onderzoekers komt dat, omdat de steeds ingewikkelder werkzaamheden meer hoger opgeleiden vereisen. Werk on der hun niveau doen de hbo'ers volgens het onderzoek zelden of nooit; meer dan driekwart van de ondervraagden zegt echt een hbo-functie te hebben. Minister De Vries (sociale za ken), die een exemplaar van het onderzoek kreeg aangeboden, zei uit een recent rapport be grepen te hebben dat niet meer dan 66 procent van de hbo'ers op hun eigen niveau werkt. „Maar daarbij had men de werkgevers ondervraagd in plaats van de hbo'ers. Dat ver klaart misschien het verschil", aldus De Vries. Het onderzoeksproject houdt zich alleen bezig met afgestu deerde hbo'ers. De Vries pleitte ervoor ook eens te kijken naar wat er geworden is van mensen die zónder diploma de hoge school verlaten hebben. Maar vooral ook zei hij benieuwd te zijn naar een dergelijk rapport over de universitair afgestu deerden. Winkeldiefstallen in Haarlemmerstraat LEIDEN De politie heeft gisteren haar handen vol gehad aan winkeldiefstallen in de binnenstad. Op elf plekken werden winkel dieven aangehouden. Flessen crèmespoeling, doosjes poeder, make-up, nietmachine, verf en een dure doos Lego werden gepro beerd mee te nemen. Negen mensen werden aangehouden. Daar naast verdwenen twee dure videocamera's. Bij een inbraak in de nacht van dinsdag op woensdag in een kledingzaak aan de Haar lemmerstraat werden vijftig spijkerbroeken gestolen a 35 gulden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Morgen begint het jaar van de krantenbezorger. Het jaar waarin hij wordt gepromoveerd tot 'nieuwe held'. Want de krant is immers nergens zonder hem. Iedere abonnee Nederland telt er maar liefst vier miljoen zit elke dag op hem te wachten. En trouw stopt hij steeds weer het compleetste, overal direct bij de hand te houden nieuwsmedium in de bus. De bezorger is misschien wat verwaarloosd. Het oppoetsen van zijn imago gebeurt daarom morgen met veel vertoon, overal in het land. Zelfs ministers en bekende voetballers bezorgen dan voor één keer de krant. Hebt u nog geen 'helden' aan de deur, omdat u de krant altijd los koopt? Nodig hem dan hieronder eens uit, desnoods voorlopig voor veertien dagen. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. I O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. mJ Dhr/Mevr: I I Postcode/Plaats: Voorl: I Telefoon: I Bel 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een Antwoordnummer 998, 2501 vc Dep Haag (voor controle op bezorging) nm artstilstand hter het stuur >n( DEN Een 77-jarige man Leiden kreeg gisteravond ai' 1 half zeven een hartstil- aa' ld achter het stuur van zijn e Hij reed op dat moment op ieerburgerkadeDe oncon- ïerbare auto schoof tegen auto aan de linkerkant van we veg, die vervolgens nog een ramde. Het geheel eindig egen een betonnen paal. De is onmiddellijk uit zijn gehaald, gereanimeerd en 4 gebracht naar het AZL. r verblijft hij nu op de in- live care-afdeling. I wordt lekker tac/if met nieuwe Mijn Pacific.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1