De schone schijn voorbij Eindelijk een week mode in Amsterdam M0DE/C3 fC" Broekpak is super vrouwelijk Vandam; de Dag LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1992 De vrouw wordt manlijker, de man vrouwelijker. Met de ideaalbeelden verdwijnen de stereotiepen. In deze Vandaag de Dag drie pagina's over het thema mode, die haar ware gezicht toont: we beloven eindelijk mens te worden. door Frank Hitzert /ermoeid geworden van zo yeel trends, gaan we alsnog op zoek naar de oorsprong van het be staan. We weigeren nog langer mee te dei nen op de golven van de idioterie en liggen voortaan als brekers in de branding. De terug- nde economie en het groeiend mi- jewustzijn zullen ons gedrag defini- veranderen. We rekenen af met de ne schijn. worden moe van steeds maar heb- hebben, hebben", zegt Marie-Lou ner, strategy director van FHV/ )0, het adviesbureau voor reclame iarketing in Amstelveen. „Onze in hangen al geruime tijd vol, dus loeten we nog met kleding die na alweer uit de mode is?' laar relaties van goede adviezen te len blijven voorzien en om zelf te In te komen welk beeld voortaan iest kan worden uitgedragen, heeft iclamebureau, 'als spiegel van de ;schappij', recent een (Europees) irzoek afgerond naar de 'Future lan' en het moederbedrijf BBDO Idwide hand- en spandiensten ver- op zijn speurtocht naar de 'Futu- Witmer signaleert zowel onder nen als vrouwen uit het middenka- in de leeftijd van 20 tot 35 jaar, een veranderend denkpatroon waarin oonlijk geluk belangrijker wordt ïnancieel gewin. „De yup, zo die al bestaan, is begraven. Wie je bent, niet wat je hebt", resultaten worden bevestigd door inquête onder Franse consumen- lie bnlangs door het weekblad 'Le |t' is gehouden. Onder de titel 'la fin frime', het einde van de schijn, het medium een groeiend verlan- laar zekerheid vast, een hogere en een betere kwaliteit van het Zo blijken Fransen minder cham- le te drinken en zich af te wenden le 'nouvelle cuisine'. Ze willen de- eid tot in de keuken. St. Tropez st het als pleisterplaats van de au- tieke dorpjes op het platteland, en iieke literatuur en klassieke mu- beleven een revival. Harmonieuzer d fanatisme raakt uit de gratie. Lij- s even leuk, maar strenge dieet- - ma's voor langere periodes hoeven meer. We willen het allemaal wat ïonieuzer: de ene dag wat meer, de re wat minder. Massaal joggen zal enomeen blijken van voorbijgaan- ird. Gezond zijn betekent voortaan cker voelen in je eigen lijf. intwikkeling zet zich door in het dgedrag. Marie-Lou Witmer: luwen laten zich de mode niet lan- oorschrijven. 'Looks' zijn uit, om- Touwen niet meer willen voldoen een allesoverheersend ideaalbeeld, leken naar nuances, willen hun oonlijkheid onderstrepen zonder overdrijven. Ze willen kleding vrouwelijke kwaliteiten, die tege- laadkracht en assertiviteit her- Innerlijk wint het van uiterlijk, ireedgeschouderde jasje van de ja- achtig, dat beantwoordde aan het mij-nou-presteren-beeld, wordt angen door vloeiende lijnen. Maat- hoeft niet meer, boezem en billen Bn weer worden gezien. Het plaatje le vreselijk geëmancipeerde zaken- w met het zwaaiende attaché-kof- b verdwijnt weer. Aan de andere stappen ze niet meer ongeacht figuur in een minirok. De kern van is: balans. Een opvallende uit- st van ons onderzoek is dan ook, en grote groep werkende vrouwen bijzondere kleding zegt te kunnen en; kleding die niet alleen repre- atief is, maar ook vrouwlijk en com pel. Ze constateren een kloof. Ze n niet langer kiezen voor de geijkte ssing van het jasje met het rokje, r willen evenmin in een doorkijk- binnenstappen. Daartussen gaapt En dan praat ik niet alleen over iwen die aan de directietafel zit- IE foto escada Vrouwen laten zich niet langer de mode voorschrijven. Gezond zijn betekent voortaan je lekker voelen in je eigen lijf. Het zoeken naar balans verklaart vol gens de strategy director ook waarom vrouwen manlijker worden en mannen vrouwlijker, hetgeen zich niet alleen uit in kleed-, maar ook in winkelgedrag. „Winkelen is niet meer de allesover heersende hobby van vrouwen. Ze heb ben een baan, een gezin, en gebrek aan tijd. Ze constateren dat de openingsu ren van crèches en winkels onvoldoen de flexibel zijn. Vrouwen worden daar door efficiënter, gaan doelgerichter te werk. Ze gaan niet meer vijftien winkels af om overal te snuffelen. En ook zij voelen zich zo langzamerhand verza digd. Ze willen minder, maar beter. Uit eindelijk blijven ze die zaak trouw die kwaliteit biedt en bovendien service hoog in het vaandel heeft staan" „Tegelijk laten mannen zich niet langer zonder fantasie maar alles aantrekken. Ze worden zich bewuster van kleding, worden creatiever en gaan wat vaker winkelen. Ze vinden het steeds leuker met kleding om te gaan en durven er op het werk met andere mannen over te praten. Ze zullen het pak niet verfoeien, maar wel hun eisen versoepelen. Ze zien kleding niet langer als verlengstuk van de mate waarin ze carrière maken. Comfort Wat ze willen, is comfort, zich lekker voelen. Het werk gaat niet langer voor het meisje. Wie het druk heeft, ziet dat niet als teken dat hij een belangrijke baan heeft, maar dat hij z'n zaakjes niet goed regelt. Mannen ervaren dat de tol voor welstand hoog is en kiezen voor een leven waarin tijd is voor gezin en vrienden. Dat uit zich in de kleding, die casual is, relaxed". Het mannenkledingmerk Hugo Boss heeft die ontwikkeling inmiddels on derkend en symboliseert de nieuwe tijd geest met een ingetogen generatie kos tuums. De brede schouders en de dub bele rij knopen, tekenen van zakelijk succes, maken plaats voor een smaller, soepeler en onopvallender type pak. „In zijn reclamecampagne staan de mannen van als een leger gestaalde carrièremakers in een Manhattan-achtig decor. Het is allemaal vriendelijker geworden, de mannen van Boss zitten nu ook op de grond", constateert Marie-Lou Witmer. „Polo van Ralph Lauren is ook een goed voorbeeld. Het merk richt zich niet meer hoofdzakelijk op het elitaire krin getje. Van de 'social circle' vestigt Polo de aandacht nu meer op het produkt". Het duidt volgens Marie-Lou Witmer allemaal op de mentaliteitsverandering die zich langzamerhand onder grote de len van de bevolking zal voltrekken; werkelijkheid boven schijn, geest ver sus lichaam. „De consument van de ja ren negentig gaat op zoek naar produk- ten en merken die dat onderstrepen. En dat doen door duidelijk te zijn". Het heeft wat jaartjes geduurd en het is nog maar weer afwachten of het nu blij vend is, maar voorlopig wordt er in de week van 12 tot en met 20 september in Amsterdam heel veel aandacht besteed aan mode. Het wordt een week, waarin couturiers, jong talent en modewinkels het publiek hun creaties zullen tonen. Emilie Bouwman, al jaren bezig met de organisatie van modeshows, is er einde lijk in geslaagd om, in samenwerking met hotel Okura waar de meeste shows worden gehouden, een aantrekkelijk programma samen te stellen. Zo zijn er couture-shows van Frank Go- vers (12 september) en Edgar Vos (13 september), en Le Salon en Carla V. to nen hun nieuwste wintercreaties op vrijdag 18 september. Er is voorts een gecombineerde show van Leeser en Ko- nig, tijdens welke zowel dames als heren aan bod komen (19 september). En als slot zijn er op zondagmiddag 20 september de shows van Thierry Mu gier, samen met de in Nederland niet zo bekende Bassant Couture uit Parijs. Tijdens en rondom de modeshows wordt van alles gedaan om de week ook anderszins te laten bruisen. Een vernis sage bijvoorbeeld bij de opening van Fashion on Canvas, een collectie olie verfschilderijen die Espen Gregor Ha gen in opdracht voor dit evenement schilderde. Voor de show van Edgar Vos presenteert Philipp Bellini het desig ners horloge van Rop Ranzijn. Hoeden M/V en het jonge aankomende talent Armin van Zutphen showen sa men in het etablissement van Joop Braakhekke op 16 september. Max Heymans, de grondlegger van de Nederlandse haute couture zal aanwe zig zijn in de vorm van een unieke vei ling van zijn ontwerptekeningen. Dat gebeurt aan het einde van de week, na de show van Thierry Mugier. De op brengst van de veiling gaat naar de stichting ter bevordering van de Neder landse haute couture, in het bijzonder Max Heymans. Naast deze mode-spektakels worden er op zaterdag 19 september op pontons in de Keizersgracht bij de Leidsestraat shows gegeven met kleding van de win kels uit de Leidsestraat. De modeweek wordt geopend met de show van Frank Go vers op zaterdag 12 september, een opening die zal worden verricht door burgemeester Van Thijn. De avond daarvoor verzorgt Frans Mo lenaar de presentatie van zijn winter collectie in het geheel gerenoveerde Amstel Hotel. Molenaar had al afspra ken met het Amstel, maar volgende keer sluit hij zich op bepaalde voor waarden aan bij Fashion Exession, om dat hij al jaren voorstander is van een Amsterdamse modeweek. Rob Kroner gaf vorige week reeds zijn show in eigen huis. Deze Amsterdamse couturier vindt zijn kleren niet zo goed tot hun recht komen in een grote zaal en bovendien wil hij wat zijn show be treft graag vasthouden aan de eerste woensdag in september. Verheugend is het echter, dat niemand echt tegen is en dat alleen al lijkt een garantie dat er toch eindelijk iets als een Amsterdamse modeweek tot stand zal komen. Inlichtingen over de shows: 023- 292185. foto Claude Vanheye Tijgerprints van Carla V., straks ook te zien tijdens de Fashion Excession in Amsterdam. Eindredaktie Peter van de Hoest

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17