Van Iskariot naar Kartner Een maaltijd die walmt van knoflook ÉÉL:.A-" CARLANDERSON FL( Onrecht Mensen LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1992 door Bert Jansma Hij heeft net ontdekt dat hij de oudste deelnemer is aan het festival. De Ame rikaan Carl Anderson zegt het lichtelijk geamuseerd. Hij hoeft zich dan ook geen zorgen te maken: Niemand bij het Holland Ca sino Scheveningen Festival ziet z'n 48 levensjaren aan hem af. Maar enig rekenwerk bevestigt het. Want Anderson speelde en zong de rol van Judas Iskariot in de verfil ming van 'Jesus Christ Superstar'. En dat was in 1973. Toen had hij al in de Broadway-versie van de An drew Lloyd Webber/Tim Rice-musi- Carl Anderson is zonder meer de meest ervaren zanger op het festival dat vrijdag en zaterdag wordt gehou den. En dat merkje aan hem. Hij loopt zeer ontspannen rond, pikt en passant het knalroze jasje van de manager van de Belgische zanger Freddie Bierset om het alom te sho wen. Zijn tweede cd is onlangs uitge komen op het GRP-label, hij heeft vele malen met Nancy Wilson gezon gen en speelde rollen in tv-series als 'Hill Street blues' en 'Days of our li ves'. Hij was ook (kort) te zien in Ste ven Spielbergs film 'The color pur- 'Nee, een Ster ben ik niet. Je kan zeggen dat ik door m'n collega's gerespecteerd word. Ik ben veelgevraagd en hoef me geen zorgen te maken over brood op de plank. Eigenlijk is dat de mooiste carrière die je kan hebben'. ple': Een rolletje als 80-jarige, Afri kaanse priester. Anderson moest er elke dag zes uur voor bij de grimeur zitten, en al sneuvelde de helft van zijn werk in de montagekamer, hij leerde bij de opnamen producent/ar- rangeur Quincy Jones kennen, een van z'n 'helden'. Op het North Sea Jazz Festival was hij enkele jaren geleden bij de band van Joe Zawinul te horen, in Neder land heeft hij ooit een hit gehad zon der dat hij het zelf wist met zijn ver sie van Stevie Wonders 'Buttercup' „Nee, een Ster ben ik niet", stelt An derson vast. „Je kan zeggen dat ik door m'n colle, teerd. Ik ben veelgevraagd en hoef me geen zorgen te maken over brood op de plank. Eigenlijk is dat de mooi ste carrière die je kan hebben. Be roemdheid zitje privé-leven maar dwars, en muziek is voor mij toch maar een deel van dat leven". Wat doet die geroutineerde Carl An derson tussen de vaak aan het begin van een carrière staande artiesten in Scheveningen? „Ik doe het niet om het geld" zegt hij. „Ik wist niet eens dat er geldprijzen aan dit festival vast zaten. Het is geen 'career move'. Eerder een 'life move', ik wil de dit een keer meemaken. Vier jaar geleden was ik al benaderd om hier te komen. Het idee voor dit festival bestond, maar de sponsoring kwam toen niet rond. De volgende jaren was ik steeds bezet. Nu kwam er het er dan van". Al nam Anderson tussendoor deel aan diverse songfestivals (Chili, Ma leisië) en won hij er prijzen, hij is nog altijd in de greep vanJesus Christ Superstar' en zijn rol van Judas. Een jaar geleden stond hij in een nieuwe versie van de musical in Pittsburgh en verklapte toen aan een van zijn tegenspeelsters dat hij een jubileum vierde: „Ik ben vanavond 21 jaar bij dit project betrokken". Het meisje keek hem ongelovig aan. Ze was zélf net 21. Anderson: „Straks neem ik die rol weer op me. Want dan begin nen we met Ted Neely (in de rol van Jezus) een tournee ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de film". De joviale Carl Anderson vindt zich zelf meer een 'performer' dan een acteur: „Ik ben eigenlijk gaan acte ren na die eerste lange serie voor stellingen van 'Jesus Christ Super star'. Ik viel toen in een gat. Wat moest ik gaan doen? Er kwamen aanbiedingen voor tv-rollen, voor theater. Maar via een andere musi cal, 'Zen Boogie', ben ik weer bij de muziek terechtgekomen". Een keer punt in zijn carrière. Net zoals de uitnodiging van Nancy Wilson om bij haar te komen zingen: „Als jonge jongen heb ik haar echt vereerd. Ik was op een afstand verliefd, wilde met haar trouwen. Dat heb ik ver teld toen we begonnen te repeteren. Weetje wat ze zei? 'Jammer datje me niet gebeld hebt". In Scheveningen is er voor Anderson geen Nancy Wilson. Wel Pierre Kart ner. Want als verplicht nummer werd hem diens liedje 'Lady' toebe deeld: „Nee, geen eigen keus. Maar voor mijn stem zonder meer het bes te liedje dat erbij is. Misschien nog beter dan mijn eigen 'Love is gonna getcha". co Ad 's-Gravesande Albert Heijn Ad 's-Gravesande: 'De connaisseur' lid 's-Gravesande presenteert komend winterseizoen de cultuurquiz 'De connaisseur' van de NOS op Ned. 3. De opzet van het spel wordt ingrijpend gewijzigd. Er komen 26 afleveringen, waarin niet alleen beeldende kunst maar voortaan ook film, theater, muziek en literatuur aan bod komen. Elke ronde van vijf afleveringen levert een 'connaisseur' op. In de laatste, extra lange aflevering komen de vijf winnaars tegen elkaar uit in de superfinale. Joop Koopman, die de quiz twee seizoenen presenteerde, heeft besloten te stoppen, omdat hij zich niet kan verenigingen met de nieuwe opzet die ID-TV en de NOS hebben bedacht. Eredoctoraat Albert Heijn xXlbert Heijn krijgt een eredoctoraat van de universiteit Nijenrode. Dat gebeurt bij de opening van het academisch jaar op 14 september. Ook de Amerikaanse zakenman Samuel Johnson wordt eredoctor van de universiteit. Volgens Nijenrode hebben de twee ondernemers getoond dat visie, doorzettingsvermogen, vakkennis, marktoriëntatie en leergierigheid doorslaggevend zijn voor succes. Albert Heijn, oud-president van Ahold, heeft zelf aan Nijenrode Prof. Oxenaar verlaat TU Delft X rof. R.D.E. Oxenaar, de ontwerper van onder meer onze bankbiljetten, heeft zijn functie van buitengewoon hoogleraar industrieel ontwerpen aan de Technische Universiteit Delft voortijdig neergelegd. In zijn reden voor zijn vertrek, dat de faculteit industrieel ontwerpen te groot is geworden. „We hebben geen goede oplossing weten te vinden om vormgeving te doceren aan de ruim tweehonderd studenten. Zelfs de zeer getalenteerden kunnen zich maar nauwelijks ontplooien". Oxenaar blijft hoofd esthetische vormgeving. In die functie blijft hij eindverantwoordelijk voor alle ontwerpen, van postzegel tot Max Moscowitz en Ellen Brusse: nog perfecter in het pak dan onder anderen Adriaan van Dis, Lee Towers, Sonja Barend en Berdien Stenberg. Ellen en Max best gekleed t oor de vijfde maal werden gisteren in Den Haag tijdens de modeshow van Hardies in de Grote Kerk de namen bekend gemaakt van de best geklede vrouw en man van 1992. Minister Hans Alders reikte de onderscheidingen, gpuden vijgeblaadjes, uit aan de tv- presentatrice Ellen Brusse en de advocaat Max Moscowitz. Zij waren door de leden van de Nederlandse Vereniging van Modejournalisten uitgekozen. Vijfjaar geleden werd deze 'wedstrijd' nog wat meesmuilend bekeken in Nederland, maar inmiddels wordt er door vrouwen en mannen in het openbare leven wel degelijke waarde aan deze onderscheiding gehecht. Tot de genomineerden bij de vrouwen behoorden verder: Sonja Barend, Neelie Kroes, Liesbeth List, Linda de Mol, Marte Röling, Yvonne van Rooy, Berdien Stenberg, Tineke Verburg en Maartje van Wegen. Bij de mannen waren dat Marco Bakker, Ted de Braak, Adriaan van Dis, Charles Groenhuijsen, Paul Huf, Erwin Krol, Robert Long, Stanley Menzo en Lee Towers. «sr' Mijd zondag het gezelschap van Theo Ri chel. De avond ervoor nuttigt hij een met knoflook doordrenkte maaltijd. Alle gan gen zijn kwistig voorzien, zelfs het drankje vooraf en het toetje. Op het menu staat als aperatief een knoflookli- keurtje; het dessert is een fruitsalade, overgoten met een knoflooksaus. Het advies om uit zijn buurt te blijven vindt de Zeeuwse journalist overdreven. „Ik stink helemaal niet. Dat is me nog nooit verteld en men is toch echt niet te beleefd tegen mij". Volgens Richel ver spreidt hij geen walm omdat hij knoflook zelden rauw eet. „Als je het gekookt con sumeert, stink je niet". Lacht: „In elk ge val aanzienlijk minder". Met tweehonderd anderen zal hij zich te goed doen aan het diner. Zij hebben zich verenigd in de 'Vrienden van de Stinken de Roos', de stichting die Richel in 1989 oprichtte. Zij komen zaterdag bijeen op het knoflookfestival, dat in het verdron ken land van Saefthinge wordt gehou den. Of om precies te zijn: in Emmadorp, gelegen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Van de gasten wordt overigens ook verwacht dat zij in actie komen. Zo kunnen ze mee doen aan Vlaamse volkssporten als tafel- pieren en gaaibollen. Bovendien staat er een wandeling op het programma door het schorrengebied aan de rand van de Westerschelde. Daarna kunnen de deelnemers aan tafel. Maar liefst drie bollen knoflook per per soon zijn verwerkt in de maaltijd, die in „Knoflook en schapen horen gewoon bij elkaar; het leek ons een aardige locatie". Werking Richel is niet alleen een groot liefhebber van deze kruiderij; hij gelooft ook in haar heilzame werking. In de 'Walm', het tijd- foto Jacques Zorgman Theo Richel, oprichter van de 'Vrienden van de Stinkende Roos'. schrift van de stichting, wijdde hij er arti kelen aan. Die zijn nu gebundeld in het boekje 'Alles over knoflook'. Daarin staat ook de geschiedenis beschreven van wat Richel een lekkernij noemt; bovendien bevat het een reeks recepten en anekdo tes. Dr. Herbert Pierson, directeur van het Amerikaanse National Cancer Institute, krijgt zaterdag het eerste exemplaar uit gereikt. Dé aangewezen persoon, vindt de journalist. Volgens hem heeft Pier- sons kankeronderzoekscentrum ontdekt dat knoflook, naast groente en fruit, een anti-kankerwerking heeft. In bij voor beeld kool en wortelen zouden stofjes zit ten die een gunstige werking kunnen hebben. Richel: „Pierson is bezig die groenten te analyseren; hij onderzoekt wat de be langrijkste stoffen daarin zijn. Hij wil daar twee dingen mee doen; Pierson gaat bekijken of er teeltmethoden te ontwik kelen zijn, waardoor de concentratie uit die stoffen in de groenten hoger wordt. Hij wil ze er ook weer uit halen en die dan verwerken in ontworpen voedingsmidde len". Dat kan, zegt Richel, in de vorm van bij voorbeeld een sapje zijn. „Bij het ontbijt drink je een drankje waarin de werkzame stoffen uit die groenten zitten. Naast je gewone voeding krijg je dan in elk geval ook je voorraad anti-kankerspulletjes binnen". Kritisch Als vriend van de 'Stinkende Roos' ver orbert Theo Richel dagelijks een portie knoflook. Niet omdat hij onvoorwaarde lijk gelooft in de kracht van de kruiderij hij vindt haar vooral smakelijk. „Ik ben wel overtuigd van de heilzame werking, maar sta er toch ook behoorlijk kritisch tegenover. Ik zeg wel: eet knoflook; je doet dan iets goeds voor je gezondheid. Het is een bijdrage; als je welzijn je echt wat waard is, zul je er veel meer voor moeten doen en laten". Naast de dagelijkse hoeveelheid knoflook slikt hij ook vitamine. Richel, de gezond heidsfreak? De journalist vindt dat te sterk uitgedrukt. Hij is geïnteresseerd in het onderwerp; tenslotte schrijft hij er ja ren lang over. „In de loop van de tijd ben ik wel cynischer geworden. Een heleboel ziektes heb je aan je eigen gedrag te wij ten, maar aan de andere kant is het ook een loterij. Het is toch een beetje Russi sche roulette of je wel of geen kanker krijgt". 'Alles over knoflook' is verschenen bij uitgeverij BZZTöH en kost ƒ19,90. De krant zoekt 'Nieuwe Helden' dagbladen bij de abonnees in de bus stopt krijgt morgen versterking. Di recties en hoofdredacties van de kranten en een heel stel bekende Ne derlanders lopen dan een ronde mee om te onderstrepen dat de bezorgers een onmisbare schakel vormen tus sen krant en abonnee. Abonnees moeten dan ook niet opkijken als mi nister d'Ancona, haar collega Hirsch Ballin, tv-presentator Maartje van Weegen of PSV-keeper Hans van Breukelen morgen de krant bezor gen. De ludieke actie betekent tevens het startsein voor de campagne 'Zonder Nieuwe Helden is de krant nergens', waarmee de dagbladen het imago van de bezorgers trachten op te krik ken. Uiteindelijk doel is het werven van nieuwe bezorgers in de leeftijd van vijftien tot achttien jaar. Want het verloop onder de ruim 50.000 mensen, die dagelijks zo'n vier mil joen kranten rondbrengen, is groot. Logisch, vindt de jongerenorganisa tie van het CNV. Als de krantenbe zorgers een normale arbeidsover eenkomst zouden krijgen, zou er wel meer belangstelling zijn. Waarom krijgen bezorgers niet, net als de za terdagbestellers van de PTT, een ar beidscontract, waarin onder meer het recht op vakantiedagen en -toe slag en het recht op doorbetaling bij ziekte zijn geregeld?, vragen de jon geren van de christelijke vakbond zich af. „De dagbladuitgevers kun nen werven tot ze een ons wegen, maar aan voldoende krantenbezor gers komen ze alleen door hun 'nieu we helden' een behoorlijke rechtspo sitie te bieden en fatsoenlijk te beta- Er zijn altijd 's avonds mi met lange regenjassen gew< die ons heimelijk vanuit diel iets te koop aanboden. Ze t: je liefst even in een donker of in een portiek, want het iets verbodens wat ze je aan^A) en daarom was het juist zo j buitenkansje. Ordentelijke burgers zoals wij, lieten ziel dit soort heren niet afleidenu wetende dat iedereen die zie dat portiek liet lokken nog U|| voordat hij verder iets gedaaV had, de schijn van F® medeplichtigheid op zich zo laden met alle nare gevolge®1 vandien voor zijn reputatie] liepen hen dus straal voorbij" weten tot op heden nóg niet] voor prachtkansen we hebbj p gemist. Wat hadden die mannen onfrc hun jas? Naarmate wij idl volwassener werden, kwamp daarover meer te weten: in f begin hadden zij daar ondeugende briefkaarten, lijd' werden het binnengesmokk|(| horloges, nog wat later zachL tegenwoordig hoofdzakelijk^ harde drugs. Goed beschou\jip hebben we dus met dat doorjti niet echt veel gemist. Hoogs^, is het een beetje jammer vaip briefkaarten. Pn In Engeland schijnen 17 straathandelaren nu een nir artikel onder hun jas te hebijg héél oude illegale opnamen fj de Beatles. Ze staan op een [ei laserdisc en voor 50 pond pe25 krijg je zo'n disc klandestien4! toegestopt en kun je hem meenemen naar huis, in de iP hoop onderweg niet te word( aangehouden, wantje voelt L klompen aan dat hier iets nijj orde is. C [7. De opnamen dateren van lSg-c dus precies vier jaar voor dej-c Beatles doorbraken. Zij hetel4 nog The Quarrymen, maar M kenners weten dat zij het wel degelijk zijn. Het is dus een |L artikel dat iemand daar op zj"^ heeft gevonden, een heerlij vroege opname waarvoor iedereen met een beetje mu2 benul die 50 pond graag nee Een opname van vóór de doorbraak met alle vier de *x Beatles onder een schuilnaa veel koortsiger kan een verzamelaar het zich niet dromen. Zodra we in Londen zijn kop jj die laserdisc natuurlijk. Mai vraag waar we tegelijkertijd eens een antwoord op zoude willen hebben is: waarom lij ie er bij ons nooit zulke dingen d zolder? Waarom vinden andP mensen altijd Blaauw-atlasf de vliering en Ming-vazen ir hok onder de trap? En wie zi j( achter dat die enkele keer da,r] zelf met een heel oud vaasje het veilinghuis komen alle taxateurs in hartelijk lacherjcd uitbarsten? Als wij een kannetje van zol< de veiling brengen, houden taxateurs hun buik vast van lachen, als anderen met huil kannetje komen klakken zij meteen prijzend met de tonggf weten dat er veel onrecht is tyi wereld, maar begrijpen nog steeds niet waarom zoveel daarvan bij ons terecht moet komen. Maar we houden vol. Tegen weten in. We hebben de vaa£ en de kannetjes weggedaan, )r wat we nog wel op zolder hel [s liggen is twee ton oud papier 0) de tijd dat ze waren opgehou 10 daar iets voor te geven. Voor zekerheid gaan we daar ook doorheen. Maar diep in onsl voelen we het al aankomen: handgeschreven partituur v Bach van vóór zijn doorbraa er wéér niet bij zijn. foto Jos van Leeuwen De oudste deelnemer aan het Holland Casino Scheveningen Festival Carl Anderson.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12