Woningbouwvereniging overvallen door actie gemeente Sassenheim Authentieke sleepboten tijdens Schippertjesdagen Leiden Omgeving ^^versmallingen Herenstraat Historische stoomtram door Haarlemmerstraat /ij hebben de oudste lardenmarkt van Nederland' iieningChe Muzieklessen nieuwe stijl in Voorhout L Wapen van tijdelijk in Voorhout gebruik Fantastische Miele Keukens met ongekende kortingen! Ai nd- JRHOUT B en w van Voorhout hebben een alter en ir f plan opgesteld voor de Herenstraat. In plaats van imei rempel met fietssluis ter hoogte van Huize Agnes, nddl de commissie Ruimtelijke Ordening verkoos, op- K li het college voor vier eenrichtings-verkeerssluizen. rsve a overleg met verschillende betrokken instanties, 0l4Jde NZH. De sluizen komen om en om te liggen, leurtelings doorgaand verkeer voor de linker, dan- ope echter rijbaan. De eerste komt in de buurt van de Broerestraat, de tweede bij de Boerhaavestraat, de bij de Bernhardstraat, en de laatste bij de Boek- ie*0 laan. Ter hoogte van Huize Agnes was het ondoen- m een verkeersremmende maatregel in te voeren, ott dit ten koste van teveel parkeerplaatsen zou uis In de volgende commissie voor Ruimtelijke Orde- 3 J komt het collegevoorstel ter sprake. LEIDEN - De drie oktoberviering kent dit jaar twee primeurs: een his torische stoomtram in de Haarlem merstraat en een country and wes ternfestival op de Kaasmarkt. Te rug van weggeweest is de wieler koers voor dames. Daaraan doen in elk geval de bekende wielrensters Leontien van Moorsel en Monique Knol mee. Met Ingrid Haringa wordt nog onderhandeld. In de Haarlemmerstraat viert op drie ok tober de nostalgie hoogtij als een groot deel van de winkelstraat wordt omgetoverd in een historisch stoomtramtraject. De Nederlandse Smalspoorweg Stichting heeft hier voor twee stoomlocomotieven en twee open rijtuigen beschikbaar ge steld. Zeshonderd meter rails, van de vestiging van C A tot aan de Pelikaanstraat, telt het traject. „Een gigantisch project", aldus Ruud Breedveld van de Drie Octo- bervereeniging. Hij doelt daarbij met name op het leggen van de rails. „Het lastige is dat we daarmee pas kunnen beginnen nadat de Taptoe de straat heeft aangedaan". Dat be tekent dat de 35 vrijwilligers van de smalspoorweg stichting in de nacht van 2 op drie oktober flink moeten doorpezen. Verloopt alles volgens plan, dan maakt de tram om 10 uur zijn eerste rit. Om gevaarlijke situa ties zoveel mogelijk uit te sluiten, rijdt de tram stapvoets. De Haar lemmerstraat zal overigens niet he lemaal blauw zien van de rook. Ge kozen is voor een speciale kolen- soort uit Amerika, waarbij weinig rook wordt uitgestoten. De histori sche tram is bedoeld als goedmaker- tje voor het gemis van de optocht, die dit jaar de Haarlemmerstraat niet aandoet. „Er zijn elk jaar pro blemen. De straat is gewoon te smal om zoveel belangstellenden te her bergen en bovendien kunnen de praalwagens de bocht ternauwer nood nemen. Vandaar dat is geko zen voor een andere route, via Noordeinde en Witte Singel", aldus Breedveld. De Kaasmarkt staat tij dens de drie oktoberfeesten in het teken van de Countrymuziek. Hoe wel drie oktober op een zaterdag valt, ziet de Drie Octobervereeni- ging geen reden om het feest uit te breiden naar de zondag. Dat bete kent dus ook geen kermis op 4 okto ber. „Het drie oktober feest is kort, maar wordt zeer intensief beleefd en gevierd. Een dag later is het over voor de echte Leidenaar. Die slaapt. We moeten het kermisbeden ook al tijd uit het hoofd praten omdat ze er anders geld op moeten gaan toeleg gen. Ze willen graag blijven staan. Maar er komt gewoon vrijwel nie mand meer", aldus Breedveld. Inbreker gepakt na achtervolging WASSENAAR Dankzij de oplettendheid van een buurtbewoner is een snelkraak in Wassenaar vannacht snel opgelost. De betrok ken bewoner van de Langstraat werd vannacht rond tien over half twee wakker van glasgerinkel. Hij zag nog net drie mannen wegrij den die kennebjk hadden ingebroken bij een kledingzaak. De politie zag de betrokken auto later rijden en probeerde die staande te hou den. Er ontstond een achtervolging met zulke hoge snelheden dat de politie moest afhaken. Later in de nacht kon de Haagse pobtie de auto wel op de Javastraat in die stad tot stilstand brengen. Twee in zittenden sloegen op de vlucht, de bestuurder is aangehouden. Inbreker gepakt in Messiaskerk WASSENAAR Een 34-jarige Wassenaarder is vannacht rond een uur gearresteerd toen hij aan het inbreken was in de Nederlands hervormde Messiaskerk aan de Zijllaan, op een steenworp afstand van het politiebureau. Getuigen ie glasgerinkel hadden gehoord waarschuwden de politie die lopend en met een auto naar de kerk ging. Binnen werd de Wassenaarder aangetroffen. logirnvoer was k'einer dan ooit, maar L°_ghi enburg lacht om Heenvlietse claim 1NE-L0UISE KOELEWIJN ENBURG - In de Iste gemeente van Ne- nd is gisteren de oudste fdemarkt van Nederland jouden. Dit jaar begon de toer van de paarden ruim "juur later dan gepland, het aantal paarden was perkelijk minder dan ;aande jaren: circa 85. Gezelligheid had er echter londer te lijden, nite aanvoer van de paarden 'jens het paardemarktco- j te wijten aan het wissel- je weer. „Het is beslist niet [at er voor de oudste paar- prkt van Nederland steeds fier animo is, eerder het te- Seel", aldus het comité. Mst de traditionele paarde- is er gedurende deze fe vertier voor jong en oud: •jrijden, een lampionenop tocht, spelletjes en natuurlijk de kermis. De festiviteiten en de sfeer rondom de paardemarkt zijn niet alleen voor de Valken burgers zelf aantrekkelijk. Naast een groot aantal bezoe kers uit buurgemeenten komen ieder jaar weer mensen speciaal voor de paardemarkt vanuit bij voorbeeld de Verenigde Staten naar Valkenburg. Dit jaar wa ren ook twee oud-burgemees ters van Valkenburg van de partij. De oudste paardemarkt van Nederland geniet bekend heid over de hele wereld, vol gens de trotse Valkenburgers. Oudste De eerste paardemarkt in Val kenburg werd gehouden in 1206. „Wij waren dus echt de al- lereersten", aldus het paarde- mar'ktcomité. Valkenburg is echter niet de enige gemeente die claimt de oudste paarde markt van Nederland te heb ben. Ook het Zeeuwse plaatsje Heenvliet beweerd recht te heb ben op de titel 'Oudste paarde markt van Nederland'. Waar de Heenvlieters die onzin vandaan halen weten de Valkenburgers niet. „Maar het zal wel iets te maken hebben met onze burge meester. Die komt uit Heen- vliet", aldus een paardemarkt- bezoeker. Zou burgemeester Sinke de roddel, dat Heenvliet de oudste paardemarkt van Ne derland heeft, hebben ver spreid, omdat hij misschien diep in zijn hart die titel liever gunt aan zijn geboortedorp? De Valkenburgse bevolking weet het niet. „En het maakt eigen lijk ook niet zoveel uit wat de Heenvlieters beweren. Wij we ten wel beter: Valkenburg is de oudste", aldus een eensgezinde Valkenburgse bevolking. De en kele paardemartkbezoeker die het tegendeel beweerde, sprak met een opvallend zeeuws ac cent. udekerkse ng kapot lEKERK AAN DEN Door een defect in de imatische bediening, ^jdt het oplaten en neerha- ock 'an de Koudekerkse brug ropflijk met de hand gedaan. :ees| maakte de gemeente Rij- )/4: <jeld gisteren bekend. ^"Jdbediening betekent ech- tt er meer tijd gemoeid is de bediening van de brug. openen en neerlaten zo'n tien minuten. Om [oponthoud voor het weg- ir tot een minimum te irken, wordt de brug pas iend wanneer meerdere m de brug willen passe- Dat lukt goed, want er de 'orming is beperkt. Er is iddels een begin gemaakt het verhelpen van het de- 11116 Verwacht wordt dat de PJg morgenmiddag weer au- ?atisch kan worden be- hd. II t VOORHOUT - Het muziek onderwijs op de Voorhoutse basisscholen zal een nieuwe invulling krijgen. De Voor houtse gemeenteraad zal zich volgende week buigen over een gewijzigd voorstel over de muzieklessen. Het komt in de plaats een eerder voorstel dat door de commis sies Financien en Onderwijs ongeschikt werd geacht. Aanvankelijk stelde B en W voor geen vakleerkracht meer te betalen voor muziekonder wijs op de basisscholen en in plaats daarvan een hogere sub sidie te verstrekken aan de Streekmuziekschool Lisse en omstreken (SML). Dat voorstel kreeg in beide commissie wei nig steun, waarop b en w beslo ten om het voorstel in te trek- SASSENHEIM - „We wis ten dat de betreffende wo ning afgelopen maandagmid dag zou worden gevorderd, maar het heeft ons totaal overvallen dat dit via een persbericht van b en w we reldkundig gemaakt zou worden. Dat merkten we pas toen we door de pers bena derd werden". Zo reageert S. Schrader, hoofd verhuur-en bewonerszaken van de Sassenheimse woningbouw vereniging De Vooruitgang op de mededeling van b en w van Sassenheim, dat men een wo ning van De Vooruitgang in heeft gevorderd. Het is nog niet duidelijk op wel ke wijze De Vooruitgang zal re ageren op het maandagavond door b en w uitgegeven persbe richt. In dat bericht werd mel ding gemaakt van een vorde ring door het Sassenheimse col lege op een woning van de Voor uitgang aan de Kwekersweg 74, die bewoond gaat worden door een invalide vrouw met haar ge zin. Gedurende een overleg periode van ruim een jaar hebben de beide partijen de gemeente en de woningbouwvereni ging geen overeenstemming kunnen bereiken hetgeen uit eindelijk geresulteerd heeft tot de vordering. De vertegenwoordiger van het Vooruitgang bestuur is aller minst bereid duidelijkheid over de recente ontwikelingen te verschaffen. „Het is bekend dat we niet over een nacht ijs zijn n. We hadden erg veel ar gumenten tegen de verhuur door dit gezin, het is niet voor niets dat er een jaar over is ge sproken. Maar er spelen allerlei aspecten van persoonlijke aard mee. We kunnen ons niet verde digen zonder privacy-gevoelige gegevens van betrokkenen pu bliek te maken. En dat is iets wat we beslist niet willen en mogen doen". Schrader be treurt het daarom dat de ge meente zich minder heeft be kommerd om het beschermen van de privacy van de toekom stige bewoners van het huis aan de Kwekersweg. „Iedereen weet nu precies om welke men sen het gaat, daar bestaat in middels geen twijfel meer over". Hoewel Schrader toegeeft dat de bewuste woning aan de Kwe kersweg in bouwkundig opzicht bijzonder geschikt zou zijn voor de bewoning door de betreffen de invalide vrouw en haar fami lie blijven er volgens hem ande re factoren van doorslaggevend belang bij een afwijzing door de woningbouwvereniging". De gemeente zegt in haar verkla ring deskundige adviseurs te hebben geraadpleegd die hun advies uit moesten brengen over een mogelijke toewijzing van het huis aan dit gezin. De V ooruitgang-woordvoerder heeft echter zijn bedenkingen over de vakbekwaamheid van verschillende ingeschakelde in stanties. Alleen de Gemeentelij ke Medische Dienst die even eens een stem in kapittel had zou volgens hem als deskundig adviseur te boek staan. Het is nog niet eerder in de 75 jaar dat de woningbouwvereniging be staat voorgekomen dat de ge meente een vorderingsbevel gaf. Nu het toch zo ver gekomen is wil de zegsman van het Voor uitgang-bestuur geen kwaad woord horen over de gespreks partners van het Sassenheimse College. Het is hem evenwel niet helemaal duidelijk of ook de gemeenteraad zich achter dit besluit hebben geschaard. Op de vraag of de samenwer king tussen de gemeentelijke instanties en de woningbouw vereniging schade heeft opgelo pen door de actie van b en w antwoordt hij voorzichtig; „Ik wil niet dat zoiets gebeurt.We hebben elkaar bij de volkshuis vesting nodig. We kunnen wel van mening verschillen èffeen stevige discussie aangaan, maar dat hoeft er niet toe te lei den dat we de gemeente boos aan zullen kijken." Idoor RICKY JOSTEN VOORHOUT - De klaver- jasavond, doorgaans toch niet het meest enerverende evenement van de Voorhout- se najaarsfeesten, was dit jaar toch speciaal. Deze avond was namelijk de eerste aktiviteit die plaatsvond in het 'Wapen van Voorhout', het voormalige Parochie huis. Hoezeer het gebouw, wat offi cieel op 1 oktober zal worden geopend, een plaats inneemt in de Voorhoutse gemeenschap, bleek gisteravond tijdens de eerste avond van de najaars feesten. Honderden mensen kwamen kijken naar het ge bouw, wat momenteel een gron dige renovatie ondergaat. De verbouwing is nog niet voltooid, maar in verband met de na jaarsfeesten, werd het Wapen provisorisch gebruiksklaar ge maakt. Hoewel duidelijk zichtbaar is dat er in de komende periode nog hard gewerkt moet worden, is nu al te zien dat het Wapen van Voorhout een gebruikers vriendelijk gebouw gaat wor den. De zaal is licht en modern geworden, het podium zorgt er voor dat Voorhout weer kan be schikken over een zaal voor mu- ziek-en toneeluitvoeringen, di verse verenigingen kunnen hun aktiviteiten blijven uitoefenen en grote manifestaties, zoals de najaarsfeesten en carnaval, kunnen voortaan plaatsvinden in het Wapen van Voorhout. De klaverjasavond was overi gens nog maar het begin van een uitgebreid feestprogram ma, wat de komende dagen in Voorhout afgewerkt zal wor den. Vanavond start de lampio noptocht, waarbij burgemees ter M. de Goeij-Smulders het teken zal geven voor drie feeste lijke dagen in het bollendorp. Vrijdag zullen de typische volksspelen worden gehouden en zaterdag staat Voorhout in het teken van de wielerronde en de braderie, de solexrace en de ringrijderij met aangespannen paarden. w - - >-l§S 1 - f De Warmondse Schippertjesdagen 1991 Id 1 ADVERTENTIE ken en in gewijzigde vorm in de raad te brengen. In grote lijnen komt het nieuwe voorstel neer op een voorzet die burgemees ter M. de Goeij-Smulders al tij dens de commissievergadering voor Financien had gegeven. Met het geld dat vrijkomt door dat de vakdocente ontslag heeft genomen, zou een overgangsre geling voor de AMV betaald moeten worden. De scholen zouden dan met dat geld, in sa menwerking met de SML, het muziekonderwijs een nieuw in vulling kunnen geven. Zowel vanuit het onderwijs als vanuit de SML waren soortgelijke ideeen al gelanceerd tijdens de commissievergadering voor Onderwijs. Daarnaast zal de SML een subsidie krijgen, waarin een deel gereserveerd is voor overheadkosten, zoals de SML dat graag wilde. Dat houdt dan wel in dat het subsidiebe drag per leerling omlaag gaat. I iele keukens zijn felbegeerd, door de fraaie designs en de oersolide kansfruktie. Bovendien loopt Miele in de ontwikkeling van keukendesigns en keukentechniek duidelijk voorop. En dat kan voor u een voordelige zaak zijn want: In onze showroom maken Nieuwe Miele Keukens plaats voor de Nieuwste Miele Keukens. mn dat is voor een beperkt aantal snelle be slissers klinkend voordeel in de vorm van zeer hoge kortingen op een aantal fonkelnieuwe Miele keukens èn op de daarin aangebrachte Miele inbouw- apparaten. Vanzelfsprekend met behoud van fabrieks- garantiede mogelijkheid tot uitbreiding of aanpassing. En natuurlijk vakkundig door ons geïnstalleerd. Miele er is geen betere WARMOND De aankomst van vijftig authentieke sleep boten op vrijdag vormt de in leiding voor de derde afleve ring van de Warmondse Schippertjesdagen, die het komende weekeinde worden gehouden. Acht instanties hebben hun krachten gebun deld om het zomerseizoen op aantrekkelijke wijze af te sluiten. De Stichting Warmondse Schippertjesdagen (SWS) is verantwoordelijk voor het nau tische gedeelte van het evene ment. Twee jaar geleden, toen deze dagen voor het eerst ge houden werden, waren de sleepboten ook al eens te gast in Warmond. „Dit jaar had de Stichting Werkgroep de Sleep boot vijf uitnodigingen voor evenementen elders in het land, toch kozen ze voor Warmond. Dat betekent toch wel iets", al dus de heer N. Ouwehand van de SWS. Tot op heden zijn er bijna vijftig aanmeldingen bin nen van sleepboten die de ko mende dagen bij de Gemeente haven té bewonderen zullen zijn. De authentieke sleepbo ten, waarvan de oudste aan het eind van de vorige eeuw werd gebouwd, zijn van verschillend kaliber. De kleinsten zijn opdu- wertjes van nauwelijks zes me ter lengte, de grootsten zijn krachtpatsers van meer dan twintig meter. Een vijftal van deze schepen verzorgt zaterdag pendelvaarten voor het pu bliek. Daarbij staat, in verband met de Monumentendag, ook een bezoek aan een molen op het programma. Vlootschouw 's Avonds is er een vlootschouw, waarbij de schepen in kiellinie voorbij park Groot Leerust zul len varen. Dat zal vergezeld gaan van deskundig commen taar. Behalve de sleepboten heeft de SWS nog meer in petto. Zaterdagochtend wordt er op Koudenhoorn een witviswed- strijd gehouden. Deelname staat open voor iedereen. Men kan zich vanaf negen uur aan melden. De viswedstrijd begint een uurtje later. De SWS be schikt gedurende het evenment over een grote tent op de Ge meentehaven. Op zaterdag zal rond deze tent een nautische vrijmarkt worden gehouden. Ie dereen kan de spullen vrij ver kopen. Er zijn wat kosten aan verbonden voor de huur van een kraampje. De samenwer king met de Open Monumen tendag is het meest zichtbaar op het Pleintje bij de Pomp. Daar heeft zaterdagochtend om tien uur de opening plaats met het muziekgezelschap Knapzak uit Hoorn. Deze zullen net als vorig jaar het zeemanskoor De Compagniezangers uit Medem- blik begeleiden. Voor nog meer muzikale bedrijvigheid zorgt het koor Serie der Zee uit Eg- mond aan Zee. Bij de Pomp is ook een waterbassin opgesteld, waar leden van de Kennemer Modelbouwclub met hun schaalmodel-schepen demon straties geven. Een van de hoogtepunten tij dens de Schippertjesdagen vormt de zeilrace op zondag. Om 13.00 uur wordt er op bij zondere wijze gestart voor deze wedstrijd op 't Joppe. Na het startschot op een plaats in de Dorpsstraat, dient men zich zo snel mogelijk naar het Park Groot Leerust te begeven waar dertig vergrote BM's klaarlig gen. Vervolgens moeten de zei len gehesen worden voordat men zich naar de wedstrijdbaan kan begeven. „We weten nog niet precies waar het startschot gegeven wordt en hoe we het gaan doen. Bijvoorbeeld slechts een bemanningslid laten lopen, er zijn deelnemers die niet zo goed ter been zijn, die kunnen dan in het park wachten", al dus Ouwehand. Op elke boot moeten tenminste drie beman ningsleden aanwezig zijn. Er wordt gevaren om de Schipper Herman Vredenborg Bokaal. De 79-jarige schipper, naar wie de prijs is genoemd, zal deze zelf uitreiken tijdens de feeste lijke afsluiting van het evene ment in de tent op de Gemeen- tehaven. Miele-Keuken-Centrum "Leiden" Korevaarstraat 11 tel. 071 - 149859 Wassenaar boos op provincie WASSENAAR De gemeente Wassenaar is boos op de provincie Zuid-Holland omdat die gisteren, zonder overleg met de gemeente, een brochure over bergingslocaties voor afval huis-aan-huis heeft laten verspreiden. In de brochure werd de Hogeboomseweg als mo gelijke locatie genoemd voor een grootschalige berging van'bouw- en sloopafval en bedrijfsafval, en de Ommedijksepolder als locatie voor het storten van baggerspecie. De gemeente werd vervolgens totaal verrast door telefoontjes van verontruste burgers. Wethouder A. Pruijs (WD) noemt de actie 'buitengewoon klungelig'. „We wis ten van niets", aldus Pruijs, die er op wees dat ook het tijdstip slecht was gekozen omdat de inspraakavonden over dit onderwerp pas be gin volgend jaar worden gehouden. Na een inspraakronde over de voorselectie maken GS pas in 1993 een definitieve keuze en blijven er uiteindelijk drie locaties in Zuid Holland over die gebruikt zullen gaan worden als afvalberging. Het storten van baggerspecie zal ge beuren tussen 1995 en 2005. Bouw-en sloopafval en bedrijfsafval moet gestort worden tussen 2000 en 2010. Hagenaar verdacht van auto-inbraken WASSENAAR - Een 32-jarige Hagenaar die gisteren in zijn woonplaats is gearresteerd wordt ervan verdacht een aan tal auto-inbraken in Wassenaar te hebben gepleegd. De man had bij zijn aanhouding spullen bij zich die eerder op de dag wa ren gestolen uit een auto die in Wassenaar aan de Duivenvoor delaan was geparkeerd. In die omgeving zijn in totaal acht au tokraken gemeld en de politie vermoedt dat de man daar ook bij betrokken was.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11