>een sprake (rote coalitie u Duitsland Pronk vindt hond in de pot Buitenland De Klerk: „ANC hield zich niet aan de regels" Leidse Courant i dinsdag 8 september 1992 i fj egerlegt russel lam s fra JSSEL Gewapend met toma- eieren en voetzoekers hebben paar duizend Belgische beroeps- 1 bet tairen gistermiddag het verkeer vani Curt Zon et centrum van Brussel volledig gelegd. De militairen willen on- meer dat bij de geplande afslan- van de Belgische krijgsmacht goed sociaal plan op tafel komt. Belgische kabinet besloot begin de dienstplicht vanaf de lichting liens! 4 af te schaffen. België krijgt dan dat bovendien te- 1997 van 45.000 wordt terugge- i;ht naar 40.000 militairen en |0 civiele personeelsleden. Tadzjikistans president licht ontslag via tv toe MOSKOU De afgetreden president van Tadzjikistan, Rachmon Nabijev, heeft gisteren op de Russische televisie verklaard zijn functies te hebben neergelegd om „de situa tie te stabiliseren" en een „einde te maken aan de broe derstrijd". De ex-president drukte zich met moeite uit en sprak met een droge mond. Volgens het persbureau Itar- Tass heeft Nabijev zich verplicht om zich verre te houden van provocaties en intriges, zowel in Tadzjikistan als daarbuiten. Diverse bronnen berichtten onafhankelijk van elkaar uit de Tadzjiekse hoofdstad Doesjanbe dat Na bijev gedwongen werd af te treden, nadat hij was onder schept op het vliegveld. Hij zou daar van plan zijn geweest een vliegtuig te nemen naar Chazjdad, zijn geboorteplaats in het noorden van het land. Het parlement is vandaag bij eengekomen om een voorlopige overdracht van de macht aan de voorzitter van het parlement goed te keuren. Parachutisten neergestort HINCKLEY Twaalf Ameri kaanse parachutisten zijn giste ren omgekomen toen het vlieg tuig dat hen vervoerde kort na het opstijgen neerstortte in een veld bij de plaats Hinckley, 80 km ten westen van Chicago in de staat Illinois. De passagiers en de piloot verloren het leven toen het vliegtuig, een tweemo- torige B-18 Beechcraft, neer stortte en in brand raakte Naar de oorzaak van het onge val stelt de Amerikaanse Fede rale Luchtvaartdienst een on derzoek in. China boekt in augustus overschot van 1,8 mld dollar PEKING De volksrepubliek China heeft in augus tus een overschot op de handelsbalans met het buiten land geboekt van 1,8 miljard dollar. Uit het cijfer valt af te leiden dat de oproep van de Chinese leider Deng Xiaoping om de invoering van marktbeginselen in de Chinese economie te versnellen gehoor vindt. Uit een rapport van de algemene douanedienst blijkt dat Chi na de afgelopen maand voor 6,4 miljard dollar aan goe deren exporteerde. Dat is een stijging van bijna 25 pro cent vergeleken met augustus verleden jaar. De im port lag op 4,6 miljard dollar, een stijging van ruim 14 procent in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. De afgelopen maanden heeft China meer havens en grensgebieden opgesteld voor handel met het buiten land. Gevangene de lucht in LORIENT Uit de gevangenis van Ploe- meur bij Lorient in Zuid-Bretagne is giste ren een bankrover ontsnapt met behulp van een helikopter die door een handlanger was gekaapt. De handlanger dwong de piloot van de gehuurde helikopter op de binnenplaats van de gevangenis te landen, waar de we gens een overval in 1987 tot 15 jaar veroor deelde Claude Riviere gelucht werd. Riviere sprong aan boord en liet zich met zijn maat afzetten op de parkeerplaats van een dieren tuin bij Lorient. Beiden maakten zich uit de voeten en de piloot bleef ongedeerd. Ont snappen per helikopter, ook in Nederland niet meer ongewoon, begint in Frankrijk traditie te worden. Sinds 1981 hebben zeker zes van zulke ontsnappingen plaatsgehad, terwijl er nog een aantal is mislukt. KANS WIJNANDS |NN Niemand in de hui- christen-democratisc- lierale regeringscoalitie Duitsland maakt plannen r of houdt zelfs maar re ling met een aanstaande K>te coalitie' met de socia- IscheSPD. I-voorzitter Björn Engholm jrvan overtuigd te zijn dat ittende coalitie van CDU/C- en FDP in elk geval de fst zal overleven. Geruchten een soort van nationale re- ig om de problemen in |t-Duitsland aan te kunnen noemde regerings- ■dvoerder Dieter Vogel gis- ,niet ter zake, vals en on- lig". Gisteren begon in de Idsrepubliek de eerste nor- re parlementaire week na de vrijft. gdurige zomervakantie. waren partij- en frac- irzitters van de Christen locratische Unie en de Libe- in het Bundeskanzleramt ingekomen. Tot diep in de it is er onder leiding van tut Kohl vergaderd over gezamenlijke koers wat be- tde financiële politiek in de cen11Ipte toekomst. fgelopen weken en dagen it de CDU en CSU vrijwel ly/ijks ideeën gelanceerd om lure wederopbouw van de )DR ook de komende jaren en blijven financieren, de liberale regerings- ;ner het verbale geweld uit christen-democratische 1 k hoofdschuddend en afkeu- gis 1 aanzag, heeft Kohl meteen riant robeerd greep op de zaken te Et jen. De door fractieleider erlaiauble (CDU) voorgestelde angobligaties' zijn zo goed fan de baan omdat de Beier de uflSU en de FDP dat idee ver hebben. Wel wordt in et e iringskringen verder gestu- 'd op zogenaamde 'investe- Deeldjjsobligaties' die burgers en ij ven kunnen kopen, moge belastingvrij en tegen een rente. Mede met dat geld de Duitse hereniging vol ei gaan worden. X» ister Waigel van financiën J U) blijft beweren dat er tot eind 1993 geen vuiltje aan de lucht is omdat de financiering tot dan toe waterdicht geregeld is. Vandaar dat er ook niet ge dacht wordt aan belastingver- riai ha i] ach Vandaag zijn in de Bondsdag de begrotingsdebatten over het staatshuishoudboekje 1993 be gonnen. De socialisten hadden voorgesteld dit 'schijndebat' te vermijden en in plaats daarvan gezamenlijk een opzet te maken voor een totaalplan ter finan ciering van de Duitse hereni ging. De regering gaat op dat voorstel niet in. Bondskanselier Kohl poogt een compromis te vinden tussen de plannen voor 'inves teringsobligaties' die in zijn ei gen kring geopperd zijn en de gedachten aan aanvullende be lastingen, in de vorm van bij voorbeeld solidariteitstoesla- gen, waarover de socialisten praten. Bondskanselier Kohl wil ook met de SPD over de wederop bouw in de oostelijke deelstaten spreken, maar wil het initiatief absoluut niet uit handen geven en is ervaren en handig genoeg om het ten slotte zijn totaalcon cept te laten lijken. Een begin van zo'n totaalaan- pak is het 'solidariteitspakket' waarover in regeringskringen wordt gesproken en dat onder meer voorziet in een grote mate van spaarzaamheid van de overheid, versnelling van ge plande investeringen in Oost- Duitsland en een sterk gema tigde loonpolitiek zodat veel be drijven financiële speelruimte krijgen om in het oosten te kun nen investeren. Geruchten als zou de onvrede over Kohl in eigen gelederen toenemen en binnen de CDU een soort van 'paleisrevolutie' onder leiding van fractieleider Schauble worden voorbereid, werden gisteren in Bonn niet serieus genomen. De regering zal het overigens dezer dagen bijzonder zwaar krijgen als in de Bondsdag ook de asielpolitiek, het daarmee samenhangende rechtse ge weld, de buitenlandse en Euro- pa-politiek en de gezondheids hervormingsplannen ter dis cussie zullen staan. Openbare ophanging Zeker 10.000 mensen hebben gisteren in een park in Kabul de eerste openbare ophanging bijgewoond die in Afghanistan werd uitgevoerd sinds in april de islamitische rebellen de communistische regering verdreven. De rechtszaak tegen de drie veroordeelden, allen jonger dan 25, had plaats achter gesloten deuren en niemand kon vertellen welke mis daden zij hadden begaan. Naar verluidt zitten nog tientallen anderen in de dodencel te wachten om te worden geexecuteerd. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) JOHANNESBURG - Vol gens de Zuidafrikaanse pre sident De Klerk hadden de demonstranten in Ciskei zich niet aan de regels gehou den die door een rechtbank waren voorgeschreven. Het ANC had vooraf i ven dat zij wilde demonstreren tegen het bewind van brigadier Cqozo zonder zich te houden aan de condities van een rech ter die slechts goedkeuring gaf voor een beperkte protestactie buiten de hoofdstad Bisho van maximaal 4,5 uur. Het ANC wilde echter minimaal 24 uur de hoofdstad bezetten om zo de brigadier te verdrijven. Toen enkele demonstranten gister middag vanuit het stadion de woonwijken van Bisho wilden intrekken werd het vuur geo pend door de zwaarbewapende militairen. Brigadier Cqozo kwam in 1990 door een staatsgreep aan de macht en is een innige bondge noot van president De Klerk. Acties tegen thuislandleiders zijn onderdeel van een campag ne die het ANC in juni begon toen de onderhandelingen met de regering-De Klerk werden afgebroken. Grote demonstra ties en stakingen werden uitge voerd in de 'blanke machtscen tra' maar al snel werd duidelijk dat de regering-De Klerk daar mee niet op de knieën kon wor den gedwongen. Zijn bondgeno ten, vooral de thuislandleiders, leken kwetsbaarder en de niet populaire Cqozo werd het eer ste doelwit. De thuislanden werden in 1959 ontworpen in het kader van de grote apartheid. De zwarte be volking moest uit het blanke Zuid-Afrika verdwijnen naar speciaal daarvoor ontworpen reservaten, de thuislanden. Die politiek faalde grotendeels, maar enkele van die thuislan den bestaan nu nog steeds, ook al worden ze door het buiten land en het ANC niet erkend. Een enkele thuislandleider, zo als Transkei-leider Holomisa, steunt het ANC en haar plan nen om de thuislanden weer on derdeel te maken van Zuid- Afrika. Maar andere leiders scharen zich achter hun brood heer, de regering-De Klerk. Een van hen is Kwazulu-leider Bu- thelezi, die tevens leider is van Inkatha, de rivaal van het ANC. Actie voeren in Kwazulu is op dit moment te heikel voor het ANC en daarom werden Ciskei en Bophuthatswana als eerste doelwitten uitgekozen. De ach terliggende strategie is de on derhandelingspositie van presi dent De Klerk te verzwakken door zijn belangrijkste hand langers te verjagen. De Klerk is zich volop bewust van dat ge vaar en heeft gisteravond Zuid afrikaanse legereenheden naar Ciskei gestuurd om 'plunderin gen' tegen te gaan. Het is duide lijk dat de Zuidafrikaanse rege ring niet akkoord gaat met de eis van het ANC dat brigadier Gqozo, als hoofdschuldige aan het bloedbad, nu moet verdwij- ruppel water istbaar in a tsnische lofdstad RAJEVO Iedere drup water is momenteel zo itbaar in de Bosnische Isma fdstad Sarajevo dat "fndweerlieden gisteren n toezien hoe een ooi volledig uitbrandde. lertussen poogden functio- de VN-vredes- :ht de strijdende partijen te halen technici toe te la- om de watervoorziening te »si stellen. Bewoners van de al ij :r dan vijf maanden beleger- itad verzamelen regenwater l8.de watervoorziening be- zaterdag werd onderbro- omdat het elektrische ïpstation buiten werking is. •1 Ben waarschuwden voor het in ireken van cholera en hepa- Ze constateerden al een ïame van maag-darmstoor- sn als gevolg van vervuild r, ondervoeding en de kou. krijgen dagelijks gemid- 75 nieuwe gevallen van lontsteking binnen, we K ben al meer dan 1520 pa- iten gezien met deze infectie h« ds 19 augustus", vertelt dok- Sukrija Celik, hoofd epide- je in het Kosevo-zieken- i. „Ik ben er zeker van dat werkelijke aantal vier tot in keer hoger ligt omdat men- zwak zijn of geen ver- i irmiddel hebben om naar het it,penhuis te komen". Vooral deren worden door deze getroffen. Hulp van het Ook de pasgeboren baby's in het Kosevo-ziekenhuis in Sarajevo worden ziek door het tekort aan (ge; buitenland is niet direct nodig maar voor het ziekenhuis is het van groot belang dat de elektri- citeits- en watervoorziening wordt hersteld. De arts zegt dat tal van inwo ners uit door de bombardemen ten vervuilde putten drinken omdat ze geen andere keuze hebben. De belangrijkste wa terreservoirs van de stad zijn verwoest en onbruikbaar. „We proberen nu chloor te distribue ren en mensen aanwijzingen te geven hoe ze het water uit de putten kunnen zuiveren", legt Celik uit. „We hebben 3000 li ter in onze wagen en dat is al les", zegt brandweerman Adem Cordacija terwijl hij moet toe zien hoe een school die getrof fen is door een granaat volledig uitbrandt. „Er was niemand in het gebouw. Alles wat we kun nen doen is er voor zorgen dat het vuur zich niet verspreidt", merkt Cordacija op. Het gebrek aan drinkwater is een nieuwe slag voor de 380.000 inwoners van Sarajevo, die door de belegering van Serviërs ook al worden getroffen door een te kort aan voedsel en medicijnen. Daarbij komt dat sinds het neerschieten van een Italiaans vliegtuig donderdag de VN- luchtbrug op de Bosnische hoofdstad is gestaakt, de le venslijn voor de meesten van hen. ARANIJN PRATHET - Hoewel hun vertrek pas voor de volgende middag voorzien is, verzamelen zich om half tien 's ochtends al tientallen gezinnen met houten hand karren waarop hun bezittin gen gepakt zijn. Vijfhonderd Cambodjaanse vluchtelingen breken die dag hun onderkomen af in het vluchtelingenkamp Site 8 aan de Thaise kant van de grens na een verblijf dat jarenlang uit zichtloos leek. Minister Pronk, die inmiddels ruim vijftig miljoen gulden heeft toegezegd voor hulp aan Cambodjaanse vluchtelingen en voor de wederopbouw van het land, bezocht vandaag Site 8, een kamp dat onder controle staat van de maoïstisch geo riënteerde verzetsgroep de Rode Khmer. De officiële ingang van het kamp, een fraai aangelegd en tree, wordt bewaakt door gewa pende Thaise kamppolitie. Maar het kamp heeft een onof ficiële achteringang waar Rode Khmer-strijders binnenkomen om hun familieleden te bezoe ken. De repatriëring van de in totaal ongeveer 350.000 Cam bodjaanse vluchtelingen is in handen van UNHCR, de vluch telingenorganisatie van de VN. Het is een strak opgezette ope ratie. Na aanvankelijke aarze lingen van de vluchtelingen, die John Major houdt warm pleidooi voor Europa Idoor BOB VAN HUËTr, LONDEN Ondanks groei ende Euro-scepsis binnen zijn eigen Conservatieve Par tij heeft de Britse premier Major gisteren een warm pleidooi gehouden voor Eu ropa. „Overwegend is Maastricht goed voor Groot-Brittannië en goed voor de Europese gemeen schap", aldus Major bij de ope ning van de EG-conferentie 'Europa en de wereld na 1992' in het Londense Queen Eliza beth li-conferentiecentrum. 'Maastricht' verdiende goed keuring volgens de premier. „Het is vitaal voor de ontwikke ling van de gemeenschap. Als het Verdrag niet wordt geratifi ceerd zal de discussie ïiiet op houden, maar zullen de ver schillende punten telkens op nieuw besproken moeten wor den. Het is onwaarschijnlijk en onwenselijk dat de Europese trein ontspoort". De mogelijke combinatie van het negatieve Deense referendum en een 'French non' betekende niettemin „de dood van Maas tricht voor de twaalf lidstaten". Tot ergernis van de Euro-scep tici binnen de Tories was Ma jors toespraak de meest pro-Eu- ropese sinds hij Margareth Thatcher opvolgde. In een toe voeging op de voorgedrukte speechtekst waarschuwde de premier voor extreme stand punten in de discussie rond 'Maastricht'. „Ze misleiden en beschadigen een eerlijk oordeel en ook de belangen van de Eu ropese burgers. Ik denk dat het tijd is voor een realistische kijk op de bestaansredenen van de EG". Volgens een gisteren ge publiceerde opiniepeiling van de populaire krant Daily Star zou driekwart van de Britten tegen 'Maastricht' willen stem men in geval van een Brits refe rendum hierover. Tweederde van de ondervraagden wenst zich ook uit te spreken in een volksraadpleging, terwijl dertig procent vindt dat het parle ment kan beslissen. Major her haalde niets te voelen voor een referendum. Later op de dag had de Britse premier bespre kingen met de Deense minister van buitenlandse zaken. De laatste hield de mogelijkheid open van een 'tweede referen dum' dat de Denen een EG-her- kansing zou kunnen bieden. Onder Britse politici is inmid dels sprake van groeiende irri tatie over de feitelijke afhanke lijkheid van de nationale EG- discussie van de uitslag van het Franse referendum. de situatie in hun eigen land nog niet vertrouwden, is de re patriëring snel op gang geko men: de 100.000e vluchteling keerde vorige week terug. In Site 8 verbleven vóór de VN- operatie bijna 50.000 Cambod- janen, inmiddels zijn er 19.000 terug. UNHCR-medewerkers kunnen de stroom nauwelijks beteugelen. De functionarissen krijgen steekpenningen aange boden van gezinnen die met voorrang terug naar huis jvil- len, maar ze zijn onvermurw baar. Kippen en honden die van het huishouden deel uitmaakten, zijn geslacht en in de pan be land, kleren en huisraad zijn in de blauwe plastic zakken van UNHCR gestopt en zo wachten de mensen in de brandende zon op een ongewisse toekomst in Cambodja. Het transport van de volgende dag gaat van Site 8 naar Kompong Chnang. Van daaruit gaan de mensen naar hun plaats van bestemming. Mieke Bos, de Nederlandse as sistente van de speciale verte genwoordiger van de Hoge Commissaris voor Vluchteling in Pnom Phen, vertelt: „Hoe wel de vluchtelingen de moge lijkheid kregen een stukje land en materiaal voor de bouw van een huis te krijgen, kiezen steeds meer mensen voor een geldbedrag ineens. Ze willen ge woon zo snel mogelijk terug naar hun familie". De Britse premier John Major. FOTO: AP Nieuwe acties Franse boeren PARIJS - Franse boeren die tegen het Verdrag van Maas tricht zijn, hebben gisteren aangekondigd dat zij voor het referendum van 20 september in Parijs actie zullen voeren. Ook vrachtwagenchauffeurs die in juli het land stillegden uit protest tegen maatregelen om de verkeersveiligheid te vergro ten, lieten weten dat zij overwe gen voor de 20e van deze maand opnieuw een langzaam-aan-ac- tie te houden. Echtpaar vermoord BELFAST Een rooms-katho- liek Noordiers echtpaar dat eerder dit jaar door een geweld daad een schoonzoon verloor, is doodgeschoten. De lichamen van de 64-jarige man en de 54- jarige vrouw werden ontdekt in hun woning in de grensplaats Moy, 50 kilometer ten zuidwes ten van Belfast. De schoonzoon van het echtpaar kwam in janu ari om het leven door de hand van pro-Britse loyalisten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5