In Paarse coalitie moet wachten op nieuwe generatie politici Nederlandse ambassadestaf niet bij inwijding Hollanddorp Husseini: „Rabin gaat steeds meer op Shamir lijken" Binnenland Buitenland H tl Bil! ÉÏL JBV9 i m MiiiiOÉÉ lï Minister Ritzen: Imago technische studie schrikt af Glurende George De verkiezings campagne van VS- president George Bush brengt hem deze dagen in Milwaukee. Tijdens een bijeenkomst van een plaatselijke afdeling van zijn Republikeinse Partij gluurt de machtigste man ter wereld tussen de borden door om te zien tot hoeveel mensen hij later die dag het woord moet richten. FOTO: EPA IIMIIAA Onderwijs in Nederlands zeker niet bar en boos ANTWERPEN Het onderwijs in de Nederlandse taal is zo slecht nog niet, wel veel te traditioneel. De meeste tijd en aandacht gaan uit naar de spelling en de grammatica, terwijl het schrijven en het spreken er maar bekaaid vanaf komen. Dat was gisteren in Antwerpen de strek king van het betoog van de Utrechtse hoogleraar J.S. ten Brinke bij de presentatie van het rapport 'Voorzetten 37'. Het rapport beschrijft de staat waarin het onderwijs in de Nederlandse taal in Vlaanderen en Nederland verkeert. Een werkgroep van de Nederlandse Taalunie on der leiding van Ten Brinke heeft gepoogd zich daarbij vooral te baseren op wetenschappelijke waarnemingen. Deze wetenschap weerspreekt de in de publieke opinie veel gehoorde klacht dat het bar en boos is ge steld met dat onderwijs. Wel is het zo dat een kwart van de 15-jarige middelbare scholieren niet in staat is een behoorlijk sollicitatiebriefje te schrijven. Het huidige opstel zou voorts op de helling moeten. De op dracht bij het eindexamen is veel te vrij. Ten Brinke voelt veel meer voor een gedocumenteerd opstel, waarbij de schrijver op basis van aan gedragen gegevens een betoog moet samenstellen. Velen bij herdenking gesneuvelden in Indië ROERMOND Meer dan 10.000 belangstellenden hebben gistermiddag bij het Nationaal Indië Monument in Roer mond de bijna 6.000 militairen herdacht die tussen 1945 en 1962 in Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea zijn gesneuveld. De herdenking werd voor de vijfde keer gehouden. In een toespraak zei staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (defen sie) dat de Nederlandse krijgsmacht in het voormalige Ne derlands-Indië een ongeëvenaarde krachtsinspanning heeft geleverd. Voor het eerst werden daarbij dienstplichtige mili tairen ingezet, waarover destijds veel discussie ontstond. Nu is dat weer het geval rond de inzet van dienstplichtigen in het voormalige Joegoslavië en in Cambodja. Burgemeester drs. H. Kaiser van Roermond omschreef de zin van het her denken als het doorgeven van de strijd voor vrijheid, gerech tigheid en een menselijke samenleving, zoals nu in Oost-Eu ropa weer gebeurt. De burgemeester riep de aanwezigen op te waken voor onverschilligheid. Ex-minister Antillen verdacht van fraude WILLEMSTAD - Drie Antillianen, twee op Maarten en een op Curagao, zijn wegens fra j[ gearresteerd en worden binnen 24 uur voor hoor voorgeleid aan de rechter-commissarii Willemstad. Volgens goedingelichte bron bet ta fen het op St. Maarten een ex-minister van et voer en verkeer en zijn echtgenote en op Cura g de vertegenwoordiger van PTT-Telecom. Zon n waren de officier van justitie en de rechter-o a missaris voor onderzoek naar St. Maarten trokken in het gezelschap van een ambtenaar1 de recherche van Curasao en twee accounts van de Centrale Recherche Informatiedienst 4 Den Haag. Dezelfde dag werden op het eil huiszoekingen verricht op grond waarvan de verdachten werden aangehouden. Om wat ;h fraude het gaat is nog niet meegedeeld. |q WASSENAAR Die veel ge roemde en verguisde paarse regeringscoalitie van PvdA, WD en D66, komt het daar ooit nog van? Deze eeuw waarschijnlijk niet meer, zo viel gisteravond in Wasse naar te beluisteren tijdens een discussie tussen PvdA- voorzitter Felix Rottenberg en de Tweede-Kamerleden Robin Linschoten (WD) en Jacob Kohnstamm (D66). Hoewel de theoretische be spreekbaarheid van het thema de laatste jaren enorm is toege nomen, bleek in de loop van de gedachtenwisseling tussen de drie heren dat er voor de prakti sche verwezenlijking van het paarse ideaal toch nog menige barrière moet worden geslecht en heel wat oud zeer moet wor den weggemasseerd. Op papier zijn de drie partijen het mo menteel roerend eens over de heilzame werking die een coali tie zonder het CDA op de demo cratie en het land kan hebben. Gedurende het eerste kwartier brachten Rottenberg, Linscho ten en Kohnstamm dan ook in harmonie het bekende liedje ten gehoren over de Vanzelf sprekende machtpositie die de christen-democraten zich in de laatste zeventig jaar hebben verworven. Linschoten, die onlangs nog pleitte voor een kabinet Wiegel- Duisenberg (hetgeen hem door de PvdA niet in dank werd afge nomen), noemde het CDA een „octopus die zich met haar ten takels in de maatschappij heeft genesteld met als middelpunt Het Torentje aan het Binnen hof'. Rottenberg verzuchtte dat een paarse coalitie „een be vrijding uit de beknelling van het CDA" zou betekenen en Kohnstamm beklaagde zich voor de zoveelste keer over het feit dat de topambtenaren op de ministeries voor het overgrote deel CDA'ers zijn. Tot zover niets nieuws. Toch kregen Lin schoten en Rottenberg het niet uit hun mond het verwijderen van het CDA uit de regering als een der hoogste doelen van een paarse coalitie te bestempelen. Nee, het zou vooral moeten gaan om een andere cultuur en een ander beleid. „Het is niet de bedoeling een strafexpeditie te gen het CDA uit te voeren", al dus het WD-kamerlid. Rotten berg wilde zelfs nog wel wat aardigs over het CDA zeggen. In immateriële kwesties zoals abortus, euthanasie en gelijk berechtiging van alle samenle vingsvormen (zaken waar PvdA, WD en D66 traditioneel anders over denken dan de christen-democraten) gedraagt het CDA zich ondanks haar machtspositie als eén „correcte minderheidspartij", zo stelde de PvdA-voorzitter vast. Men kon de oren van Linschoten en Kohnstamm bijna horen klap peren. Vanaf dat moment was het ra dicaal afgelopen met de redelij ke eensgezindheid waarin het gesprek tot dan toe was voort gekabbeld. Linschoten verweet Rottenberg dat deze enige tijd geleden een voortzetting van de PvdA-CDA-coalitie na de eerst volgende kamerverkiezingen had bepleit. Conclusie van Lin schoten: „Felix blokkeert dus bij voorbaat de kans op tot standkoming van een paarse coalitie in 1994". „Nee", ver weerde Rottenberg zich, „ik blokkeer niks, maar het zou toch een enorme politieke blun der zijn als ik nu zou pleiten voor een andere coalitie? Dat haalt de hele spanning uit de huidige regeringssamenwer king. Trouwens, ik weet echt niet wat ik momenteel aan de WD heb. Wat is nou de koers van de WD? Zijn jullie conser vatief, liberaal of populistisch bezig? Ik krijg er geen hoogte meer van. Het minderhedende- bat dat Bolkestein heeft aange zwengeld vind ik bijvoorbeeld knap waardeloos tot nu toe. De WD roept alleen maar dingen over minderheden die zich moeten aanpassen, maar komt verder niet met concrete voor stellen". Linschoten: „Die heb ben we wel degelijk gedaan en Twee minuten later hingen Rottenberg en Kohnstamm met elkaar in de gordijnen nadat Rottenberg poeslief had opge merkt dat de PvdA en D66 zich nooit meer door het CDA uit el kaar moeten laten spelen, zoals in 1981 (tijdens het tweede ka binet-van Agt) en in 1989 (bij de laatste kabinetsformatie) was gebeurd. „D66 wil helemaal niet aan de PvdA vastgeplakt zitten!", reageerde Kohn stamm geprikkeld. „De PvdA moet eens ophouden ons te be schouwen als een filiaal van zichzelf. En nu kan Felix me misschien ook eens uitleggen waarom hij D66 de laatste maanden voortdurend voor rot te vis heeft uitgemaakt". Rot tenberg: „Nou, zo vaak heb ik dat niet gedaan hoor. Kijk, ik vind het leuk voor D66 dat het zo goed met ze gaat, maar ik snap gewoon niet waarom dat zo is. Als je alleen al kijkt naar het wanbestuur van D66-wet- houders in een aantal steden, dan is het toch onvoorstelbaar dat die partij desondanks sla pend rijk wordt?" Kohnstamm schudde het hoofd, maar wist niets anders terug te kaatsen dan: „Kennelijk heeft ons elec toraat daar geen last van". Paars is groen Pas toen de gespreksleider van de avond, de voorzitter van de PvdA-afdeling Wassenaar, de discussie over een andere boeg gooide kwamen de heren weer wat tot bedaren. Over de aan pak van milieuproblemen zou een paarse coalitie het vrij snel eens kunnen worden, stelden zij vast. Paars kan dus wel dege lijk ook groen zijn. Ook op het gebied van onderwijs zou zon PvdA-voorzitter Rottenberg (midden) en WD-kamerlid Linschoten kijken elkaar aan, terwijl D66-kamerlid Kohnstamm zijn ogen uitwrijft, drie bespraken gisteren in Wassenaar de (on)mogelijkheden van een 'paarse' regeringscoalitie. FOTO:, der veel problemen overeen stemming kunnen worden be reikt. De wegen scheidden zich echter weer toen de discussie werd verlegd naar het minder hedenbeleid, het inkomensbe leid en.de aanpak van de werk loosheid. Rottenberg deed daar bij echter wel een concessie in de richting van de WD. „Als het creëren van meer eenvoudi ge lianen stuit op bezwaren van werkgevers vanwege de hoge loonkosten, dan moeten die loonkosten maar omlaag". Bovendien maakte de PvdA'er duidelijk dat zijn partij al lang niet meer vies is van belasting verlaging. De opmerking van Linschoten dat de PvdA daar nog steeds niets van moet heb ben deed Rotterberg simpelweg af als „Wiegeliaans oud staats recht". Maar die paarse coali tie? Nee die zit er voorlopig he laas nog niet in, zo moest het drietal tenslotte bekennen. 1 ht „Misschien is het gewoon kwestie van afwachten tot de landspolitiek een nieuwj neratie PvdA'ers, WD'er: D66'ers opstaat", zei Rot berg. „Per slot van rekenii het in de gemeenteraad Amsterdam ook pas gelukt de oude garde was opgestap Dl JERUZALEM - Op Givat Hamatos, het gebied ten zuidoosten van Jeruzalem, dat na 1967 door Israël werd geannexeerd, is gisteren het 'Hollanddorp' ingewijd. Het Hollanddorp is een cara vanpark dat onder andere dank zij een miljoenenschenking van de 'Christenen voor Israël' tot stand is gekomen. In het dorp zullen uiteindelijk 1800 Russi sche en Etiopische immigran ten en dakloze Israëliërs wo nen. Bij de ceremonie op Givat Hamatos, die onder andere werd bijgewoond door de burge meester van Jeruzalem, Teddy Koliek, waren geen vertegen woordigers van de Nederlandse ambassade aanwezig, omdat de annexatie van Oost-Jeruzalem door Nederland niet erkend wordt. „Wij zijn ook niet voor de plechtigheid uitgenodigd", zo zei gisteravond de eerste se cretaris van de Nederlandse ambassade, Como van Hellen- berg Hubar. Volgens Van Hel- lenberg Hubar ligt het Holland dorp op gebied waarvan de an nexatie in strijd is met het Ne derlandse en het Europese be leid. „Hoe goed bedoeld de do natie van de 'Christenen voor Israël' ook is, wij als overheid kunnen hier niet achter staan", In antwoord op dit Nederlands standpunt zei burgemeester Koliek: „Als je de bewoners van Jeruzalem vraagt, wat ze liever zien, de Nederlandse ambassa de of de tulpen die we ieder jaar uit Nederland krijgen, dan zeg gen ze zonder meer: de tulpen". Over de bouw van het Holland dorp is begin dit jaar veel ophef geweest, toen bekend werd dat de Nederlandse vereniging Christenen voor Israël tien mil joen gulden voor het project wil de inzamelen. Gistermiddag zei de penningmeester van Chris tenen voor Israël, Peter Hoves- tadt: „Ons standpunt is, dat het Hollanddorp binnen de grenzen van de staat Israël ligt. Wij staan nu eenmaal achter Is- Volgens een officieel qué van de gemeente Jeruza lem is het gebied gekocht van Arabische landeigenaren. „Een deel van het gebied, waarvan de eigenaren onvindbaar zijn of le ven in vijandelijk gebied, is overgedragen aan de staatscon trole", zo staat in het communi qué te lezen. Christenen voor Israël heeft in middels een half miljoen gulden overgemaakt aan de gemeente Jeruzalem. „Wij verwachten echter zeker drie miljoen gul den, gedeeltelijk uit erfenis sen", zei Peter Hovestadt. De grote financiële schenking is in Israël gevierd als een gift van „het Nederlandse volk". In Ikl Hollanddorp wapperden gis la ren tientallen Nederlamrol driekleuren en zwaaiden Et je pische kinderen de Nederlaiau se gasten toe met Israëlische a Nederlandse vlaggetjes. De gang van het dorp, op de 1 van Jeruzalem naar Beth p hem, wordt gesierd met c ri groot bord, waarop eveneens c DEN HAAG Een week voordat de vredesbesprekin gen voor het Midden-Oosten in Washington beginnen, heeft de leider van de Pale stijnse onderhandelingsdele- gatie, Faissel al-Husseini, verklaard dat hij „diep te leurgesteld" is in de Israëli sche premier Yitzhak Rabin. „Vrede tussen Israël en de Pa- lestijnen is nu opeens weer ver weg", verklaarde Husseini gis teren in Den Haag. Vorige maand nog stelde Husseini dat „vrede binnen negen maanden bereikt kan zijn". Husseini sprak gisteren met minister van buitenlandse za ken Hans van den Broek, nadat een ontmoeting tussen beiden vorige week tijdens een bezoek van Van den Broek aan Israël plotseling niet doorging. Op het allerlaatste moment bleek dat Husseini samen met PLO-lei- der Yassar Arafat bij de confe rentie van niet-gebonden lan den in Jakarta aanwezig was. Aanleiding voor de uitspraak van Husseini gisteren was het bekend worden van de begro ting van het nieuwe Israëlische kabinet, onder leiding van de Arbeiderspartij van premier Rabin. In deze begroting is een bedrag van 1 miljard dollar vrij gemaakt voor de bouw van ne derzettingen in de bezette ge bieden. Hiermee breekt Rabin zijn verkiezingsbelofte dat het geld dat de vorige Likud-rege- ring aan nederzettingen uitgaf, besteed zou worden aan de noodlijdende economie en aan werkgelegenheid. Husseini waarschuwde het Israëlische parlement de begroting niet aan te nemen, omdat het vre desproces daardoor ernstig ver stoord zou worden. De PLO-voorman probeerde een verklaring te geven voor het wispelturige gedrag van Ra bin. „Rabin werd gekozen als Rabin, als leider van de Arbei derspartij. Maar nu hij premier is, probeert hij alle elementen in de Israëlische samenleving te binden, en laat hij opeens ande re geluiden horen". Hij herin nerde eraan dat Rabin in het verleden zijn voorganger Sha mir herhaaldelijk in het open baar heeft gehekeld voor zijn vluchtgedrag en weinig con structieve manier van opere ren. „Maar nadat Rabin werd gekozen is hij steeds meer op Shamir gaan lijken". Concessie Husseini, die wordt beschouwd als de hoogste PLO-vertegen- woordiger in de bezette gebie den en bekend staat om zijn ge matigde en pragmatische op vattingen, maakte nog eens duidelijk dat een eigen seculiere Palestijnse staat, op korte dan wel wat langere termijn, het enig aanvaardbare resultaat is voor de Palestijnse onderhan delingsdelegatie. Hiermee veegde hij het onlangs opnieuw gepresenteerde Israëlische plan van autonomie voor de Palestij- nen van tafel, nadat oud-pre- Minister Hans van den Broek schuift de stoel aan van de Palestijnse delegatieleider dens hun ontmoeting in Den Haag. mier Begin dit al eens in 1979, als uitvloeisel van het vredes verdrag met Egypte, aan de Palestijnse inwoners van Israël had beloofd. Husseini: „Wat Israël nodig heeft, is een leider die de oude stellingen durft te verlaten". Verder stelde de Palestijnse lei der dat er tijdens de vredeson derhandelingen van Palestijnse kant geen concessies meer zul len komen. „Wij hebben de vo rige regering van Shamir al te veel toe moeten geven, alleen maar om in gesprek te kunnen blijven. Nog meer toegeven zou zelfmoord zijn", aldus Hussei ni, die als bewijs voor zijn stel ling aanvoerde dat de PLO ge noegen neemt met eenvijfde deel van het voormalige Palesti na als eigen staat. „Het is niet fair om van ons nog meer con cessies te vragen". Het gesprek met Van den Broek was „constructief', meende Husseini. Van den Broek was dezelfde mening toegedaan. Husseini kaartte bij de Neder landse bewindsman de nieuwe begroting van de Israëlische re gering aan en de uitermate ge voelige kwestie van Oost-Jeru- zalem (waar Israël 14.000 wo ningen wil gaan bouwen) en hij sprak de hoop uit dat de Neder landse regering meer oog krijgt voor de problemen van de Pa- lestijnen in de bezette gebieden. Ook is Husseini van mening dat de EG een grotere rol moet gaan spelen in het vredesproces in het Midden-Oosten. Van den Broek op zijn beurt bracht aan Husseini verslaguit van zijn be zoek vorige week aan Israël. EINDHOVEN - Technici lijden aan een gevoel van on derwaardering en laten zich teveel drukken in de rol van wereldvreemde studiekop. Hun studiegebied schilderen ze liefst af als ontzéttend moeilijk en de docenten over laden het studieprogramma. Dat schrikt af, waardoor veel te weinig jongeren, vooral meisjes, een technische stu die kiezen. Dat zei minister Ritzen giste ren bij de opening van het aca demisch jaar aan de Technische universiteit Eindhoven. Ritzen weet de geringe belangstelling voor techniek en de matige prestaties van techniek-studen ten vooral aan de sfeer op de Technische universiteiten en het imago van het vak. De aan komend techniek-student wordt al meteen afgeschrikt door de „ongastvrije houding" van de universiteit, die hen erop wijst dat je wel vréselijk goed moet zijn om deze studie te volgen. Dan volgt een studie programma dat hier en daar veel te zwaar beladen is en te specialistisch. Voor „sociale ontplooiing" is daarbij geen ruimte. Het gevolg is, zo zei Rit zen uit eigen ervaring te weten, dat technici het ondanks al hun geploeter zelden tot leidingge vende posities in de samenle ving brengen. In tegenstelling tot wat de zaal graag gehoord had - de bestuur ders van technische universitei ten pleiten al jaren voor verlen ging van de cursusduur - gaf Ritzen geen duimbreed toe op het punt van de cursusduur. Een technische studie kan, net als alle andere, best in vier jaar. Althans, het tegendeel daarvan is nog lang niet bewezen. Slechts weinig studenten tech niek studeren op tijd af, gaf de minister toe. Maar studenten natuurkunde doen dat wél, en zoveel gemakkelijker zal die studie toch niet zijn? Boven dien, zo voerde de minister aan, is uit een recent onderzoek ge bleken dat de Nederlandse stu denten niet hard genoeg stude ren. Dat komt door henzelf, maar ook omdat de universitei ten hen niet genoeg stimuleren of, zo men wil, achter de broek zitten. Vastberaden verwees de minis ter daarom elk verzoek om een langere cursusduur voorlopig naar de prullenbak. Twee on derzoeken die recent uitwezen dat vier en een half jaar voor een technische studie toch wel het minimum is, hadden hem nog niet kunnen overtuigen. Het onderzoek van de Europese organisatie vari ingenieursvere nigingen FEANI deed hij af als „rekenkundige exercities" die hem niet konden imponeren. Een internationale vergelijking van electrotechniek vond hij „waardevol, maar nog niet ge noeg". Wageningen In Wageningen pleitte prof. dr. S.B. Kroonenberg bij de ope ning van het academisch jaar ervoor dat Wageningen met ste den in zes andere Europese lan den zou moeten komen tot de oprichting van één Europese Landbouw- en Milieu-universi teit. Deze universiteit zou Eufo- ria (European University for Environment and Agriculture) - ri moeten heten. Volgens Kri enberg prijst het NederlailS universitair onderwijs zich een studieduur van vier jaa h veel te weinig studie-uren li zamerhand de markt uit. H „Nu al doet 60 procent vai Wageningse studenten een ge of afstudeervak in het I v tenland, om betere kansei tb hebben op de arbeidsma fy Wageningen is weliswaar k n( in Nederland, maar ten opz eg. te van andere Nederlandse! versiteiten groot in de rest 00 de wereld," aldus de hoo raar, die beperking van de 1 jei dieduur „één van de meest I 'ss tastische blunders in de bi schiedenis van het Nederlanr t onderwij s noemde01 De Euforia zou gevesi st« moeten worden in Wagenin)!r 1 Montpellier, Kopenhagen, 'ta rence, Cordoba, Reading en 's henheim. De studenten zou; z in eigen land een propedeus 1 de eigen taal moeten hal'pi Daarna zou de studie Engel sei lig en modulair moeten wor >re vervolgd, waarbij stage of afi deren aan een buitenlandse iai culteit essentieel is. De afgei «r deerden zouden een Europ er MSc-diploma moeten krijger e Volgens Kroonenberg moe 1 de tropische studies gedeem< lijk in de ontwikkelingslani be zelf gedoceerd worden, 'te Landbouwhogeschool hl fe daarvoor al steunpunten Si Costa Rica en de Sahel Kroonenberg vindt dat 8- Landbouwuniversiteit act w gaat lopen als het onden ki niet aangepast wordt aan t< Europese standaardisering' w bijvoorbeeld waterkwaliteit, 'ei vensmiddelen, milieubeleid paspoorten. kte

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4