Ghanese drugszaak norm opgeblazen" Zestien vissers krijgen ruim kwart miljoen boete Wao-advies Raad van State valt mild uit elfstandig wonen oor ouderen dreigt loeilijker te worden VD wil dienstplicht chter de hand houden Aow'er met jongere verdienende partner krijgt iets minder Actieve aanpak winkeldief bepleit Cargo wil mast met broden nu begraven si DIJN IN JlilN LAIN U DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 O ~i idra Kamadjojo (85) overleden iSTERDAM - In een ziekenhuis in Amsterdam is teren de danser/acteur Indra Kamadjojo op 85-jarige ftijd overleden. De in Indonesië geboren danser is iral bekend geworden door vertolkingen van de klas- ie Javaanse dansen. Hij debuteerde in de Tweede- ring! reldoorlog in Brussel met solo-voorstellingen. Na de r del logsjaren trad hij veelvuldig op in het Tropeninsti- t in Amsterdam, ie cl na^j°j° heeft zich sinds 1955 gespecialiseerd op de rdracht van oosterse legenden, waarbij de dans een stratief karakter heeft. Ook heeft hij aan diverse te- sieprodukties meegewerkt, vooral in jeugdseries. In aren vijftig oogstte hij veel lof met zijn jeugdserie ntjil'. De stille kracht', het televisiedrama naar het boek Louis Couperus over Nederlands-Indië, heeft hij de van 'de regent' vervuld. Indra Kamadjojo wordt irzicl derdag 10 september op Westgaarde in Amsterdam De danser/acteur Indra Kamadjojo. itkei «nieerd. FOTO: ANP :e kv f' k voi e be STERDAM De zogehe- Ghanese drugsbende die eslaj uit de Amsterdamse wijk iels 2 mermeer opereerde, derhtt achteraf een bijna fa- ersiair onderonsje van drie fdverdachten. Van het in dat irt door de Amsterdamse il tie gepresenteerde impe- srs g n in drugshandel, valse ieren, illegaal verkregen 3 soc lingen, steunfraude en jnhuwelijken viel tijdens [isteren begonnen zittin- niet veel te horen. ij de ZWOLLE Zestien Urker vissers hebben gisteren door de poli tierechter van Zwolle een boete opgelegd gekregen van 236.750 gulden. De vissers hadden hoeveelheden gevangen schol en tong niet opgegeven. De officier van justitie had voor in totaal 665.750 gulden aan boetes geëist, plus onttrekking van wederrechtelijk genoten voordeel. De dagvaardingen waren gebaseerd op het (fraude-)artikel 225 van het Wetboek van Strafrecht. Voorheen werden de verzwegen hoeveelheden vis altijd als overtreding ten laste gelegd. De officier eiste telkens 40.000 gulden voor de ver valsingen en ontneming van het genoten voordeel. De meeste za ken van gisteren kwamen voort uit een onderzoek dat Justitie in oktober 1990 in Urk hield naar de administratieve verwerking van de gevangen hoeveelheden vis. Naar aanleiding hiervan werd een flink aantal processen-verbaal tegen vissers en vishandela ren opgemaakt. Op 21, 22 en 23 september houdt de Zwolse rechtbank zich met de rest van de zaken bezig. TU Eindhoven treft regeling met Buck EINDHOVEN De Technische Universiteit Eindhoven heeft een regeling getroffen met prof. dr. H. Buck die onder meer inhoudt dat de wetenschapper alle lopende processen tegen de TU stopzet. Ook is afgesproken dat er geen nieuwe rechtszaken worden aange spannen. Buck presenteerde in 1990 een nieuw middel tegen de vi rusziekte aids. Hij bleek zich daarbij echter te hebben gebaseerd op onzorgvuldig onderzoek. De TU accepteerde vervolgens het aanbod van Buck vervroegd met pensioen te gaan. Ook werd de hoogleraar uit enkele andere functies aan de universiteit ontsla gen. Vorig jaar begon Buck een zogenaamde bodemprocedure te gen de TU Eindhoven, waarin hij eiste dat hij weer in dienst moest worden genomen en dat hij werd gerehabiliteerd. Omdat een uit spraak in deze procedure enkele jaren op zich kan laten wachten, spande Buck ook een kort geding aan bij het ambtenarengerecht. De fungerend voorzitter daarvan wees echter alle eisen van Buck van de hand. Volgens de TU is afgesproken dat er over de inhoud van de getroffen regeling vooralsnog geen mededelingen worden van 1000 tot 1500 'adres- in de Amsterdamse wijk loor de politie in kaart zou- zijn gebracht, geen spoor, veel verdachten op papier, r in totaal worden deze k slechts 19 personen be lt. Het blijkt nu dat vrijwel activiteiten van de groep ts vonden vanuit de woning een van de drie hoofdver- ïten, de 37-jarige Ghanees D. Hij is wel gearresteerd ien jaar politie-onderzoek, collega's 'Red' en 'Laetitia' n nog vrij rond, vermoede- n Ghana. en al de werkwijze van Yaw loals die gisteren werd om even in de rechtszaal duid- epaald niet op grote profes- aliteit. Medewerkers en iers werden geronseld in de ^enkring. Vrijwel alle con- in vonden plaats via D. 's te- ntoestel, de bezoeken van iers en anderen gebeurden lijn woning of in die van ste vrienden van de voorma- Ghanese onderwijzer. Zijn jcaat, mr. M. Meerman, is ook stellig: „De politie deze zaak enorm opgebla- De omvang van deze zaak t proporties getrokken idvocaten in het proces heb- sterk vermoeden dat de politie een 'grote zaak' nodig had. Zij wijzen daarbij op de on gebruikelijke aanwezigheid van minister Hirsch Ballin van jus titie op het moment van de ont manteling in de Amsterdamse commandokamer. Meerman: „De politie heeft deze zaak groots aangepakt door er een jaar op te gaan zitten en te wachten met arrestaties. Alleen daardoor kwamen ze zoveel aan de weet; mijn cliënt heeft zaken bekend, omdat ze al zoveel van hem wisten". Overigens zeiden D. en diens loopjongen, de 33- jarige W.E.M. tegen de rechter dat hun bekentenissen min of meer waren afgedwongen door de aanhoudende druk die tij dens de verhoren op hen werd uitgeoefend. Tijdens de hoorzittingen van gisteren heeft de officier van Justitie mr. N. Schaar nog geen eis uitgesproken. Dat gebeurt morgen, als alle zaken aan ver dere behandeling toe zijn. Gis teren brachten telefoontaps van de politie enkele opvallende zaken aan het licht. Zo werd een koerier die negentig 'balle tjes' heroïne moest inslikken maar ze niet alle door zijn keel kreeg, door zijn opdrachtgevers gesommeerd ze met veel water in te slikken of ze desnoods in de anusholte te vervoeren. Be trokkene bleef overigens steken op 66, de rest moest hij in Ne derland achterlaten want zijn vliegtuig vertrok. Opmerkelijk was ook het ver haal van de 46-jarige Henk H. die met een gordel vol drugs en daaromheen een corset op Schiphol werd gefouileerd. Na dat men zijn corset had gevoeld werd hij gevraagd dit af te doen. In grote angst verzon H. dat dit alleen in het bijzijn van zijn arts kon, in verband met de gesteld heid van zijn rug. Vervolgens mocht hij doorlopen. H.. beken de een reis naar New York met een kilo drugs waarvoor hij tienduizend gulden ontving. De Amsterdamse advocaat mr. G. P. Hamer hekelde (in het al gemeen) de werkwijze van de politie die willens en wetens ge durende enige tijd strafbare fei ten liet gebeuren en mensen in het buitenland liet arresteren. Al aan het begin van de politie- operatie 'Goofy', genoemd naar de gelijk klinkende naam van een van de verdachten, is een Zwitserse met drugs uit Am sterdam door Nederlandse ob servatieteams gevolgd tot in België. Daar namen de Belgen het karwei over. De vrouw werd ook in België gearresteerd, wat het begin van een grotere 'Goofy-operatie' betekende. De chef van het Nederlandse politieteam dat de zaak onder zocht verklaarde gisteren dat een dergelijke vorm vap 'semi- uitlevering' op Nederlanders niet is toegepast. Pogingen van Hamer om de door hem opge roepen politiemensen te vragen naar het hoe en waarom van de arrestaties in het buitenland, stuitten eerst op ontwijkende antwoorden en vervolgens op ingrijpen van de Amsterdamse rechter mr. C. Eradus: „U moet vragen stellen die belang heb ben voor de zaak van uw cliënt". Hamer verbeet zich na de zitting: „In maart had de po litie zoveel te vertellen en nu zeggen ze niets meer". Bij de invallen in woningen in de Bijlmermeer, in maart, werd in totaal een halve kilo hard drugs gevonden. Illustratief voor het magere gehalte van de Ghanese drugsbende, die per transport met een kilo of zelfs een paar onsjes werkte, is de be handeling van een zaak later deze week in Amsterdam, ge heel los van de Ghanese drug saffaire: Iemand uit het zuiden van Nederland moet dan de rechter uitleggen wat die 50 kilo heroïne in zijn bezit te bete kenen had. Advocaat Meerman van Yaw D.: „De politie doet alsof D. een grote jongen is. Maar nee hoor, geloof me, die lopen als altijd nog vrij rond". Twee soldaten willen terug Eén van de gewonde militairen uit Bosnië op het terrein van de vroe gere Ernst Casimierkazerne in Roermond. Van de 26 gewonde sol daten, die eind vorige week arriveerden, hebben er twee te kennen gegeven per se terug te willen. Drie anderen hebben het ministerie van justitie laten weten eerst de situatie in Kroatië ,,te willen bekijken' voordat zij een beslissing nemen. FOTO:ANF DEN HAAG De Raad van State heeft weliswaar kritiek op de kabinetsplannen met de wao, maar die bezwaren zijn 'niet vernietigend'. Eerder werd aangenomen dat het hoogste adviesorgaan van de regering ernstige be zwaren zou hebben tegen het voornemen van het kabinet om de uitkeringen van ar beidsongeschikten onder de 50 jaar te bevriezen. Het zou in strijd zijn met Euro pese verdragen, zoals dat van de internationale arbeidsorga nisatie ILO. Dat zou betekenen dat het kabinet in conflict zou kunnen komen met het Euro pese gerechtshof. De Raad van State voorziet naar verluidt zo'n situatie echter niet. De Raad van State heeft zijn nog strikt vertrouwelijke advies eind vorige week naar het kabi net gestuurd. Het bevat volgens een ingewijde vooral „tech- nisch-juridische" kanttekenin gen. De ministerraad buigt zich komende weken over het ad vies. De coalitiepartners CDA en PvdA wilden gisteren nog niet reageren op de opvattingen van de Raad van State. Aangeno men mag worden dat het CDA tevreden is met de relatief mil de houding van het adviesor gaan. Het CDA wil vasthouden aan de wao-voorstellen, terwijl de PvdA-fractie wil dat de be staande gevallen worden ont zien. Dat standpunt leidde ove rigens dit voorjaar tot een aan varing met PvdA-staatssecreta- ris Ter Veld (sociale zaken), die verantwoordelijk is voor de wao-plannen. CK VAN RIETSCHOTEN V HAAG De overkoe- ;nde organisaties van wo- lacteu ^bouwverenigingen en >oraties voor bejaarden- ivesting zijn woedend op j. v itssecretaris Heerma kshuisvesting) en minis- D'Ancona (WVC). In een if op poten hebben de or- sijthcfisaties de bewindslieden eren verweten dat dezen zelfstandig wonen voor larden vanaf 1994 aan- ilijk dreigen te bemoeilij- angs maakten Heerma en ncona de afspraak dat be- ers van bejaarden woningen Swiers anleunwoningen die specia- Hout zorgvoorzieningen nodig Wejben vanaf 1994 voor al hun nkosten moeten aanklop pen bij de AWBZ. Heerma wil daarvoor geen geld meer ter be schikking stellen. Volgens de bewindslieden moet er dan een woon-zorgcontract worden af gesloten tussen de eigenaar van de woning, de bewoner en de ziektekostenverzekeraar van de bewoner. De briefschrijvers vrezen dat er woningeigenaren of ziektekos tenverzekeraars zullen zijn die vanwege de rompslomp zullen terugdeinzen voor zo'n con tract, hetgeen tot gevolg kan hebben dat een bejaarde *z'n zelfstandige woning moet opge ven en alsnog naar een bejaar dentehuis of een verpleeghuis zal moeten vertrekken. Volgens de woningcorporaties zijn er vanaf 1994 voor zelfstandig wo nende bejaarden die speciale zorg nodig hebben nog maar twee mogelijkheden: zij ver dwijnen uit hun woning óf met woning en al uit de boeken van staatssecretaris Heerma. N HAAG - De WD wil als PvdA en CDA binnen ele jaren een leger opbou- dat geheel bestaat uit willigers. De liberalen len er echter niets voor de lienstplicht definitief af te affen. werkgroep van defensie- kundigen uit de WD heeft en rapport over de toekomst de krijgsmacht voorgesteld lienstplicht achter de hand houden voor het geval de id aan de man komt. In vre- tijd zou het leger in de WD- visie toe kunnen met een krijgs macht van circa 75.000 militai ren en burgerambtenaren, maar als Nederland in een oor logssituatie zou geraken, zou de dienstplicht in ere moeten wor den hersteld. Dan moet er een leger van in totaal 100.000 tot 140.000 militairen en burgers op de been kunnen worden ge bracht. De WD-werkgroep wil overi gens pas op een vrijwilligersle ger in vredestijd overstappen als onderzoeken overtuigend hebben aangetoond dat er on der jongeren voldoende animo bestaat om vrijwillig te dienen. DEN HAAG Mensen die na 1 januari 1993 vijfenzestig jaar worden met een partner die jon ger is dan 65 jaar en zelf geld verdient, krijgen wat minder aow. Het wetsvoorstel dat dit regelt is gisteren bij de Tweede Kamer ingediend door staatse cretaris Ter Veld van sociale za ken. Het voorstel was al opgenomen in het regeerakkoord en levert een besparing op van 190 mil joen gulden per jaar. Dat geld wordt gestoken in uitbreiding van het recht op gehandicap tenvoorzieningen krachtens de aaw tot mensen boven de 65 jaar vanaf 1994. In de praktijk komt het er op neer dat er voor een 65-plusser met een jongere partner die geen eigen geld verdient niets verandert. De 65-jarige krijgt na 1 januari 50 procent van het netto-minimumloon plus een toeslag van 50 procent, samen goed voor de volle aow. Als zijn jongere partner zelf 65 wordt krijgen beide recht op 50 pro cent van het minimumloon. Tot 1 januari krijgt iemand die 65 jaar wordt met een jongere partner nog 70 procent van het netto-minimumloon. Daarop kan een toeslag worden gege ven van 30 procent, die volledig wordt bereikt indien de jongere partner onvoldoende inkomen binnenbrengt. Na 1 januari ontstaat recht op een uitkering van 50 procent. De toeslag daarop tot maximaal vijftig pro cent wordt dan afhankelijk van het inkomen van de jongere» partner. Open dag zieke papegaaien Eenzaamheid en stress zijn vaak de oorzaken van het feit dat papegaaien zich in gevangenschap ver wondingen toebrengen. Dat konden de bezoekers zelf constateren, die gisteren de open dag bezochten van het Nederlands Opvangcentrum Papegaaien (NOP), dat zich sinds 1987 ontfermt over zieke, zielige, zwakke en zenuwachtige papegaaien. Daarvan zijn er inmiddels al zevenhonderd opgenomen. Er leven meer papegaaien in gevangenschap dan in de vrije natuur. De helft van de papegaaien, die naar Neder land worden overgebracht, overleeft de tocht niet en van het restant krijgt driekwart later 'mijnwerkerslon- DEN HAAG Elke betrapte winkeldief moet snel met po litie en justitie in aanraking worden gebracht. Het aantal winkeldiefstallen en de in spanningen van het bedrijfs leven maken het noodzake lijk dat politie en justitie méér verantwoordelijkheid tonen. Dat concludeert de werkgroep Winkeldiefstal, die in opdracht van de vergadering van procu reurs-generaal voorstellen heeft gedaan voor een nieuw landelijk beleid voor de aanpak van winkeldiefstallen. De werkgroep die onder leiding stond van mr. W. Sorgdrager, procureur-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem, heeft af- AMSTERDAM De met 20.000 broden gevulde hoog spanningsmast van de Stich ting Cargo wordt begraven op de plaats waar hij is gebouwd; midden op de Afsluitdijk. De stichting reageert hiermee op het besluit van de Afdeling Ge schillen van het bestuur van de Raad van State geen voorlopige vergunning toe te wijzen voor het laten afzinken van de mast in de Noordzee. De stichting zegt 'met verbijste ring' kennis te hebben geno men van de negatieve beslis sing. In een verklaring wordt geconstateerd dat het evene ment „volledig uit de hand dreigt te lopen". Wat een kunstuiting had moeten zijn is volgens de stichting verworden tot een zaak waar de halve natie schande van spreekt. Die kri tiek op het project werd volgens de stichting de afgelopen maan den steeds grimmiger. Mede werkers werden persoonlijk be dreigd en ook zijn vernielingen aangericht. „Met pijn in het hart moet de stichting constate ren dat de tijdgeest het niet toe staat het Nationaal Geschenk aan de Zee in al zijn consequen tie uit te voeren", aldus de ver klaring. De 'begrafenis' van de hoog spanningsmast gebeurt op het zelfde tijdstip als waarop de mast in zee zou worden afge zonken, in de nacht van 18 op 19 september. De directie Fle voland van Rijkswaterstaat, die het beheer over de Afsluitdijk voert, heeft echter meegedeeld dat het graven in waterkerin gen, zoals Cargo nu van plan is, wettelijk is verboden. Het kan een gevaar opleveren voor de veiligheid. Voor het eventueel begraven van de mast op het werkeiland Breezanddijk naast de Afsluitdijk zoude de betrok ken gemeente (Wonseradeel), de provincie Friesland en het Rijk vergunningen moeten af geven. De Afdeling geschillen van be stuur van de Raad van State stelde zich gisteren op achter het ministerie van verkeer en waterstaat, dat uit milieu-over wegingen weigert een vergun ning te verlenen voor het afzin ken van de mast. De Stichting Natuur en Milieu en de Werk groep Noordzee, die zich van meet af aan hebben verzet te gen het project, zijn blij met de uitspraak van de Raad van Sta te. Nieuwe arrestaties in zaak Tropicana ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft gisteren op nieuw drie aanhoudingen ver richt in verband met de ver krachting en aanranding van vier meisjes vorig weekeinde in het tropisch zwembad Tropica- Het gaat om een 17-, een 19-, en een 20-jarige jongen uit Am sterdam, Capelle aan den IJssel en Rotterdam. Een week gele den arresteerde de politie een 14-jarige jongen uit Rotterdam en een 18-jarige jongen uit Spij- kenisse. Zij zijn inmiddels voor geleid aan de officier van justi tie en zitten nog steeds vast. De meisjes werden vorige week za terdagnacht tijdens een dans en zwemfeest door een groep jongeren belaagd en seksueel misbruikt. Twee 18-jarige meis jes hebben aangifte gedaan van verkrachting, de twee anderen 16 en 21 jaar oud) van aanran ding. Volgens de politiewoord voerder hebben de twee vorige week gearresteerde jongens nog geen volledige bekentenis afgelegd. Het onderzoek loopt nog. hankelijk van de ernst van de diefstal en het type dader een gedifferentieerde wijze van af doening van de zaken voorge steld. Die zou volgens de procu reurs-generaal moeten varië ren van een berisping of een HALT-afdoening (alternatieve straf) bij bijvoorbeeld jeugdigen die voor het eerst worden be trapt tot inschakeling van de rechter bij gebruik van geweld. Uit een eerder onderzoek naai de omvang van winkeldiefstal len bleek dat in één jaar 48 pro cent van de detailhandelaren slachtoffer is geweest van dief stal van koopwaar. De winkel diefstallen bleken met ruim twee miljoen delicten 80 pro cent van het totaal gepleegde misdrijven in en rond winkels uit te maken. O) O) 112 dl yoghurt, 2 eetlepels mayonaise en I theelepel mosterd. Meng dit in een kommetje en pers er 3 gepelde teentjes knoflook boven uit. Roer het mengsel en voeg naar smaak zout en peper toe aan deze knoflook- yoghurtsaus. Lekker als dip saus of bij gegrilld vlees. Nog 24 andere avontuurlijke yoghurt-recepten vindt u in het boekje 'Men nem< yoghurt'. Zend een briefkaart met uw naam en adres naar Het Nederlands Zuivelbureau, Postbi is 30. 2280 AA Rijswijk, onder vei ■melding van •Men neme... roghurt'. Plak f 1.- aan extra p ostzegels en u ontvangt het recept» mboekje thuis. yoghurt

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3