Kuharic verwacht weinig van religieuze top Van Boven: Kosto denkt te simpel over kerkasiel GEESTELIJK LEVEN UPINIE 1 Braziliaans episcopaat wil proces tegen Collor Tökes weigert alsnog gesprek met Iliescu COMMENTAAR Ccidöe Sou/tont Anti-abortusdemonstranten krijgen voorwaardelijke straf EINDHOVEN Tien personen die in mei een abortuskliniek in Eindhoven waren binnengegaan, zijn gisteren tot een voorwaarde lijke boete van 250 gulden veroordeeld. De politierechter te Eind hoven achtte hen schuldig aan huisvredebreuk. Op 15 mei waren ze de kliniek binnengedrongen uit protest tegen de abortussen die daar worden gepleegd. Nadat de directie hen tevergeefs had ge sommeerd het gebouw te verlaten, werden ze door de politie buiten de deur gezet. De politierechter verwierp het argument van de ver dachten om het Openbaar Ministerie niet-ontvankelijk te verkla ren. Zij baseerden dit verzoek op het feit dat nog nooit bij een soortgelijke situatie tot vervolging was ovegegaan. Evenmin hono reerde de rechter de stelling dat een abortuskliniek een lokaal be stemd voor de openbare dienst is. De rechter wees het beroep op gewetensvervolging af, hoewel hij zei begrip en zelfs waardering voor de demonstranten te hebben. In Nederland is de politiek de enige weg om de bestaande abortuspraktijk te keren, zo oordeelde hij. EKD-voorzitter bepleit gesprek met asielzoekers Nostalgie is naar de goe( tijd, waarin lachen viel. de zucht le oude niets te Charles Aznavour BITTERFELD - Met het c op het stijgend aantal aanvallen op tehuizen van asielzoekers heeft de voorzitter van de EKD, bisschop Klaus Engelhardt, de Duitse bevolking opgeroepen met de buitenlandse gasten het gesprek aan te gaan. Christe nen zouden een vooraanstaan de rol moeten spelen in de dis cussie over maatschappelijke thema's van deze tijd, aldus En gelhardt tijdens een bezoek aan Bitterfeld in de vroegere DDR. „De geschiedenis kan zich her halen wanneer men er niets uit leert," zei de Oostduit.se strijd ster voor burgerrechten, Barbel Bohley, afgelopen weekeinde tijdens de bijeenkomst van de pacifistische vereniging ,Blu- men für Stukenbrock'. 'Joego slavië' is ook in Duitsland mo gelijk. Zij noemde het een van de belangrijkste taken voor de Duitse samenleving de geschie denis onder ogen te zien en de dialoog daar te beginnen waar anderen met stenen gooien. De politici hebben een klimaat geschapen waarin thans de te huizen voor asielzoekers bran den, zoals vroeger de synagogen gebrand hebben, zei zei Sylvia Gingold, een door een 'beroeps verbod' getroffen lerares. De uitingen van vreemdelin genhaat in Duitsland mogen volgens Amnesty niet worden aangegrepen om het recht op asiel in de grondwet te verande ren. Artikel 16 van de grond wet, dat aan politiek vervolgden bescherming biedt, mag niet aan partijpolitieke overwegin gen worden geofferd, zo Sprak het bestuur zondag tijdens een vergadering in Rostock uit. Het is zelfverlakkerij wanneer na de rellen in Rostock nog ge dacht wordt dat de problemen voorbij zijn als dit artikel wordt geschrapt. Amnesty heeft reeds twee jaar geleden ertegen ge waarschuwd dat Oost-Duits- land verhoudingsgewijs even veel asielzoekers zou moeten opnemen als het veel rijkere West-Duitsland. ZAGREB Het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk in Kroatië, kardinaal Kuha ric, heeft gewaarschuwd te gen al te groot optimisme in verband met de de komende topontmoeting in Genève van de religieuze leiders uit het voormalige Joegoslavië. De twee ontmoetingen vorig jaar hebben bij de politici „praktisch geen weerklank" gevonden, aldus Kuharic in een vraaggesprek in het Kroatische weekblad 'Novi „In principe zijn wij niet tegen zulke gesprekken," aldus Ku haric, maar men moet de reali teit onder ogen blijven zien. „Waar grondgebied wordt vero verd, heeft men te doen met mensen die volstrekt niet open staan voor raad van de ker ken." De betrokken leiders „willen deze oorlog en hebben zich daarin met hun nationalis tische politiek verstrikt." Wat kunnen de kerken in zo'n situatie doen, vraagt Kuharic zich af. „Hoe kunnen wij in vloed uitoefenen op generaals en agressoren die koste wat kost land willen veroveren en mensen uit hun gebied willen verjagen?" Van ontmoetingen tussen de re ligieuze leiders wordt volgens Kuharic in het algemeen te veel verwacht. „Het moet nogmaals duidelijk worden gezegd dat in dit geval niet de ene kerk de an dere kerk de oorlog heeft ver klaard, maar dat er oorlog wordt gevoerd uit geheel ande re motieven die echter binnen de machtssfeer van de politiek Voor het eerst is moslimleider rais ul-ulema Jajub Selimoski uitgenodigd. Zijn komst naar Genève is onzeker omdat hij vo rig weekeinde in Sarajevo door een granaat werd getroffen. De ontmoeting in het gebouw van de Wereldraad van Kerken wordt in de tweede helft van deze maand gehouden. De vori ge ontmoeting tussen Kuharic en patriarch Pavle, het hoofd van de Servisch-Orthodoxe Kerk,augustus 1991, eindigde volgens Wereldraad-staflid Huib van Beek in een felle woordenwisseling. Theologische opleiding van gereformeerden blijft in Kampen Een jonge Kroatische vrouw steekt kaarsen aan in een kapelletje in het centrum van Zagreb waar ze bidt voor haar echtgenoot die strijdt tegen de Serviërs. FOTO: EPA RIO DE JANEIRO De voorzitter van de Braziliaanse bisschop penconferentie, mgr. Luciano Mendes de Almeida, heeft zich uit gesproken voor een proces tegen president Fernando Collor de Mello. Een proces biedt volgens hem de mogelijkheid dat de presi dent zich kan verdedigen. Ook kan daardoor duidelijkheid ont staan. In veel Braziliaanse steden is zondag tijdens kerkdiensten gebeden voor zuiverheid in de politiek. Een parlementaire com missie heeft de president van corruptie beschuldigd. Inmiddels zijn de eerste maatregelen genomen om Collor af te zetten. Vol gens een recent opinie-onderzoek is 75 procent van de Braziliaanse bevolking voorstander van het aftreden van de president. LUNTEREN De verhuizing van de Theologische Universi teit van de Gereformeerde Ker ken te Kampen (THUK) naar Utrecht is volgens de gerefor meerde synode op dit moment „niet opportuun". Daarmee sluit de synode zich aan bij de uitspraak van het curatorium van de THUK, dat in mei ver huizing naar Utrecht unaniem afkeurde. De synode had vorig jaar inge stemd met een onderzoek naar de wenselijkheid van een geza menlijke huisvesting in Utrecht en een gezamenlijk bureau niet de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit Utrecht en de Katholieke Theologische Uni versiteit Utrecht. Het zou voor namelijk gaan om facilitaire sa menwerking met behoud van eigen identiteit. In navolging van het curatori um betwijfelde de synode maandag of de gereformeerde theologische opleiding in Utrecht haar eigen identiteit kan handhaven, hoewel het niet alle leden van de synode duidelijk was wat onder die „ei gen identiteit" zou moeten worden verstaan. Rector prof. dr. A.J. Jelsma van de THUK merkte op dat die identiteit niet kan worden vastgelegd, omdat dat onbeweeglijkheid zou in houden. Maar hij kon wel iets zeggen over het eigene van 'Kampen':' „de kerken hebben het voor het I zeggen" over deze opleiding en ieder die in Kampen afstudeert kan in principe predikant wor den. Bovendien speelt Kampen als vestigingsplaats een rol in de identiteit van de opleiding, hoewel Jelsma erkende dat het belang hiervan moeilijk te pre ciseren is. Het akkoord dat ongeveer een maand na de instelling van het onderzoek is gesloten tussen de Nederlandse Hervormde Kerk, een aantal kleinere kerken en de theologische faculteiten van vier rijksuniversiteiten over een herstructurering van de ambtsopleiding voor deze ker ken, heeft ook een rol gespeeld in de besluitvorming. De ambtsopleiding van de Neder landse Hervormde Kerk in Utrecht en die van de Gerefor meerde Kerken in Nederland in diezelfde stad zouden zoveel op elkaar gaan lijken dat een voortbestaan naast elkaar, met behoud van eigen identiteit, erg moeilijk zou worden. Een ander argument tegen ver huizing naai' Utrecht is, dat nog geen overeenstemming is be reikt over wederzijdse erken ning van de ambtsopleiding door de drie kerken die samen werken in het Samen Op Weg- proces (hervormden, gerefor meerden en lutheranen). De ge reformeerde synode stelde een dergelijke erkenning als voor waarde voor verhuizing naar Utrecht. De deputaten (deskundigen) voor de relatie met de theologi sche faculteit van de Vrije Uni versiteit, de andere gerefor meerde theologie-opleiding in Nederland, hadden ook bezwa ren tegen een verhuizing naar Utrecht. Universiteiten werven in toenemende mate studenten in hun eigen regio. Kampen en de Vrije Universiteit zouden dan uit dezelfde vijver moeten vissen, waarschuwden zij. Ook dit argument heeft meegewo gen in het besluit om de Kam per universiteit niet naar Utrecht te laten verhuizen. Prof. Th. van Boven PRAAG Staatssecretaris Kosto van justitie denkt te simpel over kerkasiel. Hij heeft te weinig oog voor het dilemma waarvoor kerken worden gesteld als zij een uit geprocedeerde asielzoeker willen, helpen. Dat consta teerde prof. dr. Th. van Bo ven, hoogleraar internatio naal recht aan de Rijksuni versiteit Limburg, maandag in Praag tijdens de tiende as semblee van de Konferentie van Europese Kerken op een bijeenkomst over het vluch telingenvraagstuk. Hij is oud-directeur van het VN-bureau voor de mensen rechten te Genève en lid van de Hervormde delegatie in Praag. „Met gemengde gevoelens" er kende Van Boven tegen het ver schijnsel kerkasiel aan te kij ken. Als kerklid staat hij zeer Opvolger Okke Jager De ge reformeerde synode heeft giste ren dr. F. de Lange (37) be noemd tot hoogleraar evange- listiek aan de Theologische Universiteit te Kampen, als op volger van prof. dr. O. Jager die in 1988 vertrok en dit voorjaar overleed. De Lange studeerde theologie in Kampen en promo veerde op een proefschrift over Bonhoeffer. De synode heeft drs. H.J. Huy- ser (56), predikant te Utrecht, benoemd tot opvolger van dr. S. Schoon als predikant in alge mene dienst voor het werk voor Kerk en Israël. Huyser studeer de eveneens theologie in Kam pen en was vervolgens predi kant in Barchem/Ruurlo en Zwitserland. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nunspeet (toez.) C. van Sliedregt te Scherpenzeel; te Nieuwleu- sen (Herv.Gem.Rehoboth) D. Heems kerk te Ouddorp; te Ede (Herv.Tabor- -"♦•>) j. van der Linden te Veldho- Aangenomen naar Maarn-Maarsber- gen J.J.Ruitenberg te Leusden. Beroepbaarstelling Mevr.drs. A. Moer- man-Hogenbirk, Roelantdreef 156, 3562 KG Utrecht, tel:030-662877. Gereformeerde Kerken Beroepen te Veenendaal drs. M.L. Ei genhuis te Oudega(Sm.) te Zwammerdam mevr. W.A.M. Kelder, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaar mevr. W.A.M. Kelder, kan didaat te Zwammerdam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Langeslag P.M. van der Horst te Barendrecht; te Den Ham K. Harmanny te Monster. TIMISOARA De hervorm de bisschop Laszlo Tökes weigert alsnog een gesprek met de Roemeense president Iliescu nadat deze hem in een radio-interview ernstige ver wijten had gemaakt. Daai'in werd Tökes beschuldigd dat hij met zijn hongerstaking de ontwrichting van de staat wilde. „Ik voel mij gedwongen mijn besluit te herzien gesprek ken met Iliescu te beginnen," aldus Tökes gisteren tegenover journalisten. „Nadat hij me zo beschuldigd, kan ik dan nog een open dialoog verwachten? Het antwoord, daarop is een duide lijk neen." „Het is opvallend dat Iliescu zich op dezelfde wij ze over mij spreekt als indertijd de dictator, die in mijn toenma lig protest ook een oproep tot onlusten zag," zo zei Tökes. Volgens een woordvoerder heeft Tökes reeds zes kilo verlo ren, maar is er nog geen reden voor bezorgdheid. Wel zag Tö kes er zwak uit toen hij in de kerk van Timisoara de trap af daalde om de journalisten te woord te staan. Op het eind van de middag zal Tökes maandag met de roe- meens-orthodoxe bisschop Ni- colae Corneanu en rabbijn Erno Neumann een gezamenlijke dienst houden. „Deze dienst is een teken van de verbonden heid tussen de godsdienstige en etnische groepen in Timisoa ra," zei Tökes. „Wij hopen dat dit voorbeeld navolging zal krij gen. Deze gebeurtenis doet me denken aan december 1989. De omstandigheden hebben zich gewijzigd, maar de geest van broederschapo is in deze stad nog dezelfde." Tökes ging vorige week in hon gerstaking orndat „de moorde naars van 1989" nog steeds vrij rondlopen. Bij de revolutie, die leidde tot de val van dictator Ceausescu, zijn volgens officiële cijfers 1.033 mensen om het le ven gekomen. Tot dusver is in verband hiermee niemand in staat van beschuldiging gesteld ofveroordeeld. Zondag had Tökes het aanbod van president Iliescu aanvaard om een gesprek te hebben. Met het oog op zijn gezondheid had de hervormde bisschop de voor waarde gesteld het gesprek in Timisoara te houden. Sinds de revolutie, die in deze stad door toedoen van Tökes begon, is president Iliescu niet in Timi soara geweest. Iliescu had nog niet op de brief van Tökes gere- Auto van de bij stand BlJ de Haagse sociale dienst kennen ze hun uitkering] rechtigden allemaal van gezicht. Waarschijnlijk door de lil dag iemand achter de vitrage te posteren, weten ze wie#1 welke auto vlak voor het gebouw parkeert. Zolang de elf tèle in oude karkassen komt voorrijden, is er niets aar hand. Maar wordt de waarde van het vervoermiddel ges» op meer dan 8600 gulden dat is het kapitaal dat eeif leenstaande uitkeringsgerechtigde mag bezitten zondert uitkering te verliezen dan slaat de gluurder alarmm wordt directeur Van Driel in stelling gebrachtl DiE houdt de problemen rond zijn nering zeer overziet lijk. Volgens hem zijn er te veel mensen die èn een uitkei hebben èn in een te dure auto rijden. Daaraan moet een worden gemaakt, luidde zijn klaagzang tegenover een tal CD A-kamerleden. Daar vond hij, in tegenstelling tol zijn eigen partij, de PvdA, een wilig oor. En dus riep de Cl fractie eind vorige week op tot een massale controle vai uitkeringsgerechtigden. Hiermee is opnieuw het beeld vestigd van een leger luiwammesen dat er liever lui moe geen been in ziet bij de overheid de hand op te L den, intussen voor meer geld desnoods een ernstige kv ■veinzend. Dit imago wint steeds meer veld, zo bleek voi week uit een onderzoek naar de tolerantie bij Nederlanda0 Verreweg de meeste ondervraagden menen dat een ins i ling als de wao op grote schaal wordt misbruikt. ALS het CDA tracht een afspiegeling te zijn van de be king dan is de Kamerfractie daarin nu zeer zeker Het is een onomstotelijk feit dat eei^i aantal linkmichels ir ten onrechte door de uitkeringsinstanties laat onderhkt den. Het staat net zo stevig vast dat veel Nederlanders li ia nelijk bijzonder goed weten wat er aan de debetzijde van standstrekkers allemaal stiekem bijkomt, zonder dat ar achter de hand geuite beschuldigingen door onderzoeliti feiten zijn onderbouwd. De CDA-fractie weet donders g n dat zij dit soort roddel en achterklap legitimeert als zij directeur Van Driel achter de vitrage van de Haagse socjni dienst gaat staan. Daarmee namelijk bestempelt zij de standsontvangers tot verdachten. BOVENDIEN richt alle aandacht zich nu op die zo nadi kelijk zichtbare auto. Iedereen is weliswaar vrij om zijn kering te besteden zoals hem dat goeddunkt. Maar vindt CDA het dan geen probleem als iemand een 'vermogen' bouwt bestaande uit een televisie, videorecorder, videc mera, koelkast, diepvriezer en andere kostbare gebruik tikelen? Mag je wel een antieke kast bezitten, al dan niet ërfd, maar geen auto? Onderzoek is nodig, zorgvuldig, trouwelijk en gericht op individuele verdachten. Dat ii enige manier waarop we in een beschaafd land rotte p ken kunnen verwijderen uit een systeem dat ons lief hoort te zijn. sympathiek tegenover kerkle den die hun kerk voor asielzoe kers openstellen. „Ik kan me voorstellen dat mensen die met asielzoekers zijn opgetrokken, uit hun gewetensvolle en chris telijke verantwoordelijkheid asielzoekers een veilige plaats geven." Hij maakte een verge lijking met de Tweede Wereld oorlog toen mensen met gevaar voor eigen leven joden lieten onderduiken. Daartegenover kan hij zich ook voorstellen dat de staat de ker ken verwijt misbruik van hun positie te maken door asielzoe kers die alle procedures hebben doorlopen en het land moeten verlaten, onderdak te bieden. „Als ik in een kerkelijke ge meenschap zou leven die met een asielzoeker wordt gecon fronteerd, zou ik kerkasiel steu nen. Maar als ik bij de politie of de justitie zou werken, zou ik ertegen zijn", verwoordde Van Boven zijn „morele dilemma". Nieuwe studenten voor Vronesteyn Het opleidingsinstituut Vronesteyn voor priesters van het bisdom Rotterdam is dit studiejaar gestart met tien nieuwe studenten. Dit is een opname van staf en studenten bij de opening van het studdiejaar die werd verricht door bisschop R. Bar. In Vronesteyn bereiden zich momenteel in totaal dertig studenten voor op het priesterschap. Een aantal van hen volgt opleidingen buiten het Rotterdamse bisdom. FOTO: BISDOM R'DAM Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit v, Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17 00 uur. Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 8' Binnen- en buitenland, financiën er A. van Rijn (chef), drs. R Edens, A. Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): in samenwerking met kunst- en rtv-redactie Sijtholjg Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swiers M. van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't HrJ (chef), H. Bijleveld, D Hofland, P. Koopman, D van Rietschoten en K. van - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D. J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M. de Konind (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voordo (Parijs), drs. R. Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: M. de Cocq. n 08.30 tot 17.00 u n 18.00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65 Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op mi 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 141 905. Voor uitsluitend h geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2