'Niet meer bang voor de dood' 'Margaritkelech' brengen ode aan de liefde JOOP LANDRE Festival Mensen LEIDSE COURANT DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 'ILLEM PEKELDER f hij wel eens is gediscrimi- I neerd vanwege zijn leef- f tijd. „Nee", zegt mr. Joop Landré beslist. „Ik ben (kende persoonlijkheid, dat zal helen. Bovendien ben ik niet jn mondje gevallen. Of je moet Bcriminatie noemen als jon- n achttien 'ouwe' naar me i. Maar daar zit ik niet mee. (ideren 'opa' tegen me zeggen, kdat zelfs heel leuk", leven na de driehonderdzoveel- jtzendingvan het TROS-radio- famma 'De duvel is oud', waar- jtdeze woensdag ging over leef- Sscriminatie. Uit telefoontjes •schijnsel is verbreid. Een jwdie werd geweigerd bij een en een man die geen volkstuin- bcht huren. Te oud. Bij de 82-ja- i [andré hoefje daarmee niet aan men. „Mijn zoon Lou en m'n re- iir Sietse Dolstra vinden het lerd dat ik nog autorijd. Laatje ialen en brengen, zeggen ze. dat doe ik niet, want dan voel echt een bejaarde' isentator van het ouderenpro- 'Ik woon met mijn vrouw ineen luxe servicefiat in Uithoorn en daar hebben we een boodschappenjongen. Er zijn bewoners die hem terugsturen naar de winket omdat ze het flesje Maggi te groot vinden. Ouderen kunnen vreselijk lastig doen over niks'. lijk weer helemaal gezond, na een ernstige operatie begin vorig jaar. „Mijn aorta was gesprongen, waar door ik 5V2 liter bloed verloor. Toen dat gebeurde, voelde ik mij helemaal wegzakken en had er volkomen rust mee als ik zou sterven. Ik denk dat dat met de meeste mensen zo gaat; als het zo ver is, accepteer je de dood. Je leest niet voor niets zo vaak in overlijdensadvertenties dat iemand rustig is ingeslapen. Je kan het dik wijls ook aan het gezicht van een pas overledene zien dat hij zich volledig heeft verzoend met het sterven". „Dat was bij mij dus ook zo. Toen ik de broeder in de ambulance tegen zijn collega hoorde zeggen 'hij heeft bijna geen polsslag meer'bleef ik daar uitermate rustig onder. Het was voor mij een mededeling in de trant van Ajax-Real Madrid: 0-0". „Na een vreselijk zware operatie - ze hebben er allemaal nieuwe dingen ingezet - ben ik langzaam maar ze ker weer opgeknapt. Bij de laatste controle in maart werd me verteld dat ik negentig word als ik zo doorga. Ik weet nu dat ik niet bang ben voor de dood, maar toch is het fijn als je te horen krijgt datje nog even blijft le ven". Volgens de oud-directeur van de TROS is niet de dood, maar een zaamheid het grootste probleem van oudere mensen. „Op dat gebied is er veel leed", vertelt Landré vanachter zijn bordje macaroni in het TROS- restaurant. „Veel mensen proberen die eenzaamheid op te lossen door in scrabble- of sjoelclubjes te gaan zit ten. Leuk hoor, maar er zit weinig diepgang in die groepjes. Als je echt in moeilijkheden zit, zijn er maar weinig mensen die naar je willen luisteren". Maar bejaarden kunnen natuurlijk ook wel eens zeuren. Al 82, maar nog altijd in de running met 'De duvel is oud', Joop Landré. „O jazeker, ze kunnen ongelooflijk vervelend zijn. Ik had pas de schrijf ster Margreet van Hoorn als gastin mijn programma en die zei datje be jaarden kunt indelen in twee catego rieën: krengen en lieverds". „Zelf heb ik dat ook. Op een heel wonderlijk terrein. Ik kan niet tegen rommel. Alles moet netjes zijn an ders functioneer ik niet. Als er bij voorbeeld een snippertje op de grond ligt - witjes, noem ik die dingen - moet ik dat eerst oprapen, voordat ik verder kan met mijn werk. Ik ben daar vreselijk mee gepest door vrien den. Die riepen dan: 'Joop, er ligt weer een witje op de vloer'. Ik word mesjogge, dacht ik op zo'n moment. Ik ben nu gelukkig een stuk gemak kelijker. Dat komt ook door mijn kinderen, die vonden dat ik maar een burgerlijk mannetje werd. En met negen kleinkinderen kun je het natuurlijk helemaal wel vergeten datje huis altijd netjes is". Hoe lang hij nog doorgaat met 'De duvel is oud', laat hij voor een groot deel van zijn regisseur Sietse afhan gen. „We zijn een twee-eenheid, nooit problemen. Als Sietse merkt verdomd, die Landré wordt seniel, dan houd ik ermee op". Voorlopig is het programma weer gered. „Ze von den dat er met de nieuwe zendtijdin deling per 1 oktober op Radio 5 geen plaats meer was voor een program ma voor ouderen. Godsliederlijk hin derlijk vond ik dat idee. Dat is pas discriminatie van ouderen". Jos Brink Arnold Schwarzenegger Jos Brink naar NCRV «J os Brink gaat volgend jaar acht praatprogramma's, twaalf quizzen 'met inhoud' en zes levensbeschouwelijke uitzendingen maken voor de NCRV-televisie op Ned. 1. Brink verlengt zijn contract met RTL 4, dat op 31 december afloopt niet, omdat hij programma's met grotere diepgang wil maken. Daarvoor was bij de commerciële omroep geen ruimte. Wel blijft hij samenwerken met Joop van den Ende, die de praatshows en de kennisquiz mede zal produceren. Het levensbeschouwelijke programma wordt door de NCRV in eigen huis gemaakt. Assistentie voor Schwarzenegger De e Oostenrijkse krachtpatser en acteur Arnold Schwarzenegger krijgt in 'Terminator 3' assistentie van de Engelse zanger/acteur Jimmy Nail. Nail, die momenteel een grote hit heeft met 'Ain't no doubt' staat nu al te popelen om met de opnamen te beginnen. „Hoewel dit soort actiefilms mij totaal vreemd zijn, heb ik er wel ontzettend veel zin in. Heel wat anders dan het dramawerk dat ik nu voor de BBC doe De opnamen staan gepland voor 1997, dus Nail moet nog even geduld hebben. Zijn nieuwe single komt eerder uit. 'Laura' wordt naar verwachting volgende maand op de markt gebracht. En Vogue op de rocktoér a de lieve liedjes van En Vogue zal het even wennen zijn, maar de zwarte damesgroep komt nu met een rockplaat op de proppen. „We vonden dat het tijd was om ons nu van een andere kant te laten zien, vandaar dat we nu met 'Free your mind' komen", legt één van de dames uit.,En Vogue is niet zo lief als we ons vaak voordoen. We willen laten zien dat we meer in onze mars hebben". Margriet opent Slotkapel Egmond rinses Margriet stelt woensdag Een hartelijk welkom .Dat kregen koning Sultan Azlan Shah van Maleisië en zijn vrouw Tuanku Bainun gisteren in Bonn. Ze werden op het vliegveld verwelkomd door de Duitse president Richard von Weizsaecker en zijn vrouw Marianne. Het koninklijk paar is zes dagen op staatsbezoek in Duitsland. 16 september in Egmond de gerestaureerde Slotkapel in gebruik. Het 15de-eeuwse kerkgebouw is geschikt gemaakt voor multifunctioneel gebruik: erediensten van de Nederlandse Hervormde kerk, concerten, lezingen, tentoonstellingen en het sluiten van kerkelijke en burgerlijke huwelijken. Zaterdag 19 september verricht Margriet in Rijksmuseum Paleis het Loo in Apeldoorn de opening van de tentoonstelling Het Witte Loo, van Lodewijk Napoleon tot Wilhelmina, 1806-1962. Hoofdredacteur AD stopt ermee De e journalistiek hoofdredacteur van het Algemeen Dagblad, A.I. Abram, heeft besloten om over een aantal maanden zijn functie neer te leggen. De 55-jarige Abram spreekt, berichten tegen dat zijn vertrek voortvloeit uit financiële problemen bij het ochtendblad: „Ik heb het hoofdredacteurschap vervuld sinds 1 januari 1975. Ik wil gewoon iets anders gaan doen". Abram blijft in functie tot er een opvolger is gevonden en zal ook daarna verbonden blijven aan de krant. Hij begon zijn journalistieke loopbaan in 1957 bij het toenmalige Het Vrije Volk. Sinds 1965 werkt hij voor het Algemeen Dagblad. Vrolijk is de verkeerde term voor de 'Margaritkelech' ofwel 'Margrietjes', zegt Lochemse musicus Martien Nuis. De jiddische liederen brengen weliswaar een ode aan de liefde en het huwelijk, maar uitgelaten zijn ze beslist niet, ver zekert hij. „De Margaritkelech hebben een beetje de slavische sfeer. Je zou ze kunnen vergelijken met de blues; ze heb ben dezelfde vitaliteit en zijn ook een weerspiegeling van dagelijkse gebeurte nissen". Zangeres Lij a Hirsch introduceert zon dag 20 september enkele 'Margrietjes' in het Joods Historisch Museum. Daar is vanaf een uur 's middags de presentatie van de nieuwe bundel jiddische liederen, waarvoor Nuis de pianobegeleiding schreef. De oud-Hagenaar deed dit op verzoek van Hirsch. De zangeres kwam bij hem terecht via haar collega Chanah Milner met wie Nuis in de jaren zeventig heeft samengewerkt. Inlevingsvermogen De musicus maakte indertijd de begelei dingen voor twee bundels traditionele jiddische liederen. Toen op uitnodiging van Milner, die zich ontpopte als zijn steun en toeverlaat. „Zij vertaalde de teksten voor mij in het Nederlands en vertelde over de achtergronden. Ik moest proberen me te verplaatsen in die sfeer; het vergde inlevingsvermogen". De noten die Nuis schreef, kregen niet al tijd Chanah Milners goedkeuring. „Ze was een strenge mentor, maar tegelijker tijd zeer inspirerend", zegt Nuis. De hechte samenwerking leverde in twee maanden tijd de bundels 'Twintig Jiddi sche volksliederen' en 'Vijftien He breeuwse liederen' op. Martien Nuis kent Chanah Milner sinds de jaren vijftig. Zij was destijds in Den Haag geregeld te gast op de 'Woensdaga- Martien Nuis: 'Je ZOU de liederen kunnen vergelijken met de blues'. vondkring', een ontmoetingsplaats voor kunstenaars waar veel werd gemusi ceerd. De aanzet hiertoe werd aan het eind van de Tweede Wereldoorlog gege ven. Nuis: „In de oorlog lag het openbare leven plat, maar er waren wel huiscon certen. Zeker vlak voor de bevrijding, toen mensen uit hun holen te voorschijn kwamen. Uit deze bijeenkomsten is de 'Woensdagavondkring' ontstaan". Na het verdwijnen van de kring in de ja ren zestig, bleef het contact tussen Nuis en Milner. Zij werkte ook nu mee aan de bundel. Met Lya Hirsch koos zij een aan tal jiddische liederen uit en maakte de vertalingen. Nico ter Linden, predikant van de Amsterdamse Westerkerk, zette ze om in 'literair klinkend Nederlands', zoals Martien Nuis zegt. Dialecten Voor het uitbreken van de Tweede We reldoorlog werd het jiddisch door de on geveer elf miljoen joden in de wereld ge sproken. De taal ontstond omstreeks 900 in de Rijnstreken van Duitsland, waar uit Frankrijk afkomstige joden zich ves tigden. Aan de Middelhoogduitse dialec ten voegden zij Romaanse en Hebreeuw se taalelementen toe. Door de eeuwen heen ontwikkelde zich een geheel eigen cultuur rondom deze taal. Ook het Ne derlands en vooral het Amsterdams is be ïnvloed door het jiddisch. Zo is Mokum, de bijnaam van Amsterdam, de jiddische aanduiding voor 'veilige stad'. Authentiek Volgens Martien Nuis groeit de belang stelling voor deze cultuur. „Zowel in ons land als in de Verenigde Staten. Op tele visie was laatst een programma over mu zikanten in New York die geïnteresseerd zijn in jiddische liederen uit de jaren twintig. Zij stroopten werkelijk uitdrage rijen af om naar 78-toeren platen te zoe ken. Zij willen de authentieke musiceer- stijl laten herleven en het opvallende is dat de muzikanten lang niet allemaal joods zijn". Concertzaal Zijn bijdrage aan de nieuwe bundel is geen authentieke reconstrutie van de muziek, zegt Nuis. „Johannes Brahms heeft ooit Duitse volksliederen voorzien van pianobegeleiding; daarmee is mijn werk te vergelijken. De 'Margaritkelech' zijn echt liederen voor de concertzaal". Centrum voor doofblinden Doofblinde mensen hoeven in het vervolg niet meer stad en land af te reizen op zoek naar hulpmiddelen. Vanaf woensdag 16 september kun nen zij hiervoor terecht in een spe ciaal centrum. Het is gevestigd in het Centrum Bartiméus in Zeist, dat samen met de stichting Doof-Blin- den het initiatief nam. Uit een on derzoek in 1990 bleek dat veel men sen wel behoefte hebben aan hulp middelen, maar van het bestaan niet eens afweten. Er is toen geadviseerd alle spullen voor doofblinden op één plek in Nederland onder te brengen. Agenten in spe lopen voor Sophia Veertig aspiranten van de gemeentepolitie Rotterdam lopen vrijdag 25 september mee in de speciale sponsorloop voor het Sophiakinderziekenhuis. De estafette van 150 kilometer begint in Hoogerheide bij het Politie Instituut Openbare Orde en Veiligheid. De route loopt verder via onder meer Bergen op Zoom, Roosendaal, Moerdijk, Dordrecht en Ridderkerk naar Rotterdam, waar bij de nieuwbouw voor het ziekenhuis de finish ligt. De bedoeling is om daar rond half acht te arriveren. Onderweg wordt de groep begeleid door enkele ME-bussen van het opleidingscentrum. Daarnaast hebben de politiekorpsen van de gemeenten die worden gepasseerd toegezegd mee te rijden. Door hun loop te laten sponsoren hopen de politieagenten in spé een deel van de nog benodigde drie miljoen gulden binnen te halen. DE VRIES Een volle dag stond Den Haag in het teken van de kunst en weinigen die er van Hebben geprofiteerd. Ik betuig hierbij mijn bewondering voor die vaders en moeders die, ondanks het trieste septemberweer, hun kinderen hebben meegenomen naar het Voorhout en omstreken, om hen op jonge leeftijd te leren dat het óók met de kunst nog steeds 'jong geleerd oud gedaan' is. Ik heb deze zaterdag Kunstmarkt van het begin tot het eind mogen meemaken als presentator van het programma op het Haags Theater Podium. Bewondering voor dat publiek dat het weer trotseerde, bewondering voor de optredenden die dapper doorzetten ondanks een vrijwel leeg Voorhout. Het enige datje op zo'n dag kunt doen is: lachen. Nebgens aan denken, schaamtegevoelens diep wegstoppen en gewoon doen of er niks aan de hand is. Maar makkelijk was het niet, vooral tijdens de interviews was het buitengewoon moeilijk je gezicht in de plooi te houden. Hans Croiset trof het wel heel slecht, juist toen hij over de plannen van het Nationaal Toneel voor dit seizoen zou vertellen ging de regen van miezerig over tot kletteren en hadden twee dames onder paraplu niet onverstoorbaar naar ons geluisterd, ik weet niet of we het einde van ons boeiende gesprek gehaald hebben. Ik schreef'lachen'. Eigenlijk bedoel ik dat facet van de lach dat met 'galgehumor' wordt aangeduid. Vooral lachen om jezelf, vaak de enige uitweg. 'Dames en heren, komt u vooral wat dichterbij, dan vullen we het hier voor het podium op' tegen een vader met dochtertje en een bejaard echtpaar. Dit soort onzin. Mijn huisdokter komt voorbij, stapt van zijn fiets en bekijkt met een blik vol medelijden mijn pogingen het handjevol publiek, dat mijn gesprek met Bert van den Akker, die meeslepend over de plannen van het Residentie Orkest vertelt, te betrekken. Ik zie hem denken 'wat een artiest niet moet doen om aan de kost te komen'. Werden artiesten vroeger niet aangeduid met 'kermisklanten'?. Wat zijn we ver weggedreven van het primitieve optreden in het openbaar!Wat is het goed op zo'n dag terug te keren naar de basis. Doorzetten onder alle omstandigheden. Publiek is altijd publiek, of het nu uit een meneer en mevrouw bestaat of uit achthonderd man. Nergens ter wereld leer je het vak zo goed als juist in de primitieve achteraf- zaaltjes, op bruiloften en partijen en in een tochtige tent, of op een vochtig zeildoek, zoals ik deze dag zag op het Voorhout. Heeft het zin, zo'n Kunstmarkt in Den Haag? Hoeveel keer werd deze vraag niet gesteld. Het antwoord is simpel: natuurlijk heeft het zin. Want nog altijd heben duizenden Hagenaars nooit een voet in de Koninklijke Schouwurg gezet. Het Residentie Orkest is in binnen- en buitenland beroemd, maar hoeveel Hagenaars zijn werkelijk trots op hun orkest? Wie heeft nog nooit gehoord van Theater Branouill of Theater Pepijn? Om te zwijgen over alle groepen die zich inspannen om kunst tot de jeugd te brengen. Als je op zo'n dag één ding leert dan is het wel dit: wat gebeurt er verschrikkelijk veel. Wat is er allemaal niet aan de hand in dit goede land? Wat zijn er een enthousiaste, gedreven jonge kunstenaars die zelfs op zo'n miezierge dag als deze zaterdag in het centrum van Den Haag, vrolijk en verbeten doorgaan met dat wat hen het liefste is: kunst maken en kunst brengen. Dus doorgaan met de Kunstmarkt. Onder alle omstandigheden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19