Kostbaar donorbloed Ex-partners, betaalt u maar Weten Werken ropische cyclonen 3or broeikaseffect? lm c i 9 Leidse Courant dinsdag 8 september 1992 I U milde ïr tot ijgen nj— n vroef i giftigargenomen banen van tropische cyclonen voor een Het katern Weten Werken besteedt op de voorpagina wekelijks aandacht aan een nieuwe vinding, waarop patent is verleend. De organisatie die zich in ons land met het verlenen van octrooien bezighoudt is de Nederlandse Octrooi-raad, een zelfstandige dienst van het ministerie van economische zaken. Een introductie. Het loopt storm voor 'Europese' octrooien door Paul Houkes Het ontwikkelen van een nieuw idee of produkt kost veel geld. Vaak gaan er maanden van onderzoek aan vooraf voor een bedrijf een vinding kan toepassen en er geld mee kan verdienen. Gaat het werkelijk om ets nieuws, dan is het van groot belang om het geestelijk eigendom van zo'n vinding te beschermen. Anders kan de eerste de beste concurrent het idee overnemen en zonder al die ontwikkelingskosten waarmee de uitvinder werd geconfronteerd ongestraft namaken. Zo'n bescherming is te verkrijgen door octrooi aan te vragen. Octrooi of patent is een wettelijk erkend recht van eigendom, dat gedurende twintig jaar wordt verleend. In die periode kan de octrooihouder ande ren die zijn vinding namaken effec tief juridisch aanpakken. In ons land houdt de Nederlandse Octrooiraad zich met het beoordelen van die octrooiaanvragen bezig. De Raad, die is gevestigd in Rijswijk, be staat sinds 1912 als zelfstandige dienst van het ministerie van econo mische zaken. Elk jaar worden bij de dienst enkele duizenden aanvragen ingediend door bedrijven, die iets nieuws hebben uitgevonden. Volgens technisch ondervoorzitter Gerard Oostrom van de Octrooiraad is octrooiering van nieuwe ontdek kingen voor het bedrijfsleven van groot belang. „Ieder zichzelf respec terend geïndustrialiseerd land heeft een octrooiwet, want zonder be schermingssysteem voor industriële eigendommen is er eenvoudig geen geschikt investeringsklimaat. Met het open gaan van de Europese gren zen wordt het afschermen van vin dingen en produkten alleen nog maar belangrijker. Je bént er ook nog niet als je alleen in eigen land patent op een vinding hebt verkre gen; een buitenlandse onderneming kan er dan alsnog mee aan de slag". Juist om die reden is in Europa maar ook in de rest van de we reld een intensieve samenwer king tot stand gekomen. In 1973 werd het Europees Octrooiverdrag gesloten. In dat verdrag is geregeld dat de verleningsprocedure voor ze ventien Europese landen door één organisatie wordt gedaan: het Euro pese Octrooibureau, dat voor de helft in Rijswijk is gevestigd. Een vinding waarop door dat bureau oc trooi wordt verleend verkrijgt na het vervullen van enkele formaliteiten automatisch nationale octrooien in de aangesloten landen. Het gevolg van die Europese samen werking is wel dat het aantal aan vragen voor het nationale octrooi sterk daalt. Volgens Oostrom biedt die Europese samenwerking echter ook wel degelijk voordelen. De inves teringen in apparatuur waarmee alle octrooi-informatie straks digi taal wordt opgeslagen zijn zo enorm, die dit door Nederland alleen niet op te brengen zouden zijn. Dankzij de samenwerking wordt de grote hoe veelheid aan technische kennis, die bij het Octrooibureau is opgeslagen, beter toegankelijk. iHTER HET WEER door reindert haarsma oedsell ;n. Ze Het doneren van bloed, ooit een redelijk ongecompliceerde en onbaatzuchtige bezigheid, wordt steeds ingewikkelder. Op tal van gemene ziektes moet ons bloed worden gecontroleerd. Daardoor wordt het duurder. Regelmatig worden we opgeschrikt door televisiebeelden van de gevolgen van de verwoestende kracht van tropische cyclonen. Die van de orkaan Andrew liggen nog heel vers in het geheugen. Veel mensen zullen zich ook nog de beelden van vorig jaar herinneren toen een tropische cycloon Bangladesj teisterde. Samen met aardbevingen vormen tropische cyclonen de grootste natuurlijke bedreiging. Het is dan ook niet verwonderlijk dat binnen het klimaatonderzoek grote aandacht wordt besteed aan de vraag of tengevolge van het broeikaseffect de tropische cyclonen in kracht en aantal zullen toenemen. Tropische cyclonen zijn wervelstormen met een diameter van een paar honderd kilometer. De kern met daarin het 'oog', waarin het onbewolkt en vrijwel windstil is, is meestal niet groter dan enkele tientallen kilometers. Tropische cyclonen ontstaan boven warm zeewater. Zij worden ten oosten van de datumgrens orkanen (hurricanes) genoemd en ten westen daarvan typhonen (typhoons). De voornaamste energiebron voor tropische cyclonen is het vrijkomen van latente warmte bij de condensatie van vocht in de vorm van neerslag. Zij kunnen dan ook alleen ontstaan wanneer er voldoende aanvoer is van vochtige lucht. In het huidige klimaat gebeurt dit indien de oppervlaktetemperatuur van het zeewater hoger is dan 20°C. De hoogte van deze drempelwaarde is een ervaringsfeit, waarvoor een bevredigende wetenschappelijke verklaring nog ontbreekt. Door deze relatie met de zeewatertemperatuur bestaat de vrees dat in een warmer klimaat het aantal en de kracht van tropische cyclonen zal toenemen. Hoewel warm zeewater een noodzakelijke voorwaarde is voor het ontstaan van tropische cyclonen is het geen voldoende voorwaarde. Tal van andere atmosferische factoren, zoals wind, vocht en temperatuur in de atmosfeer zijn mede bepalend voor hun ontstaan. Bijgaande figuur laat zien dat niet overal waar het zeewater warmer is dan 27°C tropische cyclonen ontstaan. Hun aantal verschilt ook sterk van gebied tot gebied. Deze figuur laat ook zien dat, hoewel ze alleen ontstaan boven zeewater dat warmer is dan 27°C, ze zich lange tijd kunnen handhaven boven kouder zeewater wanneer hun baan in poolwaartse richting afbuigt. Een probleem bij het analyseren van gegevens uit het verleden is dat betrouwbare schattingen van het aantal opgetreden tropische cyclonen slechts mogelijk zijn sinds de introductie van satellieten in de zestiger jaren. Een andere manier om de verandering in intensiteit en aantal van tropische cyclonen bij een toename van het broeikaseffect te bestuderen, is met behulp van klimaatmodellen. Dit zijn computermodellen die het huidige klimaat proberen te simuleren. Door in deze klimaatmodellen bijvoorbeeld het C02-gehalte te verdubbelen, wat volgens sommige prognoses aan het einde van de volgende eeuw bereikt zal worden, kan dan onderzocht worden wat de te verwachten klimaatveranderingen tengevolge van het broeikaseffect zullen zijn. Het is duidelijk dat de waarde die we aan deze verwachtingen moeten toekennen afhangt van het vermogen van deze klimaatmodellen om het huidige klimaat correct te simuleren. Hoewel er grote vorderingen zijn gemaakt in het stimuleren van de grootschalige patronen van de atmosferische circulatie hebben de huidige klimaatmodellen nog problemen met het correct simuleren van de kleinschalige details van het klimaat. Tropische cyclonen, met een diameter van een paar honderd kilometer, kunnen nog niet adequaat gesimuleerd worden. De uitkomsten van de huidige klimaatmodellen zijn dan ook allerminst eenduidig. door Madeleine Roumen Menselijk bloed wordt duur betaald. Veiligheid eist immers haar tol. Bo vendien worden de eisen aan de do nor zwaarder. De prijs per gebruiksklaar zakje bloed is de afgelopen vijfjaar al met twintig gulden gestegen. De komen dejaren wordt dat alleen maar méér. Dat komt ook omdat de vraag naar bloed-op-maat sterk zal toenemen. In de donorpool wordt dan gezocht naar dat bloed wat het beste bij de patiënt past. Maar de prijs van bloed zegt nog niets over de werkelijke waarde er van. „Bloed is onbetaalbaar", zegt internist dr. J. A. van der Does, die directeur is van de Stichting Rode Kruis Bloedbank in Den Haag. „Je kunt nergens bloed kopen. Er is geen fabriek die het produceert. De prijs die ervoor moet worden be taald, hebben wij erop gezet". Veel mensen kennen de angst om via donorbloed een enge ziekte op te lo pen. Ook al is dat risico zeer klein nu de donor telkens opnieuw wordt ge controleerd. De held die belangeloos bloed afstaat is sinds hiv en aids in principe verdacht. Zijn seksuele ge woonten worden blootgelegd voor dat hij ook maar een druppel mag ge ven. Vervolgens wordt zijn gift aan vier tests onderworpen: op hepatitis b (leverontsteking) vanaf 1970; he patitis c sinds 1991; hiv (human im munodeficiency virus) met ingang van 1985; syfilis (lues) al vanaf 1950. Het zakje met bloed zoals dat uitein delijk aan het ziekenhuisbed hangt, komt volgens berekening van de bloedbankarts op ongeveer honderd gulden. Filter Van der Does: „Vooral de tests op hiv en hepatitis c maken het duur. Maar de kosten van bloedafname zitten er ook bij in. Een zak om het bloed op te vangen kost al vijfen twintig gulden. Een filter veertig. De personeelskosten zijn 57 gulden per donatie". Nederland telt 22 over het land ver spreide bloedbanken plus het Cen traal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst (CLB) in Amster dam. Jaarlijks geven in ons land 660.000 donoren tussen de achttien en zeventig jaar samen 862.000 keer bloed. De opbrengst is 409.000 liter (rood) bloed en 26.400 liter plasma (het gele vocht zonder rode bloedli chaampjes). Per keer wordt een hal ve liter bloed of iets meer plasma af getapt. Een mens heeft gemiddeld tussen de vier en vijfeneenhalve liter bloed. De 862.000 afnamen zijn de optel som van 710.000 zogeheten volbloed donaties in de bloedbanken, 108.000 donaties tijdens campagnes van het CLB en 44.000 keer gaat het om plasmaferése. In dat geval wordt al leen het plasma opgevangen, terwijl een machientje ervoor zorgt dat de rode bloedcellen weer in de aderen van de donor terugstromen. Risico Van der Does: „Na de afname wordt het bloed apart gezet totdat de test uitslagen binnen zijn. Nee, je kunt nooit zeggen dat alle donorbloed na testen en zuivering geen enkel risico 'Bloed is onbetaalbaar, je kunt het nergens kopen meer oplevert. Maar de kans dat er nog iets gevaarlijks in zit is heel erg klein". „Gezien de uitslagen van de tests kan ik zeggen dat de donorpopulatie vrij schoon is. In 1991 werd bij nieu we donors vier keer meer hiv aange troffen dan bij de bestaande groep. Dat waren er vijf op de 660.000. Elk jaar verdwijnt ongeveer tien procent van de donors vanwege leeftijd, ziek te of omdat ze geen zin meer hebben. DE KWESTIE Op deze pagina willen wij wekelijks in de rubriek 'De Kwestie' aandacht besteden aan vragen van lezers. Vra gen over bij voorbeeld natuurkundi ge verschijnselen of andere fenome nen. Hoe ontstaat bliksem? Wat is aller gie? Kun je een huis onder hoog spanningsmasten bouwen? Wat. is een calorie eigenlijk? Hoeveel ban den kan een biljartbal maximaal ra ken? Vragen waarop U via deze krant ant- En elk jaar hopen wij dat er weer eenzelfde aantal nieuwe donors voor terugkomt. De bloedbank heeft er nog veel nodig". „Geregeld krijgen wij de vraag van mensen die op reis hun eigen bloed willen meenemen. Klinkt misschien aardig, maar het lukt nooit. Bloed kun je bij vier graden enkele weken bewaren. Bovendien heb je een dok ter nodig die de indicatie stelt en het spul toedient". woord kunt krijgen. Wij zorgen er voor in samenwerking met de stichting Publieksvoorlichting We tenschap en Techniek dat al die vragen worden beantwoord. De meeste schriftelijk, een aantal ervan in de bijlage. Heeft u vragen, schrijft U dan aan: Redactie Weten Werken. Rubriek 'de Kwestie' Sijthoff Pers Postbus 16050 2500 AA Den Haag Donorbloed wordt in drie compo nenten uit elkaar gehaald: rode bloedcellen, bloedplaatjes en plas ma. Als veel bloed verloren gaat als gevolg van bij voorbeeld een zwaar ongeval wordt altijd rood bloed toe gediend. Maar ook plasma, de bloed- vloeistof die volzit met eiwitten, stol lingsfactoren en tientallen andere stoffen. Bloedplaatjes worden ge bruikt voor onder andere patiënten met leukemie (bloedkanker) die deze plaatjes zelf niet meer aanma ken of voor mensen die met kanker- remmende middelen worden behan deld. Effectief Bloedgroepen zijn erfelijk bepaald: o, a, b, ab, rhesusfactor d (positief en negatief). Er zijn acht combinatie mogelijkheden. De patiënt die do norbloed krijgt, heeft al aardig wat keuze. Maar bloed-op-maat is altijd beter. Van der Does: „Er is al uitwis seling van bloed tussen de bloedban ken. We gaan steeds meer op zoek naar bloed dat echt bij de patiënt past. Straks worden donors weer net als vijftien jaar geleden met spoed opgeroepen". orse w fland ïaar d< tomen aanw in Spit ozeflai t een i, net is. [en de ndach [tandei 'as. Hi iren e :n (die ortpla dat del van de (eveer de jar lo diere ar Spitsbl ledig \j 1 waln Inmi sweest. rs pooi aarvool i gratig 'oordelj ich grol n duidi s gele an. van e| 1. Aflei -lood, rk jCONSUMENT wegen rreiner ïnten z hting z ;hterst is in he! /2^o) aiiend consumentenrubriek ;a™ jat voortaan op deze Dort eclK. Vandaag over "r,'h S s t a n d - v e r h a a IEr is en ontkomen aan: de ■echtsïiale Dienst gaat -wjnentatie halen bij ex- °venartners. door Els Kemper De vreemde rekensom, die hier staat, speelt een centrale rol in het verhalen van hijstandwaarmee gescheiden mensen te maken kunnen krijgen. De gemeentelijke Sociale Diensten zijn verplicht om vanaf 1 augustus de bijstand, die zij aan gescheiden .mensen betalen, terug te gaan halen bij de ex-partners van deze bijstand ontvangers. Tenminste, als die ex- partners zelf voldoende inkomen hebben. Hoe gaat dat in zijn werk? Het gebeurt in ieder geval voor iedereen volgens dezelfde normen. Maar bij die normen moeten geldbedragen worden ingevuld, en daar kan wel verschil ontstaan. Eén ding staat vast: voor sommige ex-partners leidt dit tot een enorme achteruitgang in hun inkomen. Ook het inkomen van een nieuwe partner telt keihard mee in het berekenen van de draagkracht. Het verhaal kan twaalf jaar duren. Bij mensen die langer dan twaalf jaar geleden zijn gescheiden klopt men niet aan. Als iemand zeven jaar geleden is gescheiden, dan kan de Sociale Dienst nog vijfjaar geld komen vragen. De 'gedupeerden' (meest mannen, maar ook vrouwen) merken niet nu onmiddellijk wat er boven hun hoofd hangt. De Sociale Diensten zijn voorlopig zoet met het achterhalen van alle adressen van ex-partners. Dat proberen ze doorgaans via hun klanten, die bijstand ontvangen. Daarna moeten al die vroegere partners worden aangeschreven, om hun inkomenssituatie vast te stellen. Aan de hand daarvan wordt bepaald of en hoeveel zij kunnen meebetalen aan de bijstand van hun vroegere vrouw of man. De Sociale Diensten hebben tot vólgend jaar augustus de tijd om dit allemaal voor elkaar te krijgen. In het voorbeeld van de rekensom dat hier staat, gaat het om iemand met een nieuwe partner die geen inkomen heeft. In dit geval (maar elk geval is anders) blijft de schade beperkt tot 134, die maandelijks moet worden betaald. Eigenlijk is het 67. Maar doordat deze nieuwe bijstand-alimentatie voor de inkomsténbelasting kan worden afgetrokken, moet het 134 worden. Bij een flink inkomen krijg je de helft terug, zo is de redenatie. Als er wel een nieuwe partner met eigen inkomen is kan de nieuwe 'alimentatie' oplopen tot honderden guldens per maand. Duizend gulden of meer per maand is niets bijzonders. Hoe er dan wordt gerekend staat verderop in dit artikel. Duizenden Duizenden en nog eens duizenden mensen zullen door de nieuwe maatregel worden getroffen. Divosa (de organisatie van directeuren van Sociale Diensten) weet dat er in Nederland 5 a 600.000 mensen zijn die bijstand ontvangen. Bijna de helft heeft ex-partners, op wie eventueel bijstand kan worden verhaald. De meeste kandidaten wonen in de grote steden. Amsterdam houdt rekening met 35.000 ex-echtgenoten bij wie geld moet worden gezocht, Rotterdam denkt aan 22.000 'kandidaten', Den Haag aan 12.000 onder wie een paar alimentatie "brut (c) 1988,92 NIBUD berekening omstandigheden bruto huur/hyp. fl. 700 hiAir, ihs - fl. 307 huursubsidie - fl. 0 correctie woonlasten correctie ziektekosten premie levensverzekering noodz. verwervingskosten 382 totale draagkracht fl. 0 voor alimentatie 45% fl. 0 overige alim. verpl. - fl. fl. 2602 bruto methode 'Buijs' fl. 134 Geef hier het alimentatiebedrag op dat bestemd is voor d< kinderen. Er wordt dborgaans geen alimentatie opgelegd, wanneer het totaal minder is dan f 25 per maand. F^-help"F3-scherm opslF10-hoofdroenu De Nibud-diskette laat deze rekensom zien. honderd vrouwen. Het ministerie van sociale zaken heeft gedicteerd dat voor de berekening van het 'verhaal' van bijstand de zogeheten trema-norm moet worden gebruikt. Dat is een rekensom die ook wordt toegepast door rechtbanken en raden van kinderbescherming, als ze alimentatie moeten vaststellen. Het Nibud, het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting, heeft speciale diskettes, waarmee de draagkracht op de computer snel kunnen worden uitgerekend. De rekensom, die hierbij staat, komt van het Nibud. Het organiseert samen met Divosa cursussen voor ambtenaren. Het Nibud is er absoluut niet over te spreken dat er voor de gedupeerden geen enkel informatie-adres is. Niet eens een folder waarin de nieuwe maatregel wordt uitgelegd. „Wij krijgen hier huilende mannen aan de telefoon", zegt Nibud- voorlichtster Christine Groenewegen. „Mannen die nu aan de Sociale Dienst vertellen dat ze altijd de voetbalclüb of zoiets hebben betaald, terwijl hun ex-partner dat extraatje voor de bijstand verzweeg. Of die met gegevens komen over hun ex-vrouw, die maandenlang zwart heeft gewerkt. Daar kunnen natuurlijk uiterst vervelende discussies over ontstaan. Het is heel erg ingrijpend. Maar de overheid zorgt niet voor goede informatie". Nu terug naar de rekensom. Men gaat uit van het bruto jaarinkomen dat wordt omgerekend naar een totaal netto maandinkomen, inclusief vakantiegeld en andere extra's. Dat netto-maandinkomen mag worden verminderd met allerlei onkosten, waaronder het bedrag dat de bijstand hanteert als het minimum om van te leven. Omdat in het bijstand bedrag al huur 300) is ingebouwd, moet dat met de eigen huur of hypotheek worden verrekend. Dat staat links. Zodoende komt men uit op een bedrag voor woonlasten van 393. Zoals blijkt heeft het voorbeeld gezin 2602 nodig om van te Rechts staat het maandinkomen van deze alleenverdiener. De 2602 uit de linker kolom gaat er vanaf. Zo resteert zijn draagkracht, 816, en daarvan komt volgens de trema- norip 45% in aanmerking voor alimentatie. Maar daar mag de alimentatie die hij voor zijn kind betaalt weer van af. Zo komt men op 134 (eigenlijk 67) te verhalen bijstand. Twee inkomens Met die trema-norm van 45% is ook weer wat aan de hand. Dat percentage is nameüjk niet altijd gelijk. In dit voorbeeld ging het om een man met een nieuwe partner zonder inkomen. Heeft de nieuwe partner wel een eigen inkomen, dan zijn er twee manieren om het 'verhaal' te berekenen. Die sommen zien er heel anders uit. Ondanks het feit dat de nieuwe partner totaal geen relatie met de 'ex' heeft, en niet onderhoudsplichtig is, wordt zijn of haar inkomen regelrecht betrokken in de draagkracht van degene, die wel onderhoudsplichtig is. Het Nibud heeft voor ons een voorbeeld berekend waarin de nieuwe partner een eigen inkomen heeft van netto 2200. Als je dat inkomen gewoon meetelt, dan kan de te verhalen bijstand uitkomen op bijna 1900 ofwel ruim 1000 na de verrekening met de belasting. Zo erg hoeft het niet te zijn. Je hebt het recht om dit complete inkomen buiten beschouwing te laten, maar dan moet de onderhoudsplichtige als een alleenstaande worden beschouwd. Dat levert een andere rekensom op. De woonlasten moeten worden gehalveerd, de te verrekenen bijstand-norm moet lager zijn (namelijk die van een alleenstaande) en het draagkracht percentage wordt 60%. Allemaal nadelig, maar deze berekening pakt gunstiger uit. Je moet nu ruim 1300 betalen, ruim 700 na verrekening met de inkomstenbelasting. Wie met dit fenomeen te maken krijgt, moet in ieder geval altyd reageren op een brief van de Sociale Dienst. Bij niet reageren, zelfs na de eerste brief, mogen ze domweg de complete bijstand op je verhalen. Dat zou zelfs via loonbeslag kunnen gebeuren. Je moet dus meewerken. Watje wel kunt doen is bezwaar maken tegen de hoogte van het bedrag dat de Sociale Dienst uiteindelijk van je wil hebben. De Sociale Dienst moet de zaak dan voorleggen aan de rechter. Je hoeft dat niet zelf te betalen, tenzij je ongelijk krijgt. Je moet dus wél met heel goede argumenten komen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17