Buttons bij de Noordpool Weten Werken 21c Leidse Courant DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 BIT VOOR BIT Einde van Basieode-tijdperk Het voor de computerliefhebbers zo vertrouwde Basicode-geknirp op de middengolf behoort na 1 oktober tot het verleden. Het was te horen tijdens de uitzendingen van 'NOS-Scoop' en 'De TROS en Basicode3'. Dit 'cirkelzaaggeluid' kan via een vertaalprogramma door verschillende thuiscomputers, zoals BBC, MS-DOS, MSX, Atari en Spectrum, worden vertaald naar commando's in Basic. Samengevoegd met vaste, systeemgebonden subroutines ontstaat uit dit 'esperanto' dan een volwaardig Basic-programma. De oorzaak van het verdwijnen van de twee radioprogramma's ligt in het teruglopen van de zendtijd per omroep en het kleinere financiële budget. Er wordt op een gruwelijke manier bezuinigd", vindt Scoop-eindredacteur Hans Janssen. Drie full-time medewerkers van zijn programma moeten naar een andere baan uitkijken. In die programmaopbouw is geen plaats meer voor technische en wetenschappelijke rubrieken, die volgens Hans Jansen en TROS-Basicode3 medewerker Jacques Haubrich al jaren voor hun bestaan moesten strijden. Een 'snellere' variant van Basicode, waarmee de NOS al in een ver gevorderd stadium was en die speciaal voor MS-DOS was ontwikkeld, is nu van de baan. Met deze variant zou het mogelijk zijn geweest om ook illustraties via de radio over te brengen. De NOS, die al in 1978 programma's voor diverse computermerken uitzond, startte in 1981 met het uitzenden van Basicode, in TROS. Die omroep gebruikt eèn meer geavanceerde versie, Basicode3, die het mogelijk Door het opheffen van NOS-SCOOP gaat het via de radio 'overseinen' van foto's, grafische tekeningen en andere illustraties niet door. met geluid, grafische schermen, bestanden en uiteindelijk zelfs kleur te schrijven. Veel computerprogramma's werden door enthousiaste De uitgezonden programma's waren voor een groot deel ook beeldkranten: bij de NOS bestonden deze deels uit ruimtevaart- en computer-informatie, bij de TROS met name uit recensies van computerboeken. De grotere mogelijkheden van Basicode3 boden ook gelegenheid tot het uitzenden van computerprogramma's met muziek, tekenprogramma's en spelletjes. Het stoppen van de basicode-uitzendingen luidt het einde in van het tijdperk waarin voornamelijk hobbyisten in het bezit waren van een computer, die hun vaak zelf geschreven programma's onderling uitwisselden. De Basicode-standaard maakte die uitwisseling zelfs mogelijk tussen verschillende systemen. NOS-Scoop en De TROS en Basicode 3 Worden deze maand nog uitgezonden op maandag- en woensdagavond. I Postbank doet PC-promotie Leven zonder computer is geen compleet leven, houdt de Postbank de lezers voor van de brochure 'De PC Thuis', een uitgave die alle houders van een girorekening kunnen aanschaffen voor 2,95. Zij kregen onlangs een folder bij hun rekeningafschrift met een oproep om de brochure te bestellen. 'De PC Thuis' doet zijn titel eer aan. De brochure gaat over alle mogelijkheden om de computer thuis in te zetten. Voor brieven en scripties, een receptenverzameling, de ledenadministratie van de sportvereniging en spelletjes in de resterende vrije tijd. 'De PC Thuis' houdt het simpel, zoals het hoort voor mensen die net beginnen aan een computer. De aandacht gaat vooral naar de gebruiksmogelijkheden. Over de techniek wordt alleen het hoogst noodzakelijke vermeld. Eveneens om het eenvoudig te houden beperkt de brochure zich tot de PC's die werken met het besturingssysteem MS-DOS. Dat er ook nog andere modellen bestaan wordt vermeld, maar daarmee houdt het op Omdat de MS-DOS-PC de meest verkochte is, geeft de brochure als reden. En omdat een eigen Postbankprogramma alleen op zulke PC's werkt, ontdekt de lezer later. 'De PC Thuis' lijkt niet altijd zeker van zichzelf: geregeld wordt vermeld hoe handig een PC is voor de bezitter en hoe zaken eenvoudiger worden met de inzet van zo'n apparaat. Aan de andere kant geven de schrijvers ook toe dat er behoorlijk wat inspanning nodig is voordat de gebruiker met zijn nieuwe machine overweg kan. Om dat probleem op te lossen heeft de computerindustrie al enkele jaren geleden de muis en de grafische bediening ingezet. De gebruiker hoeft dan geen ingewikkelde commando's meer in te tikken, maar kan ze met de muis aanwijzen. Zulke bediening werd het eerst geleverd bij de PC's die juist niet met MS-DOS werken: Apple, Atari, Commodore Amiga. De Postbank-PC's lijken daar echter nog niet aan toe. Want Windows vereist een forse PC met veel rekenkracht en opslagcapaciteit; dat kost geld. Toch zijn op dit moment zulke PC's voor bodemprijzen te krijgen, door de malaise in de computerindustrie. Een andere keus is om toch maar een PC aan te schaffen die geen lid is van de MS-DOS- familie. Apple, Atari en Commodore Amiga zijn gebouwd rond hun grafisch besturingssysteem en hebben daardoor niet per se grote geheugens en opslagcapaciteit nodig. Aan het eind van de Postbankbrochure wordt echter duidelijk waarom dat soort raadgevingen er niet in staan. Het eigen programma Girotel, waarmee klanten zelf hun rekening kunnen beheren, werkt sinds jaar en dag uitsluitend met MS-DOS. Zelfs voor de in zakelijke kringen populaire Apple-computer bestaat geen Girotel- variant. En dat er sinds kort wel een Atari-versie is hebben de gebruikers van die computer te danken aan een vasthoudend automatiseringsbedrijf uit Groningen. Het leuke van die andere PC's is trouwens dat ze met wat aanpassingen in staat zijn een MS-DOS-machine na te bootsen. Die mogelijkheid had de Postbank best even mogen vermelden. Ajl was het maar omdat vier van de vijf Nederlandse huishoudens nog geen computer hebben. Waarom zouden zij hoe dan ook een MS-DOS- machine moeten aanschaffen, terwijl de industrie dat zelf als een verouderd besturingssysteem ziet? Toeristen brengen meer geld op dan wetenschappelijk onderzoek. De vraag is bij voorbeeld of de 'Professor Moltsjanov', een onderzoeksschip van het Hydrometeorologisch Instituut van Moermansk, ooit nog voor de wetenschap zal varen. door Jan Ottens Wetenschappelijk onderzoek bedrij ven op zijn Russisch is ook: tegen be taling van Amerikaanse dollars rap porten verkopen, of boeken en zelfs zoiets frivools als buttons. Althans op Frans Jozefland, een archipel die zelfs in de zomer bijna helemaal schuil gaat onder sneeuw en ijs. Want de Russische economie ligt op haar achterste en zonder de hulp van Noorse en ook Poolse onder zoeksinstituten zou zelfs het venten met speldeplaatjes niet meer helpen. De potentiële kopers op het godver laten Hooker Eiland, genoemd naar een Engelse botanicus, zijn toeris ten, die sinds twee jaar in kleine groepjes door de hoge arctis worden gevoerd. Bij voorbeeld op de 'Profes sor Moltsjanov', een onderzoeks schip van het Hydrometeorologisch Instituut .van Moermansk, dat deze zomer voor het eerst gasten uit Ne derland meebracht. En dat zelf mis? schien nooit meer voor wetenschap pelijke research zal worden ingezet, professor of niet. Broeikaseffect Toch is het belang van onderzoek in het Noordpoolgebied niet gering. Om de grote invloed die het, samen met zijn tegenpool Antarctica, heeft op het aardse klimaat; om het gevaar dat de mens het natuurlijke 'broei kaseffect' zodanig versterkt dat de ijskappen smelten en de zeespiegel met tientallen meters gaat rijzen. Ook om de van elders afkomstige vervuiling die het hier bijzonder kwetsbare biologisch evenwicht dreigt te verstoren, net zoals dat nu reeds gebeurt door de overbevissing in de Barentsz-zee, aan de rand waarvan in het noorden Frans Jozef- land ligt en Nova Zembla in het zui den. Sinds 1918, toen voor het eerst - ge durende acht maanden - een weten schappelijk station op het pakijs van de Noordelijke IJszee functioneerde, is er in het hoge noorden veel onder zoek verricht. Het is zelfs zo dat hier, juist ten behoeve van de klima tologie, allerlei natuurverschijnse len beter bestudeerd zijn dan in oce anen die heel wat toegankelijker zijn. Lange tijd wisten Russische on- Meer en meer worden faciliteiten die ooit waren bedoeld ter ondersteuning van wetenschappelijk onderzoek, ingezet om toeristen te gerieven. foto Jan Ottens derzoekers meer van de Canadese arctische kusten dan de Canadezen. De Russische poolonderzoeker luite nant Georgi Sedov overwinterde in het laatste jaar van de Eerste Wé- reldoorlog op Hooker Eiland, voor dat hij ver in het noorden van de ar chipel aan scheurbuik (ook toen nog!) overleed. In 1929, het jaar waarin de Sovjet-Unie het strate gisch gelegen Frans Jozefland in be zit nam, vestigde zij met de ijsbreker Sedov op wat nu ook Kaap Sedov heet een weerkundig station. Drie jaar later werd het, in verband met het Tweede Internationale Pooljaar vergroot, maar echt vol daan heeft het station nooit. Want de baai waaraan het ligt, heet Boech- ta Tichaja: stille baai. Wat hier ge beurde (en niet gebeurde, omdat het zo beschut is), bleek voor de meteo rologische bevindingen helaas waar deloos. Toch werden de houten gebouwtjes van het Sedov-station pas in 1963 aan hun lot overgelaten. De meteo rologen verhuisden naar Hayes Eiland (genoemd naar. een Ameri kaanse poolonderzoeker), waar het Krenkel-station (naar een Russische collega) met zestig man op het ogen blik het meest noordelijke Russische onderzoeksstation is. Timmerhout De dooi in de betrekkingen tussen oost en west leidde er toe dat ook Se dov opnieuw in gebruik is genomen, maar nu als biologisch station. Het Russische onderzoeksschip 'Pomor' (de mens van de zee, zoals de Viking de zoon van de fjorden is) levert juist nieuw timmerhout af, als dr. Vladi mir Averintsjev ons op het zwarte- basaltstrand met zuinige bewegin gen begroet. Gekleed in een camouflagepak (dat in deze omgeving-zonder-groen niet om zijn oorspronkelijke functie ge kozen lijkt) laat de 51-jarige zeebio- loog zijn rommelige kantoortje met de speldjes en de boeken zien. Aan de muur hangen tekeningen, ook te koop, alle met de arctis als onder werp. Welke gevolgen ondervindt de we tenschapsbeoefening van de nieuwe Russische revolutie, willen we we ten. Averintsjev glimlacht vermoeid. „Tot nu toe", zegt hij, „alleen maar negatieve, in de eerste plaats voor de jonge mensen, die nog met hun op leiding bezig zijn. Wij ouderen ver dienen nu weliswaar wat meer dan vroeger, maar er worden nu ook mensen ontslagen. Er is geen geld. Vandaar dat we de Noren en de Po len zeer dankbaar zijn. Zonder hun hulp zou denk ik mijn instituut, in Moermansk, niet eens meer kunnen bestaan". Wat ten tijde van het weerkundige onderzoek nog een nadeel was, de beschutte ligging van de baai, blijkt nu winst. Het water is er schoo invloed van de reusachtige voj; lonie op Rubini Rock op het le\ het water kan er goed bestui worden. Walrussen De interesse van de Noorse w schappers in Frans Jozefland voort uit het onderzoek dat zij nog maar enkele jaren op en Spitsbergen verrichten naar d spreiding en het vóórkomen walrussen. Er zijn sterke aanw gen dat de walrussen van Spi gen en die van Frans Jozeflai ook van Nova Zembla tot een zelfde populatie behoren, net dat bij ijsberen het geval is, Nadat in het hoge noorden de walvissen praktisch waren roeid, verplaatste de aandach de ja,gers zich vooral naar de w die immers met zijn slagti ivoor veel geld waard was. H wege de vorige eeuw waren e deze soort zeezoogdieren (die uitermate langzaam voortpla nog maar zo weinig over dat de namelijk Noorse jagers steeds der van huis moesten, tot in d< ste uithoeken van het toen off nog niet ontdekte Frans Joze Journalen Uit de scheepsjournalen van de is af te leiden dat tot ongeveer toen er kennelijk niet veel walr* meer te doden vielen en de jar h hield, minimaal 10.000 diere den afgemaakt. Op Spitsbi 1 werd de jacht in 1952 volledig y den. Nog geen honderd walri waren er daar toen over. Inmi zijn het er weer duizend. Vooral in de laatste tien jaar groei opvallend groot geweest derzoekers van het Noors pool tuut vermoeden dat daarvooi thans gedeeltelijk, migratie Frans Jozefland verantwoorde! Of er dan daar, op Russisch grol bied, nu sprake is van een duid daling van het bestand, kan rri steun van buitenlandse gele eindelijk worden nagegaan. (Dit is het derde verhaal van e( rie over Frans Jozefland. Aflei gen 1 en 2 stonden in de krant v augustus en 5 september). HET ONDERZOEK Opwinding over 300jaar oude lucht Wetenschappers van het NASA Research Centre in Hampton, Virginia (VS), beginnen volgende maand een onderzoek naar de inhoud van drie loden grafkisten, die gevonden zijn onder de ruïne van een eeuwenoud kerkje in Maryland. In die kisten zijn rond het jaar 1680 drie familieleden van gouverneur Philip Calvert begraven. De grafkisten zijn in 1989 ontdekt en verkeren nog in prima staat. Loden grafkisten werden in het koloniale verleden van Amerika zeer zelden gebruikt: slechts de allerrijksten konden zich zo'n kist veroorloven. Volgens het blad Neu> Scientist, dat onlangs over het onderzoek publiceerde, zijn in Amerika eerder slechts twee van dergelijke loden kisten gevonden, die rond 1700 geopend werden. Een van die kisten was toen nog hermetisch afgesloten en bevatte een uitstekend geconserveerd lichaam. De interesse naar de inhoud van de drie kisten in Virginia gaat natuurlijk uit naar de menselijke resten, die waarschijnlijk vrijwel intact zijn gebleven, maar nog méér naar de lucht in de kisten. Die lucht werd 'gevangen' in een periode dat van industrialisatie nog geen sprake was, en wetenschappers kunnen er dus veel uit leren over de samenstelling van de aard atmosfeer in die tijd. Het onderzoek zou belangrijke antwoorden kunnen geven op de vraag, in hoeverre de menselijke activiteit van de afgelopen decennia de chemische samenstelling van onze atmosfeer heeft beïnvloed. In oktober zal begonnen worden met het 'aftappen' van lucht uit de kisten. De manier waarop dat zal gebeuren is tevoren zorgvuldig uitgedacht en voorbereid. Voorkomen moet worden dat de buitenlucht in de kisten kan dringen, omdat dan de menselijke resten binnen enkele uren tot stof kunnen vergaan. De kisten worden daarom gevuld met het gas argon, dat volgens de wetenschappers geen schade zal veroorzaken aan de geconserveerde lichamen. Oplossing voor schimmelprobleem Al sinds een aantal jaren gaat het slecht met de gerbera-export. Na de anjer en de roos was deze bloem Archieffoto De schimmelziekte veroorzaakt bij de gerbera al na korte tijd lelijke plekken en afgestorven planteweefsel. lange tijd het belangrijkste export artikel van de bloemenindustrie. Daar is echter de klad in gekomen door een hardnekkige schimmelziekte, die in het midden van de jaren tachtig de kop op stak. De 'grauwe schimmel', Botrytis cinerea, zorgt na zeer korte tijd al voor het verkleuren en verslappen van de bloemen. Door de schimmelziekte blijken veel op het oog kerngezonde gerbera's al na een dag gevlekt en aangetast. Op verzoek van de Vereniging Bloemenveilingen Nederland en het Produktschap Siergewassen is het fytopathologisch laboratorium in Baarn, waarin ook de Universiteit van Utrecht deelneemt, een uitgebreid onderzoek begonnen naar de schimmelziekte. De Utrechtse plantenziektekundige Jesüs Salinas Calvete heeft tijdens dat onderzoek ontdekt, dat sporen van de schimmel zich in de bloembladen'een weg naar binnen boren. Afgestorven weefsel is hiervan het gevolg. Salinas heeft het mechanisme ontrafeld waarmee de schimmel zich in het planteweefsel boort. Bepaalde enzymen blijken hierbij een beslissende rol te spelen. Dat hij er in is geslaagd die enzymen te isoleren is op zich al bijzonder; de schimmelsporen zelf zijn namelijk slechts een miljoenste milimeter groot. Voor zijn onderzoek moest hij dan ook een biljoen (een miljoen maal een miljoen) van die sporen verzamelen. Salinas is er tijdens het onderzoek in geslaagd de betrokken enzymen onwerkzaam te maken door ze te koppelen aan gekloonde antilichamen. Daarvoor gebruikte hij immuunglobulinen uit het bloed van een muis, die vooraf met de schimmelenzymen was ingespoten. Door de gerbera's met die immuunglobine te besproeien bleek het penetrerend vermogen van de schimmel te kunnen worden geblokkeerd. Salina, die deze maand op de Utrechtse universiteit op zijn onderzoek promoveert, heeft een belangrijke volgende stap in voorbereiding. Door genetische manipulatie moet het namelijk mogelijk zijn, de gerbera-plant zelf de beschermende stof te laten maken. Theoretisch is dat mogelijk. Biotechnologen zijn er al in geslaagd om het genetische materiaal van de tabaksplant bepaalde dierlijke eigenschappen te laten overnemen. Als dat met de gerbera zou lukken, dan is het schimmelprobleem definitief uit de wereld. De plant kan zichzelf dan, een handje geholpen door de biotechnoloog, effectief binnendringende schimmel. Bodemdieren wennen aan zware metalen Bodemdieren kunnen leven in een met zware metalen verontreinigde omgeving. Dit leert een onderzoek van de bodemecologen Leo Posthuma en Marianne Donker, die onlangs zijn gepromoveerd aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het gaat om een erfelijke aanpassing. Alleen de dieren die door genetische verworvenheden in staat zijn dergelijke vervuilingen te overleven, kunnen zich voortplanten. Een populatie als geheel wordt daardoor op den duur beter bestand tegen zware metalen. Wél neemt de genetische variatie van een populatie af door de selectiedruk die zware metalen uitoefenen. Zo kan een bevolking van bodemdieren die één vorm van metaal verontreiniging kan overleven, volledig te gronde gaan aan een andere. Tot de onderzochte bodemdieren behoorden springstaarten. Deze beestjes blijken bij het vervellen grote hoeveelheden in de darmwand gebonden cadmium af te stoten. Pissebedden uit de buurt van een Belgische loodmijn, waar lood, en cadmium in de grond zit, groeiden na toediening van een beetje cadmium in hun voedsel I dan pissebedden uit een schone.» omgeving die evenveel van dit metaal in hun eten kregen. Ze 1 sloegen het metaal op in een or#* dat een combinatie vormt van er, lever en de alvleesklier, de hep3/S pancras. Pissebedden uit een vervuilde omgeving gaan ook eerder tot voortplanting over en krijgen n}- jongen. Het risico van een vroef overlijden door metaalvergiftigBI liggen. Dan zijn de diertjes de dl in zekere zin voor. Natuurnetwerk De stichting Instandhouding KU Landschapselementen (IKL) iy Limburg wil vóór 1996 een provinciaal netwerk aanleggen natuurlijke verbindingswegen tussen grotere natuurterreinei nieuwe landschapselementen z poelen, houtwallen en hoogstaï boomgaarden. Tot nu toe richtte de stichting z op het wegwerken van achterst onderhoud. Maar volgens in hej meerjarenplan 'Natuur op weg' werpt zij zich nu op speciale kerntaken, waartoe verder beh de inrichting van kleine natuurgebieden, zorg voor bedreigde plant- en diersoorten de restauratie van landschaps elementen met een cultuur- historische en geologische waarde. DE STERREN De sterren in september Voor de weerkundigen begint de herfst op 1 september, maar voor de astronomen (althans dit jaar) pas op 22 september, om precies te zijn om 20.43 uur, als namelijk de zon op zijn terugweg naar het zuiden exact boven de evenaar staat en dag en nacht overal op aarde even lang zijn. In deze herfstmaand staat 's avonds hoog aan de hemel in het zuiden het 'herfstvierkant'. Het moet ook zonder nadere aanduiding gemakkelijk te vinden zijn. In feite behoort het herfstvierkant tot twee sterrenbeelden: rechts Pegasus, links Andromeda. Pegasus is het gevleugelde paard uit de Griekse legende van Medusa, de enige van de Gorgonen die niet onsterfelijk was. Toen die werd onthoofd door Perseus (de naam van weer een ander sterrenbeeld) werd Pegasus is een tamelijk helder sterrenbeeld, maar zonder zeer heldere sterren. Het opvallendlC het vierkant, dat het lichaam vjj het paard voorstelt. De vierde s links boven, Sirrah, behoort ecïH tot het sterrenbeeld Andromecfc- zich met twee lange lijnen richla zenit uitstrekt. |g| Poten en een hoofd zitten er ooF Pegasus. De voorpoten rechtsbpl hals en hoofd rechtsonder. Waiw hemel afgebeeld. De helderste ster van Pegasus Enif, een Arabisch woord dat n| betekent. Enif, helemaal linkso is een oranje superreus op een afstand van 500 miljoen lichtja) bij ons vandaan.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16