De klok beheerst ons leven Weten: buttons op Frans Jozef land C2 Bit voor Bit C2 Consument C3 Gezondheid: ons bloed wordt duur betaald C3 Alles in de levende natuur speelt zich op de juiste tijd af, in een vast ritme gedwongen door dag en nacht, de jaargetijden en genetische dwang. Dat heet de biologische klok. Sommige mensen hebben in de winter extra licht nodig om dit uurwerk bij te stellen. En je moet een vogel geen petje opzetten, want dan raakt zijn klok helemaal van slag. ori HC Weten&Werken LEIDSE COURANT DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 door Mark Glotzbach ermietenheuvels zijn zo hard als beton. Dit weer houdt varanenvrouwtjes er niet van zo'n bouwsel open te krabben en in het gat hun eieren te leg gen, waarna zij het leg- sel afdekken. Door de termieten gerepareerd en gebakken door de is het deksel ondoordringbaar. Zo de eieren na zo'n honderdzestig da- .uitkomen, bevrijdt de grote hage len hun kroost. [leen een zeer precieze inwendige logische klok kan daartoe het sein ■en", zegt de bioloog Henk Hiddingh, ionden aan het Noorder •enpark in Emmen, waar ;omende drie jaar de ex- jitie 'Alles op z'n tijd' is te Onderwerp: de biologi- |e klok, die levende we- is hun handelingen op de ;e tijd en goed op elkaar istemd laat uitvoeren. Idingh: "We hebben de als symbool genomen, t juist bij kippen is de rking van de biologische uitgebreid onderzocht, e bïo-industrie manipu- nu met licht zodat de steh aan de leg blijven, het weghalen van de eie- voorkomt dat ze broeds jaen". ét licht houdt de kippen 'oorjaarsstemming en gt dat ze niet gaan ruien, nt dan is het absoluut af- open met de leg. Bij kip- is de daglengte bepalend r de instelling van de bio- ische klok. Maar ook om economische redenen is kip hèt symbool voor het ne van de tijd: het gekraai i de haan als biologische iker". ölogische klokken bevin- i zich bij gewervelde die- in de hersenen. Ze wer- i zelfstandig, maar kunnen wel met iulp van licht op tijd worden gezet, ddingh: ,,De pijnappelklier, die in de 'senen zetelt, scheidt een hormoon af onder invloed van het licht veran- 't en een grote rol speelt bij het op tijd ten van de klok". oogdieren vangen het licht op met Hogen. De signalen gaan naar de 'senen, van waaruit de pijnappel- ir wordt bestuurd. Bij vogels en rep- len is de schedel recht boven de pij- >pelklier zo dun, dat het zonlicht de ir rechtstreeks kan bereiken. Zet een lel dus nooit een petje op", derzoek maakt steeds duidelijker iveel invloed biologische klokken bben op het leven van dieren en plan- Zo geeft de klok bij veel dieren het signaal op het moment dat de maag Het geheim van de biologische klok wordt waarschijnlijk genetisch overgedragen leeg is en er bovendien werkelijk wat te eten valt. De klok bepaalt ook de ge schikte tijd voor de voortplanting en uiteindelijk het tijdstip waarop een le vend wezen moet sterven om plaats te maken voor opvolgers. Hiddingh: ,,De werking van de biologi sche klok is heel duidelijk te merken aan het verband tussen het ritme van activiteiten en dat van dag en nacht. Dieren en planten kunnen als het ware klokkijken doordat ze de afwisseling tussen dag en nacht waarnemen en op grond daarvan hun dagelijkse gedragin gen indelen". Tragere ritmes, zoals de voortplanting en de seizoenstrek, berusten op waar neming van ondermeer de daglengte en de temperatuur. Ze ontstaan door het draaien van de aarde om haar eigen as en om de zon. Hiddingh: „De natuur voor- ziet haar bewoners dus van klokken en kalenders. Toch zijn er veel voorbeelden waarbij beslist geen sprake is van zulke uitwendige biologi sche klokken. Dan neemt een inwendige klok, die onder alle omstandigheden door loopt, de zaak over". „Dat verklaart waarom trek vogels altijd omstreeks de zelfde tijd wegtrekken, onge acht de omstandigheden. En waarom de grondeekhoorn altijd op hetzelfde moment in winterslaap gaat, weer of geen weer. Of waarom een vleermuis in een pikdonkere grot toch feilloos weet wan neer buiten de duisternis valt en het tijd is om uit te vlie gen". Mensen beschikken ook over een inwendige biologische klok. Deze gaat achterlopen bij langdurig verblijf in volko men donker. Hiddingh: „We schakelen over op een ritme van zesen twintig uur. Waarom, weet niemand nog. Draaide de aar- de in vroeger tijden langza mer? Het tegenovergestelde wordt juist aangenomen. Ik denk dat het een soort basisritme is, dat zich aanpast bij uitwendige omstandighe den, zoals ons hart onder invloed van onze zenuwen langzamer en sneller klopt". De geneeskunde toont steeds meer inte resse voor de biologische klok bij men sen. Medicijnen bij voorbeeld blijken het best te werken als ze op bepaalde tij den worden toegediend, terwijl ze op andere uren geen effect hebben. Hiddingh: „Onze biologisch klok regelt dat de bloedsomloop rondom de spijs verteringsorganen 's nachts wordt ge activeerd, terwijl onze spieren het dan met wat minder moeten doen. Overdag gaat het omgekeerd. Als je om twaalf uur 's nachts gaat joggen, doe je dus iets tegen de natuur in. En het is de vraag of dat wel zo gezond is" „Bij lijders aan winterdepressies is de klok uit de pas gaan lopen door het kor ten van de dagen. Blootstelling aan ex tra licht kan in zulke gevallen helpen. Een vergelijkbaar effect heeft een be handeling tot herstel van de hormonale omzetting die geschiedt onder invloed van het licht en zorgt voor het even wicht tussen slapen en waken". „Bekend is de ontregeling van de biolo gische klok door de ploegendienst. Het schijnt overigens makkelijker te zijn van de dagploeg te op te schuiven naar vervolgens de avond-, nacht- en och tendploeg dan andersom. Dus met de tijd mee, als het ware. Iets dergelijks doet zich voor bij jetlag: na een vlucht van Amsterdam naar New York is dat verschijnsel minder erg dan na de vlucht terug. „Het medisch gebruik van de biologi sche klok moet nog grotendeels worden ontwikkeld. De Groningse universiteit ziet er zo veel in, dat artsen en biologen nu samenwerken op dit gebied. „I£en van betrokken biologen heeft on derzocht hoe de'biologische klok func tioneert bij de jacht van torenvalken op veldmuizen. Eeh torenvalk die op een bepaald tijdstip op een bepaald stukje van zijn jachtgebied een muis vangt, komt daar exact vierentwintig uur later terug, want dan is de kans heel groot dat hij er weer een veldmuis kan ver schalken. Op die manier brengt de valk zijn hele territorium in kaart, zich base rend op het gegeven dat veldmuizen elke drie uur bovengronds komen om te eten". De jaarringen van bomen laten zien hoe de biologische klok door de eeuwen heen heeft getikt. Hiddingh: „Planten overleven slechte tijden meestal in een soort rustfase, als zaad, knol, of kale boom. Ze zetten hun activiteiten bijna of helemaal stil. Die ren die als larve of ei overwinteren of een winterslaap kennen, doen dat ook". Veel dieren ontwijken het slechte sei zoen door te verkassen naar gebieden waar de leefomstandigheden gunstiger zijn. Zodra de toestand weer ten goede keert, komen ze terug om te profiteren van het goede seizoen. Hiddingh: „Voor rotganzen zijn de noordelijke toendra's in de zomer zo voedselrijk dat ze een voortreffelijke broedplaats vormen, 's Winters zouden de vogels er niet kunnen overleven. Eind augustus trekken ze daarom al weer zuidwaarts om uiteindelijk in Ne derland te overwinteren. Aan de hand van de daglengte vertelt hun klok ver telt hen de juiste tijd om te gaan". De paddentrek is ook een opvallend staaltje van een biologische klokwerk. Hiddingh: „Als door een onzichtbare magneet worden de padden in het voor jaar naar hun favoriete voortplantings- plaatsen getrokken. Allemaal tegelijk gaan ze op pad om eitjes af te zetten of eitjes te bevruchten. Dat kan bij het oversteken van wegen op een ware slachting uitlopen Een ei per minuut Een ljoningin van de Zuidamerikaanse bladsnijdersmier heeft een biologische klok die haar gemiddeld per minuut een eitje laat leggen, vijftien jaar lang. En DE BIJLAGE Vandaag heeft U voor het eerst de bijla ge Weten Werken in handen. Een bij lage die u voortaan wekelijks (op dins dag) bij deze krant mag verwachten. Weten Werken is ontstaan omdat ons is gebleken dat onze lezers veel aan dacht hebben voor zaken als weten schap, milieu, computers, opvoeding, techniek en consumentennieuws. Niet zo verwonderlijk: het zijn onderwerpen waar we al of niet in directe zin vrijwel dagelijks mee te maken hebben. Vaste rubrieken vormen 'Bit voor Bit' over de personal computer; 'Consu ment' en 'Het Onderzoek' met kort we tenschappelijk nieuws. Beurtèlings schrijven deskundige medewerkers over 'het weer', 'onderwijs' of'opvoe- rgl^daarnaast reportages over weten schappelijke onderwerpen die in de be langstelling staan of om een andere re den onze aandacht verdienen. In deze bijlage bieden we de lezers de gelegenheid om vragen te stellen. Zijn er bepaalde fenomenen waarvan u zich afvraagt hoe dat werkt, schroomt u dan niet om ons te schrijven. Niet alle vra gen zullen worden gepubliceerd, maar wij garanderen wèl dat alle vragen wor den beantwoord. De Stichting Pu blieksvoorlichting over Wetenschap en Techniek brengt de vragen onder bij wetenschappers, die de vragen helder en deskundig beantwoorden. Een andere vaste rubriek in samen werking met de Nederlandse Octrooi- raad vindt u wekelijks op deze plaats: een uitvinding die inveritief, bi zar of om een andere reden opmerkelijk mag worden genoemd. foto's Theo Böhmers dat na één bevruchting tijdens haar pa rings vlucht. Tegen haar dood vormt zij het middel punt van een metersgroot ondergronds nest, waar acht miljoen nakomelingen wonen. Dat zijn er minder dan de eier- produktie van ruim vijfenvijftig miljoen eitjes doet veronderstellen. Maar veel eitjes komen niet uit, of worden in tij den van voedselgebrek door de mieren zelf opgegeten. En de werksters hebben maar een beperkte levensduur. Vlindertrossen En dan de monarchvlinder. Hiddingh: „Een hele populatie van deze trekvlinders overwintert in enkele klei ne, nauwkeurig op temperatuur en vochtigheid uitgezochte stukjes bos in Mexico, Californië en Florida. Ze zitten lagen dik op de bomen, de takken bre ken haast af onder de trossen vlinders. „In het voorjaar zwermen ze uit naar het noorden. De eerste generatie zoekt zijdeplanten op om eieren af te zetten, waarna pa en ma vlinder doodgaan. De tweede generatie trekt verder, zet ook eieren af en sterft. En zo gaat dat vier, vijf generaties achter elkaar, tot de vlin ders zich in de loop van de zomer over het hele continent tot in Canada toe hebben verspreid. Toch komen ze allemaal naar die paar bosjes terug om te overwinteren, soms na een tocht van wel vijfduizend kilo meter. Hoe weet een in Montana gebo ren mönarchvlinder dat hij op die tijd precies in dat bosje moet zijn? Zijn bio logische klok moet wel in zijn genen zit ten". BEVINDING Het Instituut voor Mechanisatie Arbeid en Gebouwen (Imag) in Wageningen heeft het Europees patent verkregen op een voorzie ning, waarmee fruitbomen effec tiever kunnen worden bespoten. Het gaat om een tentachtige con structie waarbinnen het spuitpro- ces zich afspeelt. Het Imag doet al jaren onderzoek naar mogelijkheden om met zo min mogelijk gewasbeschermings middelen goede resultaten te be reiken. De zorg voor het milieu maakt dat noodzakelijk. Imag- woordvoerderVanZuidam: „Ze ker bij fruitbomen treft maar een deel van de druppeltjes doel; de rest gaat tussen de bladeren door verloren en komt in het milieu te recht. Daarom hebben wij een spuitinrichting ontwikkeld waar mee het bestrijdingsmiddel kan worden teruggewonnen en op nieuw gebhiikt". In een soort rjjdende tent die over de bomen wordt geplaatst, wordt de lucht in beweging gebracht. Dan wordt het bestrijdingsmiddel verneveld, waarbij het middel dat niet op de bladeren terecht is geko men wordt opgezogen. Verspilling wordt op die manier voorkomen: er is minder bestrijdingsmiddel nodig en het milieu wordt er niet onnodig door aangetast. Voorlopig is de spuitcabine alleen bedoeld voor fruitbomen. Een uitvoering voor lagere gewassen vergt nog verdere studie. Of de machine al snel in de tuin bouw zal worden ingezet is nog de vraag. Het landbouw-mechanisch bedrijf Van de Munninckhof in het Limburgse Horst bestudeert mo menteel de economische haalbaar heid. De vraag is daarbij vooral of de besparingen opwegen tegen de nadelen die er ook aan verbonden zijn: een hogere aanschafprijs en een ingewikkelder manier van hanteren, vergeleken met de spui ten die tot nu toe worden gebruikt. Met vragen over octrooien en vin dingen kan men terecht bij de bi bliotheek van de Nederlandse Oc- trooiraad, tel. 070-3986541. EINDREDACTIE RENÉ VAN ZANTEN VORMGEVING PETER J. C. MARTENS

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15