De uitvoer van het Nederlandse lied Componisten die niet kunnen luisteren Cultuur Kunstbeurs RAI groter SCHEVENINGEN FESTIVAL Ibsen als breekijzer in Noors isolemen Columbus inspireert ook Kinderboekenweek Boeken in Nederland Leidse Courant dinsdag 8 september 1992 door Dolf Welling Amsterdam Met veel zelfver trouwen kondigt de PAN-Am sterdam zich nu aan als 'de grootste en belangrijkste natio nale kunstbeurs in ons land'. Deze beurs werd aanvankelijk op touw gezet door handelaren die het op de aloude Delftse beurs niet meer naar hun zin hadden. Ze wilden een nieuwe aanpak. Intussen is gebleken, dat 'Delft' en de PAN zich naast "elkaar kunnen handhaven. De PAN trok de vorige keer 18.000 bezoekers. Vier op de tien kwamen uit het buitenland èn zij kochten meer dan de Ne derlanders. Onder de buiten landers waren Amerikanen het "talrijkst. De lage dollarkoers van het moment moet de han delaren dan ook wel enige zorg baren. Bij de presentatie van het van 17 t/m 25 oktober in de RAI te houden evenement be toogde dr. F. A. Hoogendijk ech ter, dat kunst en antiek altijd nog betere beleggingen zijn ge bleken dan aandelen en vast goed. In 1989 stegen aandelen met 15,4% in waarde, maar oude meesters met 44,5%. Dat in 1990 het prijspeil van moderne schilderijen vanaf het Impressionisme tot heden da nig zakte is te wijten aan specu latieve prijsopdrijvingen tijdens voorafgaande jaren. Gelijktijdig waren in 1990 de omzetten in de antieksector beter dan ooit tevoren. Een grote beurs siert zich te genwoordig met niet-commer- ciële extra's. Ditmaal zal een kunstprijs van 10.000 ecu (om streeks 22 mille in ons geld) worden uitgereikt die is uitge loofd door de stichting Esbik. Dit is een Europese stichting die internationale uitingen en projekten van kunst wil bevor deren. Ruysdael Blijkens de al verschenen cata logus 25,-) zal de PAN 1992 sterk zijn in kostbare sieraden en handzame meubelen. Bij de schilderkunst zijn enkele wer ken die (veel) meer dan een mil joen gulden moeten opbrengen zoals een riviergezicht uit de rijpe jaren van Salomon van Ruysdael. Er zullen tenminste negen werken van Jan Sluyters worden aangeboden. Ook zal men schilderijen aantreffen van onder anderen Floris Arnt- zenius, Van Dongen, Lou Loe- ber, Moesman, Arshile Gorky, Vieira da Silva, Constant, La- taster en Armando. Er komt ook een stand met tien grote houten beelden van de sqhilder Corneille. 't Woonhuys Niet alleen edelhouten meube len in Lodewijk-stijlen behoren tot de kostbaarheden, maar ook in de jaren twintig door de ar chitect De Klerk (Amsterdamse School) voor 't Woonhuys ont worpen meubilair. Bij het an tiek is belangrijk Haags porse lein en zilver. Een Leids stuk is een van de vijf nog bekende Ne derlandse toiletspiegels, date rend uit 1750 en in perfecte staat. Ook werk van moderne Tsjechische glaskunstenaars wordt aangeboden. Onder de 11 nieuwe deelne mers is de specialist in Oosterse tapijten Kinébanian die vroeger in Delft stond. Boeken Top-100 als stembiljet Amsterdam De Stichting 3 Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) -heeft voor het eerst in de ge- 3 schiedenis een lijst gepubli ceerd van de honderd best ver kochte boeken van het afgelo penjaar. Deze Top Honderd is samenge steld op basis van verkoopcij fers tussen 1 januari 1991 en 1 ""juli 1992. De CPNB presenteer de de Top Honderd maandag in 'Amsterdam. 'De lijst is bedoeld als stembiljet -voor het publiek, dat aan de hand van de Top 100 het favo riete boek van het afgelopen jaar kan kiezen. De lijst is on- I derverdeeld in tien verschillen- de genres, variërend van litera- tuur, ontspannende verhalen - en bundels tot natuur- en kook- boeken. Publiek Het boek dat de meeste stem- - men oplevert wordt door de CPNB beloond met de Publieksprijs voor het Neder landse Boek. Voorgaande jaren koos het publiek de favoriete auteur van het afgelopen jaar. Winnaars waren Annie M.G. Schmidt, Kees van Kooten, Marjolein Bastin en Jean Auel. Aan de prijs is een bedrag van 15.000 gulden en en sculptuur van Jeroen Henneman verbon den. Het publiek kan vanaf van daag tot en met 27 oktober in boekhandels en bibliotheken terecht voor het stembiljet voor -de Publieksprijs. De uitslag wordt begin november bekend gemaakt. door bertjansma Scheveningen Weet eigenlijk iemand dat zich in Schevenin gen deze week een heus song festival afspeelt? Dat zangers en zangeressen uit twaalf lan den zich uitsloven voor fotoca mera's, ingewikkelde arrange menten instuderen, om vrijdag en zaterdag de grote finale in het Circustheater mee te ma ken? Je vraagt het je af, want Den Haag - op z'n zachtst gezegd - is nog lauwtjes. Er rijden trams rond met reclameborden, hiel en daar weet een enkeling dat de Nederlandse Italiaan Marco Borsato in Scheveningen rond loopt, maar daarmee houdt het op. Terwijl toch het derde Hol land Casino Scheveningen Fes tival in niet zoveel verschilt van een Eurovisie Songfestival met alles erop er aan. Sterker nog. Componist-orkest- leider en jurybegeleider Harry de Groot vindt: „Dit songfesti val is qua organisatie een van de beste ter wereld. En ik heb er heel wat gezien". Het enige dat aan het festival ontbreekt zijn de sterren. Maar Scheveningen bewandelt ande re paden. Het Scheveningen Festival is in de eerste plaats opgezet met een sympathiek doel: Het Nederlandse lied, via internationale vertolkers, gro tere reikwijdte geven. Wat dacht u van 'Telkens weer' (van Ruud Bos en Friso Wiegersma) gezongen door de Franse chan- sonnière Annick. "Of Andre Ha- zes' 'Een beetje verliefd' zonder Mokums accent via de hoge stem van Peruaan Ricky Bel- monte? Of Boudewijn de Groots 'Testament' gezongen door de Belgische troubadour Freddie Bierset? Dat gebeurt eind deze week in Scheveningen. Want naast hun eigen nationale festi- valbijdrage, moeten al die twaalf, veelal jonge deelnemers één Nederlands lied uitvoeren in de hoop dat het ook tot enige uitvoer leidt. Harry de Groot: „Je merkt het effect van zo'n festival als Nederlander niet zo. Maai- ik heb een cd binnenge kregen van een Portugese zan ger die zelfs zes Nederlandse liedjes had opgenomen die hij van hier had meegenomen". Bijstelling Het Scheveningen Festival is een idee van John de Mol (vader van jr. en Linda), directeur van Conamus, de stichting die het erfgoed van de Nederlandse lichte muze beheert. Scheve ningen haakte in en de afdeling toerisme van Den Haag zorgt dat elk van de deelnemers dit weekeinde via de VARA-tv te zien is in de Passage, Maduro- dam, het Mauritshuis en ande re visuele trekpleisters. Na de twee eerdere festivals bleek dat een aantal zaken moest worden bijgesteld: niet te zwaarwichti ge Nederlandse 'verplichte fi guren' voor buitenlandse ar tiesten maar doorgewinterde Hollandse hits, terwijl in het buitenland op veel grotere schaal naar talent werd gezocht om ze te vertolken. Selectie Zelfs veertig landen werden daartoe aangeschreven om in zendingen. Zevenenzeventig banden werden beluisterd en daaruit werden de twaalf van Scheveningen gekozen: van de miniscule Indonesische Ruth Sahanaya, via de Australische Cheryl Webb tot en met de rijzi ge Duitse Sandy Ried. Uit Ame rika kwam zelfs een zanger die ooit de Judasrol vertolkte in de Film-musical 'Jesus Christ Su perstar': Carl Anderson. Uit Engeland komt het inmiddels wat belegener poptalent Scott Fitzgerald ('If I had words'). Volgens Conamus-baas De Mol is hij hier om wraak te nemen. Hij had ooit het Eurovisie-song festival kunnen winnen, had hij maai- dat éne punt van Neder land gehad. GAUDEAMUS-WEEK door Renee de Haan Oslo „Noorwegen lijkt ver der weg dan het is". Zo ver klaart een woordvoerder van de Noorse ambassade de geringe internationale belangstelling voor het Ibsenfestival. Die con clusie keert op veel manieren terug in wat alweer het derde festival is. Niet alleen is Noorwegen onbe taalbaar voor de meeste Euro peanen, ook het theater zelf verkeert hier in een isolement. Dat leidt tot de gekste artistie ke verschillen bij de voorstellin gen, tot verontwaardiging bij Noorse critici en tegelijk tot een diep besef dat alleen de grote to neelschrijver uit de vorige eeuw de kloof kan overbruggen. Uitzonderlijk is Noorwegen in de eerste plaats in het organise ren van een dergelijk festival, waar Polen, Afrikanen, Hollan ders, Duitsers en Engelsen naar eikaars Ibsen-interpretaties kunnen kijken. Alle spelers die arriveren zijn overdonderd door de goede ontvangst, de vlekkeloze wijze waarop ieder een begeleid wordt. Hans Croi- set van Het Nationale Toneel kreeg dan ook alle bijval toen hij hardop riep dat 'De rest van Europa hier nog wat van kan le ren'. Samen met 'Peer Gynt' van het Düsseldorfer Schauspielhaus, zorgde het Haagse gezelschap met 'Bouwmeester Solness' voor harde kritiek bij de Noren. Wat was er met hun Ibsen ge beurd? Zeiden de voorstellin gen niet meer over Duitsland en Nederland dan over de fjor dencultuur? Zó wereldschok kend zijn die produkties echter geheel niet. Wel eigentijds, dy namisch en zoekend naar de emotionele golven in het werk van een man die op de psycholo gie van Sigmund Freud vooruit- Verdwazing De verdwazing in het thuisland wordt duidelijk na het zien van tei FOTO SlGGEN STINESSEN 'Pijlers van de samenleving' in een authentiek Noorse opvoering door Nationaltheatret. de festivalbijdrage van Natio naltheatret uit Oslo. Met 'Pij lers van de samenleving' is wel iswaar geprobeerd de bedrukte binnenhuiskamer, waar Ibsen altijd een gevaar van buitenaf laat binnenstappen, los te la ten. Tegen een achterwand van papiersnippers staan hier een kleine twintig acteurs volko men los van elkaar drama te spelen. Het begin legt nog iets van volkscultuur bloot, met vlij tige, wondermooie vrouwen naaiend aan een wit kleed. Daarna zien we een acteerstijl waarin spelers niets met elkaar hebben, noch een spannings veld met hun rol en waar boven dien geen eigen visie achter zit. Dat laatste hóeft niet om prach tig theater op te leveren. Bin nen de traditie waarin het spe len en de tekst centraal staan, laten twee buitenlandse groe pen zien hoe schokkend Ibsen nog op onze gevoelens kan in werken. Huilend komen enkele mensen de zaal uit bij Teatr Wybrzeze uit Gdansk. De Polen weten met wat oude meubels en een magisch raam, iedereen mee te zuigen in het diepe le vensconflict uit 'Vrouw van de zee'. De jonge regisseur Krysz- tof Babicki laat zijn spelers wo nen in het verhaal over een vrouw die weg wil uit haar hu welijk. Haar ideaal roept. Als het komt en ze in vrijheid mag kiezen, deinst ze toch terug. Zonder een woord te verstaan krijgt elke wending in Ibsens stuk een magnetische lading mee. Zelfs bijrollen houden aandacht vast, met een end gevoel waar veel Nedt 9. landse gezelschappen voor rug zouden deinzen. ie Durven Ook de Engelsen durven. een heel andere manier. Hsk overbekende 'Poppenhui waarin het kindvrouwtje No zich losrukt uit de veel te sma huwelijksband, krijgt de licit heid van de jeugd mee. Het Wi jL Iris Theatre, een ad hoc-gro eu die tot nu toe boven een Lora] dense pub heeft gespeeld, do haar naam eer aan. Alles tinti j en vibreert in deze produktis waardoor de omslag in dit sti natuurlijker overkomt dan gewend zijn. Al deze niet-Noorse produkti sluiten aan bij de kolkende nen die we terugvinden in de keningen van Edvard Mum Tl Voor het festival is een tentoo stelling ingericht met pi grammma's en decorontwe uj. pen van deze Noorse schild voor zijn vriend Ibsen. Wie hi gj. rondwandelt begrijpt de v<„( wantschap intuïtief. Z01 jer Munch schilderde, schreef sen: in vlagen van emotie, grijpbaar en tegelijk helder vx zend naar de kern van een voel of situatie. De Noren zelf illustreren dati leen nog maar in hun theat(an De directe betrokkenheid mee lijken ze te zijn kwijtj n raakt. Wellicht dat de bestf ving van al die andere interpi taties een nieuwe drang naICf. zoeken opwekt. Zodat over e ;jn kele jaren Noorwegen meer bieden heeft dan een plek Ibsens kracht uit te wisselen. De landgenoten van de schi[gC ver zouden op dit kruispunt z ,jj, een uitroepteken kunnen b den, zodra ze via al die ande^ produkties ontdekken dat hl historische band met zijn di ma een doodlopende weg Voor de rest van Europa zijn Noorse voorstellingen van een koel fjord geworden. Amsterdam - Ook de Kinder boekenweek ontkomt dit jaar niet aan de Columbusherden- king. De week, die gehouden zal worden van 7 tot en met 17 ok tober, heeft als thema meege kregen: 'Land in ziïicht'. Cen traal staan boeken over ontdek kingsreizen en andere avon tuurlijke zeereizen. De in Amerika wonende teke naar Peter Spier heeft voor de Kinderboekenweek een verhaal getekend en geschreven over het reddings wezen. Hij kwam daarvoor speciaal naar Neder land, waar hij zich op het wad deneiland Terschelling liet in formeren over heden en verle den van het werk van de Ko ninklijke Nederlandse Redding Maatschappij. Het resultaat heet: 'Vader, mag ik mee?' en is tijdens de Kinderboekenweek voor 3,95 verkrijgbaar. Het geschenk is dit jaar ge schreven door de onderwijzer en kinderboekenauteur Jac ques Vriens. 'Het raadsel van de regenboog' gaat over de spanningen op een school die dreigt opgeheven te worden. De leerlingen, die het er erg naar hun zin hebben, proberen slui ting te voorkomen. Vriens snijdt in het verhaal ook het on derwerp van de allochtone leer lingen aan. „In deze tijd waarin vreemde lingenhaat weer hardnekkig de kop opsteekt, vond ik het de moeite waard te laten zien dat er ook scholen zijn waar het goed kan gaan", zei hij gisteren tijdens de presentatie van boek- ,'ei week bij aankoop van 19, aan andere kinderboeken gra 1W( verkrijgbaar is. De oplage van het geschenk weer groter dan vorig 234.000 exemplaren. Het schenk, dat naar analogie het Boekenweekgeschenk v<f volwassenen in 1989 werd in y steld, is een groot succes get 0 ken. Paul Biegel, Annie Mr(j Schmidt en Thea Beekman gen Vriens voor als '1 schrijvers'. blve foto Jos van Leeuw Het van heinde en ver gekomen clubje vocalisten dat zich deze week uitslooft voor een nog nauwelijks bekend festival. In het midden de Nederlandse vertegenwoordiger: Marco Borsato. Het Scheveningen Festival dat voorlopig nog maar geen begrip wil worden in eigen land, gaat voor de tweede maal de herkan sing in. Er is sprake van dat de VARA-tv voor de volgende ja ren niet meer zo geïntereseerd genwoordig is de situatie zo, dat zijn trouw. We blijven voorlop is. Festival-producer Koos je op de Nederlandse tv meer in eerste instantie praten m Huisman is optimistisch: „Te- mogelijkheden hebt. Maar we de VARA over voorzetting" TONEEL de vorm van een compositie-op- dracht van 10.000 gulden, be stemd voor de beste van de twaalf partituren die door een internationale jury geselec teerd werden. Het moest dit jaar een beetje anders worden bij Gaudeamus. De Muziekweek dreigde in de afgelopen jaren in toenemende mate academisch te worden. De programmering diende meer dan tot dusver een afspiegeling te vormen van het pluriforme componeren van vandaag de dag. Dat zijn verfrissende geluiden die niet genoeg zijn toe te jui chen. De resultaten? Misschien zullen we daar in de komende dagen iets van merken. Het openingsconcert van gister avond was in elk geval een opeenstapeling van mislukkin gen, oftewel een schrijnende de monstratie van creatief onver mogen, oftewel een volmaakte bevestiging van alle vooroorde len die veel mensen hebben als het om avant-garde-muziek gaat. Natuurlijk, alle nieuwe muziek die op integere, toegewijde ma nier tot stand is gekomen ver dient te worden uitgevoerd. Gaudeamus doet zijn plicht. En niemand verwacht tijdens zo'n Internationale Muziekweek, een muzikale jaarbeurs als het ware, louter meesterwerken. Schokkend Schokkend is echter, dat stuk ken zoals die van Ivo Nilsson (Zweden) en Alton Howe Clin- gan (Verenigde Staten) - het eerste een druk ensemblewerk, het tweede een oeverloos strijk kwartet - klinken alsof bij de componisten elk auditief voor stellingsvermogen heeft ont broken. Dit tweetal spande qua talentloosheid wel de kroon. 'Movements' van de Engels man Julian Johnson, fantas tisch gespeeld door Tomoko Mukaiyama', klinkt weliswaar beter, maar veel meer positiefs valt er over deze pverdadige pingelmuziek niet te vertellen. Rest 'Adam' van de Brit An drew Toovey, een in elk geval duidelijk gestructureerd stuk, met suggestieve contrasten - melancholiek tegenover agres sief - en af en toe mysterieus voortkruipende houtblazer spassages, die doen denken aan Stravinsky's 'Sacre du prin- temps'. De Nederlandse ensem bles hebben in elk geval hun best gedaan. DE IJSBREKER, AMSTERDAM Openingsconcert Internationale Gaudeamus Muziekweek 1992. Tomoko Mukaiyama (piano), Gaudeamus Ensemble o.l.v. Huub Kerstens en Utrechts Strijkkwartet. Werken van Nilsson, Kaplan, Toovey, Johnson en Clingan. door Aad van der Ven 'De instrumentale structuren worden als het ware gestapeld'. Er is ook sprake van 'een para digma van muzikale vorm'. En laten we de 'interactie van een groot aantal procedures waar onder mixen en spectrum-ver sterking' niet over het hoofd zien. Kortom, de Internationale Gaudeamus Muziekweek 1992 is begonnen. De toelichtingen die de compo nisten bij hun werken schreven ronken weer behoorlijk. Aan nieuwsgierigheid opwekkende biografieën (cursussen bij Do- natoni, Birtwistle, Maxwell Da- vies etc. en prijzen als de AS- CAP Award en de Terra Nova Prize) is evenmin gebrek. Circa vijftig componisten uit ongeveer twintig landen zijn dit jaar naar Amsterdam gekomen om naar hun eigen en eikaars werken te luisteren en om naar hartelust te workshoppen en te discussiëren. Met als bekroning van de evenementen de toeken ning van de Gaudeamus-prijs in Gemiddelde verkoopcijfers rubrieken in 'ftfuan uwi m®i augustu "92 omzet in miljoenen guldens

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12