)resselhuys gekroond not komedie-koningin Luisteraars bedolven onder archiefkasten sfetropolis struikelt in eigen voorhoede je 9 Cultuur V AMILIEBERICHTEN Al v.a. 125.- Spaans Geven om cultuur die lief is. GIRO 953 Nationaal Revalidatie Fonds FESTIVAL OUDE MUZIEK nze kunstredactie Haag —„Mam, over de ellen we morgen-nog wel zo besloot Petra Laseur lagavond haar eerbetoon [ary Dresselhuys, die de iprijs won tijdens de uit- gvan de jaarlijkse toneel- in de Koninklijke wburg. De Louis d' Or, de foor de beste mannelijke ol ging naar André van euvel voor de bijna ter- wijze waarop hij de tira- ield als vileine professor Schuster in 'Helden door Het Nationale To ll vi ottermans kreeg de prijs de beste vrouwelijke :ol, de Theo d'Or, voor lijfelijke spel in 'Wildé ^aajblj de Blauwe Maandag- ïhei E1Ja Pelgrom, even- an Het Nationale Toneel, vrouwelijke bijrolbekro- e Colombina, voor 'Een Pool'. Kees Coolen de mannelijke tegenhan- Arlecchino, voor zijn rol ed fout'. De Proscenium- t za ;ing naar de Haarlemse groep Het Volk voor 'Het kievitsei'. chti itn )itee rde honingen werden toege- door de Vereniging van wburg- en Concertge- ^irecties. Daarnaast was de Dommelsch Theater van 50.000 gulden. Die naar het Onafhankelijk waarvan 'Stuk zonder ;ot beste voorstelling van ïeaterfestival werd uitge- orbt itelijker tmming was feestelijker „itorischer getint dan in "ee lande jaren. Zowel door he V/0ERPARK, ROTTERDAM n jpolis Festival, met o.a. Beat Manifesto, uit hing Pumpkins, Laurie son Michel Waisvisz, ,pei ette, Les Wampas en Les ieet >pd tjoi de archieffilm met Louis Bouw meester, als door de aanwezig heid van de 85-jarige Mary Dresselhuys, die de bekroning van haar loopbaan ontving van Koninklijke Schouwburg-direc teur Hans Westreenen. Eerder werden Guus Hermus (1988) en het balletduo Alexandra Ra dius-Han Ebbelaar (1989) in deze 'adelstand' verheven. Heel persoonlijk belichtte doch ter Petra Laseur de carrière van haar moeder, die haar af en toe van*repliek diende. Zo riep ze uit bij een dia waarin ze haar vroegere echtgenoot Cees La seur in diens hand beet: „Ja, dat was omdat het onweerde". Dergelijke opmerkingen sloten aan bij het juryrapport, waarin vooral haar briljante komedie spel werd belicht. Producent Joop van den Ende kwam nog met een extra cadeau. Hij stelde de driejaarlijkse Mary Dressel- huysprijs in, een beurs van 25.000 gulden voor bijzondere acteurs, gekozen door een jury die de jubilaresse zelf aanwijst. Haar reactie luidde simpel: „Ik ben zo ontroerd, vooral hier- Trots Naast alle anekdotes over de 63-jarige carrière van deze com- medienne, was er vooral trots bij de winnaars. En bij Hans Croiset die de Louis d'Or aan André van den Heuvel mocht uitreiken, die negentien jaar te rug dezelfde prijs kreeg. Na af loop gloeide Croiset nog na: „Van Dré zag je al toen hij van school kwam: 'Die gaat knal len'. Het is een rare inhaalma noeuvre die hij nu maakt. Het meest verheugd ben ik, dat het iemand van zijn generatie is, die hiermee aangeeft dat je kunt bijblijven in dit vak. Daar- Mary Dresselhuys temidden van de andere hoofdprijswinnaars, André van den Heuvel (Louis d'Or) en Els Dottermans (Theo d'Or). bij was het stuk voor ons een hachelijke onderneming, net als 'Een zwarte Pool' waar Elja Pelgrom de Colombina voor heeft. Op zo'n moment weet je weer waarom je zo'n gezelschap leidt". Pelgrom schitterde door afwezigheid omdat zij genoem de voorstelling in Rotterdam De Vlaamse Els Dottermans, die door de jury geroemd was vanwege haar lijfelijke speel stijl, liep zelfs na afloop nog overmand door emoties rond. „Hier ben ik zo verschrikkelijk blij mee. Juist omdat het zo'n niet-gebruikelijke voorstelling is. Het steunt me verder te gaan in mijn eigen weg. De prijs komt op mij n schouw te staan Diezelfde blijheid toonde Kees Coolen, die na 25 jaar zijn werk lust bekroond zag met de Arlec- chino. Nelly Frijda, die hem de plak overhandigde, wist het warm te verwoorden: „Sommi ge acteurs zijn als wijn. Hoe meer in jaren, hoe karaktervol ler hun spel". Zelf voelt Coolen dat net zo. Tussen alle schouderklopjes door, zei hij na afloop eerlijk: „Bij de Haagse Comedie voelde ik me de laatste jaren minder goed in mijn vel. De overstap naar freelancen heeft me zo goed gedaan. Zo'n blijk van er kenning komt dan echt op het juiste moment. Ik ben 56, dus ik 'was er wel aan toe". Fresentator Ad 's-Gravesande had eerder die avond zijn onge rustheid geuit over huilende en teleurgestelde 'verliezers'. Een dergelijke mogelijk onsportivi- teit bij toneelspelers viel niet overal even goed in de zaal. Mary Dresselhuys zette dit éven recht in haar dankwoord: „Het allerleukste van mijn prijs is dat niemand teleurgesteld hoeft te zijn". rik Quint vervelende van het oor is het niet kan sluiten", zei Anderson. De vermaar- nerikaanse performance- eru enares voegde er gister- ïf a( ig tijdens haar opmerke- ptreden op het Metropolis /al in het Rotterdamse rpark aan toe, dat ze van "lav muz^e^ pijn in de oren 5 Wel, gekwetste gehoor- en liepen misschien al- de eerste rijen op bij de s ïli podia, maar het zou wel g zijn als het gehoor even oten kon worden voor k die gisteren niet ter deed. Bij de vijfde editie van Metropolis, die door naar schatting 90.000 mensen werd bezocht, was er weinig echt ver nieuwende popmuziek te ho- Voorheen was deze voorhoede mentaliteit het sterktste punt van Metropolis. Aan een resu mé van de afzeggingen in de voorbereidingsfase van het fes tival heeft de gemiddelde bezoe ker geen boodschap en strikt gezien leek het programma van Metropolis 1992 op het intelli gente broertje van het Haagse Parkpop. Dat betekent: helden uit het clubcircuit in plaats van amusementspop. Wat dat be treft konden de Smashing Pumpkins, Hallo Venray, Ride en The Young Gods geen kwaad. Deze acts beantwoord den geheel aan hun cultstatus en mogen hopen door het gratis toegankelijke Metropolis een groter publiek te bereiken. Misschien heeft het te maken met het huidige klimaat in de moderne popmuziek, maar wat betreft toekomstverwachtin gen duidde Metropolis een voorspelbaar seizoen aan. De vrolijk geschminkte hoofd jes van het Franse Les VRP konden niet verhullen dat hun weliswaar aanstekelijke volkse straatmuziek niet erg veel ver schilde van al die andere Franse bandjes die in de voetsporen van Les Negresses Vertes zijn getreden. Het eveneens Franse Lés Wampas bleek een geda teerde en vooral melige punk- act te zijn. Punk? Anno 1992? Tja, het zal nostalgie zijn nu er ook geruchten klinken rond een reünie van de Sex Pistols (vol gendjaar op Metropolis?). De in de wandelgangen zo ge roemde 'jazzdance' vanNicolet- te bleek gebakken lucht. De protse zwarte Engelse zangeres beschikt over een aardige stem, maar de gemaakte vergelijkin gen met Billie Holiday hebben iets weg van een misplaatste hype. Daarnaast zong Nicolette met een tape mee en waren haar drie dansers nog niet hele maal wakker halverwege de. Laurie Anderson was even later klaarwakker. Haar optreden met de Nederlandse avantgar- dist Michel Waisvisz behoorde gezien ae oorspronkelijke kwa liteitsprincipes van Metropolis tot de weinige hoogtepunten. Enkel Meat Beat Manifesto wist haai" visie op hedendaagse popmuziek te evenaren. Toch zal een groot gedeelte van Andersons show aan het pu bliek verloren zijn gegaan. Hal verwege het veld zal niets te zien geweest zijn van de op- windbare speelgoed-olifant, de bewegende cassettespelers en de levensechte kip. In de rug ge steund door een drummer im proviseerde Waisvisz (met de elektronisch gestuurde hand grepen) en Anderson (met viool en stemvervormers) intrige rend. Laurie's halfuurtje was tamelijk surrealistisch met ver haaltjes over dolfijnen, Wubbo Ockels en de door Bush inge stelde New World Order, die Laurie aan de Britse popgroep New Order deed denken. Geen beste groep, meende ze. Naast de zorgeloze gitaarorgie van de Smashing Pumpkins (met leider Billy Corgan in een bloemetjesjurk) en de sixties- pop van Ride, was Andersons provocerende optreden een ver ademing. Zo ook de techno-dub van het politiek geëngageerde Meat Beat Manifesto, dat met snoeiharde dance-beats de con sumptiemaatschappij aan de kaak stelde. Daarmee gaf deze groep onbedoeld kritiek op een festival dat aan een soort alter natief consumptiegedrag ten onder dreigt te gaan. Liefhebbers van oude muziek staan vanaf vandaag weer op dieet. Tien dagen lang was in Utrecht het hek van de dam. Het Festival Oude Muziek bood talrijke verrassingen en ook enkele teleurstellingen. door aad van derven Utrecht Met Haydns 'Ab- schiedssinfonie', gespeeld door het ensemble Concerto Köln, namen musici en luisteraars gisteravond afscheid van het Festival Oude Muziek 1992. Tsjaikovski en Bartók herne men hun rechten in Vreden- burg, de kosters van een groot aantal Utrechtse kerken ko men weer aan hun gewone werk toe en de clavecimbel- stemmer heeft weer even rust, net als het grote aantal vrijwil ligers dat een onafzienbare stroom muziekliefhebbers an derhalve week lang naar vak A, B of C wist te loodsen. Er zijn archiefkasten vol mid deleeuwse, renaissance- en ba rokmuziek uit Spanje, Duits land en Oostenrijk over de luis teraars leeggestort. Soms neig de het enthousiasme waarmee de festivalleiding naar haar me ning waardevol, onbekend re pertoire aan de orde wilde stel len, naar een overigens niet on sympathieke vorm van vak idioterie. Twee uur lang gedar- tel van Boccherini: een zo grote hoeveelheid montere noten kan een luisteraar neerslachtig ma ken, zeker wanneer er zo vals wordt gestreken als door de cel list Anner Bijlsma - hoeveel be ter was hij eerder in sonates van Beethoven - en het Canade se ensemble Tafelmusik. Scènisch Sommige op papier aardige ideeën pakten faliekant anders uit. Het idee bij voorbeeld om twee grote, begin 18de-eeuwse oratoria met als onderwerp de kruisafname en de graflegging van Christus op een scènische manier aanschouwelijk te ma ken. Dat laatste gebeurde enke le eeuwen geleden weliswaar ook. Maar de vraag is of het af en toe op en neer lopen van een paar gekostumeerde vocalisten werkelijk de luisteraar kan doen verzoenen met de als ge heel saaie, onpersoonlijke mu ziek van Giacomo Antonio Perti ('Gesü al sepolcro') en Johann Joseph Fux ('La deposizione dalla croce di Gesü Christo Sal- vator Nostro'). Bij de uitvoering van het werk van Perti was bovendien iets buitengewoon vreemds aan de hand. Daaraan werkten onder meer vocale ensembles uit Sar dinië en Corsica mee. Bij wijze van intermezzi, tussen de delen van Perti's welluidende, be schaafde barokmuziek, brach ten zij hun volksmuziek ten ge hore. Sergio Vartolo, die de ar tistieke leiding had, wilde op die manier het volkse en het kuns tige in de muzikale uitingen van de religieuze beleving uit die tijd tegenover elkaar stel len. Het resultaat deed nogal geforceerd aan. Het instrumentale aandeel bij die Perti-uitvoering werd ver zorgd door de Cappella Musica- le di San Petronio di Bologna. Dachten we een nieuw Italiaan se groep te kuntfën verwelko men. Wat bleek? Er zaten voor namelijk Nederlanders en Vla mingen in, die we kennen uit Brüggens Orkest van de Acht tiende Eeuw. Aandacht Overigens was er in het alge meen zeker geen gebrek aan nieuwe ensembles. De organi satoren hadden de editie 1992 van tevoren bestempeld als het festival 'van de ontdekkingen' en dat gold niet alleen voor het repertoire - relatief weinig be roemde componisten - maar ook voor de vertolkers. Het thema 'Iberische muziek' binnen de programmering van dit jaar had er toe geleid dat di verse groepen uit Spanje en Portugal optraden. Om Hespe rion XX kon men natuurlijk niet heen. Dit ensemble, met de gambist Jordi Savall als de cen trale figuur, brengt al zo'n vijf tien jaar de oude Spaanse mu ziek onder onze aandacht. Maakte het musiceren van Hes perion XX in de afgelopen jaren wel eens een routineuze en slor dige indruk, tijdens dit festival was alles er weer: het enthou siasme en het raffinement. Een voortreffelijke indruk maakte ook Al Ayre Espanol, een Spaans ensemble waarvan de opmerkelijke Nederlandse mezzosopraan Xenia Meijer deel uitmaakt. Het aardige van Al Ayre Espanol is, dat die groep Spaanse barokmuziek op zijn repertoire heeft. De oude Spaanse muziek die over het al gemeen onder de aandacht wordt gebracht is die van de Middeleeuwen en de Renais sance. Pas vorig jaar werd in Lissabon Concerto Atlantico opgericht, bestaande uit vijf musici (vo caal en instrumentaal), die vo rige week op een sympathieke, pretentieloze manier korte composities van onder anderen Encina, Milan en Narvaez uit voerden. Ook al ontdekkingen, repertoire en vertolkers. Reputatie Vaak ontkomt de luisteraar tij dens zo'n festival echter niet aan de indruk dat het in het cir cuit van de oude muziek nog al tijd makkelijker is carrière te maken dan via het vertolken van Brahms of Stravinsky. Zo lijkt de reputatie van sommige barokorkesten eerder het ge volg van de inspanningen van platenmaatschappijen dan van hun manier van spelen. Tot die categorie behoort zeker niet Concerto Köln dat met zijn optreden van gisteravond voor één van de hoogtepunten zorg de. Levendigheid en perfectie, daarvan was in gelijke mate sprake. Bovendien was op dit programma de onbekende mu ziek zowel aantrekkelijk als goed gedoseerd. Naast Haydns 'Abschiedssinfonie' hoorde men heel aardige werken van twee van diens tijdgenoten, na melijk Joseph Martin Kraus (twee symfonieën) en Jan La- dislav Dussek (een pianocon cert, met even watervlugge als fijnbesnaarde Andreas Staier aan de fortepiano). Het festival, dat zich afspeelde op 45 podia, heeft dit jaar 61.000 bezoekers getrokken. Dat is minder dan vorig jaar (77.000), maar die feestelijke editie van '91 - het tiende festi val - duurde dan ook niet tien maar veertien dagen en bevatte veel meer beroemde namen. Tijdens het festival van volgend jaar (27 augustus tot en met 5 september) zal ruime aandacht worden geschonken aan Ma- chaut, Monteverdi en Schubert. Bovendien wordt een symposi um aan de blokfluit worden ge wijd, waarbij dit instrument ook binnen de programmering een belangrijke plaats zal inne men. Voor wie. er dit jaar niet bij is ge weest of nog wat herinneringen wil ophalen: de NOS zendt mor genavond een reportage van het festival uit (20.56-22.00, Ned.3). fotoCoBroerse Duet van twee violisten van het Freiburger Barockorchester in Muziekcentrum Vredenburg. Wij hebben het samen heerlijk gehad dankbaarheid voor alle vreugde die zij ons in leven heeft gegeven, nam God tot Zich, op irige leeftijd, mijn dierbare vrouw, onze lieve der, omi, overgrootmoeder, zus, schoonzus en JOHANNA VAN VELZEN echtgenote van Petrus Noordermeer Oegstgeest: P. Noordermeer Voorhout: Cily en Ton Voorhout: Jan Voorhout: Lidy en Hans oordwijkerhout: Cor en Riet Voorhout: Nico Leiden: Ans Voorhout: Peter Velp: Jeannette en Gert Voorhout: Ria kleinkinderen en achterkleinkind Familie Van Velzen Familie Noordermeer LZie)ptember 1992. i iaulaan 10, ED Oegstgeest. gezongen Uitvaartmis zal gehouden worden woensdag 9 september om 10.30 uur in de artholomeuskerk te Voorhout, waarna wij haar begeleiden naar haar laatste rustplaats op het id oi tof aldaar. ■era ITZEGELS ndeMUNTEN 4 T ÏELHANDEL jrdfi if In- en verkoop Ned. fnland en munten. Tel. •5795. DIEREN EN PLANTEN S T.k.: Maltezer LEEUWTJES 395,-; Dobermann pups 295,-; Boomer hondjes 195. 01606-2862. Te koop gevraagd: Alle merken auto's van '79 tot '91, contant geld en PTT-vrijwë- ring. Tel. 070-3505004. Van Aerssenstraat 247 (Statenlaan) Den Haag. voor sloop- en schadeauto's Snel gehaald en vrijwaring Tel. 070-385.97.87 Na 17.00 uur 070-389.18.21 Citroen BX, bj. '87, kleur rood, 6.500,-. Tel. 070-3203572, b.g.q. 01727-17491. DIVERS PERS. GEVRAAGD Rij-instrukteurs/ rijschoolhouders (m/v) met het enige erkende, door de minister afgegeven vakdiploma hebben ruime carrièrekansen. Een groot aantal vacatures zijn bij ons opleidingsinstituut be kend. Zaterdagopleiding start 26 september, dagopleiding 23 september en avondopleiding 29 september in modern nieuw schoolgebouw Opleiding en examens in Nieuwegein, cen traal in Nederland. Eigen docen- emen examens af. Bel nu Rij-instrukteursopleiding Nieu wegein, tel. 03402-42514 voor gratis studiegids. Wordt rij-instructeur/trice rijschoolhouder (m/v) kan ook (geen middenstandsdi ploma vereist) met Kaderschool diploma. Vrije vestiging. Vacatures beschikbaar voor alle categorieën (ABCDE) met door groeimogelijkheden. Steeds meer mensen halen meer soor ten rijbewijzen. Goed toekomst perspectief, full-time of part-time mogelijk. Alle achttienjarigen wil len één of meer rijbewijzen. Kunt u omgaan met jongeren? Wilt u snel werk maken van uw toe komst? Bel dan voor gratis stu diegids de Kaderschool: 04988- 99425. Wordt rij-instructeur Info-avond 15 sept, in R'dam. Zaterdag-, dag- of avondopl. starten eind sept. Cursusgeld 3750.-, gespr. bet. mog. Ook cat. A/C/D/E). Kaderschool Knetemann 01871-1752 I LESSEN EN CLUBS Makelaar/beëdigd Taxateur O.G.' WOONRUIMTE TE HUUR GEVRAAGD S Student zoekt met veel spoed KAMER in/of orrig. Leiden. 08356-83514/08350-26162. ZAKEN EN FINANCIERING S Snackbar te pacht in kleinschalig winkel- centr., borg 20.000.-, verpl. speelaut. Goede omzet. Voor inl. BBS b.v. Den Haag. Tel. 070- 3105115, b.g.g. 01829-6464. I FOTO'S FILM EN OPTIEK Foto Oickhoff Haarlemmerstraat 207, Leiden Tel. 071-140005 Irislaan 63, Oegstgeest Tel. 071-174917 AUTO'S TE HUUR AANGEB. Luxe auto's vanaf 32,50 p.d. Autoverhuur PRANGERS, Lei derdorp, 071-894040. I (KORTE) MEDEDELINGEN Dienstplicht? Het Leids Juristen Collectief ver zorgt uw vrijstelling. Tel. 071- 171757/Fax 130986. I AUTO'S t/m f 3500 Bellen!! Om uw AUTO tot max. 3.500,- te verkopen. P.T.T.-vrijw. 070-3896328. Verkeersschool Tempo 34,90 per les, div. auto's. Tel. 071-122046 1e les 4,95 Ook motor, vrachtwagen en autobus. Nu ook in Alphen e.o. Alle cat. (A, B, C, D en CE) rijbewijzen Saba, St. Eustatius, Curagao. Inf. (ma.-zondag v. 09-20 u.) Beukelsdijk 59, R'dam, 010- 4768595 (zie ook blz. 3, Gouden Gids). Div. 1 jr. pittige Haag en Rotterdam, 432,-. Op zegbaar. Rijkserkend. Info/pros pectus: 010-4100773. Postb. 95388, 2509 CK Den Haag. GRATIS 1 dag een auto. Uw rij bewijs mog. binnen 1 week ha len op de Ned. Antillen. Winwad Driving. 079-511629. Italiaan, bevoegd docent, geeft LESSEN overdag en 's avonds, elk niveau. Kleine groepen, ook privé. Tel. 070-3277570. Landelijke Rijschool Prominent. Nu ook in uw gemeente spoe- dopl. v.a. 10 dagen. 1ste 10 les- sen 25,- p.u. Tel. 079-517364. Tai Chi Chuan association start 10 september in het Schakgebouw, Raamstraat 28, Den Haag weer een BE GINNERSCURSUS van 20.00-21.00 uur. Introductie les 10.-. Info: 010-4209467 I TE KOOP GEVRAAGD Sam koopt alles, bel 070-3603041's avonds 3801949 De hoogste prijs cont., inboedel mod., eiken of antiek, stereo. I DIVERSEN HELDERZIENDE Medium. Erkend NWP. A. Seeland. Weesperst. 70. Lijn 2-6-13 Tel. 3684001 Toekomst voorspel len. Foto bewerking 1-8 u. Mevr. Salomé, HELDERZIEN DE, onthult uw toekomst, liefde, geld, gezondheid, geluk. Oc culte bewerking/bescherming. Tel. 070-3452633, Den Haag. De TAROTKAARTEN voor pro blemen. Reiki en Tao-massage, voorkomt stress. 070-3463054. Ook 50-PLUSSERS zijn welkom als bezorger van deze krant. Bel 070-3190474. Edison Verlichting nette verkopers m/v Geboden wordt een goed loon. Tevens zoeken wij ook part-timers m/v Schriftelijke sollicitaties richten aan: Edison Verlichting, Postbus 1088, 2260 BB Leidschendam. Wilt u reageren op een adver tentie onder BRIEFNUMMER? Stuur uw brief dan, voldoende gefrankeerd, naar: Haagsche Courant/dagblad Het Binnen hof, kamer C704, Postbus 16050, 2500 AA Den Haag. Ver meld op de linkerbovenhoek van de envelop het nummer uit de advertentie. Direct na ont vangst wordt uw brief doorge zonden. Vergeet bij het reageren op een advertentie onder nummer niet het betreffende nummer op de linkerbovenhoek van de enve- lop te vermelden. BEWIJSNUMMERS voor rubrieksadvertenties worden uitsluitend op aanvraag en tegen betaling toegestuurd. Wilt u een goede PRIJS voor uw auto? Zet 'm te koop in de Auto marktrubriek van Advertentie bedrijf Sijthoff Pers. Bel 070- 3950304. Zoekt u een LEVENSPARTNER, of vakantiegezelschap? Via de rubriek 'Kennismaking' vindt u de aansluiting wel. Bel 070- ADVERTENTIEBEDRIJF Sijthoff Pers, via fax 070-3191726 door lopend bereikbaar. WINKEL/KAPPERS PERS. GEVRAAGD GIRO •.-tilt»» MENSEN MET EEN LICHAMELIJKE HANDICAP MENSEN MET MOGELIJKHEDEN. Amersfoort, telefoon 033 - 75 80 50

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9