Napoleons penis zit in een potje H Strijd voor museum van dagelijks leven J*! l: JOHN LATTIMER Sc DE HA/ Op slot Mensen LEIDSE COURANT MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 door Iain Jenkins et ziet eruit als een kleine verschrompelde vinger. Meer dan twintig jaar heeft het op een plank ge staan van een ziekenhuis in New York, waar het bewaard werd in een pot met methanal. Nu is het het on derwerp van een steeds groter wor dende controverse tussen Napoleon deskundigen, die de Franse manne lijkheid een gevoelige slag toebrengt. Historici buigen zich over de vraag of dit het wapen is waarmee Napole on in zijn buitengewone romanti sche carrière honderden vrouwen heeft veroverd. De Amerikaanse uroloog John Latti- mer, die ruim zesduizend gulden voor de bewuste pot neertelde, is van zijn gelijk overtuigd. „Ik beschik over voldoende bewijzen om er zeker van te zijn dat dit de penis is van Na poleon Bonaparte", aldus Lattimer. Maar Franse historici zijn verre van overtuigd en verdedigen de eer van de kleine keizer. De Franse Napole on-deskundige Jean Tulard meent dat het openen van Napoleons graf in Parijs de enige manier is om een einde te maken aan het geschil. Maar er staat dit keer veel meer op het spel dan de authenticiteit van Het openen van Napoleons graf zou een eind aan de onzekerheid kunnen maken. Nu meent een Amerikaan dat hij een belangrijk deel van de kleine keizer bezit. het zoveelste relikwie van Napoleon. Vele levers, haren en pezen die aan Napoleon zouden hebben toebehoort zijn in de loop der jaren de revue ge passeerd en geen van deze lichaams delen heeft ooit voor enige opwin ding gezorgd. Wat de inhoud van de pot in het Newyorkse ziekenhuis an ders maakt, is dat hij de amoureuze reputatie van alle Franse mannen bevat. Want Napoleon Bonaparte is meer dan alleen een militaire held. Zijn af faires met vrouwen zijn legendarisch geworden en hebben bijgedragen aan de huidige reputatie van de Franse man als romantische char meur. En nu wordt deze reputatie onder de microscoop van historisch onderzoek gelegd, hoewel men ook zou kunnen zeggen dat grootte er niet toe doet wanneer het over de 'Keizer van Frankrijk' gaat. „Ik zou niet willen zeggen dat dit Napoleons reputatie zal schaden", zegt Lattimer. „Het ziet eruit als een verschrompeld vingertje, maar het heeft dan ook een hele tijd in de pot gezeten". Relikwie Franse historici die de echtheid van Lattimers relikwie in twijfel trek ken, geven toe dat niet alle verhalen over Napoleons romantische avon turen op waarheid berusten. De lijk schouwing van Napoleon op het eiland St. Helena wees uit dat zijn geslachtsorgaanonderontwikkeld was, aldus Jean Tulard. Uit de lijkschouwing bleek ook dat de borst van Napoleon leek op 'die van een vrouw', met goed ontwikkel de borsten. Maar de mythe dat de keizer klein was werd met de lijkschouwing uit de wereld geholpen. Napoleon had een normale lengte voor een man van zijn tijd. Napoleons succes bij vrouwen heeft historici en onderzoekers altijd ge fascineerd. Twee jaar geleden be weerde een team van Franse par- Archieffoto Ook het dodenmasker van Napoleon was lange tijd onderwerp van meningsverschillen. fum-experts het geheim te hebben ontdekt van de dierlijke aantrek kingskracht van de man die bekend stond als 'le petit tondu' (het kaal- hoofdje). De experts zeiden dat Napoleon zijn allure meer te danken had aan een mengsel van citroen, sinaasappel en bergamot-olie dan aan zijn uiterlijk. De reden voor het opnieuw onder zoeken van gegevens van de lijk schouwing is dat daar wellicht het antwoord ligt op de vraag naar de echtheid van het lichaamsdeel van John Lattimer. Lattimer beweert dat de dokter die de lijkschouwing heeft verricht Napoleons penis eraf heeft gesneden, omdat het in die tijd gebruikelijk was dat soort souvenirs te verzamelen, of omdat hij was om gekocht door de Corsicaan Vignali; die zich zó beledigd had gevoeld toen Napoleon hem 'impotent' had ge noemd, dat hij op die manier wraak wilde nemen. Lattimers documen ten laten zien dat de pot aan Vignali toebehoorde voordat hij, na vele om zwervingen, in 1972 bij het veiling huis Christie's terecht kwam. De zoekttocht naar de penis van Na poleon Bonaparte startte afgelopen zomer met het verschijnen van een roman van John Vernon waarin het verhaal wordt verteld van een man die wordt gemaakt van de lichaams delen van historische figuren. Deze fictieve hoofdpersoon uit het boek moest Napoleons penis zien te vin den. Francis Ford Coppola Jeanne Moreau Gouden Leeuwen voor Coppola en Moreau De e Amerikaanse filmregisseur Francis Ford Coppola en de Franse actrice Jeanne Moreau zullen tijdens het filmfestival van Venetië onderscheiden worden met een Gouden Leeuw voor hun hele oeuvre. De uitreiking zal op 12 september plaatsvinden. De 53-jarige Coppala, ook scenarioschrijver en filmproducent, werd vooral bekend doorzijn 'Godfather'-trilogie, 'Apocalyse now', 'American graffiti', 'One from the heart', 'Rumble fish' en 'The outsiders'. De 64-jarige Jeanne Moreau is een van de meest vooraanstaande Franse actrices. Tot de talloze films waarin ze speelde behoren 'Jules et Jim', 'l'Ascenseur pour l'echaufaud', 'Une femme est une femme', 'Mata Hari', 'Viva Maria', 'Alex in Wonderland', 'The last tycoon' en 'Monsieur Klein'. NS-commissaris weg als Ridder 'cheidend NS-commissaris drs. Th. Coppes is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij kreeg de onderscheiding voor zijn verdiensten voor het Nederlandse bedrijfsleven 'in de ruimste zin'. Coppes was van 1980 tot 1987 president-commissaris van de Nederlandse Spoorwegen, daarna vice-voorzitter. Ook was de econoom commissaris bij onder meer Ballast Nedam, Gamma Holding, Batco Amsterdam en Ford Nederland. In de jaren zestig was Coppes driejaar algemeen secretaris van het Nederlands Katholiek Vakverbond (NKV). Van 1975 tot 1979 bekleedde de nu 70-jarige Coppes de functie van directeur van de Sociale Verzekeringsbank. WVC-benoeming Mr .r. H. Kramer is met ingang van 1 oktober benoemd tot plaatsvervangend directeur- generaal voor culturele zaken bij het ministerie van WVC. Kramer volgt J. Jessurun op, die plaatsvervangend secretaris generaal van WVC is geworden. De 48-jarige Kramer is sinds 1989 hoofd van de directie media, letteren en bibliotheken. Hij gaat zijn nieuwe baan met deze functie combineren. Jeroen Krabbé en Joan Collins in actie voor een bierbrouwer uit Lieshout. Eigen 'Dynasty' zonder alcohol An de Amerikaanse televisieserie 'Dynasty' werd nogal wat gedronken, bij voorkeur whisky en champagne. In Nederland is nu een mini- aflevering van 65 seconden opgenomen, waarin Joan Collins (Alexis) en Jeroen Krabbé - die in de laatste serie een aandeel had - de hoofdrollen spelen. Deze keer is alcohol taboe. Alexis is niet blij met de belangstelling die haar minnaar (Krabbé) aan de dag legt voor ander vrouwelijk schoon. Een pilsje is er voor hem dan ook niet bij. Hij moet het doen met een glaasje water. Uiteindelijk, binnen één minuut, komt het allemaal goed en genieten ze samen van een Bavaria Malt. Het gaat dan ook om een reclamespot van de bierbrouwer uit Lieshout, ter promotie van alcoholvrij bier. Joan Collins is speciaal voor de opnamen, die gemaakt zijn in het raadhuis van Bloemendaal, naar Nederland gekomen. Het filmpje Redactie Joke Korving Hij noemt de omvangrijke collectie zijn 'bedoeninkje'. Want van duur doen houdt Cor Penders (70) niet. Maar in de verzameling, die een beeld schetst van het dagelijks leven in de periode van on geveer 1850 tot 1950, ligt wel zijn hart en ziel. Daarom voert hij ook zo'n strijd voor haar behoud, vertelt Penders. Vele jaren lang heeft hij geploeterd om de collectie, die varieert van een complete wagenmakerij uit 1850, een kamer in de Hindeloopenstijl tot een volledig inge richte keuken van voor de Tweede We reldoorlog, bij elkaar te krijgen. Sinds 1980 zijn de spullen ondergebracht in het museum 'Te hooi en te gras'. Wat hij als zijn levenswerk beschouwt, dreigt nu te verdwijnen. Het museum, aanvankelijk gevestigd in Tilburg en sinds 1987 in het Belgische Poppel, zal moeten sluiten als er niet snel geld op tafel komt. Penders heeft ander halve ton nodig om het stuk grond te ko pen, waarop 'Te hooi en te gras' is gele gen. De eigenaresse geeft hem nog tot ok tober de tijd. Juist in de maand waarin hij het 12V2-jarigjubileum had willen vie ren, moet het museum wellicht voor goed dicht. Steun Met zijn zoon Kees heeft Penders inmid-' dels diverse omringende gemeenten in zowel België als Nederland om steun ge vraagd. „Iedereen ziet het belang van de collectie in, maar het probleem is dat het een privé-museum is. Op alle fronten zit het ons tegen; de Nederlandse overheid kan niets doen, omdat we in België zitten en van de Belgische autoriteiten kunnen we niets verwachten, omdat het een Ne derlandse stichting is". Zijn hoop is nu uit EG-fondsen. Intussen is ook een actie foto Jacques Zorgman Cor Penders: 'Het museum heeft voor mij de aantrekkingskracht van een magnetisch veld'. in gang gezet. Wie het museum een warm hart toedraagt, kan vanaf 25 gul den of 500 francs een certificaat kopen. Cor Penders en zoon hebben er alle ver trouwen in dat de campagne aanslaat. Want: „Wie meedoet, krijgt een gratis toegangsbewijs dat tot eind 1993 geldig is; we gaan er van uit dat we dan nog be staan. Mocht het toch niet lukken, dan garanderen wij dat mensen hun geld te rug krijgen". De permanente tentoonstelling trekt jaarlijks zo'n tienduizend bezoekers. Vanuit Dokkum tot Gent, zegt Penders die van jongs af aan verzamelt. „Het is een familiekwaal; mijn broer heeft de zelfde tic". Hij zag vooral zijn kans schoon in de jaren zestig. „De mensen gingen wat meer verdienen en konden eindelijk andere spullen kopen. Op straat had je het voor het uitzoeken. Er stond van alles naast de vuilnisemmer uitge stald. Wat de moeite waard was, nam ik mee. Van veel spullen vond ik dat ze voor het nageslacht bewaard moesten blijven. Dat is ook mijn drijfveer geweest om het museum te openen; ik wilde het verleden in ere houden". Penders speurde in de loop van de tijd naar meer. Zo zijn er in 'Te hooi en te gras' diverse soorten wagens te vinden: van een bokkewagen, bakkerskar, rijtuig en voerwagen tot een originele Gipsy-ca ravan ofwel de Vardo. De boer en am bachtsman krijgen eveneens aandacht. In het museum zijn onder meer oude boe- renwerktuigen, een schoenmakerij, kle- ding-atelier en een kachelsmidse uit om streeks 1900 te zien. „Dit mag toch niet verloren gaan; 'Te hooi en te gras' moet blijven voortbe staan", zegt Cor Penders. Het P.J. Meer- tens Instituut, onder meer gespeciali seerd in volkskunde, beaamt dit volmon dig. Medewerker drs. Gerard Rooijakker spreekt in een brief van een 'behoudens- waardig fenomeen'. Hij vindt collectie een cultuurhistorisch verschijnsel en noemt het een verlies als die uiteen zou vallen. Hij prijst ook de verzamelaar die volgens hem bepalend is voor de sfeer in het museum. Want dagelijks is Cor Pen ders daar aanwezig. „Ik zeg altijd dat ik zondags niet kom, maar tegen de avond ben ik er toch te vinden. Het museum heeft voor mij de aantrekkingskracht van een magnetisch veld". 'Te hooi en te gras' in de Nieuwstraat 12, gelegen nabij de grenspost Poppel, is da gelijks geopend van 10.00 tot 16.30. 'Groningschen Tongval' gevonden Het manuscript voor het allereerste Groninger woordenboek dat als ver loren werd beschouwd, is onlangs te ruggevonden. Streektaalfunctionaris dr. Siemon Reker van de provincie Groningen kwam op het spoor van het hand schrift, dat van 1875 dateert en nooit is uitgegeven. Reker weigert té"ver tellen waar hij de vondst heeft ge daan. „In het westen van het land", is het enige dat hij kwijt wil. Het handschrift draagt de titel 'Idio ticon Groninganum' en is in de over levering blijven voortleven als 'Woordenboek van den Groning schen Tongval'. Het is opgesteld door dr. P. Boeles (1795-1875), pre dikant te Noorddijk. Het omvat 205 geschreven pagina's en naar schat ting vierduizend trefwoorden. Kort voor zijn dood verrichtte Boeles de laatste correcties aan het werk waarmee hij jarenlang bezig is ge weest. Het handschrift is sindsdien door zijn nazaten bewaard, maar er is nooit een uitgever voor gevonden. „Alleen via literatuur wist ik dat het woordenboek is geschreven", zegt Reker. „Via de nazaten van Boeles ben ik aan het speuren geslagen en uitein delijk heb ik bij een hoogbejaarde man het handschrift gevonden. Ik zeg niet bij wie, want die man heeft er geen belang bij om nog allerlei vragen te krijgen die hij toch niet kan beantwoorden". Dankzij de vondst kan de kennis van het Gronings weer een beetje wor den uitgebreid. Het ligt in de bedoe ling het manuscript nu wel uit te ge- REN U it in eigen land? We gaan iever het land uit. Overvol, vi 0, duur, agressief, er zijn momer i dat we spugen op vaderlandse rc bodem. Ik slik dat voorlopig in li Een weekje kreeg ik alles waai^1 hier naar snakken: schoonhei zuivere lucht, ruimte. Prachtia Maar het verstikte alle leven. In een paar daagjes Oslo mistt j zwervers, junks, gillende kinderen, achterbuurten. Ik miste thuis. Tuurlijk is het za [i om rond middernacht door straten te lopen, zonder ooit ee beangstigende voetstap achte te horen. Zelfs mijn gehuurde A fiets plofte ik tegen een pui zonder omkijken. Er zat wel e [j slot op, maar de sleutel kon nergens in. Ach, daar wordt n gestolen. Fietsen is er overigens een sensatie. Kris-kras door voetgangers, die onverstoorbi doorwandelen. Zelfs over een kerkhof peddelt men rustig rn de aktentas achterop rond, bii gebrek aan fietspaden. Ik dee alles trouwhartig na, stoep op stoep af. Ik zoefde door villawijken, waar honderden Langkous-huizen blaken in d middagzon. Geen mens in de tuinen, geen praatjes op stra. zelfs de hondendrollen lossen hier vanzelf op. Evenals de geneugten van hety/, leven. Een pakje sigaretten jjj een glaasje wijn ƒ10, een trol voor thuis 60. Winkelen, uit h eten, mensjes kijken, al dat stadsvertier kon ik schrappeiet Mezelf eigenlijk ook, want niemand merkte me op Dat vond ik het nog het ergstf v Hier wordt niet geflirt of gefli Zelfs niet op je gespuugd. Inet e vond ik mezelf vreselijk saai. feestjurken gingen weer teru e het hangertje, de lach bleef ac i§ mijn mondhoeken haken en i kon niets vinden om een beetf* boos over te worden. Zelfs de krant niet. Joegoslav 11 staat op de achterpagina. All< e raakte zo ver weg, dat ik onth moest toegeven dat ik zelfs ni p meer bij mezelf kon kortieiC Tegen mijn reisgenoot momplo ik nog in een laatste stuiptrekking: „In het echt bid best een leuk mens, dacht ik tenminste". Er was één redding. Op de hotelkamer ben ik bovenop d - Holland meegesmokkelde fle wijn gedoken. Taxfree kon ik mezelf in rook doen opgaan. Zodat ik toch nog hoestend ei katterig op Schiphol aankwaï de warme armen van een echtgenoot, die mij tenminsti J gemist had. „Gemist?", sputterde ik in m i twijfel nog wat na. „Natuurlijk. Wat is er met joi gebeurd? Ze zeggen dat Noorwegen zo'n gezond land Ze zeggen zoveel. Ik weet nu( ik dermate verziekt ben dat il |Q van alle kwalen in ons land btj gaan houden. Gisteren fietste ik weer doori krantensnippers, bierblikjes patatzakken. „Hé schoonhei! mag ik hem er even insteken? Zelfs die vunzige uitroep van bouwsteiger klonk als muziel P' ik stak hem erin. De sleutel vil? mijn fietsslot wel te verstaan 9 Ineens wist ik het. Niets klop a dit landje, maar alles past. Bij n Het is tenminste spannend oi kijken óf je fiets er nog staat, bevrijdend is kankeren op de d sigarettenprijs van 5,50 ini ie land waar nog gepaft wordt. De komende tijd kan ik overa 5T weer om lachen, me opwindei Ml met die ene zekerheid: dat wf werkelijk gestolen kan worde if de perfectie.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8