peVW oet straks iets meer oor niets' Me adv al een van het lederlandse Irijfsleven Publiek blijft trouw aan landerige Leidato Kunst uit Nieuw Zeeland sluit aan bij Europa Leiden Omgeving udenten pas na propaedeuse bij verenigingen Massale vechtpartij in Wassenaars café Goed op tijd £eidóc6ooto/nt ■i:imi.iii»iiinanii.uiM A7 Leidse Courant 1 maandag 7 september 1992 i i litter college van bestuur Oomera: (Vervolg van voorpagina) Volgens voormalig on- jsminister Deetman moeten de -siteiten in Nederland veel iss zelfstandigheid krijgen. De in- v gen moeten veel meer dan nu 2 (gelijkheid krijgen zelf geld te nen, onder meer door middel nntractonderzoek. Op die ma- IH lebben ze ook veel meer het om de studieduur van hun stu- i vast te stellen buiten de rijks- •id om. De huidige voorzitter Tweede Kamer betoogde dat in de bij de opening van het acade- jaar aan de Rijksuniversiteit i. In zijn toespraak zei hij ech ter ook dat de autonomie van de uni versiteiten niet mag leiden tot een strengere selectie. Volgens Deetman zijn de eindexamens van voorberei dend wetenschappelijk onderwijs al nationale standaarden, die een mini mumniveau garanderen. Extra toela tingsexamens en -procedures leiden er slechts toe dat het beschikbare ta lent minder kans krijgt om zich te be wijzen. „En dat kan Nederland zich niet veroorloven". De voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, mr. C. Oomen, bena drukte dat uitmuntende studenten alle ruimte moesten krijgen om zich te ontplooien. Hij prees dan ook het initiatief van de juridische faculteit, die aanvullend onderwijs heeft voor briljante studenten, Mordenate Col lege. En hoewel de academische stu die de beste plaats is om studenten voor te bereiden op een plek in de sa menleving, zouden ze niet zo hard van stapel moeten lopen met studen tenverenigingen. Studenten kunnen zich beter pas na hun propaedeuse aan het verenigingsleven wijden. Oo men maakte vanmiddag ook bekend dat de Mr. K. J. Cathprijs, voor de persoon of groepering die de naam van de universiteit het beste naar bui ten heeft gebracht, naar het Interna tional Centre is i Inbrekers vallen op imitatie-Rolex WOUBRUGGE/LEIMUIDEN - In een woning aan de Van Hemessenka- de in Woubrugge is in de nacht van za terdag op zondag ingebroken. De in brekers kwamen de vrijstaande wo ning binnen door een ruit in te slaan. Vermist worden buitenlands geld ter waarde van 5000 gulden, zes imitatie- rolex-horloges en de spaarpotten van de kinderen met een totale inhoud van ongeveer 100 gulden. Diezelfde nacht is ook een woning aan de West- ban in Leimuiden het doelwit geweest van inbrekers. Ze kwamen de woning binnen door twee deuren open te bre ken. Het is nog niet bekend wat ze hebben meegenomen. Computer gestolen VOORSCHOTEN Inbrekers hebben het afgelopen weekeinde toegeslagen in Voorschoten. Aan het Frans Halsplantsoen kreeg een flatwoning op de begane grond ongewenst bezoek dat zich toegang verschafte door via een bovenlicht een sleutel te pakken, waarna de deur kon worden geo pend. Er werd een personal com puter met toebehoren buitge maakt, alsmede componenten van een dure geluidsinstallatie. De waarde van het gestolene loopt in de vele duizenden guldens. Bij een woning aan de Frisolaan werd een keukenraam ingeslagen om bin nen te komen. Er werd zilverwerk meegenomen. Snelkraak bij Wassenaarse kledingzaak WASSENAAR - Een da- meskledingzaak aan de Langstraat in Wassenaar is vanmorgen vroeg, waarschijnlijk rond half vier, mikpunt geweest van een snelkraak. Onbe kenden gooiden twee trottoirtegels door de etalageruit en gristen toen een nog onbekende hoeveelheid kleding weg. Er is nog niet vastgesteld hoe groot de buit precies was, maar er bleven zes lege rekken achter. Lissers handelen in speed LISSE Drie Lissers zijn zaterdagavond in hun woonplaats aangehouden op verdenking van handel in drugs. De mannen, 20, 21 en 25 jaar oud, hadden een aantal zakjes speed in hun auto. Nader onderzoek wees uit dat een van hen met de zaak niets van doen had. Hij werd na ver hoor naar huis gestuurd. De overige twee blijven in verzekerde bewaring in afwachting van de re sultaten van een nadere inspectie van de drugs. Inbrekers maken sieraden buit ALPHEN AAN DEN RIJN Een woning aan de Argostraat in Alphen aan den Rijn was dit weekend het doelwit van inbrekers. De dieven wisten zondagmorgen via een keukenraampje binnen te komen. Daar maakten ze een videore corder en sieraden ter waarde van zesduizend gulden buit. ants Belastingadviseurs Management Consultants LEIDEN Lange rijen wach tenden voor de kassa's van de Groenoordhallen. De zondag middag is traditiegetrouw de drukste middag van de Leidse Detailhandel, en Ambachtsten toonstelling. Grif legt men zes gulden per persoon neer om te mogen winkelen in wat volgens de organisatie de grootste 'win kel' van de Randstad is. Binnen heerst echter een soort lande righeid die nauwelijks te rijmen is met al deze belangstelling. Er is eerder sprake van gapen dan vergapen en de standhouders doen daarbij niet onder voor het publiek. Leidens huishoud- show, dit jaar toe aan de 31e editie, kan met de beste wil van de wereld die naam niet waar maken. De 'show' bestaat uit een opeenhoping van stands, waarin uiteenlopende zaken als sapcentrifuges, zoenvaste lip sticks, 'handige' opbergsyste men, allesmixers en complete sauna's aan de man en vooral ook vrouw gebracht worden. Om te voorkomen dat de kinde ren mama of papa de kooplust benemen is er voor hen wel een show(tje). Een clownsduo pro beert in een snikhete tent het peuter- en kleutergeweld op zichzelf te richten. Ze slagen er getuige het geloei van de kin derschare uitstekend in. De kleintjes vermaken zich dus wel, terwijl hun ouders op zoek zijn naar de beloofde 'verba zingwekkende hoeveelheid at tracties en evenementen'. En dat zijn er eigenlijk maar verba zingwekkend weinig. Tenzij je de Leidato neemt voor wat zij is, een wirwar aan veel te nauwe winkelstraatjes, waarvoor een afwijkende winkelsluitingswet geldt. Antiek En met een bijgesteld verwach tingspatroon blijkt in de Groe noordhallen toch nog wel voor ieder wat wils te vinden te zijn. Zo is een Alphens echtpaar druk in de weer bij de stand van Fred Dobbe. Ze hebben hun 1- jarige dochtertje uitgedost in kleren van rond de eeuwwisse ling, opdat de Heemsteedse fo tograaf een antieke foto van het meisje kan maken. Maar iedere keer als Fred onder het doek van zijn historische kiekkast duikt, rukt Aniek gedecideerd het ongewenste strooien hoedje van haar hoofdje. Uiteindelijk lukt het toch nog dankzij een drievoudige afleidingsman- noeuvre van papa, mama en Fred. Met genoegen legt vader twintig piek neer voor de in bruine toner ontwikkelde plaat van zijn nageslacht. Verderop werpt de patat en ijs consume rende menigte steelse blikken op de whirlpool in de fitness tent. De tropische omstandig heden doen de begeerte nog toe nemen en wanneer je door een kwartiertje bubbelen af kan re kenen met de mayonaise of slagroom is dat misschien zo'n kwaad idee nog niet. Het prijs kaartje van tien mille doet de meesten echter berusten in een toekomst achter een douche gordijntje van Blokker. Kerstman Veel stands blijven opvallend rustig. Sommigen omdat ze te oubollig zijn, zoals het kraamp je van de Leidse Wandelkring, anderen omdat ze te braaf zijn zoals de stand van de politie, hoewel één van de dienders handen te kort komt om een horde kinderen vingerafdruk ken af te nemen. Gebrek aan belangstelling is er ook voor die standhouders die het publiek in originaliteit lichtjaren vooruit gaan. Zoals Marco van Alphen die het bestaat de zwetende massa te vergasten op een stand vol sneeuwmannen en kerststoffen. Bewondering is er voor de afde ling trouwen. Een klein meisje laat haar vingertjes goedkeu rend over het zijde van een schitterende trouwjurk glijden. Ze wordt argwanend in de ga ten gehouden door een ver koopster, die als een kloek waakt over een twaalf verdie pingen tellende trouwtaart. Blijkbaar vreest ze voor een To wering Inferno in micro-for maat, want ze haalt opgelucht adem wanneer het meisje met een ,,nie' piepen" wordt meege sleurd door haar moeder, die al lang weet dat een huwelijk meer inhoudt dan tule en taart. Een tafereeltje wat je op iedere willekeurige zaterdagmiddag gratis in de Haarlemmerstraat zou kunnen aanschouwen. Maar Leiden en omgeving schijnt er geen genoeg van te kunnen krijgen en betaalt grif voor het 'genoegen' het in de Groenoordhallen nog eens dun netjes over te doen. En dus schuiffelt iedereen trouw zijn jaarlijkse rondje ach ter de alom aanwezige Duinrell- kikker aan. „Wat een hitte, het is hier niet te harden", kwaakt deze klagelijk. Maar niemand schijnt hem te horen. bij brcjEN „We zullen ons zakelijker moeten op- !ii. Niets meer doen voor daar gaat het naar Volgens Kees Hugens, teur van de Leidse VW, de consequentie van het eer itel van het Leidse colle- 's™ in B en W om de WV f 1993 jaarlijks met )0 gulden te korten. a, c b Leidse VW het hoofd bo ater houden, dan moet de ling nog commerciëler werken, dan nu al het ge- „Die zakelijke opstelling ;n we eigenlijk al steeds De tijd dat de meeste loge ten en activiteiten gratis i, is voorbij. Aan bijvoor de dagtochten of de fol- spei hangt steeds vaker een irklin aartje". Hugens bena- in gr t dat de Leidse VW het 1 Jndanks moeilijk heeft om Jljes aan elkaar te knopen, roberen quitte te spelen, ukt net, maar dat lukt s dus niet meer". Hoe de ;eur het gat dat onstaat eikurde vermindering van sub verder denkt te dichten, hij nog niet. Met alleen ïeer commerciële houding le VW het niet. Bezuini- p het personeel is volgens echter niet aan de orde. iC jezetting is al zo krap", pet vaker sluiten van het u aan het Stationsplein, is JND' logelijk. „Je kunt niet zo- zeggen: we gaan voortaan op zaterdag dicht. Wat dat be treft ben je gebonden aan regels die landelijk voor alle VW's gelden. Hierdoor kun je bjvoor- beeld ook het reserveren van kaartjes voor theater of een popconcert niet op eigen houtje duurder maken. En het zou na tuurlijk ook oneerlijk zijn om in de ene gemeente drie gulden, en in de andere zes gulden voor re servering te moeten betalen". Als er dan toch iets moet wor den gevonden, denkt Hugens eerder aan besparingen in de promotionele sfeer. „Minder folders laten maken, minder present zijn op beurzen om Lei den te promoten", denkt Hu gens even hardop. Wrang „Wrang", noemt de directeur de plannen van de Leidse ge meentebestuur. „Juist nu de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een nota heeft ge maakt over de verhouding tus sen gemeente en VW. Daarin wordt een lans gebroken voor het toerisme in het algemeen en de WV's in het bijzonder. Zo'n bezuinigingsvoorstel is daar mee in strijd. Daar moeten we de gemeenteraad tenminste aan helpen herinneren", aldus Hugens. Toch toont hij ook wel begrip voor de houding van het Leidse college. „De gemeente zit in grote geldnood en dan weet je als subsidie-afhankelijke instel ling - de VW ontvangt jaarlijks ruim 370.000 gulden van de ge meente - datje een keer de klos mirdwijk ontdekt Columbus niet is de bedoeling dat hij Noordwijk via het strand zou ontdekken, je weersomstandigheden waren zaterdag zelfs Columbus te urgemeester J. van der Sluijs ontving de beroemde ontdek- siziger daarom maar op het podium in de Noordwijkse Hoofd- Daar waren ook een aantal kramen ingericht rond het thema ka 500 jaar na Columbus'. De bemanning bestond uit een aantal :si wijkse groepen die zich bezighouden met ontwikkelingssamen- 11 ig. Vanaf zaterdag zijn deze gebundeld in het Platform Ontwikke- :0 imenwerking Noordwijk. Het slechte weer stond een massale ist van belangstellenden in de weg. Zaterdag ontdekte Noord- lumbus in ieder geval nog niet. FOTO: henk van den ende WASSENAAR Een ruzie over een relatie leidde gister avond tot een massale vecht partij in een café aan de Van Zuylen Van Nyeveltstraat in Wassenaar. De Wassenaarse politie moest de assistentie in roepen van Haagse collega's om de gemoederen tot bedaren te brengen. Zij verschenen met vijftien auto's en motoren. Be halve een aantal deelnemers aan de vechtpartij liepen ook verschillende agenten lichte verwondingen op. De vechtpartij ontstond toen een 25-jarige Wassenaarder het aan de stok kreeg met een 50-ja- rige man. Inzet van die ruzie was de relatie van de man met de moeder van de Wassenaar der. Dat liep uit op een handge meen. Een 21-jarige Wasse naarder schoot, gewapend met een honkbalknuppel, zijn 25-ja- rige vriend te hulp. Dat liep uit op een massaal handgemeen. De 21-jarige man werd in het café aangehouden. De 25-jarige ging er aanvankelijk vandoor, maar werd later in de buurt van het café gearresteerd. Het twee tal wordt openlijke geweldple ging ten laste gelegd. De 50-jarige man is na de vecht partij naar het Haagse Brono- vo-ziekenhuis vervoerd om een verwonding te laten hechten. Galerie Stelling, Burgsteeg 14, Lei den: 'Distance looks our way - ten ar tists from New Zealand'; t/m 11 okto ber I door 0NN0 SCHILSTRA LEIDEN In het kielzog van de Wereldtentoonstelling in Se- villa heeft Galerie Stelling in Leiden de hand weten te leggen op een bijzondere expositie. Vo rige week opende J. Ammund- sen, ambassadeur van Nieuw Zeeland, 'Distance Looks Our Way -10 artists from New Zea land'. Deze presentatie van he dendaagse kunst uit het meest afgelegen land op de wereldbol maakte deel uit van de Nieuw Zeelandse bijdrage aan het zo genaamde 'Pavelion de las Ar tes' op Expo '92. Al voor de officiële opening op zaterdag wees alles erop dat Stelling een zeer exclusieve ten toonstelling aan het voorberei den was. Een container vol ui terst zorgvuldig ingepakte schilderijen, objecten en instal laties werd in de Burgsteeg af geleverd en het zag er volgens galeristen Peter Willemse en Joyce de Gruiter even naar uit dat de tentoonstelling te om vangrijk zou zijn om in de be staande ruimte te passen. Het was nodig om een aantal extra tussenwanden in de galerie aan te brengen, waardoor uiteinde lijk een geslaagde museale sfeer is gecreëerd. 'Distance looks our Way' is een groepstentoonstelling van 10 kunstenaars, variërend in leef tijd van 28 tot 49 jaar. Er is figu ratief en abstract werk, er zijn omvangijke installaties en olie verfschilderijen. Uitdaging Wie had gehoopt door deze ten toonstelling een beeld te krij gen van een specifieke Nieuw Zeelandse identiteit, verbeeld in eigensoortige kunstwerken, komt enigszins bedrogen uit. Het is namelijk niet de bedoe ling geweest om, bijvoorbeeld, via traditionele Maori-beeld- motieven, clichés of stereoty pen de geïsoleerdheid en eigen heid van het land uit te druk- Eerder dient men het werk te zien als een reeks persoonlijke uitdagingen aan het westerse publiek. De kunstwerken zijn ontstaan als poging naar buiten te treden en in contact te ko men met westerse kunstenaars en een westers publiek. Wat in de eerste plaats opvalt is dan ook de probleemloze wijze waarop het werk aansluit bij de contemporaine Europese en Amerikaanse tendenzen. De Nieuw Zeelanders blijken zeer goed op de hoogte te zijn van de West-Europese kunstgeschie denis en de meest recente ont wikkelingen. Wanneer er op deze manier al sprake is van een Nieuw Zeelandse identiteit, dan bestaat die uit de behoefte zich uit het isolement van het eiland te bevrijden en aanslui ting te vinden bij de rest van de wereld. Vandaar ook de titel 'Distance looks our way'. Euro pa kijkt naar Nieuw Zeeland en omgekeerd. De tentoonstelling gaat verge zeld van een luxueus uitgege ven catalogus met uitvoerige beschouwingen over de diverse kunstenaars. Zo valt over de bij drage van schilderes Gretchen Albrecht te lezen dat zij zich bij haar twee ovale abstracte doe ken heeft gebaseerd op 14e eèuwse Italiaanse altaarschil derkunst; een gegeven dat zon der die voor een goed begrip noodzakelijke toelichting niet tot zijn recht zou zijn gekomen. Persoonlijk Sommige kunstenaars, zoals Jacqueline Fraser, Gavin Chil- cott, Tony Lane en John Rey nolds, hanteren een vrij, per soonlijk idioom. Anderen, zoals Elizabeth Thomson en Michael Stevenson creëren betekenisrij ke beelden met behulp van rea listische voorstellingen. Thom son maakte een wand vol grie zelige bronzen nachtvlinders en insecten, Stevenson schil dert met robuuste penseelstre ken symbolisch getinte voor werpen, zoals een hertegewij en Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie- mogelijkheden. Het wordt KI". Vw V van u na het opgeven jAA» van een nieuwe abonnee. c.V Deze nieuwe lezer krijgt --"ij', de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. l1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Telefoon:(voor conlrolc bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 O kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ Gretchen Albrecht, James Ross en Jacqueline Fraser voor de schil derijen van Michael Stevenson. foto: wim van noort een lauwerkrans. Een tussen weg tussen deze beide werkwij zen is gevonden door James Ross, vertegenwoordigd met een drietal semi-abstracte schilderijen, waarin citaten van Holbein zijn verwerkt. Richard Reddaway toont een reeks fo to's van naakten die op een ku bistische manier gefragmen teerd en aan elkaar geschakeld zijn. Daarmee vergelijkbaar is de werkwijze van W.D. Ham mond, die in zijn schilderijen een overigens weinig opzienba rend engagement met bedreig de diersoorten aan de dag legt. Galerie Stelling bewijst met 'Distance looks our way', net als bij hun eerdere internatio nale tentoonstellingen, een ver rassende factor binnen de Leid se cultuursector te zijn. Op ei gen initiatief bieden de galerie houders keer op keer een rijke aanvulling op het kunstaanbod in de stad. Het idealisme van Stelling manifesteert zich eens te meer in de door de galerie op poten gezette uitwisseling van enkele Nieuw Zeelandse kunstenaars met artiesten uit de eigen stal. Gelijktijdig met de tentoonstelling komen Jacque line Fraser en Richard Redda way naar Nederland om aan verschillende kunstacademies gastcolleges, lezingen en work shops te geven. De Nederlan ders Bob Negrijn en Jan van der Ploeg reizen af naar Nieuw Zee land met eenzelfde opdracht.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7