Toch veel geld voor nederzettingen in begroting Israël Europa slachtoffert de Renault 4, het koekblik We opereren vanuit 58 strategisch gekozen plaatsen in Nederland 5 Buitenland Filipino's op de vlucht Israëlische soldaten doden Duitse toerist ërloren Beatle-nummers ontdekt Maffiabaas gearresteerd Amnesty niet tevreden met VN Jeneesmiddelen- iroducent inanciert kirotestactie van uitse artsen ir M orde inaf ONN De Duitse genees- iddelenproducent :hwartz Pharma AG heeft ïk k ina 350.000 gulden Ho honken aan de Hartmann- een artsenorganisatie gro aarbij 60.000 Duitse medici ma jn aangesloten, geil >t geld is bestemd om de art- V\ n in staat te stellen tegen de vi orgenomen gezondheidsbe- inigingen van minister See- Ejfer te protesteren. Met het afg ld hebben de artsen affiches, eronj ders en zelfs rode kaarten la- drukken die ze in hun ichtkamers ophangen en aan i in patiënten uitdelen. 5 v inister Seehofer wil de kosten de gezondheidszorg in vee&jtsland terugdringen, onder dok ier door het aantal therapeu- che behandelingen te beper- en van de patiënten een ei- n kleine bijdrage te vragen or tal van behandelingen, oral bij tandartsen, en voor a neesmiddelen. politiek heeft furieus gerea- erd op de affaire. De gezond- n idsspecialist van de socialisti- SPD-Bondsdagfractie de v rak van „schweinerei". „Het tv jkt nu toch wel erg duidelijk het bij artsen en de farma- or Ijutische industrie alleen om geld draait", aldus Kirsc- ;e a er. Zijn partijvoorzitter Eng- e Vilm vindt dat de Hartmann- 1 nd het geld moet terugbeta- liljo i. Dat is ook de mening van de trejnister van Arbeid, Norbert im (CDU). „Met deze actie t de Hartmannbond zich serieuze gesprekspartner (er gezondheidszaken voor- nog onmogelijk gemaakt", if zi ient Blüm. najn woordvoerster van de in spraak geraakte artsenorga- atie ziet geen kwaad in de Ikwiyale schenking van de ge- ismiddelenfabriek. „Uit de itributie van onze leden kun- - gei n we derglijke acties nu een- lal niet financieren" b asuinl Gifdump Somalia MOQDISHU Gewetenloze Italiaanse bedrijven willen van de chaos in Soma lia misbruik maken om er illegaal giftig afval te dumpen, zo heeft het hoofd van het in Nairobi gevestigde milieupro gramma van de Verenigde Naties ge zegd. Volgens de Kenyaanse krant Sun day Nation zei Tolba dat het afval al was gestort, maar de medewerker noemde dat bericht onjuist en zei dat het ging om plannen in voorbereiding. Tolba zei dat de Italianen momenteel twee in So malia te installeren verbrandingsovens bouwen, die volgend jaar minstens twee hoeveelheden van 500.000 ton giftig af val zouden moeten verwerken met een geraamde winst van tussen de 4 miljoen en 6 miljoen dollar (tussen de 6,3 mil joen en 9,5 miljoen gulden). 'Taiwan koopt zestig Mirages' TAIPEI Frankrijk zal Taiwan 60 Mira- ge-gevechtsvliegtuigen leveren voor de speciale prijs van bijna 4,5 miljard gulden, zo heeft de krant China Times gisteren be richt. De krant haalde anonieme Taiwa nese luchtmachtfunctionarissen aan die zeiden dat Frankrijk 30 procent korting heeft gegeven op de verkoopprijs van de gevechtsvliegtuigen. Ook zou de nationa listische regering met Rusland onderhan delen over de aankoop van Russische ge vechtsvliegtuigen. De Verenigde Staten sturen onderminister William Clark naar China om Peking uitleg te geven over de voorgenomen verkoop van 150 F-16 ge vechtsvliegtuigen aan Taiwan. China pro testeerde hier krachtig tegen. Zuid-Libanon stemt massaal voor fundamentalisten SIDON Ondanks het feit dat de bewoners van de door Israël uitgeroepen 'veiligheidszone' in Zuid-Liba non - waar een kwart van de 500.000 kiezers woont werd belet te gaan stemmen en de christenen de stembus boycotten, is dit weekeinde massaal deelgeno men aan de algemene verkiezingen. De shi'itische kie zers in Zuid-Libanon, waar zondag de derde ronde werd gehouden, hebben daarbij massaal steun betuigd aan de islamitische fundamentalisten. Dat wordt ge zien als een duidelijk protest tegen de Israëlische be zetting van Zuid-Libanon. De opkomst was, vooral na de tegenvallende uitslagen bij de twee vorige ronden, verrassend hoog. De ruim 100.000 christenen volgden met hun boycot in grote meerderheid het voorbeeld van hun geloofsgenoten in de andere delen van Liba non, die menen dat de verkiezingen een middel zijn om de Syrische invloed in het land te vergroten. PINATUBO Tienduizenden Filipino's zijn op de vlucht geslagen voor de modder stromen die neerdalen van de vulkaan de Pinatubo. President Fidel Ramos van de Filipijnen heeft het leger opdracht gegeven de bedreigde dorpen te evacueren, des noods met geweld, zo is zaterdag van offi ciële zijde vernomen. Een nieuwe reeks ex plosies op de flanken van de vulkaan ver oorzaakte zaterdag een regen van as en stenen. In de drie noordelijke provincies van de Filipijnen zijn al meer dan 200.000 mensen geëvacueerd. Er zijn de afgelopen drie weken al zeker 25 doden gevallen door de modderstromen die op gang worden ge bracht door de moesonregen. Ontvanger bavianelever overleden PITTSBURGH - Een 35-jarige man die in juni in de VS een transplantatielever van een baviaan kreeg is gisteren overleden. Volgens de artsen van het universitair medisch centrum in Pittsburgh overleed de patiënt, wiens naam op eigen verzoek niet bekend werd gemaakt, aan een hersenbloeding. Het was de eerste keer dat een mens een orgaan van een dier inge bracht kreeg. Tot eind augustus zag het ernaar uit dat de patiënt, die aan hepatitus b leed, re delijk vooruit ging. Maar toen kreeg hij weer hoge koorts, waardoor hij terug moest naar de intensive-care-afdeling van de universiteitskli niek. Aangenomen wordt dat de terugslag werd veroorzaakt door een bloedinfectie bij een van de vele injecties en intraveneuze behande lingen die werden toegepast. JERUZALEM In Israël is forse kritiek geuit op de rege ring, omdat in de begroting een groot bedrag is gereser veerd voor nederzettingen. Het kabinet van premier Yitzhak Rabin heeft zijn ver kiezingsbelofte gebroken, dat het geld dat door de vori ge regering werd uitgegeven aan nederzettingen, nu zou worden gepompt in de nood lijdende economie, zo luidt een veelgehoorde mening. Onderminister van huisvesting Ran Cohen van de linkse Me- retz-partij zei zich te zullen ver zetten tegen de ontwerpbegro ting omdat daarin 1,6 miljard gulden wordt uitgetrokken voor joodse nederzettingen. „Er is 2,5 miljrad shekel gere serveerd voor de aankoop van bijna 11.000 eenheden in de be zette gebieden en voor infra structuur, zo zei Cohen. „Vol gens deze begroting is er slechts een kleine verandering en geen totale stop op het nederzettin- genbeleid in de bezette gebie den. Naar mijn mening is dat niet genoeg". Minister van financiën Abra ham Shohat diende het begro tingsvoorstel van 97,6 miljard shekel (65 miljard gulden) gis teren in bij het kabinet. Func tionarissen van het ministerie gaven toe dat de belofte over andere prioriteiten nauwelijks in de begroting tot uiting komt. Zij weten dat aan de korte tijd die zij hadden om het ontwerp voor te bereiden. Rabin beloofde tijdens de ver kiezingscampagne de grote be dragen die werden gesluisd naar de nederzettingen te zul len gebruiken voor werkgele genheid. In Israël is 11,6 pro cent van de bevolking werkloos. Hij bevroor de voorgenomen bouw van alle nieuwe nederzet tingen in de bezette gebieden, ongeveer 6000 stuks. Maar on der verwijzing naar kostbare ju ridische obstakels gaf hij wel toestemming om de 11.000 een heden die door de vorige rege ring op stapel waren gezet af te bouwen. JERUZALEM Israëlische veerd, heeft eerst geprobeerd komen, klom hij erover. Hierbij soldaten hebben zaterdag een een gat te graven onder het hek stelde hij een alarm in werking. Duitse toerist doodgeschoten dat de grens vormt. Het inci- Hij reageerde niet op comman- bij de grens met Jordanië. Hij dent gebeurde een kilometer do's stil te blijven staan, en wilde op eigen houtje de grens ten noorden van de Dode Zee. evenmin op waarschuwings met Jordanië passeren. De 31- Het motief van de Duitser is on- schoten. Vervolgens schoten de jarige Duitser, die vrijdag uit bekend. Nadat het hem niet ge- militairen gericht. De man was Egypte in Israël was gearri- lukt was onder het hek door te Gifschip Een containerschip heeft zaterdag 18 ton giftig afval uit Australië gelost in de Franse havenstad Le Havre. Leden van de milieubeweging Greenpeace probeerden tevergeefs te voorkomen dat het PCB-afval gelost werd. Het schip, de Maria Laura, had al eerder Le Havre aange daan, maar tóen weigerden havenarbeiders de containers te lossen. Ook in Groot-Brittanniëen België werd het schip geweigerd.* foto: era VERPOOL Een verza- ilingvan 'verloren' Beatle- mmerS wordt binnenkort or het eerst uitgebracht, opnamen werden onlangs red uit de kelders van een itenmaatschappij, waar ze ids de jaren zestig hadden legen. ze week is het precies dertig geleden dat de Beatles de li-studio ingingen om 'Love Do' op te nemen, het num- ir dat hun eerste hit zou wor- Met het uitbrengen van de rontdekte oude nummers de Engelse popgroep op- iuw boven aan de hitlijsten echt kunnen komen, ider de oude opnamen be idt zich het nummer 'If 've Got Trouble', waarop immer Ringo Starr voor één de eerste keren als zanger beluisteren is. Ook zit er een lame bij van Paul McCart ney die 'That Means A Lot' zingt; en van de later ver moorde zanger-gitarist John Lennon zijn verschillende versies gevonden van het num mer 'Leave That Kitten Alone', een blues-nummer uit de tijd dat de groep regelmatig optrad in de Cavern Club in Liverpool. Nummer één hits De verzameling bevat ook de originele Beatle-versies van 'How Do You Do It' en 'Bad To Me', nummer één hits die de Beatles hadden weggegeven aan de popformaties Gerry and the Pacemakers en Billy J Kra mer and the Dakotas. De liedjes zullen een belangrijk deel gaan uitmaken van een campagne waarin de Beatles als het ware opnieuw zullen wor den gelanceerd. Volgend jaar verschijnt er niet alleen een nieuwe collectie Beatle-cd's, maar komt er ook een serie vi deobanden op de markt waarop de carrière van de Beatles in beeld is gebracht. Apple, de eigen platenmaat schappij van de groep, heeft tot nu toe altijd angstvallig ge waakt over vroege opnamen van de Beatles. Ze heeft zelfs ju ridische stappen genomen om te voorkomen dat EMI, de maatschappij die Beatle-opna- men distribueert, 'greatest hits'-collecties op cd zou uit brengen. In de Verenigde Sta ten loopt momenteel ook een proces van Apple tegen Sony, dat een onofficiële opname uit 1962 van een optreden van de Beatles in Hamburg op cd heeft uitgebracht. Maar met het oog op de gebeur tenissen van volgend jaar heb ben Apple en EMI nu hun krachten gebundeld. De maat schappijen hebben advocaten ingeschakeld om te bepalen wie de rechten krijgt van de nieuw uit te brengen nummers, omdat de Amerikaanse zanger Mi chael Jackson in 1985 alle Beat- le-rechten heeft opgekocht van Northern Songs. (c) The Sunday Times Twee ongedateerde foto's van Giuseppe Madonia, één van de vijf maffiabazen die hoog op het lijstje van de Italiaanse politie Stond. FOTO'S: EPA ROME - De Italiaanse politie heeft gisteren de machtige maffia baas Giuseppe Madonia gearresteerd in diens villa in het noorden van het land. Madonia is mogelijk een van de mannen die de moor den heeft gelast op de rechters Giovanni Falcone en Paolo Borselli- no, tot aan hun dood de grootste maffiabestrijders in Italië. De 46-jarige Madonia wordt beschouwd als een van de machtigste mannen van de Siciliaanse maffia. Hij staat aan het hoofd van de Gela-familie en is volgens de politie lid van de 'Cupola', de raad van maffiabazen die de criminele activiteiten op Sicilië coördineert en de moorden op Falcone en Bosellino gelastte. Madonia stond sinds 1984 hoog genoteerd op de lijst van meest gezochte misdadigers. Werken Weten Bom ontploft in Londens hotel LONDEN - In het Hilton ho tel in Londen is gisteren een bom ontploft nadat een man te lefonisch namens het Ierse re publikeinse leger (IRA) een waarschuwing had gegeven. De ontploffing was tamelijk licht en niemand liep letsel op, aldus een politiewoordvoerder. De bom ontplofte in het man- nentoilet van de lobby van het tegenover het Hyde Park aan Park Lane gelegen hotel. Vol gens de Londense politie gaf een anonieme opbeller die zei van het IRA te zijn, een uur voor de ontploffing een waar schuwing voor een hotel aan Park Lane. Maar er werd niet gezegd om welk hotel het ging. De meeste gasten van het Hil ton hotel bleven op hun kamers terwijl de politie het gebouw doorzocht. Accountants Belastingadviseurs Management Consultants £eidóc0outmit HL3M N3MHAK AMSTERDAM Amnesty International is niet tevre den met de manier waarop de Verenigde Naties inzake mensenrechten functione- Dat heeft secretaris-generaal Ian Martin van Amnesty Inter national gisteren gezegd. De Verenigde Naties zijn slagvaar diger geworden op het gebied van mensenrechten maar de verbetering is nog niet voldoen de, zo zei Martin bij de afslui ting van een driedaagse inter nationale conferentie over ver dwijningen en politieke moor den. In New York moet een VN- commissaris komen die zich louter en alleen bezighoudt met mensenrechten, zo stellen de deelnemers aan de conferentie in hun slotverklaring. De VN- commissaris voor de Rechten van de Mens moet speciale be voegdheden krijgen, waardoor regeringen die geen belang heb ben bij beter toezicht de werk zaamheden niet kunnen dwars bomen. Martin noemde Irak en Sri Lan ka als voorbeelden waaruit blijkt dat de VN onvoldoende daadkrachtig is. PARIJS Aan het einde van het jaar wordt weer een pagi na uit het geschiedboek van de Franse automobielindus trie omgeslagen. Na de Eend verdwijnt nu ook de Renault 4, het koekblik. Wat de gewone tand des tijds niet voor elkaar kreeg zullen de verscherpte Europese normen tegen de vervuiling wel realise ren: een van de laatste monu menten van de weg verdwijnt langzaam van het asfalt. De door de EG verplichte kata lysator en een monopunt injec tie-motor zal de Renault 4 dus nooit kennen. „Dat wordt ge woon te duur. Bovendien was het tijd voor een nieuw model, dat volgend jaar wordt gelan ceerd", aldus een woordvoerder van het bedrijf. Na de Clio en de Safrane brengt Renault dan de Twingo op de markt. De Re nault 4, die in 1961 voor het eerst werd gepresenteerd, mag naar het museum. Er zijn tot nu toe acht miljoen exemplaren van geproduceerd. Dat is het hoogste aantal dat een automo del heeft gehaald. Alleen al om die reden heeft de '4 L', zoals de auto in Frankrijk affectief wordt genoemd, recht op een vermelding in het Guiness Book of Records. De eerste stappen van de Re nault 4 waren bepaald moeilijk. Met zijn 'dienstingang' zoals de vijfde deur in Frankrijk werd omschreven en zijn weinig charmante uiterlijk was de auto het lelijke eendje van de Inter nationale Autotentoonstelling van 1961 in Parijs. Half bestel busje, half stationwagen: de kij kers weten niet wat ze van de 4 moeten denken. Vooral de vrou welijke autofanaten verwijzen de nieuwe Renault al snel naar de prullebak. En de Alfa-Ro- meo-dealers die de auto in Italië moesten zien te verkopen wei geren de Renault 4 naast hun snelle, fraaie modellen tentoon te stellen. De mannequins die zijn gecontracteerd om met de auto te poseren voor de publici teitsfoto's willen, bij het zien van het vehikel, niet dat er fo to's worden gemaakt. Ze vre zen, dat hun imago naar bene den wordt gehaald door het af zichtelijke wagentje... Verkoopmachine Renault zit dus met een pro- De Renault 4 mag naar het museum. bleem. Een heel groot pro bleem. Want het bedrijf heeft wel degelijk een zeer goede auto gemaakt, die zowel in de stad als op het platteland uitermate praktisch is. Dus moet de 'ver koopmachine' met argumenten aankomen. Enkele duizenden trouwe kopers van het merk worden op 4 oktober 1961 uit genodigd in de prestigieuze tui nen van Trocadéro, in de scha duw van de Eiffeltoren. Daar staan 200 Renaults 4 opgesteld. Gedurende tien dagen rijden 62.000 personen meer dan 440.000 kilom.eter in Parijs. Hetzelfde gebeurt in de provin cie-steden. Even voor die opera tie was de professionele pers al overstag gegaan. Op een 'ver schrikkelijk' testcircuit in de Camargue hadden zij gepro beerd de Renault 4 te betrappen op fouten. De enige fout die ze vonden was zijn lelijkheid. De motor met zijn - toen nog - drie versnellingen, zijn praktische indeling en zijn perfecte vering bleken enorme troeven. Maai de vrouwen weigerden nog al tijd te bezwijken voor de '4 ai- les', de vier vleugels, nog zo'n koosnaampje. Renault zette daarna alle troe ven op de jeugd. Met hulp van de Franse gendarmerie werd in Renaults 4 rijles gegeven. De 'vrouwenmarkt' wordt vero verd met behulp van zwart ge lakte koffieblikken en een ge richte actie met het maandblad Elle. In 90 steden van het land mogen ruim 6000 lezeressen, gedurende 48 uur, proefrijden met de auto. Op dat moment is de toekomst van de Renault 4 verzekerd. Aan zijn onsterfe lijkheid wordt gewerkt door middel van allerlei terreinwed strijden. Uiteindelijk wordt de auto, in ieder geval in de West- europese landen, net als de Eend en de Kever een geliefde auto van een alternatief pu bliek. Doek In Frankrijk zijn nog twee ver sies van de Renault 4 te koop: de Savane en de Clan. In de eer ste zeven maanden van het jaar zijn bijna 5000 stuks uit de showrooms vertrokken. De Re nault 4 was dus nog steeds in trek: enerzijds als handige auto op het platteland, anderzijds in modieuze Parijse kringen. Maar wat dit 31 jaar oude wa gentje fataal werd is Europa en zijn bescherming van het mi lieu. Met ingang van 1 januari moeten alle nieuwe kleine au to's voorzien zijn van een drie wegkatalysator en een mono- punt-injectiemotor. Dit bete kent dat de lichte krachtbron van de Renault 4 zou moeten worden vervangen door een nieuwe, zwaardere motor. De aanpassingen die dat met zich meebracht werd door de Regie Renault als te zwaar beoor deeld. Het doek valt voor de 'vier vleu gels' in Westeuropa. Maar el ders op de wereld - Zuid-Ameri- ka, Afrika, Oost-Europa, daar waar men het minder nauw neemt met de milieu-eisen dan in de EG - wordt de auto nog al tijd verkocht. De autootjes wor den geproduceerd in de Slo veense fabriek van Novo Mesto: honderd stuks per dag. De saga van het koekblik is dus nog niet helemaal ten einde.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5