„Waar ik leen, hoe ik leen en wat ik leen,8 dat blijft mijn zaak!' ïavenfeest in Rotterdam mblicitair hoogstandje stil door storing Binnenland Doden bij ongeluk in Bergschenhoek Idee voor controle op autobezit van PvdA'er afkomstig Betaalautomaten Meeste gewonde soldaten niet terug naar Bosnië Nieuwe vorm van onderwijs voor niet-wetenschappers" AI O Leidse Courant MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 I Lf loemencorso Aalsmeer ekt miljoen mensen "1 LSMEER Het aantal mensen dat het Aals iers bloemencorso heeft bekeken, bedraagt minder dan een miljoen. Dat zei de vice- irzitter van de Stichting Bloemencorso Aals- er, H. de Groot, gisteren na afloop van bet ze^ olwagens die zaterdag van Aalsmeer naar [sterdam reed, was daarmee beduidend min is ii dan vorig jaar, maar dat wijt de organisatie et d i het slechte weer. arc aren tegen namen aanzienlijk meer mensen 3n d1 vor'g Jaar de moeite om de praalwagens te lijken in de Aalsmeerse veilinghallen. Het jsmeers bloemencorso werd voor de 45-ste ir gehouden. mac lANS LEBER r,e vT >f°lTTERDAM - Wat heeft ^Pe^tterdam inmiddels wat er lëre jaren niet was? De d was de afgelopen week reel in het nieuws dat je ia zou zeggen dat Neder- d Rotterdam-rijp is. 'Der jaar lang wereldhaven Timer 1' was de reden voor druk bezocht feestje. Dus andere 29 jaren viel het mand op? sat •me werd de architectuur van het lencentrum Weena voor de eelste keer in futuristische umentaires vervat en dob- den vele boten met camera's de Maas, sfeervolle beelden tleggend over de bedrijvig- aldaar. Na het bezoek van iingin Beatrix op Koningin- en de Rotterdamse mara- n stond de havenstad voor derde keer dit jaar in de ijnwerpers. „Rotterdam is ig met een inhaalslag", zegt ifddirecteur W. K. Scholten het gemeentelijk havenbe- najjf. „Op de een of andere ma krijgen de mensen in Ne- .land door dat in Rotterdam sgebeurt wat goed is". beeld van Rotterdam is te il dat van een werkstad, waar t M aantal toeschouwers bij de optocht ROTTERDAM - Bij een frontale botsing tus sen twee personenauto's zaterdagavond op de provinciale weg N209 in de gemeente Berg schenhoek zijn drie mensen om het leven geko men en raakten drie anderen zwaar gewond. Een van de wagens, bestuurd door een 26-jari- ge Rotterdammer, kwam op de verkeerde weg helft terecht en botste frontaal op een tegenlig ger. De Rotterdammer raakte zwaargewond. Drie inzittenden van de andere wagen, een 19- jarige man uit Hazerswoude-Dorp en twee in woners van 20 en 21 jaar uit Benthuizen, be zweken op weg naar het ziekenhuis aan hun verwondingen. De andere twee inzittenden, 19 jaar oud en afkomstig uit Hazerswoude en Benthuizen, liepen borstletsel op. Weer stankklachten over Elf-Atochem ROTTERDAM - Voor de tweede keer binnen een week heeft het chemisch bedrijf Atochem in de Botlek een groot aantal klachten over stank veroorzaakt. Bij de milieudienst Rijnmond (DCMR) kwamen gisteren onge veer zestig klachten binnen over een uien- en kattepislucht. De meeste klachten kwamen uit Schiedam en Vlaardingen. Vol gens de milieudienst is de stank vermoedelijk te wijten aan een de fect in de incenerator, een ver brandingsoven die ervoor moet zorgen dat afvalstoffen niet in de buitenlucht terecht komen. Vraag naar luxueuze schepen op Hiswa blijft groeien AMSTERDAM De interesse voor luxueuze schepen zet zich voort. Tweederde van de mensen met koopplannen, die vorige week de Hiswa te Water '92 in het Nautisch Kwartier te Amster dam bezochten, waren uit op een jacht van boven de honderddui zend gulden. Van hen wil een kwart zelfs meer dan een 250.000 gulden voor een jacht uitgeven. Dat blijkt uit een voorlopige en quête die is gehouden onder de ongeveer 30.340 mensen, die de Hiswa te Water hebben bezocht. De drijvende tentoonstelling was vanaf vorige week dinsdag tot en met zondag te bezichtigen. Volgens de branche-organisatie HISWA Vereniging krijgt de wa tersportindustrie het steeds moeilijker. Maar ondanks de afne mende markt, willen bezoekers aan de Hiswa te Water nog even veel kopen als vorig jaar. Driekwart van de bezoekers bleek al een boot te hebben. Bijna de helft heeft een zeilboot en een vijfde een motorboot. De nieuwwaarde van deze schepen ligt bij bijna de helft van de bootbezitters boven een ton. Tweederde van de be zoekers heeft plannen om een vaartuig te kopen. je blouses koopt waarvan de mouwen al zijn opgestroopt. „Walgelijk", vindt Schoiten dat beeld. „Ik heb er de pest aan. Het slaat nergens op. Er is hier zoveel meer te doen". Ook VW-directeur M. van Lingen heeft een hekel aan die blouses. „En er zijn jammer genoeg nog te veel Rotterdammers die dat over hun eigen stad zeggen". Van Lingen vergelijkt de be langstelling voor haar stad met een rozenstruik. „Je kunt ja renlang je best doen zo'n ding in bloei te krijgen, en dan ge beurt het plotseling terwijl je niet weet wat je nou precies ex tra hebt gedaan Scholten denkt dat Rotterdam lange tijd een achterstandsge voel heeft gehad op Amster dam. „Zoals de mensen nog steeds zeggen dat je in Rotter dam niet kunt uitgaan. Wel waar man! Perfect zelfs. Acht jaar geleden inderdaad niet, maar nu dus wel. En we zijn hier anders, cultureel ook voor al". De Rotterdamse aanpak leidde in het verleden al tot avantgar- distische experimenten als (voor iedereen onbegrijpelijke) 'klanken over Maas' en totaal in rook opgegane festiviteiten voor het 650-jarig jubileum. Gisteren konden alsnog twee wapenfeiten worden toege voegd. Maar liefst duizend drummers speelden zaterdag aan de Maas onder leiding van Cesar Zuiderwijk, drummer van de (Haagse!) formatie Gol den Earring. Niet het weer, maar natuurkundige wetten maakten het de drummers moeilijk. Een afstand van 150 meter tussen drummers en pu bliek betekent nu eenmaal een halve seconde verschil; na de elektronisch versterkte klap die direct aankwam, volgde de akoestische voor de vele duizen den op de wal een halve seconde later. Op een mensenleven is het weinig, maar voor een ritme is zoiets dodelijk. En nog grotesker van aard, vooral waar het de verspilling betreft, was de grootste taart ter wereld. Zes centimeter dik, 35 meter lang en twee meter breed. De stad heeft er naast een record een enorme klus voor de veegdienst aan overge houden. De kade was nadien smerig vervuild met triest ge plette stukken taart, containers zaten al rap vol met het massaal weggeworpen banket. Een re cord met een banaal randje, waarmee Rotterdam heeft be wezen dat taart slechts smaakt als er te weinig van is. Nee, dan de bezoeken aan de haven. Massa's verplaatsten Rotterdamse haven. FOTO: ANP zich zaterdag tijdens de open havendag met de passagiersbo- ten van terminal naar terminal. Doordeweekse havenactiviteit verpakt in demonstraties en wedstrijdjes; heftruckrijden en containerp laatsen koude striemende regen. 1 terrdam brrrrr. Onder de gordel door BERT JANSMA Ik hèb niet veel meer met de Nederlandse literatuur. Terwijl ik toch ooit Nederlands ging studeren. Ik las alles wat los en vast zat en misschien heb ik me tegen gegeten, want alle bij voorbaat literair geachte Nederlandse werkjes leveren me nu stapels moeilijkheden op. Volg ik weer eens een advies uit een veelgeroemde literaire bijlage en weer krijg ik het deksel op de neus. Wat is dat allemaal petieterig, klein en gewild. Dat gevoel wordt erger door wat er zich omheen afspeelt. Want we zitten in dit land bovenop eikaars lip. En van schrijvers merk je dat méér dan van je buurman. Schrijvers houden van publiciteit, de beste reclame voor hun werk. Het veelgeroemde interviewprogramma datAdriaan van Dis had, zal best bijzondere gesprekken opgeleverd hebben maar ik kreeg kromme tenen van zijn geaffecteerde, gemanierde en op effectgerichte aanpak. Iedereen wilde bij hem op schoot, dat verkocht. Nu hij 'plagiaat' heeft gepleegd, dendert iedereen over hem heen of hij al jaren een diefis, de schoft. Hup, eerst op dat voetstuk en ha er af met 'm! Typisch Nederlands. Nu verscheen van Geerten Meysing een boek dat 'De grachtengordel' heet. Een sleutelroman waarin hij al die kleine literaire bentgenootjes zelfs ten tonele voert. De grachtengordel staat voor het (literaire) incrowd- wereldje van Amsterdam, maar de hele Nederlandse literatuur is een grachtengordel. Schrijvers en hun publiciteitsagenten zien elkaar te vaak oversteken, loeren vanachter het gordijn te veel naar wat de ander uitvoert. Harry Mulisch, ook niet van poses vreemd, doet me bijna goed metz'n uitspraken in Het Parool: „Ik lees nooit een roman, als sinds jaren niet meer. Ik interesseer me niet voor literatuur, alleen voor mijn eigen werk. En voor architectuur" Wanneer de begerige verslaggeefster over zijn ziekten wil praten, is het: „We gaan het toch niet over ziektes hebben, nee hoor. Zonen, ziektes, dat vind ik netzoiets als over auto's praten. Of over sport"Mooi, denk ik dan, tenminste geen geroddel. Maar verderop gaat het gesprek over Reve: Reve probeerde Mu lisch te kwetsen en Mulisch dacht zegt hij „Ik sla je kop d'raf". Mulisch pleegde die literaire decapitatie met zijn boekje 'Het ironische van de ironie'. „Vanaf dat ogenblik was het UIT met Reve" zegt Mulisch. „Hij stond op het punt zalig verklaard te worden. En waar is-ie nu Nergens dus. Je zult nooit meer iets van hem horen Daar zakt m 'n broek dus weer van af. Schrijvers over schrijvers, schrijven over schrijven, wat moet ik ermee? Of ben ik het slachtoffer van de Nederlandse literaire journalistiek? Ik pak wel een Engelse roman. Van iemand van wie ik nog nóóit gehoord heb. Jeetman gaat pen discussie iet uit de weg oor /ervolg van de voorpagina) UISN HAAG Steenkamp, één de grondleggers van het heeft een jaar terug al ge- irschuwd voor de gevolgen een nieuwe discussie over !DA-uitgangspunten. Nu de :ussie toch weer is ontbrand, dt vice-voorzitter van de A-programcommissie Deet- dat daar „met verstand" omgegaan moet worden, de kaderdag werd nogal erig gedaan over partij- rzitter Van Velzen die de snede dat het politieke han- :n getoetst moet worden aan bijbel uit het program wil iden. Zo werd een wedstrijd limericken gehouden, irbij de voorzitter op diverse lieren op de hak werd geno- C. Klop, van het weten- appelijk instituut van het A en eindredacteur van het tijprogram, vond „het wel e rel". Hij hoopt echter Van Velzen niet zijn zin gt. Hij pleit er voor dat het kei dat nu ter discussie niet-amendabel' wordt daard. Dat is in 1980 bij het ijtho staan van het CDA ook ge- rd. Een dergelijk besluit it door het partijbestuur ge worden, maar Deetman It dat ongewenst. Hij wil open discussie over deze inede die zijns inziens on- n het nieuwe program icht moet komen en zelfs ex- aandacht verdient in de par- Zuidhollandse CDA-staten- W. Vroegindeweij, viel e V-voorzitter Van Velzen af- pen zaterdag als enige van aanwezige kaderleden bij. egindeweij wil de toetsing de bijbel net als Van Velzen igen of schrappen net als ele andere zinnen die vol- haar „voor in de kerk goed maar te vroom zijn voor de tieke praktijk". DEN HAAG Het idee om mensen die recht hebben op een bijstandsuitkering hun autobezit te controleren komt uit de koker van een ge westelijk PvdA-voorzitter, S. van Driel, die zijn voorstel voor autocontrole in zijn ei gen partij niet kwijt kon. man die het als voorstel naar buiten liet brengen. Van Driel is voorzitter van het PvdA-ge- west Zuid-Holland en tevens di recteur van de Haagse sociale dienst. Hij redeneert dat ieder een in de bijstand op zijn ver mogen getoetst dient te wor den. Een alleenstaande bij standsgerechtigde mag acht duizend gulden eigen vermogen hebben en iemand die zijn gezin moet onderhouden mag 14.000 aan eigen bezit vormen. Daar boven wordt op de uitkering ge kort. Het is volgens Van Driel redelijk daar de cataloguswaar- de van de auto bij te rekenen. Inmiddels is een storm van pro test tegen het voorstel opgesto ken. WD, D66 en Groen Links hebben negatief gereageerd op het voorstel van het CDA. Hoe wel PvdA-kamerlid Van Zijl vrijdagavond alleen nog prakti sche bezwaren vanwege de in gewikkelde controle had, heeft zijn fractiegenoot Schoots het CDA inmiddels een boze brief geschreven waarin hij sterke principiële bezwaren tekent. Schoots schrijft: „Komen jullie nu ook met voorstellen mensen te corntroleren die een boot ko pen of meer dan één keer per jaar met vakantie gaan?". Vol gens de PvdA'er stimuleert het CDA de gedachte uitkeringsge rechtigden als verdachten te zien. De WD'er Linschoten noemt het CDA-voorstel 'lach wekkend', en D66 bij monde van Groenman een inbreuk op de persoonlijke levenssfeer. De directeur van de Haagse so ciale dienst, Van Driel, is het daar niet mee eens. Zijns in ziens gaat het om objectief vast te stellen gegevens die direct opvraagbaar zijn bij de rijks dienst voor het wegverkeer. Van Driel meent dat het vol gens hem onmogelijk is om in de bijstand een middenklas- auto rond de 20.000 gulden op de weg te houden. Hij zegt niets tegen het bezit van een auto te hebben zolang het goedkope au to's betreft. Van Driel liet we ten niet verbaasd te zijn over de opwinding, omdat dit heeft ge golden voor alle maatregelen ter bestrijding van fraude. Hij denkt aan het koppelen van ge gevensbestanden van alle over heids- en semi-overheidsinstel- lingen. HOOFDDORP Een menselijke fout heeft er voor gezorgd dat zaterdag alle 6900 betaalautomaten van Beanet stilvielen. De sto ring was na 43 minuten verholpen en „heeft niet tot omzetderving geleid bij de winkeliers", aldus een woordvoerster van Beanet. „De fout was puur menselijk en heeft niets met het systeem te maken. Iemand was vergeten iets te doen, waardoor het systeem volliep en zichzelf uitschakelde. Er zijn inmiddels maatregelen genomen om een herhaling te voorkomen", aldus de woordvoerster. De storing heeft niet tot problemen geleid bij de betalers. „Mensen kunnen contant betalen of een éénmalige machtiging invullen. Bij alle be taalautomaten liggen papieren die kunnen worden ingevuld door de klant, waarbij hij de winkelier eenmalig machtigt het bedrag af te schrijven. De winkelier kan dus altijd aan zijn geld komen". ROERMOND Van de 26 ge wonde militairen uit Bosnië die in het Roermondse opvangcen trum zijn ondergebracht, heb ben er 22 bij nader inzien beslo ten niet terug te keren naar het Onder de 322 ontheemden, die zaterdag in de opvangcentra Luttelgeest en Nijveveen arriveerden, bevond zich ook een 104- jarige Bosnische vrouw. FOTO: ANP Tevoren hadden enkele ambte naren van het ministerie van justitie overleg gepleegd met de betrokken militairen. Vier van de 26 hebben besloten zo spoe dig mogelijk uit Roermond te vertrekken. Eén gaat met zijn gezin naar familieleden in Duitsland en de overige drie mogen de komende dagen per vliegtuig terug naar hun vader land. Voor hun vertrek wordt evenwel bekeken of er wel reva- lidatiemogelijkheden voor hen aanwezig zijn in het voormalige Joegoslavië. Het drietal wil geen gebruik maken van de lege trein die op maandag 14 sep tember naar Zagreb vertrekt om opnieuw ontheemden op te halen. Volgens het drietal gaat daarmee veel te veel tijd heen. De 22 gewonden die besloten hebben om te blijven, willen voor een deel in aanmerking ko men voor de ontheemdenrege ling, en voor e$n deel politiek asiel aanvragen. Staatssecretaris Kosto van jus titie had kort tevoren verklaard dat de in totaal ongeveer 36 ge wonde Bosnische soldaten wat hem betreft terug mogen als ze dat zouden willen. Het is vol gens Kosto zeker niet de bedoe ling om mensen tegen hun zin in hier te houden. Vierentwintig Servische ont heemden zijn verleden week van Roermond naar andere op vangcentra in Nederland ge bracht. Zij besloten te vertrek ken toen zij vernamen dat Bos nische militairen naar het op vangcentrum zouden komen. Daarmee zijn nu alle proble men opgelost en kan burge meester Kaiser van Roermond gerust zijn. Die sprak verleden week nog grote vrees uit voor moeilijkheden wanneer militai ren in hetzelfde opvangcen trum zouden verblijven als burgerslachtoffers van de ge welddadigheden in het vroege- Dodelijk vermoeid na een onge veer 24 uur durende bustocht zijn zaterdagmiddag de 322 Bosnische ontheemden aange komen in de onderzoek- en op vangcentra Luttelgeest en Nije- veen, onder wie een 104-jarige vrouw. Geen van hen had acute medische hulp nodig. Een thuisbankier regelt z'n lening gewoon even discreet thuis. Postbank ook voordelig Want de Postbank Want de Postbank i: Kn ra's als Vervolg van de voorpagina) ISTERDAM - Opvallend ment in vele redes die de liversitaire bestuurders ïdaag uitspraken bij de suing van het academisch r is de onwennig groeien- verhouding tussen univer- eiten en hbo. hbo samen te werken dan we prettig vinden, zo was de teneur van bij voorbeeld Kuipers in Groningen, Van Lieshout in Maastricht en De Smit in Twente. De universiteit moet haar eigen traditionele karak ter behouden of zelfs als dat dreigt te verwateren, terug zoe ken. Een probleem daarbij is, dat het gros van de studenten helemaal niet naar de universiteit gaat om zich daarna aan de weten schap te wijden, dat zien de uni versitaire bestuurders zelf ook scherp. De oplossingen die zij voorstellen zijn verschillend. Van Lieshout wil naast hbo en wetenschappelijk onderwijs een derde stroming invoeren, voor al die universitaire studenten die zich niet voorbereiden op de wetenschap, maar in het alge meen op een hoog gekwalifi ceerde functie in de samenle ving. Kuipers presenteert een vari ant hierop. Hij stelt voor de uni versiteiten te verdelen in een kleine kernuniversiteit met daar omheen scholen. Na het eerste jaar wordt de student ge selecteerd voor de ene of andere richting. Is hij wetenschappe lijk geïnteresseerd en goed ge noeg, dan mag hij naar de ker nuniversiteit en wordt onder leiding van de beste weten schappers klaargestoomd voor de tweede fase onderzoekersop leiding. De anderen volgen het gewone programma. Volgens Kuipers leidt dat er ook nog toe dat beide groepen sneller gaan studeren, omdat het onderwijs meer bij hen aansluit. Klachten over gebrek aan geld kenmerkten de redes dit jaar niet, in tegenstelling tot enkele jaren geleden. Het hoofdlijne nakkoord dat de universiteiten met deze minister hebben afge sproken, behoedt hen immers voor bezuinigingen. Zo makkelijk gaat dat bij krediet of de Postbank. Gewoon thuis. Met lening thui persoonlijke het boetcvrij vervroegd aflossen van de lening en kwijtschelding alle privacy van dien. I-n u vult, wanneer het u van de schuld na overlijden. V belt even 06-0400. V schikt, het aanvraagformulier in. Met andere woorden: als u krijgt een folder met aanvraag- Kn behalve dat het erg de makkelijkste weg kiest, kiest u formulier over het doorlopend makkelijk is. is lenen bij de voor de beste POSTBANKièfc) Thuisbankieren doe je met de Postbank.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3