£cicUe (Sowuvnt Kroaten breken met moslim-bondgenoten CHAMPIGNONS EN GEHAKT. CcicWSouaont Deetman vreest escalatie van CDA-discussie Publiek A3 A5 Irak weigert namen van leveranciers te noemen Universiteiten willen zich op elite richten li B1 B3 B7 Galgen staan klaar in Afghanistan Weekeinde vol rechts geweld in Duitsland 7 SEPTEMBER 1992 20 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Ondertekenaars Charta'77 verwijten j KEK lafheid ld I Havenfeest in er Rotterdam publicitair ich hoogstandje Jl' Toch veel geld voor Ne' nederzettingen in begroting Israël LEIDEN OMGEVING ilso 1 Publiek trouw aan ™j landerige Leidato de A7 Bugno prolongeert wereldtitel Uitgave Westerpers by (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25436. Losse nummers 1,50. Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 9 graden. Middag- temperatuur ongeveer 18 gra den. Matige westenwind rond kracht 4. In de loop van de dag draaiend naar zuidwest en aan de kust en op het IJsselmeer toenemend tot krachtig of hard, 6 a 7. BAGHDAD Irak weigert de namen te noemen van landen en bedrijven die technologie hebben geleverd voor het Iraakse kernwapenprogramma. Het VN- team dat gisteren een nieuwe inspectiereis door Irak besloot bestempelt de Iraakse opstelling als obstruc tie van VN-resoluties. Teamleider Maurizio Zifferero verklaarde dat de VN-inspecteurs bij hun werkzaam heden, die een week duurden, niet door de Iraakse autoriteiten zijn dwarsgezeten. Maar de Irakezen blijven weigeren informatie te geven over de wijze waarop zij aan de buitenlandse technologie voor hun kernwapenprogramma zijn gekomen. ,,Ik zal hierop blijven aandringen en ik hoop dat zij (de Irakezen, red.) beseffen dat het in hun eigen belang is deze in formatie te verstrekken, omdat dit een van de belang rijkste, resterende hinderpalen is", aldus Zifferero. LEIDEN Universiteiten willen nog ruimere macht om zelf over hun zaken te beslis sen. Bij voorbeeld over welke opleidingen ze wel of niet wil len beginnen, maar ook over de studieduur. De oprukkende macht van het hbo boezemt vrees in, maar leidt ook tot nieuwe pleidooien voor terugkeer naar een elitaire universiteit. Dat blijkt uit de re des die de universitaire be stuurders vandaag uitspraken bij de traditionele opening van het academisch jaar. Ook oud minister Deetman sloot zich verrassend aan in het koor van sprekers, die vinden dat in de nieuwe wet op het hoger onder wijs (de WHW) de overheid het toch nog te veel voor het zeggen heeft. Universiteiten moeten meer zelf bepalen hoe ze hun geld uit geven, vindt Deetman. Dat geldt ook de vraag of ze hun stu dies vier jaar willen laten duren of langer. Daarnaast moeten ze ook meer zelf hun geld verdie- Geld voor onderzoek uit op drachten en subsidies. En geld van de studenten in de vorm van de zogenoemde studieknip- kaart, waarmee de student bij een universiteit stukjes onder wijs koopt. Die discussie over de „vouchers" is enige tijd ver stomd, maar de Tweede Kamer heeft er onlangs weer om ge vraagd en Deetman is er kenne lijk nog steeds een groot voor stander van. De student kan, zo is zijn stelling, dan veel meer de rol van kritische consument spelen. Pagina A3: „Nieuwe vorm van onderwijs voor niet-weten- schappers" Pagina A7: „Stu denten pas na propaedeuse bij verenigingen" PvdA-Kamerlid tegen plan-Simons DEN HAAG PvdA-kamerlid Ver meend breekt opnieuw een lans voor het verlagen van het minimumloon en stopzetting van het plan-Simons. Het kamerlid pleit in een boek dat binnen kort uitkomt voor het laten vervallen van de ziekenfondsgrens, waardoor ie dere werknemer in aanmerking komt voor het ziekenfonds. Vermeend stelt verder dat de AWBZ-premie voor bij zondere ziektekosten opgenomen moet worden in de belastingheffing. Hij wil geen verdere overheveling naar de AWBZ die in de ogen van zijn partijge noot Simons een basisverzekering moet worden. Twee jaar cel voor in brand steken tuinder DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft vandaag een 20-jarige Hage naar veroordeeld tot een gevangenis straf van 28 maanden, waarvan zeven voorwaardelijk voor het in brand steken van een tuinder. Tegen hem was drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaarde lijk, geëist. In juli 1991 overgoot de Ha genaar zijn 50-jarige tuindersbaas uit 's-Gravenzande met benzine en stak de benzine vervolgens in brand. De tuin der, die tweedegraads brandwonden op liep, kon zich nog net redden door in een sloot te springen. De Hagenaar kwam tot zijn daad omdat de tuinder hem een vaste aanstelling weigerde. SARAJEVO De regering van de Bosnische president Alija Izetbegovic heeft giste ren een nieuwe tegenslag te verwerken gekregen in de vorm van een verklaring van etnisch Kroatische zijde: de Kroaten breken met hun moslim-bondgenöten en wil len nu eerst het eigen gebied veiligstellen. De Kroatische milities dreigden de moslim-strijdkrachten uit hun stellingen in en rond Sara jevo te verdrijven. Velimir Maric, leider van de Kroatische milities rond Sara jevo, zei nieuwe orders te willen afwachten van zijn bevelhebber Mate Boban, een bondgenoot van de Kroatische president Franjo Tudjman. De voorzitters van de vredes conferentie over Joegoslavië, Cyrus Vance en Lord Owen, hebben de Serviërs in Bosnië tot zaterdag de tijd gegeven hun zware wapens onder toezicht van de Verenigde Naties te stel len. Ook nodigden zij de strij dende partijen in Bosnië uit vandaag in Genève bijeen te ko men met het oog op de hervat ting van de humanitaire lucht brug naar Bosnië-Hercegovina. Op dit moment is in Sarajevo aan alles gebrek en de bezorgd heid over de Bosnische bevol king neemt met het oog op de naderende winter toe. Hulp is hoogstnoodzakelijk als men wil voorkomen dat de kou de onder de drie miljoen men sen tellende Bosnische bevol king nog meer schade aanricht dan de oorlog. Gisteren was een humanitair konvooi opnieuw het doelwit van mortieraanval- Ondertussen werden tegen strijdige verklaringen afgelegd over het neerschieten van het VN-hulptoestel. Brigade-generaal Luciano Bat- tisti van de Italiaanse lucht macht achtte het waarschijnlijk dat, indien er sprake van een gerichte beschieting is geweest, er „een van de schouder afvuur- bare infrarood-raket" is ge bruikt. Een hoge VN-ofïicier zei er zeker van te zijn dat het toe stel, dat dekens naar Sarajevo had zullen vervoeren, door twee luchtafweer raketten was neer gehaald. Krachthonk basis succes PSV VVSB toont karakter tegen Olympia 3eestelijk leven/opinie innenland 1uitenland 3EURS eiden/regio luz: jienstverlening hal IENSEN Cultuur. ervice tv-programma s port 3 ïlitie haalt I»1 rwaarloosde herenweg IDEN Acht konijnen en haan zijn vrijdagmiddag ir de politie weggehaald uit i tuin aan de Mariënpoel- 'e'j:aat. De politie trad, in sa- nwerking met de Dierenbe- lerming op na herhaalde ldingen dat de dieren zouden verwaardloosd. In een hok was onderverdeeld in klei- e ruimten werden er acht in isterk vervuild hokje samen- iropt aangetroffen. De die- i hadden niets te drinken en 1 m i voer restte een klein beetje Rrëën ander hokje zaten wase hanen. Toen Dierenbe- lerming en politie zich over dieren wilden ontfermen, Snapten twee hanen. De die zijn eigendom van een 36- ige Leidenaar die niet thuis ,geI stoen de dieren werden weg- paald. Het was niet de eerste dat de politie tegen hem trad wegens verwaarlozing dieren. Op 3 juli werd een ntal konijnen en cavia's weg- haald. Tegen de man is nu oces-verbaal opgemaakt we ns dierenkwelling. DEN HAAG Kamervoor zitter en vice-voorzitter van de CDA-programcommissie Deetman heeft ernstig ge waarschuwd voor een escala tie van de discussie over de christelijke identiteit van het CDA. Voor het CDA-kader in Ede. zei hij zaterdag dat een verdere discussie de partij „enorm veel schade zal be rokkenen". Deetman liet zich krachtig uit over de herleefde discussie over de CDA-uitgangspunten. „Wij moeten niet in de valkuil trap pen die de heer Leerling (RPF- kamerlid, red.) heeft gegraven. De vraag of het CDA wel of niet christelijk is, is riiet relevant. We moeten antwoorden geven in de praktijk van het politieke bedrijf in bijbels perspectief en daar zal de discussie verder over moeten gaan", aldus de CDA'er. Deetman meent dat niet-chris- tenen in het CDA onverkort hun politieke stellingnames moeten toetsen aan de bijbel. „Het feit dat een hindoe het CDA vertegenwoordigt tast de geloofwaardigheid van de partij niet aan. Maar ik maak daar wel een kanttekening bij. De toetsing aan de bijbel moet wel iets van gedrevenheid en over tuiging bevatten", aldus Deet man die vond dat de partij de complicaties rond niet-christe- nen in het CDA de laatste tien jaar gemakshalve heeft laten liggen. Pagina A3: Deetman gaat open discussie niet uit de weg KABUL De islamitische regering van Afghanistan heeft gisteren voorbereidin gen getroffen voor het vol trekken van doodvonnissen door middel van de strop. In een park in de binnenstad van Kabul bengelden van een haastig neergezet houten bouwsel vier groene stroppen en elders in de stad werden nog eens twee galgen opgericht. Bij het park was een oploop van honderden mensen. Zij werden uiteengedreven door beveili- gingsbeamten die de toeschou wers gisteren moesten teleur stellen, maar zeiden dat van daag waarschijnlijk doodvon nissen voltrokken zouden wor den. De beambten stelden twaalf tot 120 ophangingen we gens misdaden variërend van moord tot afpersing en diefstal in het vooruitzicht. Ustad Faheem, hoofd nationale veiligheid, zei dat er vier dieven volgens het islamitisch recht ter dood waren veroordeeld. De zittingen van de in mei ingestel de speciale rechtbank whren be sloten geweest. De islamitische regering besloot tot benoeming van de rechtbank kort nadat zij de macht van het communisti sche bewind had overgenomen. Faheem zei slechts dat „er een hoop mensen worden berecht". Volgens hem is het door oorlog verwoeste Kabul nog niet klaar voor openbare rechtszittingen. „Dit soort straffen vindt over de hele wereld plaats en het moet gedaan worden om een einde te maken aan het plunde ren, de berovingen en de moor den. La Place Rouge Is die dekselse Napoleon Bonaparte er 180 jaar later dan toch in geslaagd met zijn leger Moskou te be zetten? Nee, maar de Russen vieren maar al te graag dat die poging van de Fansen in 1812 mislukte. En dus paradeerden veel Moskovieten gisteren in Frans uniform over het Rode Plein, met Napoleon voorop natuurlijk. Wie zong er ook alweer: „La Place Rouge était vide..." FOTO: EPA BERLIJN Oost-Duitsland is dit weekeinde opnieuw ge troffen door een golf van. rechts-extremistisch geweld. B'e deelstaat Brandenburg was het centrum van de geweldda digheden, waar twee nachten achter elkaar rechts-radicale jongeren probeerden asielzoe kerscentra te bestormen. Al leen de aanwezigheid van een massale politiemacht wist erger te voorkomep. In het westen van Duitsland vonden ook racistische aansla gen en rellen plaats, waarbij veel gewonden vielen. De Duitse bondspresident Ri chard von Weizsaecker drong bij een bezoek aan een asielzoe kerscentrum in Mecklenburg- Vorpommern zaterdag aan op een Europese oplossing van het vluchtelingenprobleem. Duits land is volgens hem geen voor buitenlanders vijandige gezin de staat, „maar de belasting van de half miljoen asielzoekers is te groot", aldus de bondspre sident. In de nacht van zaterdag op zondag probeerden in de deel staat Brandenburg rechts-radi cale jongeren acht asielzoekers centra te bestormen. In Eisenhuettenstadt vielen 150 jongeren voor de derde ach tereenvolgende nacht het cen trale opvangcentrum daar aan. Er volgde een veldslag met de politie die drie uur duurde. 17 personen werden gearresteerd. Ook in Berlijn, Guben, Pren- zlau, Lychen, Wittenberge, Wittstock, Bernau en Gross Schoenebeck probeerden rechts-extremisten asielzoe kerscentra te bestormen. In Halle (Sachsen) zijn van nacht woningen van Vietname- zen het doelwit geworden van- aanslagen. Daarbij liepen tien n verwondingen op. Raad van State wijst vergunning voor brodenproject Cargo af DEN HAAG - De Afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State heeft vandaag het verzoek van de Stichting Cargo afgewezen voor het ver krijgen van een voorlopige ver gunning voor het storten van een met 20.000 broden gevulde hoogspanningsmast in de Noordzee. De Stichting vroeg die vergunning aan vooruitlo pend op de uitspraak in een bo demprocedure. Het ministerie van verkeer en waterstaat wei gert Cargo namelijk een ver gunning te verlenen omdat het project in strijd is met de Wet verontreiniging zeewater. De Raad vindt net als het ministerie dat Cargo voor een minder milieuschadelijke schenking aan de zee had kun nen kiezen. Drie grote evenementen hebben het afgelopen weekeinde veel publiek getrokken. Het Aalsmeerse Bloemencorso, dat als gevolg van het slechte weer wat minder dan vorig jaar maar altijd nog één miljoen bezoekers trok, de Hiswa te Water in Amsterdam die daaronder met 30.000 minder te lijden had en het Festival Oude Muziek 1992 in Utrecht waarvan het gisteren de laatste dag was en waar zo'n 60.000 muziekliefhebbers van hebben genoten. Drie volstrekt niet met elkaar te vergelijken gebeurtenissen, die toch twee dingen gemeen hebben: er komen veel mensen en het staat in de Leidse Courant. Dat ene komt door het andere. Zoals van het lezen van dit stukje, het schrijven hieronder komt. De inzittenden van de verongelukte bus zijn moeilijk te bereiken voor hulpverleners. FOTO: EPA Duitse bustocht eindigt in drama DONAUESCHINGEN - Bij een busongeluk in de buurt van Donaueschingen in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg zijn gisteren 21 mensen om het leven gekomen. Dertig mensen raakten gewond. In de bus za ten voornamelijk bejaarde va kantiegangers uit de Beierse stad Hof die een toer naar het Zwarte Woud maakten. De bus botste op een kruising van een doorgaande weg met verbin dingsweg naar de snelweg op een personenauto en sloeg daarna over de vangrail. Het dak moest van de bus worden gehaald om de slachtoffers te kunnen bereiken. Bij een aan tal mensen moesten ledematen worden afgezet. De chauffeur van de bus werd gewond, even als twee volwassenen en een kind in de personenauto. Gevreesd wordt dat bij een bus ongeluk in Nepal minstens 50 mensen door verdrinking om het leven zijn gekomen. cti Champignons fijn,"1 /IQ doosje 250 gram l.HV Gehakt half-om-half, 500 gramj&254.49 "7QQ kilo Ü45T /.VV 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Veel aangiften inbraken in auto's LEIDEN Het afgelopen weekeinde heeft de Leidse poli tie twintig aangiften te verwer ken gekregen van inbraken in auto's. Een groot aantal daar van concentreerde zich in de omgeving van De Lage Mors en het Bioscience Park. Een 30-ja- rige man, woonachtig in Lei den, werd zaterdagochtend aan de Leeuwenhoekstraat over meesterd door de eigenaar van een auto. Van de wagen was een ruit vernield en de radiocasset terecorder verwijderd. Volgens de man die zich hevig verzette, was dat al het geval toen hij bij de auto kwam. Hij zou slechts een plek hebben gezocht om te slapen. Andere meldingen van autokraken kwamen uit de Dijkstraat, Koningstraat, maai liefst vier keer uit de Jan Luy kenlaan, Muiderkring, Con stantijn Huygenslaan, drie kee uit de Tweelingstraat, Molen werf, Willem de Zwijgerlaan <- Ik wil L~J de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. CJaarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: (voor controle op bezorging) Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 003000 ■miiiiiixiiii

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1