Fischer maakt stennis Volleyballers zonder club Doohan komt vier punten te kort Jan Siemerink geniet toch Sport Gebroken spaken hinderen Rooks i ans- ÏA1 >al an der Velde ikt ver terug i-sur-Sierre De Engels- James Spence heeft giste- met zijn zege in het Europe- Masters-toernooi zijn eerste daad als golfprofessional d. Hij versloeg in het itserSe jet set oord Crans- Sierre op de tweede hole de play-off de Zweed An- 5 Forsbrand. Spence dankte score van 271 vooral aan indrukwekkende laatste ide van 60 slagen, liefst ilf onder par. Hij evenaarde irmee het baanrecord dat al ds 1971 op naam van de Ita- Baldovino Dassu staat, is van der Velde kon zijn start geen vervolg geven, weekeinde ging hij in 72 73 slagen rond en eindigde 49ste. «fcord op de nderd meter ti - Irina Privalova heeft in ti het Europeese record op 100 meter verbeterd. De iin won in 10,81 seconden, werd ook eerste op de 200 ter. Bij de mannen was Den- Mitschell de beste sprinter, nummer drie van Barcelona evierde in 10,11 seconden. igs-lrj< inders naar rste racezege idvoort Roeland Reinders ft gisteren op het circuit van ïdvoort de eerste zege uit loopbaan geboekt. Met zijn W 320i hield de man uit Aer- ïhout onder meer Tom Coro- en Cor Euser achter zich. onel veroverde met zijn isering als tweede wel de rlÈjierlandse titel in de klasse 2000cc. Euser werd wegens rijden gedeklasseerd van vierde naar de negende fs. zelfbouwboot ar kanotitel i kstede Mark Weyzen longeerde op de nieuwe ka- lan in het Groningse Hark- 3 (kosten acht miljoen) met ie) tgenheidspartner Jean-Paul zijn nationale titels in de Eerstejaars senior Olivier verraste door in een zelf ouwde boot de 500 meter te Tsje s i-Zwit aD EN ':at Jn traditionele lókatie, de Bos- in Amsterdam, voldeed meer aan de hedendaagse i. Over de kwaliteit van de ongezellige baan in Oost- iningen zijn de meningen leeld. Het water is vijftig i0( er breder en twee meter die- Door de ligging in de wei- len is de baan bijzonder u dgevoelig. De baan werd '{i ideels door de PTT gefinan- ekstra wint funboards Haag Alexander Hoek- heeft de editie van afgelo- weekeinde van de strijd om Jederlandse titel funboard- en in Scheveningen gewon- Adri Keet werd tweede, o Pauw derde en Jacob Kie- vierde. Bij de vrouwen ze- erde Erna Driessen. De ïmers een, drie en zes van titelstrijd bij de mannen, rvan de finale op 26 en 27 ember zal plaatsvinden, gpscheer, Volwater en Van n, waren absent. Ze deden aan het WK produktiera- n Griekenland. j inzen plak mpolineduo kland Het Nederlandse :hroonduo Inke van Braak mpia Aalsmeer) en Babette Wetering (Veerkracht Am- ij dam) heeft, bij de wereld- pioenschappen trampoli- •ingen in Auckland zeer issend de bronzen medaille 1 aald achter Engeland en sj sland. Bij het individuele i was de Zoetermeerse inier Diane Wong (Pro Pa- de beste Nederlandse. De J voudig nationaal kampioe- na vijftien jaar aan de haar loopbaan beëindigt, •K 140ste. aos bij "stoelers J celona Rolstoelster Je- 9 ette Jansen was in Barcelo- p de 5000 meter dicht bij de loeipische titel. In de eind- moest de wheeler uit nog net voorrang verle- in een Duitse opponente. verschil bedroeg een kleine nde. Ie mannen eindigde de race en chaos. Acht karren dui- in bij de woeste finish over ir heen, tot ontzetting van ).000 toeschouwers in het ion. Vijf deelnemers moes- met verwondingen in het enhuis worden opgenomen. Nederlands voetbalteam ekerde zich in een voortij- stadium van een plaatsje in kruisfinales. Het Ameri- fóe team was kansloos: 5-0. *i nannen-volleybalploeg won keer met 3-1. Finland en 'garije werden verslagen. In twintig jaar kluizenaarsschap heeft Robert Fischer één ding zeker niet verleerd: stennis maken. Op het rotseilandje Sveti Stefan beoefent hij die kunst nog beter dan het schaken. Mikpunt is de internationale pers, die Fischer de eer onthoudt, die hem in eigen ogen toekomt. Sveti Stefan Voor het begin van de derde matchpartij tus sen Fischer en Spasski belegde organisator Jezdimir Vasiljevic zaterdag een persconferentie, waarbij hij de verzamelde pers shockeerde met de volgende uitspraak: „Robert Fischer wenst dat deze ontmoeting als schaak-wereldkampioenschap wordt aangeduid en hijzelf als wereldkampioen wordt aange sproken. Alle journalisten die nen een verklaring van hun re dacties te overleggen, dat aan deze voorwaarden wordt vol daan. Zo niet, dan wordt de des betreffende accreditatie inge nomen". Dat bleek nog niet alles. Fischer had voor elkaar gekregen dat de fotografen nog slechts twee mi nuten vóór het begin van de partij opnamen - zonder flits licht - mochten maken en ver volgens samen met de schrij vende pers de zaal verlieten. Dank zij de inzet van enkele stevige bodyguards lukte dat zowaar. Dezelfde lijfwachten zorgden er voor, dat zelfs geen filmopnamen werden gemaakt vanaf de in het perscentrum op gestelde monitoren. „Verboden door de heer Fischer", heette dat. Ook andere geïnteresseerden moesten lijden en inschikken. De eerste drie rijen stoelen wer den verwijderd, waardoor het publiek van zo'n 35 meter af stand moest proberen het spel van de beide schaak-coryfeeën te volgen. De overgevoelige Fi scher wilde onder geen beding worden afgeleid. Hij had kennelijk een voorge voel, dat het schaken hem in het weekeinde niet goed zou af gaan. Eén remise en één neder laag brachten de stand na vier partijen op 1-1. Huiswerk Sinds de flitsende winst voor Fi scher in de opening heeft Spass ki greep op de tweekamp gekre gen. De oud-wereldkampioen voelt er kennelijk bij nader in zien niet voor als hoofd van Jut te fungeren. In de derde partij bleek hij zijn huiswerk te heb ben gedaan en kreeg hij het bes te van het spel. In de vierde dwong hij met wit Fischer na vijf en een half uur spelen op de 50ste zet tot capitulatie. Fischer stuurde zaterdag aan op een herhaling van de eerste partij, maar werd verrast door zwarts zestiende zet: nemen op d4. Fischers antwoord, dat na Bobby Fischer tijdens de derde partij tegen Boris Spasski. De vierde zou de Amerikaan verliezen. lang nadenken tot stand kwam, loste het stellingsprobleem niet op. Het was Spasski die met licht voordeel het eindspel in ging. Door een onnauwkeurig heid op de 35ste zet kon hij ech ter het voordeel van het loper- paar niet vasthouden. Vier zet ten later was het remise. In de vierde partij verkoos Fi scher het aangenomen dame gambiet boven het vertrouwde konings-Indisch. Het bekwam hem allerminst. De nederlaag kwam op een ui terst ongelukkig tijdstip. Uit Moskou begon wereldkampioen Gari Kasparov juist enige be langstelling te ontwikkelen voor een tweekamp tussen hem en Fischer. Het rinkelen van de kassa klinkt de huidige wereld kampioen kennelijk aange naam in de oren. Weliswaar is Kasparov nog steeds niet erg onder de indruk van het gebo- dene op Sveti Stefan. „Naar mijn mening behoeft men er niet op te rekenen, dat er iets buitengewoons gebeurt. Twin tig jaar afwezigheid laten hun sporen na", zo verklaarde hij tegenover het Russische dag blad Izvestia. Maar hij voegde er wel aan toe: „Als de openbare mening zo'n tweekamp tussen Fisccher en mijzelf wil, ben ik er klaar voor". Zetverloop derde partij: Wit: Fischer (VSt), zwart: Spasski (Fra): 1. e2-e4 e7-e5, 2. Pgl-f3 Pb8-c6, 3. Lfl-b5 a7-a6, 4. Lb5- a4 Pg8-f6, 5. 0-0 Lf8-e7, 6. Tfl- el b7-b5, 7. La4-b3 d7-d6, 8. c2- c3 0-0, 9. h2-h3 Pc6-b8, 10. d2- d4 Pb8-d7, 11. Pbl-d2 Lc8-b7, 12. Lb3-c2 Tf8-e8, 13. Pd2-fl Le7-f8, 14. Pfl-g3 g7-g6, 15. Lcl-g5 h7-h6,16. Lg5-d2 e5xd4, 17. c3xd4 c7-c5, 18. Ld2-f4 c5xd4, 19. Pf3xd4 Pd7-e5, 20. b2-b3 d6-d5, 21. Ddl-d2 d5xe4, 22. Pg3xe4 Pf6-d5, 23. Lf4-g3 Ta8-c8, 24. Tel-e2 f7-f5, 25. Lg3xe5 Te8xe5, 26. Pe4-g3 Te5xe2, 27. Pg3xe2 Pd5-b4, 28. Tal-dl Pb4xc2, 29. Pd4xc2 Dd8xd2, 30. Tdlxd2 Tc8-c7, 31. Pc2-e3 Kg8-f7, 32. h3-h4 Lb7- WIELRENNEN c8, 33. Pe2-f4 g6-g5, 34. h4xg5 h6xg5, 35. Pf4-d3 Lf8-g7, 36. Pe3-d5 Tc7-c6, 37. Pd5-b4 Tc6- c7, 38. Pb4-d5 Tc7-c6, 39. Pd5- b4 Tc6-c7. Remise. Zetverloop vierde partij: Wit: Spasski, Zwart: Fischer: 1. d2-d4, d7-d5, 2.c2-c4, d5xc4, 3. Pgl-f3, Pg8-f6, 4. e2-e3, e7- e6, 5. Lflxc4, c7-c5, 6. 0-0, a7- a6, 7. d4xc5, Dd8xdl, 8. Tflxdl, Lf8xc5, 9. b2-b3, Pb8-d7, 10. Lcl-b2, b7-b6, 11. Pbl-c3, Lc8- b7, 12. Tal-cl, Lc5-e7, Pf3-d4, Ta8-c8, 14. f2-f3, b6-b5, 15. Lc5-e2, Le7-c5,16. Kgl-fl, Kf8- e7, 17. e3-e4, g7-g5, 18. Pc3-bl, g5-g4, 19. Lb2-a3, b5-b4, 20. Tclxcö, Pd7xc5, 21. La3xb4, Th8-d8, 22. Pbl-a3, g4xf3, 23. g2xf3, Pf6-d7, 24. Pa3-C4, Lb7- a8, 25. Kfl-f2, Td8-g8, 26. h2- h4, Tc8-c7, 27. Pd4-c2, Tg8-b8, 28. Lb4-a3, h7-h5, 29. Tdl-gl. Ke7-f6, 30. Kf2-e3, a6-a5, 31. Tgl-g5, a5-a4, 32. b3-b4, Pc5- b7, 33. b4-b5, Pb7-c5, 34. Pc2- d4, e6-e5, 35. Pc4xe5, Pd7xe5, 36. Tg5-f5+, Kf6-g7, 37. Tf5xe5, Pc5xe4, 38. Le2-d3, Tc7-c3, 39. La3-b4, Tc3xd3, 40. Ke3xd3, Pe4-f6, 41. Lb4-d6, Tb8-c8, 42. Te5-g5 Kg7-h7, 43. Ld6-e5, Pf6-e8, 44. Tg5xh5 Kh7-g6, 45. Th5- g5+, Kg6-h7, 46. Le5-f4, f7-f6, 46. Tg5-f5, Kh7-g6, 48. b5-b6, Tc8-d8, 49. TfB-a5, La8xf3, 50. h4-h5zwart geeft het op. Genua De Nederlandse vol leyballers zijn tijdens het fina le-weekeinde van de World Lea gue in Genua als vierde geëin digd. In de strijd om de derde plaats werd in vier sets van de Verenigde Staten verloren: 15- 9, 10-15, 6-15 en 4-15. In de fi nale versloeg Italië Cuba met 3- 1. Voor Henk-Jan Held en Edwin Benne liep een transfer naar Italië spaak. Held zou naar Reg- gio Emilia gaan, maar proble men met de geldschieter belet ten dat voorlopig. Held had al les al geregeld, huis verkocht, bank verwittigd en emigratie papieren ingevuld. Held hoopt nog op goed nieuws. Edwin Benne onderhandelt al maan den met Brescia, maar is nog niet rond. De ervaringen van Held en Benne zijn slechts twee geval len van wantoestanden in het Italiaanse volleybal. De laatste jaren is veel meer geld uitgege ven dan verdiend. Om nog een keer dicht bij huis te blijven. Voorburger Peter Blangé heeft nog geld tegoed van kampioen Parma. Onlangs, na de mafia-moord op rechter Falcone, arresteerde de politie talloze hoge heren. On der hen de broer van de voorzit ter van Parma. Van de zilveren volleybalploeg van Barcelona zijn nog vijf spe lers niet onderdak: Held, Ben- MOTORSPORT ne, Selinger, Van der Horst en Boudrie. Ronald Zwerver heeft vergeefs geprobeerd om spel verdeler Avital Selinger onder te brengen in Italië. De zoon van de weer naar Japan ver trekkende coach Arie Selinger heeft nu zelfs geen Nederlandse club. Zijn naam wordt genoemd als eventuele nieuwe Oranje- coach. Tijdens de eindronde in Genua vergaderden de spelers die tus sen wal en schip dreigen te val len vijf uur vóór het duel met Cuba. Dat treffen werd het slechtste van het Oranjeteam van de laatste jaren. De NeVo- Bo heeft die spelers die nog geen club hebben gevonden een contract voor een jaar aangebo den, terwijl sponsor Nationale Nederlanden aan het eind van dit jaar stopt. Er is nog geen nieuwe geldschieter. De Nederlandse volleybalploeg hield aan de derde editie van de World League toch nog bijna 250.000 dollar over. De zwakke vierde plaats was niettemin goed voor 100.000 dollar, de rest werd verdiend in de voor ronden en door een individuele prijs van Jan Posthuma. De Ne- VoBo krijgt een kwart van het geld. De rest - ruim drie ton - wordt verdeeld over twaalf spe lers en drie begeleiders (mana ger, dokter, fysiotherapeut), wat neerkomt op 20.000 gulden bruto de man. FOTO ANP Terwijl Arie Selinger op de achtergrond toekijkt gaat het Nederlandse volleybalteam ten onder. V.l.n.r. Ronald Zoodsma, Jan Posthuma en Martin van der Horst. Benidorm Vorig jaar stond Steven Rooks met het zilver op het podium naast Bugno, in Be nidorm bleef hij gisteren twee plaatsen van het ereschavot verwijderd. In 1991 bereikten vier van de twaalf Nederlan ders (Rooks, Theunisse, Breu- kink en Maassen) voor het eerst onder het bewind van Gerrie Knetemann de finish. In Spanje haalde alleen Rooks, als vijfde, en Breukink op ruim zeven mi nuten op de 68ste plaats de eindstreep. De vrouwenploeg, Van Moorsel, Schop, Haringa en Dijkstra werd in de ploegentijdrit zeven de. De enige tegenvaller noem de bondscoach Piet Hoekstra de tijdsmarge met de Russinnen, die het brons pakten achter de Francaises (zilver) en de Ameri- kaansen (goud). De prestatie van de mannen was lang niet zo rampzalig als twee jaar geleden in Japan toen alleen Breukink op grote ach terstand het eindpunt wist te bereiken. Maar desondanks was de prestatie van het twaalf tal een tegenvaller. De op pa pier sterke formatie, bleek in de praktijk te veel zwakke scha kels te hebben om Steven Rooks tot in de finale van dienst te zijn. Het verdwijnen van de knechten was ingecalculeerd, het voortijdige vertrek van Bouwmans, Theunisse en Maassen evenwel niet. „Naar verhouding was het uit eindelijke resultaat niet wat we hadden verwacht. Ik had op meer gerekend, maar door pech en mindere vorm van een aan tal renners moeten we tevreden zijn met de vijfde plaats van Rooks", meende bondscoach Gerrie Knetemann. „Wonderen verrichten kan ik niet. Het uit vallen van Theunisse en Bouw mans kwam niet als een verras sing. Beiden hadden door hun blessure te weinig wedstrijdrit me. Ik heb me verbaasd dat Rooks in zijn eentje tot de finale bij de kopgroep is kunnen blij ven. In de voorlaatste ronde was hij steendood. Het was jam mer dat we mankracht te kort kwamen. Ik vond dit kampioen schap mooier dan vorig jaar. Vooral door het dodelijke tem po". Behalve dat Rooks in zijn eentje moest opboksen tegen het Franse, Italiaanse en Spaanse blok, had de 32-jarige Noordhollander een extra han dicap omdat twee spaken in zijn achterwiel waren gebroken. „Ik kon niet rechtuit sprinten om dat het wiel slipte. Anders had ik zeker een podiumplaats vero verd. Bugno was even te sterk. Ik reed goed, maar kwam dat ene procent datje in zulke situ aties nodig hebt tekort". Rooks was op zichzelf aangewe zen, moest zelf de koers contro leren, proberen bij de juiste ont snapping terecht te komen en gaatjes dichtrijden. Een bijna onmogelijke opgave. „Een ron de voor het einde zat ik te ster ven. Op een gegeven ogenblik ben ik in het wiel van Bugno gaan rijden die gaandeweg de wedstrijd een steeds betere in druk op me maakte. Ik had vooraf niet op hem gerekend, maar ik heb het idee dat hij zich heeft verstopt, zoals hij dat van daag, evenals vorig jaar, weer perfect heeft gedaan. Ik heb toch bewezen dat ik tot de we reldtop behoor, ook al had ik graag een medaille gehaald". Laagste Vrouwencoach Hoekstra was niet ontevreden, maar toonde zich kritisch. „Ruim anderhal ve minuut achterstand is te veel, maar desondanks heb ik geen reden tot mopperen. We hebben dit jaar het wereldkam pioenschap bewust de laagste prioriteit gegeven Twee jaar geleden behaalden de Oranje-vrouwen in Japan nog de wereldtitel die een jaar gele den in Stuttgart werd verzil verd. Dit keer leek de zevende plaats een zwakke prestatie, maar gelet op de voorbereiding een navenant resultaat. Hoek stra gaf dit jaar de Olympische Spelen en de Tour Féminin de voorkeur. De eerste missie slaagde door het brons van Knol gedeeltelijk, de tweede ex peditie werd met de eindzege voor Van Moorsel afgesloten. „We hebben dit jaar niet speci fiek op de ploegentijdrit ge traind. Ik moest een keuze ma ken. In overleg met de vrouwen hebben we de wereldkampioen schappen op de laatste plaats gezet. Zeker denk je aan een verrassing, maar dromen moet je 's nachts, overdag niet. Dat de Verenigde Staten wereld kampioen worden verbaast me geenszins. Ze hebben zich lou ter op de ploegentijdrit voorbe reid". TENNIS Kyalami Michael Doohan, de wereldkampioen van 1990 en 1991 heeft met afgrijzen terug gedacht aan zondag 27 juni. Tij dens de Tourist Trophy in As sen kwam hij zwaar ten val en brak zijn rechterbeen op twee plaatsen. De Australische Hon- da-coureur moest de drie vol gende wedstrijden pauzeren. Ook in Kyalami, waar voor het eerst sinds 1985 om WK-pun- ten werd gestreden, was Dooh an verre van fit. Wayne Rainey finishte op het circuit van Kyalami als derde achter zijn voor het eerst win nende landgenoot John Kocins- ki en de Australiër Wayne Gardner. Doohan werd on danks steun van de afscheid ne mende Gardner zesde en kwam uiteindelijk vier punten tekort: 140 tegen 136. De Australiër, leider vanaf het eerste uur, had voor de start van de laatste race in de WK-cyclus nog twee pun ten voorsprong. „Volgend jaar beter", reageerde Doohan na afloop nuchter. Met zijn derde achtereenvolgende titel ko pieerde de 31-jarige Rainey de prestatie van zijn leermeester Kenny Roberts 1978-1980). In de 125 cc werd Hans Spaan negende, zijn vierde klassering in de top-tien van dit seizoen. De Castricummer werd tenslot te dertiende in de WK-stand. Arie Molenaar viel in de acht tiende ronde uit met een kapot te ontsteking. De Italiaan Massimiliano Biag- gi won de 250 cc-race. Zijn land genoot Luca Cadalora was al ze ker van de wereldtitel en ein digde nu als zesde. Wilco Zeel- enberg en Patrick van den Goorjaergh eindigden door een strafminuut wegens een valse start achter in het dagklasse ment. In de eindstand werden Wereldkampioen Wayne Rainey de twee Nederlanders respec tievelijk elfde en 22ste. Het Amerikaanse team heeft in de Australische plaats Manji- mup, bij Perth, voor de twaalfde achtereenvolgende keer de Mo- tocross des Nations gewonnen. België werd tweede. Nederland, vorig jaar nog derde voor eigen publiek, werd slechts zevende. De ploeg kreeg met Evertsen en Tragter nogal wat pech te ma ken. Re my van Rees maakte veel goed. De invaller voor Dave Strijbos in de 125-cc klasse scoorde door derde en eerste te worden. Eimbert Timmermans verste vigde in de Engelse plaats Langrish met duopassagier Eric Verhagen zijn leidende po sitie in de stand om de wereldti tel zijspancross. Op een door de hevige regenval vrijwel onbe gaanbaar circuit in de omge ving van Portsmouth kon slechts één manche worden ge houden. Daarin bleek Timmer mans het best tegen de slechte omstandigheden bestand. De coureur uit Brabant heeft nu een voorsprong van veertig punten. New York Jan Siemerink had op Flushing Meadows te gen Agassi nog geen kans van één op honderd. De voormalige linksbuiten van Rijnsburgse Boys liep bij zijn debuut in het grote Louis Armstrong Stadi um bij vlagen verloren rond. „Het leek wel een groot voetbal veld". Hij werd door de Wim- bledon-kampioen uit Las Vegas in 112 minuten met grote regel maat hardhandig op zijn tekort komingen gewezen: 2-6 3-6 3-6. 'Jen Simmerink from Riens- burg' was meer onder de indruk van het stadion dan van Agassi. „Groot hè, dat stadion", zei hij in de catacomben voor de wed strijd. Illusies over het resul taat had hij niet. 'Een paar leu ke balletjes slaan' was alles wat hij wilde. Dat deed hij inder daad in de wedstrijd. Maar veel te weinig om Agassi ook maar enigszins te kunnen verontrus ten. De showman stond acht ga mes af. Onder het oog van zijn vrienden Barbra Streisand, Terri Garr en rockzanger Michael Bolton brak Agassi zeven keer de op slag van Siemerink. De Rijns burger deed het twee keer te rug. „Ik ben niet weggespeeld", vond de verliezer. „Ik heb me redelijk kunnen handhaven". Hij had zelfs op sommige mo menten genoten. „Ja, echt, het' gaf me een kick in zo'n stadion te spelen. Op de ogenblikken dat je dan een leuk balletje neerlegt, genietje". Siemerink leek andermaal "vaak te aardig voor de top-tien. „Zo ben ik op gevoed en ik ben er blij mee". Maar de wet in de top werd her haald door Agassi: „Nice guys finish last". Siemerink had er geen boo- schap aan. Hij nam zaterdaga vond het vroegste vliegtuig naar huis. Was hij mooi op tijd in het Olympisch Stadion. Voor Ajax-PSV. Connors De US Open 1992 heeft Jimmy Connors verloren. De veertiger werd in de tweede ronde versla gen door zijn aartsrivaal Ivan Lendl, 6-3 3-6 2-6 0-6. Het was de 36e ontmoeting tus sen de twee. Lendl, negende ge plaatst, won voor de 23e keer. Zijn laatste nederlaag tegen Connors dateerde van Tokyo 1984. Het was vijfjaar geleden dat Connors een set won van de voormalige Tsjechoslowaak. De 20.741 toeschouwers in het uit verkochte Louis Armstrong Stadium steunden hun held door dik en dun. Bij zijn af scheid werd de naam Jimmy minutenlang gescandeerd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17