krachthonk basis succes PSV Uleen lol om gele kaart in Kuip FC Groningen wint eindelijk 3 Cambuur en Volendam bakken er niets van Vitesse-trainer vraagt om spits Willem II wacht nog op thuiszege Sport ■HHHflHHHI Opluchting bij MVV Roda JC vernedert RKC Leidsche Courant maandag 7 september 1992 hbartsen klapten in it verleden nog wel Ins uit de school over Ipinggebruik, maar In uitlatingen hadden pimer de instelling j een dopingcontrole lgevolg. Er zijn ook (dere methoden om it prestatie-niveau te frhogen. PSV past ze Frank Werkman sterdam PSV boekte gis- in in het Olympisch Stadion l alleen een triomf van het actief tegen Ajax, maar ook jvan de nieuwe sportmedi- e aanpak. Vanaf het mo lt dat Hans Westerhof zijn ide deed in Eindhoven, it namelijk krachttraining lelijks op het programma, dinsdagochtend verzamelt Spelersgroep van de Iands- ipioen zich in een nieuw ;rum op het trainingscorm van de Herdgang. Om on- jleiding van Westerhof zelf tot twee uur zeer gericht te ,Het is inderdaad wel lelijk uniek", stelt Monne de de verzorger/fysiothera- \t van PSV, ,,dat de hoofd - ;h dat doet. Maar Westerhof ift in krachttraining als on- Wier deel van de totale oefen manier waarop de Eindho- aren gisteren Ajax versloe- lijkt het bewijs voor de stel- van de nieuwe trainer. ,,We inderdaad fysiek erg fit en Ruiditioneel heel sterk", meent boiry van Aerle. „Ik denk dat tere vooral daarom vandaag heb- gewonnen. Voor mij zelf recÜ ff die krachttraining boven- aart, i het voordeel dat ik met gerichte oefeningen er aan werken dat ik geen last g van mijn knie. Die is ten- n, C( te een paar keer geopereerd. deze aanpak kan ik mijn enbenen versterken, waar die oude kwaal me niet zo r meer parten kan spelen". iolokt H( fth opzicht heeft de nieuwe rtmedische aanpak bij PSV j de veg. Arthur Numan heeft uitgehaald en ziet met de vallende Ajacieden Marciano Vink (no 6) en Stanley Menzo de bal richting doel verdwijnen. PSV staat weer op voorsprong. géén invloed op Berry van Aer le: hij is er qua lichaamsvorm niet door veranderd. Hij was al geblokt. Maar figuren als Ge rald Vanenburg, Edward Lin- kens en Juul Ellerman hebben er in dat opzicht wel degelijk baat bij gehad. Ze maken *stuk voor stuk fysiek een aanzienlijk krachtiger indruk. „Dat klopt", bevestigt de tot voor kort tame lijk spichtige Ellerman. „Ik voel me veel sterker, laat me in duels minder gauw van de bal zetten. Toch ben ik eigenlijk niet zwaardqr geworden sinds we dit doen. Ik woog altijd al zo rond de 69 kilo. Het zijn vooral de spieren". Gerald Vanenburg ontkent on danks een tegenovergestelde 'aanblik' dat hij een stuk stevi ger is geworden. „Ik deed al'wat langer aan krachttraining", al dus de middenvelder, die giste ren na een blessure voor het eerst dit seizoen in de basis startte. En de tijd volmaakte. „Dat wilde ik graag, je speelt toch tegen Ajax. Is altijd wat speciaals". Vanenburg, die vo rige week tegen Cambuur inviel na een vrijwel herstelde kuit beenkwetsuur, ziet wel andere voordelen van de wekelijkse krachttraining. „Je herstelt sneller van blessures", is zijn stellige overtuiging. „Na mijn rentree van afgelopen woens dag heb ik overigens toch nog wel wat last gehad. Maar ik was vandaag vrijwel helemaal fit. Is, denk ik, mede een gevolg van die regelmatige oefeningen in het krachthonk' Onsympathiek Waar Vanenburg geen last meer van zegt te hebben is de onsympathieke verbale begelei ding vanaf de tribunes. Of die voorzet, waaruit Kieft de 0-1 scoorde, zijn gehaalde gram be tekende? „Dat was natuurlijk wel effe lekker", putte hij tevre den uit het voetballersjargon. „Ik heb veel arbeid, ook verde digend, moeten doen vandaag. Maar ondanks soms nog wat pijn in de kuit, die een beetje lijkt op kramp, heb ik de partij kunnen uitmaken". Juul Ellerman deed dat niet, hij moest zijn plaats afstaan aan mede-aanvaller Kalusha. De oud-Spartaan, die van Wester hof ook straks weer mét Roma- rio (Westerhof: „Die speelt te gen Den Bosch") in een twee- spitsensysteem lijkt aan te tre den als zwervende centrum aanvaller, is nog niet helemaal fit. Waarbij het krachtcentrum verder een belangrijke rol zal spelen. „Ik heb daar voordelen van, daar ben ik van over tuigd", besluit de oud-Dordte- naar. Hij wordt daarin bijgevallen door Monne de Wit. De oud- r Marcel van der Kraan terdam - Kleurrijk was de ière van Hans Kraay jr. al. ir de voetballende verslag- ;r van SVV/Dordrecht blijft ie hoofdstukken aan zijn baan toevoegen. Precies egert minuten voor het einde (ami Feyenoord-SW/Dordrecht pi) mocht hij opdraven, ze- iet p ien seconden later had hij te pakken. Zo'n 22.000 Rot- y-ern ammers gierden het uit van •et. alleen het publiek had lol, \4pelers van Feyenoord ge- indf 'ten zo ongeveer in een stuip. Die kaartenverzarrie- e voorstopper uit Zaltbom- fo zagen zij, kan op de Ne- velden geen goed doen. Enig medelijden Kraay jr. bleek er later wel iij qijn. Zo zwaar was het mis- op d in de middencirkel immers rvati geweest. iliaa goed gevulde Kuip willen blin en, dat was volgens Kraay 5ste et doel van zijn bestraffer Vliet geweest. Anders de verdediger, wiens inval W t met een striemend fluit- geb ert was begroet, het 'publi- tstuntje' van de arbiter niet laren. „Het ontbrak er nog Rib r aan dat die Van Vliet niet naai hekken ging en voor het iek ging juichen, toen hij >verd He kaart gaf. Echt volstrekt ïzinnig", aldus Kraayjr. incident vormde het arse hoogtepunt van de op noeting tussen de koploper 3r laatst van de ere- intre ie. Voor Van Hanegem was mooi meegenomen dat hij zijn elftal alleen aan kop m, voor Jozsef Kiprich was ie leuk dat hij samen met oi oi [kamp - de vaderlandse e)ko corer bleef en mét drie doel- Hans Kraay jr. jaagt achter Gaston Taument aan. punten-, zou je veronderstellen, is ook de liefhebber weer aan zijn trekken geko.men. De werkelijkheid was evenwel anders. Wat amusementswaar de betreft haalde de derby in de Rijnmond nimmer een voldoen de. Daarvoor stelde Feyenoord voor rust te zeer teleur en was SW/Dordrecht'90 een te verve lende ploeg. 'De schoppers van de Kromme- dijk' werden de volgelingen van Han Berger begin dit seizoen genoemd. 'De schoppers van de Krommedijk' blijven het voor lopig ook. Het tempo waarmee alle notoire belhamels hun kaarten verzamelen, zal hen nooit van negatieve etiketten verlossen. Jan Mulder, Robin Schmidt, Jerry Simons en Ries Fok, ze begingen allemaal over tredingen van een bedenkelijk soort. De bekeuring van de 'arme' Kraay jr. niet eens mee gerekend. Niet de vraag 'haalt Han Berger de kerst?' maar 'haalt een heel elftal van SW/Dordrecht'90 de kerst?' doem,t langzamerhand op. Met bekende klanten als Pe ter Barendse en Jimmy Simons nog op de strafbank, de aanko mende schorsingen, zal Cees den Braven straks nog eens te rugverlangen naar een selectie van 31 man, die hij bij het ont staan van de fusieclub bezat. De aanslagen op ledematen én het tijdrekken van de Dordte- naren haddén in zoverre effect, dat Feyenoord een uur lang niet naar de vorm kon groeien die men in de eerste competitie wedstrijden had gekend. Pas na de openingstreffer van Johnny Metgod (met het hoofd een vrije trap van Witschge achter Hiele prikkend), kwam het ongelijke duel enigszins op gang. Kampioen willen ze in de Maas stad dit seizoen best worden, maar vanaf de eerste speeldag de dienst uitmaken, is iets wat Van Hanegem en zijn mannen niet zo ligt. „Laat ons maar lek ker in de rol van underdog blij ven", sprak Rob Witschge, die aan de basis van alle doelpun ten had gestaan. „Aan onze stand waren we ver plicht deze partij te winnen", vond Geert Meijer. „Maar als je voor eigen publiek niet snel scoort, haal je de problemen op je hals. Na de eerste goal wist ik dat het een gelopen koers was". Het was van de eerste tot de laatste minuut eenrichtings verkeer, had ook Han Berger gezien. „Het kwaliteitsverschil was te groot. We stonden con stant onder druk, kwamen niet aan opbouwen of voetballen toe. Op het resultaat valt daar om niets af te dingen", aldus Berger. Feyenoords Afrikaanse ontdek king Obiku leverde voor het eerst een acceptabel produkt af. Pikte zelfs nog een doelpuntje mee en was daarmee hoe eenvoudig de bal ook was ge weest als een kind zo blij. Jozsef Kiprich, voor het eerst in de basis bij Feyenoord en over morgen weer aanvoerder van het Hongaarse nationale team, schreef de derde Rotterdamse treffer op zijn naam. Opstellingen: Feyenoord: De Goey; Refos, Metgod, De Wolf, Heus (Van Gobbel); Scholten, Fraser, Witschge; Kiprich, Obiku (Gor- ré), Taument. SVV Dordrecht'90: Hiele; Wil sterman, Fok, Boessen, Mul der; Schmidt, Langerak (Kraay), Slagboom, Van Wat- tum; Breetveld (Wouden), Jer ry Simons. il iwarden Cambuur heeft n Volendam verzuimd aan tenbinding te doen. In de rontatie tussen de laagvlie- van de eredivisie stond het aa komen van doelpunten Jufraal. Na de midweekse ne- iag in Eindhoven tegen (0-3) wilde Cambuur niet i euw met lege handen ach- ibet lijven. Volendam was even- 5 hin bereid om risico's te nemen d va bet verlies (0-2) voor eigen jen RKC. gevolg was een draak van wedstrijd. Hoogtepunten waren er nauwelijks en de kan sen waren op de vingers van één hand te tellen. De 7000 toe schouwers keerden dan ook als de grote verliezers huiswaarts. De trainers daarentegen waren tevreden met het doelpuntloze gelijke spel. De Jong was van mening dat er voor Cambuur niet meer had ingezeten. Staf- leu koesterde de remise even- Beide clubs zijn nog zonder overwinning. Volendam had twee punten kunnen pakken. Bij hoge uitzondering waren Burleson en De Freitas in de eerste helft in staat zich aan het oeverloze gescharrel op het middenveld te onttrekken. De Freitas joeg de bal in de handen van Grim, Burleson had pech dat Keizer zijn al verslagen doelman op de lijn te hulp schoot. Op slag van rust onthield scheidsrechter Luiten Volen dam een strafschop. Nadat De Freitas door Haatrecht was vastgehouden liet Luiten door spelen omdat Reiziger een vrije schietkans kreeg. Grim toonde zich andermaal betrouwbaar. Voor Cambuur was geen enkele kans weggelegd. De toeschou wers moesten zich tevreden stellen met de afzwaaiers van afstand van Spork en Keizer. Na rust maakten Cambuur en Volendam er helemaal een jan boel van. Ook met de invallers Landvreugd en Cruden stelde de thuisclub in aanvallend op zicht helemaal niets voor. De fensief hadden de Friezen hun zaakjes beter voor elkaar. Het geploeter in de marge van beide clubs leverde geen enkele kans op. Grim hoefde alleen in actie te komen na een afstandsschot van Steur. Diens collega Zoete- bier had evengoed vrijaf kun nen nemen. Opstellingen: Cambuur: Grim; Elzinga, Spork, Haatrecht en Abma; Keizer (Landvreugd), Roos en Gösgens; Uhlenbeek, De Gier en Mols (Criiden). Volendam: Zoetebier; Van Loon, Daman, Pastoor en Koorn; Reiziger, Wasiman en Steur; De Freitas, Burleson (Smeets) en Berghuis. Arnhem „Geef mij een goede spits en het probleem is opge lost". Dat was gistermiddag de kern van het verweer van Vites- se-trainer Herbert Neumann op de verwijten, dat zijn ploeg wel wil aanvallen maar het niet kan. Tegenstander FC Twente was niet eens verbaasd over het ste riele aanvalsspel van Vitesse. Met een combinatie van goed voetbal, inzet en een sluitende tactiek, werd de thuisclub vol komen verdiend verslagen: 0-1. Het enige doelpunt werd al na dertien minuten gemaakt door Ronald de Boer, nadat Vitesse- verdediger Van de Looi was blij ven staan wegens vermeend buitenspel. De minst benijdenswaardige speler bij Vitesse was gister middag Van Arum. De spits had in Paus een sterke directe te genstander, maar toonde op nieuw aan dat hij balvaardig heid tekort komt voor een ploeg in de bovenste helft van de ere divisie. Halverwege de tweede helft werd Van Arum door Neu mann gewisseld. Omdat diezelfde Neumann de in het tweede elftal veel scoren de Roelofsen geen plaats had toebedeeld op de reservebank, kreeg Loeffen de. ondankbare taak de ban te breken. Dat luk te de speler van Jong Oranje niet. De kansen waren voor FC Twente, dat echter hardnekkig weigerde de score te verhogen. Trainer Rob Baan treurde daar niet om. Voor de overwinning en een hoge plaats op de rang lijst was 1-0 voldoende. Baan: „De ploeg groeit als collectief. Als je uit bij Vitesse wint, weet je datje mee kunt doen voor de bovenste plaatsen". De spelers met kwaliteit bij Twente lopen niet alleen in de achterhoede. Het middenveld is met regelaar Van Halst en nieu weling Arts uitgebalanceerd en voorin kent Baan zelfs een luxe probleem nu Mulder weer fit is. De vorige week als invaller twee keer scorende spits werd tegen Vitesse in de rust ingebracht voor Polley. Mulder bleek zich opnieuw uitstekend te verstaan met de in topvorm verkerende Ronald de Boer. Het bleef ech ter 0-1. Opstellingen: Vitesse: Van der Gouw; Straal, Bos, Van de Looi (Krijgsman) en Vermeulen; Laamers, Van den Brom en Eijer; Latuheru, Van Arum (Loeffen) en Cocu. FC Twente: Boschker; Zwijnen- berg, Hoogma, Paus en Karne- beek; Van Halst, Gaasbeek (Ten Hag) en Arts; Polley (Mul der), De Bóer en Kool. speler van Telstar is nog steeds blij met de inrichting van het centrum. „Tot april van dit jaar hadden we ergens twee eenvou dige toestellen staan. Als dank voor het behalen van de titel hebben supporters een ton ge schonken. Die is geheel geïn vesteerd in dat krachtsportcen trum, dat vanaf dit seizoen dus pas konsekwent wordt ge bruikt. Door iedereen. Het be stuur zorgde voor de noodzake lijke ruimte, die nu schitterend is ingericht. Echt, een perfecte accommodatie, waar PSV nog veel plezier van kan beleven". De eerste vruchten plukte de landskampioen gisteren in de krachtmeting tegen Ajax. Maastricht MVV kan begin nen naar boven te kijken. In de vierde competitiewedstrijd be haalden de Maastrichtenaren zaterdagavond tegen Go Ahead Eagles de eerste overwinning van het seizoen: 3-0. De hoog uitgevallen zege zorg de voor opluchting in het Maas trichtse kamp. Eerder had MVV in de Geusselt immers met dezelfde cijfers het nakij ken tegen FC Utrecht. Hoewel de uitslag anders doet vermoe den, had MVV veel moeite om de stugge tegenstander op de knieën te krijgen. Lange tijd had Go Ahead uitzicht op een Groningen FC Groningen en Fortuna Sittard hebben ruim 11.000 toeschouwers in het Oosterparkstadion amusement geboden. Beide clubs zochten volop de aanval. De uitkomst was een kansenfestival. FC Groningen behaalde met klein verschil (2-1) de eerste overwin ning. FC Groningen heeft verzuimd Fortuna een pijnlijk pak slaag te bezorgen. Tien riante kansen liet het elftal van trainer Ver beek ongebruikt, een verdien ste ook van de Limburgse doel man Hesp. Hij voorkwam met bliksemsnelle reacties een af gang voor zijn club. Fortuna zette aanvankelijk de toon. In het eerste kwartier wa ren de Limburgers echter niet slagvaardig. Sneekes liet zich een vrije kans ontnemen door doelman Roorda en Mordang produceerde een afzwaaier. Na dat Djurovski op Hesp was ge stuit, kwam FC Groningen op voorsprong door een schuiver van Van Kessel. Vier minuten later prikte Sneekes de gelijk maker achter Roorda na een vrije trap van Driessen. De ver dediging van FC Groningen stond erbij en keek ernaar. Van dat moment werd het de wedstrijd van de Groningers te gen Hesp. Huizingh, Djurovski en weer Huizingh kwamen oog in oog met Hesp, die telkens ze gevierde in de tweegevechten, Maassen assisteerde zijn ver slagen doelman op de lijn na een inzet van Huizingh. De laatste kans voor Fortuna kreeg Anton Janssen. Ook hij was niet slagvaardig. FC Groningen schakelde na rust in een hogere versnelling en was superieur. Fortuna kreeg vrijwel geen gelegenheid nog over de middenlijn te ko men. Het spel op één helft le verde de thuisclub zes riante kansen, maar slechts één doel punt op. Tijdens een doelwor- steling scoorde Djurovksi met een hakbal. Vervolgens ver sperde de uitblinkende Hesp achtereenvolgens Van Kessel, tweemaal Huizingh, Boekweg en Hamming de weg. Opstellingen: FC Groningen: Roorda; Pijper (Van Duren), Boekweg, Hol- band en Wilson; Slor, Ilie (Hamming), Roossien en Van Kessel; Huizingh en Djurovski. Fortuna S.: Hesp; Maessen, Driessen en Pernot; Kicken (Vergoossen), Mordang (Van der Heuvel), Deckers en Paul Janssen; Hofman, Sneekes en Anton Janssen. In het eerste halfuur was de thuisclub heer qn meester. De ene na de andere aanval rolde richting Go Ahead-doelman Ensink. Met een afgekeurd doelpunt van Visser, een schot van Meijer in het zijnet en een knal van Scheepers tegen de linkerpaal maakte het domine rende MVV zijn aanvallende be doelingen duidelijk. Go Ahead stond aanvankelijk machteloos tegen het offensief dat de tegenstander ontketen de. Toen de snelle Lanckohr een combinatie met Scheepers afsloot met een fraaie lob (1-0) leken de Deventenaren regel recht op een kansloze nederlaag af te stevenen. Na het uitvallen van de gebles seerde aanvaller Scheepers ver loor MVV echter de greep óp de wedstrijd en kwam de nieuwko mer in de eredivisie sterk terug. Heering, Bosvelt en Schenning waren dichtbij de gelijkmaker maar konden hun acties niet succesvol afronden. Voor het missen van opgelegde mogelijkheden kreeg Go Ahead de rekening gepresenteerd. Met een afgemeten pass bereikte Reijners Thai, die zich dit bui tenkansje niet liet ontnemen (2-0). Doelman Ensink voor kwam erger door een vrije trap van specialist Visser uit de krui sing te werken. Op een schot van Dikstaal had hij echter geen afdoende antwoord. Meij er reageerde alert en scoorde zijn derde competitietreffer. Opstellingen: MW: Van Grinsven; Linders, Joordgns, Thai en Benneker; Delahaye, Lanckohr en Reij ners (Dikstaal); Scheepers (Hofman), Vieser en Meijer. Go Ahead Eagles: Ensink; Schenning, Arts, Marbus en Hulshoff; Bosvelt, Heering (Ro- rije) en Steinmann; Boere, Overmars en Pothoven (Wil- laarts). Tilburg Willem II staat thuis nog steeds op nul. Na eerder voor eigen publiek te zijn weg gespeeld door FC Twente, hield ook FC Utrecht twee punten over aan het bezoek aan Til burg: 1-2. Al na drie minuten kregen de bezoekers een goede kans via Van der Net. Willem Il-doel- man Jansen bracht nog red ding, maar tien minuten latei- was hij kansloos. Bijl knalde de bal vanaf 25 meter diagonaal in de bovenhoek: 0-1. Kort na het doelpunt greep Wil lem Il-trainer Reker in. Met Meijs op Bijl en Verhagen op Oosterhuis, kwam Jong Oran je-speler Van Gastel weliswaar meer aan opbouwen toe, maar veel effect sorteerde dit voorals nog niet. FC Utrecht had alle kans de wedstrijd in deze fase te beslissen, maar verzuimde dit. Pas na een half uur hervond Willem II zich enigszins, vooral dank zij enkele sublieme acties van aanvaller Sylla. De tot dus verre zo timide Afrikaan kreeg het plotseling op zijn heupen en wervelde bij herhaling door de Utrechtse verdediging. In de 33ste minuut passeerde hij drie tegenstanders en plaatste de bal precies op het hoofd van de meegelopen Van Geel: 1-1. In het begin van de tweede helft waren de beste kansen ook voor Willem II. Zo kopte (opnieuw) Sylla na tien minuten vanuit moeilijke positie maar net naast. Een blunder van Verha gen bracht Utrecht in de 63ste minuut op voorsprong. Willem II kwam slechts tot een bal te gen de kruizing. Opstellingen: Willem ii: Jansen; Hofstede, Verhagen, Meijs en Bogers; La- tupeirissa (Stewart), Van Gast el, Van Geel en Van Hintum; Vincent en Sylla. Utrecht: Van Ede; Vierklau, Roest, De Koek en Van der Meer; Van der Net, Bijl en Lies- dek; Wijnands, Oosterhuis en Smolarek. Waalwijk - Zelden is RKC sinds de toetreding tot het va derlandse elitekorps zo verne derd als gisteren. Roda JC toon de vanaf het begin meer agres sie en voetballend vermogen. Uit vrijwel elk duel kwam een Limburger als winnaar tevoor schijn. RKC liep doelloos rond en verloor kansloos: 1-4. Roda dankte de snelle voor sprong (tiende minuut) aan een beoordelingsfout van RKC- doelman Teeuwen. Hofstede kon de onnodig uit zijn doel ge lopen sluitpost simpel kloppen. RKC kreeg zelf ook nog zo'n dot van een kans, maar verprutste dat op een eenvoudige manier. De eerste minuut in de tweede helft toonde waaraan het RKC vooral schortte. Hofstede was Werdekker veel te snel af en kon alleen op onregelementaire wijze gestopt worden. Van der Luer benutte de toegekende strafschop. Heel even hoopte Waalwijk op een wonder. Dat was na het mo ment dat Boogers in een ono verzichtelijke situatie tegen- scoorde. Dat er niet kwam, want Roda was veel te sterk. Via vlijmschepe counters scoor den de Limburgers nog via Jan sen en Hofstede.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15