PSV ontdoet Ajax van stralenkrans Bugno prolongeert zijn titel Krajicek is nu al King of the aces Rooks gaat met Gisbers naar Spaanse Festina Viscaal vervangt jKieft in selectie [Den Haag PSV zal in het ei- W stadion door slechts één speler (Berry van Aerle) verte genwoordigd zijn in het Neder- inds elftal, dat woensdaga vond oefent tegen Italië. Gister avond zegde Willem Kieft af bij roach Dick Advocaat.1 [De spits van PSV heeft in de wedstrijd tegen Ajax last van lijn knie gekregen en gaat van- laag voor onderzoek in de scan ner. Als vervanger heeft Advo- lat Eric Viscaal van AA Gent Spgeroepen. Voor de wedstrijd Jong Oranje, morgenga- jond in Bocholt tegen de jonge fouitsers, heeft Twan Scheepers Feyenoord passeert grens van 10.000 [otterdam Feyenoord heeft Joor het eerst sinds jaren weer pl.OOO seizoenkaarten ver- jcht. De tienduizendste kaart terd gisteren voor de wedstrijd legen SVV/Dordrecht uitge reikt aan een supporter uit het Friese Dokkum. Feyenoord- Senningmeester drs. Job Hoog- [ndoorn had slechts 9000 sei- lenkaarthouders begroot. Het :ord-aantal van 14.000 da- ;ert uit 1971, het jaar nadat feyenoord de Europa Cup ge- jonnen had. hulzebosch en |mit superieur Jome Eric Huizebosch en [enita Smit hebben op de slot- j van het WK skeeleren de lederlandse superioriteit op de iarathon onderstreept. Hulze- losch won. Hij was op de klas- jeke afstand van 42 kilometer In 195 meter op een circuit van QQ0 meter oppermachtig. De Kljarige Smit won de 21 kilo- dankte haar succes l/de steun van haar zus Gret- werelduurrecordhoud- iter Karin Verhoef. jVayne Rainey Wereldkampioen ralami Yamaha-coureur [ayne Rainey is gisteren we- ldkampioen wegrace in de cc-klasse geworden. De ierikaan eindigde op het cir- it van Kyalami bij de laatste Istrijd als derde achter zijn amgenoot John Kocinski en 'ayne Gardner, Rainey was in )90 en 1991 ook al wereldkam- in de koningsklasse. De aliaan Alessandro Gramigni on de wereldtitel in de 125 cc- lasse. In de dertiende en laat- e WK-race van het seizoen ndigde hij op de Aprilia als irde. Dat was genoeg van de ti- Zie verder pagina B5 fereldrecord p tienkamp alence De Amerikaan Dan 'Brien heeft in het Franse Ta- nce het wereldrecord tien- unp verbeterd met een totaal ui 8891 punten. Dat is 44 pun- n meer dan het oude wereld oord, dat sinds acht jaar op aam stond van de Brit Daley ïompson (Los Angeles, 8 en 9 igustus 1984).. O'Brien plaat- zich deze zomer niet voor de lympische Spelen in Barcelo- jdens de selectiewedstrijden iste hij bij het polsstokhoog- ringen de aanvangshoogte. fereldrecord op 1500 meter ieti De Algerijnse atleet oureddine Morceli is er giste- n in het Italiaanse Rieti in ge- aagd een wereldrecord op de meter te vestigen. Zijn re- rdtijd van drie minuten en 1,86 seconden was 0.60 secon- sneller dan het oude record t in 1985 werd gevestigd door Marokkaan Said Aouita. vee keer goud nor Nederland ircelona De Nederlandse aeg heeft bij de Paralympics afgelopen Weekeinde twee mden medailles veroverd. Het ranje-kwartet was bij het tan- m-rijden de sterkste ploeg, ieo Duyvestijn zegevierde in finale van 1500 meter voor lstoelrijders. annette Jansen won het zil- bij de 5000 meter voor ïeelers. Renate Kuin eindigde i het discuswerpen op de der plaats. De erelijst van Neder- nd telt na drie dagen in Barce- la drie gouden, één zilveren 'twee bronzen plakken. Zie verder pagina B5 ■WHWHOTWWBWBWMBWIiraiiBiBlliBIBnif^^ Billlll i i faBfiaBéBsaaeB urn msmsaamiBBmsmimfKB^ia^masaasisammtKaasmaKMmmamuimK:": ^z^xr&r^ïJvssRatsiXB&maimÊiHÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Tegen alle verhoudingen in won PSV de nationale topper tegen Ajax met 1-2. De Eindhovenaren hadden sinds 7 februari 1988 in de competitie niet meer van hun aartsrivaal gewonnen. Door Gijsbert Spierenburg Amsterdam De wierook is weer opgetrokken. In het Olym pisch stadion bleken de helden van Madrid weer gewone men sen van vlees en bloed. PSV nam de engelen van Van Gaal in de nationale klassieker zon der pardon de stralenkrans af. Ajax is in één week tijd veel wij zer geworden: Real is geen Eu ropese topploeg meer, maar PSV nog wel. PSV bezorgde Ajax voor 39.000 toeschouwers de eerste compe titie-nederlaag sinds december vorig jaar (Vitesse 0-2). De Am sterdammers bleven 22 wed strijden achtereen ongeslagen. Het was gistermiddag ook voor het eerst sinds februari 1988 dat Ajax op eigen terrein ver loor van de Eindhovenaren, die in de race om het kampioen schap meteen weer een straat lengte op de eeuwige rivaal voorliggen. De laatste jaren is die situatie in de nationale competitie eigen lijk niet anders geweest. „Voor de zoveelste keer moeten we ten opzichte van PSV dus weer achter de feiten aanlopen", bromde Van Gaal, die zich na afloop in de catacomben deson danks de morele winnaar voel de. De coach uit Avenhorn zette een pluim op zijn hoed door het grote aantal kansen in herinne ring te roepen dat de Cup-win naar had gecreëerd, maar won derlijk genoeg onbenut had ge laten. „Wanneer je tegen zo'n verdedigende topploeg als PSV zoveel kansen krijgt, doe je het In Amsterdam, waar het de strijd grotendeels domineerde,- verviel Ajax weer in een oude fout door een onverantwoord aantalmissers te noteren. Pet- tersson hielp in het beslissende stadium een niet te missen kans om zeep, Blind schoot in het heetst van de strijd op de paal en Bergkamp, Roy en opnieuw Pettersson vonden bij hun uit braken de uitblinkende Van Breukelen op hun weg. De oud doelman van Oranje hield de Brabanders op de been met fraaie reddingen. Maar ook de routinier was de spanning zo nu en dan te veel. Onnodig provo ceerde hij door een aantal keren hoge ballen met uitgestoken been te vangen. „Normaal hadden we met 4-1 of 5-1 moeten winnen. Ik speel al zes jaar bij Ajax, maar elk sei zoen maak ik dit wel een wed strijd of vier, vijf mee", aldus Danny Blind, die naderhand door een edelachtbare jury tot de beste speler van het veld werd uitgeroepen. De Ajax-aan- voerder speelde inderdaad een niet onverdienstelijke partij, maar kon toch niet tippen aan het optreden van de PSV'er Po- pescu. De Roemeense Reus heerste in de lucht zowel als over de grond. Zelfs het Am sterdamse breekijzer Van Loen, halverwege de tweede helft door Van Gaal wanhopig inge zet voor de falende Roy, kon de PSV-libero niet temperen. Ontsnapping De vuist van PSV-trainer Wes terhof ging in Amsterdam in grote triomf omhoog. Van di verse kanten werd de ex-Gro ninger na de miraculeuze ont snapping lof toegezwaaid. On duidelijk is echter waarom. De overwinning was het succes van een ordinaire striptease. De uit slag, die in strijd was met alle krachtsverhoudingen, kwam tot stand met verschrikkelijk countervoetbal. Het spel van de landskampioe nen was even oorspronkelijk als de leuzen van de meegereisde aanhang. De Brabanders bewe zen weer eens meesters te zijn in het aanpassen. Je moet het toch maar aandurven om Ajax met nota bene één spits (Kieft) te bestrijden. Inplaats van de geschorste Romario viel de kwikzilverachtige Linskens te Gerald Vanenburg en Wim Kieft worden door ploegmaats geknuffeld na het eerste doelpunt van PSV. bewonderen en voor aanvoer der Koeman verscheen de om zijn schijnbewegingen zo gepre zen oud-Spartaan Faber in het veld. Men kan zich voorstellen dat bij de bekendmaking van dat nieuws de stormloop aan de loketten pas goed op gang kwam. Erwin Koeman, die nog wei eens een doelpuntje pleegt te maken, bleef aan de kant ter meerdere eer en glorie van de ploeg. Die zou er meer bij ge baat zijn, indien Fabpr zich met de bewaking van Bergkamp zou bezighouden. In zijn enthou siasme pleegt deze verdediger namelijk nog weieens achteloos een achillespeesje mee te ne men. In de triomf na afloop, het laat zich uiteraard raden, deelde de PSV-aanvoerder als eerste. Westerhof: „Natuurlijk had Er- win er grote moeite mee, toen ik hem vrijdag vertelde dat ik om tactische redenen aan Faber de voorkeur had gegeven. Maar hij heeft de mededeling als een ke rel gedragen. Hij besefte maar al te goed dat hij nu eenmaal niet de aange wezen man is om tegen Berg kamp te spelen. Daarom is onze overwinning ook voor een groot deel aan Erwin te danken". Faber was in de 68ste minuut niet ter plekke, toen Bergkamp uit een voorzet van Kreek gelijk maakte 1-1). Voordien had de PSV'er slechts de aandacht ge trokken met een serie overtre dingen, waarvan er één door Blankenstein met een gele kaart werd bestraft. Ook Kreek en Van Aerle zouden nog wor den bekeurd. De PSV-back, die tegen de mislukte mannequin Roy toch de middag van zijn le ven had kunnen hebben, bleef echter beneden de verwachtin gen. Op de tribune kan bonds coach Advocaat dat onmogelijk zijn ontgaan. Silooy moet hem aanzienlijk meer hebben be koord. Inwendig moet hij ook voor Van Breukelen hebben ge klapt. Vooruitziend Dennis Bergkamp bleek dus een vooruitziende blik te heb ben. - Zonder Romario wordt PSV er bepaald niet zwakker op, voorspelde hij aan de voora vond van de 41ste confrontatie tussen Mokum en Eindhoven. Hij zou gelijk krijgen. Linskens en Ellerman liepen zich achter Kieft het vuur uit de sloffen. Vanenburg, nog altijd de 'lieve ling' van het Amsterdamse pu bliek, nam wraak op de massa door Kieft heel fraai in staat te stellen PSV met een kopbal aan de leiding te brertgen. De beslis sing viel uiteindelijk in de 72ste minuut. Pettersson had zijn handen na zijn gemiste droom- kans nog vertwijfeld voor het hoofd, toen Numan luttele se conden later aan de andere kant Vink misleidde en toe sloeg. „Een beginnelingen- fout", bromde Van Gaal die gis teren wel meer te mopperen had. Aad de Mos zag zaterdagavond in Nou Camp Barcelona - Real Madrid (2-1). Gistermiddag meldde hij zich in Amsterdam. De werkloze trainer maakte er geen geheim van dat in kwali teit de Nederlandse titanen strijd de Spaanse versie royaal had overtroffen. „Alleen leek het in Barcelona allemaal veel spectaculairder, maar dat kwam door het publiek dat daar veel hartstochtelijker meeleef de. Het Amsterdamse publiek heb ik nauwelijks gehoord". Opstellingen: Ajax: Menzo; Silooy, Blind, De Boer; Vink, Alflen (Litmanen), Bergkamp, Kreek; Overmars, Pettersson, Roy (Van Loen). PSV: Van Breukelen; Van Aer le, Popescu, Van Tiggelen, Heintze; Vanenburg, Faber, Linskens, Numan; Ellerman (Kalusha), Kieft. Weinig verheffend Feyenoord boeide in het optreden tegen SW/ Dordrecht bepaald niet. De ruim 20.000 kijkers in de Kuip vermaakten zich nog het meest na de entree van Hans Kraay jr. De voetballer-verslaggever kwam twee minuten voor tijd in het veld en had 17 seconden later al een gele kaart te pakken. Dat was nadat Feyenoord mede door een treffer van spits Obiku een riante voorsprong van 3-0 had genomen. Benidorm - Gianni Bugno be zorgde Italië gisteren in Beni dorm de zesde wereldtitel op de weg in de vijftien jaar onder het bewind van Alfredo Martini. Bugno won de eindsprint van een kopgroep van zestien vóór de Fransman Jalabert en de Rus Konisjev. Steven Rooks was de enige Nederlander in de kopgroep. Was hij vorig jaar nog tweede achter Bugno, nu ein digde als vijfde. De wereldtitel voor Bugno bete kent tevens het vertrek van de Italiaanse bondscoach. Hij had vooraf aangekondigd na het be halen van de zesde regenboog trui terug te.zullen treden. Zijn beoogde opvolger is Giuseppe Sarortni, die zelf voor één van de zes titels zorgde. Gianni Bugno werd zondag de vierde beroepsrenner die de we reldtitel prolongeerde. Drie Belgen gingen hem voor: Rik van Looy (1960 en 1961), Rik van Steenbergen (1956 en 1957) en Georges Ronsse (1928 en 1929). Met een ultiqme krachtsin spanning doorbrak Bugno het scenario van de Franse ploeg, die alles op Laurent Jalabert had gezet. De 28-jarige Italiaan versloeg de vergeefs tegenspar- telende Fransman met groot machtsvertoon en snoerde te gelijkertijd de monden van zijn sarcastische ploegmakkers Chi- appucci en Chioccioli, die zich in de dagen voor de titelstrijd nogal laatdunkend over hem hadden uitgelaten. Slak „Hij kruipt als een slak om hoog", had Chiappucci gezegd en Chioccioli deed het nog eens dunnetjes over met de opmer king, dat 'de winstkansen van Bugno net zo groot zijn als die van mijn buurman die op paar den wedt. Die wint ook nooit". Tot zondag was Bugno's erelijst van dit jaar inderdaad een ren ner van zijn klasse onwaardig. Twee zeges: een criterium in Vandoeuvre en de tijdrit in de Ronde van Zwitserland. De we reldtitel was zijn vijftigste triomf sinds hij in 1985 be roepsrenner vyerd. De Italiaan had dit jaar al zijn troeven op de Tour de France gezet, liet om zijn doel te berei ken zelfs de Giro d'Italia schie ten. Een beslissing die hem zeer kwalijk werd genomen door zijn landgenoten, die hem lang niet zo adoreren als volksheld Chi appucci. De afgang in de Tour werd dan ook beschouwd als een terechte straf voor het weg blijven uit de Giro. Bugno verstopte zich gisteren bijna de hele race die ondanks een hoge tempo pas tot leven kwam, toen halverwege de 261,8 kilometer een kopgroep van acht renners ontstond met onder andere Rominger, Roche en Chioccioli. Op dat moment was de Nederlandse ploeg al da nig uitgedund door het vertrek van Kokkelkoren, Harmeling, Siemons en Bouwmans. Drie ronden voor het einde brak de koers serieus open. Maassen, De Koning en Van der Poel wa ren inmiddels ook al op weg naar het hotel. Indurain opende de aanval en werd gevolgd door Chiappucci en Mottet. Het leek een beslis sende slag, maar was het niet. De Tour-winnaar gaf echter niet op na de mislukte actie. Opnieuw attaqueerde hij. Voor zijn doen ongewoon, want in Benidorm viel hij meer aan dan hij dit hele jaar heeft gedaan. Na de derde mislukte uitbraak van Indurain kwam Bugno voor het eerst in beeld. In gezelschap New York Richard Krajicek is de King of the Aces op de US Open 1992. Hij bracht zijn to taal na drie ronden op 59 en werd daarmee de onbetwiste koploper. De 21-jarige Hagenaar sloeg er gisteren tegen Mark Woodforde slechts acht. Voornamelijk om dat hij tegen de linkshandige Australiër slechts kort aan het werk was; 6-16-3 6-2. Door zijn overwinning in de derde ronde bereikte hij de laat ste zestien. Zijn tegenstander in de achtste finales wordt Stefan Edberg, die zijn landgenoot Jo nas Svensson geen kans gaf: 6-4 6-2 6-2. Tony Pickard, de coach van titelverdediger Edberg, zat als spion op de tribune. Hij noemde Krajicek na de one man show van 105 minuten 'Dutch and Dangerous'. Agassi - Siemerink leek een dag eerder op Ajax - Rijnsburgse Boys, al was de Rijnsburger het daar niet mee eens. „Nee, dat vind ik overdreven", zei Jan Siemerink na zijn nederlaag (2- 6 3-6 3-6). „Vergelijk het maar met FC Barcelona - FC Gronin gen in Nou Camp. Je weet bijna zeker dat Groningen gaat ver liezen, maar het heeft een kans". Krajicek, die vrijdagavond aan de nederlaag was ontsnapt te gen Markus, had daardoor een geweldige kick gekregen. „Psy chologisch kwam die overwin ning op het beste moment", al dus Krajiceks coach Goetzke. „Tegen Woodforde speelde hij goed. Niet fantastisch, maar zijn spel zit in de lift". Woodforde en Krajicek stonden drie weken geleden in Los An geles tegenover elkaar in de fi nale. Krajicek won in drie sets en behaalde zijn tweede toer nooizege in zijn loopbaan. Op Flushing Meadow ging het te gen de bijna 27-jarige speler uit Adelaide een stuk gemakkelij ker. „Meestal gebeurt dat als je uit de dood bent herrezen", zei Krajicek grijnzend. „Ik werd overspeeld", gaf Woodforde toe. „Hij anticipeerde buitenge woon sterk. Volleerde goed, re- turnde beter dan ik ooit van hem had gezien". De Australiër leed zijn grootste nederlaag in vier maanden. „Een tijd gele den in ieder geval dat ik slechts zes games pakte". Krajicek had een ander verhaal. „Pijntjes, blessures, ik heb ze niet. Voel me fit en sterk". Hij voelt zich niet bij voorbaat kansloos tegen titelverdediger Edberg, die in New York al tweede is geplaatst achter Jim Courier. „Ik heb van Edberg twee keer gewonnen en nog nooit verloren", aldus een opti mistische Krajicek. Zie verder pagina B5 Benidorm Steven Rooks te kent vrijwel zeker volgende week een overeenkomst met de Spaanse formatie Festina, waar Jan Gisbers ploegleider wordt. De Brabantse chef d'equipe ver klaarde gisteren dat volgende week officieel bekend wordt ge maakt, welke renners van PDM met hem meegaan naar de hor logefabrikant die in Spanje een ploeg onder de naam Lotus laat rijden. Officieus zijn al de na men genoemd van Van Poppel, Earley, Maier, Koerts, Alcala, Boden, Kummer en Den Bak ker. Alcala wordt de kopman voor de klassementswedstrij den, Rooks voor de klassiekers. De laatste bevestigde na de mondiale titelstrijd te hebben gesproken met Festina. Ook Gatorade heeft belangstelling voor hem. Bovendien heeft hij volgende week woensdag nog een gesprek met Raas, die een nieuwe sponsor heeft. Raas heeft volgende week ge sprekken met een groot aantal coureurs, onder wie Maassen. Om zijn FICP-punten te behou den, moet de Zeeuw volgend jaar starten met tien renners van zijn huidige Buckler-ploeg en dient veertig procent Neder- ander te zijn. van Maier en Pensee. „Ik dacht toen dat het de goede ontsnap ping was. Maier wilde meewer ken, Pensee uiteraard niet, maar dat deerde me niet". Bugno slaagde ook niet. Na tal van uitbraken bleef een groep van achttien renners na de laat ste beklimming van ruim zes ki lometer over. De Fransen wa ren het sterkst vertegenwoor digd met Bernard, Jalabert, Rué, Claveyrolat en Leblanc. Bugno had alleen steun van Pe- rini. Indurain wist alleen Echave aan zijn zijde. Bernard trok de sprint voor Jalabert aan, Bugno koos het wiel van de Fransman en werd voor de tweede keer op rij onbedreigd wereldkam pioen. Zie verder pagina B5 Van Langen wint op 1500 meter Den Haag Op een wedstrijd in Tokio na zit het seizoen er voor Ellen van Langen op. De Olympische kampioene was gis termiddag publiekstrekker op de Laan van Poot in Den Haag, maar haar overwinning op de 1500 meter was onvoldoende om ADA aan het nationale club kampioenschap te helpen. Die titel ging naar de ploeg van Rotterdam Atletiek. Bij de mannen toonde AAC zich de sterkste club. Van Langen, die 4.10,38 liep, werd gevolgd door clubgenote Christien Toonstra, die in Bar celona de tien kilometer had ge lopen (4.11,80). Laetitia Vries- de, die eerder de 400 meter had gewonnen, eindigde op de 1500 meter als derde. De 800 meter, het onderdeel waarop Van Lan gen Olympisch goud won, was voor Stella Jongmans in 2.07,90. In Zwolle zegevierde Esther Goossens (Hellas Utrecht) op de 400 meter in 52,83 seconden. Ruud van Maurik (AAV '36) was winnaar op de 1100 meter horden in 14,13.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13