VdA wil ïaar de man n de straat B Archeologisch spreekuur in Museum van Oudheden £cldóc(3<Huant Hans Ammerlaan verlaat zijn parochie B2 Voorhout oefent verder in zuinigheid B3 Leiden decor voor Duitse 'ero-thriller' gc-n Slimme EHBO-kit WÊÊÊÊÊÊmm uxe ■eis DEN - De Partij van de Ar- wil de contacten met 'de i in de straat' verstevigen vaker wijkbezoeken af te ^Ben. ,,We willen maandelijks H J wijkbezoek afleggen, en een spreekuur aan koppe- waar iedereen zijn grieven t kan", aldus fractievoorzi- Hans Baaijens. Dat maakte PvdA-fractie gisteren bekend '^QC Ie presentatie van haar jaar- over het afgelopen jaar. Jaarverslag is een overzicht de activiteiten van de fractie okto uren(^e de periode september 1-septemeber 1992. Tegelij- ;ijd blikt de PvdA vooruit. Zo =«"^|de PvdA nog dit najaar ach- lalen waarom de sociale ver- iwing in de ene wijk veel be- aanslaat dan in de andere Daartoe wordt er een bij- ;omst gehouden waarvoor •een die iets met sociale ver- iwing te maken heeft, wordt inodigd. wil de fractie meer van het tion Lammenschans maken, ïen een maand is een initia- •aadsvoorstel te verwachten de bouw van een rijwielstal- een kiosk. Personeel 'oor moet worden aange- iken via de banenpool. „We len dat er voor sociale ver- ïwing veel meer kansen in de liggen dan nu worden be- De PvdA is verder van de de contacten met werkge vers te versterken. „Dat is tot nu toe vrijwel exclusief het ter rein geweest van de WD, en nu meer van het CDA. Maar dat hoeft niet zo te blijven". Breuk Die houding markeert volgens Baaijens een duidelijke breuk met het verleden. En de fractie voorzitter, zelf inmiddels een jaar bezig, constateert er meer. „Wij als PvdA maakten ons vroeger zorgen over de kwaliteit van de welzijnszorg. De over heid zou dat goed kunnen rege len, maar tegelijkertijd leidde dat tot een sterk centralisme. We willen nu het initiatief van de mensen meer stimuleren". De fractie komt binnenkort zelf met een welzijnsnotitie waarin haar visie is verwoord op de or ganisatie van het welzijnswerk in Leiden. Baaijens kondigde al aan dat die aanzienlijk verder gaat dan de voorstellen van het college, die tot nu toe bleven ste ken bij samenwerking tussen de stichting Welzijn, het club- en buurthuiswerk en de Vrijwilli- Baaijens constateert ook tevre den dat er sinds een jaar een dui delijke scheiding van verant woordelijkheden bestaat tussen de wethouders en de fractie. „Ze liggen nu meer onder vuur dan vroeger". lan vergeet aanrijding jPHEN AAN DEN RIJN Een 31-jarige Alphenaar is gistermor- i in zijn woning aangehouden nadat hij was doorgereden na een lrijding. 's Morgens vroeg rond zeven uur was hij op de Afrika- Ji de macht over het stuur van zijn auto verloren en had twee au- I geramd. De man zegt niets te weten van de toedracht van het leluk. Er is volgens de politie geen alcohol in het spel geweest. WEEK EINDE ART jratis .24.2 jflet bijdragen van Anne-Loui- e Koelewijn, Rens Kolden- lof, Marieta Kroft en Monique ioso Meisjes len freudiaanse verspreking? )f zijn meisjes misschien een inder soort mensen? De Rijns- rs.kaijjurgse GPV-er Gerard Mos- ert denkt blijkbaar van wel. lij dringt al ruim een jaar in allerlei commissies en in de commissie ruimtelijke orde ning in het bijzonder, aan op le komst van abri's bij de ida 'ieuwe bushalte's aan de innaa iandtlaan. Op zich een heel ovens waardig streven van Clas leze man. Hoewel je je afkunt Tagen wat zijn diepere, wer kelijke, redenen zijn voor deze lartstochtelijke pleidooi voor ibri's. Is Mostert misschien §Ji :elf iemand die uit principiële ivertuiging, door regen, ha- Praai [el, sneeuw en windstoten ge daagd, bij de bushalte staat te wachten om naar zijn werk in )en Haag te reizen? Niet echt: edere ochtend stapt hij braaf n zijn auto om vervolgens ichting residentie te rijden, leeft Mostert dan soms fami- ieleden die veelvuldig van de lesbetreffende bushaltes ge- mik maken? Ook niet: de fa milie Mostert woont aan de andere kant van het dorp. Het "aadsel is compleet. )us toch een echte partijman, die voor de belangen van zijn mede-partijgenoten opkomt. Zonder bijbedoelingen strij dend voor het betere doel? Niets blijkt minder waar. Ter wijl Mostert het zoveelste plei dooi voor de komst van abri's hield ten overstaan van de commissie Ruimtelijke Orde ning afgelopen donderdag, kwam aan het eind van zijn vurige betoog de ware aard van het beestje naar boven. Vorig jaar om deze tijd ben ik al begonnen te vragen waar- daar geen abri's worden geplaatst. Nu is het al bijna weer herfst. En staan mensen en meisjes daar maar in de stromende regen te wachten", aldus Mostert. Gerard toch! „Mensen en meisjes"? Wat voor soort zijn meisjes dan? Of is het mis schien zo, dat de deerniswek kende aanblik van vrouwelijk schoon, wiens haar en make up aan het verregenen zijn hem meer doen, dan dat be jaarde dametje dat kleumend staat te wachten? Het zal wel zo'n beroemde, beruchte, Freudiaanse verspreking zijn Flitsend Lang gewacht, lang naar uit gekeken en ja hoor, op 1 okto ber is het burgemeesterloze tijdperk in Jacobswoude weer voorbij. Willem van Beek doet dan zijn intrede en Jacobs woude kan weer opgelucht ademhalen. Het is te hopen de gemeente daarmee in een rustiger vaar- watér terecht komt. Deze an derhalf jaar jonge gemeente heeft immers- al heel wat te verduren gehad. Vijf raadsle den, waaronder een wethou der hebben de gemeenteraad al de rug toegekeerd. En ook hield Dik Brouwer de Koning het na ruim een jaar voor ge zien. Het was ook een tijd waarin Jacobswoude landelijk negatieve publiciteit kreeg met achtereenvolgens de zaak Bello en het milieuschandaal in de Braassem. Willem van Beek, reeds ge wend om de leiding te hebben aan 240 leerkrachten, zal geen moeite hebben om de orde en rust te handhaven onder de 15 raadsleden, de ambtenaren en de 11.000 Éielen van deze Braassemgemeente. Jong, veelbelovend en ambitieus, precies de man die wij nodig hebben, zo klinkt het uit alle windhoeken van de gemeente. Maar Jacobs woudenaren, be denk dat de man op zijn 23e al leraar economie was, en ver volgens om de drie, vier jaar promotie maakte. Willem van Beek komt, ziet, overwint en.... vertrekt naar een grote re gemeente. Hij maakt er zelf ook geen geheim van dat Ja cobswoude slechts een nieuwe LEIDEN EN OMGEVING LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1992 Rabobank 5 Mei plein overvallen LEIDEN Het filiaal van de Rabobank aan het 5 Meiplein is gistermiddag rond kwart over twee door een man overvallen. Er is een nog onbekend geldbe drag buitgemaakt. De man richtte een op een vuurwapen lijkend voorwerp op de bankbe diende en eiste geld. Die gaf dat en de man verdween te voet in de richting van de Roosevel- straat. Intensief speurwerk heeft nog niets opgeleverd. LEIDEN Wie in zijn achter tuin scherven van een oude pot heeft gevonden en meent dat hij een wel heel bijzondere ontdek king heeft gedaan, kan dat con troleren op het archeologisch spreekuur van het Rijksmu seum van Oudheden. Op zondag 6 september tussen 13.00 en 15.00 uur bekijkt A. Peddemors, conservator van het museum, de vondsten stuk voor stuk en tracht de ouderdom, herkomst en functie te traceren. Pedde mors is conservator van de afde ling Nederland in de vroege en late Middeleeuwen en de moder ne tijd. Vanaf 15.00 uur zal hij ook een lezing geven, 'Hoogte punten uit de Middeleeuwse col lectie'. Het archeologisch spreekuur is gratis toegankelijk, voor de lezing geldt de normale toegangsprijs. 'Kijk, een boom' Staatssecretaris J. Wallage was gisteren te gast op de St. Jansschool aan het Bizetpad in Leiden, waar hij het nieuwe schooljaar voor het Ne derlandse onderwijs officieel opende. Na de plechtigheid woonde hij de uitvoering bij van het milieu/dansproject 'Kijk, een boom' van ballet groep Scapino, die op een speelse manier kinderen vertrouwd wil maken met milieuzorg. Op dit moment wordt met de overheid overlegd over manieren om het tarief voor dit project te verlagen, zodat Scapino zoveel mogelijk scholen kan bezoeken. foto: wim van noort LEIDEN In café Barrera aan het Rapenburg was het gisteren een drukte van belang toen er een heuse filmploeg neerstreek. Acteurs, regisseur en medewer kers liepen het etablissement in en uit, luid overleggend over de opnames voor de Duitse televi siefilm: „Die Spur führt ins Verderben". De Duitse regisseur en scena rioschrijver Wolf Gremm spijkerpak, witte pet, grijs piekhaar verbleef in totaal twee dagen met zijn crew in Leiden voor opnames van zijn 'erotische mysteriethriller'. Zo typeert hij althans de 1,3 mil joen Mark kostende rolprent die hij in opdracht van het Duit se ZDF aan het maken is. De film speelt zich af in Amster dam, Berlijn, aan de Oostzee én in Leiden en Katwijk. De omge ving van het Rapenburg in Lei den vormt het decor van de meest romantische scènes in het filmverhaal. In het LAK- theater bloeit namelijk iets moois op tussen professor Dud ley Potter en de mysterieuze ac trice Annabel Lee. Het verliefde stel maakt vervolgens een wan deling door de Hortus Botani cus om tenslotte bij elkaar in bed te belanden in de woning van de professor op Rapenburg 33. En dan zit het er al weer op voor wat betreft de Leidse scè nes. Vandaag en morgen ver blijft de filmploeg in Katwijk waar nog enkele shots worden gemaakt van de professor die, al paardrjdend over het strand, zijn Annabel ten huwelijk vraagt. Tot dusver zoetsappig heid troef. De spanning wordt echter langzaam maar zeker opgebouwd als Annabel na een week spoorloos verdwijnt en tenslotte zelfs een meedogenlo ze moordenares blijkt te zijn. Leiden is niet zomaar als filmlo- katie gekozen, vertelt regisseur Gramm. Als zeer getrouw vol ger van het boek dat aan het scenario ten grondslag ligt (een thriller van de Engelse auteur Julian Symons) kon hij niet om Leiden heen. De sleutelstad speelt in dat werk een belangrij ke rol. Of de film ooit op de Nederland se televisie wordt vertoond, weet Gramm niet. Maar wie ka beltelevisie en het nodige ge duld bezit, kan 'Die Spür führt ins Verderben' zien op 28 de cember als Duitsland 2 hem uit zendt. tennota", klonk het fier en monter. „Dit plan is, en u bent pas twee jaar wethouder, nog niet de bekroning dan toch wel een kroontje op uw werk". Hier moest iedereen even slik ken. Toegegeven: vooral in de politiek vang je meer vliegen met stroop dan met azijn. Maar deze loftuitingen aan het adres van een bestuurder hadden we al lange tijd niet meer meegemaakt. Joop gleed even onderuit in zijn stoel en genoot nog even na van zijn overwinning. Hij had ze allemaal te grazen ge nomen, al zijn collega's, al zijn voorgangers. Soms is het zo kwaad nog niet om wethouder te zijn. Kwaliteit (1) De reorganisatie van Neêr- lands gendarmerie heeft al veel tijd in beslag genomen, maar lijkt nu toch eindelijk vruchten te gaan afwerpen. Volgend jaar april zal dat ook in onze regionen goed merk baar worden. Nieuwe poli tiedistricten, waarbinnen de aloude controverse tussen ge meente- en rijkspolitie voor goed tot het verleden moeten gaan behoren, moeten de bur ger dat gaan brengen waar men al zo lang op wacht: rust, orde en veiligheid. Het nieuwe district Duin- en Bollenstreek Noord werkt nu al hard aan de nieuwe organi satie. De Noordwijkse ge meentepolitie zal binnen dat district gaan samenwerken met de rijkspolitiekorpsen uit Noordwijkerhout, Lisse, Hil- legom en Voorhout. Maar het geheel zal natuurlijk wel van uit Noordwijk bestierd gaan worden, controversen zijn soms hardnekkiger dan je denkt, nietwaar. De Noord- wijkse adjudant Wegman zal het opperhoofd worden van de 115 dienders die straks de streek (on)veilig zullen gaan maken. Wat minder dan voor heen het geval was, maar dat zal niemand verbazen. Bij een reorganisatie wordt de toe komst immers altijd beter dan het heden en bereikt met min der mensen op de koop toe. Kwaliteitsverbetering is stee vast het toverwoord. En dus is ook Wegman van plan zijn mannen en vrouwen te doordringen van de nood zaak tot kwaliteitsverbete ring. „Omdat de klanten het eisen", heet dat in hqt con cept-beleidsplan. En die klan ten zijn de burger, het Open baar Ministerie en het be stuur, want boeven, schorum, geteisem en bajesklanten kent de moderne politiewinkel niet meer. En omdat je bij het begin moet beginnen gaat het plan in een bijlage, die straks het ganse korps onder de neus zal wor den geschoven, eerst uitvoerig in op wat nu eigenlijk kwali teit is. En daar sta je als on schuldig toeschouwer toch wel een beetje van te kijken. Kwaliteit (2) Kwaliteit is altijd en overal, begint men niet al te ambi tieus. Het zit in kleine dingen, 1000 kleine dingen. Kwaliteit is een reis en geen bestem ming orakelt men verder. En kwaliteit is dubbelzinnigheid reduceren, opdat een georga niseerde zorgvuldigheid van werken bereikt wordt, ver volgt men met een wonder schone eenduidigheid, waar zelfs Jannes van de Wal stil van zóu worden. Kwaliteit is ook mensenwerk, biedt het plan nog een nooduitgang voor gewone stervelingen, om deze vervolgens streng voor te houden dat kwaliteit ook bete kent dat men te goed is om voor een sloppy tent te wer ken. Kwaliteit is problemen zelf oplossen en niet door schuiven, terwijl het drie re gels later heet dat voor indivi dueel opererende geen plaats is. En voor wie na dit alles wat in verwarring gebracht is, is er de troost dat kwaliteit ook een goed gesprek is. Een indrukwekkende lijst. En wij maar altijd denken dat kwaliteit betekent dat je fiets niet meer gestolen wordt of dat indien dit wel het geval is deze wordt opgespoord; of dat er een bijkantoortje in De Zilk gehandhaafd blijft; of dat de politiebureaus ook in de avonduren en in het weekein de, wanneer de halve Duin- en Bollenstreek op z'n kop staat vanwege de uitwassen van stappende streekgenoten, open zijn. Misschien moeten wij ook maar eens op cursus. V.VV' Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I" Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Postcode/plaats: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 O kwartaal (automatische betaling) f 79.80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: stap is in zijn carrièreplan ning, die wellicht pas bij het ministerpresidentsschap zal eindigen. Kan Jacobswoude straks in elk geval zeggen dat de dorpen een beroemdheid hebben voortgebracht. Een schrale troost voor een ge meente waar de bestuurders letterlijk aan voorbijflitsen. Bekroond Je zag 'm groeien achter z'n tafel. Een glimlach kon hij nauwelijks nog verbergen. Eindelijk erkenning, dacht hij. Twaalf jaar lang heeft er hiervoor als fractievoorzitter van de christendemocraten moeten zwoegen. Langer nog zat hij in de gemeenteraad, in het begin als een soort van loopjongen, als jongste be diende. Maar hiervoor deed 'ie het allemaal: erkenning van zijn visie door het publiek. In Leiden, sowieso in de hele politiek, is het de normaalste zaak van de wereld om het niet met de politicus eens te zijn. Daaruit ontstaat ook het beeld dat de media zo graag bevestigen, namelijk dat er zo vreselijk veel weerstand tegen plan-A of project-B bestaat. Want ruzie is nieuws, en eens gezindheid is dat niet. En over sommige ruzies is men het zo eens dat dat dus ook geen nieuws meer is. Vandaar dat er ook verbaasd werd opgeke ken toen de woordvoerster van café de Kroon aan de Nieüwe Rijn deze week bij de behandeling van de Markten- nota plotseling de loftrompet begon te steken over wethou der Joop Walenkamp. „U kunt trots zijn op uw mark- Wethouder J. Walenkamp gaf gisteravond het officiële startsignaal voor de 31e Leidato. Officieus was de huishoudbeurs al in de mid daguren geopend voor publiek. Ruim driehonderd standhouders zullen de komende tien dagen garant staan voor een ouderwets ge zellig Leids dagje uit. De beurs wordt opgeluisterd door een aantal bekende artiesten. Gisteravond waren dat Grant en Forsyth, maan dag volgt Gordon en donderdag David Ray. De Leidato duurt tot 13 september. foto: wim van noort Luchtpost De droom van iedere postbode. Dat moet deze zwevende post bus in Rijnsaterwoude welhaast zijn. Geen last meer van lange op rijlanen of valse honden aan je broekspijpen. Gewoon trek maar aan het touwtje en de post gaat over. Er kan niets meer fout gaan, tenzij natuurlijk diezelfde valse honden hun tanden uit balorigheid in de touwen zouden zetten. foto. wim van noort Leidato van start

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9