echten van zwaar iminele gevangenen aan ter discussie \*rw9> 'Ja' van Frankrijk kan Lubbers top functie EG kosten Binnenland ewonde soldaten toch naar Roermond Baret Oui baret Non „Huisartsen melden alleen maar 'goede' gevallen euthanasie" km Velzen kan vergelijking met Quayle niet doorstaan AI O Leidse Courant zaterdag 5 september 1992 i ePvei lonesië wil nieuwe [ierwij sakkoorden ["ERMEER De Indonesische rege- itelt veel prijs op nieuwe onderwijsak ten met Nederland. Minister Ritzen Twè nderwijs zal daarom tijdens zijn be- aan dat land ook door president Soe- zelf worden ontvangen, zo heeft zijn °1 terie meegedeeld. Tijdens zijn bezoek oendonesië, van 16 tot 25 september, zal nmet zijn collega's B. Habibie (onder in technologie) en Fuad Hassan (on- js en cultuur) spreken over de wegen nieuwe onderwijsakkoorden. Een deel eze akkoorden was voor een beperkte j, fgesloten en die termijn loopt af. Een deel is afgebroken toen Indonesië be- af te zien van verdere ontwikkelings- nwerking met Nederland. GS Limburg verleenden extra steun aan Primosa MAASTRICHT - Het college van Gedeputeerde Staten van Limburg heeft zonder toestemming van Provinciale Staten een half miljoen gulden gestoken in een reddingsactie voor het toeristische project Primosa in Gulpen. Dat gebeurde in mei, een maand voor de opening van Primosa, ten einde een acuut faillissement te voorkomen. Gedeputeerde J. Pleu- meekers heeft dat gisteren meegedeeld in de Staten commissie voor financiën. Volgens Pleumeekers hebben GS bewust aan deze extra subsidie voor Pri mosa geen ruchtbaarheid gegeven. „Dat zou dodelijk geweest zijn voor het project, dat begin juni nog geo pend moest worden". De overgrote meerderheid van de Provinciale Staten (CDA, PvdA en WD) keurde het besluit van GS gisteren achteraf toch goed. Pri mosa heeft in totaal tien miljoen gulden gekost. Laatste seizoen van VARA-serie Zeg 'ns Aaa HILVERSUM De comedyserie Zeg 'ns Aaa verdwijnt na dertien jaar van het scherm. Het schrijversteam met Chiem van Houweninge mist de inspiratie nog langer aan de serie te werken. De laatste twintig afleveringen worden vanaf 3 oktober uitge zonden. Het afgelopen seizoen haalde de se rie met Sjoukje Hooymaayer, Manfred de Graaf, John Leddy en Carry Tefsen nog een gemiddelde kijkdichtheid van 19 procent, goed voor 2,5 miljoen kijkers. Zij waardeer den het programma met 7.7. De eerste afle vering van Zeg 'ns Aaa werd uitgezonden op Nieuwsjaardag 1981. Van Houweninge werkte ruim tien jaar samen met Alexander Pola aan het script. Pola beëindigde vorig jaar al zijn medewerking. Landelijke staking in onderwijs gaat zeker door DEN HAAG De vier grote onderwijsbonden ABOP, KOV, PCO en NGL hebben definitief besloten tot een landelijke staking op 24 september. De leden hebben zich de afgelopen maanden tijdens bijeenkomsten in het land voldoende „actiebereid" getoond, zo laat de woord voerder van het KOV namens alle bonden weten. Onder het motto „Geen verbetering van het salaris door ver slechteringvan de wachtgelden" organiseren de vakbon den een stakingsdag voor het hele onderwijs. Voor de sta kers is er een manifestatie in het stadion Galgewaard in Utrecht. Het kabinet heeft zich voorgenomen, de ko mende jaren tot 630 miljoen extra uit. te trekken voor verbetering van de lerarensalarissen. Tachtig miljoen daarvan moet komen uit lagere kosten voor wachtgel den. Als die kosten niet lager worden, gaat het hele ex traatje niet door, zo besloot het kabinet. K VAN RIETSCHOTEN lig it HAAG Staatssecre- Kosto van justitie krijgt it het openbaar ministe- ;a eun voor zijn opvatting rechten van zwaar cri- le gevangenen in Neder- ter discussie moeten ko- te staan. Kosto zei don- ig in een reactie op de 0apping van vier gevaar- misdadigers uit de ge- jenis in Rotterdam dat •king van de rechten dergelijke gedetineer- g< onvermijdelijk lijkt te a ocureurs-generaal bij de srechtshoven sluiten in ojuist verschenen jaarver der 1991 hierop aan. Zij onder meer paal en perk n aan het onafgeluisterd telefoneren, een recht dat alle Nederlandse gevangenen al sinds jaar en dag hebben. Door het recht op vrij (dus ongecen sureerd) telefoneren zijn ge vangenen immers gemakkelijk in staat hun criminele contac ten ongestoord voort te zetten en ook vluchtplannen te bera men. Het zonder begeleiding ontvangen van bezoek mag wat de procureurs-generaal betreft bij zware criminelen eveneens worden ingeperkt. De vijf procureurs-generaal, die beschouwd worden als de be langrijkste adviseurs van de mi nister en staatssecretaris van justitie, zetten ook vraagtekens bij de verlofregelingen voor ge detineerden. Met name de ver loven die worden toegestaan aan mensen die wegens ernsti ge geweldsdelicten zijn veroor deeld tot tbs (terbeschikking stelling) roepen nogal eens pro blemen op. Volgens het jaarver slag van de procureurs-gene raal gaat er gemiddeld elke twee maanden een tbs-gedeti neerde tijdens een verlof in de fout door opnieuw een geweldsr delict te plegen. Sommige daar van zijn zeer ernstig, aldus het verslag. Verder maken de pro cureurs-generaal zich zorgen over de zogeheten half open gevangenissen. Vorig jaar lie pen daaruit 179 gevangenen weg en keerden 282 personen niet terug van verlof. Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakte gisteren de criminaliteitscijfers over 1991 bekend. Vorig jaar registreerde de politie 1,18 miljoen misdrij ven, hetgeen een stijging bete kende van 2 procent ten opzich te van 1990. Nog geen twintig procent van deze misdrijven kon worden opgehelderd. De stijging van het aantal delicten werd vooral veroorzaakt door een sterke toename in de cate gorie inbraken. Betuwelijn ondergronds Demonstranten in Gorinchem leunen op.een schop om aan te geven dat zij de toekomstige Betuwelijn in een verdiept tracé willen zien. Een kamerdelegatie, bestaande uit de PvdA-kamerleden Feenstra en Cas- tricum en het RPF-kamerlid Leerling, bezocht gisteren Gorinchem, één van de gemeenten die mogelijk te maken krijgen met de goederenlijn. Ondergronds zou de Betuwespoorlijn ongeveer twee miljard duurder zijn dan de vijf miljard die bij de bovengrondse versie zijn begroot. FOTO:ANP weer Iweer er gisteren de g pas komen 38 een auto in de mul van Ypenburg en in een rkje belandde. In el het hele land :ri#/ond het en erkeer en de hele linder van buien, tijc- itoten. Op heidene ten reden uren geen n en moesten in worden et. Overal volgens de lene lersdienst in Driebergen (kleine) dingen dan aal, terwijl ook ibruikelijke loor de weers- indigheden waren. "0: STEPHEN IUIS Van den Broek: r) RMOND - In het Tij- Ie Opvangcentrum in mond zijn gisteren aan legin van de avond toch ddaten uit het voormali- oegoslavië aangekomen, ïilitairen maken deel uit lfjde groep van 500 vluch- gen die donderdag met irste Rode-Rruistrein uit eb naar Nederland kwa- loop van de gistermiddag ontstond enige consternatie over het lot van de 26 soldaten. De burgemeester van Roer mond, drs. H.J. Kaiser, deelde in een brief aan minister D'An- cona van WVC mee dat hij het geen goed idee vond de soldaten samen te huisvesten met „echte ontheemde". „De militairen hebben immers te kennen gege ven na herstel weer aan de strijd te willen gaan deelne men". De burgemeester ver wachtte naar aanleiding daar van problemen met de openba re orde. Het ministerie maakte daarop bekend dat het na overleg met de Interimstichting Opvang Asielzoekers had besloten de soldaten op een ander, nog on bekend adres onder te brengen. Op dat moment bleek echter de bus met militairen gewoon vol gens plan op weg naar Roer mond. Een WVC-woordvoerder erkende dat hier sprake is van een communicatie-stoornis op het departement. Directeur Van Hecke van het" opvangcentrum was daarom ook niet verrast over de komst van de soldaten. „Die mensen zijn hier op humanitaire gron den heengekomen dus waarom zouden wij ze niet ontvangen, ook al zijn het soldaten. Het be treft hier trouwens een groep gehandicapte mensen. Zij wor den in een apart gebouw, op 25 meter van het andere, onderge bracht. In het pand waar de an dere ontheemden zitten hebben wij namelijk geen beneden-ver dieping meer over. Vandaar". DOETINCHEM - Als Frankrijk 'ja' zegt tegen de verdragen van Maastricht en Europa dus ook een Monetai re Unie wordt, betekent dit wellicht dat premier Lubbers het voorzitterschap van de Europese Commissie wel kan vergeten. Dit heeft minister Van den Broek gisteren dui delijk gemaakt in een toe spraak tot de Jaarvergade ring van het Nederlandse Christelijke Werkgeversver bond Midden Nederland in Doetinchem. De bewindsman van buiten landse zaken legde uit dat ons land nog steeds - samen met Duitsland - in de race is om de vestigingsplaats van het Euro pees Monetair Instituut (EMI), de voorloper van de Europese DEN HAAG Op een pluim- veebedrijf in het Limburgse Swartbroek is pseudovogelpest geconstateerd. Alle 53.000 hen nen worden gedood en afge voerd naar een destructiebe drijf. Pseudovogelpest is een zeer besmettelijke ziekte en geldt als de gevaarlijkste infec tieziekte voor pluimvee, aldus door BERT JANSMA Gisteren in Parijs geweest vooreen interview. Uiteraard Franse kranten gekocht, Franse radio gehoord en Franse televisie gezien. Resultaat: ik wil de naam Mitterrand voorlopig even niet meer horen of zien. Ik vond het al een wat pedante meneer die voortdurend keek of hij 't beter wist maar dat hautain voor zichzelf hield, nu hij na enkele jaren dan eindelijk gaat uitleggen wat 'Maastricht' is aan de Fransen (want die weten er zo mogelijk nog minder van dan wij) roept hij zijn grote vriend Helmut Kohl te hulp. Dat bleek gisteren z 'n tegenstanders in het verkeerde keelgat geschoten te zijn: „Moeteen Duitser ons uitleggen wat wij moeten doen?"schreven een aantal commentaren venijnig. Op een spotprent in de krant Libération zit Mitterrand met een verkreukeld gezicht achter een tafel en zegt de woorden: 'C'est moi stricht ou le chaosVia Jack Lang zijn er inderhaast wat beroemde culturele figuren opgetrommeld die meer gewicht op de Oui-kant van de balans moeten leggen: een internationaal en een nationaal comité 'Pour le Oui'. SchrijverElie Wiesel (Amerikaans van nationaliteit, maar Franstalig) maakt er deel van uit. Umberto Eco ook. Zijn hulp klonk aardiger dan die van Kohl. „Ik reis veel"zei Eco. „In Londen ben ik Italiaan. In Bonn ben ik Italiaan. In Parijs voel ik me ook Italiaan. Maar in New York voel ik me alleen Europees Een hele mooie om ja op te zeggen, dacht ik. Engeland heeft zijn typerende antwoord al klaar. Daar heeft de firma Ladbroke de mogelijkheid geopend te gokken op de uitslag van het referendum. Ladbroke liet weten overstroomd te zijn met telefoontjes van mensen die geld wilden inzetten om iets aan de Franse ellende te verdienen. De stand is er twee tegen een voor ratificatie van Maastricht. De Engelse reactie is een mooi bewijs dat Europa besteen kan worden, maar dat we allemaal toch onze eigenaardigheden houden. En daar reken ik taal en cultuur ook maar bij voor het gemak. De Nederlandse krant die ik in het vliegtuig kreeg had daar ook zo'n bewijs van. Op de voorpagina las ik dat staatssecretaris Van Voorst vindt dat militairen die in vrije tijd in uniform lopen (hoeveel zouden dat er zijn, trouwens?) ook hun baret op moeten houden. Dat is Nederland. De wereld kan een pu in hoop zijn, iedereen boomt zwaar over Europa terwijl datzelfde Europa aan alle kanten flarden vertoond, maar wij houden onze baret op. Er zullen nu dus acties volgen van militairen die bewust dat ding thuis gaan laten in hun vrije tijd. Dat wordfnog wat. Ik voorzie een crisis. En ik denk al aan een referendum: Baret Oui of Baret Non. Centrale Bank. „Maar ik denk niet dat we zowel het een als het ander in de wacht kunnen sle pen", zei Van den Broek. Hij verklaarde overigens - dat hij Lubbers „een geschikte kandi daat voor het presidentschap" vond. De Nederlandse minister ziet het Franse referendum (20 sep tember) over 'Maastricht' met angst en beven tegemoet. Als dat een negatieve uitspraak op levert, kan volgens hem met recht van een crisissituatie worden gesproken. „Want er is geen redelijk alternatief voor verdergaande Europese inte gratie". Maar hoe de uitslag ook uit pakt, de resultaten van de in terne markt blijven overeind, meent Van den Broek. „De in terne markt vloeit immers niet voort uit het Verdrag van Maas tricht, maar uit de Europese Akte, die in 1-987 in werking is getreden". UTRECHT - Van de geval len van euthanasie en hulp bij zelfdoding die niet aan allezorgvuldigheidseisen voldoen, komen er maar wei nig bij Justitie terecht. De geneeskundig inspecteur G. van der Wal concludeert dit naar aanleiding van een onder zoek dat bestond uit een ano nieme schriftelijke enquête on der ruim 500 huisartsen in Noord-Holland en bestudering van de over de gemelde gevallen van euthanasie opgemaakte processen-verbaal. Dit onder zoek maakte deel uit van een grotere studie van de vakgroep huisartsgeneeskunde van de Vrije Universiteit in Amster dam naar de euthanasieprak tijk Van der Wal zegt in het blad Medisch Contact dat de ver schillen tussen de wel en niet gemelde gevallen vooral de pro cedurele zorgvuldigheidseisen betreffen, zoals een schriftelijk verzoek om euthanasie en het raadplegen van een andere arts. Bovendien blijkt dat artsen die euthanasie wel melden de nei ging hebben het geval zo te pre senteren dat het beter binnen de inhoudelijke zorgvuldigheid seisen past. De aangiftebereidheid is de laatste jaren toegenomen, ter wijl het percentage gevallen waarin Justitie tot vervolging besluit afneemt. Dat bijna nooit meer tot vervolging wordt over gegaan, komt volgens Van der Wal ongetwijfeld vooral door dat de artsen alleen die gevallen melden waarvan ze vrijwel ze ker weten dat ze er niet voor zullen worden vervolgd. Geval len met tekortkomingen komen niet of amper bij het Openbaar Ministerie terecht, stelt hij. Pseudovogelpest: 53.000 hennen afgemaakt het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Bin nen een straal van drie kilome- Werken Wetend ter rond het bedrijf is vervoer van vogels voorlopig verboden. Het bedrijf wordt geruimd, ge reinigd en ontsmet. De ziekte werd de afgelopen maanden ook al geconstateerd in Duits land en in Belgisch Limburg. )EN HAAG - CD A-partij- voorzitter W.G. van Velzen leeft deze week van zijn rtijgenoten in de Tweede Kamer een pikante bijnaam gen: Onze eigen Dan li Quayle. vice-premier van de Vere nigde Staten die bekend staat om zijn flaters en fantastische uitglijders, zou voor Van Vel zen een lichtend voorbeeld zijn. De troost is namelijk dat je ondanks de 'bloopers' het nog heel lang kunt volhouden. Van Velzen kan de ver gelijking met Quayle niet doorstaan. De CDA-voorzitter weet namelijk heel goed hoe je aardappel schrijft. Hij zou wensen dat type fout te heb ben gemaakt als zijn Ameri kaanse tegenhanger. Bij Van Velzen zijn er drie hele andere zaken aan de hand die de dis cussie over zijn uitspraken vertroebelen. In de eerste plaats heeft hij 'een brief ge schreven die voor velerlei uit leg vatbaar is en dus een rook gordijn opwerpt. In de tweede plaats ligt Van Velzen uitzon derlijk slecht in de partijgele dingen, zoals de Tweede-Ka merfractie en de jongerenor ganisatie. En in de derde plaats bedoelde Van Velzen precies wat hij zei. De brief De brief die Van Velzen aan het partijbestuur in afschrift aan de parlementariërs, CDA- bewindslieden en Kamerkrin gen stuurde, suggereert dat zijn woorden onjuist zijn weergegeven in deze krant. Die suggestie doet echter be slist de waarheid geweld aan. Het gesprek staat op de band, is woordelijk weergegeven en heeft de goedkeuring (autori satie) gekregen van zowel de partijvoorzitter als zijn naaste medewerkers. Van Velzen zei uiteindelijk wat hij vond en dat is correct weergegeven. Ligt slecht Wie CDA-fractieleden in de wandelgangen 'off-the-record' hoort spreken over Van Vel zen, tekent de meest opzien barende uistpraken over hem op. Bijvoorbeeld: „Van Velzen is een draaikont, van wie je nooit weet wat je aan hem hebt". „Maak een katholiek nooit voorzitter van het CDA, want binnen de kortste keren weet niemand meer waar die 'C' voor staat". „Van Velzen speelt alles op de persoon. In houdelijk kun je met hem nooit van mening verschillen of hij start een actie tegen je". Desalniettemin is Van Velzen voorzitter van de grootste en machtigste politieke organisa tie in Nederland, een positie die hij zonder kwaliteiten na tuurlijk nooit had bereikt- Het feit dat kamerleden de per soon Van Velzen echter niet openlijk kritiseren heeft alles te maken met de angst bij de komende verkiezingen niet of lager op de kandidatenlijst te recht te komen. En die kandi datenlijst wordt voor een be langrijk deel bepaald door Van Velzen. Het omstreden interview werd in de Tweede Kamer vrijwel zwijgend begroet, hoe wel de fractieleden het in de huiskamer met staand ap plaus hadden gelezen, hopen de dat het de laatste nagel aan zijn politieke doodskist zou zijn en Van Velzen met spoed naar het Europees Parlement zou doen vertrekken. Geen uitglijder Het allergrootste probleem is echter, dat het helemaal geen uitglijder van Van Velzen is geweest. De CDA-partijvoor- zitter schrikt nu weliswaar voor de gevolgen van zijn uit spraken terug, maar dat neemt niet weg dat hij precies bedoelde wat hij zei. Het ruim twee uur durende gesprek met deze krant, zoals vorige week is weergegeven, liet geen en kel misverstand bestaan over wat de partijvoorzitter altijd al had gevonden, maar nooit kon vertellen. Directeur W. Eikelboom van de CDA-vor- mingsschool (Piet Steen- kamp-in?tituut) laat daar vandaag ook geen onduidelijk heid over bestaan. Maai- dat impliceert wèl, dat de partijtop, inclusief het alge meen bestuur met de provin cievertegenwoordigers, nu een keuze moet maken. Of het CDA heeft een voorzitter die dingen mag zeggen die hij meent ook al is het een min derheidsstandpunt of de partij vindt dat hij vervangen moet worden door iemand die vindt wat de partij meent. Nu wordt de discussie vertroebeld door persoonlijke rancunes en mis tige brieven. Op die manier, wordt voorkomen dat de partij kleur bekent. Van een uitge sproken overtuiging wordt een woordspelletje gemaakt dat zand in de ogen van CDA- leden strooit. Dan weten we hoe onze biologische klok loopt CeidóeSowant ^N313AV NiDRÖjW-CI,

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3