Moslims in Bosnië zijn speelbal machtspolitici Geestelijk Leven/ Opinie Zilverpapier voor Afrika Marokkaanse imams oriënteren zich op Nederland COMMENTAAR 21A Leidse Courant i zaterdag 5 september 1992 Bijna geen joden meer in Sarajevo ZAGREB Bijna alle joden zijn uit Sarajevo gevlucht. Van de ruim duizend joden zijn al leen diegenen achtergebleven die met een niet-jood zijn ge trouwd. Dit meldt het kerkelijk Kroatisch persbureau KIS. De joodse burgers zijn naar de ha venstad Split gevlucht om van- daaruit naar Israël te reizen. Vaak moesten ze onderweg bij Servische posten tussen de vijf tig en vijfhonderd gulden voor de doorreis betalen. Het valt te vrezen dat er na de burgeroor log geen joden meer in Bosnië- Hercegovina zullen wonen. Hongersnood gevolg van schending mensenrechten WASHINGTON - Hongersnood zoals die zich in de jongste ge schiedenis manifesteert, is grotendeels het gevolg van „stelselma tige schendingen van mensenrechten", luidt de conclusie van een onlangs vrijgegeven rapport van de Amerikaanse mensenrechten groep Human Rights Watch. In het rapport wordt bestreden dat burger- en politieke rechten luxe zaken zijn die veel landen in de Derde Wereld zich eigenlijk niet kunnen veroorloven. Human Rights Watch noemt enkele voorbeelden van hongersnood die voorkomen hadden kunnen worden als in de betrokken landen minder autocratische regimes aan de macht waren geweest: de hongersnood in China van 1958-61, die in Sudan in 1984 en in 1990, en de rampen in Etiopië in het afgelopen decennium. De or ganisatie spreekt in dit verband van „onnodige hongersnood" die kon ontstaan omdat in genoemde landen regimes aan de macht waren die een beleid voerden waarvoor zij geen enkele verant woording behoefden af te leggen. Niets is hopelozer dAn een.i vreugde. Kardinaal Meisner wil ontslag voor abortusvoorstanders KEULEN Kardinaal Joachim Meisner wil dat kerkelijke mede werkers die voor abortus zijn, worden ontslagen. De aartsbisschop van Keulen schrijft dit in een brief aan de Werkgroep 'christenen, samenleving en staat'. Bij abortus gaat het volgens mgr. Meisner om het fundamentele mensbeeld van het christendom. Het katho lieke geloof kan alleen katholiek blijven als het in de wereld wordt uitgedragen en niet als het alleen in de sacristie verscholen blijft. In de brief verdedigt Meisner zijn kritiek op de houding van CDU- parlementariërs die voor abortus zijn. Het is volgens hem onaan vaardbaar dat „een maatschappelijke organisatie zich christelijk noemt en vervolgens onchristelijk handelt". Bij het abortuswet sontwerp gaat het niet een „typisch katholiek onderwerp", maar om „de algemeen christelijke, ja menselijke overtuiging dat de mens vanaf het allereerste begin recht op bescherming door de sa menleving heeft". Hierbij kan men zich niet verschuilen achter een beroep op het eigen geweten. door MARINUS V.D. BERG In mijn kinderjaren leerde ik om het zilverpapier van de chocolade, die we af en toe kregen, te bewaren. Het zilverpapier had waarde en kwam ten goede aan de „arme kindertjes in Afrika In de parochie was een missienaaikring. Mijn niet-getrouw de peettante was een bezielend lid. Mijn moeder was ook lid, hoewel'ze werk genoeg in huis had. Eenmaal per jaar was er een tentoonstelling met verloting: de opbrengst was voor de missie in Afrika. Er was in de parochie ook een familie die geld stortte in een speciaal fonds. Met dat geld kon een zwarte jongen uit Afrika voor priester studeren. Hij deed na zijn wijding een plechtige H. Mis in onze parochiekerk. Hij was de eerste kleurling die ik in mijn leven zag. Nu schrijf ik dit niet om die tijd te bespotten. Dat zou te gemakkelijk zijn. Ik moest er aan terugdenken op de tentoonstelling „Kings of Africa" die enkele maanden in Maastricht te zien was. Die tentoonstelling, waarin een heel andere wereld te zien was dan de wereld van mijn opvoeding en de wereld waarin ik nu leef, opende mij nog eens weer de ogen. Ik zag een wereld van vooral schitterende houtsnijkunst. Ik leerde op die tentoonstelling over de Afrikaanse koninkrijken en hun opvatting over democratie. Een opvatting die de inbreng van de gemeenschap heel serieus nam. Ik werd me op die tentoonstelling er nog eens bewust van hoe eenzijdig ik vroeger geïnformeerd ben. Afrikanen werden me voorgeschilderd als „primitieven wat er op neerkwam dat ze geen menselijke waarden en normen kenden. Afrikanen moesten bekeerd worden tot de ware weg. Zo werd ons geleerd. Dat neem ik mijn opvoeders niet kwalijk, maar het doet me wel met andere ogen kijken naar de veroveraars, de kolonialisten, naar de slavenhandelaars. Al die lui die er baat bij hadden om Afrika af te schilderen als een samenleving van „wilden En de Kerk heeft zich vaak wat al te gemakkelijk door hen laten verblinden. Rondkijkend op deze werkelijk schitterende tentoonstelling, kon ik natuurlijk niet anders dan denken aan de haast dagelijkse televisiebeelden over Somalia. Er zijn twee berichten die me verwarren. Allereerst de afschuwelijke beelden van hongerende en stervende mensen van alle leeftijden. Berichten over een- hongerende die zijn kleding opeet. En de berichten over de bendes die voedsel roven, die de weerlozen met geweld overvallen. Vooral deze laatste berichten kunnen voedsel geven aan de oude vooroordelen uit mijn opvoeding. Ze kunnen me doen zeggen: „Kijk, maar: het zijn primitieven, het zijn mensen zonder beschaving, het zijn wilden Het is moeilijker om te zien dat ook de gewapende bendes bestaan uit mensen in nood, opgejaagden die niet meer in staat zijn om een samenleving op te bouwen waar menselijke waardigheid heerst. Toch heeft hun eigen geschiedenis een lange traditie van menselijke waardigheid, die ingrijpend is verstoord door „de hebzucht" de heilige kopkracht) uit de zogenaamd beschaafde wereld. Het is in deze dagen moeilijker om aandacht te vragen voorde vluchtelingen uit Somalië dan uit het voormalige Joegoslavië. De tentoonstelling is schitterend maar ze wordt tekort gedaan als je alleen maar kijkt als „kunstliefhebber". De ware kunstliefhebber ziet niet alleen „dingen" maar ook de mensen. DISK moet samenwerken met islamitische organisaties AMERSFOORT - Het be- drijfspastoraat DISK moet gaan samenwerken met islami tische organisaties. Dat is nood zakelijk omdat een belangrijk deel van de nieuwe onderklasse van de bevolking islamitisch is. Dat zei dr. T. Salemink, docent geschiedenis van kerk en maat schappij aan de Katholieke Theologische Universiteit van Utrecht, gisteren te Amersfoort bij de viering van het twintigja rig bestaan van DISK (dienst in de industriële samenleving vanwege de kerken). Volgens Salemink wordt Euro pa in de komende 25 jaar steeds meer een multi-culturele sa menleving. Hij voorspelt dat vooral moslims in de onderlaag van die samenleving terecht zullen komen. Salemink: „De christelijk sociale beweging in Europa zal jn de islam geen aartsvijand moeten zien, maar een bondgenoot in de strijd voor gerechtigheid". Salemink zag in zijn jubileum rede een reeks van oude en nieuwe uitdagingen voor DISK. Bij de oude uitdagingen die aan dacht blijven vragen, noemde Salemink onder meer de ar beidsomstandigheden in bedrij ven en instellingen, de wao- kwestie en de positie van vrou wen. Een nieuwe uitdaging ligt volgens hem op het gebied van de sociale problemen van de rest van de wereld, omdat „Ne derland definitief een onder deel wordt van de wereldecono- Gevolg van deze mondialisering is dat DISK moet samenwerken met andere kerkelijke en chris telijke organisaties, zoals Justi- tia et Pax en de Raad van Ker ken. Verder noemde hij het be- drijfspastoraat in de landbouw, de sociaal-economische voe dingsbodem voor racisme en „de tevreden middenklasse, die weinig behoefte heeft aan een ethiek en een politiek die in gaan tegen haar eigen belang" als gebieden waarop DISK de komende jaren actief dient te zijn. Salemink sprak in zijn rede ook van een derde functie van DISK, naast het presenteren van de industriewereld in de kerken en het presenteren van de kerken in de wereld van de industrie. DISK moet kritisch functioneren in de publieke dis cussie over sociaal economische kwesties. „DISK moet niet al leen het publieke debat via een actie onder druk zetten, niet al leen het geweten mobiliseren, maar ook het debat van journa listen, politici en wetenschap pers zelf actief beïnvloeden", aldus Salemink. Inwoners van Sarajevo bekijken de ruïnes van de Magribia, de oudste moskee van de Bosnische hoofdstad, die door de Servische milities in puin is geschoten. B fotO:AP DEN HAAG - In de strijd in het voormalige Joegoslavië is naast de verschillende volke ren Serviërs, Kroaten, Bosniërs, Montenegrijnen, Slovenen en Macedoniërs in de berichtgeving steeds sprake van 'moslims'. In de gevechten nemen ze een aparte positie in. Een positie, die vooral nu het strijdtoneel van Kroatië naar Bosnië is verschoven niet te benijden valt. Moslims worden massaal opge sloten, uit hun huizen gedreven of in koelen bloede vermoord. Zij zijn een speelbal geworden van Servische en Kroatische po litici, die Bosnië willen opdelen in een Servisch en Kroatisch deel en daarin is voor de Musli- manen geen plaats. De islam is op de Balkan van een ander gehalte dan in de Arabische wereld öf Turkije. De Ottomaanse Turken, die de is lam meestal op vreedzame wij ze in Zuidoost-Europa hebben verspreid, vormden bijna overal een minderheid. De moslims leefden in nauw contact met de christenen. De Ottomaanse staat zélf was geen islamitische theocratie, maar een samenle ving waarin christenen en jo den hun eigen, autonome ge meenschappen kenden. Islami tisch religieus fanatisme was op de Balkan een incidenteel ver schijnsel. Muslimanen In de loop van de negentiende en de twintigste eeuw zijn veel Turken uit de nieuw gevormde christelijke Balkanstaten naar Turkije getrokken. Alleen in West-Thracië (Griekenland) en Bulgarije is er een omvangrijke Turkse bevolking blijven be staan. In Albanië, Bosnië, Koso vo en de Sandzjak (Zuid-Servië) zijn de moslims nakomelingen van de autochtone Slavische of Albanese bevolking. De geslamiseerde Slaven in Bosnië worden ook wel Musli manen. Of de Muslimanen nou Serviërs of Kroaten zijn, is niet van belang. Zoals de Serviërs orthodox zijn en de Kroaten ka tholiek, zo zijn de Muslimanen moslims. Tot voor de Tweede Wereldoorlog beschouwden ze zichzelf in de eerste plaats als leden van de islamitische ge meenschap en pas daarna als een apart volk. De pogingen van Benjamin Kallay, de Oosten rijkse gouverneur van Bosnië aan het einde van de negentien de eeuw, om een Muslimaanse. natie te vormen, hadden niet veel succes. Ook tijdens de jaren tussen beide wereldoorlogen, in het onafhankelijke Joegoslavië, was er geen sprake van een Muslimaans nationalisme: de 'Moslim Organisatie van Meh- met Spaho zette zich vooral af tegen de religieuze discrimina tie van de Muslimanen. Landgenoten Zowel de Serviërs als de Kroa ten beschouwen de Muslima nen als hun respectievelijke is lamitische volksgenoten. De Muslimanen zélf hebben het al tijd beter kunnen vinden met de Kroaten dan met de Ser viërs. Dat bleek onder meer tij dens de Tweede Wereldoorlog, toen de Muslimanen systema tisch door de Serviërs werden vervolgd. Toen na die oorlog Serviërs en Kroaten het niet eens konden worden over of de Muslimanen nu Serviërs of Kroaten waren en Bosnië bij Servië of Kroatië behoorde, hakte Tito in 1961 de knoop door en gaf de Muslimanen de status van een apart volk, met zijn eigen federale republiek: Bosnië. Ongeveer veertig procent van de Bosniërs was Muslimaans. Dertig procent was Servisch en twintig procent Kroatisch. Ter wijl in het verleden door de gro te verzuiling van de Balkan-sa menleving de diverse etni sche groepen hadden hun eigen sociale, culturele en politieke instellingen en liepen elkaar niet in de weg geen ernstige conflicten voorkwamen, waren na de Tweede Wereldoorlog zelfs gemengde huwelijken geen uitzondering meer. Dit' was mede een gevolg van de at- hestische opvoeding in het com munistische Joegoslavië, waar door de religieuze tegenstellin gen minder belangrijk werden. Protest Tegen de veronachtzaming van het (islamitische) geloof protes teerde in het begin van de jaren zeventig de jurist Alija Izatbe- govic met zijn Moslim Declara tie. Hoewel deze Declaratie voor het grootste deel volkomen legaal gepubliceerd was, werd de auteur in 1974 tot vele jaren gavangenisstraf veroordeeld. Tegen het einde van de jaren tachtig werd Izetbegovic de lei der van de Partij voor Democra tische Actie, die vooral de be langen van de moslims verde digde. Toch was deze partij geen fun damentalistische partij: ze be riep zich niet uitdrukkelijker op de Koran dan de christen-de mocratische partijen in West- Europa op het Evangelie. Ove rigens ging dit veel Muslima nen nog te ver: de vice-voorzit- ter van de Partij voor Democra tische Actie, Abdil Zufikarpa- sic, scheidde zich af en stichtte de Moslim Bosnjakken Organi satie, die de nadruk legde op de etnische verwantschap van de Muslimanen met de Bosnische Kroaten en Serviërs. Toen Joegoslavië uiteenviel probeerden de Serviërs, die een omvangrijke minderheid vor men in Bosnië, nieuwe grenzen de islamitische gemeenschap een centrale rol. Abaida: „Van hem wordt verwacht dat hij zegt wat verwerpelijk, accepta bel of wat onverenigbaar is met het geloof. Maar hij moet ook kunnen omgaan met vragen over passende huisvesting, hoe islamieten in Nederland huwe lijken voor hun dochters moeten regelen en dat soort dingen. De imam is een soort geestelijke rots waaraan men zich kan vastklampen". AMSTERDAM Veertien Ma rokkaanse geestelijke leiders (imams) die in Amsterdam wer ken, volgen vanaf 8 september een cursus 'Oriëntatie op Ne derland'. Het doel van de cur sus is kennis van de Nederland se samenleving en cultuur te verwerven. Deze week werd in het stadhuis van Amsterdam het eerste cur suspakket uitgereikt aan Omar Bouyejrar, imam van de groot ste Marokkaanse moskee van Amsterdam. De cursus is opge zet door de Unie van Marok kaanse Moslim Organisaties in Nederland (UMMON) in sa menwerking met de Stedelijke Marokkaanse Raad (SMR) van Amsterdam. De cursus duurt dertien dagdelen. Onderwer pen die aan de orde komen zijn onder meer sociale en religieu ze bewegingen, racisme en dis criminatie, opvoeding en onder wijs, en de werking van het Ne derlandse rechtssysteem. Met 'Oriëntatie op Nederland' is een bedrag gemoeid van veer tigduizend gulden. De helft daarvan wordt betaald door het ministerie van wvc. Voor de an dere helft van het bedrag is nog niemand gevonden. A. Abaida, secretaris van de SMR: „Wij ho pen op een subsidie van de ge meente Amsterdam. Verder gaan we fondsen aanschrijven. Met de subsidie van wvc kun nen we in ieder geval van start gaan". De imam vervult binnen Boter op het hoofd de dertiende parlementaire enquête, waartoe de Twe1" Kamer deze week besloot, moet aan het licht brengen o zogeheten werknemersverzekeringen (Ziektewet, Wet O] Arbeidsongeschiktheid, Werkloosheidswet en de Toe," genwet) op juiste en doelmatige wijze zijn uitgevoerd, voorzitter van de enquêtecommissie werd gekozen de Pv ei 'er Flip Buurmeijer. Het is de vraag of de commissie daarmee een dienst heeft bewezen. Het CDA behoudt nog immers altijd het recht voor ook Buurmeijer op te pen om als getuige gehoord te worden. In dat geval is PvdA'er wettelijk verplicht terstond af te treden als vooi a' ter van de enquêtecommissie. IS er een andere reden dan politieke nijd voor deze houd van het CDA? Helaas wel. Het is geen geheim op het nenhof dat Buurmeijer zich al vele jaren en tamelijk int sief bemoeit met de vormgeving van de sociale zekerh „Hij heeft boter op z.'n hoofd", zei onlangs CNV-voorzit Anton Westerlaken. Buurmeijer erkent dat hij grote bel, stelling heeft voor sociale zekerheid maar ontkent dat] ooit het woord heeft gevoerd in de Tweede Kamer oveJ werknemersverzekeringen. Heeft de PvdA-fractie dat goed uitgezocht? Hoe is dan te verklaren dat Buurmeijei 10 september van het vorig jaar een motie indiende, wa^ hij uitsprak dat herziening van dei uitvoeringsorganisE van de sociale zekerheid „dringend gewenst" was? En kon hij dan bij die gelegenheid als argument aanvoeren het anders onmogelijk was het aantal arbeidsongeschik voldoende terug te dringen? HET is heel goed voorstelbaar dat ook de enquêtecomn sie straks zal willen weten hoe haar voorzitter aan deze langwekkende opvattingen kwam. Was het bij de speciae ten in de Tweede Kamer wellicht allang bekend dat de e voering van bepaalde sociale wetten zeer veel te wen overliet? Wisten zij wellicht ook dat de keuringsartsen de Gemeenschappelijke Medische Dienst hun wao-ei steeds verder verlaagden en dat op het laatst zelfs een jo werknemer, onder de dertig jaar, al voorgoed de waoaI mocht, als hij niet goed overweg kon met zijn baas? Zo waarom hebben zij dan over dit soort misstanden niet 121 hard aan de bel getrokken? DEZE en andere vragen kunnen waarschijnlijk alleen gi beantwoord worden door ook Buurmeijer op te roepen onder ede te getuigen. En dat kan inderdaad betekenen de PvdA'er tussentijds moet aftreden al voorzitter, we door de enquêtecommissie schade zal oplopen. Schade di(je voorkomen was geweest, als Buurmeijer zo verstandig \oj geweest zich terug te trekken als kandidaat. Resten van kerkje onder Domplein ouder dan gedacht tussen de Joegoslavische repu blieken te forceren, met de be doeling alle Serviërs binnen de grenzen van een Groot-Servië te verenigen. De Serviërs in Bosnië verklaarden zich onaf hankelijk en zuiverden 'hun' territoria van niet-Serviërs. De uiteindelijke bedoeling van de Serviërs is Bosnië të verdelen tussen Servië en Kroatië. Ook de meeste Kroaten zijn daar' voorstander van. Er zijn im mers maar weinig gebieden waar Serviërs en Kroaten sa menleven, zodat het niet zo moeilijk is om een grens uit te tekenen, wanneer de Muslima nen, die zowat overal voorko men, buiten beschouwing gela ten worden. Beslecht Het is zeer waarschijnlijk dat de oorlog in Bosnië op deze manier zal worden beslecht. De Musli manen zullen dan 'hun' staat, Bosnië, verliezen en gedoemd zijn om als minderheid in Ser vië of Kroatië te leven. In dit ge val is het ontstaan van een 'isla mitisch front' in Joegoslavië niet uit te sluiten. Ook de Albanese moslims in Kosovo voelen zich immers door de Serviërs onderdrukt. Ook dreigt voor het eerst het gevaar van een islamitisch fundamentalisme, in de hand gewerkt door de (financiële, mi litaire, morele en diplomatieke) hulp die landen als Iran en Sau- di-Arabië bereid zijn aan de Muslimanen te geven. Daarom moet het Westen er met de grootste zorg op toezien dat als Bosnië inderdaad wordt ver deeld, de Muslimanen alle mo gelijke nationale en religiezue vrijheid blijven genieten. (De auteur is docent geschiede nis van de Balkan aan de Ka tholieke Universiteit van Leu ven en werkt voor de BRT-Ra- dio.) UTRECHT De resten van het kerkje onder het Utrechtse Domplein blijken ouder te zijn dan tot dusverre was aangeno men. Tot die conclusie komen archeologen bij een nieuw on derzoek, waarbij zij gebruik maakten van oude opgravings- gegevens, zo is gisteren bekend gemaakt. Het gaat om de zogeheten Heili ge Kruiskapel die dateert uit 695 en is gesticht door Sint Wil- librord. De archeologen waren er steeds van uitgegaan dat de kapel in de tiende eeuw was ge bouwd. Tussen 1826 en 1829 is kerkje grotendeels gesloi Tijdens opgravingen in de riode van 1929 tot 1938 funderingen en enkele mu gevonden. Bij dat onderzee zijn de resten van het kerkje^ 1 spaard gebleven. fl Tijdens de Open Monumeri#/ dag op 12 september is in Archeologisch en Bouwhisti sche Centrum een tentoonsei ling ingeruimd over de nieilir vondst. Ook zijn er dan v< e werpen uit de Romeinse tijd de vroege Middeleeuwen £eidóe 6ou4a/nt Uitgave' Westerpers bv (maakt deel uit v; Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 - 134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933. 070 r 3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), drs. R. Edens, A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs Leeuwen - Voorbij, R, de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): in samenwerking met kunst- en rtv-redactie Sijthoff Pers. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland el/ België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swiers,' M van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H Bijleveld, D, Hofland, P Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wee - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M. de Koninck (Washington), F, Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voordoi (Parijs), drs. R. Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F, Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- ei publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: drs"0 M. de Cocq. n 08.30. tot 17.00 uur Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 uur, op za. van 1 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905. Voor uitsluitend h geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2