Lachspiegel voor grachtengordel 'Macht van televisie werkt als hamer' Bij De Boer helpt ook de dood niet Cultuur Welser-Möst brengt het R.O. op topniveau c I O Leidse Courant zaterdag 5 september 1992 i tj afbetaling' itgeen film icht 'Op afbetaling' van is Weisz mag niet meedoen de strijd om het Gouden Evenals twee andere in- üngen is het een televisie- '^uktie, die voorafgaand aan uitzending niet in de bio- pte zien zijn geweest, tichting Nederlandse Film- n, die de Gouden Kalveren ;t, past hiermee de nieu- ;lementen toe die werden t nadat vorig jaar kri- was geuit op het winnen de VPRO-produktie 'Bij na- inzien'. De nieuwe regels in dat een produktie eerst filmroulatie moet hebben d en dan pas op tv mag zijn men, om mee te mögen ens de Filmdagen, die van eptember t/m 2 oktober in ;cht worden gehouden, din- cdat ongeveer 150 films mee 3b de prijzen. Jrick Bruel Jkit in Ahoy' erdam De Franse zan- en acteur Patrick Bruel op 28 november een con- in Ahoy'. Bruel, in zijn ei land reeds een mega-ster, took in Nederland sterk de lacht. De kaarten voor een eden in het Utrechtse Vre- iurg dit voorjaar waren bin- enkele uren uitverkocht en pecial, inmiddels al cdatkeer uitgezonden, leverde rtob reactie op. kaartverkoop voor het /'-concert van Bruel begint iterdag 12 september. meulenprijs r Andriessen iterdam De Matthijs Ver- lenprijs 1992 van het Am- lams Fonds voor de Kunst legekend aan de componist is Andriessen. Hij krijgt de van 15.000 gulden voor vijf ne, in 1991 geschreven com- h ties: 'M is for Man, Music, 'Facing death', 'Dan- ^■'Hout' en 'Lacrimosa'. Vol- de jury zijn de composities nplarisch voor het hoge litatieve niveau van An- ssen. De Matthijs Vermeu- irijs werd hem eerder in 7 al toegekend. a concert «E.L.& P. wHaag De kaarten voor [concert van Emerson, Lake aimer op 23 oktober in het gresgebouw waren dermate verkocht, dat het impresa- t Mojo besloten heeft een a concert in te lassen. Dat is gesteld op 7 november, neens in het Congresge- w. De kaartverkoop begint aterdag 12 september. sidentie Orkest nen met Lokatel Haag De redactie van latei klassiek' heeft de cd- :ameling van het Residentie est in bruikleen gekregen, gaat om 29 cd's, die onder >r de albums 'Vierhonderd Nederlandse muziek' be ien. opnamen zullen gedraaid den op Lokatel-radio in het gramma 'Lokatel klassiek', elke maandagavond van 10-23.00 wordt uitgezonden. Incona reikt iseumprijs uit den Minister d'Ancona WVC zal op 10 oktober de opean Museum of the Year ird uitreiken. Deze interna- prijs, een belangrijke erscheiding in de Europese leumwereld, bestaat sinds De bekendmaking ge- rt in het Pesthuis in Leiden, deel uitmaakt van de toe- listige behuizing van het Na- laal Natuurhistorisch Mu- m. Onder de vroegere win- irs zijn twee Nederlandse sea: het Catharijne Convent Jtrecht en het Zuiderzeemu- in Enkhuizen. chard III' Rotterdam terdam De Royal Shakes- ire Company komt opnieuw ir de Rotterdamse Schouw- 'g. Het gezelschap dat hier ig jaar furore maakte met is liasons dangereuses', keert 11 t/m 13 maart terug met de irstelling 'Richard III'. De iduktie, met Simon Russell sle in de titelrol, is uitslui- id in de Maasstad te zien. iteurs lezen 'De ijaarsaanbieding' isterdam Vierentwintig teurs van evenzovele uitge- ijen zullen op 15 september friezen uit eigen werk tijdens feestelijk programma 'De iaarsaanbieding' in De Balie Amsterdam. Het gaat om re- itelijk verschenen of nog te rschijnen werk. Benno Bar- rd presenteert de avond, die jrdt georganiseerd door de 'chting Literaire Activiteiten ister dam. KLASSIEK MUZIEKTHEATER, DEN HAAG Residentie Orkest o.l.v. Franz Welser-Möst, m.m.v. Nelson Goernerlpiano. Werken van Bernstein, Chopin en Schubert. Solist de pianist Nelson Goerner. ooorAdriaan Hager Petra Unger, directeur van de Anton Philipszaal en Bert van den Akker, directeur van het Residentie Orkest, hadden gis teravond alle reden elkaar uit bundig en hartelijk de handen te schudden: de Anton Philips zaal, het 'huis' van het orkest, werd vijfjaar geleden geopend. Die vijf jaren betekenden voor het Residentie Orkest welis waar geen vlekkeloze periode, maar de toekomst voor orkest en zaal ziet er zonnig uit en dat moest gevierd worden. Op het podium zat natuurlijk het Residentie Orkest en op de bok stond de man die bijna de opvolger van Hans Vonk was geworden: Franz-Welser Möst. Al in 1988 klikte het uitstekend tussen orkest en dirigent. Hij kwam vaak in Den Haag terug en stond na het vertrek van Vonk bovenaan het lijstje van mogelijke opvolgers. Uiteinde lijk koos Welser-Möst niet voor het R.O. maar voor het London Philharmonic Orchestra. Hij opende het feestconcert van gisteravond 'met de Symfoni sche Dansen uit Bernsteins ab solute kassucces: de West Side Story. De muziek voor een mu sical, een opera, een ballet, is functioneel. Zonder hetgeen zich op het podium afspeelt heeft die muziek minder beel dende kracht, minder expres sie. Welser-Möst deed er alles aan om de wat al te uitvoerige suite boeiend te houden: met swingende uitbundigheid, met knetterende klankexplosies, maar ook met een teder roman tische benadering zette hij het werk neer. Succes verzekerd. Over de inhoud van Schuberts negende symfonie zijn boeken planken vol geschreven. Eén van de vele beschrijvingen spreekt over een 'lente-symfo nie', zo ook klonk de visie van Welser-Möst. Een lente met zon, met hier en daar wat wol ken, soms ook met een flinke bries en een fikse regenbui, maar altijd verfrissend en blij moedig. Die symfonie duurt zo'n drie kwartier, maar vakman Wel ser-Möst gaf geen reden tot ver veling, integendeel. Hij streefde naar uitersten in nuancering en frasering, van een sfeervol ge fluister tot een overweldigend fortissimo. De leden van dit or kest musiceren onder Welser- Möst op topniveau, dat werd in elke maat van deze symfonie duidelijk. In het eerste pianoconcert van Chopin speelde de Argentijnse pianist Nelson Goerner (23) de solopartij. Geen uitgeproken Chopin-vertolker, maar geluk kig liet hij zich inspireren door de temperamentvolle en spring levende begeleiding. In een der gelijke aanpak is die belangrij ker dan al tientallen jaren door Chopin-critici wordt beweerd. In het kader van de Open Dag speelt het Residentie Orkest vanavond 'On the Town' van Bernstein en de laatste twee de len uit Schuberts negende sym fonie. Sacha Bulthuis en Aus Greidanus roken elkaar uit in 'Ingeblikt II en III'. TONEEL APPELTHEATER, SCHEVENINGEN Toneelgroep De Appel met 'Ingeblikt II en III'. Tekst en regie: Lodewijkde Boer. Decor: André Joosten. Kostuums: Dorien de Jonge. Met Sacha Bulthuis, Aus Greidanus, Henk Votel, Dirk Zeelenberg, Carline Brouwer en Anne van der Ven. Herhalingen: elke wo. t/m za. tot 4 oktober in het Appeltheater. door Renée de Haan Het gezin als puin van de sa menleving. Op die grondslag heeft Lodewijk de Boer een per fecte opvolger voor 'The Fami ly' gemaakt. De openingsmuziek van het nieuwe theaterfeuilleton 'Inge blikt' is niet voor niets die van de film 'Kaos'. Chaos en een he vig terugverlangen naar ergens bijhoren, een natuurlijke bin ding, dat vliegt de personages naar de keel. En met die lust bespringen ze elkaar, schuilen ze onder één dak als in een psychische kern oorlog. Heftig en doelgericht gutst de totale losgeslagenheid van de mens naar buiten. Lodewijk de Boer veroordeelt alles, met me dedogen, maar zonder hoop. De schreeuw om hulp van psy chisch gestoorden met al even geschifte begeleiders, blijft een schreeuw in het niets. Kreten die lang nagalmen, vooral door de intensiteit waarmee alle ac teurs de belachelijkheid pn de tragiek van hun noodtoestand uiten. Hechtheid Bij De Appel is in deze regie werkelijk een theaterfamilie ontstaan. Inhoudelijk destruc tief, qua speelstijl echter met een ongekende hechtheid. Bik kelhard en zonder schaamte brengen de spelers de waanzin naar voren. Waar juist de knel lende gezinsband het individu vermalen heeft, wordt de oplos sing gezocht in het teruggrijpen op datzelfde samenleven. Met een paps en mams die iedereen terroriseren, zichzelf en elkaar niet uitgezonderd. Dit is gekte in extenso, maar met zoveel lijnen uitgezet dat de werkelijkheid ervan ijzing wekkend dichtbij komt. Bij De Boer zijn alle personages slachtoffer van erfelijkheid, op voeding, waanideeën over wie ze denken te zijn en een mas saal schuldgevoel. De hele kast met klassieke tragedies dondert om in 'Ingeblikt'. Van 'Oedi pus', 'Antonius en Cleopatra' tot aan 'Medea'. De verscheurd heid is zo compleet genoteerd dat zij alleen al met de overdaad naar de strot grijpt. Bedreigend In Aus Greidanus, de sadisti sche paps van deze groep, schuilt een veldheer en een nazi tegelijk. Feilloos weet de speler zijn zwakheden weg te puffen alsof er voor altijd tabak aan zijn mond kleeft. Potsierlijk en bedreigend in één beweging. Sacha Bulthuis sluit op die tweesporigheid aan als een mams zonder moedergevoel. Zij is de vrouw die letterlijk gebukt gaat onder haar onvermogen om haar 'kinderen' te voeden. Dus zuigt ze ze leeg, smekend om medelijden voor die wan daad, zichzelf letterlijk uitro kend. De 'patiënten', allen zware mis dadigers, zoeken ieder naar een uitweg, weg uit zichzelf. Carli ne Brouwer als de hoer die niet lekker in haar eigen vlees zit. Henk Votel imponeert als de zoon die het liefst zijn eigen moeder had willen zijn. En Dirk Zeelenberg is de slaaf van zijn erotische labiliteit, tussen homo en hetero wankelend. De drie zijn dierlijk en stuitend. Zoals dit hele drama. Want wie bereid is zich over te leveren aan Lodewijk de Boer, ontdekt dat de waarheid nog schokkender is dan we normaal gesproken durven denken. Niet voor niets hangt er een grote schildering aan de wand van een gespleten doodshoofd. Zelfs de dood is bij dit theatergenie schizofreen: een in stukken ge vallen illusie van verlossing. VIDEOKUNST door Jan-Hendrik Bakker Gusztav Hamos zag voor het eerst televisie in 1960. Hij vond het saai, niet geschikt voor bewegende beelden. Zelfs als bron van verstrooiing faalt het medium, vindt de Hongaar. In het Kijkhuis laat hij zien wat er wél mee kan. KIJKHUIS, DEN HAAG Video-expositie 'The power of television'. Geopend: wo-zo 13.00-17.00. Vanaf morgen tot 10 oktober. door Erik Quint Amsterdam Zijn uitgever presenteerde het boek als een ware sleutelroman over het Amsterdamse literaire wereld je. Prompt stortte datzelfde mi lieu zich op 'De grachtengor del', de nieuwe roman van Geerten Meijsing. Nog voordat het boek ver scheen/publiceerden de aan de grachten veelgelezen bladen in hun kolommen handzame over zichten wie wie is in Meijsings roman, zodat de toekomstige le zer toch vooral maar niets zal missen. In 'De grachtengordel' worden de Amsterdamse kringen be schreven, waar de smaakma kende literaire productie plaats vindt, geografisch samenval lend met enkele hectaren rond de Dam. Het gaat om een ono verzichtelijke, wat lauwwarme, belangenverstrengeling van uitgevers, aankomende en ge vestigde schrijvers, critici en journalisten. Meijsing schrijft er met onverholen afkeer over. A.F.Th, van der Heijden, Joost Zwagerman, Kester Freriks en Jeroen Brouwers zijn enkelen van de belangrijkste schrijvers die model hebben gestaan voor Meijsirigs pen. Pregnante rol len zijn er ook voor de journalis te Jessica Durlacher en de uit gever Theo Sontrop. Wat be weegt iemand, die het grootste deel van zijn schrijversbestaan doorbrengt in het verre Tosca ne, zich boos te maken op het wereldje dat hij zo ver achter zich heeft gelaten? Geerten Meijsing: „Zo is het niet. Juist van een afstand zie je het scherper. Zoals dat ook voor vertalen geldt. Er is mij wel ver weten dat een vertaler in zijn eigen taalgebied moet wonen. Ik heb de ervaring dat het juist anders werkt. Als ik een jaar ben weg geweest en weer in Ne derland kom, vallen mij allerlei kleine verschuivinkjes op in de taal die ik anders niet zou heb ben opgemerkt". Kroeg Meijsing zegt 'De grachtengor del' louter geschreven te heb ben omdat hij wilde laten zien hoe het literatuurbedrijf in el kaar zit. „Ik geloof er niet in dat kunst gemaakt wordt in de kroeg. Die mythe wilde ik on deruit halen. Kunst kan alleen maar in eenzaamheid en afzon- „De berichtgeving van CNN is zeer definitief. Ze doen het voorkomen alsof dat de wereld heel klein geworden is door de manier waarop ze het nieuws brengen, maar het is als een ha merslag. CNN bepaalt wat be langrijk is en wat niet. Pats, boem! Hamerslag!", zegt. de Hongaarse kunstenaar Gusz tav Hamos. In de videotentoonstelling 'The power of television', die van avond in het Haagse Kijkhuis in première gaat, toont hij ver schillende facetten in de relatie tussen televisie en de kijker. Daarbij gaat het hem in de eer ste plaats om de wederzijdse af hankelijkheid. In het uit vier video-installaties bestaande 'The power of televi sion' komt Hamos' visie op we derzijdse afhankelijkheid tus sen het medium televisie en de kijker het meest sprekend naar voren in het onderdeel 'The hammer on the anvil'. Een ha mer ligt op een aambeeld, waar op ook een monitor staat. Op het scherm smeekt een man de toeschouwer om hulp. De man wil bevrijd worden uit het tele visiekader, maar als de toe schouwer de hamer oppakt om het scherm aan diggelen te slaan, krabbelt de man in het scherm terug. Nu weer smeekt hij de toeschouwer de hamer te- 'CNN geeft de tv-kijker een godsgevoel', meent Gusztav Hamos. rug te leggen. Want wie het te levisiebeeld vernietigt, vernie tigt zijn evenbeeld, meent Ha mos. Voorbestemd Gusztav Hamos (1955) woont en werkt sinds 1979 in Berlijn. Zijn vertrek naar het westen had niets te maken met het toenmalige communistische bewind in zijn geboorteland. „Dat zou een mooi dramatisch verhaal zijn, hoewel politiek na tuurlijk wel een rolletje speelde bij mijn besluit. Maar het was voorbestemd dat ik mijn ge boorteland zou verlaten. Als in Nederland zou zijn opgegroeid, zou ik ook vertrokkken zijn", stelt hij. „Natuurlijk herinner ik me de eerste keer dat ik tele visie zag. Dat was rond 1960. Ik vond televisie ronduit saai. Een mannetje dat het nieuws voor las en over het weer praatte. Het was allesbehalve fascine rend, zelfs niet wat betreft de techniek. In tegenstelling tot film vond ik televisie niet ge schikt voor de vertoning van be wegende beelden" Wat Hamos wel interessant vindt aan televisie is dat het medium niet dé realiteit toont, maar slechts één visie daarop. „Die is niet noodzakelijk aan de waarheid gebonden. Voorts be strijd ik de stelling dat televisie als amusement verstrooiend werkt, dat het afleiding biedt. In tegendeel: van televisiekij ken krijg je stress". Kracht In zijn vier installaties, die één geheel vormen, speelt de hamer een belangrijke rol. „De hamer symboliseert macht en televisie is wat dat betreft een hamer", meent Hamos. In het onderdeel 'The hammer' ligt een mansgrote hamer op de grond. Een ingebouwde moni tor - met willekeurige beelden - verwijst naar de kracht van het medium. In 'The pendulum' maakt een 'televisiehamer' een slingerbeweging om daarmee de zoektocht naar evenwicht tussen het beeld en de kijker te symboliseren. 'The hammer came down', ten slotte, doelt op de kracht van de herhaling. Want als we iets maar vaak ge noeg zien, gaan we er in gelo ven. „Ik heb overigens geen hekel aan televisie, maar het is inter essant te zien hoe' CNN een overzicht van de wereld geeft zoals men vroeger voorstelde dat alleen God het zo kon zien. God zag alles wat er op aarde gebeurde. CNN geeft de televi siekijker nu een godsgevoel". foto Dijkstra Geerten Meijsing: 'Schaamteloosheid is voor de schrijver een deugd'. dering bedreven worden. Daar komt bij dat ik altijd al een boek heb willen maken over de laag- bijdegrondse aspecten van het schrijven". Vier jaar geleden kwam Meij sing naar Nederland, „omdat het in Toscane niet meer ging. Ik kon het niet meer bolwer ken. Ik had net 'Veranderlijk en wisselvallig' gepubliceerd, en dat liep ook al niet. Ik besloot toen om in godsnaam maar naar Amsterdam te komen, dichtbij de bron, om te probe ren er wat aan te doen". Dat jaar zou Meijsing met 'Ver anderlijk en wisselvallig' de AKO-literatuur-prijs winnen en dientengevolge vele malen in de media verschijnen. „Toen ik terugging naar Italië besefte ik plotseling hoe het daar systeem daar draaide. Dat drong zich aan me op toen ik eenmaal weg was. Tegelijk was ik bang be smet te worden met de ziekte van de grachtengordel" Rancune? In hoeverre heeft hij zich laten leiden door wrok en persoonlij ke rancune? Meijsing: „Tijdens het schrij ven van dit boek heb ik werke lijk geen moment gedacht dat mensen boos zouden kunnen worden. Dat doe je toch ook niet als je een lachspiegel wordt voorgehouden? Bovendien gaat het om mensen wier werk ik echt bewonder. Eén van de stel lingen in dit boek is ook dat er nu werkelijk een nieuwe gene ratie schrijvers is gekomen, met een heel nieuw élan". Boze reacties van collega's heeft hij nog niet ontvangen. Wel meldde Joost Zwagerman niet aanwezig te zullen zijn bij de presentatie van het boek, en liet Jessica Durlacher - Judith Cohen geheten in 'De grachten gordel', lustobject van veel jong schrijftalent - het afweten. Over de wijze waarop hij het ka rakter van bestaande collega's exploiteerde om zijn roman te scheppen: „Schaamteloosheid is voor een schrijver een deugd, zo is het wel natuurlijk. Maar personen heb ik niet willen kwetsen, ik heb het systeem willen ontluis teren, de wijze waarop men met elkaar om gaat om zich te kun nen handhaven". Zo verliest Al- bert Zeggers (een uitvergroting van A.F.Th, van der Heijden) op slag zijn interesse in collega Erik Provenier (Meijsing zelf) als hij diens verkoopcijfers ver neemt. Grote afstand Meijsing: „Te scherp? Ach, een portret hoeft toch niet alleen flatterend te zijn. Zeggers is ie mand die goed voor zichzelf weet te zorgen, laten we wel we zen. En over het algemeen is het toch zo dat in deze kringen alleen maar neergekeken wordt op wat lager staat. Je moet het zo zien, alsof ik van grote af stand, door een omgekeerde verrekijker, naar het literaire universum in Nederland heb zitten kijken. Naar een troep apen in een boom: wie het sterkst is trapt de andere naar beneden, zo gaat dat". „Maar ik heb werkelijk niet met personen willen afrekenen. Ik wil ze ook na deze roman nog graag zien. Het is zelfs zo, ik durf het bijna niet te zeggen, dat ik in de portretten van Storms (Boudewijn van Hou ten), Zeggers en Christiaans (Kester Freriks) veel liefde heb gelegd. Ik ben er zelfs in zekere zin trots op dat ik Zeggers een veel stevigere filosofische fun dering heb mee kunnen geven, dan de filosofietjes van de schil lenboer die Van der Heijden er zelf op na pleegt te houden".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19