Lage dollar heeft nauwelijks tot geen invloed op prijzen Economie Farnborough, van luchtvaartshow naar vakbeurs L WEEKOVERZICHT Rust keert terug Landelijk meer banen via arbeidsbureau Winst Elsevier stijgt met 36 procent Groot en gezond gaan niet altijd samen B I ET Leidse Courant zaterdag 5 september 1992 1 tj "Nederland kocht minder buitenlands vastgoed AMSTERDAM Nederlandse beroepsmati- 'e beleggers kopen minder onroerend goed in IG het buitenland en ook buitenlandse beleggers aten zich minder op de Nederlandse markt jjzien. De terugval hangt nauw samen met de ,ts internationaal gezien gedrukte stemming op ir veel vastgoedmarkten. Dat blijkt uit gegevens lie het blad VastGoedMarkt bijhoudt. In de 'periode van half augustus 1991 tot half au- gustus dit jaar hebben Nederlandse beleggers voor ongeveer 1 miljard gulden vastgoed in iet buitenland aangekocht vergeleken met 2,6 miljard gulden in de voorgaande twaalf i, maanden. De beleggingen in Europa daalden van 2 miljard gulden tot 650 miljoen gulden en die in Noord-Amerika van 650 miljoen gul- den tot 350 miljoen gulden. Winst Heineken 17 procent omhoog AMSTERDAM Heineken heeft zijn nettowinst uit gewone bedrijfs uitoefening in het eerste halfjaar met 17 procent opgevoerd tot 197,7 miljoen. Bovendien is nog een buitengewoon resultaat van 37 miljoen bereikt uit grondver- koop in Singapore. Per aandeel be droeg de winst 4,93. Door herkapi talisatie is het kapitaal met 25 pro cent uitgebreid. Op deze basis herre kend bedroeg de winst per aandeel 4,19 over de eerste helft van vorig jaar. Verwacht wordt dat de netto winst uit gewone bedrijfsuitoefening over geheel 1992 „duidelijk hoger" zal zijn dan dat in 1991. Naamswijziging NMB kost 34 miljoen gulden Prijzen gestegen AMSTERDAM De naamswijziging van de NMB Bank in ING Bank, die op 9 september offi cieel haar beslag krijgt, brengt voor dit jaar 34 miljoen extra kosten met zich, nog afgezien van 2 miljoen die is uitgetrokken voor uniforme kledij voor de tweeduizend baliepersoneelsleden. De grootste kostenpost vormt de communicatie waarvoor de bank 9,5 miljoen op tafel legt. Nieuwe formulieren en dergelijke kosten 7,5 miljoen, lichtbakken en een buitenlandse cam pagne samen 7 miljoen, huisvesting 4 mil joen, brochures 4,5 miljoen en invoering van een nieuwe huisstijl 1,5 miljoen. Al in december vorig jaar begon een interne voor lichtingscampagne en in de loop van dit jaar wer den ook de klanten van de NMB Bank geleidelijk via nieuwsbrieven ingelicht, zo vertelde be stuursvoorzitter G.J.A. van der Lugt gisteren tij dens een bijeenkomst. De NMB Postbank Groep ging eind 1989 via de fusie met Nationale-Nederlanden juridisch op in ING. Het bankgedeelte van de groep profileert zich voortaan onder de naam ING Bank. De Post bank blijft gewoon met het eigen logo en de post kantoren. Er wordt hard aan gewerkt in het hele land de geldautomaten van de ING Bank open te stellen voor houders van giromaatpassen. In en kele plaatsen wordt hiermee al proefgedraaid. Op 9 september is het D-Day voor de bank. Bij de ruim vierhonderd kantoren zullen 1100 nieuwe lichtbakken aanfloepen die nu nog keurig zijn in gepakt. Het personeel dat met het publiek in aan raking komt, krijgt aparte kleding aangemeten. Dit zijn ongeveer tweeduizend mensen. Zij heb ben allen twee colberts of jasjes ontvangen, drie pantalons/rokken, vijf blouses/overhemden, twee shawls/stropdassen en een ceintuur of riem. VOORBURG - De prijsindex van de gezinsconsumptie is tus sen midden juli en midden au gustus gestegen met 0,7 pro cent, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Die stijging werd hoofdzakelijk (0,5 pro cent) veroorzaakt door hogere prijzen voor verpleging in zie kenhuizen. Ook de accijnsver hoging op tabaksartikelen was van invloed. Daarnaast werden kinderkleding en schoeisel duurder, maar werden verse groenté en fruit goedkoper. Tussen midden augustus vorig jaar en midden augustus dit jaar steeg de index met 3,5 pro cent. KEMA en NWH bekendste keurmerken DEN HAAG De keurmerken van Kema en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NWH) voor verscheidene consumentenpro- dukten genieten in Nederland een zeer grote bekendheid. Dat blijkt uit gisteren verschenen resultaten naar het imago van Nederlandse keurmerken, uitgevoerd door de Stichting Consumentenkeurmerk met behulp van het Consumentenpanel van Konsumenten Kon- takt. Het Kema- en NWH-keurmerk scoren elk een bekendheid van 98,5 procent. Het KOMO-keurmerk is bij bijna 55 procent van de ondervraagden bekend. Het relatief nieuwe Goedmerk (sinds 1990) is pas bij 7,3 procent van de ondervraagden bekend. Het logo van het Raad voor de Certificatie (de organisatie die keurinstituten keurt) kent 4,2 procent. DEN HAAG De dalende dollarkoers heeft nauwelijks invloed op de prijzen voor im- "^wel vdle"di hét koopte-eiland voor Nederlan ders. Vergeleken met juli vorig jaar gaan er 24 procent meer Nederlanders naar de VS. Vol gens een woordvoerder van de vereniging van reisbureau's is ™port en export. De consu- gev0|gv£mde lage dollar, rs einent kan zijn voordeel doen Opmerkelijk genoeg is er i fy2 met lagere benzineprijzen en welijks sprake van een veri een vakantie naar de VS derde toeloop van Amerikaanse wordt voor wat meer mensen toeristen naar Nederland. „Dat betaalbaar. Daarmee houdt komt omdat de meeste Amen de invloed wel ongeveer op. kanen al maanden vooruit boe ken", aldus een woordvoerder Als de dollar nog veel goedkoper van het Nationaal Bureau voor wordt kan er sprake zijn van Toerisme. „Bovendien zijn de wat grotere invloeden, maar Amerikanen die naar Europa dat zal pas op de langere ter- komen bepaald niet de arm- mijn merkbaar zijn. „Er wordt sten, dus zij kunnen een dollar- altijd paniekerig gedaan rond- daling wel hebben"..Per jaar om de koersdaling van de dol- komen er gemiddeld 475.000 lar, maar daar is nauwelijks re- Amerikanen naar Nederland, den toe", aldus W. Smits van Per persoon besteden ze ruim het Centraal Bureau voor de 100 dollar per dag. „De meesten Statistiek (CBS). „De dollar is blijven maar enige dagen in Ne- a)\een van belang voor de han- derland, als onderdeel van een del met Amerika en de oliehan- trip door Europa", aldus de del. Amerika is maar een kleine woordvoerder. Op het totaal handelspartner voor Neder- van 5,8 miljoen toeristen is het land, dus die invloed is niet zo Amerikaanse contigent niet groot. De handel in olie rea- echt indrukwekkend. „De Ame- geert wel sterk op veranderin- rikanen geven per persoon ech- de dollarkoers". ter wel het meeste uit van alle Dat blijkt ook wel uit het prijs- toeristen, dus in zoverre zijn ze verloop van benzine aan de wel belangrijk", aldus de pomp. De prijs voor ongelode woordvoerder, superbenzine is vanaf eind mei met 8 cent gedaald tot 1,79 gul- r den. „Voor het grootste deel is dat veroorzaakt door de daling Hessing's autobedrijven in de van de dollar. Overigens zijn de Bilt is wel tevreden over de dol- prijsdalingen bij benzine nooit lardaling. Hessing importeert zo spectaculair, want van die luxe Amerikaanse auto's en 1,79 gulden is 1,28 gulden be- heeft haar concurrentiepositie lastingen en accijns", aldus een ten opzichte van Mercedes en woordvoerder van Shell. De de Lexus sterk zien verbeteren, burger moet zich voor het overi- „Veel mensen ruilen hun Euro- niet rijk rekenen. Verreweg pese auto in bij ons en kopen het grootste deel van de buiten- een nieuwe Amerikaan. Met landse handel van Nederland vergelijkbare modellen zijn wij heeft betrekking op Europa. De tot 30.000 gulden goedkoper jEuropese landen, en ook de dan de Europeanen of Japan- niet-EG-landen hebben vaste ners". Niet dat de Cadillac wisselkoersen ten opzichte van daarmee voor de eenvoudige ar- elkaar. Die handel is dus zo beider betaalbaar wordt, maar goed als immupn voor welke de rijkeren kunnen wat meer waardeverandering van de dol- geld op zak houden, lar dan ook. „Enige jaren gele- Bedrijven als Douwe Egberts en den hebben we het eens onder- andere voedingsmiddelenbe- zocht en toen bleek dat een drijven relativeren het belang waardeverandering van de dol- van de dollar. „De dollar is een lar nauwelijks tot geen invloed kant van de medaille, de prijzen te hebben op het prijspeil van van de grondstoffen vormen de de invoer", aldus Smits. andere kant van de medaille", aldus een woordvoerder van R ai An Douwe Egberts. „De koffieprij- zen zijn al zeer laag en het ef- Individuele gevallen kunnen fect van de dollar is vooralsnog echter wel degelijk last hebben gering. Dat komt omdat wij de -L^van de dollarkoers. Zo is de ex- voorraden lang van tevoren in- port van snijbloemen naar de kopen. Misschien dat over enige VS sterk onder druk komen te maanden de lage dollar tot een staan. Ongunstig voor de Ne- prijsverlaging van de koffie in derlandse economie is ook dat de supermarkten leidt, maar steeds meer Nederlanders hun voorlopig verandert er niets", weg weten te vinden naar de Op zijn best heeft de lagere dol- VS. De harde concurrentie larkoers dus pas over enige maakte de vliegreizen al goed- maanden invloed op de prijzen, koop, maar nu is een verblijf in Een stijging van de olieprijs met de VS ook zeer betaalbaar. Uit een paar dollar per vat kan het koopkrachtoogpunt zou de positieve effect van een lagere waarde van een dollar ongeveer dollar echter alweer teniet 2,75 gulden moeten zijn. Nu de doen. De kóokrachtverbetering koers rond de 1,60 gulden zal dus niet van de lagere dollar zweeft, is de VS dus een goed- moeten komen. Farnborough, de tweejaarlijkse luchtvaartshow bij Londen, trekt altijd veel publiek. foto AMSTERDAM - Farnbo rough, de grote tweejaarlijk se luchtvaartshow bij Lon den die morgen van start gaat, was jarenlang de exclu sieve uitstalkast van de Brit se vliegtuigindustrie, een on deronsje van de Society of British Aerospace Compa nies (SBAC). Wie wil zien wat voor illustere Britse ontwerpen zo in de loop der decennia het publiek op Farnborough met stomheid hebben geslagen, moet maar eens een kijkje gaan nemen in het grote luchtvaartmuseum in Duxford. Daar worden veel van die vliegtuigen bewaard. Dat de SBAC haar tentoonstel ling - overigens al weer jaren geleden - heeft opengesteld voor niet-Britse bedrijven heeft alles te maken met de gestage verschraling van het Britse aanbod op gebied van lucht- en ruimtevaart. Maar ook van buiten Groot- Brittannië verschijnen steeds minder nieuwe modellen op de markt en dat heeft alles te ma ken met de enorm toegenomen kosten van vliegtuigontwikke- ling. Op 'Farnborough' maakte ge woontegetrouw de nieuwe oogst Britse ontwerpen zijn de buut, maar er zijn al jarenlang geen nieuwe Britse ontwerpen meer gesignaleerd. In Groot- Brittannië is er, afgezien van enkele bedrijfjes die sportvlieg- tuigen bouwen, nog maar één bedrijf dat zich bezighoudt met het bouwen van vliegtuigen en dat is British Aerospace. Vóór 1950 telde het Verenigd Koninkrijk niet minder dan dertien bedrijven die elk geheel zelfstandig civiele en/of militai re vliegtuigen ontwikkelden en bouwden. De Britse overheid dwong deze bedrijven, nadat ze eerst waren genationaliseerd, te fuseren. Daarna werd het eindresultaat, British Aerospa ce, weer geprivatiseerd, maar ook dat hielp niet. Zo is de Brit se vliegtuigindustrie al jaren op de terugtocht. Op het vasteland ging de ont wikkeling intussen in tegeno vergestelde richting. In landen als Frankrijk en Duitsland zijn allerlei bedrijven in de vlieg tuigbouw weliswaar óók met el kaar gefuseerd, maar daarbij ging het niet om vliegtuigbou wers die hun zelfstandigheid prijsgaven, maar om bedrijven die hun krachten bundelden om te debuteren in de vliegtuig bouw. Airbus is daarvan een re sultaat. Ondanks de concentratie zijn er nog te veel afzonderlijke fabri kanten in Europa en bovendien staat de staatssteun aan de na tionale vliegtuigindustriën in de vorm van allerlei kredieten steeds meer ter discussie. Een aanzet tot de onvermijdelijke herstructurering van de chroni sche overcapaciteit van de vliegtuigindustrie in Europa, is het plan voor samenwerking tussen Fokker en Daimler- Benz voor de bouw van straal- verkeersvliegtuigen - waarbij later ook het Franse Aerospati ale en het Italiaanse Alenia wel licht zullen worden betrokken. Het gevolg is dat er steeds min der gasten zijn om uit te nodi gen op feestjes zoals Farnbo rough, dat is ontstaan als een vliegshow voor de Britse belas tingbetaler. Fokker gaat er al helemaal niet naar toe. „Wij zien er gewoon het nut niet van in", zegt een woordvoerder van het bedrijf. Dit jaar valt er wel een keur aan vliegtuigen van Russische makelij te bewonde ren nu het Kremlin al haar ge heimen op dit gebied heeft prijsgegeven. Militaire vliegtui gen zoals de Sukhoi 27 'Flan ker' en de Tupolev 22-M 'Back fire', die waren ontworpen om ingezet te worden tegen de wes terse militaire dreiging, zijn ei genlijk niet meer dan curiosa die vermoedelijk binnen niet al te lange tijd te bewonderen zijn in musea zoals dat in Duxford. Voor het binnenhalen van klan ten zijn luchtvaartshows niet echt relevant, zeggen ingewij den. Grote vliegtuigbouwers zoals Boeing, Airbus en McDon nell-Douglas gebruiken zulke shows hooguit om hun cliëntèle een beetje te fêteren met grote hoeveelheden zalm, kaviaar en champagne. De contacten zijn al veel eerder gelegd. Zoals tus sen Rolls-Royce en Tupolev die een Tupolev 204 straalpassa- giersvliegtuig met Britse Rolls- Royce-motoren tentoonstellen. Farnborough is ook steeds min der een echte vliegshow omdat er behalve de structurele veran deringen in de vliegtuigindus trie op dit moment ook een eco nomische malaise heerst in de Verenigde Staten terwijl de eco nomische groei in Duitsland en Japan stagneert. Financiers hebben zich het laatste jaar massaal uit de industrie terug getrokken en in de woestijn van Arizona staan zo'n 700 passa- DEN HAAG De rust is te ruggekeerd op de financiële markten. De dollar stabili seert zich rond de 1,60 gulden en de meeste effectenbeurzen zagen de koersen weer licht aantrekken. Nu de eerste pa niek omtrent de dollar voorbij is, is er weer ruimte om naar de stroom bedrijfsresultaten te kijken. Voor Nederlandse bedrijven vielen de resultaten alleszins mee. Verder werd de afgelopen week bekend dat de Nederlandse economie met 1,5 procent per jaar blijft groeien. Spectaculair is dat allemaal niet, maar Neder land doet het daarmee heel wat beter dan bijvoorbeeld Duitsland, GrootBrittannië en de Verenigde Staten. De Amsterdamse effecten beurs reageerde nauwelijks op de stroom halfjaarcijfers die de fondsen de afgelopen week bekendmaakten. Op vrijdagochtend stond de koer- sindex op hetzelfde niveau als op maandag. Per saldo lever den de cijfers een beeld op van stijgende omzetten en achter blijvende winsten. De Neder landse ondernemingen vin den behoud van marktaan deel blijkbaar belangrijker dan winst op de korte termijn en geven daarmee aan over een gezond strategisch in zicht te beschikken. Hoe gro ter het marktaandeel, hoe meer er geprofiteerd kan worden van een aantrekken de vraag. De ondernemingen hebben dus een goede uit gangspositie behouden. Bo vendien zijn de meeste bedrij ven financieel gezond genoeg om de slappe tijd zonder pro blemen uit te zingen. De dollarkoers zorgde ook voor de nodige rust de afgelo pen week. Een ferme actie van de Britse regering, die aankondigde 20 miljard gul den te lenen om de koers van het pond te ondersteunen, maakte indruk. Aangezien het Britse pond zich in het zelfde schuitje bevindt als de dollar, straalde het effect van de aankondiging ook af op de dollarkoers. Daarnaast doken berichten op dat de zeven gro te industrielanden het nu wel welletjes vinden met de dol lardaling. Voor de markt een teken om het wat rustiger aan te doen met de specula- tiehandel. Het grote binnenlandse nieuws werd de afgelopen week gemaakt door Joep van den Nieuwenhuijzen, direc teur van Begemann en privé betrokken bij talloze onder nemingen. De reputatie van „mister clean" raakte defini tief besmeurd na de bekend making dat hij op grote schaal in aandelen HCS had gespe culeerd. Die speculatie was daarom zo kwalijk, omdat op die manier de koers van het aandeel fors kelderde. De la gere koers werd vervolgens als richtprijs genomen voor de uitgifte van nieuwe aande len. Van den Nieuwenhuijzen had zich verplicht een deel van die nieuwe aandelen te kopen. Door de koersdaling kreeg hij de niéuwe aandelen voor de helft van het bedrag dat hij er een dag eerder voor betaald zou moeten hebben. Of hij strafbaar is is nog de vraag, maar laakbaar is het allemaal wel. De bedrijven dokter heeft zich laten ken nen als een ordinaire specu lant die slechts op eigen ge win uit is en niet let op het be drijfsbelang. voor geen werk is. Voorheen schakelden vliegtuigbouwers dan over van civiele naar mili taire productie, maar die uit wijkmogelijkheid bestaat niet meer. Al met al is Farnborough steeds minder een vliegend cir cus van technische noviteiten geworden. Druk is het er nog al tijd wél. In de hallen hebben honderden kleine en grote be drijven standplaatsen die zich bezighouden met allerlei ran- dactiviteiten in de luchtvaart: ontwikkeling van elektronica, onderhoud, ombouwen, bemid deling en advisering bij koop en verkoop en noem maar op. Hier worden veel zaken gedaan. De luchtvaartshow wordt steeds meer een vakbeurs zoals er zo veel zijn. RIJSWIJK De arbeidsbureaus hebben in het eerste halfjaar van 1992 voor 71.659 mensen betaald werk gevonden. Dat zijn er ruim 12.000 meer dan in het eerste halfjaar van 1991. In totaal lieten 394.672 ingeschreven werkzoekenden (inclusief mensen met een baan die zich willen verbeteren) zich in het eerste halfjaar uitschrijven. Negen op de elf inschrevenen vindt derhalve zonder bemiddeling van het arbeidsbureau, op eigen kracht of bij voorbeeld via een uitzendbureau, betaald werk. Dat blijkt uit de halfjaarcijfers van het Centraal Bureau voor de Arbeidsvoorzie ning. In totaal overtrof het aantal inschrijvingen bij de arbeidsbu reaus het aantal uitschrijvingen in het eerste halfjaar met onge veer 42.000. Het landelijke beeld dat er gaandeweg meer vacatures via het arbeidsbureau worden vervuld is niet representatief voor regionale ontwikkelingen. In diverse gebieden ligt het aantal ver vulde vacatures tot 32 procent lager dan in de eerste helft van 1991. Met name gaat het dan om de volgende rayons: Groningen, Twente, Gooi- en Vechtstreek, Zeeland, Breda en Noord-Oost Bra bant. AMSTERDAM Uitgeverij Elsevier heeft een uitstekend eerste halfjaar achter de rug. De nettowinst steeg ruim 36 procent, het bedrijfsresultaat na belasting bijna 17 procent en het exploitatieresultaat bijna 31 procent. Voor het hele jaar handhaaft Elsevier de verwachting dat het be drijfsresultaat na belasting met ten minste 15 procent zal stijgen en de winst met 25 procent. Over 1991 bedroegen die uitkomsten respectievelijk 466,3 miljoen gulen en 384,8 miljoen gulden. In de halfjaarwinst van 195,7 miljoen gulden is een buitengewone bate als boekwinst op de verkoop van de deelneming in de radio- en tele visie-onderneming RTL4 van 54 miljoen verminderd met een voor ziening voor reorganisatiekosten opgenomen. In totaal steeg het buitengewone resultaat na belasting van 2,1 miljoen gulden tot 40 miljoen gulden. De vijftig grootste concerns van de wereld zijn in het toch al niet zo gunstige 1991 flink geteisterd door weg zakkende winsten - sommi ge concerns kwamen zelfs plotseling met forse verlie- Wat waren in dat jaar qua om zet die vijftig grootsten? Ik kreeg dezer dagen een lijst on der ogen, waaruit weer eens overduidelijk bleek, dat grote, groeiende omzetten en een be hoorlijke rentabiliteit lang niet Het Amerikaanse General Mo tors concern is weliswaar de lijsttrekker, maar slaagt er al enkele jaren niet meer in ook maar een kwartaal met winst af te sluiten. Erger is, dat de raad van bestuur de vooruit zichten voor de tweede helft van 1992 allesbehalve gunstig beoordeelt. Dat is echter tegen de achtergrond van de onafge broken stroom sombere be richten over de wereldecono mie niet verwonderlijk. Na General Motors neemt de Koninklijke/Shell Groep op de lijst de tweede plaats in. Daar op volgt met minieme achter stand als nummer drie het Amerikaanse olieconcern Ex- giganten levert eigenlijk wei- cerns op de lijst van vijftig. Die frank, het vijfvoudige van die xon. nig verrassingen op: elf zijn General Motors, Ford, winst voor dezelfde periode Toyota Motors, Daimler Benz, van 1991. Philins De Verenigde Staten14 Fiat, Volkswagen, Nissan Mo- De financieel sterke VAG- Japan11 tors (die 1992 met verlies zal groep is dit jaar uitgegroeid tot Philips Electronics uit Eindho- Duitsland8 afsluiten en 4000 medewer- het grootste autoconcern van ven is op de lijst gedaald van Frankrijk5 kers zal moeten ontslaan), Europa. Dit concern maakt be- plaats 28 naar plaats 29. Ook Honda, Renault, Chrysler en halve de eigen VW-types de dit concern blaakt bepaald niet Bij de resterende 12 concerns Peugeot (inclusief Citroen dus) merken Audi, Seat en Skoda. van gezondheid en verkeert zijn te vinden de Koninklij- in die volgorde. v naar alle waarschijnlijkheid fi- ke/Shell Groep en de Unilever, Waarnemers verwachten al en- c^za^worclen nancieel in een hachelijke posi- i i j 11 j. j i j niet enkele nieuwe modellen tie. En wat te denken van de j i_j -7 het verloren terrein m de Vere- vele andere high tech onderne- mingen die op het ogenblik GELD GOED ^rktkennLhetwijfdtoeS- worden blootgesteld aan een VnI Mvbl/ r,7AP j.. 7 j j 6 ter of VAG in dit streven zal moordende concurrentie. Door slagen die concurrentie worden zij in gedeeltelijk Nederlands en kele jaren een grote afvalrace Een geweldig succesnummer ve e geva en ge eis er oor gedeeltelijk Engels zijn. Italië, in de branche. Wie daarvan het van het Volkswagenconcern is prijsa ra en wmsaanas het Verenigd Koninkrijk, Zwit- slachtoffer zullen worden staat de Audi met een omzetstijging ing. ar ei er en e Serland en Korea zijn elk met nog niet vast, maar aangeno- van liefst 12,1 procent tot 8,6 apanse ony concei n zijn y twee namen vertegenwoor- men mag worden, dat Chrysler miljard mark in de eerste helft pisc e voor ee en van e digd. Philips Electronics is de en Porsche de race in hun hui- van 1992. Vooral buiten Duits- ries e gang van z en in eze enige 'zuivere' Nederlander, dige vorm niet zullen overle- land is de Audi populair - daar Het enige andere land met ven. Een ander twijfelgeval is werden 135.031 stuks ver- slechts een naam op de lijst is NedChr ofwel de Nederlandse kocht, wat neerkwam op een Opvallend is, dat drie takken Venezuela; het olieconcern Pe- Volvo. stijging met 21,6 procent ten van nijverheid de lijst over- troléos. Verder zullen autoconcerns opzichte van dezelfde periode heersen. Dat zijn de auto-in- het leven laten die niet uit- van 1991. dustrie met elf concerns, de munten door een gróte pro- olie-winning en -raffinage met duktiviteit. Dollar tien en chemie met zes. En dat De auto heeft zich langzaam De sterkste Franse autoprodu- Eiuiiai zijn nu juist drie branches die maar zeker ontwikkeld tot het cent is ongetwijfeld het staats- Een groot probleem voor de ex- de wind allesbehalve mee heb- populairste vervoermiddel ter bedrijf Renault, die in de eerste porterende Europese industrie ben. wereld. Daarom wil ik hier iets helft van 1992 zijn winst voor in het algemeen is uiteraard de Een splitsing van de lijst naar dieper ingaan op het recente belasting zag stijgen tot Fran- extreem lage dollarkoers, de nationaliteiten van de vijftig wedervaren van de elf autocon- se frank 5,4 miljard Franse waardoor transacties met vele landen moeilijk, zo niet onmo gelijk zullen worden. Ander zijds valt op, dat de verkopen van Chrysler in Europa door die zwakke dollar zich in op gaande lijn kunnen bewegen. Een vraag van geheel andere orde is natuurlijk in hoeverre de Europese auto-industrie de gevolgen van de huidige reces sie te boven zal komen. Enkele jaren geleden toen die indus trie nog bloeide en groeide, werd de verwachting uitge sproken dat hooguit vier Euro pese autoconcerns goede over levingskansen zouden hebben. Daimler Benz, Renault en Volkswagen zijn vermoedelijk niet stuk te krijgen. Maar ver der? Gek eigenlijk, dat de En gelse auto-industrie met be roemde merken als Jaguar en Rolls Royce helemaal niet meer in het verhaal voorkomt. Engelse merken zullen wel naar de Amerikanen en Japan ners gaan. Twijfelachtig is ook of Volvo en NedCar overle vingskansen hebben. En tenslotte. Buiten beschou wing zijn hier gebleven de Eu ropese bedrijven van de Ameri kaanse giganten Ford en Gene ral Motors. Ford behaalt hier redely ke resultaten, terwijl General Motors dankzij het succesnummer Opel de verlie zen van het Amerikaanse moe derconcern nog enigszins bin nen de perken weet te houden

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13