Japanse Opel gaat door dik en dun OPEN DAG OP DE BOUWPLAATS Duitsland voor maffia nieuw werkterrein en kweekvijver voor talent DAN PLAATST U TOCH GEWOO EEN ADVERTENTIE... ■81 Auto OVERHEID BEDERFT GOEDE START MONTEREY weten wat gebeurt KOMKUKEN EN VERGELUKEN OP DE BOUWFONDS OPEN DA6 EcidóC <S0WUwt mir f Leidse Courant vrijdag 4 september 1992 Zescilinder voor Vectra en Calibra Sliedrecht In het voorjaar in troduceert Opel een geheel nieuwe 2.5 liter zescilinder mo tor met vier kleppen per cilin der. De V6 zal in eerste instan tie worden toegepast in de Vec tra en de Calibra. De motor le vert een maximaal vermogen van 125 kW/170 pk bij 6000 toe ren per minuut. De V6 zal tot de zuinigste in zijn klasse beho ren. De motor wordt gebouwd in Ellesmere Port in Engeland. Renault en Peugeot gaan samen recyclen Parijs Renault en Peugeot gaan samen auto's recyclen. De nog te bouwen recylingfabriek ten zuiden van Parijs moet straks per dag 200 afgedankte wagens verwerken. De herwin- ningsfabriek van Renault en Peugeot wordt de grootste in Frankrijk. Olie, remvloeistof fen, plastics en rubberen onder delen van de auto's worden als grondstof voor de bouw ge bruikt. Het schuimplastic uit de zittingen van de verbruikte Re- naults en Peugeots komt straks als isolatiemateriaal in spouw muren. Autofabrikanten VS in strijd tegen Japan Detroit In hun strijd om de Japanse concurrentie beter aan te kunnen, hebben de drie Ame rikaanse autofabrikanten hun krachten gebundeld. General Motors, Ford en Chrysler heb ben een consortium opgericht, de United States Council for Automotive Research (US- CAR). Door gezamenlijk onder zoek en ontwikkeling wil US- CAR de afzonderlijke produk- tiekosten van de drie partners omlaag zien te brengen. Het af gelopen jaar hebben de grote drie gezamenlijk een recordver- lies van 15 miljard geleden. Door de naam Isuzu te veranderen heeft Opel er op een simpele manier luxe en puike terreinwagens bij gekregen. De opvolger van de Isuzu Trooper heet nu Opel Monterey (vernoemd naar een plaats in de VS) en het is de eerste Opel die uit Japan komt. door Henk Lambregtse De gezichten stonden op vro lijk. Logisch, want het was feest. Per slot van rekening ge beurt het niet dagelijks dat er een nieuwe Opel wordt geïntro duceerd. En wat voor één. Met de Monterey (spreek uit: mon- te-ree) stormt Opel zonder er echter zelf veel voor te hebben gedaan - alleen het naamplaat je werd gewijzigd - zo maar de wereld van luxe terreinwagens binnen. In dit wereldje werd tot nu toe de dienst uitgemaakt door ter reinreuzen als Range Rovers, Nissan Patrols, Mitsubishi Pa- jero's en Toyota LandCruisers en, hoewel een stuk duurder, de Merecedes-Benz G's (Gelande wagen). In dit rijtje was slechts een zeer bescheiden rol wegge legd voor de Isuzu Trooper. Daarin komt nu pijlsnel veran dering. Wat is namelijk het ge val? Isuzu is voor nagenoeg veertig procent eigendom van General Motors, waarvan Opel een volle dochter is. De merk naam Opel staat in Europa als een huis en hoe goed de produk- ten van Isuzu ook mogen zijn, als merk stelt het hier niet zo erg veel voor. In het thuisland Japan des te meer, want zo is Isuzu de grooste fabrikant van vrachtauto's. Stichting LEZEN, Keizersgracht 391, 1016 EJ Amsterdam In Europa is Isuzu voorname lijk bekend van de Campo, een pick-up al dan niet met vier- wielaandrijving en de Trooper, een luxe terreinauto met in- en uitschakelbare vierwielaandrij- ving. In beide segmenten was Opel nog niet vertegenwoor digd. Door de naam Isuzu te veranderen in Opel heeft het Duitse merk er nu in één klap twee nieuwe types bij. Boven dien, zo luidde de redenering bij GM, zou de naamsverandering wel eens een gunstig effect kun nen hebben op de verkopen van de Isuzu-produkten. Niet verkeerd Geen verkeerde gedachte. Bij General Motors Nederland hebben de verkopen van de Opel Campo reeds de stoutste verwachtingen overtroffen. De Opel-dealers verkopen inmid dels ruim twee keer zoveel Opel Campo's (van ongeveer 900 naar ongeveer 2000) als toen de wagen nog Isuzu Campo heette. Bij de Trooper heeft Opel met naamswijziging gewacht tot zijn opvolger. Deze is eind vori ge week in Noorwegen onder de naam Opel Monterey voor de Nederlandse markt geïntrodu ceerd. Zo op het eerste gezicht leek deze Opel 'voor dik en dun' in ons land een gouden toekomst tegemoet te gaan. De overheid heeft die gedachte echter be hoorlijk bedorven door aan te kondigen dat onder meer ter reinauto's volgend jaar niet meer op het goedkope grijze kenteken verkocht mogen wor den. Op de aanschafprijs van de goedkoopste Monterey is het verschil in grijs en geel ruim 22.000, los van de lagere we- foto Henk Lambregtse Vooral driedeurs Montrey RS turbodiesel staat door zijn korte wielbasis in het ruige terrein zijn mannetje. Van de ongeveer 9000 stuks die vorig jaar werden verkocht wer den er 7500 op grijs kenteken gezet. Volgend jaar zullen er nog slechts vierduizend zijn. General Motors Nederland heeft dan ook de verwachtingen ten aanzien van Monterey dras tisch moeten bijstellen. In plaats van ruim vijfhonderd denkt GM nu slechts 250 Mon terey's in tweepersoonsuitvoe ring in ons land te kunnen ver kopen. Overuren Alsof de overheid het feestje van Opel nog niet genoeg had bedorven, deden de weergoden er in Noorwegen nog een schep je bovenop door het bakken uit de hemel te laten regenen. Zel den hebben we in korte tijd zo veel kleine langgerekte water valletjes zien aanzwellen tot woedende en alles met zich meesleurende watervallen. De ruitenwissers hebben twee dagen lang overuren gemaakt. Noorwegen heeft niet alleen vele bergen en schitterende fjorden, maar ook vele (lange) tunnels. Daardoor kregen de ruitewissers regelmatig rust pauzes. Door het spelletje 'aan- uit aan-uit' kwam wel aan het licht dat de plek voor de bedie ning van de ruitenwissers ver keerd is gekozen. Voor het overige zijn we zeer enthousiast over de Monterey, die zowel in een korte driedeurs als in een lange vijfdeurs versie kan worden geleverd. Bij beide typen kan worden gekozen uit een 3.2 liter 24-kleps benzine motor en een viercilinder 3.1 li ter turbodieselmotor met inter- koeler. De dieselmotor maakte zonder meer de meeste indruk. Beide machines beschikken over een maximum koppel van 260 Nm. Alleen bereikt de die sel zijn maximale trekkracht bij 2000 en de V6 bij 3750 toeren per minuut. In topsnelheid is de V6 met 170 km/u de diesel met 150 km/u de baas. Ook zijn de acceleratiecijfers van de V6 (0 tot 100 km/u in 13,6 seconden tegen 0 tot 100 in 16.4) iets be- Alle modellen hebben stuurbe krachtiging, die echter rond de middenstand wat vaag aan deed. In zwaar terrein bewees zij echter onmisbaar te zijn. In combinatie met het fijn in de hand liggende en met leder be klede stuurwiel, laten de Mone- terey's zich zeer soepel door het zwaarste terrein loodsen. De vierwielaandrijving is in- en uitschakelbaar en bij de korte versies moeten de vrijloopna- ven (noodzakelijk voor de vier wielaandrijving) met de hand worden in- en uitgeschakeld. Bij de lange versies gebeurt dat automatisch. Terreinfreaks geven echter de voorkeur aan het echte hand werk. Dit komt omdat bij het achteruitrijden de automati sche vrijloopnaven even uit schakelen, waardoor de vier wielaandrijving over een korte afstand ontbreekt. In kritieke situaties is dit een nadeel. Bij tweewielaandrijving (lees: ach terwielaandrijving) is het ver standig de vrijloopnaven in ver band met het hoge brandstof verbruik uit te schakelen. Hoe wel bij de Monterey's het accent op luxe ligt, zijn het puike ter reinwagens. Opvallend was goede vering. ABS Standaard heeft de RS (st lil voor korte wielbasis) en de l (lange wielbasis) een antibl1( keerremsysteem (ABS) en ventileerde schijfremmen ro om. De zescilinder injectiei ,e tor heeft een inhoud van 3 cm3 en de 24 kleppen wori bediend door twee bovenligg de nokkenassen. Zijn maxira vermogen van 130 kW/177 bereikt hij bij 5700 toeren, nieuw ontwikkelde direct in (I spoten turbodiesel heeft een houd van 3059 cm3 en maximum vermogen van kW/114 pk bij 3600 toeren, de krachtbronnen kunnen aanhanger met een gewicht drie ton trekken. De benzinemotor verbruikt papier op de normale weg met uitgeschakelde viervi --aandrijving gemiddeld 1 0{ Bij de diesel is dit 1 op 9. In terrein zal het verbruik ze£ hoger uitvallen. Tot tenminste 1 januari wg [e de Monterey nog op grijs kei [f Jcen geleverd, dus als tweej ,v soons auto met een vlakke la ie vloer. De prijzen zijn dan pectievelijk voor de dies r( 54.950 en 62.950 gulden btw (excl. ƒ46.371 ƒ53.122). Voor de diesels geel kenteken moet 77.045 pectievelijk 87.700 gulden btw. worden betaald. Voor de benzine uitvoering moet op grijs kenteken 55. gulden incl. btw. 47.315 e btw) en 63.950 gulden incl. b n, 53.966 excl. btw) op ti worden gelegd. Op geel kei^ ken kosten zij achtereeni gens 75.780 en 86.435 guldei In zowel de korte als de la versie kan heel wat bagage v den meegenomen die zich makkelijk laat in- en uitlad ((j Dat komt door de handige terdeur, die zich in twee ged ten laat openen. De lange sie is tegen bijbetaling 2', uit de breiden tot zeven soons. Tegen betaling van c gulden behoort een vierti pj automatische versnellingsP ook tot de mogelijkhede ROME De maffia is bezig Duitsland te infiltreren. Piz zeria's blijken vaak te funge ren als dekmantel van de ge organiseerde misdaad, die haar aanhang recruteert uit de omvangrijke Zuiditaliaan- se kolonie in Duitsland. In een vertrouwelijk rapport van het Bundeskriminalamt (BKA), de Duitse federale re cherche, dat uitgebreid wordt aangehaald in Der Spiegel van deze week, wordt een schrikba rend beeld geschetst van de op mars van de maffia in Duits land. Dat de tentakels van de Sici- liaanse octopus tot over de Al pen reiken, was al langer be kend. Maar de afgelopen weken is Duitsland nog eens extra met de maffiose dreiging geconfron teerd door de moord op rechter Paolo Borsellino die op 19 juli in Palermo samen met zijn vijf lijf wachten werd opgeblazen door een autobom. In de weken voor zijn dood heeft Borsellino in de gevangenis van Stammheim verscheidene maffiosi onder vraagd. Volgens Der Spiegel was hij in samenwerking met het BKA een 'verrassingsaan val' op de Duitse steunpunten van de maffia aan het voorbe reiden. De politie vermoedt daarom, dat zijn moordenaars uit Duitsland afkomstig zijn, terwijl bovendien bekend is ge worden dat rechter Giovanni Falcone, die een maand voor Borsellino omkwam bij een niet lang voor zijn dood een dreigbrief heeft ont vangen uit Wiesbaden. Het 'Duitse spoor' wordt ge volgd sinds 21 september 1990, toen in de Zuidsiciliaanse stad Agrigento de antimafïlarechter Rosario Livatino door een com mando van vier schutters werd vermoord. Livatino was een proces aan het voorbereiden te gen elf maffiosi uit het nabijge legen Palma di Montechiaro, een stadje van 25.000 inwoners waar de maffia een waar schrik bewind uitoefent en waar in een bendeoorlog tussen rivaliseren de clans zijn in vijfjaar tijd-al 58 moorden zijn gepleegd, zonder dat er één dader is gevonden. Twee van de moordenaars van Livatino bleken Sicilianen uit Palma di Montechiaro die al ja ren lang officieel werkten in een pizzeria in Leverkusen ten noorden van Keulen. Borsellino die het onderzoek naar de moord op zijn collega van meet af aan had gevolgd, is erin ge slaagd om hen aan het praten te krijgen. Zijn bevindingen, sa men met onder meer de beken tenissen van een de weinige Duitse vertrouwelingen van de maffia, hebben de Duitse politie in staat gesteld om de activitei ten van maffia en aanverwante organisaties in Duitsland in kaart te brengen. In de afgelopen drie jaar zijn in verschillende delen van Duits land 68 onderzoeken uitge voerd naar Italiaanse criminele groepen. In 25 gevallen ging het daarbij om leden van de Sici- liaanse maffia, terwijl de Napo- litaanse camorra en de Calbrese 'ndrangheta respectievelijk 17 en 16 keer vertegenwoordigd waren. In 15 gevallen betrof het leden van de Sacra Corona Uni- ta, de snel groeiende Apulische maffia, terwijl van 14 groepen de herkomst niet duidelijk,was. Uit het BKA-rapport blijkt, dat „Duitsland voor de maffia geen witte vlekken meer heeft". In de meeste gebieden hebben de criminele organisaties het werkterrein onderling ver deeld, maar in steden als Keu len en Mannheim is een bloedi ge strijd gaande tussen Itali aanse bendes onderling. De manier waarop de maffia zich in Duitsland heeft genes teld, vertoont grote overeen komst met het ontstaan van de Amerikaanse tak van Cosa No stra aan het begin van deze eeuw. Met de massale immigra tie van Italiaanse 'gastarbei ders' in de vijftiger en zestiger jaren kwamen ook leden van beruchte maffiafamilies mee. Eenmaal gevestigd in Duits land zetten die hun oude activi teiten voort door pas aangeko men landgenoten af te persen en geld te lenen tegen woeker rente. De slachtoffers durven daarvan geen aangifte te doen uit vrees voor represailles zodat de omerta, de absolute zwijg plicht, ook voor de Italianen in Duitsland geldt. In het Beierse stadje Kempten oefenen dertig maffiosi uit Pal ma di Montechiaro zo een schrikbewind uit over 1500 landgenoten. Medewerkers van het BKA schatten verder, dat in steden als Frankfurt en Mün- chen 50 tot 80 procent van de Italiaanse middenstanders geld betaalt aan maffiose afpersers. Net als in Italië hebben ook de in Duitsland werkzame maffio si de opbrengsten daarvan geïn vesteerd in andere ilegale acti viteiten, zoals drugshandel, val semunterij en diefstal van au to's (die in Sicilië van nieuwe nummerplaten worden voor zien en daarna in de meeste ge vallen naar Oost-Euopa geëx porteerd). Het daaruit voortko mende zwarte geld wordt ten slotte gebruikt voor de aankoop van onroerend goed, met name in het voormalige Oost-Duits- lapd. Duitsland is daarmee voor de maffia tegelijk een uitvalsbasis, een nieuw werkterrein en een kweekvijver voor jong talent ge worden. Kort na de moord op Borsellino waarschuwde de president van het BKA, Hans- Ludwig Zachert, dat de maffia zelfs in de Duitse politiek. Zachert heeft aangedrongetd „buitengewone maatregel di tegen de Italiaanse misd k gers. Voor een deel is hij da st tegemoet gekomen door Bundestag die onlangs een heeft aangenomen tegen witwassen van zwart geld, wijl een andere recente w( s politie ruimere mogelijkhi biedt tot het afluisteren vai lefoongesprekken. Het dag La Repubblica meldde onli i tenslotte dat de missie van sellino in Duitsland wordt v In gezet door een medewerker de vermoorde rechter, die 0 begrijpelijke redenen anoi wenst te blijven. Bouwfonds Woningbouw, één van Nederlands groot ste autoriteiten op het gebied van woningbouw, houdt zaterdag 5 september (van 11.00 tot 15.00 uur) een uiterst informatieve Open Dag, over wonen in Alphen aan den Rijn. Op de bouwplaats in de zeer gewilde Ecoloma kenmerkt zich door milieubewuste bouw en een speelse stijl, waarin door de inschakeling van 9 architecten vrijwel elk bouwblok een ander aanzien heelt Bakker en Boots: Geschakelde woningen met een uitzonderlijk goede warmte-isolatie. In 2 typen, beide met aangebouwde berging en 3 PnjsPvana7ca. f 197.000,- v o.n. Moehrlein: 2-onder-l-kap woningen met een woningbrede serre, een ruime badkamer met ligbad en aparte douche, 2 of 3 slaapkamers, zol der en carport. Veel aandacht voor zonne-energie. Mogelijkheden tot uitbouw. Prijs vanal ca. f 268.000,-v o.n. wijk Kerk en Zanen (achter het station) realiseert Bouwfonds "Plan Kerk en Zanen" en "Plan Ecolonia". Alle hier beschreven woningtypen zijn nog te koop, maar door de grote belangstelling is de verwachting dat de keus niet lang meer zo uitgebreid zal zijn. gebouwd. Ontwerpen van verschillende architecten geven de wijk ei speels en levendig karakter Type Z3: Geschakelde ruime woningen Prijs ca. f 240.000,- v.o.n. Type Z2: lijkt op Z3, maar iets bescheidener uitgevoerd. Prijs ca. f 195.000,-v.o.n. Type G1 t/m G8: Geschakelde woningen, met een levendig uiterlijk, gevarieerde gevelpartijen met gespiegelde gevels. Prijs ca. f 191.000,-v on. A4 en A5: Geschakelde Eeo-Plus woningen, gelegen aan een fraai in Prijs ca. f 227.000,- v.o.n. -1-kap woningen met garage Z6 geschak f 270.000,-v Bear: 2-onder-l-kap woningen, geschakeld met extra aandacht voo energiezuinig en ecologisch verantwoord bouwen en wonen. Prijs ca. f 183.000,-v.o.n. Alberts en van Huut: Geschakelde woningen veelal met garage e extra aandacht voor lange levensduur Prijs ca f257.000,-v.o.n. MEER INFORMATIE*, 00K NA DE OPEN DAG: 's woensdags van 14.00 tot 17.00 uur en 's zaterdags van 11.00 tot 15.00 uur in het informatiecentrum Ecolonia/Kerk en Zanen volg de borden naar en in de wijk). Of telefonisch bij: Bouwfonds Verkoopkantoor Rotterdam Tel. (010) 4 13 65 10, Van 't Hof Makelaardij, Alphen a/d Rijn Tel, (01720) 9 37 43, Rob Muns' Makelaarshuys, Alphen a/d Rijn Tel. (01720) 9 39 42. Vanwege het speciale karakter van Plan Ecolonia kunt u voor meer informatie over dit plan uitsluitend contact opnemen met Bouwfonds Verkoopkantoor Rotterdam Tel. (010) 4 13 65 10. Een project van B O U Wf O lldS Woningbouw EILIG MET HET BOUWFONDS Want met een rubrieksadvertentie, 'regelkleintje' in de Leidse Courant bereikt u 30.000* koopkrachtige lezers. De aangewezen weg bij kopen of verkopen, bij huren of verhuren, voor vraag en aanbod-. Wij maken het u gemakkelijk een 'regelkleintje' te plaat- Zet uw tekst in onderstaande vakjes - één letter, letter teken, cijfer of spatie per vakje - en in een oogopslag kunt u in de laatste kolom zien wat de advertentie gaat kosten**. De prijzen zijn inclusief 6% BTW. Als u de advertentie zonder tekstwijziging 3 plaatst binnen 7 dagen, dan hoeft u maar voor 2*/2 te betalen. Tussentijds annuleren is niet mogelijk. N.B. U kunt ons ook bellen: 071 - 141905 Bron Summo Scanner le kwartaal t/m 4e kwartaal 1991 De tarieven gelden niet voor de rubrieken: Personeel gewaagd, rend goed gewaagd/aangeboden, Zaken en financieringen, Aul m.u v. auto's t/m f3500,-, Postorders en Bednjfsobjecten 1992 plaatsen P 2 1 f 4,61 fl 2 f 4,61 fl 3 f 4,61 fl 4 f 6,15 fll 5 f 7,69 fl! 6 f 9,22 f2 7 f 10,76 f2! 8 f 12,30 fa 9 f 13,83 f3 10 f 15,37 f 3! x plaatsen, datum f Rekening zenden aan: Stuur deze bon minimaal 2 dagen voor plaatsings datum in een open envelop, zonder postzegel naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden Brieven onder nummer 4,77) worden afgehaa Brieven moeten 4,77) worden verzonden. Bewijsnummers toezenden(f 3,71). Kleintje plus 6,10), uw advertentie incl. t kaderlijn per plaatsing. (Aankruisen wat van toepassing is).

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8