Seponering voorkennisaffaire HCS wenselijk" enetton maakt winst en diversificeert Opleving pond en dollar na truc Britse regering 7 Economie Gist ziet winst flink stijgen romovendus financieel strafrecht: Zomer doet KBB de das om Jaarresultaten grote Japanse ondernemingen opnieuw omlaag Australië wil actie tegen graansubsidies vin Maxwell failliet grootste schuldenaar DEN Kevin Maxwell, de jongste zoon van de ;jaar overleden uitgever Robert Maxwell, is gis- i door het Britse hooggerechtshof failliet ver- Hij heeft een schuld van ruim 400 miljoen (1,25 miljard gulden) en is daarmee de grootste denaar uit de Britse geschiedenis. Maxwell t beschuldigd van samenzwering en fraude. De lachten hangen samen met financiële malver- binnen het Maxwell-concern. Maxwell zegt ihulden niet te kunnen afbetalen. Hij zei giste- len hij door het hof werd verhoord niet of hij ider verantwoordelijk hield voor zijn financiële lemen. Kort nadat hun vader vorig jaar novem- lod in zee werd gevonden en de financiële pro- in van het Maxwell-concern aan het licht wa- ikomen werd een hele reeks juridische stappen omen tegen Kevin Maxwell en zijn broer Ian. Bundesbank weerstaat druk tot renteverlaging FRANKFURT/DUBLIN - De Bun- desbank heeft gisteren op haar twee wekelijkse vergadering ondanks toe nemende binnenlandse en buiten landse druk tot verlaging van de Duitse rente besloten om de tarieven te handhaven. Diezelfde dag schaar de de Ierse minister van financiën, Bertie Ahern, zich in de groeiende rij critici van het strakke monetaire be leid van de Duitse centrale bank. Ahern zei dat voor hem het omlaag brengen van de rentetarieven in Eu ropa prioriteit zal hebben bij het overleg van de EG-ministers van fi nanciën het komende weekeinde in de Engelse stad Bath. Finland en Denemarken leggen brug-conflict bij HELSINKI Finland en Denemarken heb ben hun conflict dat was ontstaan naar aan leiding van de voorgenomen aanleg van een brugverbinding over de Grote Belt bijgelegd, zó heeft het Finse ministerie van buitenland se zaken laten weten. Finland was bang dat het project, bestaande uit spoor- en wegver bindingen over enkele bruggen en door tun nels, de export van zijn olieboorplatforms zou belemmeren. Denemarken heeft die vrees af gekocht. Het betaalt Finland eenmalig een bedrag van bijna 30 miljoen gulden. Het In ternationale Gerechtshof in Den Haag zou op 14 september een hoorzitting aan de kwestie wijden. Finland heeft nu zijn klacht bij het Hof ingetrokken. Nettowinst Ahold 9 procent omhoog ZAANDAM Het detailhandelsconcern Ahold heeft in de eerste zes maanden van dit jaar ver geleken met de eerste helft van 1991 een negen procent hogere nettowinst behaald van 153,5 miljoen gulden. In het tweede kwartaal steeg de nettowinst met 6 procent tot 68,4 miljoen gul den. Per aandeel is de winst gestegen van 2,85 gulden tot 3,02 gulden in het eerste halfjaar en van 1,30 gulden tot 1,35 gulden in het tweede kwartaal. Dit heeft het concern gisteren be kendgemaakt. Er wordt een interimdividend beschikbaar gesteld van 0,30 gulden en 12 dol larcent in contanten of 1 procent in aandelen ten laste van de agioreserve. De eerder uitge sproken verwachting dat het resultaat na belas tingen in 1992 zal toenemen ten opzichte van 1991 wordt gehandhaafd. DELFT Het biotechnologieconcern Gist-brocades heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een winst uit ge wone bedrijfsuitoefening behaald van 42,8 miljoen gulden, 18 procent meer dan vorig jaar in die tijd. Per aandeel bedroeg het resultaat 1,25 gulden te gen 1,06 gulden vorig jaar, zo heeft de onderneming gisteren bekendge maakt. De raad van bestuur handhaaft de ver wachting dat het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening in belangrijke mate zal toenemen. De dollarkoers kan echter nog roet in het eten gooien. „Gelet op de huidige ontwikkeling van de dollarkoers kan het resultaat over het tweede halfjaar wel eens een gerin gere stijging te zien geven dan over het eerste halfjaar", aldus een woordvoer der. Verder werd bekend dat Gist in princi pe overeenstemming heeft bereikt met het Indiase bedrijf Max India over de oprichting van een gezamenlijke on derneming op het gebied van antibioti ca, die op 1 januari 1993 van start zal gaan. Het biotechnologieconcern meldde tevens dat de enzym-activitei ten op korte termijn worden gebun deld in een nieuwe divisie, die wordt samengesteld uit de huidige Ibis-divi sie, de strategische bedrijfsgroep Food Enzymes en de Agro Business Group. De bundeling is een rechtstreeks ge volg van het grote belang van de en zym-technologie voor de onderne ming, aldus Gist. Pljjl IEGEN De kans dat J|| van den Nieuwenhuy- M n consorten zich voor de er moeten verantwoor- voor de massale dum- van aandelen HCS iology op 31 juli vorig s uiterst klein. ïandel met voorkennis is 1 sprake, terwijl veroorde- ip basis van koersmanipu- juridisch gezien eveneens gesloten. Seponering ligt pui ïeest voor de hand omdat erlaiak strafrechtelijk zeer ge- nam liceerd ligt. Dat zegt mr. kwal Doorenbos (27), die woens- ndeijan de Katholieke Univer- in Nijmegen hoopt te pro- ren op het proefschrift mcieel Strafrecht", jnbos noemt seponering meest wenselijke uit- Misbruik van voor- ergieis is in Nederland nog voor de rechter geweest. Blo vraagt om een klassieke zaak aan de hand waarvan de strafbepaling duidelijk kan worden geïntepreteerd. HCS is beslist geen affaire waarop je geheid kunt scoren". Mocht het openbaar ministerie (OM) de zaak toch vervolgen, dan nog acht de promovendus een rechtszaak nagenoeg uitge sloten. „Een schikking is aan trekkelijker. De verdediging zegt: ik weet niet of de rechter streng zal zijn. Bovendien: een strafzaak schaadt je imago als ondernemer pas echt. Terwijl het OM zal zeggen: is het eigen lijk wel voorwetenschap? In dergelijke moeizame gevallen is een schikking ideaal". De jurist in Doorenbos smult zichtbaar van wat doorgaat voor de meest omvangrijke koersmanipulatie in de historie van de Amsterdamse effecten beurs. De „koersorkestratie" bevat juridisch gezien veel on derwerpen waarover de toe komstige advocaat zich de afge lopen vier jaar heeft gebogen. „Alles zit erin: koersmanipula tie, wellicht misbruik van voor wetenschap, tuchtrecht. Het ontbreekt er nog maar aan dat particulieren een proces gaan Doorenbos' proefschrift, bin nenkort via uitgeverij Kluwer in de boekwinkel te verkrijgen, beslaat alle strafrechtelijk ge sanctioneerde voorschriften uit de bank- en effectenwetgeving. Door smaakmakende affaires als Center Pares, Effectenbank Van der Hoop, NMB Postbank, HCS én de Europese eenwor ding heeft deze wetgeving de laatste tijd sterk aan actualiteit gewonnen. De auteur inventariseerde niet alleen, hij geeft ook commen taar en reikt de wetgever voor stellen aan tot verbetering van bestaande wetteksten. De aan bevelingen moeten het rechters eenvoudiger maken financieel strafrecht toe te passen. Momenteel wordt in ons land slechts mondjesmaat een beroep gedaan op financieel strafrecht. Dat zou volgens Doorenbos verband kunnen houden met de geringe aan dacht van justitie voor de „nog al specifiek getinte financieel- economische delicten", maar ook met „een generaal-preven- tieve werking". „Een goede naam in de financiële wereld is heel wat waard. Werkelijk ma lafide lieden malen daar minder om. Voor hen is een beroep op het strafrecht onmisbaar". Eén van de wetswijzigingen die Doorenbos voorstaat betreft de omschrijving van het begrip koersmanipulatie. Momenteel maakt iemand zich volgens het Wetboek van Strafrecht daar aan alleen schuldig wanneer hij/zij zich bezighoudt met „het verspreiden van een leugenach tig bericht met het oogmerk de koers van effecten te beïnvloe den". Doorenbos vindt de toevoeging „hetzij door listige kunstgrepen of bedriegelijke middelen" noodzakelijk, omdat manipula tie door handelsprakrijken in plaats van „het verspreiden van een leugenachtig bericht" mo menteel niet kan worden be straft. Een goed voorbeeld daarvan noemt hij de „koersorkestra tie" door Joep van den Nieu- wenhuyzen. De president-di recteur van het industriële con glomeraat Begemann partici peert privé in het noodlijdende automatiseringsfonds HCS Technology en probeerde op 31 juli vorig jaar met medeweten van Eric Albada Jelgersma en Leon Melchior de koers van dit aandeel te drukken door middel van de verkoop van meer dan vier miljoen aandelen. Samen met ABN Amro, NMB Post bank en Crédit Lyonnais Bank Nederland (CLBN) stond dit trio op het punt voor 127,5 mil joen gulden nieuwe aandelen HCS te verwerven tegen een prijs afhankelijk van de koers op 1 augustus. Oftewel; hoe la ger de koers, hoe meer aande- Ongelijkheid Die tactiek leek te lukken. De koers daalde van vier naar twee gulden. Maar de grootaandeel houders rekenden buiten de waard: Piet van Outersterp, de voormalige commissaris voor de notering die de handel door haalde. De beursscheidsrechter meldde dat er sprake was van handel met voorkennis. Een be schuldiging die tevens was ge richt tegen NMB Postbank en CLBN. Deze banken zouden forse baisse-posities hebben op gebouwd in HCS, waarmee zij speculeerden op een koersda ling. De commissie van beroep van de beurs achtte Van den Nieu- wenhuyzen en de zijnen niet schuldig aan koersmanipulatie, noch aan misbruik van voorwe tenschap. Er was volgens de commissie alleen sprake van „ongelijkheid van informatie" en „koersorkestratie". Doorenbos meent dat die laat ste term bewust is geïntrodu ceerd om het beladen woord manipulatie niet te hoeven ge bruiken. „Ik denk dat hier toch duidelijk sprake is van koers manipulatie. Maar dat is nog niet strafbaar. Het gaat hier om manipulatie van koersen door handelspraktijken. De wetge ver eist echter nadrukkelijk 'leugenachtige berichtgeving'. Door de toevoeging 'hetzij door listige kunstgrepen of bedriege lijke middelen' wordt vervol ging wel mogelijk". Mocht het OM al tot vervolging over gaan dan zou dat volgens Doorenbos noch op basis van koersmanipulatie, noch, zoals nu, via misbruik van voorwe tenschap tot een veroordeling kunnen leiden. RT HEERING tE De combinatie van ihising en agressieve re- e, die de familie Benet een persoonlijk fortuin naar schatting 2,5 mil- gulden heeft opgeleverd, k dit jaar weer succesvol iken. ijl de textielsector in zijn neenheid met zware pro- en te maken heeft, heeft de tton Group over het eerste ster van dit jaar 15 pro- meer winst gemaakt dan in fde periode van 1991. De iwinst bedroeg 138 miljoen gulden, ofwel 6,8% van de om zet in de eerste helft van het jaar. Benetton, dat inmiddels over circa 8000 verkooppunten in de wereld beschikt, verwacht over 1992 een omzet van 3,8 miljard gulden te halen, 10 procent meer dan vorig jaar. Textiel is nog wel de ste, maar al lang niet meer de enige activiteit van de vier on dernemende Benettons (drie broers en een zuster). Vermoe delijk om zich te wapenen tegen een dreigende crisis in de tex tielsector, is de firma druk be zig om haar activiteiten uit te breiden. Niet meer, zoals enke le jaren geleden, in financie ringsmaatschappijen en onroe rend goed, een experiment dat niet erg gelukkig is afgelopen. Maar in de dichterbij de kernac tiviteit gelegen sector van sportkleding- en attributen. De afgelopen driejaar heeft Be- netton een serie merken over genomen: het Italiaanse Nordi- ca (skischoenen en -kleding), en Asolo (bergschoenen); het Oos tenrijkse Kastle (ski's en moun tain bikes); en in de VS Prince (tennisrackets) en Rollerblade (skateboards en rolschaatsen). Al deze bedrijven die dit jaar naar verwachting een geza menlijke omzet van 1,7 miljard gulden zullen halen, worden in oktober samengevoegd onder de noemer Benetton Sportsys- tem. Onder die naam zal waar schijnlijk een beursnotering volgen in New York of Tokio. Dat betekent overigens niet dat de aandeelhouders invloed zul len krijgen op de bedrijfslei ding. De familie, die van de eveneens op de beurs genoteer de Benetton Group nog altijd 80 procent van de aandelen bezit, houdt de teugels strak in han den. De beide poten van het Benet- ton-imperium worden, samen met Testactiviteiten als de fa bricage van brillen (United Op tical) en de exploitatie van win kels en landerijen samenge voegd onder de familieholding Edizione. President-directeur van Edizione, een kolos met een totaalomzet van meer dan 5,5 miljard gulden, is Gilberto Be- netton. Hij is de rustige jongere broer van de exuberante Lucia no Benetton, die zijn activitei ten voor de firma aanzienlijk heeft verminderd sinds hij op 5 april van dit jaar tot senator is gekozen op de lijst van de Itali aanse Republikeinse Partij. Bij zijn kandidaatstelling verklaar de Benetton dat hij zijn parle mentaire werk niet als een bij baantje zou beschouwen en in derdaad verschijnt zijn naam regelmatig in de politieke kro niek. Hoewel Luciano naar bui ten toe het gezicht van de firma blijft bepalen, is de daadwerke lijke bedrijfsleiding daarmee in handen gekomen van Gilberto. laal- mel gt vorm ünmaken. De zaamheden de tunnel zijn ■RTEK lie gang. gedaa/fs het er nu uitziet, kan d^innel open in foto: aers; OK inomie groeit lerhalf procent RBURG - Het volume Nederlandse bruto bin- Is produkt (alle gepro- "tferde goederen en diensten) het tweede kwartaal van i iar anderhalf procent gro- 1 an in het tweede kwartaal 351991. De groei over de eer- i! es maanden kwam hiermee p 2,3 procent. Dit heeft het A raai Bureau voor de Statis- gisteren meegedeeld. In 2 «rste kwartaal van dit jaar de groei weliswaar groter in het tweeede, maar het schrijft dit toe aan de 2 kkeldag in deze periode en tilde winter. Op deze ma- bezien, was de groei in het jjfde kwartaal in dezelfde van grootte als in de voor- 2 'de twee kwartalen, aldus AMSTERDAM De rege ring van Groot-Brittannië heeft de wisselmarkten giste ren aan het eind van de mid dag overdonderd. Met de bekendmaking dat er voor een tegenwaarde van tien miljard ecu (22,8 miljard gul den) op de kapitaalmarkt een lening in diverse valuta's zal worden opgenomen waarmee op de wisselmarkten ponden sterling zullen worden gekocht, zorgde de regering in Londen op de valreep voor een relatief sterke stijging van de koersen van het pond sterling en van de dollar. Het pond sterling ging in het laatste halfuur van de handel op de wisselmarkt van Amster dam met ongeveer een cent om hoog. De aankoop van ponden heeft hetzelfde effect als inter ventie ter ondersteuning van de koers, maar door het enorme bedrag, het grootste sinds het pond twee jaar geleden in het Europese Monetair Stelsel (EMS) werd opgenomen, was het effect extra groot. De Britse regering gebruikt de ponden om haar financieringsbehoefte voor een deel te dekken. De Britse minister van finan ciën, Norman Lamont, liet in de bekendmaking weten dat de le ning aangeeft dat zijn regering vastbesloten is de koers van het pond binnen het Europese Mo netaire Stelsel op peil te hou den. Het pond zat de laatste tijd dicht tegen zijn ondergrens in dat stelsel van 3,1305 gulden aan. Volgens Lamont zal de re gering het pond blijven steu nen, wat ook de uitkomst van het Franse referendum over het verdrag van Maastricht zal zijn. Als de Fransen tegen dat ver drag stemmen, dreigt er een mo netaire chaos te ontstaan in de EG. Het uitblijven van een mo netaire unie zal zorgen voor een vlucht in de Duitse mark, die ondanks de economische tegen slagen in Duitsland nog altijd de sterkste munteenheid in de EG is. Het pond, en ook andere munteenheden in de EG, zullen daardoor verzwakken. AMSTERDAM Het lang durige zomerweer heeft het detailhandelsconcern KBB (de Bijenkorf, Hema, PFH, M&S Mode, RetailNet en FAO Schwarz) de afgelopen maanden parten gespeeld. Er moesten maatregelen wor den getroffen om klanten naar de winkels te halen en zodoende de verkoop te bevorderen; dat legde een druk op de marge en veroorzaakte een relatief sterke kostenstijging. Terwijl de omzet over de eerste zes maanden 6,3 procent groei de van 2,45 miljard gulden in het boekjaar 1991/92 (februari tot en met januari) tot 2,61 mil jard gulden over dezelfde perio de in het lopende boekjaar, daalde de nettowinst van 9,7 miljoen gulden tot 4,1 miljoen gulden. Dat heeft KBB gisteren bekendgemaakt. De onderne ming waarschuwde overigens al in juli voor lagere cijfers in de eerste helft van het nieuwe boekjaar. KBB heeft nog onvoldoende houvast voor het uitspreken van een verwachting voor ge heel 1992/93, want de groep is sterk gebonden aan de seizoe nen, waarbij de laatste maan den van het jaar van doorslag gevende betekenis zijn voor de uitkomsten over het hele jaar. Voor 1992/93 zal dat beeld nog scherper zijn dan in de afgelo penjaren. KBB weet bovendien niet welke richting de bestedin gen van de consument zullen inslaan. Maij-Weggen verrukt Met driedimensionale brilletjes kijken minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat en de Rotterdam se wethouder Smit naar een projectie van het Informatie Verwerkend Systeem (IVS). Dit systeem werd gisteren gekoppeld aan het wal radarsysteem langs de Waterweg. De koppeling was de officiële inge bruikstelling waarbij een geavanceerd radarsysteem met 26 radars, beeldschermen, communicatielijnen en een groot aantal computers in bedrijf werden gesteld. foto: anp TOKYO Het totale finan ciële resultaat van de groot ste ondernemingen in Japan is voor het tweede achtereen volgende jaar gedaald. De winst lag in het op 31 maart geëindigde boekjaar in verge lijking met het jaar ervoor 12,8 procent lager. Dat blijkt uit gepubliceerde op gaven van de Japanse belas tingdienst. De cijfers hebben betrekking op 4.468 onderne mingen met een maatschappe lijk kapitaal van meer dan een miljard yen (12,7 miljoen gul den). De Japanse autoproducent Toyota Motor was in het ver streken boekjaar opnieuw - voor het vierde achtereenvol gende jaar- de onderneming met de grootste winst, hoewel het concern wel genoegen moest nemen met een 30,3 pro cent lager nettoresultaat van 571,9 miljard yen (7,3 miljard gulden). Óp de tweede plaats in de ranglijst van top verdieners kwam Nippon Telegraph Te lephone, die zijn winst met 15,3 procent zag dalen tot 367,7 mil jard yen (4,69 miljard gulden). Fuji-Bank bezette de derde plaats. De bank behaalde een 51,8 procent hogere winst met 286,5 miljard yen ,(3,4 miljard gulden) door eigen effecten te verkopen. Was dat niet ge beurd, dan was ook daar het re sultaat achteruit gegaan. Slechts 23 van de vijftig groot ste concerns boekten een hoge re winst. Opmerkelijke afwezi gen in deze rij van 23 waren No mura Securities, Daiwa Securi ties, Sony, Nissan Motors en Toshiba. CANBERRA Australië gaat in het kader van de wereldhandel sorganisatie GATT actie ondernemen tegen de Amerikaanse sub sidiëring van graanexport die president Bush afgelopen woensdag heeft aangekondigd. De Australische minister van buitenlandse zaken Neal Blewett zei gisteren alle openstaande wegen te zullen bewandelen om de problemen die ontstaan door subsidiëring uit de weg te ruimen. Eén van de mogelijkheden is het inschakelen van de GATT, die normen stelt ten aanzien van het gebruik van exportsubsidies in de landbouw en procedures voor het oplossen van geschillen als die normen worden overtreden. De GATT komt later deze maand in Genève bijeen en Australië zal daar het punt van de subsidiëring van exportgraan door de VS en de EG op tafel leggen. Verder wil Australië binnen de GATT formele consultaties voeren met de VS en de EG. Particulier spaart minder VOORBURG Particulieren hebben de eerste helft van dit jaar 5,4 miljard gulden bij spaarinstellingen gespaard. Dat is 18 procent minder dan in het eerste halfjaar van 1991. De in augustus 1990 begonnen da lende trend in particuliere be sparingen heeft zich daarmee voortgezet, meldde gisteren het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Het particuliere spaarte goed bedroeg eind juni 194,1" miljard gulden. Daarvan was 138,9 miljard gulden tegoed op traditionele spaarvormen. De rest was weggezet in deposito's net spaargeldbehandeling.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7