hl is verbaasd over Frans minderwaardigheidscomplex" VS waarschuwen China redesproces mierenpad bezaaid met obstakels Buitenland ANC voert druk op L rdrag tegen chemische ipens alsnog gereed [ÈVE Ondanks tegenwerking van Iran is gisteren in ;ve in de door de Verenigde Naties opgezette conferen- ver ontwapening overeenstemming bereikt over de in- van het lang verwachte verdrag tegen chemische wa- Besloten is het akkoord ter goedkeuring naar het kantoor van de VN te sturen. Met dit besluit is een gekomen aan 24 jaar van onderhandelingen. Op het te moment probeerde Iran gisteren nog de overeen- it tegen te gaan. Voor het eerst zal nu in een verdrag •bruik, het bezit en de produktie van chemische wa- worden verboden. Het is de bedoeling dat de overeen- it in november of december door de Algemene Verga- ig van de VN wordt aangenomen. Het bureau dat de ing van het verdrag moet controleren zal, zoals is besloten, in Den Haag worden gevestigd. Vloedgolf in Afghanistan KABUL Een tien meter hoge vloedgolf in het dal van het Hin du Kush-gebergte in Afghanis tan heeft aan mogelijk 3000 mensen het leven gekost, aldus de Britse hulporganisatie Halo Trust. Hele dorpen werden ver nietigd door de vloedgolf. De or ganisatie was in het getroffen gebied om mijnen op te ruimen die daar nog lagen uit de 14-ja- rige burgeroorlog tussen het voormalige communistische bewind en de islamitische re bellen, die nu de macht hebben in Afghanistan. Wegen afgezet in stemmend Libanon MARJAYOUN Het 'Zuidlibanese Le ger', een grotendeels christelijke militie onder aanvoering van generaal Antoine Lahd die in het zuiden van Libanon voor het Israëlische leger werkt, heeft giste ren opdracht gegeven om enkele wegen af te zetten, zodat kiezers zondag niet kunnen gaan stemmen. Het zuiden van Libanon is dit weekeinde aan de beurt voor de parlementsverkiezingen, inclu sief de 'veiligheidszone' waar het Israëli sche leger de dienst uitmaakt. De naar schatting 70.000 Libanese kiezers die nog in dat gebied wonen, moeten 23 afge vaardigden kiezen voor het parlement (128 zetels). 'Corrupt' kamerlid pleegt zelfmoord BRESCIA Sergio Moroni, een socialistisch kamerlid uit de Noorditaliaanse stad Brescia, heeft zich met een jachtgeweer door het hoofd geschoten. De 45-jarige Moroni, die bekend stond als een naaste medewerker van partijlei der Bettino Craxi, werd door de rechtbank van Milaan beschuldigd van corruptie, heling en il legale partijfinanciering. Hij zou onder meer voor 2,7 miljoen gulden aan steekpenningen in ontvangst hebben genomen bij de aanleg van een waterzuiveringsinstallatie. Vlak voor zijn zelfmoord had Moroni, die zwaar ziek was, daarover een gesprek gevoerd met zijn advoca ten. Moroni is tot nu toe het vierde dodelijke slachtoffer van het gerechtelijk onderzoek naar de steekpenningen in Milaan en omstreken. Verzet: honderden slachtoffers Dili DILI Een nieuw rapport van onderzoek naar het bloedbad in de Oosttimorese hoofdstad Dili op 12 november 1991, waarvan de in houd gisteren is bekendgemaakt door de woordvoerder van het Oosttimorese Bevrijdingsfront in het buitenland, spreekt van 273 doden, 255 vermisten en 376 ge wonden. Volgens de officiële Indo- nesischecijfers tot dusverre vielen er 50 doden toen Indonesische troepen het vuur openden op een rouwbetoging in Dili voor een ge vallen Fretilin-strijder, maar ge tuigen spraken al van 190 doden. Overeenkomst bij Abchazië-overleg MOSKOU De leiders van Rusland, Georgië en Abchazië zijn het eens geworden over een staakt- het-vuren en een gedeeltelijke terugtrekking van Georgische troepen uit Abchazië. Het bestand in de onrustige regio in West-Georgie moet morgen (om 10 uur onze tijd) ingaan. De Russische presi dent Boris Jeltsin zei dat het overleg bij tijden „zeer moeilijk" was geweest. Hij zei dat Abchazië tot het laatst toe had geaarzeld de overeenkomst te tekenen, maar zich had gerealiseerd dat het onmogelijk was „een bijeenkomst als deze met lege handen te verlaten". Jeltsin zei ervan over tuigd te zijn dat het bestand zou worden uitge voerd. Tientallen mensen zijn omgekomen bij ge vechten tussen Abchazische nationalisten en Ge orgische militairen. ,K0 V00RD0UW °'seiIJS „Ik heb gezien de oorlog is, ik woonde bij de grens met Frank- Ik heb altijd de nood- van vriendschap tussen zulli landen ingezien. De de o se eenwording en de is-Duitse vriendschap >nstr twee zijden van dezelfde aille". n Jo eersjhiitse bondskanselier Hel- Kohl was gisteravond de ijdisarwachte vedette in het ef riase programma rond het re- i zaadum over het Verdrag van i en «tricht. Diverse Franse po- vrieke leiders protesteerden fel :n; br de bijdrage van Kohl in itionirogramma. „Dat is inmen- steuin binnenlandse aangele iden", sisten communis- 'ervolider Georges Marchais, de miist Philippe Séguin en libe- ien aPhilippedeVilliers. waa antwoord van Kohl was ic ziigjes. „Toen president Mit- iag 1 rnd in 1983 in de Bondsdag ït h pleidooi hield tegen ons iment om voor de nieuwe srakketten te stemmen, len wij in Duitsland dat he- lal geen inmenging. Het ^da£ de raad van een goede •ant ld. En dat doe ik nu ook". 1 vo ^ïad verder de gelegenheid i de Fransen te zeggen dat hij niet begreep waarom er zo veel angst voor een Europees Duitsland was. „Waarom plots zo'n minderwaardigheidscom plex?" Tweede deel Volgens Frangois Mitterrand is gisteravond in Frankrijk het tweede deel van de campagne voor het 'ja' tegen de Akkoor den van Maastricht begonnen. „Als u vindt dat de campagne tot nu toe kil was, dan moeten wij er nu voor gaan zorgen dat de komende weken de zaak wordt opgewarmd". Mitter rand had er zin in, dat was dui delijk, toen hij gisteravond de collegezaal van de Sorbonne binnenwandelde in gezelschap van televisie-ster Guillaume Durand. Het tweetal ging eerst in de zogenaamde 'zaal van de ingenieurs' zitten, voor een les je 'Akkoorden van Maastricht'. Als een volleerd schoolmeester legde Mitterrand delen van het verdrag uit. „Het is inderdaad een moeilijke tekst. We moeten simplificeren zonder de tekst te verraden". Een woord als 'sub sidiariteit' wordt door de Fran se president met verve uitge legd. Hij verklaart ook waarom er vandaag plotseling zo'n angst leeft voor Europa. „Veer tigjaar lang hebben de regerin gen niet aan het volk gevraagd wat het van Europa vindt. Dat Verdeelde reacties Franse pers PARIJS De Franse pers heeft vandaag veel aandacht aan de ja- boodschap van Mitterrand. Le Figaro (rechts, conservatief) kwali ficeerde de Franse president als de „pedagoog" en constateert dat niet Mitterrand op 20 september een sleutelrol inneemt, maar de oppositie. De linkse Libération pakt uit op de voorpagina met de kop: „Mitterrand onderwijst Europa" en met zes pagina's binnen in. De rechtse Le Quotidien de Paris besteedt zelfs zeven pagina's aan het debat in de Sorbonne en vraagt zich af: „Vertrekt hij, ver trekt hij niet?" De krant concludeert dat Mitterrand op die vraag gisteravond geen duidelijk antwoord gaf. De communistische L'Humanité< fel tegenstander van Maastricht, wijdt de gehele voorpagina aan de interventie van de president en meent dat hij „chantage van de chaos beoefende". De in economische berichtge ving gespecialiseerde krant Les Echos is een buitenbeentje met slechts iets meer dan één pagina voor de Maastricht-monoloog van Mitterrand. is een inschattingsfout geweest. We hebben daardoor vertraging opgelopen. Die moet worden weggewerkt". Toen schreed het tweetal de grote collegezaal bin nen. Daar zaten twintig Fran sen die volgens het enquête-bu reau Sofres een doorsnede vor men van de bevolking. Tien te genstanders, tien voorstanders. „Dit is democratie. Ik ben hier om op alle vragen te beantwoor den", aldus Mitterrand. Twee tegenstanders vielen Mit terrand aan omdat hij het refe rendum zou willen gebruiken om enerzijds de Franse opposi tie te breken en anderzijds zelf weer wat populairder te wor den. „Dat is absurd". De vragen gingen verder vaak over het so ciale tekort van Europa. „Daar moet inderdaad aan worden ge werkt. Maar de bouw van Euro pa houdt niet op bij het Verdrag van Maastricht. Het is de derde etappe, na het Verdrag van Rome en het Europees Wit boek", zei Mitterrand. Sommi gen van de tegenstanders, on der wie twee boeren, keerden zich fel tegen de Franse presi dent die volgens hen hun land uitlevert aan een stel techno craten. „De technocratie treedt juist terug, want door Maas tricht wordt de rol van de Raad van Europa, de regeringshoof den en de staatshoofden ver groot. Zij besüssen, de Europe se Commissie onder leiding van Jacques Delors voert uit". Een van hen nam geen genoe gen met die uitspraak: „Ik stem toch tegen, want ik geef u niet de volmacht om Frankrijk weg te geven". Antwoord van Mit terrand: „Dacht u dan werke lijk dat ik dit van plan was?" Wijze oom Na de redelijk spontane discus sie met de twintig geselecteerde Fransen keerde het programma terug naar de klassieke vorm van het interview door drie journalisten. Mitterrand, als een wijze oom, had zijri les aan de Fransen geleerd. Het is niet onwaarschijnlijk dat hij een deel van de besluiteloze Fransen heeft overgehaald om op 20 september vóór het ver drag te kiezen. In dat opzicht is het tweede deel van de campag ne voor het Verdrag van Maas tricht inderdaad begonnen. „Ie dereen in Europa kijkt met eni ge angst, met verwachting, naar Frankrijk om te zien wat wij gaan beslissen", zo zei Mit terrand alvorens het debat aan te gaan met tegenstander Phi lippe Séguin. Het afslaan van Mitterrands uitnodiging om mee te werken aan het grote 'Maastricht'-de- .bat heeft de Britse premier Ma jor fikse kritiek opgeleverd van liberale zijde. Óppositievoor- man Paddy Ashdown verweet Major „het meest schandelijke gebrek aan leiderschap". aragua mensen die in het door vloedgolven getroffen Nicaragua uit hun dorpen zijn gevlucht, moeten in lan- jen bij uitdeelposten 'vechten' om aan melk en voedsel te komen. Volgens de officiële schatting van lode Kruis zijn zeker bijna 200 mensen omgekomen, 150 vermist geraakt en 4200 dakloos gewor- KAAPSTAD - Het ANC weigert de onderhandelin gen te hervatten met de Zuidafrikaanse regering om dat nog steeds niet is voldaan aan een aantal voorwaarden. Het ANC-bestuur maakte gis teravond aan het einde van een driedaagsdse vergadering be kend dat zij de druk op de rege ring-De Klerk zal opvoeren door acties, stakingen en de monstraties. „Het is zinloos om over een nieuwe grondwet te praten zo lang de regering weigert om het politieke geweld te beëindigen en alle politieke gevangenen vrij te laten", zegt het ANC-be stuur. De anti-apartheidsorga- nisatie verwijst onder meer naar de 6000 slachtoffers die sinds het begin van de hervor mingen in februari 1990 zijn ge vallen. „Wij zijn al te ver geko men om ons nu nog in de luren te laten leggen door een rege ring die vertraagt en met een gespleten tong spreekt". Het ANC constateert verheugd dat de regering-De Klerk wel ak koord gaat met verkiezingen voor een grondwetmakende vergadering, maar de organisa tie wil dat er eerst wordt vol daan aan hun eisen. President De Klerk zei gisteren dat zijn regering zal blijven communiceren met het ANC om ook de laatste obstakels weg te nemen. De drie ministers van buitenlandse zaken die namens de EG gisteren en eergisteren een bezoek brachten aan Zuid- Afrika, hebben van alle partijen daar het groene licht gekregen om hulp te sturen in de vorm van vijftien waarnemers die een bijdrage moeten leveren aan de bestrijding van het, geweld, vijf experts voor onafhankelijk on derzoeken naar geweld door de Zuidafrikaanse politie en veilig heidsdiensten, en om deskundi ge steun te geven bij het trainen van politieagenten. Feest Slowaken Feest in de straten van Bratislava. De Slowaakse leiders ondertekenden gisteren in de hoofdstad de tekst van hun nieuwe grondwet, het laatste traject op de weg naar een onafhankelijke staat Slowakije, die vol gend jaar een feit zal worden. FOTO: AP Clinton 15 procent voor op Bush WASHINGTON De Democratisch presidentskandidaat Bill Clinton heeft in de jongste kiezerspeiling een voorsprong van 15 procent op president Bush. In de peiling van de nieuwszender CNN en de krant US Today kan het duo Clinton-Gore rekenen op de gunst van 54 procent van de ondervraagde kiezers. Bush en zijn vice-president Quayle komen niet verder dan 39 procent. Zeven procent van de kiezers zei nog geen keuze te hebben gemaakt. Van de respondenten verklaarde 14 procent dat zij voor Ross Perot zou den hebben gekozen, als deze Texaan zich niet uit de campagne zou hebben teruggetrokken. In dat geval zou Clinton in de peiling 47 en Bush 34 procent van de kiezers achter zich hebben gekregen. WASHINGTON - De Vere nigde Staten hebben gisteren hun verkoop van 150 F-16 straaljagers aan Taiwan ver dedigd en China gewaar schuwd geen tegenmaatrege len te treffen door bijvoor beeld wapens naar het Mid den-Oosten te verschepen. De Amerikaanse regering zei dat het besluit van president George Bush om de F-16's aan Taiwan te verkopen de stabili teit en de vrede in de Oostazia- tische regio bevordert. Het me rendeel van de commentatoren beschouwde de stap van Bush, die tienduizenden banen ople vert, als een manier om stem men te trekken voor de presi dentsverkiezingen van 3 no vember. Peking reageerde fu rieus en dreigde zich terug te trekken uit het overleg dat de vijf permanente leden van Vei ligheidsraad voeren die gericht zijn op het terugdringen van de internationale wapenhandel. Waarnemers leek het besluit van Bush in strijd met een ver klaring uit 1982 die hij als vice- president onder Ronald Reagan nog heeft helpen opstellen. In dat document staat dat de Vere nigde Staten „de wapenverko pen aan Taiwan kwantitatief noch kwalitatief het niveau zul len overschrijden van de leve ranties van de afgelopen jaren (...en dat de Verenigde Staten) van plan zijn geleidelijk hun wapenverkopen aan Taiwan te verminderen". Maar volgens een woordvoer der van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken is er geen tegenstrijdigheid met deze verklaring en de F-16- order voor Taiwan. Volgens hem is Taiwans luchtmacht van F-5's en F-104's verouderd en nodig aan vernieuwing toe. Een van de grootste zorgen van Washington is dat China nu te rugkeert van zijn toezegging van vorig jaar geen ballistische raketten en ander geavanceerd wapentuig te verkopen aan Arabische landen. Snyder zei dat de Verenigde Staten ver wachten dat China zich aan deze belofte houdt en blijft mee doen aan de gesprekken over wapenbeheersing. ILLY WERKMAN UZALEM De eind au- us in Washington begon- zesde bilaterale onderhan- ïgsronde voor vrede in het den-Oosten zal ongeveer week lang onderbroken den. Op verzoek van pre- Yitzhak Rabin zullen de ëlische delegaties dit week- e voor overleg in Jeruzalem huis terugkeren, de agenda staan niet alleen Tete Syrische en Pale- voorstellen die een Is- antwoord vereisen, ook de niet meer te omzei- vraag of en in hoever- Israël bereid is (bezet) 'in te ruilen voor vrede. Na weken overleg tussen de ëlische, Palestijnse, Jor- ise, Syrische en Libanese delegaties in Washington is nog niet de vredesdoorbraak be reikt waarop alle partijen ho pen, maar lijkt er zeker sprake te zijn van vooruitgang. Israël en de Palestijnen bijvoor beeld zijn intussen overeenge komen gezamenlijke werkgroe pen in het leven te roepen die inhoud moeten geven aan een voorgestelde zelfbestuurrege ling voor de Palestijnen. Wat die werkgroepen precies gaan bestuderen, zal in Jeruzalem nader moeten worden uitge werkt, maar de Palestijnen heb ben daartoe al zeer specifieke voorstellen gedaan. Ze willen bijvoorbeeld alle 2500 mili taire orders onder de loep ne men die het Israëlisch leger heeft afgekondigd tijdens de al 25 jaar durende bezetting van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Ze willen ook weten hoe Israël zich voorstelt verkiezingen te houden in de bezette gebieden voor de Pale stijnse Raad van Zelfbestuur. Maar belangrijker en waar schijnlijk ook pijnlijker dan alle andere vragen die de Palestij nen de Israëliërs hebben voor gelegd, is de vraag over welk ge ografisch gebied Israël het Palestijnse zelfbestuur denkt af te roepen. Vallen bijvoorbeeld de 142 joodse nederzettingen die Israël inmiddels in bezet ge bied heeft gebouwd en hun in woners onder de toekomstige Palestijnse autoriteit? Ook met de 'lastige' rivaal Syrië is inmiddels veel meer dan ooit tevoren zaken gedaan. Uit gangspunt daarvoor was de Is raëlische verklaring dat resolu tie 242 van de VN-Veiligheids- raad, die onder andere een 'land in ruil voor vredesclausu le inhoudt, ook voor de door Is raël veroverde en ingelijfde Go lan Hoogvlakte geldt. De Sy- riërs werden daardoor wat ont vankelijker voor Israëlische voorstellen voor een tussenop lossing voor dit gebied (gedeel telijke terugtrekking van de Is raëlische troepen tegenover een 'gedeeltelijke' vrede). En de vraag die nu in Jeruzalem moet worden beantwoord is, welk ge bied Israël dan wel bereid is in dit stadium af te staan. Territoriale vragen zoals deze zijn inmiddels ook door de Liba- nezen gesteld. Israël wil een vredesverdrag met Libanon, maar Bayrut wil eerst weten of Jeruzalem van plan is in het ka der van zo'n vrede haar solda ten terug te trekken uit de on geveer tien kilometer diepe zelf uitgeroepen 'veiligheidszone' ten noorden van de Israëlisch- Libanese grens. Genoeg dus voor ernstig en diepgaand overleg in de Israëli sche hoofdstad, maar ook een aanwijzing dat het vredesover leg voor het Midden-Oosten het stadium van de heen en weer geslingerde slogans voorbij is. Ondanks de voor de televisieca mera's geuite wederzijdse klachten (soms noodzakelijk voor de achterban) zijn de on derhandelingen wel degelijk in een zakelijke fase beland. Nieuwe sfeer Maar belangrijker nog is mis schien wel de nieuwe sfeer waarin de partijen in Washing ton de afgelopen twee weken te genover elkaar hebben gezeten. Geïnspireerd door de veel rea listischere en positieve houding van de nieuwe regering-Rabin worden Israëlische journalisten bijvoorbeeld uitgenodigd voor persconferenties met Pale stijnse gedelegeerden en heb ben de Israëliërs voor het eerst, in het Arabisch, een achter- grondgesprek georganiseerd voor de Palestijnse en Arabi sche journalisten. Leidraad «voor zowel de Israëlische als de Palestijnse en Arabische dele gaties is de bijna urgente nood zaak om tot een oplossing te ko men. De weg naar vrede in het Midden-Oosten is bepaald geen moderne snelweg. Het is eerder een mierenpad, bezaaid met ge vaarlijke politieke en psycholo gische obstakels. De wederzijd se vrees en achterdocht zijn daar een wezenlijk onderdeel van. Maar zonder vredesexplo- sies te kunnen verwachten lo pen de mieren in ieder geval in de goede richting.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5