Uitgekeken op uw interieur? GD Niet zomaar een bommelding Milan Panic wint op punten NAVO kiest voor een 'lichte optie' Binnenland Buitenland Immigratie vergt 100.000 woningen extra Militairen harH ««er op Eerste trein zorgt voor consternatie Idoor BERT SCHAMPERS BRUSSEL - Geen 100.000, maar hooguit 6000 militai ren zullen de NAVO-lidsta- ten en de landen van de Westeuropese Unie geza menlijk beschikbaar stellen aan de Verenigde Naties, als de Veiligheidsraad het licht op groen zet voor de gewa pende bescherming van voedselkonvooien in Bosnië- Hercegovina. Het cijfer van 100.000 militai ren werd eerder genoemd als aantal dat nodig zou zijn om een landcorridor van Split naar Sarajevo vrij te houden. Uitein delijk bleek dat de NAVO-lid- staten niet bereid waren zover te gaan en onnodige risico's te nemen. Dit tot teleurstelling van de Bosnische regering. De NAVO-ambassadeurs hebben deze week gekozen voor de 'lichte optie', die ook door se cretaris-generaal Van Eekelen van de Westeuropese Unie naar voren werd geschoven als de meest haalbare. Welke lidstaten militairen be schikbaar stellen is nog niet precies bekend. De aangesloft landen kunnen daar autonoo over beslissen. Volgens bro nen in Brussel vallen de 50( militairen die door de landt van de Westeuropese Unie zi. toegezegd binnen het aanti van 6000, dat nu door de NAV i wordt genoemd. Nederland, s werd vorige week bekem \- houdt voor humanitaire hu 60 vrachtwagens en 200 milita ren achter de hand. Ook wil oi land 20 officieren beschikba; stellen die toe moeten zien de overdracht van de zware wj pens door moslims en Servië aan de VN. NA ÉÉN RONDJE MEUBELPLEIN WOON JE VEEL MOOIER. MEUBELPLEIN LEIDERDORP Informatie 071 - 41 65 85 DEN HAAG Nederland moet als ge volg van een groeiende stroom immi granten uit vooral Oosteuropese landen rekening houden met een veel grotere behoefte aan woningen dan tot nu toe werd verondersteld. Volgens een toekomstscenario van de Rijksplanologische Dienst zouden tot het jaar 2000 honderdduizend woningen ex tra moeten worden gebouwd, en tot het jaar 2015 tweehonderdduizend wonin gen. Die woningen moeten vooral worden gevonden in bestaande bouwlokaties in de Randstad, maar ook Brabant en Gel derland moeten rekening houden met een grotere behoefte aan woningbouwge bieden. Ook de druk op het Groene Hart neemt de komende jaren steeds meer toe. Volgens een woordvoerder van de Rijks planologische Dienst betekent de grotere behoefte aan woningen dat de uitvoering van plannen voor een kustlokatie bij Den Haag sneller in beeld komt. Verder zou den al ontworpen woningbouwlokaties in Amsterdam, Almere en de Haarlemmer meer meer woningen moeten gaan tellen dan tot nu verondersteld. De toekomstvi sie van de RPD, neergelegd in haar jaar boek Ruimtelijke Verkenningen 1992, ziet ook de ontwikkeling van een Noord- westeuropese 'superregio' in het ver schiet, waarin de Randstad in feite wordt uitgebreid met de Brabantse stedenrij en het stedelijk gebied Arnhem-Nijmegen. De omliggende regio's, zoals Twente en Zuid-Limburg, vormen dan de schakels tussen andere stedelijke gebieden in Eu ropa. De positie van Twente wordt belangrijk versterkt door de ligging op de verbin dingslijn Randstad-Berlijn. Het toene mend belang van Oost-Europa onder streept de noodzaak van investeringen in de infrastructuur naar het Oosten, zoals de Betuwelijn, zo meent de RPD. DEN HAAG Nederlandse militairen moeten zowel binnen als de buiten de kazerne weer hun baret op hebben. Nadat vorige week staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van Defensie een be schikking tekende waarin baret en militair schoeisel als verplicht onderdeel van het uniform werd vastgelegd zijn al twintig man in Ermelo 'op rapport gezet'. Dit heeft de vakbond voor militairen AVNM vandaag meegedeeld en is bevestigd door het ministerie. De verplichting geldt nu weer voor alle militairen die een uniform dragen, al of niet in hun vrije tijd. Het staat de militair vrij om buiten diensttijd het uniform te dra gen, maar als hij het doet dan moet hij dat compleet en correct doen. De AVNM zegt verbijsterd'te zijn. Onlangs heeft de Militaire Kamer in Arnhem (Krijgsraad) een militair vrijgesproken die voor een dergelijk vergrijp werd bestraft. Volgens de rechter was de re gelgeving onduidelijk. Daarna heeft Defensie de regels verduide lijkt. De militaire vakbond is bijzonder boos en staat bestrafte militai ren nu juridisch bij in hun strijd tegen de baret buiten diensttijd. Kurdische leider „onheus bejegend" DEN HAAG De Iraakse Kur dische leider Jalan Talabani heeft gisteren uit protest ver stek laten gaan bij een bezoek aan minister Hans van de Broek van buitenlandse zaken. Talabani, de leider van een van de twee belangrijkste Kurdi sche partijen, wilde op deze wij ze zijn ongenoegen kenbaar maken over het feit dat hij bij aankomst op vliegveld Schiphol „onheus bejegend" was. Het ministerie heeft Talabani, de leider van de Patriottische Unie van Kurdistan (PUK), inmid dels laten weten het voorval te betreuren en zei dat de zaak zal worden onderzocht. Talabani arriveerde woensdag in Neder land om in Zeist een internatio nale conferentie bij te wonen over de wederopbouw van Kur distan. Een woordvoerster van de Stichting Nederland Kurdis tan en de International Dialo gues Foundation, die de confe rentie organiseren, zei dat Ta labani door de marechaussee op de luchthaven als enige uit de Kurdische delegatie werd ge haald en ondanks zijn diploma tieke paspoort werd verhoord. De organisatie zei de kwestie te betreuren en wil Tweede-Ka merleden verzoeken de zaak in het parlement aan de orde te stellen. VN-chef: Mariniers zijn nog hard nodig in Cambodja PHNOM PENH Het zou een misvatting zijn te denken dat de Nederlandse mariniers in Cambodja wel naar huis kun nen nu hun werk stagneert door gebrek aan medewerking van de maoïstische guerrilla groep de Rode Khmer. Het te gendeel is waar, zo verklaarde Yasushi Akashi, de Japanse di plomatieke baas van de VN- macht in Cambodja (UNTAC), gisteren in Phnom Penh. Niet alleen zijn Akashi en zijn mili taire evenknie generaal John Sanderson uitermate te spre ken over de bekwaamheid en inzet van de 850 Nederlandse mariniers, Akashi verwacht zelfs dat de aanwezigheid van de infanteriebataljons enige maanden langer nodig is dan was voorzien. Amira en haar dochter Sabina (4) wonen met Amira's zus Zejda en haar zonen Amel (17) en Adnan (14) op kamer 207 van de voormalige Koning Willem 1- kazerne in Den Bosch. Ze zijn begin april gevlucht uit het Bosnische Zvornik, op de grens van Bosnië en Servië. Deze krant volgt de ontwikkelingen rond het vijftal. DEN BOSCH Dwingend ge bonk op de deuren van gebouw E, geschreeuw op de gangen en agenten op het plein... de mid dagrust van de Bosnische bewo ners van het tijdelijk opvang centrum in Den Bosch werd gis termiddag wreed verstoord. Om vijf minuten voor half een was er een telefonische bom melding binnengekomen bij de gemeentepolitie van Den Bosch. Daar nam men geen risico's en liet het gebouw op de voormali ge Willem 1-kazerne ontrui men. De ruimten werden door zocht, waarbij niets werd ge vonden. Niemand weet waarom juist gebouw E werd uitgekozen voor het dreigement, maar voor Amira was de schrik zo groot dat ze buiten door hulpverle ners moest worden opgevan gen. De traumatische ervarin gen van drie maanden oorlog en opgejaagd worden, waren in één klap terug. Daarvan is ze twee uur later nog niet bijgekomen. Wat direct opvalt, is dat haar schrift met Engelse woorden, waar ze altijd in bladert, ongebruikt in de vensterbank ligt. Amel legt fluisterend uit wat er aan de hand is. „Je moetje voorstellen dat het heel moeilijk is zoiets mee te maken als je net een maand het idee hebt dat je vei lig bent. Nou denkt Amira dat we dat hier ook niet meer zijn", zegt de 17-jarige zoon van Ami ra's zus Zejda. Zijn jeugdigheid doet hem onbevangener reage- Amel (donkere trui) en zijn vriend Mohammend in het centrum van Den Bosch. „Nou denkt Amira dat we hier ook niet meer veilig zijn.. ren. Hij trekt de deur van ka mer 207 achter zich dicht. Zejda is met Amira's dochtertje Sabi- na (4) een wandeling aan het maken, Amira kan wel wat rust gebruiken. Abdullah De reden voor een bezoek aan Den Bosch was aanvankelijk een vrolijke. Amel hoorde dins dag tijdens een telefoongesprek van zijn vriend Damir die in Ljubljana zit, dat die zijn vader had ontmoet. Na bijna vijf maanden eindelijk een teken van leven voor Zejda. Abdullah is dus in Ljubljana (Slovenië) en het gaat hem naar omstandig heden goed. En hij weet nu ten minste waar zijn familie is. Da mir, die voor de oorlog bij Amel in de klas zat, heeft zich met zijn rappe Engels in Ljubljana een baantje bij de Verenigde Naties bemachtigd. Door zijn contacten kon Damir een slaap plaats voor Amels vader rege len. Damir heeft beloofd te probe ren Abdullah op te zoeken en aan de telefoon te krijgen. Amel en zijn familie wachten in span ning tot Damir contact op neemt. Van de suggestie dat dan ook Abdullah naar Neder land kan komen, wil Amel niets weten. „Mijn moeder heeft al verteld dat ze liever heeft dat mijn vader daar blijft om te kij ken of hij nog iets kan doen". Voor Amira is de vreugde over Abdullah tegelijk reden tot zorg over haar man Jusuf. Ook zij hoorde maandenlang niets. En Abdullah en Jusuf zijn blijk baar niet meer bij elkaar. Pindadoppen Amel heeft een vriend uit het opvangcentrum meegenomen. Het gesprek in het etablisse ment ergens in Den Bosch bete kent even een uitje. En uitjes deel je met vrienden. De twee hebben lol als de barkeeper zegt dat ze de pindadoppen gewoon op de vloer mogen gooien. De dagen in Nederland duren steeds langer, vertelt Amel. „We hebben niets te doen. Mijn moeder en Amira willen graag werken om voor ons eten en onze kleren te betalen en om de mensen in Bosnië financieel te steunen. Maar we mogen niet werken. Ach, volgende week be gint de school op het centrum. Ik ga mijn Engels proberen te verbeteren. Amira wil ook En gels gaan studeren". De mededeling dat er vandaag of morgen nieuwe vluchtelin gen in Den Bosch zullen arrive ren, heeft Amel aangezet te doen wat zijn vader hem op droeg ('nu mpet jij de dingen doen die ik deed') toen ze uit el kaar gingen. „Ik ben op zoek naar een kleine kamer waar we naartoe kunnen verhuizen. Daar kunnen we dan met zijn vijven wonen. Op de kamer die we nu hebben kunnen er nog mensen bij. En het liefst liggen we met ons vijven". Ander onderwerp, vindt Amel, en hij slaat trots zijn vriend Mo hammed (18) op de schouder. i foto: stephen evenhuis „Mohammed is kayak-kam- pioen van Bosnië en won vorig jaar nog het Joegoslavisch jeugdkampioenschap". De wed strijden waren ergens in Servië terwijl de oorlog tussen Kroatië en Servië al was begonnen. Bei de knapen spreken van een zwart gat als ze de toekomst be spreken. Amel: „Voordat de oorlog begon, wilde ik informa tica gaan studeren, maar dat kan ik nu wel vergeten. Als ik ooit terugkom zal ik hard moeten werken om geld te ver dienen zodat we weer een be staan op kunnen bouwen". Mo- hammeds toekomstvisie voor ziet in een carrière als sport man. „Ik heb de Olympische Spelen gemist door de oorlog. Maai' ik wil graag weer in de kayak. In Nederland kan dat niet. Het water is hier overal vlak". Vlak voordat hij de kroeg ver laat, gooit Amel demonstratief en bedachtzaam zijn eerste pin- dadop op de grond. De ober heeft dan al vier keer de asbak BELGRADO Premier Mi lan Panic van het kleine Joe goslavië heeft de eerste se rieuze aanval op zijn positie op punten gewonnen. Van daag buigt het federale parle ment zich over een tegen hem ingediende motie van wantrouwen, maar bij voor baat staat al vast dat het par lement de premier niet naar huis zal durven sturen. De motie was ingediend door stromannen van de Servische president Slobodan Milosevic. Hij blijft daardoor officieel bui ten schot, maar heeft als sterke man achter de schermen toch een duidelijke nederlaag gele den. De motie kwam als reactie op het optreden van Panic op de vredesconferentie in Londen. Volgens leden van de socialisti sche partij van Servië, de partij van Milosevic, had Panic de be- schaad door eigenmachtig han delen. Reden om hem in het door de oud-communisten van Milosevic beheerste federale parlement op het matje te roe pen. Dieperliggende reden is echter het groeiende ongenoegen van Milosevic over de stijgende po pulariteit van Panic. Enkele maanden geleden binnenge haald om internationaal 'als re delijk gezicht van het nieuwe Joegoslavië' te moeten funge ren, gaat Panic steeds meer zijn eigen gang. Hij trekt zich vanaf het begin al niet te veel aan van de politieke spelletjes van Milo sevic. De Servische president, die had gehoopt zich achter Panic te kunnen verschuilen, vond de Serviër uit Amerika steeds va ker als tegenstander tegenover zich. Panics belofte de Albane zen in Kosovo meer autonomie te verlenen, zijn plannen tot amnestie voor deserteurs die de oorlog zijn ontvlucht en zijn idee om Bosnië en Kroatië als zelfstandige staten te willen er kennen, waren voor Milosevic evenzovele aanwijzingen dat hij de premier niet meer voldoende in de hand had. Toen Panic hem op de vredesconferentie in Lon den ook nog eens voor het oog van de wereld het zwijgen op legde was het wachten op de confrontatie. Televisie Geheel in oud-communistische stijl was het de door Milosevic gecontroleerde televisie die de aanval opende. Begin deze week werd het totale avondpro gramma omgegooid om tegen standers van de premier de kans te geven hem als verrader van de goede zaak te ontmaske ren. De motie van wantrouwen kon vervolgens niet uitblijven. Maar toen ging het mis. Dat de oppositie zich tegen de motie zou keren was verwacht, maar dat ook diverse tot dan toe loya le intellectuelen en organisati uit het Milosevic-kamp overli pen, viel tegen. Vervolgeij, kreeg Panic zelfs op tv de gel genheid zich te verdedige waarna de steun van de bev< king voor Panic groter blei dan ingecalculeerd. Veel me sen dreigden gehoor te zulk geven aan de oproep van de o se positie om voor het parlement gebouw te komen demonstrtv ren. a De huidige president van Jo goslavië, Cosic, was de eerslu prominente socialist die de g I woonlijk zo strakke partijdisini pline doorbrak. In een brief ri< se hij het parlement op de zaad niet op de spits te drijven en ;t: motie in te trekken. Vele vrie :e den van Milosevic volgden; b 1 halve van de extreem-nation ir listen hiled hij weinig stei i over. De partijtop haaste zich verve ic gens om uit te leggen dat de m is tie verkeerd was begrepen t PI dat het slechts om een waa schuwing ging. „Als Panic zie g_ openstelt voor kritiek mag lin natuurlijk blijven", heet h p Schade De schade is echter al geda? De meeste invloedrijke krant id waken er natuurlijk wel vo zijn naam in direct verband brengen met het debacle, ma? duidelijk is dat Milosevic als ii stigator van de motie e< derlaag heeft geleden. Pan heeft gegokt op de steun van bevolking en staat sterker dj tevoren. Of hij de oorlog in Bo nië kan beëindigen is twijfe achtig, maar dat Panic door z gaan de macht van Milosevic tarten is zeker. De aanhange van de theorie dat het gevecl tussen beide stijfkoppen slech bedoeld is om het buitenland laten zien hoe onafhankelijk i redelijk Panic wel niet is, raki steeds meer in de minderhei De oprechte woede van Milos vic tijdens de conferentie diens afgang nu de socialist! tegen hun eigen motie moeti stemmen, duiden wel degeli op een bittere strijd om macht. UTRECHT - De aankomst gisteren in Utrecht van de eerste van zeker drie vluch- telingentreinen uit de Kroa tische hoofdstad Zagreb heeft voor consternatie ge zorgd. Na een reis van meer dan 21 uur waren de 500 pas sagiers van de trein eindelijk op hun (voorlopige) bestem ming. Niet alleen bleek er tot het laat ste moment onduidelijkheid over het aantal gewonden en de ernst van de kwetsuren, tevens maakten in de trein aanwezige Bosnische soldaten duidelijk zo snel mogelijk terug te willen naar het strijdveld. Een mede deling die bij het ministerie van justitie leidde tot de constate ring dat „zo de kans bestaat dat wij ongewenst partij worden in deze oorlog". Voor de gewonden waren in principe zeven ziekenhuizen beschikbaar. De anderen wer den met vijftien bussen ver voerd naar centra in Eindho ven, Rijsbergen en Oisterwijk. Daar vond in de loop van de middag de noodzakelijke regis tratie van „ontheemde" plaats. Na het weekeinde worden de vluchtelingen overgebracht naar hun „echte" opvangadres- sen in Roermond, Den Bosch en Zuidlaren. Sommigen gingen echter niet akkoord met de be naming vluchteling. De Bosni sche soldaten spraken over zich zelf slechts als „gewonden". Door de problemen die het sa menstellen van de eerste groep vap treinvluchtelingen met zich meebracht -tot op het laat Een Bosnische vrouw kijkt voorzichtig uit het raam bij aankomst in Utrecht. ste moment bleef onduidelijk wie mee mocht- is inmiddels be sloten de volgende trein niet al op 9 september te laten vertrek ken. Dat gebeurt nu pas op dinsdag 17, een week later ge volgd door de derde trein. Mocht het Rode Kruis, dat de reizen organiseert, het nodig vinden een vierde groep uit Za greb op te halen, dan wil Justi tie daar zijn medewerking aan verlenen. In de volgende groepen zal ech ter niet meer zo makkelijk plaats zijn voor gewonde solda ten die aangeven ria herstel zo snel mogelijk terug te willen naar het front. „We gaan nog eens goed overleggen met de autoriteiten in Kroatië om te kijken of we die mensen niet be ter in de regio kunnen opvan gen", aldus een woordvoerder van Justitie. „De Kroaten blij ken daartoe zeer goed in staat". Hoe die hulp precies geregeld zal gaan worden, hangt ook af van de reactie van het kabinet op een advies van de interde partementale stuurgroep die vorige week het oorlogsgebied bezocht. In een rapport aan de regering wordt gesteld dat het verlenen van hulp in de regio van nu af voorrang moet krij gen. Dat zou onder meer kun nen inhouden dat Nederland één of meer opvangkampen in de regio gaat adopteren, een op tie die tijdens het bezoek van de missie aan de kampen al werd geopperd door een medewerker van Vluchtelingenwerk Neder land. De stuurgroep stelt in haar ad vies ook voor meer voeding en medicamenten naar het gebied te sturen. „Mocht het kabinet dat voorstel overnemen", aldus de woordvoerder van Justitie, „dan gaat het hier om enkele tientallen miljoenen guldens". Behalve de mensen die deze maand met de twee andere trei- foto'brand overeem nen nmaar ons land worden ge bracht, komen er nog meer ex- Joegoslaven. Zaterdag arri veert waarschijnlijk de groep van 322 vluchtelingen die is aangedragen door de Stichting Nederland Bosnië-Hercegovi- na. In de loop van volgende week worden dan ook zo'n tien bussen verwacht met Bosnische soldaten die kenbaar hebben gemaakt niet meer terug te wil len naar hun geboorteland. Zij hebben toestemming van de Nederlandse regering hun fa milieleden mee te nemen. In to taal wordt dat waarschijnlijk een groep van zo'n 1000 men-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4