JSport als bindmiddel voor de samenleving DAGEN Gevangenen uit extra beveiligde afdeling ontsnapt Gematigd PvdA'er die van z'n hart geen moordkuil maakt CcidócSoutmit foorstel Dales over ondernemingsraden Binnenland Greenpeace blokkeert Corso Duits boorplatform op Cargo eist voorlopige vergunning werpen van broden in zee N hf pi eg ertii Fra - J van rs, v i aai ind i js. um imm ng ial a jnS 'i EN HAAG Minister Dales van binnenlandse zaken heeft gis pen de vier centrales van overheidspersoneel het wetsvoorstel «gezonden dat invoering van de Wet op de ondernemingsraden yOR) bij de overheid regelt. De minister heeft tevens laten weten zij het georganiseerd departementaal overleg (de bijzondere mmissie) wil vervangen door ad hoe overleg met de centrales van erheidspersoneel. Het wetsvoorstel heeft betrekking op de rijks- erheid, gemeenten, provincies, waterschappen en politie. Het binet heeft een uitzondering gemaakt voor de sectoren onder- defensie en rechterlijke organisatie. Onderwijs is uitgesloten adat door de WOR de medezeggenschap van ouders en leerlingen het gedrang zou kunnen komen. Defensie omdat „de krijgs- j acht onder alle omstandigheden onvoorwaardelijk beschikbaar l oet zijn". De rechterlijke organisatie kent een structuur die zich et leent voor invoering van de WOR. EEMSHAVEN - Het actieschip Moby Dick van Greenpeace heeft c\ -|-| rl pi*p in de vannacht even buiten de Eemshaven op Duits grondgebied CHAW-V/A V/ een platform van de Duitse olie- en gasmaatschappij BEB geblok- keerd. Het platform moet een gasveld van tien miljard kubieke me- Cldii ter aardgas aanboren dat zich in het Duitse deel van de Waddenzee bevindt. De actievoerders dit groot risico voor het milieu met zich DEN HAAG In de meebrengt. Het boorplatform was donderdagavond uit het Duitse rubriek Tips en Trips Emden vertrokken. De Moby Dick kwam uit Denemarken en voer- in de Uit-bijlage heb- de een nek-aan-nek-race om op tijd op de plek te zijn. Eenmaal ben wij ten onrechte aangekomen ging het schip voor anker zodat het platform niet aangekondigd dat op meer ter plekke kon komen. Vijftien actievoerders die in rubberbo- zaterdag 5 september ten meededen hebben zich later bij hun kameraden op de Moby in Zundert het bloe- Dick gevoegd. De Moby Dick blijft zo lang als mogelijk liggen, aldus mencorso plaats Greenpeace. Het Duitse platform bevindt zich buitengaats, aldus vindt. Het corso is een woordvoerder van de havendienst in Emden. Niet duidelijk is echter de dag erna, wat het vaartuig gaat doenzondag 6 september. Akkoord over goedkopere bouw van Wijkertunnel DEN HAAG Minister Maij (verkeer) is erin geslaagd een nieuwe, goedkopere overeenkomst te sluiten voor de bouw van de Wijkertunnel. In een brief aan de Tweede Kamer laat de minister weten dat zij met het internationale consortium onder leiding van de NMB Postbank, tot een goedkopere overeenkomst is geko men. Hierdoor is, zo schrijft Maij, het verschil tussen private financiering en financiering door het rijk in vergelijking met het vorige contract, verminderd met 40 procent. Verdere details laat Maij in haar brief ach terwege. Die komen dinsdag aan bod in een besloten mondeling overleg met de Kamer. De bouw van de Wij kertunnel onder het Noordzeekanaal bij Amsterdam is aanvankelijk geraamd op 560 miljoen gulden. De NMB-Postbank neemt daarvan 480 miljoen gulden voor haar rekening. De overige 80 miljoen komen uit het Rijkswegenfonds. Evacuatie in Botlek na ontsnappen giftig gas ROTTERDAM Honderdvijftig werknemers van Esso in de Botlek zijn gistermiddag korte tijd geëva cueerd omdat bij het tegenover gelegen bedrijf Akzo een wolk chloorgas was ontsnapt. Door de harde wind was het gevaar volgens de Rotterdamse politie snel geweken. Er is geen alarm geslagen. In totaal is een hoeveelheid van acht tot vijftien kilo van het ui terst giftige gas vrijgekomen. Dat gebeurde toen het produktieproces weer werd opgestart na onder houdswerkzaamheden. De politie en de milieudienst Rijnmond onderzoeken nog of zij proces-verbaal moeten opmaken tegen het bedrijf. Juist vanwege de gevaren van chloorgas hebben eerder deze week vijf milieugroepen, waaronder Greenpeace en de Zuid hollandse Milieufederatie, beroep aangetekend te gen een vergunning voor uitbreiding van de activi teiten van Akzo in de Botlek. daj on h EN HAAG - De kerken lo rn leeg, de interesse voor de ;hlolitiek is nihil. Maar vrees iet, er is een nieuw bind- n iddel voor de maatschappij: lort. Zo luidt vrij vertaald boodschap van de Neder- a ndse Sport Federatie JSF) en het Nederlands lympisch Comité (NOC), e boodschap werd gister- liddag, verpakt in een rap- overhandigd aan pre- lier R. Lubbers door H. Wie- 1, commissaris van de ko- ingin in Friesland. [et enorme succes van de lympische Spelen in Barcelo- a riep vragen op over de maat- ihappelijke betekenis van jort in Nederland. NSF en OC vinden dat zij zich op een ruising van wegen bevindt. Of sport wordt ontdaan van haar maatschappelijke betekenis, met als gevolg dat zij wordt overgeleverd aan commerciële krachten. Of sport wordt er kend als bron van inspiratie voor de samenleving. En dus moeten de onmetelijke moge lijkheden die zij biedt voor een gezonde ontwikkeling van de maatschappij worden benut. Onmetelijke mogelijkheden, want 7,5 miljoen mensen in Ne derland zijn één keer per week actief (tegen 4,6 miljoen in 1963Bijna een miljoen vrijwil ligers lopen op sportclubs rond. Jaarlijks wordt 8,4 miljard gul den uitgegeven aan sport door consument, bedrijfsleven en overheden (0,7 miljard in 1963). Inmiddels heeft de sport sector zo'n 66.000 arbeidsplaat sen gecreëerd. Sport is uit de schaduw gekomen en staat midden in maatschappij. Nu moeten de schijnwerpers er maar eens op worden gericht, vinden NOC en NSF. Sport verbroedert niet alleen, OTTERDAM Justitie een uitgebreid onder- if >ek in naar de ontsnapping vier gevangenen uit het lis van bewaring De Schie Rotterdam. De vier man- in zijn volgens de politie ïiterst vuurwapengevaar- k" en zaten vast in een ex- a beveiligde afdeling voor uchtgevaarlijke gevange en. jdens het bezoekuur gister- iddag zagen zij kans drie be- aarders te gijzelen. Zij gingen vervolgens met de auto van a van hen vandoor. Justitie il met name weten hoe het ogelijk was, dat de gevange- in op weg naar het bezoek een itectiepoort zijn gepasseerd dat zij daarna toch in het be- t bleken van twee messen, olgens de politie gaat het om n Ier, een Turk, een Marok- lan en een Nederlander. Eén in hen is de 29-jarige B.Q., die aandag door de Amsterdamse chtbank werd veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf we gens een overval op een super markt in Amsterdam-Noord. Hierbij werden vijftien mensen urenlang gegijzeld. Een andere ontsnapte is de 28- jarige M.M. die wegens dood slag en geweldpleging een ge vangenisstraf van twintig jaar uitzat. De groep bestaat verder uit de 28-jarige M.C., veroor deeld wegens afpersing en in hoger beroep gegaan, en de 22- jarige S.O.. De laatste wachtte in het huis van bewaring op zijn uitlevering aan Duitsland. In ieder geval twee van de vier ont snapten zijn ook al eens uit an dere gevangenissen ontvlucht. Een grootscheepse zoekactie le verde niets op. Volgens een woordvoerder van de Rotter damse politie is er geen duide lijk spoor van de mannen. Ook weet de politie niet hoe zij hun vlucht hebben vervolgd. Wel houdt zij er rekening mee dat de mannen naar Amsterdam zijn gevlucht, omdat ze daar goed bekend zijn. zo blijkt uit het rapport. Sport gééft plezier en persoonlijke voldoening, zij bevordert de ge zondheid en de vorming van het karakter. Sport speelt een rol bij het leggen van contacten, het opdoen van sociale en maat schappelijke ervaringen en vaardigheden. Ja, zij kan zelfs helpen bij de democratisering, de integratie van minderheden. Sport als bindmiddel voor de sa menleving. Vlaggeschip Voor topsport is een bijzondere taak weggelegd. Topsport moet niet alleen bij de jeugd, maar ook bij anderen enthousiasme voor sportbeoefening opwek ken. Goede prestaties dragen bij aan positieve nationale trots. En aan het prestige van Nederland in het buitenland. Topsport als vlaggeschip. En: „Topsport is voor de samenle ving een van de belangrijkste vormen van recreatie of amuse ment", wijzen de onderzoekers naar het uitgebreide aantal zenduren op televisie en de bij behorende hoge kijk- en waar deringscijfers. Vooralsnog wordt dit scala aan mogelijkheden niet uitgebuit. Sportverenigingen en -organi saties hebben niet echt een maatschappelijke functie voor ogen. Topatleten kunnen over het algemeen niet van sporten alleen rondkomen. Het bedrijfsleven aarzelt nog steeds met sponsoringen donaties. Po litiek gezien speelt sport een ondergeschikte rol, financieel gezien ook. De overheden gaven in 1991 200 miljoen gulden minder uit dan in 1985 (van 1.131 miljoen naar 937 mil joen). Hoe de ontelbare mogelijkhe den van sport moeten worden benut, staat niet in het rapport. Ja, overheden moeten de sport financieel blijven ondersteu nen. Evenals het bedrijfsleven, de media en de onderwijsinstel lingen steun, in wat voor vorm dan ook, zouden moeten geven. Een onderonsje tussen premier Lubbers en Frieslands commissaris van de koningin Wiegel gisteren tijdens de presentatie van het rapport over de maatschappelijke betekenis van sport in Nederland. foto: anp Misschien zouden deze partijen regelmatig bij elkaar kunnen komen in een initiatiefgroep. Die uiteraard weer wordt on dersteund door adviesgroepen, die weer worden ondersteund door werkgroepen. Vier thema's moeten tijdens deze bijeenkomsten worden be licht. Meer aandacht voor 'sport aan de basis', de jeugd dus. Meer steun voor topspor ters. Meer deskundigen inscha kelen bij de organisatie van de sport. En meer positieve recla me voor de sport, dus discrimi natie, vandalisme, spelverru- wing en dopinggebruik uitban nen. Gedetailleerde aanbeve lingen worden niet gedaan, maar dat was ook niet de bedoe ling, leggen NSF en NOC-verte genwoordigers uit. Haast heeft het ook allemaal niet, mis schien zouden de Spelen van 1996 wel een eerste mijlpaal kunnen zijn. Eerst moet sport maar eens hoger op de politieke agenda worden gezet, meent Wiegel. De reactie van Lubbers op het rapport was duidelijk, nee dode lijk. „We weten het allemaal wel, maar het is goed om het eens op een rijtje te zetten". Vraag 't uw slijter. DEN HAAG - De Stichting Cargo heeft gisteren bij de Raad van State in Den Haag vooruitlopend op de uit spraak in de bodemprocedu re een voorlopige vergun ning aangevraagd voor het in zee storten van een met 12.000 broden gevulde hoog spanningsmast. Het ministe rie van verkeer en waterstaat weigert Cargo een vergun ning te verlenen, omdat het project in strijd is met de Wet verontreiniging zeewater. De minister ziet geen noodzaak voor het storten van d'e broden en vindt het milieuvervuilend. De advocaat van het ministerie, mevrouw mr. S. Snijder, noemt het plan voor het Nationaal Ge schenk slechts een 'kortzichti ge publiciteitsstunt'. „Cargo had een alternatief kunnen be denken dat niet milieuvervui lend is. Maar het weigert van haar idee om broden te gebrui ken af te stappen." Volgens de advocaat van Cargo, mr. F. Koers, is vergeleken met het schadelijk effect van andere lozingen in de Noordzee het storten van de broden van vol strekt te verwaarlozen beteke- Voor Cargo is het aan de zee ge ven van de hoogspanningsmast een ritueel, vergelijkbaar met de bouw van de Egyptische py- ramides. „Binnen een rationeel denkkader is het een zinloze, nutteloze en verspillende affai re. Maar het evenement vindt onder meer plaats om te laten zien dat de mens door meer ge dreven wordt dan door ratione le nutsoverwegingen," verde digt Koers. Uitspraak maandag 7 september. Politie bij de ingang van het huis van bewaring De Schie in Rotterdam waaruit gistermiddag vier gevangenen ontsnapten. foto:ANP Ritzen: Oudere student moet meer gaan betalen Idoor DICK VAN RIETSCHOTEN DEN HAAG Minister Ritzen van onderwijs wil dat studen ten die op hun 27ste jaar nog niet zijn afgestudeerd volgend jaar een hoger collegegeld gaan betalen. In plaats van het gang bare bedrag van 1950 per jaar zou het collegegeld voor oudere studenten de komende driejaar stapsgewijs moeten oplopen tot 2250. De Volkskrant meldde vanmor gen dat de minister dit plan in zijn begroting voor 1993 op Prinsjesdag aan de Tweede Ka mer zal voorleggen. Uit de uit gelekte onderwijsbegroting weet de krant ook te melden dat er, zoals overigens al werd ver wacht, verder zal worden bezui nigd op de studiefinanciering. Het zogeheten tempobeurs-sy steem, dat nu alleen voor de eerste twee jaar van een studie geldt (een student die niet op tijd klaar is met zijn tentamens, krijgt geen volledige studie beurs meer) zou volgens Ritzen voortaan moeten worden toege past voor de gehele studieduur. Dit legt een extra druk op de studenten om hun studie zo snel mogelijk af te ronden. De minister zou tevens van plan zijn volgend jaar vijftig miljoen gulden te bezuinigen op het basis- en voortgezet onder wijs, met name door kleine scholen minder voorrechten te geven dan grotere. Voorts zou den leerlingen uit het middel baar beroepsonderwijs meer schoolgeld moeten gaan beta len. 'lip Buurmeijer, voorzitter Enquêtecommissie Uitkeringen Werken en straathoekwerkers als pad destoelen uit de grond rezen, werd Flip Buurmeijer adviseur op het toenmalige ministerie van CRM, waar zijn partijge noot Wim Meijer als staatsse cretaris zetelde. Tijdens zijn pe riode op CRM werd Buurmeijer voorzitter van de PvdA-afde- ling Hengelo, een functie die hij van 1975 tot 1981 vervulde. Ien Dales Toen het kabinet-Den Uyl ter ziele was gegaan en duidelijk was geworden dat er geen twee de uitgave van zou komen, ver legde Buurmeijer in het voor jaar van 1978 zijn werkkring naar Rotterdam, waar hij advi seur werd bij de Gemeentelijke Sociale Dienst. Directeur van deze dienst was destijds de toen nationaal nog onbekende Ien Dales. Onder haar (door velen toen als zeer bezielend geken schetste) leiding leerde Buur meijer de eerste kneepjes ken nen van onze sociale wetgeving. Weliswaar is hij slechts ander half jaar in Rotterdam werk zaam geweest, omdat hij in 1979 lid van de Tweede Kamer werd, maar wellicht zal hij tij dens de komende parlementai re enquête nog vaak aan zijn Rotterdamse ervaringen terug denken. Dan kunt u eindelijk 'ns vragen wat bliksem is ^N3I3AV EN HAAG De PvdA'er lip Buurmeijer is gisteren ifinitief voorzitter gewor- !n van de enquêtecommis- e uit de Tweede Kamer die onderzoeken hoe het sy- eem van de sociale uitke- ngen functioneert. Nadat kamervoorzitter Deetman de immissie officieel had geïn- alleerd, waarbij hij erop i indrong binnen een jaar iet resultaten te komen, )os de commissie unaniem uurmeijer tot haar leider. 100 ot vice-voorzitter werd vervol- ins de CDA'er Vincent van der urg aangewezen en tot tweede ce-voorzitter de WD'er Henk in Hoof. Ter voorbereiding in de eigenlijke enquête, aarbij getuigen onder ede in et openbaar zullen worden ge oord, houdt de commissie van- volgende week eerst een flink intal procedurele vergaderin- m achter gesloten deuren. !t d0 lip Buurmeijer, de man die de amende twaalf maanden bij itstek het gezicht van de 'en- uêtecommissie uitkeringen' il bepalen, was vorige week Jp 28 augustus) op de kop af dertien jaar lid van de Tweede Kamer. Het getal dertien dook gisteren bij zijn benoeming tot commissievoorzitter ook weer op, want Deetman memoreerde in zijn installatietoespraakje dat de nu in gang gezette en quête de dertiende is die in de geschiedenis van het parlement wordt gehouden. Aimabel Buurmeijer kwam op 24 januari 1940 ter wereld in Leens, op het platteland van Noordwest-Gro- ningen. Zijn vader had er een garagebedrijf annex fietsenma kerij. Een stugge Groninger van het type Bert de Vries, mi nister van sociale zaken, kan Flip Buurmeijer echter aller minst genoemd worden. Hij is zeer aimabel en maakt gemak kelijk sociale contacten. De ka rakteristieke Groningse nuch terheid heeft hij overigens wel van huis uit meegekregen. Geen wonder dan ook dat hij al jaren tot de gematigde vleugel van de PvdA behoort en een prediker is van het 'nieuwe rea lisme' binnen zijn partij. Niettemin is Buurmeijer een man die, als hij zich ergens kwaad over maakt, geen blad voor de mond neemt en ronduit zegt waar het zijns inziens op staat. Zo haalde hij in de jaren PvdA-kamerlid Buurmeijer (rechts) op weg naar de installatie van de parlementaire enquête commissie, waar hij tot voorzitter werd gekozen. Links vice- voorzitter Van der Burg (CDA) en in het midden commissielid Vermeend (PvdA). foto: anp tachtig in de Kamer meer dan eens vlijmscherp uit naar de toenmalige minister Brinkman, die naar zijn mening niets snap te van het welzijnswerk (waar in Buurmeijer jarenlang werk zaam is geweest) en spuwde hij onlangs als secretaris van de PvdA-kamerfractie in een in terne nota zijn gal over fractie genoten die er zijns inziens de kantjes afliepen. Op de middelbare school zag Flip Buurmeijer aanvankelijk een carrière als onderwijzer voor zich, maar na een studie aan de kweekschool, de voorlo per van de pedagogische acade mie, bleek zijn hart sterker uit te gaan naar het welzijns- en vormingswerk. Hij ging naar de sociale academie en wist het uiteindelijk te brengen tot di recteur van een vormingsinsti tuut. Eind jaren zestig gaf hij zich op als lid van de PvdA om dat hij sterk de behoefte voelde de problemen waarmee hij in het vormingswerk werd gecon fronteerd te vertalen in politiek beleid. Het was de tijd waarin de PvdA nog sterk geloofde in wat men toen noemde de 'maakbaarheid' van de samen leving. Het welzijnswerk werd gezien als een van de belang rijkste middelen om dat doel te bereiken. In 1974, toen het ka binet-den Uyl regeerde en de clubhuizen, buurthuizen, vor mingscentra, opbouwwerkers

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3