£cid6e <3owtcmt Reddings helikopters in Bosnië beschoten Verbazend A2 A5 B1 B6 Nood Somalia nog ernstiger Voetbalwedstrijd op tv in café alleen met toestemming Prince best betaalde pop-artiest aller tijden ri4 Dagen Gratis VRIJDAG [4 SEPTEMBER 1992 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN „Kabinet onderschat ernst van armoede" JSport als bindmiddel roor de samenleving Kohl verbaasd over Frans „minderwaardig heidscomplex" LEIDEN OMGEVING Welzijnswerk moet inleveren Dagboek Hans Warren 'uiterst onbetrouwbaar' SEESTELIJK LEVEN/OPINIE A2 BINNENLANDA3/4 BUITENLANDA4/5 tiEURSA6 LAND EN TUINBOUWA6 DIENSTVERLENINGA6 'CONOMIE A7 AUTOA8 SPORT A9 .EIDEN/REGIOB1/2/3 SERVICE 84 MENSENB5 iULTUUR 86 ÏÏV-PROGRAMMA'S B7 Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no, 25434. Losse nummers 1,50. Morgen half tot zwaar bewolkt en buien, sommige met on weer of hagel. In de middag ook af en toe zon. In de avond afnemend buiig. Minimumtem peratuur omstreeks 9 graden. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Wind uit west tot noordwest, vrij krachtig, 5, aan de kust krachtig of hard, 6 a 7. Zeven jaar voor ex-leider Zivkov SOFIA De vroegere Bulgaarse communistische leider Todor Ziv kov is vandaag aan het slot van een proces schuldig bevonden aan het verduisteren van overheids gelden en veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Na het 18 maanden durende proces werd de 80-jarige Zivkov schuldig ver klaard aan het kopen van palei sachtige gebouwen en westerse auto's voor familieleden en het begunstigen van medewerkers. Dit heeft de Bulgaarse staat 21 miljoen leva gekost, toentertijd ruim 40 miljoen gulden. Bliksem treft treinverkeer UTRECHT Als gevolg van verscheidene blikseminsla gen is het treinverkeer tussen Utrecht en Gouda van morgen enige uren gestaakt. Reizigers tussen Rotter dam/Den Haag en Amersfoort werd aangeraden zoveel mogelijk via Amsterdam te reizen, verder werden pen- deltreinen en bussen ingezet. NS heeft nog geen idee hoeveel schade de blikseminslagen precies hebben aan gericht. Meestal zoekt de bliksem zich een weg via de bo venleiding door de kabels naar de elektronische beveili- gingskasten. Het beveiligingssyteem slaat dan automa tisch „dicht" waardoor er geen treinen meer kunnen rij den. Bij lichte storingen kan het treinverkeer meestal wel doorgang vinden, zij het voorzichtig. Dat was van morgen rond Gouda niet het geval, aldus een NS-woord- voerster. Ook het autoverkeer ondervond hinder van het slechte weer. Op verscheidene plaatsen stonden wegen onder water. Bij ongelukken die daardoor ontstonden waren zeker twintig auto's betrokken. MUQDISHO De speciale vertegenwoordiger voor So malia van de Verenigde Na ties heeft gezegd dat de om vang van de ramp groter is dan was gevreesd en de ernst van de situatie pas duidelijk wordt nu de hulpoperaties het door hongersnood getrof fen binnenland bereiken. „We hebben tot nu toe alleen de top van de ijsberg gezien...dage lijks beleven we een nieuwe dramatische ontdekking", al dus ambassadeur Mohamed Sahnoun. Tot nu toe hebben hulporganisaties geschat dat tussen de 1,5 en 2 miljoen men sen eenderde van de bevol king het directe risico lopen van de honger om te komen. Sahnoun zei dat nu de red dingswerkers dieper het land binnendringen een nog afschu welijker beeld zichtbaar wordt. „Veel mensen zitten te wachten en sterven langzaam". Hij zei dat de hongerlijdende Soma- liërs zich schuil houden in hun hutten en pas tevoorschijn ko men nu ze hebben gehoord dat in de steden in de nabijheid voedsel beschikbaar is. Sah noun hoopt dat de eerste 500 VN-militairen binnen twee we ken in het land kunnen zijn om de haven van Muqdisho te be schermen en de voedseltrans- porten te begeleiden. Vandaag nemen drie Europese ministers van buitenlandse za ken in de rampgebieden in So malia een kijkje. De zwaar be waakte Brit Douglas Hurd en zijn ambtgenoten van Portugal en Denemarken zullen in vier uur tijd de centra en de kampen bezoeken waar voedsel wordt verstrekt. Sinds 1964 nog nooit zoveel armen in de VS WASHINGTON Meer dan twee mil joen Amerikanen zijn in 1991 onder de grens van het bestaansminimum ge raakt. Daarmee is het totale aantal ar men in het rijkste land ter wereld op 35,7 miljoen gekomen, ofwel 14,2% van de bevolking. Het hoogste cijfer sinds 1964, toen de Democratische president Johnson zijn 'Oorlog tegen de armoede' begon. Deze gegevens, die van invloed kunnen zijn op de presidentsverkiezin gen van 3 november, heeft het Ameri kaanse bureau voor de statistiek giste ren gepubliceerd. Een jaar eerder be droeg het aantal mensen dat onder de armoedegrens leeft 33,6 miljoen. SARAJEVO - Het vliegveld van Sarajevo is vandaag ge sloten gebleven terwijl VN- functionarissen en de Itali aanse luchtmacht een onder zoek startten naar de oor zaak van het neerstorten van een Italiaans VN-vliegtuig. Bij de vliegramp kwamen alle vier de bemanningsleden om het leven. Het vliegveld van Sarajevo, de levenslijn voor de 380.000 inwo ners, blijft gesloten totdat dui delijk is of het Italiaanse toestel al dan niet is neergeschoten, zo heeft de VN bekendgemaakt. Vier Amerikaanse helikopters die gisteren bij het wrak wilden landen, moesten onverrichter bericht is van officiële zijde niet bevestigd. De Italiaanse televi sie meldde dat een technisch defect de oorzaak van de ramp is geweest. VN-woord voerder Kessler kon niet zeggen wie op de Amerikaanse helikopters heeft geschoten. De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, Emilio Colom bo, zei dat zijn land bereid blijft door te gaan met hulpzendin gen naar Bosnië-Hercegovina. „Natuurlijk kunnen deze ver schrikkelijke dingen gebeu ren", aldus de minister, „maar moet dit het alternatief zijn: niets doen en dood en haat la ten regeren?" In Sarajevo bleef het vannacht relatief rustig. Een VN-hulp konvooi met 60 ton voedsel en zake terugkeren nadat de toe- medicijnen heeft Gorazde be stellen vanaf de grond met lich- reikt. In de stad ten oosten i te wapens waren beschoten. Het vliegtuig met dekens aan boord is neergestort in de ber gen bij Jasenik, 34 km ten wes ten van Sarajevo, die in handen zijn van moslims en Kroaten. Radiozenders in het uiteenge vallen Joegoslavië meldden dat het vliegtuig in de romp is ge raakt door een raket, maar dat Sarajevo zijn 35.000 inwoners, vooral moslims, vijf maanden belegerd door Serviërs. Het ver trek van het konvooi is herhaal delijk uitgesteld, hoewel het be leg van de stad officieel was op geheven. Pagina A4: Panic wint op pun- Nieuw tapijt voor Ridderzaal Vele schouders waren nodig om gisteren het bijna 600 kilo zware middenstuk van het nieuwe tapijt voor de Ridderzaal naar binnen te sjouwen. In China is twee maanden lang, 24 uur per dag door 46 mensen aan het tapijt gewerkt. In Nederland was geen fabriek te vinden die dit werk aankon. Nieuwe aanvallen op asielzoekers POTSDAM Rechts-radicalen hebben in weerwil van oproepen van politici vannacht opnieuw aanvallen gedaan op asielzoekers centra in de Oostduitse deelstaat Brandenburg. Tussen de 40 en 60 relschoppers werden door ongeveer 200 man grenspolitie te gengehouden voor het centrale opvangscentrum voor vluchtelin gen in Brandenburg in Eisenhüttenstadt. Hierbij kwam het tot een bijna twee uur durend straatgevecht waarbij de politie met ste nen werd bekogeld. De grenspolitie gebruikte waterkanonnen en stokken tegen de relschoppers. Drie van de aanvallers werden ge arresteerd. Drie voertuigen van de politie en twee andere auto's werden vernield, als ook een van de waterkanonnen. In de plaats Lüben voerden onbekenden met een brandbom een aanslag uit op het opvangcentrum daar. Een kleine brand werd door de leidster van het centrum in bedwang gehouden. In Biesenthal, ten noor den van Berlijn, brandde een kleine, onbewoonde houten barak op het terrein van een opvangcentrum af. Meerdere personen hadden een brandbom geworpen. Zware aanrijding op Plesmanlaan LEIDEN Een 59-jarige Haarlemmer is gisteravond ernstig gewond geraakt toen zijn auto in de flank werd gere den door een tien jaar jongere Noordwijker. Het ongeval vond plaats bij de oprit van de Ples manlaan naar de A44 richting Wassenaar. De klap was zo groot dat de voertuigen min stens vijftien meter werden weggeslingerd. De brandweer moest eraan te pas komen om de Haarlemmer uit zijn voer tuig te bevrijden. Hij werd met een hersenschudding, gebroken tenen, verwondingen aan zijn gelaat en diverse kneuzingen overgebracht naar het AZL. loemen- irso ïlsmeer Aalsmeer irdt de itste hand aan de lalwagens or het grote irlijkse lemencorso morgen k door isterdam zal kken. Het otto is dit ir: 125 jaar in )ei. Een rwijzing naar 125-jarig staan van iderlandse ide Kruis. FOTO: ANP DEN HAAG Cafés die bij belangrijke voetbalwedstrij den de televisie aanzetten in de hoop op extra klandizie moeten voortaan eerst toe stemming vragen aan de om roep die het duel uitzendt, ook als dat eèn buitenlandse omroep is. Dat is de consequentie van een nieuwe wet waarmee de Twee de Kamer akkoord gaat. De nieuwe wet regelt dat musici, zangers, dansers, toneelspelers en andere uitvoerende kunste naars, maar ook producenten van podiumkunsten, het recht hebben op een bepaald inko men. Nu is het nog steeds zo dat artiesten hun inkomen regelen in een contract met een platen maatschappij of een andere ex ploitant van creatieve uitingen. Beginnende of minder populai re artiesten zijn overgeleverd aan die ondernemers als het gaat om de vaststelling van hun honorarium. De nieuwe wet Naburige Rechten maakt daar een einde aan. Omroepen worden door deze wet in zekere zin beschouwd als producenten van kunst en amu sement. Als een cafébaas in zijn openbare gelegenheid een voet balwedstrijd laat zien, moet hij daar volgend jaar formeel voor betalen, tenzij de omroep geen bezwaar heeft. In elk geval moet hij zeker gaan betalen voor het afspelen van cd's en cassettebandjes. Dat geldt ook voor winkelcentra en kerken. De nieuwe wet vloeit voort uit een (niet door o.a. de VS gete kend) verdrag van de EG-lan den van vier jaar geleden Staatssecretaris Kosto van jus titie gaat nu een organisatie op richten die zich met het innen van de gelden moet bezighou den en die ervoor zorgt dat de betrokken artiesten hun bank rekeningen zien groeien. Oudste man van Nederland overleden NIEUWKOOP De 108-jarige Johannes van Capel uit Nieuw koop, de oudste man in Nederland, is gisteren overleden. Van Ca pel is dit jaar op zijn verjaardag, 22 april, nog koninklijk onder scheiden vanwege zijn grote inzet om het plassengebied van Nieuwkoop, een uniek natuurgebied in het Groene Hart van Hol land, goed te beheren en te bewaren. Met Van Capels overlijden is de 106-jarige R. Pelgrom uit Velp (gemeente Rheden) de oudste man van Nederland geworden. De oudste inwoner van Nederland is een vrouw: Johanna Francina Zandstra-Giezen uit Den Haag. Mevrouw Zandstra wordt maandag 110 jaar. NEW YORK - Prince heeft een contract ter waarde van 100 miljoen dollar (159 miljoen gul den) getekend met de platen maatschappij Warner Bros. Met het contract wordt Prince tijden. Wat betreft zijn gage steekt Prince Michael Jackson en Madonna, die ook miljoenen contracten afsloten, naar de kroon. Prince krijgt 10 miljoen dollar per uitgebracht album, zei Gilbert Davison, directeur van Paisley Park Enterprises, een onderneming van Prince. Daarnaast wordt Prince vice- president van Warner Bros., verantwoordelijk voor artiesten en repertoire. Twee platenla bels van Prince, het bestaande Paisley Park Records en een nieuw,label, zullen door EWar- ner Bros worden gefinancierd. Bejaarde door trein geschept VOORSCHOTEN - Een 79-jarige vrouw uit Zwolle is gisteren om het leven gekomen toen zij geschept werd door een trein. De vrouw was op familiebezoek geweest in Voorschoten. Op weg naar het station aan de Papenlaan stak zij te voet de overgang over terwijl de spoorbomen dicht waren. Ook op signalen van de machinist rea geerde zij niet. Het treinverkeer was als gevolg van het ongeval korte tijd gestremd. Omdat niet duidelijk is hoe de vrouw op het baanvak terecht is gekomen verzoekt de Voorschotense politie ge tuigen van het ongeval zich te melden. Hulpvaardigheid komt helper duur te staan ROELOFARENDSVEEN Een werknemer van een bedrijf op het Lassoterrein in Roelofarendsveen is gistermiddag het slachtof fer geworden van een babbeltruc. De man zat achter een broodje toen een onbekende binnen kwam met het verzoek te mogen bel len naar een arts omdat er buiten iemand niet goed geworden was. Na het 'telefoontje' vroeg hij om een aspirine. De werknemer ver klaarde alleen tabletjes in zijn auto te hebben liggen die hij vervol gens ging halen. Nadat de onbekende vertrokken was bleek de werknemer zijn portefeuille met daarin papieren en een bedrag van 900 gulden kwijt te zijn. De papieren kwamen later boven wa ter in Amsterdam, het geld was echter verdwenen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Minister Hirsch Ballin heeft gisteren op Bonaire zowel politici als publiek verbaasd. De minister van Antilliaanse en Arubaanse zaken bleek behalve Nederlands uitstekend Papiaments te spreken. In zijn toespraak, die hij voor statenleden hield, schakelde hij moeiteloos van het Nederlands en Engels over naar de taal van de Benedenwindse eilanden van de Antillen, het Papiaments. Op de Bovenwindse eilanden spreekt men Engels. De Leidse Courant spreekt iedereen aan, zij het slechts in één koninkrijkstaai. Neem een proefabonnement en ontdek in veertien dagen gratis hoe het komt dat onze krant zowel politici als publiek telkens weer verbaast. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. 0' Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) sei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 8 711848 '0030001' j £eidóc6outmit Zaterdag 12 september ^chevenings Dorpsfeest Groot Visfestijn Keizerstraat Scheveningen I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1