Dagboek Hans Warren uiterst onbetrouwbaar' De terugkeer van de buisvormige klokken Met Marillion komt het nooit meer goed Cultuur Antwerpen knapt zich op als culturele 'Gegijzelde politici' in het landscl hoofdstad 61 Leidse Courant i vrijdag 4 september 1992 Bezwaar tegen 'Neo-turbo' Amsterdam Jan Kuitenbrou wer mag zijn nieuwe boek 'Neo- turbo' niet op de markt bren gen. Dat vindt de uitgeverij Aramith, die destijds als Gott- mer/Brecht Kuitenbrouwers eerdere werk uitgaf waaronder 'Turbo-taal'. Daarbij is over eengekomen dat Kuitenbrou wer twee jaar lang geen bewer kingen of soortgelijke boeken elders zou publiceren. Op 15 september dient nu een kort geding waarmee de uitge ver het nieuwe boek wil tegen houden. Kuitenbrouwer, die in zijn boeken de draak steekt met moderne zeden en taalgebruik, wil 'Neo-turbo' uitgeven bij Prometheus. 'Een ideale echtgenoot' Den Haag Wie een abonne ment neemt op voorstellingen van het Nationale Toneel, ver werft zich daardoor niet het recht gratis de produktie 'Een ideale echtgenoot' te mogen bij wonen, zoals werd gemeld in onze UIT-bijlage van woensdag j.i. Het Nationale Toneel blijkt een eerder geformuleerde opzet ge wijzigd te hebben. Wie morgen, op het Voorhoutfestival, een kaartje koopt voor 'De ideale echtgenoot', heeft de kans om een van de spelers van het ge zelschap tijdens het bezoek aan deze voorstelling in de Konink lijke Schouwburg als symboli sche ideale echtgenoot te krij- Toneelschrijfprijs voor Van Lohuizen Amsterdam Suzanne van Lo huizen, de schrijfster van de jeugdtheaterteksten 'Het huis van mijn leven' en 'Heb je mijn kleine jongen niet gezien', heeft de Toneelschrijfprijs 1992 van het Theaterfestival gewonnen. Aan de prijs, die op 13 septem ber in Antwerpen wordt uitge reikt, is 20.000 gulden verbon den. Dit bedrag is beschikbaar gesteld door het ministerie van WVC en het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap. De prijs gaat jaarlijks naar een auteur die een bijzondere pres tatie heeft geleverd op het ge bied van de toneelschrijfkunst. De geschreven tekst moet tus sen juni 1991 en juni 1992 voor het eerst zijn gespeeld. Interieurarchitecten op kunstbeurs PAN Amsterdam Tijdens de kunst- en antiekbeurs PAN in de Amsterdamse RAI presente ren volgende maand ruim tach tig kunsthandelaren, anti quairs en galeriehouders hun collecties. Nieuw dit jaar is de aanwezigheid van vier binnen huisarchitecten en decorateurs. De vier interieurmakers willen tijdens de beurs laten zien hoe kunst of antiek in een interieur het best tot zijn recht komt. Tijdens PAN Amsterdam, van 17 tot en met 25 oktober, zal de Stichting tot Bevordering van Internationale Kunst een prijs ter waarde van 10.000 ecu (cir ca 23.000 gulden) uitreiken aan een persoon of instantie die zich verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van beeldende kunst. Amsterdam bouwt aan cultuur Amsterdam In de Arcam Ga lerie aan het Amsterdamse Wa- terlooplein is vandaag de ten toonstelling 'Bouwen voor Cul tuur' geopend. Te zien zijn te keningen, foto's en maquettes die een indruk geven van een groot potentieel aan plannen voor Amsterdam: het Rijksmu seum wordt verbouwd, Stede lijk Museum en Van Goghmu- seum willen uitbreiden en in het Oosterdok komt een Scien ce Centre van Renzo Piano. Carré wordt aangepast aan de eisen van de tijd en er liggen plannen voor nieuwe theaters in het Bellevue-complex en in de Westergasfabriek. Zowel aan de IJ-oevers als in Amsterdam- Noord schijnt ruimte te zijn voor een megabioscoop. De ex positie duurt t/m 10 oktober. Subsidies voor conservering Doorn - Minister d'Ancona van WVC heeft een subsidie van in totaal 3,1 miljoen gulden ver strekt voor de conservering van collecties van het Spoorwegmu seum, het Nederlands Architec tuur Instituut en het Neder lands Fotogenootschap. De sub sidies wor.den toegekend in het kader van het Deltaplan voor het Cultuurbehoud. Verder heeft de minister vier monu menten aangewezen die in aan merking komen voor een be drag uit de zogenaamde knel- puntenpot voor monumenten zorg. Het gaat om de Onze Lie ve Vrouwe Toren in Amersfoort (4,5 miljoen gulden), het Kas teel Houthem-St.Gerlach (4 milj), de Martinikerk in Sneek (2,1 milj) en het Fort Kijkduin in Den Helder 1,8 milj). door Jan-Hendrik Bakker Amsterdam Het 'Geheim dagboek' van Hans Warren is voor het gebruik als historische bron 'uiterst onbetrouwbaar'. Warren zou, in weerwil van wat hij zelf daarover beweert, ach teraf notities hebben ingevoegd in het eerste deel van zijn dag boekcyclus, dat uit de oorlogsja ren 1942-1944 stamt. Tot die conclusie komt Adriaan Vene- ma in het laatste deel van 'Schrijvers, uitgevers hun collaboratie', dat gisteren ver schenen is. Het 'Geheim dagboek' van Warren is door sommige ge schiedschrijvers gebruikt als tijdsdocument. Vooral omdat Warren heeft gezegd dat de no tities daarin authentiek waren. Venema bestrijdt dat. Hij wijst op enkele passages waarin de jonge Warren zaken blijkt te weten, die hij nog niet kon we- De belangrijkste bewijslast vindt Venema in de dagboekno titie van 10 augustus 1943, waar Warren schrijft dat gede porteerde joden 'bij honderd duizenden de gaskamers inge dreven' worden. En voorts: 'Het nationaal-socialisme heeft alle schone schijn afgelegd en toont zijn ware bestiale gezicht; op haast wetenschappelijke wij ze wordt het vernietigingspro gramma uitgevoerd'. Adriaan Venema: 'Nu het over schrijvers en uitgevers gaat, is het opeens andere koek'. Verdraaiing Venema: 'Natuurlijk wist men dat het lot van de joden zwaar was en er waren verhalen over moordpartijen, maar dat het ge beurde op de door Warren be schreven wijze, was nog niet be kend, laat staan dat men zijn terminologie ervoor gebruikte'. Hij beroept zich daarbij op uit spraken van prof. L. de Jong en prof. I. Schöffer. Verder dan de conclusie dat het dagboek van Warren onbe trouwbaar is als historisch ma teriaal gaat Venema overigens niet. Zo beschuldigt hij Warren niet van opzettelijke verdraai ing van de feiten. Tussen de re gels kan men hooguit lezen dat Warren, in de visie van Vene ma, al te ijverig heeft willen aantonen dat hij niet door het NSB-milieu van zijn ouders was besmet. Liegen achteraf Verdraaiing en vervalsing is wel het belangrijkste verwijt dat Venema te maken heeft te gen andere schrijvers die tij dens het begin van de oorlogsja ren niet onmiddellijk een hel denrol wisten te bekleden. Ve nema noemde gisteren nog een keer de namen van Bert Voe ten, Anton Koolhaas, Ed Hoor nik en de gebroeders Toonder Veel ernstiger dan de kleine col laboratie die zij destijds pleeg den vindt hij 'het liegen achter af. In eerdere delen van zijn on derzoek belichtte Venema de handelwijze van deze, toen nog jonge schrijvers. Hij onthulde dat Bert Voetens 'Oorlogsdag boek' een falsificatie van de fei ten is geweest, bedoeld om het eigen verleden te zuiveren. Tamelijk bitter was Venema gisteren over de ontvangst die zijn nu uit vijf dikke delen be staande onderzoek bij de critici heeft gehad. Hij verwees naar de vrijwel unaniem lovende pers die hij had gehad op zijn boek over de kunsthandel tij dens de bezetting. Volgens hem omdat het boek beantwoordde aan het negatieve beeld dat er toch al over de kunsthandel be stond. „Maar nu het over schrij vers en uitgevers gaat, de eigen beroepsgroep, is het opeens an dere koek. Toch heb ik vrijwel dezelfde werkwijze en vorm ge hanteerd als in mijn onderzoek naar de kunsthandel". POP TV VANNACHT BBC 2 00.30-01.30: 'Edinburgh nights'. Wereldpremière van Oldfïelds 'Tubular bells II' door Erik Quint Richard Branson maakte er zijn fortuin mee. Virgin Records Zeeland maand culturele provincie Middelburg Zeeland staat deze maand weer in het teken van cultuur. Door de hele pro vincie is er - onder het motto Zeeland Cultuurmand - tot be gin oktober een programma be staande uit diverse concerten, tentoonstelllingen, workshops, excursies en films op het pro gramma van de vierde editie van Zeeland Cultuurmaand. Violiste Emmy Verhey en pia nist Carlos Moerdijk brengen een Spaans programma een de Basiliek van Hulst. Daarnaast treedt het Haagse Salon Orkest SOFA op. In Middelburg draait deze maand het filmfestival met nieuwe films en avant-premie- res. Historische gebouwen op Schouwen-Duiveland en Tho- len vormen de locaties voor di verse kamerconcerten, met on der meer violist Jaap van Zwe den. Met de bedoeling de wisselwer king te verkennen tussen land schap, cultuur en geschiedenis organiseert de Stichting Educa tief Toerisme workshops, een cursus en twee lezingen. Hier bij wordt onder meer aandacht besteed aan de kunstenaars groep die Jan Toorop rond 1900 vormde in de badplaats Dom burg. De Zeeuwse kunstenaarsgroep Cheops exposeert keramisch werk in vensterbanken van de woningen in de Middelburgse Spanjaardstraat. Een grote cir custent in Waterlandkerkje is verder het toneel voor theater en muziek van de Tsjechische groep Jabklon, terwijl in de plaatselijke kerk stemacrobate Greetje Bijma optreedt. Als hoogtepunt van het festival Jazz Down bij the Sea Domburg staat The Pasadena Roof Orc- hrestra genoteerd. Het Festival van Zeeuws- Vlaanderen, onderdeel van Zee- land-Cultuurmaand, heeft veel ruimte ingedeeld voor muziek en bewerkingen van de in 1990 overleden legendarische com ponist Leonard Bernstein. Ga lerie Van den Berge in Goes en het Zeeuws Museum en de Wa- tertore in Vlissingen bieden een' tentoonstelling aan van IJs landse kunstenaars. kon van de opbrengsten de eer ste jaren investeren in avant- garde-rock die geen cent op bracht en de griezeligste mo menten van 'The exorcist' wer den er nog griezeliger van. Mike Oldfïelds 'Tubular bells' bete kende in 1973 een mijlpaal in de pophistorie. Hoewel het succes van de lp de Engelse meestergitarist is blij ven achtervolgen in het verloop van zijn carrière, heeft hij pas negentien jaar na dato een ver volg afgeleverd. Vanavond heeft in het Schotse Edinburgh de wereldpremière plaats van 'Tubular bells II'. De BBC zendt een half uur na midder nacht een registratie van de uit voering uit. De voor het grote publiek vol slagen onbekende, jonge gita rist met de opmerkelijk glijden de en zoevende gitaarklank had in 1973 zijn sporen al verdiend als wonderkind in de begelei dingsgroep van de excentrieke Kevin Ayers. Iedereen was on dersteboven van het fenomeen 'Tubular bells'. Niet alleen had een overwegend instrumentale concept-plaat met slechts één nummer erop zoveel succes op de hitlijsten, maar de destijds twintigjarige Oldfield zorgde tevens voor een revolutie in de opnametechniek. Hij maakte met een krap bud get van het toen net door Ri chard Branson opgezette Vir gin Records meesterlijk gebruik van de dubbing-techniek. Met spaarzame hulp van een slag werker en een paar zangeres sen, onder wie Mike's zuster Sally, speelde Oldfield zelf een dozijn instrumenten die spoor voor spoor in een boeiende sym fonische compositie werden ge smeed. Naast alle mogelijke snaarinstrumenten bespeelde hij ook de buisvormige klokken die de plaat haar naam gaven. Van 'Tubular bells' werden we reldwijd ruim zestien miljoen exemplaren verkocht. Het suc ces leidde echter tot excessen. Zo werd er onder leiding van David Bedford een georke streerde versie opgenomen en verscheen er in de geest van die tijd tevens een quadrofonische uitvoering. Bovendien waren Oldfïelds volgende platen ('Hergest ridge' en 'Omma- dawn') vrijwel identiek aan 'Tubular bells'. Afgezien van de filmmuziek voor 'The killing fields' 1984) en de zomerse hit single 'Moonlight shadow' ston den al zijn verdere verrichtin gen in de schaduw van 'Tubular bells'. 'Tubular bells II', uigebracht door Warner Music in het tijd perk van de cd, is bijna twee maal zo lang als het origineel. Mike Oldfield Hoewel Trevor Horn voor de produktie tekende en de oor- sprohkelijke geluidstechnicus Tom Newman van de partij is, moet deze cd toch als een over bodige herhalingsoefening ge zien worden. In tegenstelling tot het uit twee delen (twee plaatkanten) bestaande origi neel, is 'Tubular bells II' opge deeld in veertien stukken. Er zijn tal van verwijzingen naar en zelfs herhalingen van het oorspronkelijke concept, inclu sief doedelzakken en een stem die de instrumenten benoemt. 'Tubular bells II' is eerder een curieus dan een belangwek kend produkt. Wie de twee pla ten naast elkaar legt, stuit op een aantal opvallende overeen komsten. Het belangrijkste ver schil is de technologie, die in een kleine twintig jaar pas echt een revolutie heeft doorge maakt. Mike Oldfield speelt echter nog steeds dezelfde mu- Antwerpen Aan de Schelde maakt men zich op om volgend jaar de culturele hoofdstad van Europa te zijn. Het is al goed te zien: restauratieplannen die al lang in de pen zaten, worden nu nog inderhaast uitgevoerd. Zelfs de kathedraal, de grootste gothische kerk van de Neder landen, zal eindelijk eens uit de steigers zijn als koning Boude- wijn eind maart 'Antwerpen 93' opent. Nederland maakt binnenkort al iets van de voorbereidingen mee, wanneer het promotie schip De Spits op 16 september in Arnhem begint aan een tocht die verder langs Utrecht, Am sterdam en Rotterdam gaat. De Spits, een 19de-eeuws binnen schip, richt de aandacht niet al leen de culturele evenementen die volgend jaar in Antwerpen plaatshebben, maar nog meer op de stad als geheel. Het bol werk van horeca en diamant ziet zijn kans schoon voor 'city marketing'. Bovendien heeft het stadsbestuur de verkiezin gen van 1994 al in het achter hoofd en zal het de gemiddelde kiezer dus tevreden willen stel len. Invulling Nu is een plaats ook vrij om bij aanwijzing als culturele hoofd stad hieraan een geheel eigen invulling te geven. Glasgow bij voorbeeld zette echt de eigen stad helemaal centraal. Daar door moeten sommige kunste naars niet eens zoveel meer van het 'culturele hoofdstad'-idee hebben. Het is de organisatoren van 'Antwerpen 93' volgens ei gen zeggen echter gelukt een kunstenprogramma samen te stellen zonder water in de wijn te doen. Dierentuin Ze zijn tevreden met de positie van de kunsten binnen het ge heel van evenementen, waaron der het 150-jarig jubileum van de dierentuin en Eurosail '93. Er is voldoende aandacht voor nieuwe ontwikkelingen binnen de kunsten, kunsten die boven dien vragen stellen, en com mentaar leveren op de samenle ving. Dat is de toegevoegde waarde van kunst en dat staat centraal. Niemandhoeft daar bang voor te zijn, zegt inten dant Eric Antonis, de vroegere directeur van het Zuidelijk To neel. „Het vermogen van men sen om dingen mooi te vinden moet niet worden onderschat". Bovendien zal een kwaliteit sprogramma volgens hem op zichzelf genoeg reclame zijn voor de stad. Wel ziet hij met enige zorg eventuele, altijd mo gelijke mislukkingen tegemoet. Die zullen hem feller worden verweten door de in België rijk gezaaide traditionalisten, die liever meer van het zelfde had den gewild. Werven Inmiddels lijkt het gekrakeel gelukkig ondergeschikt aan het algemene streven om van Ant werpen 93 een groot succes te maken. De Antwerpenaren mopperen wel over de vele wer ven (bouwplaatsen) in de stad, maar de eensgezindheid in de restauratiewoede van overheid en middenstand doet iedereen goed. Naar verwachting ziet de stad er stralend uit wanneer Boude- wijn op 26 maart het startscho lost en fanfares uit de hele reld het openingsfeest inluiden Iedereen kan meedoen, dal weekeinde, al is het maar door een gratis concert in het ook al gerestaureerde Centraal Sta tion bij te wonen, het 'bal popu lair' in de feestzaal aan de Meir en de instuif voor de jeugd el ders in de stad. Bezoekers uit binnen- en bui tenland worden, behalve voor Sail, vooral verwacht voor het spectaculairste onder de kunst evenementen: De Ark. Architect Bob van Reeth ont wierp een grote boot met daar op een theater en een terras. AHOY', ROTTERDAM Marillion. Voorprogramma: Red Cinder. door Erik Quint Vier jaar geleden verliet zanger Fish de symfonische popgroep Marillion en sindsdien is er en kel nog geleuterd over de rol van zijn opvolger Steve Ho garth. Zelfs in recente inter views nog hebben scribenten én muzikanten het over hoe Ho garth moest wennen aan de ver wachtingen van de fans, en hoe moeilijk het wel niet was om de voetsporen van Fish te treden. Dit gemekker, dat beslist te lang duurt, is niets meer dan een rookgordijn want met Ma rillion komt het nooit meer Fish bepaalde jarenlang het ge luid en het gezicht van de Britse groep. Ondanks een lichte koerswijziging richting meer gespierde rock en de inzet van Hogarth, blijft de groep die zich naar Tolkiens roman 'The sil- marillion' noemde in de ban van het Fish-verleden. Het laat ste wapenfeit op compact disc is een singles-compilatie met nota bene overwegend stukken uit het pre-Hogarth tijdperk. In een goed gevuld Ahoy' speel de het kwartet gisteravond vooral die successtukken en dat gebeurde even puntgaaf als saai. Een jankende gitaarsolo hier, wat protserige toetsentie- relantijntjes daar en flink veel vocale uithalen vol pathos. Meer is het niet. Drabberige symfo-rock. Zo doorzichtig als wat. Toch smulde het publiek, dat Hogarth inmiddels het voordeel van de twijfel gegeven heeft, van de show. De symfonische rock van Marillion is in de jaren negentig een vervelend ana chronisme. Maar zo zijn er ook massa's die zweren bij de six- ties-nostalgie van The Clarks. Marillion in Ahoy': even puntgaaf als saai. Red Cinder tapte in het programma uit een loos vaatje. Ahoy' was een paar maten te deze nieuwe bestaande uit nand Bakker, Haworth en geres Celia Braam, dit trio, dat onlangs met een titelloze cd, aangevuld door Schulte Nordholt. Hitpotentie Op Braam na zijn het musici met een lange dienst lAlquin, Meteors, Bandits, Gruppo Cinder klonk als middle of the road-pop. Gebakken lucht maar Braam heeft stem die het midden sen Stevie Nicks en Hoffs en stevige songs als 'Hey you' potentie. Rotterdam Politici en poli tieke partijen munten uit in vrijblijvendheid als het gaat om de omgang met ruimte, steden, milieu en leefomgeving. In een tijd waarin de Bijlmermeer ge deeltelijk moet worden afgebro ken en pakweg de Betuwelijn zal worden aangelegd, is het nuttig wanneer 'gegijzelde poli tici' niet onder dwang van neu roses tot hun beslissingen ko men. Aldus PvdA-topman Felix Rot tenberg gisteren bij de opening van de derde Fotografie Biën nale Rotterdam. In het theater treden van mei tot september kunstenaars uit vijftien verschillende steden op. Humor Nederland begint het project. De Rotterdamse kunstenaar Henri van Zanten is verant woordelijk. Nederland levert overigens een bijzonder belang rijke bijdrage, zegt Antonis. Dat is volgens hem geen wonder, want Nederland bevindt zich in Europa aan de top als het om to neel, muziek en in mindere mate om beeldende kunst gaat. „Wij Vlamingen benijden Ne derlanders om hun vermogen tot analyse en de manier waar op ze met scherpe teksten om gaan. Omgekeerd benijden de Nederlanders ons om de in stinctieve, beeldende manier van theater maken en om de humor". Er komt veel theater uit Neder land naar Antwerpen, zoals Het Zuidelijk Toneel en Toneel groep Amsterdam. Voor mu ziek zorgen onder meer het Ne derlands Blazersensemble, het Schönberg Ensemble en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Frank Reijnders en Cornelis Verhoeven zijn onder de schrij vers. Ook in de andere discipli nes zijn Nederlanders te vin den. (ANP) Arne Alarmschijf: Too much love will kill you Jansen May Samenstelling: Stichting Nederlandse Top ls Het landschap staat centraal tijdens deze manifestatie, waar van de tentoonstelling 'Waste land, het landschap vanaf nu' met werk van zestig fotografen uit veertien landen de hoofd moot vormt. Behalve de hoofdtentoonstel ling, waarvoor de organisato ren vijftienduizend bezoekers verwachten, zijn er op 25 ande re plaatsen in exposities die inhaken teland'. Rond het komende weekeinde bezoeken fotografen, uitgevers, houders, curatoren, conservatoren en critici dam. Op de Erasmus teit Rotterdam wordt symposium gehouden. TOP 40 David Bowie Madonna 1( 1)It's my life - dr. 2 2)Barcelona - Mercury C ai 3( 7)How do you do - R 4( 3)I'l be there - Mariah 5 8)Can't take my eyes - Joling T 6 (12)Wishing on a star - The Cove 7( 5)Stepping'out tonight - Beck 8( 4).... Poing-Rotterdam Termination 9 6It's probably me - Sting CI 10(11)Amigos para - Carreras Brig! 11 (15)My destiny - Lionel 12(18)Ain't no doubt- Jimm 13 (20)The magic friend - 2 unl; 14(10)Oochiecoochie-MCl 15(21)Humpin'round - Bobby 19( 16 9)On a raggatipj 17(25)Jump around - House 18(17)Just another day -John SC 19 (35)Don't chain my heart 20 (24)Those simple... - Right sail 21 (13)My playground - Ma 22(19)Heaven's door-Guns N' 23 (36)Mr. Loverman - Shabba 24 (--)A deeper love - Clivillesi 25 (31)Motorcycle - Manic Street Pre/ 26 (32)Lover you send me - Londo 27 (38)If you asked me to - Celine 28 (22)Jongens van den bouw - B. I 29 16)Jesus he knows me - C- 30 (--)Real cool world - David 31 14)Sexy mf - Prince s 32 Che Sara 33 (30)The mayday anthem - We 34(-)Sweat-Inner 35 (23)We all need love - Doub 36 (27)Abba Esque - El 37 (39)Runaway train - John Cl p 38(29)L.S.I.-TheSI,; 39 (--)Have a nice day - 2 thi jr 40 (--)Zeg 'ns meisje - Arne J

Leidse Courant | 1992 | | pagina 16