MENSEN Ik sta ver van de volmaaktheid af 'Uit veel verdriet is een wondertje ontstaan' DRIES VAN AGT C arry Tefsen zet na vier jaar een punt achter de presentatie van het TROS-programma 'Op goed geluk'. Ze heeft er genoeg van om op de tv jongens en meisjes te koppelen. P rins Maurits gaat in september en oktober als reserve-officier van de koninklijke marine op herhaling. De oudste zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven vertrekt H oofdredacteur drs. Max Snijders van het Utrechts Nieuwsblad is benoemd tot hoogleraar journalistiek aan de Rijksuniversiteit Groningen (RUG). In zijn leerstoel is hij gespecialiseerd in nieuwsgaring, -selectie en - presentatie. FRANS HAPPEL Jansen I:-.. LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 Jansen naam maakte vanaf het Willem Pekelder Ïet gaat goed met Dries van Agt. „Ik ben zeer in mijn nopjes. Ik heb een magnifieke job". De oud- lier, sinds 1990 EG-ambassa- in Washington, kwam gister- ag op bliksembezoek in Rijs- aar bij de paleisbrigade van ninklijke marechaussee een hem genoemde zaal te openen, jaar geleden richtte hij de bri- officieel op. Koningin Beatrix lomicilie gekozen in Huis ten lien moest daar beschermd en. Gesteld als hij is op uiterlijk ion verrichtte de EG-ambassa- met plezier de plechtige ope- van de A.A.M. van Agt-zaal sienaam, hè?!'), altijd gelukkig? ïker, we leven immers maar één Zelfs volgens de leerstellingen iet Vaticaan wordt op aarde herkansing gegeven. En wat na od komt, vriend, dat is maar af- 'Zelfs volgens de leerstellingen van het Vaticaan wordt op aarde geen herkansing gegeven. En wat na de dood komt dat is maar afwachten'. Staat de vut niet voor de deur? Ik ben nu 61maar weet niet of de EG een vut-regeling heeft. Het komt trouwens niet boven de drempel van mijn bewustzijn om daarover te den ken. Mijn vitaliteit is te groot om ge dachten daarover toe te laten". Denkt u veel aan Nederland? „Ik heb geen last van nostalgie. Ik zit nooit dromerig door het raam van mijn kantoor te kijken of sip te den ken aan Nederland. Maar ik ben wel graag een paar weken per jaar in dit leuke, sympathieke, georganiseerde, soms overgeorganiseerde land. Daarna kan ik weer elf maanden zonder hartzeer in het buitenland le ven, in onversneden geluk". Ademtocht Hoe is het met uw vriend Wiegel? „Die zie ik morgenochtend, wanneer wij onze jaarlijkse reünie hebben van het veel gesmade, maar door de historie goeddeels alweer gerecht vaardigde kabinet Van Agt I. Het ka binet wat niet kon, toch kwam, on mogelijk kon voortbestaan en door leefde tot de laatste ademtocht". Was dat allemaal aan u te danken? „Ik heb wel met de genade medege werkt, als u nog een Roomse uit drukking kunt verstouwen. Maar, er waren ook heel veel andere weldoe ners zoals Hans Wiegel". Het beste kabinet sinds jaren? „Dat laten we over aan de geschied schrijvers, aan de objectiviteit van de wetenschap. Maar het was wel een heel dapper kabinet. Wij waren zal men die tegen de krachtige stroom Carry Tefsen stopt met'Op goed geluk' Voor de TROS komt haar vertrek niet als een complete verrassing. „We hadden af en toe wel het gevoel dat ze ermee op wilde houden", zegt een woordvoerster. Het afscheid van Carry is op zich geen probleem omdat 'Op goed geluk' niet voor het komende winterseizoen stond geprogrammeerd. Volgende zomer komt het programma weer op televisie en tegen die tijd hoopt de TROS een opvolg(st)er te hebben gevonden. De omroep heeft momenteel nog niemand op het oog. Prins Maurits op herhaling maandag 14 september met het fregat Karei Doorman vanuit Den Helder. Maurits zal in een wachtofficiersfunctie oefeningen met het eskader meemaken. Harding vecht schorsing aan I-iex Harding, radiodirecteur van Veronica, spant een kort geding aan tegen de VOO om zijn schorsing ongedaan te maken. Hij werd dinsdag naar huis gestuurd omdat hij bezig is met plannen voor een commercieel radiostation. Veronica acht dat onverenigbaar met het besluit om in het publieke bestel te blijven. Harding spreekt tegen dat hij al harde afspraken heeft gemaakt met de commerciële zenders Radio 10 Gold, Sky Radio en RTL Radio. Wel heeft hij met deze organisaties 'voorbereidende' besprekingen gevoerd over een gemeenschappelijk commercieel radiostation, dat zowel via de kabel als via de ether zou gaan uitzenden. De plannen van Harding hebben binnen Veronica geleid tot een waterscheiding tussen de oude garde, die graag commercieel wil worden, en de nieuwkomers die hun foto AP Snelle toekomst De toekomst gaat nergens zo snel als in 'Star Trek'. Kapitein Kirk en mr. Spock, met wie de serie nog steeds wordt geassocieerd, zijn allang vergeten. Na 'Star Trek: the next generation' (te zien bij de KRO) is er alweer een nieuwe serie opgenomen: 'Star Trek: deep space nine'. Metv.l.n.r. Nana Visitor, Terry Farrell, Cirroc Lofton, Colm Meaney, Avery Brooks, Armin Shimerman, Rene Auberjonois en Siddig El Fadil. heil zoeken binnen het publieke bestel. In kringen van de VOO is vernomen dat een eventueel vertrek van Harding naar een nieuw radiostation zal leiden tot de uittocht van vrijwel alle populaire Veronica-deejays. Harding gaat er van uit dat de verenigingsraad, het hoogste bestuursorgaan binnen de omroeporganisatie, vanavond op het" besluit van de hoofddirectie zal terugkomen. Max Snijders hoogleraar Snijders studeerde politieke en sociale wetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam. Na zijn afstuderen in 1956 werd hij redacteur buitenland bij het Algemeen Dagblad en in 1965 hoofdredacteur van het Utrechts Nieuwsblad. Per 1 januari gaat hij daar met de vut. Hoe ik daar nu op kom? Absoluut niet door het zich afzetten van een inwoner van een grote stad tegen die van de hoofdplaats van dit land. Want, het is een feit dat vele verfijningen van geestelijk en zedelijk leven elders ontstaan voordat ze uiteindelijk in Amsterdam gecultiveerd worden. Waarmee ik de aan mezelf gestelde vraag nog niet beantwoord heb. Welnu: om te beginnen is er jaarlijks de hoogmoed van de hoofdplaats voornoemd, om te menen dat als men daar een uitmarkt houdt het ook meteen een Nationale is. Direct daarmee verbonden is het misverstand van de NOS- televisie, dat er uitgerekend aan die markt 'dus' ook veel aandacht moet worden besteed. Ach, het kwaad straft zichzelf, want de NOS vaardigt Leoni Jansen af om die gebeurtenis te presenteren. Jansen, ooit begonnen als presentatrice van het Jeugdjournaal (mijn kinderen vonden het geen leuke tante, ze deed haar werk niettemin zeer behoorlijk), koos er voor om zangeres te wezen. Zulks in het verantwoorde, serieus gewicht hebbende lichte genre. Het resultaat daarvan was dat Leoni kruispunt tot het eerstvolgende stoplicht. Enkele jaren geleden verkeerde ik in haar nabijheid toen er een programma waarin zij het hoogste woord zong was ingezonden voor een tv-festival. Welk festival dat was weet ik niet meer, hetgeen minder met de betekenis van het evenement te maken heeft dan met de uitstraling aldaar van Leoni Jansen. Zo herinner ik me, dat toen er een kans was om zomaar te zingen voor een aardig publiek, we haar ongeveer het podium hebben moeten opduwen. Nee, geen muziekplezierig iemand toen. Nadien zag ik haar terug als beheerster van een NOS- magazine dat steeds een verscheidenheid aan culturele uitingen etaleerde. De gasten in dat programma waren dikwijls smaakmakend, de gastvrouw voegde daar niettemin steeds het soort cultureel sektarisme aan toe dat deed weten dat het wel verdomd belangrijke kunst moest wezen wilde ook zij het interessant vinden. Cultuur - niet in de dikke, maar in de prettig ruime betekenis van het woord - zou een allemansvriend moeten zijn. Daar hoort Leoni Jansen niet bij. Net zo min als bij een uitmarkt. Want dat is een instituut waar belangstelling gekweekt moet worden voor artistiek vertier. Niet voor een intellectueel privilege. Carry Tefsen foto Nico Schouten Toi toi toi, zei Dries Van Agt toen hij gistermiddag deze oude bekende tegenkwam. opzwommen, om ondanks alle te genkantingen de plaatsen dei- vruchtbaarheid te bereiken tot wel bevinden van de natie. Ik geef toe dat in die jaren niet veel bezuinigd is i de overheidsuitgaven sterk zijn gestegen. Maar dat komt doordat Bestek '81 in het parlement sterk is ontkracht, ook door het CDA". U doet nu hetzelfde als president Bush die ook het Congres de schuld geeft van alle narigheid. „Ik heb meer reden zo te spreken dan George Bush, want als minister president in Nederland heb je aan merkelijk minder te vertellen dan als president van de VS" Leuk volk, die Amerikanen? „Ik houd van hun spontaniteit en hartelijkheid, hoewel ze nogal eens oppervlakkig zijn. Wat ik zeer in de Amerikanen waardeer is dat ze ge middeld genomen veel meer dan Eu ropeanen bereid zijn zich te onder werpen aan kritiek. De zelfgenoeg zaamheid daar is veel minder". Kunt u zelf goed tegen kritiek? „Ik ben voldoende gerijpt om te be grijpen dat ik nog onthutsend ver van de volmaaktheid afsta". Cultuur is van oudsher een beetje een dik woord. Hoewel het veelomvattend is en met ons allemaal iets te maken heeft, is 'cultuur' toch voor een begrip gaan staan dat meer bij de gestudeerde enkeling hoort. Toch maar eens precies nakijken hoe de Dikke van Dale in deze context 'cultuur' verklaart. Aldus: 'Beschaving, verfijning van het geestelijk en zedelijk leven, respectievelijk het daarin bereikte peil, beschavingstoestand Dat is dus iets anders dan (polarisatie moet er soms wezen) 'het wentelen van de Amsterdamse grachtengordel in zijn eigen pretentie, alsmede het bevestigen daarvan'. De zelfdoding van haar zoon Karei is een verlies en uiteindelijk een bevrij ding, zegt Henny Bruens. „Dat is het ook voor hem geweest; hij zag geen en kel perspectief meer om zo verder te le ven". Karei was chronisch psychotisch, een vorm van ernstig psychiatrisch lijden. Jaren lang leed zijn familie 'met hem mee. In 1987 maakte hij door verhan ging een eind aan zijn leven. „Hij ver bleef in een psychiatrisch ziekenhuis en stond op het punt terug te gaan naar het gezinsvervangend tehuis. We hadden nieuwe kleren voor hem gekocht, ook een riem, want hij was zo mager gewor den. Toen is het gebeurd, op het toilet. Hij had er vijf minuten voor nodig' Henny Bruens is daar waar ouders van 'zware' patiënten hulp en troost zoeken. Steun biedt ze al sinds 1985, toen Ypsi lon - de organisatie van ouders en fami lie van chronisch psychotische en schi zofrene mensen - werd opgericht. Een vereniging onstaan uit verdriet en een zaamheid; er was zoveel onbegrip voor de problemen waarmee al degenen die verbonden zijn met schizofrenen en psy choten worstelen. Ypsilon stelde ook de hulpverlening aan de kaak; de aanpak van patiënten zoals Karei liet (en laat) nog veel te wensen over. Driejaar geleden gaf de vereniging een 'zwartboek' uit over wat er mis was bin nen de psychiatrie; zij deed daarin ook aanbevelingen tot verbetering. Er is ge luisterd naar de noodkreten van Ypsi lon. Vandaag presenteerde de organisa tie een 'witboek'. Tijdens een congres in het Haags Psychiatrisch Centrum Ro- senburgis aan drs N.C. Oudendijk, di recteur geestelijke gezondheidszorg en beroepen van het ministerie van WVC, het eerste exemplaar uitgereikt. foto Maurice Nelwan Henny Bruens: 'Heel geleidelijk aan zie je positieve dingen ontstaan'. 'Initiatieven die er toe doen' is het the ma van het congres. Dat is zeker van toepassing op het psychiatrisch cen trum Joris in Delft, dat de eerste 'Kwali teitsprijs Schizofrenie' van Ypsilon kreeg toegewezen. In het witboek wordt de grote inzet van het centrum geprezen voor mensen met schizofrenie, die er een dagbehandeling ondergaan. Veel lof is er voor de tolerantie en het respect die de patiënten ondervinden. Klagen Henny Bruens noemt de veranderingen ten goede bemoedigend. „Heel geleide lijk aan zie je positieve dingen ont staan". Ze kijkt er niet van op dat de on derscheiding naar Joris is gegaan. Sinds psychiater Rigo Vermeer er directeur is, had ze niets anders verwacht, zegt ze. „Voordien klaagden ouders steen en been over het centrum". Niet dat het bij Joris nu ideaal is. Volgens haar roepen zaken om verbetering. „Ze zitten er nog steeds met z'n vieren op een kamer; ie dere eigenaardige met zijn eigenaardig heden. In zo'n ruimte storen en versto ren ze elkaar. Dat is in het hele land zo; de hulpverlening hoeft zich daar niet ex tra schuldig over te voelen. Je brengt niet zo maar ergens verandering in. Je hebt daar middelen voor nodig die ook van de gemeenschap moeten komen". Intens betrokken is zij bij het werk van Ypsilon. Als geen ander weet ze wat ou ders moeten doorstaan. Karei was een entwintig toen Henny Bruens en haar man merkten dat er iets mis was. Pas veel later - Karei had toen al in inrich tingen verbleven en pogingen tot zelfdo ding gedaan - kwamen artsen tot de conclusie dat hij chronisch psychotisch was. Vrijwel elk weekeinde kwam hij naar huis. „Een heel werk, zeker met nog vier kinderen erbij. Het was een verple ging van 48 uur per weekeinde'Thuis werd voor Karei alles hetzelfde gelaten; de omgeving moest bekend voor hem zijn. „We durfden niets te veranderen. Dat heeft ons met de verhuizing zo par ten gespeeld. Vroeger dachten we: 'ver huizen doen we nooit' en het heeft ook jaren geduurd voordat het gebeurde. Het kost veel tijd voordatje het besef krijgt: wij zijn vrije mensen geworden, we kunnen zelf een keuze maken en niet vanwege Karei". Mensen bij elkaar brengen om te praten over problemen en het ziektebeeld, is de voornaamste taak van Ypsilon. De vere niging begeleidt verschillende soorten groepen: die voor ouders, kinderen, partners en voor broers en zusters. Ook is er een rouwgroep voor wie door deze ziekte te maken heeft gekregen met zelfdoding. De organisatie wil zich bovendien gaan inzetten voor belangenbehartiging. Zes tig mensen in het hele land zijn in trai ning om te leren onderhandelen. Het doel is in de eigen regio contacten te leg gen met Riagg's, huisartsenverenigin gen, politie en psychiatrische ziekenhui zen. „We beginnen met Ypsilon voor te stellen, te vertellen waar we voor staan. We zullen dan duidelijk maken dat we geen concurrenten zijn. Het gaat uitein delijk om verbetering van de situatie van de patiënten; het heeft alles te ma ken met hoe zij worden opgevangen". Grenzen Je grenzen stellen, is wat Bruens ouders steeds voor ogen houdt. „In feite is dat hartverscheurend; je komt tot de ont dekking datje kind kind blijft en dat het altijd probeert zijn zin te krijgen. Maar met zo'n kind zijn ook vele anderen ge moeid. Bij ons waren er nog zes met wie geleefd diende te worden". Uit veel verdriet is een 'wondertje' on staan. De gehechtheid in de familie is onvoorstelbaar groot, zegt ze. „Het hele gezin heeft Karei gedragen, mij in zijn ziek zijn gesteund en heeft taken van me overgenomen' De littekens over zijn verlies zijn blij vend. „Je kunt het nooit ongedaan ma ken. Dat vind ik ook niet erg. Het leven zit ingewikkeld in elkaar; vroeg of laat krijgje allemaal met lijden en dood te maken. Je zult het een plek in je leven moeten geven; je hoeft het niet te verge ten, maar er ook niet eindeloos onder te Prins Maurits

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15